לו לסבתא בנט היו גלגלים

נפתלי בנט (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90
נפתלי בנט

אחרי כשבועיים של תמרונים פוליטיים ודרמות, אף אחד מחברי הכנסת לא השיג 61 ממליצים, והמנדט ניתן לראש ממשלת המעבר הנצחית. הקצף יצא על הרשימה המשותפת, שהודיעה שלא תמליץ על אף מועמד ונשמעה ביקורת, אם כי במידה פחותה, על גדעון סער ורשימתו, שאף הם נמנעו מלהמליץ על יו"ר "יש עתיד". כבר התרגלנו שבפוליטיקה הישראלית ימנים ויהודים מקבלים הנחה משמעותית.

נציגי המשותפת חזרו והסבירו: דיברנו עם יאיר לפיד, ואנחנו מעוניינים להמליץ עליו. אין פערים קשים כרגע. יש לנו בעיה אחת: העסקה שתעניק לנפתלי בנט, יו"ר 'ימינה', את ראשות הממשלה ברוטציה – ועוד ראשון. זה יותר מדי עבורנו.

موقف القائمة المشتركة من التوصية

موقف القائمة المشتركة من التوصية.أردنا أن نؤثّر مباشرة. قلنا ليئير لبيد اجمع ٥٥ موصيًا ونحن سندرس بمسؤولية وشمولية. ولكنه صرّح بأنه لا يستطيع بل يفضّل رئاسة حكومة مناصفة مع نفتالي بينيت وعلى أن يكون بينيت أولًا!هذا أمر نحن نرفضه. لسنا جزءًا من معسكر بينت- ليبرمان- ساعر. بل نحن بمواجهتهم سياسيًا وأخلاقيًا.طريقنا ليس سهلًا، ونمرّ بظروف حقًا ليست سهلة، ولكنني واثق أن الأمور ستتغيّر للأفضل بفضل المبدئيين والأصيلين.

Posted by ‎Ayman Odeh – أيمن عودة‎ on Monday, April 5, 2021

 כל מה שנכון למשותפת, נכון באותה מידה גם למרצ ולמפלגת העבודה. מצביעיהן לא הלכו לקלפי כדי למנות ניאו-ליברל בכלכלה ונץ מדיני חובב סיפוחים לראשות הממשלה.

בעצם הדברים אמורים גם ב"יש עתיד"; מדובר במפלגת "מרכז רדיקלי", שעמדותיה הכלכליות עמומות (ומנהיגה בבירור נוטה ימינה), אבל כולנו יודעים איזה אלקטורט יש לה: שמאלי.

"ישראל ביתנו" היא אמנם מפלגת ימין – אבל גם היא הודיעה מראש שהיא תמליץ רק על יו"ר הסיעה. הם התנגדו לרוטציה ולפריטטיות. במצב עניינים כזה, אפשר רק להתפלא למה חמש הסיעות לא הקימו "בלוק טכני" מול הסיעות של נפתלי בנט וגדעון סער.

עכשיו נותר לשאול: על סמך מה נפתלי בנט דרש מלפיד (וממשיך ככל הנראה לדרוש מנתניהו ויחזור לדרוש שוב מלפיד, אם נתניהו ייכשל בהקמת קואליציה ויחזיר את המנדט לנשיא) את הבכורה? על סמך שבעת המנדטים שהשיגה רשימתו בקלפיות? התשובה שלי היא שלא. האיש בעצם דרש את ראשות הממשלה על סמך 23 מנדטים (או יותר) שהיו לו בסקרים, לפני חודשים.

על סמך מה דרש בנט (וכנראה ימשיך לדרוש, אם נתניהו ייכשל בהקמת קואליציה) את הבכורה? על סמך 7 המנדטים שהשיג בקלפיות? לדעתי לא, אלא על סמך 23 מנדטים שהיו לו בסקרים, לפני חודשים

זה מה שנותן לו את הארומה המנהיגותית. גודל דרישותיו של בנט מדמה היגיון של סטארט-אפ: ערך המנייה נקבע לפי השווי העתידי, לפי הרווחים המשוערים של החברה בעתיד הלא-מיידי. אז קודם כל – זה לא עובד ככה בפוליטיקה. סיעות בכנסת מחלקות את התפקידים (בוועדות למשל) לפי חלוקת המנדטים בפועל. כך גם בהרכבת ממשלה: חלוקת התיקים וחשיבותם נשענת לרוב על כוחן היחסי של הסיעות בקואליציה.

מלכתחילה, העליה בסקרים של בנט היתה מעין "סטארט-אפ": התפרצות נגיף הקורונה, ומדיניות הסגרים של הממשלה, הובילו למשבר כלכלי ולאבטלה רשמית של 25% בשיא. נראה היה שהממשלה מתעלמת לחלוטין מהכלכלה, ובעיקר מהמיקרו-כלכלה – מצב חשבון הבנק שלנו, האזרחים הקטנים. האנשים שפקידי האוצר נזכרים בהם לעתים רחוקות, כשהם נושמים את אוויר הפסגות הנשגב של "המשק", וכשהם מתרועעים עם "קברניטי המשק".

באווירה הזאת של חרדה ציבורית מוצדקת לעתיד הכלכלי, בנט עלה על טריק שיווקי מעולה: הוא צעק "כלכלה! כלכלה! פרנסה! מה עשיתם!". הוא הצליח לפזר מין ארומה כללית של מהלך קיינסיאני גדול (התערבות ממשלתית פעילה בשוק לאיזון כשלים) של דאגה לפרנסת האזרחים, מין תחושה אמורפית של "אני אשקיע בכלכלה ולכולם יהיה טוב".

מעמדתו באופוזיציה הוא לא נדרש להוכיח דבר. זה הספיק, והסקרים הכתירו אותו לראש הממשלה הבא. אם להמשיך את המטאפורה ההיי-טקיסטית, העמדות הכלכליות והחברתיות בפועל של בנט וחברי סיעתו (בראשם איילת שקד) לא מופיעות בברושור של החברה; במקרה הטוב, הן קבורות בדו"חות הכספיים, אולי באיזה נספח זניח של התוכנית העסקית.

משהתחיל לפרוש את משנתו הכלכלית, התברר שהבחור נשאר עמוק בניאו-ליברליזם: קיצוצים במגזר הציבורי – דווקא בתקופה בה התברר בצורה כואבת כמה ישראל זקוקה לתוספת גדולה של עובדי רפואה וחינוך.

העליה בסקרים של בנט היתה מעין סטארט-אפ, אבל העמדות הכלכליות והחברתיות שלו בפועל לא מופיעות בברושור של החברה; במקרה הטוב, הן קבורות בדו"חות הכספיים, אולי בנספח זניח בתוכנית העסקית

באותו ראיון ב"פגוש את העיתונות" הוא גם העלה באוב את מיתוס "המובטלים העצלנים שנהנים מדמי אבטלה ולא רוצים לחזור לעבודה". זאת אגדה ניאו-ליברלית וניאו-שמרנית ידועה, עוד מימי מרגרט תאצ'ר ורונלד רייגן. חפשו באינטרנט את אגדת ה-Welfare Queen. איכשהו, הציבור ברובו לא שם לב.

מאז, ה"מניה" של בנט כבר הונפקה. בפועל, התברר שהיא שווה 7 מנדטים ולא 23. באווירת הזיכרון הקצר, כבר שכחנו שב"הנפקה" הקודמת של בנט תחת המותג "הימין החדש", באפריל 2019, הוא נחל כישלון חרוץ. גם העמדתה של איילת שקד בראש מאוחר יותר התבררה כהבטחה שאין לה כיסוי. האווירה והפסיכולוגיה גברו על המציאות.

דמיינו ימני ושמאלני שמקימים יחד ממשלה (גם בלי הליכוד. כן, יש אפשרות כזאת בחוק הישראל – ממשלה בלי מפא"י החדשה). השמאלני יכול לטעון שמגיע לו לפחות 60% מהתיקים ו-60% מקווי המדיניות, על סמך סקרי עומק של עמדות כלכליות, חברתיות, מדיניות ואזרחיות.

הימני יכול לדרוש כ-70% לפי סקרים אחרים, בהם נשאלו המשתתפים "איך אתה מגדיר את עצמך: ימין, ימין-מרכז, מרכז, מרכז-שמאל או שמאל". שימו לב שהכל אמת, אגב; יש סקרים כאלה, אפילו סקרים אמינים ומקצועיים, בניגוד לסקרי הבחירות המפוקפקים.

אבל הם לא יעשו כך. החלוקה והפשרות הפוליטיות על קווי היסוד, תתבצע לפי ספירת המנדטים בפועל, נכון? אז לא בעולמו המופלא של בנט. ביד אחת הוא דורש את המעמד שהעניקו לו הסקרים. ביד השניה – דורש גם חלוקת תיקים ומדיניות "לפי התפלגות העמדות בציבור". היינו, לפי ההתפלגות בין כל 120 חברי הכנסת. או פשוט על פי הטענה: "העם ימני מה אתם מבלבלים לי את המוח עם מספרים".

את החוכמה הזאת הוא למד ממורו ורבו בנימין בן צילה, ומשפע של שופרות בתקשורת המסחרית (וכן בערוצי הנישה הימניים המתיימרים למסחריות אף על פי שהם נסמכים על כספי ציבור, והרייטינג שלהם מגוחך).

באווירת הביביזם של "מותר לרמות", זה כמעט יכול לעבוד – בתנאי שכל השוק משתף פעולה, והרשות לניירות ערך לא מתערבת ואומרת "לא, אסור לך לקבל תשלום לפי 23, יש לך 7". אין לי אשליות: הרשות לניירות ערך אינה נוקשה כל כך במציאות, לצערנו. אבל נומינלית זה העיקרון.

מאז, ה"מניה" של בנט כבר הונפקה. בפועל, התברר שהיא שווה 7 מנדטים ולא 23. באווירת הזיכרון הקצר, כבר שכחנו שב"הנפקה" הקודמת של בנט תחת המותג "הימין החדש", באפריל 2019, הוא נחל כישלון חרוץ

אז כן, טוב עשתה הרשימה המשותפת כשאמרה לבנט "לא". וחבל ששאר הסיעות בגוש לא הצטרפו אליה מייד לחזית אחידה. מי יודע, אולי זה גם היה מקל על גדעון סער לומר לבנט "ידידי, שנינו רצינו להנהיג את הליכוד, זה לא הסתייע. עכשיו מסתמנת קואליציה שיש בה לא מעט שמאל ומרכז. היושר מחייב אותנו להתאים את עצמנו".

נסיים בבדיחה: אם בנט יכול להיות ראש ממשלה, הראשון ברוטציה, על סמך סקרים מדצמבר, אולי מגיעים לי 15 מיליון שקל? פעם חשבתי לקנות טופס הגרלה של הלוטו.

נדב אלגזי עוקב אחרי הימין החדש זה כמה שנים, מאז שהיה קשור לחוגים הניאו-שמרניים או פעל בתוכם, וראה את המהפך המבעית לימין הפופוליסטי החדש. את ניצול הפרצות בחוק ובשיח הפוליטי-תרבותי. שואף להעלות את המודעות בציבור הדמוקרטי הרחב לסכנה, ולחשוף את דרכי הפעולה של החוגים הללו שפעלו לגמרי מתחת לרדאר שנים ארוכות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 967 מילים
כל הזמן // יום שני, 10 במאי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

זה עכשיו או לעולם לא

ממשלת לפיד-בנט לא תושבע השבוע, למרות כל המאמצים ● יש עדיין מחלוקות רבות ופינות שצריך לסגור, ועדיין לא ברור אם לממשלה הזו יש בכלל רוב ● בליכוד מוכנים להישבע שברגע האמת, רע"ם תצביע נגד ממשלת בנט ● בעבודה עדיין לא הגיעו להסכמה על התיקים ● אבל היתרון של הגוש הוא האמון בין הצדדים והמנהיגות של לפיד, שמנהל את המו"מ בחוכמה ונדיבות מתוף מרתף ביתו ● פרשנות

עוד 674 מילים

המפכ״ל קבע: יהודים לא יעלו היום להר הבית

מצעד הדגלים צפוי לעבור היום בשער שכם ● עודה: הבערה מכוונת של השטח שמשרתת את המשך מדיניות הכיבוש ● המגעים להקמת ממשלה: דיווח כי מרצ צפויה לקבל את תיק הבריאות או התחבורה ● בנט דורש שליטה של הימין בוועדה למינוי שופטים ● המהנדס שחתום על תוכניות הבטיחות במירון עוכב לחקירה

נוכח הנסיונות למנוע אלימות בירושלים סמוטריץ׳ משתף שוב את הפסוק מספר במדבר  שקורא לכיבוש הארץ. סמוטריץ׳ שיתף את הפסוק גם לאחר התקיפה של הרב מאלי ביפו,  תקיפת חרדי בירושלים וציוץ של אעידה תומא-סלימאן על רצונה שישראל תהפוך למדינת כל אזרחיה.

ממשלת השינוי: כתבת ערוץ 12 דפנה ליאל מדווחת על ״תקדמות משמעותית״ במגעים שהתקיימו מול מרצ וישראל ביתנו וכי מרצ צפויה לקבל את תיק הבריאות או התחבורה.

בחדשות 12 מדווחים כי המהנדס שחתום על תוכניות הבטיחות במירון עוכב לחקירה. מדובר בחקירה הראשונה שמתבצעת בנושא.

משפט נתניהו: היום תימשך חקירתו הנגדית של אילן ישועה לשעבר מנכ״ל וואלה.

אירועי יום ירושלים: במהלך היום אמור לעבור מצעד הדגלים ברחובות בעיר.

הבית הלבן: היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ייק סאליבן שוחח עם מקבילו הישראלי מאיר בן שבת, ועודד את ישראל לנקוט בצעדים המתאימים כדי להבטיח את הרגיעה.

איימן עודה:

הודעת המשטרה הבוקר: בסיום הערכת מצב, שהסתיימה לפני זמן קצר, בראשות מפכ“ל המשטרה, רנ“צ יעקב שבתאי בשיתוף מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג’מן וכלל גורמי הבטחון, החליט המפכ“ל בשלב זה שלא לקיים ביקורים בשטח הר הבית.

משטרת ישראל תמשיך לאפשר את חופש הפולחן אך לא תאפשר הפרות סדר.
אלפי שוטרים ולוחמי משמר הגבול פרוסים משעות הבוקר המוקדמות ברחבי ירושלים והעיר העתיקה
לאבטחת האירועים ולשמירה על שלומו וביטחונו של הציבור.

לפי הערכות הוואקף: כ-30 אלף ערבים ישנו הלילה במסגד אל-אקצא ונערכו לאפשרות שייכנסו להר יהודים או שוטרים במהלך היום.

עוד 5 עדכונים

כשחרדי פגש רב רפורמי בקריית יובל  

לפני כמה שנים, כאשר ישבתי בבית הכנסת ועסקתי בדברי תורה, הבחנתי בחסרונה של מסכת תלמודית. הצטערתי, אך מיד נזכרתי בקיומו של "כולל אברכים" ממש למרגלות בית הספר תל"י בשכונת קריית היובל הירושלמית, אותו אני משרת.

לפני כמה שנים, כאשר ישבתי בבית הכנסת ועסקתי בדברי תורה, הבחנתי בחסרון מסכת תלמודית. הצטערתי, אך נזכרתי ב"כולל אברכים" ממש למרגלות ביה"ס תל"י בשכונת קריית היובל הירושלמית, אותו אני משרת

שמחתי על ההזדמנות להיכנס "בין כותלי בית המדרש" כדי להשלים את כתיבת הדרשה. הזדמנות נהדרת "לתלמוד תורה ותיקון עולם" חייכתי לעצמי. דילגתי מטה ונכנסתי אל בית המדרש, מצאתי את שחיפשתי, התיישבתי ולמדתי. היו סביבי כאלה שהרימו גבה, אך חשתי בנוח עד שניגש אליי אחד האברכים ושאל: "אתה הרב הרפורמי?"
״כן״, עניתי.
"אם הייתי רואה אותך בשער, לא הייתי נותן לך להיכנס" הוא אמר.
הייתי נבוך, לא ממש ידעתי כיצד להגיב ויצאתי בבושת פנים.

אולי היה זה קצת תמים מצדי לצפות לתגובה אחרת, אך בנסיבות שכונתיות יצא לי להכיר את ראש הכולל, וחשבתי לתומי שכל עוד אנו עוסקים בתלמוד תורה, לא צריכה להיות בעיה.

לאורך הדורות, בית המדרש היה זירה למאבקי כבוד וכוח, אך יחד עם זאת, מקום בו היה ניסיון להתעלות על הבלי היום יום ולחסות באוהלה של תורה. או כפי שכתב המשורר, מקום בו ניתן ליצר "שלוות עולמים" ולהיפגש כבני אדם החולקים זה על זה ונהנים מהשיח הפורה.

אני כל כך תמים, ומתעקש להישאר כזה! התום הוא חלק משליחותי הרבנית. לא אוותר על אמונתי בטוב האדם, היא זו המכוונת אותי להושיט יד לכל אדם ובפרט לשכניי החרדים. תמיד שאפתי להיות "רב שכונתי" ולמרות שהמדינה לא ממנה אותי ככזה, חשוב לי להדגיש כי יש כל מני סוגים של רבות ורבנים. אני רב קהילתי, שליחותי הרבנית מתרחשת ברחוב ולא במגדל השן.

שכונת קריית יובל בירושלים היא "שכונת חיים", בה מתגוררים תושבים המייצגים דעות וזרמים רבים ומגוונים. המפגש בינינו מתרחש במכולת, בבית הקפה, בבנק ובמתנ"ס. לעיתים הוא גם מאורגן, ואז אני מרגיש כמו הילד הבעייתי שעלול לפוצץ את המסיבה אם יוזמן.

התיישבתי ולמדתי, עד שניגש אליי אחד האברכים ושאל: "אתה הרב הרפורמי?" ״כן״, עניתי. "אם הייתי רואה אותך בשער, לא הייתי נותן לך להיכנס" הוא אמר. הייתי נבוך, לא ממש ידעתי כיצד להגיב ויצאתי בבושת פנים

אנחנו חכמים וביקורתיים מאוד כאשר אנו מתבוננים בעבר. כולנו מטיפים נגד שנאת חינם אבל חבר'ה, "קמצא ובר קמצא" זה כאן!

אין לרוב הציבור האורתודוקסי בעיה עם שיח והדדיות בין דתיים וחילונים, כל עוד ברור שצד אחד של המתרס מייצג את הדת היהודית נאמנה והשני "חסר תורה".

אנו, חברי הזרם הרפורמי, יהודים דתיים בדרכנו. ארון הספרים היהודי שלנו שואב מאותם "צינורות" וכך גם עיקרי האמונה אך אנו מאמינים שערכים הומניסטים כגון שוויון וחירות אישית הם חלק מהמשוואה – סליחה.

אנו לא אדונים של האמת, אדון האדונים הוא אחד בשמיים ובארץ. "ואלו ואלו דברי אלוהים חיים". יש לנו כבוד רב לדעות שונות, אך לחלק נרחב מהציבור האורתודוקסי קל להדיר אותנו, מבחינתם אנו שקופים.

אנו לא מערערים על זכותם של שכנינו לחיות על פי דרכם ויחד עם זאת לא נסתיר את דרכנו וזהותנו. ציבור רחב מאוד בישראל משתלב ביהדות פתוחה, סבלנית ושוויונית. הזרם הרפורמי מציע אפיק דתי שוויוני ופתוח, בו לא קיימת חציצה בין קודש לחול ביחס לערכי השוויון והחירות.

בבחירות האחרונות קרה דבר בישראל ונבחר הרב הרפורמי הראשון לכהן בכנסת, ובית הדין הגבוה לצדק הוא זירה המאפשרת לנו לרדוף אחר צדק, אך אני וחברות/ים נוספים לא מבקשים רק להניף שלטים ולנאום בהיכלות. אני חלק מהמרחב בו אני חי, אני גאה במי שאני, גאה בקהילת הדרור, הקהילה הרפורמית אותה אני משרת, במנהל הקהילתי יובלים הירושלמי המשלב אותנו בעשייה השכונתית, ויותר מכל שמח להיפגש עם מגוון כל כך גדול של תושבים בשכונה ולרקום איתם קשרים.

אנחנו כאן להישאר ולהשפיע על הנעשה במדינה, בעיר ובשכונה. לא ניתן ליהדות להיצבע בצבע אחד ולהדיר קולות מגוונים – גם בזירה הדתית.  

כולנו מטיפים נגד שנאת חינם, אבל חבר'ה, "קמצא ובר קמצא" זה כאן! אין לרוב הציבור האורתודוקסי בעיה עם שיח והדדיות בין דתיים וחילונים, כל עוד ברור שצד אחד של המתרס מייצג את הדת היהודית נאמנה והשני "חסר תורה"

במסכת סוכה בתלמוד נכתב על הלל הזקן שכשהיה שמח בשמחת בית השואבה אמר:

"למקום שאני אוהב, שם רגליי מוליכות אותי, אם אתה תבוא אל ביתי אני אבוא אל ביתך, אם אתה לא תבוא אל ביתי, אני לא אבוא אל ביתך, שנאמר 'בכל מקום אשר אזכיר את שמי אבוא אליך וברכתיך'".

אשמח להפנות את דבריו גם לשכניי החרדים.

אני מאמין שאם נשכיל להבין שהאמת היא תוצאה של היכולת שלנו לחיות זה עם זה הצדק יהיה נצחי וישמור על הזכויות של כולנו.

הרב עזרא אנדי הוא רב רפורמי בקהילת קריית היובל בירושלים וחבר ברשת הארגונים של רשות הרבים, שותפות ארגונים המקדמים יהדות מתונה ועיר פתוחה לכל באיה (צילום: מיכל קלירס נזרי)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 690 מילים
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

התנגדות העיקשת שלא לתת לשקד לחזור למשרד המשפטים איננה נובעת מהאידאולוגיה שמרנית שלה - אלא מעוצמת הנזק הכלכלי והבריאותי שפעילותה גרמה לכלל הציבור ● כך, למשל, פעלה לדחיית יישום רפורמת סימון מוצרי המזון - רפורמה שלפי הערכת משרד הבריאות, הייתה צפויה למנוע את מותם של כ-2,200 אזרחים ולחסוך למערכת הבריאות כ-600 מיליון שקל בשנה ● פרשנות

עוד 620 מילים ו-1 תגובות

 הריבון האמיתי במזרח ירושלים הוא משטרת ישראל

יחסן של הרשויות לתושבי מזרח ירושלים משקף את ההדחקה וחוסר הרצון לקבל החלטות אסטרטגיות בשאלות הנוגעות לגבולותיה וגבולות אחריותה של המדינה על אוכלוסיות שונות ● בהיעדר קבלת החלטות בדרג המדיני, נותר הדרג הביצועי בשטח ללא כל הכוונה ● פרשנות

עוד 558 מילים

תגובות אחרונות

פצצת האסבסט ממשיכה לתקתק

תחקיר זמן ישראל האסבסט, שעלול לגרום לסרטן נדיר ולמוות גם שנים ארוכות אחרי החשיפה אליו, מוסיף לבצבץ ברחבי נהריה ● הליך הסרתו פשוט, אבל הרשויות מתקשות להתמודד עם המחדל ומגלגלות את האחריות מאחת לשנייה ● לצדי כביש 89 שיירי האסבסט ממשיכים לעוף ברוח ● ויש גם תזוזה חיובית: אחרי שההורים איימו בשביתה, פונה החומר המסוכן מהשביל שמוביל מאות תלמידים לבית הספר

עוד 2,852 מילים

מסתמן שסער יתמנה לשר המשפטים; שקד תסתפק בתיק אחר, ייתכן הפנים או הבט"פ

דיווחים: התקדמות ניכרת חלה במגעים בין בנט למנסור עבאס ● ליברמן: ייתכן שעוד השבוע נוכל להקים ממשלה ● שלמה קרעי: נתניהו מעולם לא התכוון להקים ממשלה תוך שיתוף פעולה עם רע"ם ● נתניהו שיתף דיווח, שבו נטען שבנט ולפיד ימנו את שי ניצן ליועץ המשפטי לממשלה; לפיד: "ביבי כרגיל משקר במצח נחושה" ● הממשלה אישרה את הרפורמה באגף השיקום במשרד הביטחון

עוד 52 עדכונים

שד הר הבית יצא מהבקבוק. לא בטוח שישראל תצליח להחזיר אותו במהירות

נקודת ההתחלה של גל המהומות הנוכחי בירושלים הייתה ההחלטה לסגור את המדרגות ברחבת שער שכם במהלך חג הרמאדן ● זו נפלה כפרי בשל לידי חמאס, בימי מתיחות פנים-פלסטינית, סביב דחיית הבחירות לרשות הפלסטינית ● מאותו רגע, הלבה המזרח ירושלמית החלה מבעבעת - וההתפרצות בלתי נמנעת ● כעת החשש הגדול הוא זליגה של המהומות לגדה ולעזה ● פרשנות

עוד 670 מילים

מהומה אלימה בשער שכם, הסהר האדום: "המשטרה מונעת פינוי פצועים"

החלה תפילת לילת אל קאדר ● המשטרה עיכבה מתפללים בדרך וחסמה בפניהם את כביש 1, אבל רבבות הגיעו לאל אקצה ● הפגנה בשייח ג'ראח ● שוטרים במזרח י-ם הותקפו באבנים, שוטר נפצע ● מנדלבליט מנסה לדחות את הדיון על שייח ג'ראח בבג"צ ● הממשלה תשקול להגביל את אירועי יום ירושלים ● חמאס מאיים על ישראל, פיצוצים בגבול הרצועה ● צה"ל פורש סוללות כיפת ברזל ומבטל אימונים ● ברחביה מתקיימת ההפגנה ה"רגילה" נגד נתניהו

עוד 27 עדכונים

ראיון עם מייקל קרניק שכתב וביים את הסרט "משאלה אסורה", אשר במרכזו מפגש טעון בין רב אתיופי-ישראלי לבין יהודי אמריקאי לשיחה על גזענות, אמונה ומשמעות החיים

עוד 696 מילים

טיול לשבת היסטוריה, מיסטיקה ומסתורין מתכנסים יחד בקבר דוד

חוקר מפינלנד ואיש אצולה בריטי הם מי שאחראים לגילוי קבר המלך דוד ● אך לצד תרומתם לארכיאולוגיה המקומית הם גם שדדו אוצרות עתיקים מהאזור ● בעיר דוד אפשר לפגוש כמה ממצאי החפירות שערכו, וכן ניתן לבקר בביתם של ראשוני היהודים שיצאו מחומות העיר העתיקה

עוד 944 מילים

על רקע הרוחות החדשות שמנשבות בוושינגטון, הסעודים מנסים להתקרב לאיראן ואנקרה מגששת את דרכה לריאד ● עם ההבנה שלא ייערכו בחירות, חמאס עשוי לנסות להבעיר את הגדה כדי לערער את שלטונו של אבו מאזן ● סעודיה מנסה לקדם את תעשיית האופנה המקומית ● ו-27 שנים מלאו השבוע להסכם קהיר, עליו חתמו רבין וערפאת ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,089 מילים

מסעות החוצנים בגלקסיה

איך נראים חייזרים? כמו מיסטר ספוק או בסגנון עדות האי.טי? ● הזואולוג אריק קרשנבאום יצא למסע ארוך בנפתולי הנושא המסתורי ● התוצאה היא ספר חדש שמחבר בין מחקרו על שפני סלע בישראל לבין התנהגות של חוצנים ● "מדענים באמת מאמינים שלא רחוק היום בו נגלה חיים בחלל החיצון", הוא אומר, "זה דורש מאיתנו לחשוב על החלל באותו אופן שבו אנחנו חושבים על כדור הארץ" ● ראיון

עוד 1,315 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה