"התבטאות מסוכנת", אבל רק כשהיא מופנית כלפי משפחת נתניהו

בנימין נתניהו ובנו יאיר (צילום: Aleksey Nikolskyi/Sputnik Kremlin Pool Photo via AP)
Aleksey Nikolskyi/Sputnik Kremlin Pool Photo via AP
בנימין נתניהו ובנו יאיר

ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו ובני משפחתו שרה ויאיר הגישו תביעת לשון הרע נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, על כך שקרא להם "חולי נפש" וטען כי הם זקוקים לאישפוז.

בין השאר, טענו בני משפחת נתניהו באמצעות בא כוחם עו"ד יוסי כהן, כי מדובר בטענות כוזבות מתוך רשעות של ממש ותוך ניסיון להכפיש את שמם של התובעים, להשפילם בעיני הבריות, לבזותם, לעשותם מטרה ללעג או לבוז ולפגוע במשרתם ובמשלח ידם. על הפגיעה הזו בשמם הטוב תובעת משפחת נתניהו את אולמרט בקרוב למיליון שקלים – 837 אלף שקלים.

"התבטאות מסוכנת"

בתביעת הדיבה טענה משפחת נתניהו:

"רק אדם חדור שנאה עיוורת וחסרת כל מעצורים מסוגל לומר דברי בלע כה חמורים ופוגעניים בתקשורת… מדובר בהתבטאות מסוכנת שעל בית המשפט לגנותה ולקבוע שאינה בגדר חופש הביטוי״.

אולמרט טען להגנתו, בין השאר, כי אין מדובר בקללה או בכינוי גנאי אלא בציון מצב הידוע לכל, הוסיף כי בהיותו אדם מוכר לציבור איש אינו חושד בו שהוא פסיכיאטר שסיפק אבחנה מקצועית בתחום הנפש, וכי הוא דורש גילוי מסמכים ואיבחון פסיכיאטרי שיוכיחו את דבריו. הואיל ואינני באת כוחו של אף אחד מן הצדדים, לא לטענות ההגנה אני רוצה להתייחס כאן.

מה שמסקרן אותי זו עצם התביעה של אחד מבעלי הדין, יאיר נתניהו. "התבטאות מסוכנת"? לא אכנס כרגע לשלל ניבולי המקלדת המוכרים של נתניהו הצעיר, ואתרכז כרגע רק בעולם המושגים הפסאודו-רפואי שהוא תובע את אולמרט בגינו. הרי יאיר עצמו סיפק לא פעם ולא פעמיים איבחונים קליניים ופסיכיאטרים ולא היסס להציע פתרונות טיפוליים כמו אישפוז – לאנשים שעברו מול רדאר הציוצים שלו.

אתן כמה דוגמאות.

אלדד יניב – "חולה נפש"

בתגובה לציוץ ביקורתי של אלדד יניב על ראש הממשלה דאז נתניהו, הגיב בנו בחוות הדעת הפסיכיאטרית: "חולה נפש".

אהוד ברק – "פדופיל", "דמנטי", "לך לאישפוז כבר!"

במהלך מתן עדות בבית משפט בתביעות הדיבה ההדדיות שלו נגד אירגון "מולד", איבחן יאיר נתניהו שוב ושוב את ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק כ"פדופיל", סטייה המוגדרת כהפרעה נפשית בספרות האיבחונית הפסיכיאטרית. הוא חזר על האיבחון שוב ושוב בידיעה שהדיון המשפטי מספק לו הגנה מדיבה. באחד מציוציו המפורסמים כבר שלח את ברק לאישפוז:

"חתיכת זבל חובב פדופילים… לך לאישפוז כבר!"

ציוץ של יאיר נתניהו
ציוץ של יאיר נתניהו

בהמשך, סיפר לנו נתניהו הצעיר שאהוד ברק "שיכור מוויסקי" ושיתף אותנו בהתלבטויותיו הקליניות לגבי האיבחון שלו כלוקה בדמנציה ("וכנראה דמנטי שכמוך"):

ציוץ של יאיר נתניהו
ציוץ של יאיר נתניהו

אטילה שומפלבי – "סימנים מתקדמים של פסיכוזה ודמנציה"

בתגובה לציוץ של אטילה שומפלבי הביע יאיר נתניהו דאגה לשלומו וסיפק אבחנות קליניות מלוא החופן, משדה הפסיכיאטריה והרפואה הגריאטרית גם יחד, הביע את דעתו המקצועית לגבי גורמי ההדבקה וסיים באיחול מכל הלב:

"אני מתחיל ממש לדאוג לך. אתה מגלה סימנים מתקדמים של פסיכוזה ודמנציה. אולי נדבקת מחובב הפדופילים והלוליטות. מאחל לך החלמה מהירה".

תגובה של יאיר נתניהו לאטילה שומפלבי
תגובה של יאיר נתניהו לאטילה שומפלבי

משה בוגי יעלון – לינק לאברבנאל

בתגובה לציוץ של שר הביטחון לשעבר משה בוגי יעלון על תיפקודו הבטחוני של ראש הממשלה דאז נתניהו, הגיב יאיר נתניהו בדרך דומה. הוא אמנם לא סיפק איבחון סדור על מחלת נפש, אך הדביק בתגובה הפניה למוסד שאמור להעניק מזור לחולי נפש, בית החולים לבריאות הנפש אברבנאל, והמבין יבין:

תגובת יאיר נתניהו לציוץ של משה יעלון
תגובת יאיר נתניהו לציוץ של משה יעלון

אלי אבידר – לינק לאברבנאל

בהזדמנות אחרת המליץ את אותה המלצה קלינית על בית החולים לבריאות הנפש גם לח"כ אלי אבידר, אך ספג בתגובה הפניה לכלא מעשיהו:

ציוצים של אלי אבידר ויאיר נתניהו
ציוצים של אלי אבידר ויאיר נתניהו

חלק מהמשפחות השכולות – "חולות רוח"

גם שכול משפחתי בפיגועים או במלחמות לא סיפק הגנה מפני חוות הדעת המקצועיות של הפסיכיאטר הצעיר והנמרץ יאיר נתניהו. משפחות שכולות משני צידי המתרס, היהודי והפלסטיני, שמאמינות בצורך בפיוס, ריפוי ודו קיום, חרף המטענים הקשים והעבר המדמם בשני הצדדים, ובוחרות לציין אותו ביחד בטקס זיכרון אלטרנטיבי להרוגי שני הצדדים, נאלצו לשמוע את חוות דעתו הציבורית של יאיר:

"המשפחות השכולות שישתתפו בטקס הזיכרון האלטרנטיבי חולות רוח".

בהמשך חזר והדגיש את הדברים ואף הבהיר:

"הם אכן חולי רוח על פי כל סטנדרט אנושי בסיסי משחר ההיסטוריה".

אבל כשמלים כאלה בוקעות מפיו בנו של ראש הממשלה דאז, על שלל עוקביו ומעריציו, הן לא צונחות בחלל ריק אלא מתפקדות כמשרוקית כלבים. עוד באותו יום התקיים טקס הזיכרון האלטרנטיבי המשותף, וכך, בין השאר, נראתה קבלת הפנים שזכו לה המשפחות השכולות. האם אמירתו של נתניהו הצעיר הסיתה את האוהדים להתבטאויות הללו, או שמדובר ביצירה מקורית פרי מוחם, אין לדעת. אבל האיבחון שסיפק הידהד באותו יום זיכרון.

"חלאות המין האנושי, יה מנאייק, תוריד את הראש יה מניאק, אל תסתכל. עוד שרמוטות הגיעו, זונות, שימותו המשפחה שלך בפיגוע יה בן זונה, יה חתיכת מכוער, יה זבל, יה עמלקים, שרמוטות של מחבלים זה מה אתם, אתם ניאו-נאצים שמאלנים יה זרע של היטלר וגבלס".

עיתון הארץ – "חולים"

עיתון הארץ הגיב באופן שלא היה לרוחו של יאיר נתניהו בעת פטירתו של שלדון אדלסון, מי שמימן עבור נתניהו את עיתון "ישראל היום". יאיר נתניהו שוב נכנס לחלוק הרופא המטאפורי שלו וסיפק אנמנזה: "אתם חולים". הואיל ולא מדובר, ככל הנראה, באיבחון של דלקת פרקים או כאב גרון שפקדו את העיתון, כותביו, עורכיו והמו"ל שלו, יאיר נתניהו מכוון, כפי שניתן להבין די בקלות, ללקות נפשית או מחלת נפש כלשהי.

יאיר נתניהו מגיב על ציוץ של הארץ אחרי מותו של שלדון אדלסון
יאיר נתניהו מגיב על ציוץ של הארץ אחרי מותו של שלדון אדלסון

אביחי מנדלבליט – "מטורף"

אני אישית לא מצאתי את הציוצים האמורים, שאולי נמחקו מהרשת (מעבר לזה שאני עצמי חסומה מן הפרופיל של יאיר נתניהו), אבל אם הם נכונים, כפי שנכתב בעיתון דהמרקר, אז היועמ"ש שמינה בנימין נתניהו, אביו של יאיר נתניהו, כונה על ידי בנו, בין השאר, גם "פקיד מטורף" ו"דיקטטור מטורף". כינוי הגנאי העממי למתמודדי נפש.

אוקיי, אבל מה הקשר להורים של יאיר נתניהו?

אולי תגידו, אוקיי, אז יאיר הצעיר הוא פוחז חם מזג שמרגיש כשיר להעניק חוות דעת פסיכיאטריות. אוקיי, אז הוא שכח למחוק את עצמו מכתב התביעה בו הוא תובע אחרים על מה שהוא עצמו נוהג לעשות לא פעם. אוקיי, אז הוא לא חשב על כך שאם מדובר בתגובה "מסוכנת", הרי שהוא עצמו העמיד לא מעט אנשים באותה סכנה. אבל מה הקשר להוריו, המופיעים גם הם בכתב התביעה?

ובכן, לא אכנס פה לשלל ההתנהגויות המשונות של שרה נתניהו, התלונות במשטרה והתביעות המשפטיות ואינסוף העדויות על התנהגותה הביזארית והאלימה כלפי עובדיה, על מזוודות הכביסה המוטסות שלה לחו"ל, על איסוף הבקבוקים לצורך איסוף פיקדון בעשרות אגורות כשמדובר במולטי מיליונרית, ועוד כהנה וכהנה מוזרויות. אני לא פסיכיאטרית ואין לי ענין לאבחן אדם כזה או אחר כמתמודד נפש.

אני אישית מקווה שכל אדם, יהא אשר יהא, הסובל ממצוקה נפשית, הפרעה או מחלת נפש כלשהי – יוכר ככזה ללא מסך הבושה, ההסתרה והבערות, יזכה לחיבוק והגנה, ייעטף באהבה ובחום על ידי יקיריו, ויזכה לטיפול הולם ומסור, כדי שלא יפגע בעצמו ובאחרים.

אז שוב, אם כך, מה הקשר להוריו?

ובכן, אני לא זוכרת, ומוזמנים לתקן אותי בתגובות אם אני טועה, אבל לא נתקלתי מעולם בשום גינוי, נזיפה, התנערות, קל וחומר התנצלות של אחד מהוריו מחנכיו על דבריו של יאיר נתניהו.

ולהזכירכם, לא מדובר בצמד הורים אנונימים קשי יום, שלא מבינים מימינם ומשמאלם. עסקינן בראש הממשלה לשעבר וברעייתו הפסיכולוגית במשרה חלקית בשירות הציבורי, שבביתם-ביתנו הוא חי עד היום, ועל שולחנם-שולחננו היה סמוך עד שפינו את מעון ראש המממשלה.

ולא מדובר בקטין חסר דעת וחסר ישע, חלילה. בדיוק החודש ימלאו לילד 30. אז אם הם חושבים שמדובר באמירה כל כך פוגענית ומסוכנת עד שיש לתבוע דיבה בגינה, איך עמדו מנגד ולא אמרו דבר כשבנם נופף באותו עולם מושגים קליני כלפי כל מי שלא נראה לו?

בני גנץ –  "לא שפוי"

אבל זה לא באמת מפתיע כל כך. הרי גם אבא נתניהו עצמו, יו"ר הליכוד וראש הממשלה דאז, איפשר (או אולי אפילו יזם) למפלגה שהוא עומד בראשה לצאת בקמפיין מתוזמר, שיותר מאשר רומז על אובדן שפיותו של בני גנץ, יריבו הפוליטי המרכזי באותם ימים.

וכך דיווחו במאקו על הקמפיין: "זה אדם שצריך לשבת במחלקה סגורה, לא בראשות הממשלה….מאז הראיון של בני גנץ אצל יונית לוי, מועמד ראשות הממשלה מטעם מפלגת כחול לבן, סומן כמטרה על ידי מפלגת ואנשי הליכוד, כאיש לא שפוי. החל מהודעות סמס שטוענות שגנץ מטופל בכדורים פסיכיאטריים, ועד השתלחות עורך הדין יורם שפטל שטוען שצריך לאשפז אותו".

קמפיין הליכוד: גנץ לא שפוי
קמפיין הליכוד: גנץ לא שפוי

בהודעות הסמס שנשלחו לחברי הליכוד נכתב:

"חשיפה: מועמד לראשות הממשלה סובל מדיכאונות ומטופל נפשית. האם ניתן לבלגנץ את המדינה? ציפרלקס, פרוזק ולוריוון לא ינהלו את המדינה!".

וכמובן, בני גנץ פרנואיד ולא יציב מבחינה נפשית:

יונתן אוריך, יועץ הניו-מדיה של נתניהו, הבהיר אז שגנץ לא רק לא נראה לא שפוי ולא בקו הבריאות, אלא שהוא גם מהווה סכנה אמיתית למדינה:

דובר משפחת נתניהו ומנהל הקמפיין של הליכוד דאז, עופר גולן, אפילו הגדיל וכתב בחשבון הטוויטר שלו:

"בני גנץ חייב לגלות לציבור איזה מידע רגיש האיראנים מחזיקים עליו, ואת הצהרת הבריאות שלו".

הצהרת בריאות? זה לא מזכיר קצת את מה שאולמרט ביקש בכתב ההגנה שלו ועורר זעם רב כל כך? אז אין לי מושג לגבי הביסוס העובדתי שעומד ביסוד טיעוניו התקשורתיים של אהוד אולמרט בענין בריאותם הנפשית של בני המשפחה. אבל לתבוע בגין אמירות שהמשפחה עצמה לא טרחה להוקיע כשהגיעו מבנם? או כשיצאו מקמפיין מפלגתו של האב? לכל הפחות אני רואה כאן מוסר כפול. או, איך נוהגים לומר בחוגים שלהם? התנהלות לא אפויה.

רונית צח היא עורכת זירת הבלוגים של זמן ישראל. עיתונאית רוב חייה הבוגרים, עם חיבה מיוחדת לטריוויה אקטואלית. אמא לשתי בנות, חתול וחתולה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
הייתי חייב עוד תגובה. הפרצופים של האב ובנו בראש הפוסט מעוררים בי סלידה, סלידה, כן, סלידה, אבל אך ורק, רק סלידה; הכי לא שנאה, ממש ממש הכי לא שנאה, אין בי שום שנאה למשפחה הזאת. הסלידה היא... המשך קריאה

הייתי חייב עוד תגובה. הפרצופים של האב ובנו בראש הפוסט מעוררים בי סלידה, סלידה, כן, סלידה, אבל אך ורק, רק סלידה; הכי לא שנאה, ממש ממש הכי לא שנאה, אין בי שום שנאה למשפחה הזאת. הסלידה היא מתרבות המלוכנות, הפוזה הקיסרית שלהם, התחושה שהם קורצו מחומר על-חללי, טראנס-גלקטי, סוג של אלים, בקיצור, נרקיסים. החיוך שלהם בתמונה, שכה עושה את זה למעריציהם, מתפרש למעריצים כמקור לבטחון ושלווה למדינה, אך זה כל הגועל: הכי טוב, להשוות לבגין

תודה לאל נשאתי תפילה לשלום המדינה ביום הקמת הממשלה ישראל ניצלה בנס פשוט כך וימי נתניהו עוד ילמדו באוניברסיטאות בעולם כיצד איש אחד מגלומן חסר עכבות השתלט על מדינה שלמה שאפילו עד עכשיו כב... המשך קריאה

תודה לאל נשאתי תפילה לשלום המדינה ביום הקמת הממשלה ישראל ניצלה בנס פשוט כך וימי נתניהו עוד ילמדו באוניברסיטאות בעולם כיצד איש אחד מגלומן חסר עכבות השתלט על מדינה שלמה שאפילו עד עכשיו כבר חודש אחרי עדיין בתקשורת לא קלטו את זה

עוד 1,336 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 1 באוגוסט 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המתעמל ארטיום דולגופיאט זכה בזהב

יומן בחירות אתמול אובחנו 2,080 מאומתים, 212 במצב קשה ● אש: בעוד שבועיים נבחן אם להרחיב את קהל מקבלי המנה השלישית ● בנט: בסוף הדיון יהיה תקציב; ליברמן: אין כאן גזרות ● מנכ"ל משרד האוצר: יש לי סיבות טובות להניח שנגיע להסכמה עם כל המשרדים ● לפיד שוחח עם בלינקן: "מגבשים תגובה בין־לאומית ממשית נגד הטרור האיראני" ● עבאס ישתתף בדיוני התקציב

עוד 43 עדכונים

תוכנית ליציאה מהכיבוש

רוב העולם וחצי מהישראלים רואים בכיבוש הישראלי בגדה המערבית דבר לא רצוי ואפילו אסון. אבל מעטים מצפים שהוא יסתיים בהסכם עם הפלסטינים. זה פלונטר לא קטן.

בינתיים ישראלים נוטים להתעלם מהבעיה כמה שרק אפשר.  בתדירות די קבועה היא שבה ונושכת אותם בישבן. לאחרונה זה קרה שוב כאשר חברת הגלידה בן אנד ג'ריס החליטה לא לחדש את הזיכיון הישראלי כי הזכיין לא היה מוכן להחרים את ההתנחלויות (מה שהיה מפר חוק ישראלי בעייתי).

רוב העולם וחצי מהישראלים רואים בכיבוש הישראלי בגדה המערבית דבר לא רצוי ואפילו אסון. אבל מעטים מצפים שהוא יסתיים בהסכם עם הפלסטינים. זה פלונטר לא קטן

במהומה שקמה כתבתי על האבסורד שבעניין (במילים פשוטות: הגדה איננה חלק מישראל). קוראים מסויימים קבלו על כך שאני רק מבקר ולא מציע פתרונות. למרות שגדולים וחכמים כשלו במשימה הזאת, אני מרים את הכפפה.

ראשית, כמה הנחות:

 • לישראל יש אינטרס כביר לשמור על רוב יהודי; הרמה הנוכחית של קצת פחות מ-80% היא המינימום הדרוש כדי לראות בה "מדינה יהודית"; כיבוש קבוע בגדה המערבית מנוגד לאינטרס הזה (כמו הכיבוש בעזה שהסתיים ב-2005).
 • פנטזיות על עזיבה המונית של פלסטינים הן בלתי מוסריות ובלתי אפשריות, וכל נסיון לכפות דבר כזה יביא לחורבן; טועים הפלסטינים שחושבים שזו התוכנית הסודית של ישראל, אך אין להכחיש שיש בימין מי שרוצים בכך.
 • קו שביתת הנשק של 1949, המכונה גבולות 1967 או הקו הירוק, איננו קדוש; נסיונות לקדשו על בסיס ה"חוק הבינלאומי" אינם משכנעים. אפשר לומר על כל מדינה שהיא כבושה והדבר היחיד שאיננו מוסרי זה שליטה על אוכלוסיה לא חופשית ומשוללת זכויות (שגם סופגת אבידות השכם והערב בגלל אצבע צה"לית קלה על ההדק).
 • עם זאת גבולות אילו מעניקים לישראל 78% מפלסטין המנדטורית (לאחר שעבר הירדן הופרד ממנה ב-1921)  ובעייתי מאוד לדרוש מהפלסטינים שיסתפקו בפחות.
 • איי האוטונומיה הבלתי-רציפים עדיפים על כיבוש צבאי גרידא אך אינם מספקים הסדר קבע בר-קיימא כיוון שמיליוני אנשים נותרו תחת שליטה ישראלית בפועל ללא זכויות הצבעה בישראל (בסופו של דבר זה מה שהם ידרשו).
 • יש להתייחס ברצינות לחששות הישראלים שבעתיד יותקפו מהגדה (כמו שקורה עם עזה). אך כיבוש קבוע של אוכלוסייה מדוכאת וחסרת זכויות (למרות "אוטונומיה") גם לא תביא בטחון.
 • על אף שהפלסטינים סובלים מעוולות רבים, הנהגתם לא ממהרת לסיים את הכיבוש מתוך הנחה שתוצאת המחדל היא מדינה דו-לאומית בכל ארץ הקודש. את זה חלקם מעדיפים.

פנטזיות על עזיבה המונית של פלסטינים הן בלתי מוסריות ובלתי אפשריות, וכל נסיון לכפות דבר כזה יביא לחורבן; טועים הפלסטינים שחושבים שזו התוכנית הסודית של ישראל, אך יש בימין מי שרוצים בכך

כדי לצאת מהשיתוק, ישראל צריכה לחדש את הנכונות לנהל שיחות לקראת הסדר קבע בסגנון ראשי הממשלה אהוד ברק ואהוד אולמרט. אך יהיה זה חכם גם לשלול מהפלסטינים את היכולת לשמר את הכיבוש באמצעות נקיטת עמדות מקסימליסטיות שיתקעו את המשא ומתן. זאת, על ידי נקיטת מהלכים חד-צדדיים וגם נדיבים שמטרתם לשפר את חיי הפלסטינים, לדרבן אותם לעצמאות ולנטרל את האיום הדמוגרפי שמשבש את דעתה של ישראל.

להלן מפת דרכים אפשרית:

 • ישראל  מכריזה על גבול אופטימלי המכנס אל תוך שטחה כמה שיותר מתנחלים תוך נגיסה מינימלית בגדה המערבית – העברה לישראל של לא יותר מ-15% מהשטח תשאיר פחות מ-100,000 מתנחלים מעבר לגבול.
 • יובטח לפלסטינים פיצוי נדיב יותר מאשר יחס 1:1 שנדון פעם (אולי 1.5: 1) בהסכם שלום עתידי (זה הוגן בהתחשב בכך שהם יקבלו אדמה מדברית בנגב).
 • המתנחלים הנותרים מעבר לגבול יקבלו פיצויים נדיבים – משהו באזור חצי מיליון דולר למבוגר ורבע מיליון לילד; זה יגיע  לסך של כ-40 מיליארד דולר (כזה הוא המחיר של טעות אסטרטגית אדירה); כדאי לשקול דדליין לפקיעת ההצעה (והשארת הסוררים מאחור).
 • ישראל תכיר במדינת פלסטין בגבולות הזמניים הללו לרבות עזה (יישום השליטה שם יידחה עד מועד מיגור החמאס).
 • ישראל תוביל תכנית בינלאומית נדיבה, מקיפה וארוכת טווח עם תמריצים ניכרים לשיתוף פעולה כאשר את החלק הארי – במיליארדי דולרים לשנה – היא מעניקה בעצמה. ישראל גם תתמוך בפלסטין בפורומים בינלאומיים כולל עידוד סחר.
 • הצבא יישאר בינתיים בנקודות מסויימות בתוך שטח פלסטין תוך צמצום למינימום של החיכוך עם האוכלוסייה. במקביל, יוקם מנגנון בינלאומי לבדיקת חלופות כגון כוח נאט"ו או של הליגה הערבית. יהיה ברור ומוצהר שישראל אינה חומדת את השטח.
 • תתקיים מדיניות אפס סובלנות כלפי כנופיות פרמיליטריות בפלסטין.
 • ישראל תסכים לשאת ולתת על גבולות נדיבים יותר כאשר הפלסטינים יתעניינו באמת בהסכם שלום רשמי.
 • לא תהיה זכות שיבה למיליוני צאצאי הפליטים הפלסטינים ממלחמת העצמאות (הנכבה). זה לא הוגן, כפי שלא הוגן שיהודים אינם חוזרים לעיראק, הגרמנים אינם חוזרים לחבל הסודטים והינדים אינם חוזרים לפקיסטן. עם זאת יוצע מנגנון פיצויים (אולי 10,000 דולר לכל צאצא, כך שהעלות תגיע ל-60 מיליארד דולר) וזכות הגירה לפלסטין.

כדי לצאת מהשיתוק, ישראל צריכה לחתור להסדר קבע ולמנוע מהפלסטינים לתקוע את המו"מ – ע"י מהלכים חד-צדדיים נדיבים לשיפור חייהם, לדרבן אותם לעצמאות ולניטרול האיום הדמוגרפי על ישראל

שני נושאים דורשים תשומת לב מיוחדת:

עזה: כרגע היא אינה מהווה איום דמוגרפי, בשונה מהגדה המערבית, אך המצב שם גובל באי מוסריות. עזה תצטרך להיות מטופלת בנפרד ולהכלל בפלסטין כשחמאס ייעקר משם – בין אם בכפייה, בשכנוע, בהתערבות חיצונית או במהפכה.

ירושלים: תיאורטית אפשר להשאיר את המצב כפי שהוא, אך זהו פצע מדמם שתמיד ישבש את היחסים עם המרחב. הצעתי בעבר וותיקניזציה של העיר העתיקה; ההתנגדויות לא התמקדו בעיקרון אלא בפרקטיקה: ישראלים לא יתמכו בכך וחלקם יצאו (עוד יותר) מדעתם מרוב זעם קדוש. אפשרות ביניים היא לא לבטל את הסיפוח אלא רק להזמין שחקנים מוסלמים נוספים וחשובים לסייע באופן פעיל בהפעלת האגן הקדוש. מה שאי אפשר לעשות, לא באמת, זה לחלק את ירושלים בין שתי מדינות.

אם ישראל הייתה נוקטת ביוזמות אלה בפומבי ובאופן נחוש וספקטקולרי, האסטרטגיה הייתה נתמכת על ידי ארה"ב, האיחוד האירופי וחלק גדול מהעולם הערבי; לעולם נמאס מהעימות וגם מהמשא ומתן הנצחי. הלחץ על הפלסטינים היה גדול.

ברור שההממשלה לא בנוייה לצעדים יזומים כאלה כעת – גם לא ממשלת השינוי הסבירה. זה יקרה רק בעקבות לחץ. הלחץ יגיע – מלמטה, מלמעלה, מהצדדים. אני מקווה שלא בצורת עוד אינתיפאדה. עם מזל זה לא יהיה שום דבר יותר גרוע מצעדים נוסח בן אנד ג'ריס.

יש שיאמרו שאין מצב לפיצויים בגובה 100 מיליארד דולר. התשובה שלי היא שהתוצר השנתי של ישראל הוא 400 מיליארד דולר לשנה, ושהעולם יעזור, ושאפילו הדפסה אינפלציונית של כסף עדיפה על הרס המפעל הציוני (שאליו ישראל דוהרת כרגע בעוורון מזעזע).

אם ישראל הייתה נוקטת ביוזמות אלה בפומבי ובנחישות, האסטרטגיה הייתה נתמכת ע"י ארה"ב, האיחוד האירופי וחלק גדול מהעולם הערבי; לעולם נמאס מהעימות וגם מהמו"מ הנצחי. הלחץ על הפלסטינים היה גדול

העולם השקיע טריליונים במלחמה בקורונה; מה שחייב לקרות קורה, ומה שחייבים לשלם משלמים.

הדרך הזו לא תמצא חן בעיני כולם ואינני חושב שהיא תרצה את כל הפלסטינים. עם זאת, זו אולי האפשרות הכי הפחות גרועה שעומדת בפני מדינת היהודים.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,028 מילים

איראן הלכה צעד רחוק מדי ופתחה עבור ישראל מרחב פעולה מדיני נגדה

לא בטוח שאיראן התכוונה לגבות חיי אדם בתקיפת מכלית הנפט ביום שישי ● העובדה ששני אזרחים ארופאים נהרגו בפיגוע תכניס לתמונה באופן מיידי את בריטניה ואולי, בסופו של דבר, את נאט"ו ● עבור ישראל, זהו חלון הזדמנויות להפוך את הבעיה האיראנית לנושא עולמי, וזה אחד המקרים המובהקים בהם העבודה המדינית חשובה לא פחות מזו המודיעינית-מבצעית ● פרשנות

עוד 715 מילים

מוריס סמדג'ה עלה מתוניסיה ב-1961 והתיישב במעברה בבאר שבע ● בתת-תנאים, הוא אימן דורות של ילדים שספגו ממנו את האהבה לספורט והוא הפך למחנכם הנערץ ● בנו אורן, מדליסט אולימפי, ממשיך את דרכו כמאמן נבחרת ישראל, שזכתה אתמול במדליית ארד בטוקיו ● סמדג'ה האב יחגוג השנה יום הולדת 90 ● שאול אדר, חניך לשעבר, קורא להעניק למוריס את ההכרה שהוא כה ראוי לה

עוד 491 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

דילמת האסיר של ממשלת ישראל

רצינו את הממשלה הזאת משתי סיבות: ראשית, כדי שיהיה למדינה המסכנה הזאת תקציב, ושנית, להשתחרר ולו לתקופה קצרה מעול המשטר הביביסטי שהיה כאן. משטר שמיצה את עצמו ולכן נאלץ להמציא ארועים מגוחכים להתהדר בהם. יש כאלה שכינו זאת קוסמות.

אז אולי באמת יהיה לנו כבר תקציב כדי שהמדינה הזאת תוכל להמשיך לחיות. כדי שצהל ימשיך לפעול ולעמוד על שתי רגליים ולא על חצי רגל. כדי שכל התעשיות הפועלות מול המדינה, חברות קטנות וגדולות, ישובו לפעול באופן נורמלי ולא דרך ועדות חריגים. כולנו נפגעים באופן חמור ועמוק בכל יום שהתקציב לא עובר. כל יום כזה פוגע יותר ויותר במערכת. אם יש משהו אקספוננציאלי בחיים שלנו חוץ מהקורונה – זה הנזק שנוצר בגין היעדר תקציב.

כולנו נפגעים באופן חמור ועמוק בכל יום שהתקציב לא עובר. כל יום כזה פוגע יותר ויותר במערכת. אם יש משהו אקספוננציאלי בחיים שלנו חוץ מהקורונה – זה הנזק שנוצר בגין היעדר תקציב

אסור שהממשלה הזאת תיפול. אם היא תיפול בשבועות הקרובים, הביביזם עלול להשאר איתנו כמעט לנצח. לכן כדאי לכל שרי הממשלה להכנס לפוקוס, כמו שאומרים האמריקאים, וההמלצה מכוונת בעיקר לראש הממשלה. על ראש הממשלה להגדיר שני נושאים קריטיים שעמם כל הממשלה הזאת מתמודדת, ורק לאחר שהנושאים הללו יקבלו בהצלחה את הטיפול הרלוונטי – יתפנו חברי הממשלה לנושאים הנוגעים למשרדיהם.

1. מענה לאיום הבטחוני-אסטרטגי

הנושא הקריטי הראשון הוא הנושא האסטרטגי–בטחוני של ישראל, שמסתבך והולך ודוחף את ישראל לפינה בעייתית, כאשר מצד אחד איראן חושפת שיניים ומצד שני רוסיה מפשילה שרוולים. ראש הממשלה חייב להשקיע בסוגייה הזאת יותר מחמישים אחוזים מזמנו – לשמוע מומחים, לבצע הערכות מצב, לדרוש תכניות, ולהכין הרבה תכניות חלופיות. למה הרבה תכניות? כי הוא חייב לחשוב מחוץ לקופסה ולגבש תכנית ששוברת את הזכוכיות שבתוך קופסת הזכוכית שבתוכה אנחנו תקועים.

ואם כך, כדאי שנעמיק בצעד נוסף: הקונספט שעל פיו תקיפות חיל האוויר הן שיביאו לסילוק המיליציות השיעיות-איראניות מסוריה ולבנון חייב הערכה מחדש. הסיכוי שההערכה מחדש תוביל להבנה שהסיפור הזה מחייב פתרון אחר הינו קרוב למאה אחוז. בעיקר בגין ההחלטה של רוסיה לקחת חלק פעיל במרחב הזה ולחסום את ישראל.

הנושא הקריטי הראשון הוא הנושא האסטרטגי–בטחוני של ישראל, שמסתבך והולך ודוחף את ישראל לפינה בעייתית, כאשר מצד אחד איראן חושפת שיניים ומצד שני רוסיה מפשילה שרוולים

הצעד הבא: כדאי שנבין שאת המזה"ת יסדירו רק המעצמות. ארה"ב, ביחד עם רוסיה ובהסכמת סין. ביתר פירוט: רק מועצת הבטחון, בנוסף למאמצים (לא צבאיים) של רוסיה, יכולים להשיב את האיראנים לבקבוק שמהם יצאו. אבל כדי שזה יקרה – אנחנו נדרשים להפעיל את האמריקאים. כלומר לגרום לכך שהאמריקאים ידרשו מהרוסים לבצע את הפעולה הזאת.

איך מפעילים את האמריקאים? מקריבים "פיון". כלומר מציעים פתרונות לפתיחת המצור בעזה (נמל מבוקר?), או יוזמים שיחות עם אש"ף, או שניהם, יחד עם עוד כמה פעילויות שאי אפשר להזכיר בין שורות אלה.

2. זירוז תקציב המדינה

הנושא השני הוא התקציב עצמו, אך בעניין זה יש להקפיד על קריטריון השעון, או העמידה בלוח הזמנים. את תכנון התקציב יש לסיים בראש ובראשונה על פי מבחן השעון, ולא על פי טיבו של התכנון. תקציב קצת פחות טוב, שיוצא לביצוע חודש לפני הצפוי, עדיף עשרת מונים מתקציב טוב יותר, אך בעיתוי של חודש מאוחר יותר.

רה"מ חייב לאסוף את שריו ולדרוש מהם להתמקד בשלב ראשון רק בשני הנושאים הללו, כך שגם התקציב יעבור עד סוף אוגוסט ולא בנובמבר, וגם תוגדר אסטרטגיה רלוונטית בהקשר של איראן–רוסיה וארה"ב. דווקא בעניין הזה הסבלנות כדאית והפזיזות היא מהשטן. כאן דווקא שווה לאבד זמן כדי להביא פתרון נכון.

רה"מ חייב לאסוף את שריו ולדרוש תחילה התמקדות בהעברת התקציב עד סוף אוגוסט מבלי לדחות לנובמבר, וגם בהגדרת אסטרטגיה רלוונטית בנושא איראן–רוסיה וארה"ב. דווקא בעניין הזה הסבלנות כדאית והפזיזות מהשטן

בואו נעבור את שני הבורות הללו, ורק אז נתחיל להתפזר. בואו נקדיש לזה 3-4 חודשים. במידה שלא נעשה כך, הסיטואציה תתאים למודל דילמת האסיר הקלאסית. ההסתברות לכך שהסיטואציה הזאת של דילמת האסיר תתקיים עם הממשלה של היום גבוהה מאוד, בעיקר בגלל מבנה המנדטים שלה. אין מפלגה דומיננטית אחת, וכל אחת מהמפלגות עלולה לנסות למקסם את האינטרסים הפוליטיים שלה. במקרה כזה, כל השרים יעשו את המקסימום מבחינת האינטרסים שלהם, אבל המערכת כולה תיפול.

היינו שם.

חיים אסא היה אסטרטג הקמפיין של יצחק רבין (1992) וציפי לבני ( 2009). הוא כיהן כיועץ לביטחון לאומי בממשלת רבין. יו"ר חברת סייקן וראש המעבדה למשחקי מלחמה אסטרטגיים באוניברסיטת תל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 631 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הורוביץ: "אמנע מסגר בכל מחיר; הכל פתוח, אבל צריך הגבלות"

80 אלף חיסונים, בשווי שישה מיליון שקלים, יושמדו כי תוקפם פג ● רע"ם: אין היתכנות שהרשימה המשותפת תתמוך בתקציב; היא רק רוצה להשיג תמיכה של הקואליציה בחוקים שהיא מקדמת בטרם דבר זה ייחשף ● שקד: "יש לנו מדיניות חד משמעית לא להעלות מיסים; גם ליברמן לא בעד העלאת מיסים" ● "כוחנו באחדותנו": במערכת הפוליטית חגגו את זכיית נבחרת ישראל בג'ודו במדליה

עוד 18 עדכונים

תגובות אחרונות

ראיון "הציניקן בסדרה, שלא אוהב מחזות זמר? זה אני"

הבמאי הסרטים, שאחראי ללהיטים כמו "גברים בשחור" ו"משפחת אדמס", עומד כעת מאחורי סדרת הלהיט החדשה של אפל, שמיגדון! ● בראיון זום (שמיגזום!) לזמן ישראל, זוננפלד מספר על צילום הסדרה במהלך מגפת הקורונה, למה הציע פרס כספי למי שירצח את אמא שלו, ואיך זה לביים מחזמר כשאתה כל כך שונא אותם ● "אני לא מצליח לישון כי אני שר לעצמי את Corn Puddin שוב ושוב"

עוד 1,925 מילים

שוקו, בריכה ומאבטח חמוש

על רקע התקריות האנטישמיות בארצות הברית מתכוננים במחנות הקיץ היהודיים לתרחיש שבו גזענים יבקשו לפגוע דווקא בפעילות הפסטורלית שלהם ● בשונה מבתי כנסת ובתי ספר, פעמים רבות מחנות הקיץ כלל לא מגודרים - דבר המקשה למנוע כניסה של פולשים ● בהנהלה של מחנות הקיץ ושל ארגוני השמירה מאמינים שניתן להוסיף אמצעי אבטחה מבלי לעורר פחדים או לפגוע באווירה הקלילה

עוד 826 מילים

אחרי מותה של אמה מצאה ג'ולי מץ ספר זיכרונות, שהוחבא בחדר השינה, בחלק האחורי של מגירת ההלבשה התחתונה ● בעקבות היומן התחקתה מץ, סופרת רבי מכר, אחרי ההיסטוריה של אמה, שבילדותה הוברחה על ידי הוריה מאוסטריה לאיטליה - בדרך אל החופש הנכסף בארצות הברית ● ובין היתר היא חושפת מה הביא את הנאצים להוריד את סבה מהרכבת לדכאו ולהשאירו בחיים

עוד 934 מילים ו-1 תגובות

האם בתוניסיה מתרחשת הפיכה או הגנה על הדמוקרטיה? ● הנשיא ביידן וראש ממשלת עיראק הודיעו כי עד סוף השנה ארה"ב תצא מעיראק, אבל במציאות היא עדיין תהיה נוכחת ● עבור רבים בעולם הערבי, המשחקים האולימפיים זה לא רק ספורט ● בסעודיה, הזמר הסורי ג'ורג' וסוף מתקבל כמו מלך ● ובמצרים מציינים 65 שנה להלאמת תעלת סואץ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,175 מילים ו-1 תגובות
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

ושתלת לי עץ ירוק מפלסטיק

הגלובוס הירוק הולך לרשויות שעוברות סוף-סוף לשירות דיגיטלי ושמות קץ לניירת ● הגלובוס השחור מוקדש לעיריית פתח תקווה, שהחליטה להציב במרכז העיר שדרה של עצי פלסטיק על מצע דשא סינתטי. הכל ירוק, אבל בכאילו ● והטיפ: אלפי ליטר מים מטפטפים כל יום מצנרות המזגנים - עם קצת יוזמה, אפשר לעשות בהם שימוש

עוד 817 מילים

ראיון סופרמן ופרשת ברית המילה המסתורית

רוי שוורץ צפה בכל סרט או סדרה שסופרמן הופיע בה, האזין לכל תכנית רדיו שקשורה לגיבור העל, קרא כל ספר קומיקס ● הספרייה הציבורית של ניו יורק אפילו שלחה אליו ספרנית שתסייע לו ● ואחרי שנים של עבודה סיזיפית יצא לו מכל כאב הראש הכחול הזה ספר שבוחן את הסוגיה הבסיסית, הכל כך בסיסית: האם סופרמן היה יהודי?

עוד 2,252 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אֲדוֹנִי 96

כל מי שמראיין את ח"כ איתמר בן-גביר על השאלה האם הוא מחויב לפנות אל ח"כ אחמד טיבי בתואר "אדוני", בעצם מסכים להשתתף בדיון הגזעני "כללי נימוס שונים לערבים וליהודים - בעד ונגד"

עוד 1,373 מילים ו-1 תגובות

שר החוץ לפיד למקבילו הבריטי: להגיב בחומרה לתקיפת הספינה

גורם מדיני: מרוב להיטות לתקוף את ישראל איראן סיבכה את עצמה בהרג זרים ● בנט לקופ"ח: "היעד – לחסן 1.5 מיליון מבוגרים תוך 10 ימים" ● הנשיא הרצוג ויו"ר האופוזיציה נתניהו התחסנו במנה השלישית ● הורוביץ: "בלי פתרון למערכת הבריאות – לא אתמוך בתקציב" ● אש: אם התחלואה הקשה תעלה נחמיר את ההגבלות ● השרה כהן: יש לבחון הגבלות קשות יותר בנתב"ג

עוד 41 עדכונים

המתנחלים קיימו את חלקם, הממשלה מחפשת דרך מילוט

"אביתר הוקמה בחטא ולא כחוק ולכן פונתה", מדגיש שר הביטחון בני גנץ, וניכר שהיה רוצה שההתנחלות הזו תימחק והצבא לא ישהה שם יותר ימים ולילות ● לא חסרים בממשלה גורמים השותפים לראייה הזו - כולל שר החוץ יאיר לפיד ● בציונות הדתית, בהובלת בצלאל סמוטריץ', זועמים - אבל ראשי המתנחלים עדיין משוכנעים שתקום שם ישיבה, כפי שהובטח להם, בתוך חודשים בלבד ● פרשנות

עוד 1,135 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה