האם שנאת חינם באמת הייתה הגורם לחורבן?

נצחון דוד, ציור של מתאו רוסלי, המאה ה-17
נצחון דוד, ציור של מתאו רוסלי, המאה ה-17

על פי המסורת, בתשעה באב של שנת 556 לפנה"ס הוחרב בית המקדש הראשון על ידי נבוכדנצר מלך בבל. בתשעה באב של שנת 70 הוחרב בית המקדש השני על ידי טיטוס קיסר רומי. בתשעה באב של שנת 135 הוכרע סופית מרד בר כוכבא על ידי הקיסר אדריאנוס ונהרג מנהיג המרד, הנשיא שמעון בן כוסבא בעיר ביתר.

על פי הסטוריון רומי, 580 אלף איש נהרגו בדיכוי המרד וכ-50 ערים ביהודה הושמדו על ידי הצבא הרומי. המסורת איחדה את שלושת האסונות הלאומיים ליום אבל אחד והסבירה שהסיבה לאסונות הנוראיים היו חטאים של עבודה זרה, גילוי עריות, שפיכות דמים ולגבי חורבן בית שני שנאת חינם.

עפ"י הסטוריון רומי, 580 אלף איש נהרגו בדיכוי המרד וכ-50 ערים ביהודה הושמדו ע"י צבא רומי. המסורת איחדה את שלושת האסונות הלאומיים ליום אבל אחד, והסבירה שהסיבה לאסונות היו חטאים

חטא שנאת החינם

חז"ל אמרו:

"בית ראשון מפני מה חרב, מפני שהיו בו עבודה זרה, גילוי עריות ושפיכות דמים. בית שני מפני מה חרב, מפני שנאת חינם".

זכינו להיות בו זמנית גם עם סגולה, העם הנבחר, וגם נאשמים בחטא של שנאת חינם איומה ונוראה שהביאה לכאורה לחורבן ירושלים, למותם של מאות אלפי גברים, נשים וילדים, לאובדן עצמאות ישראל ולגלות נוראה, המלווה בפוגרומים וגירושים שנמשכה כ-2000 שנה.

הטענה הזו של חטא שנאת החינם מרעילה, משסה ומסיתה ובעיקר פשוט איננה נכונה. היא לא הייתה הסיבה העיקרית לחורבן. למנהיגי האימפריות הכובשות לא היה באמת חשוב אם יש או אין שנאת חינם ומחלוקות פנימיות בארץ ישראל. הם באו, כבשו, השמידו והחריבו את ירושלים ובית המקדש.

מדובר באימפריות חזקות ומרושעות. כך הם נהגו במדינות שכבשו, ועם ישראל קיבל את אותו יחס נורא שקיבלו עמים כבושים אחרים מידי האימפריה הבבלית והרומאית.

האם טענת שנאת החינם כגורם לחורבן לא שימשה במהלך הדורות כמסך עשן? ההתמקדות בחטא שנאת החינם מסיחה את דעת הציבור מהעובדה שישראל הייתה חלשה מאויביה ולא הייתה מסוגלת להתמודד לבדה מול האימפריה הבבלית ואחר כך מול האימפריות היוונית והרומאית.

ההתמקדות בחטא שנאת החינם מסיח את הדעת מכך שהנהגת העם לא קראה נכון את המפה, כשלה בהערכת כוחות האויב ובהכנת הכוחות של ישראל למלחמה. הנהגת ישראל לא כרתה בריתות משמעותיות עם עמים שכנים כדי להתמודד עם האויב המשותף הגדול מהם ולא עמדה במלחמה.

ההתמקדות בחטא שנאת החינם מסיח את הדעת מכך שהנהגת העם לא קראה נכון את המפה, כשלה בהערכת כוחות האויב ובהכנות למלחמה, לא כרתה בריתות משמעותיות עם עמים שכנים ולא עמדה במלחמה

ומי לכאורה היה אשם בחורבן הנורא, במותם של מאות אלפי גברים נשים וילדים במלחמה חסרת סיכוי מול הליגיונות הרומאים? לא הפולשים המחריבים האכזרים וגם לא הנהגת ישראל שכשלה. אלא דוקא עם ישראל, העם הנבחר, שהיה לכאורה נגוע בחטא שנאת החינם, האומנם?

להוציא את החץ המורעל

שנאת החינם היא חץ מורעל שפוגע, מסית ומונע דיון אמיתי בחולשה של עם ישראל אל מול שכניו ערב חורבן הבית הראשון והשני ובדיקה עמוקה של הכשלים של הנהגת ישראל ערב החורבן.

יתכן, שכמו שמנהיגי ישראל ב-1973 טייחו את מה שקרה במלחמת יום הכיפורים והשתמשו במסך עשן שיצרה עבורם ועדת אגרנט, כך מנהיגי ישראל בימי בית ראשון ושני, וממשיכי דרכם בהנהגת העם אחרי החורבן, העדיפו להסתתר מאחורי מסך העשן של חטא שנאת החינם. ובכך למנוע בדיקה של כשלונות ההנהגה שקרוב לודאי קרו.

יתכן שקדמו לחורבן יחסים מדיניים מורכבים יותר בין מנהיגי ישראל ומנהיגי האימפריות, ויתכן שנעשו שגיאות מדיניות וצבאיות. אולי לולא התקבלה החלטה לא נכונה לצאת למלחמה אבודה וחסרת סיכוי באימפריה הרומית, יתכן שהחורבן הנורא של יהודה היה נמנע.

אולי קדמו לחורבן שגיאות מדיניות וצבאיות בין מנהיגי ישראל ומנהיגי האימפריות. אולי לולא ההחלטה לצאת למלחמה אבודה באימפריה הרומית, חורבן יהודה הנורא היה נמנע

מעט מדי ידוע לנו על מה באמת קרה, אבל ממש לא סביר שהסיבה לפלישה של האימפריה הבבלית ואחריה הרומית לארץ ישראל הייתה שנאת החינם. כדאי להוציא את החץ המורעל, המזיק והמסית הזה של אשמת עם ישראל, הנגוע לכאורה בשנאת חינם. גם אם הייתה שנאת חינם, זו לא הייתה הסיבה העיקרית לחורבן ירושלים והישוב היהודי בארץ ישראל.

צריך למנוע מלחמה מיותרת וחורבן נוסף

למדינת ישראל יש כיום יכולות טכנולוגיות וצבאיות שלא היו בימי בית ראשון ושני. אין סיבה שיתרחש חורבן נוסף והאחריות לכך היא בידי מנהיגי המדינה, שצריכים לנהוג בחוכמה ובאיזון אל מול שכנינו הקרובים והרחוקים.

ארץ ישראל תמיד הייתה מאוכלסת על ידי מספר עמים ודתות והייתה נכס אסטרטגי שמשך את המעצמות האיזוריות. אז כנראה שתמיד יהיה צורך לעמוד על המשמר.

לא צריך להתבלבל ממסך העשן של חטא שנאת החינם, שלא היה הסיבה לחורבן, וצריך ללמוד ולנסות להבין את הנסיבות האמיתיות שהובילו לחורבן בית ראשון, בית שני והחורבן הסופי של יהודה בעקבות מרד בר-כוכבא. ייתכן שלקחים חשובים לא נלמדו ולא הופקו בשל מסך העשן. למשל הבנת גאונותו המדינית של המלך דוד, שידע לעשות פשרות ולכרות בריתות עם שכניו.

הגאונות המדינית של המלך דוד

השיר בלינק למטה מדבר על המלך דוד שעשה פשרות מדיניות, שגם עליהן איננו יודעים מספיק. מי מכיר את פלשתין הצפונית של צפון סוריה? לדעת פרופ' גרשון גליל מאוניברסיטת חיפה, מלחמת שאול ויונתן בהר הגלבוע הייתה נגד פלשתין הצפונית. זו הייתה בזמנו ממלכה גדולה בהרבה מפלשת הדרומית המוכרת לנו יותר ושבירתה הייתה העיר חמת הרחק מגבולות ארץ ישראל בצפון סוריה.

ייתכן שלקחים חשובים לא נלמדו ולא הופקו בשל מסך העשן. למשל הבנת גאונותו המדינית של המלך דוד, שידע לעשות פשרות ולכרות בריתות עם שכניו

לדעת פרופ' גליל, המלך דוד היה בן ברית של פלשתין הצפונית וגם של פלשת הדרומית. תועי, מלך חמת, בירת פלשתין הצפונית, היה בן בריתו של דוד ומוזכר גם בתנ"ך. לשניהם היה אויב גדול ומשותף, הארמים, שהם ניצחו ביחד. כדאי ללמוד מהגאונות המדינית של המלך דוד ולא להגרר למלחמה אבודה נוספת ומיותרת.

ד"ר רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
הרומאים לא שלחו אף אחד ל'גלות נוראה'. הישראלים ש'הוגלו' אחרי המרד ואחרי מרד בר-כוכבא היו שבויים שנשלחו לעבודות במכרות ובספינות. מי ששלח 'אותנו' לגלות ארוכה היו אלו שבחרו לעזוב את הארץ ו... המשך קריאה

הרומאים לא שלחו אף אחד ל'גלות נוראה'. הישראלים ש'הוגלו' אחרי המרד ואחרי מרד בר-כוכבא היו שבויים שנשלחו לעבודות במכרות ובספינות. מי ששלח 'אותנו' לגלות ארוכה היו אלו שבחרו לעזוב את הארץ ולחיות בחו"ל.

צודק בהחלט. בשני חורבנות הבית, ההנהגה כשלה בהבנת יחסי הכוחות, ונכנסה להתמודדות צבאית עם מעצמה חזקה לאין ערוך (בבל, רומא) מן המדינה היהודית. "שנאת החינם" בתקופת המרד הגדול אמנם גרמה להרו... המשך קריאה

צודק בהחלט. בשני חורבנות הבית, ההנהגה כשלה בהבנת יחסי הכוחות, ונכנסה להתמודדות צבאית עם מעצמה חזקה לאין ערוך (בבל, רומא) מן המדינה היהודית. "שנאת החינם" בתקופת המרד הגדול אמנם גרמה להרוגים רבים, אבל היא לא היתה גורם מרכזי בתבוסה היהודית מול הצבא הרומאי.

עוד 856 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // שבת, 24 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המלך עבדאללה נפגש השבוע עם הנשיא האמריקאי, ובכך הפך למנהיג הערבי הראשון שנפגש עם ביידן מאז נכנס לתפקידו - דבר המלמד על חשיבות ירדן בעיני הממשל ● פרשת NSO פוגעת בישראל לא רק במערב, אלא גם במזרח התיכון ● במצרים מציינים 69 שנים למהפכה ששינתה את המדינה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 973 מילים

ראיון המשפט שטלטל את אמריקה

האישומים נגדה היו חלשים ● אחיה בגד בה ושיקר כדי להציל את עצמו ואת משפחתו ● האפיפיור, איינשטיין ופיקאסו ביקשו מנשיא ארה"ב לחון אותה ● אבל גם הלחץ הבינלאומי לא עזר, ואתל רוזנברג הייתה לאישה האמריקאית הראשונה שהוצאה להורג על עבירה שאינה רצח ● הסופרת הבריטית אן סבה צללה עמוק לתוך המקרה הטרגי - וחזרה עם ספר סוחף והרבה מאוד ספקות

עוד 2,785 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אוֹלִימְפִּיָּאדָה 95

כל אחד זוכר את האולימפיאדה הראשונה שהוא זכה לראות. אף אחד לא יודע מתי תהיה האולימפיאדה האחרונה בחייו

עוד 982 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המזהם לא משלם

החדשות כי ישראל תקבל מהקרן הבינלאומית פיצוי על זיהום הזפת הגדול משמחות, אבל חשוב לזכור שבעלי האונייה המזהמת הצליחו לחמוק ולא ישלמו אפילו דולר ● החדשות הטובות של השבוע הגיעו מאשדוד, שם הוועדה לשמירה על הסביבה החופית הצדיקה את שמה בהחלטה עקרונית ● והטיפ: מתקן אופניים שיגיע עד אליכם, גם כשתתקעו עם פנצ'ר בשיא החום

עוד 795 מילים

למקרה שפיספסת

האם מג'אדלה ישרוד בפריים טיים גם בלי הקואליציה הנוכחית?

ההחלטה למנות את מוחמד מג’אדלה לפרשן קבוע בחדשות 12 היא התנהגות חריגה ומבורכת של גוף תקשורת ישראלי גדול. למעשה מאז ימיה של לוסי אהריש לא כבש אף ערבי את שעת הפריים טיים. מג’אדלה, שבולט בכישרונו ורהיטותו, הגיע על כנפי הלגיטימציה שהעניק ביבי לערבים להיות חלק מהקואליציה. לגיטימציה שממשלת בנט ידעה למנף יפה. התקשורת הגיבה בהתאם לרוח הפוליטית החדשה, אך קשה לדעת האם מדובר בשינוי אד הוקי או שינוי מהותי, והאם במקרה שהקואליציה לא תשרוד בהרכבה הנוכחי מג'אדלה ישאר במקומו.

מג’אדלה, שבולט בכישרונו ורהיטותו, הגיע על כנפי הלגיטימציה שהעניק ביבי לערבים להיות חלק מהקואליציה. אך קשה לדעת האם מדובר בשינוי מהותי, והאם במקרה שהקואליציה לא תשרוד מג'אדלה ישאר במקומו

אזרחי ישראל הערבים מהווים כ-20% מהציבור הישראלי, אבל שיעור ההופעה שלהם בתקשורת עומד על אחוזים בודדים בלבד. למרבה הצער, למרות פתיחתו של שוק התקשורת והמינוף שנתנו הרשתות החברתיות לקולן של קבוצות מיעוט, עדיין הזירה המרכזית מונחית על ידי עוד מאותו דבר. המנחים המרכזיים הם לא ערבים, וגם לא רוסים או מזרחים. אלו בדרך כלל צריכים להוכיח כישרון יוצא דופן כדי להשתחל במקרה הטוב ככתבים וכפרשנים.

בהשתלמויות לאנשי תקשורת שנערכו במכון "זולת" בנושא זכויות אדם בתקשורת, אמר מג’אדלה:

”נשים וגברים המשתייכים לקבוצות מיעוט בדרך כלל לא יופיעו בתקשורת כמומחים לנושאים שאינם קשורים להשתייכותם הסטריאוטיפית”.

כך, למשל, בעת משבר הקורונה הארוך כמעט שלא מרואיינים רופאים ערבים ישראלים. התקשורת נוטה להתמקד באזרחי ישראל הערבים כמעט אך ורק כשהדברים נוגעים לטרור ולפשיעה – וכתוצאה מכך מחזקת את הסטריאוטיפים השליליים ומגביהה עוד יותר את חומת החשדנות בין יהודים לערבים.

הבעיה של העדר ייצוג בתקשורת המיינסטרים היא בעלת השלכות חברתיות אך גם אזרחיות-פרסונליות. המיינסטרים התקשורתי יוצר תמונה מעוותת של "הנורמלי", ומי שאינו נחשף לבני דמותו או שבני דמותו מקובעים על המרקע רק בהקשרים מסוימים ומוטים, יתקשה לפלס דרכו בחברה מחוץ להשתקפויות אלו.

החשיבות של מג'אדלה על המרקע היא כפולה. ראשית במישור המקצועי, כמי שמהווה חלק מהחברה הערבית ומעורה בפוליטיקה שלה עד דק, איש אינו יכול לחלוק על הבנתו המעמיקה את התחום אותו הוא מסקר ומפרשן.

ברמה החברתית, הופעתו מאפשרת ליהודים, כמעט לראשונה, להכיר את הפוליטיקה ואת החברה הערבית באופן בלתי מתווך ובלתי סטריאוטיפי. הוויכוחים שלו בפאנל מול אנשי ימין ובכלל מפשיטים את הדמוניזציה המלווה בדרך כלל את המחלוקות בין יהודים לערבים ומקהים את המתח שהורגלנו בו שנים.

הופעתו מאפשרת ליהודים להכיר את הפוליטיקה והחברה הערבית באופן בלתי מתווך ולא סטריאוטיפי. ויכוחיו מול אנשי ימין ובכלל מפשיטים את הדמוניזציה המלווה בד"כ מחלוקות בין יהודים לערבים

יש לקוות שנוכחותו של מג’אדלה בפריים טיים לא תהיה בגדר אופנה רגעית וחולפת ושהוא ישרוד בפריים טיים גם ללא קשר להרכב הקואליציה. בהמשך לכך יש לקוות שיתפנו מקומות נוספים לכישרונות חדשים מקבוצות שונות ומגוונות בחברה הישראלית, אשר ירעננו את ההרכבים המשמימים ולא אחת הרדודים שאנו נאלצים לצפות בהם מדי ערב.

השוויון בייצוג התקשורתי הוא ערך חשוב בפני עצמו וגם אמצעי לשיכוך מתחיה של החברה הישראלית המפולגת. אם שר התקשורת יועז הנדל אכן , כפי שהוא מצהיר לא אחת, מעוניין לאחות את הקרעים הוא חייב לפעול למען שוויון זה.

ד”ר רויטל עמירן ריכזה את פרויקט השתלמויות העיתונאים במכון "זולת" לשוויון וזכויות אדם. עמירן, ד"ר במדע המדינה והייתה חברה בוועדות ציבוריות שונות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 463 מילים ו-2 תגובות
עודכן לפני 6 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

דיווח: מנדלבליט הזהיר שאין להציג את התו הירוק כסנקציה המופעלת על מי שלא התחסנו

שר המשפטים סער הודיע שהוא מקדם הצעת חוק, שלפיה, לא ניתן יהיה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים; דיווח: שקד מתנגדת ליוזמה ● אלי אבידר, שהביע יחס ספקני לחיסונים, הודיע, לקראת מינויו לשר בממשלה - שהתחסן נגד קורונה ● לראשונה מאז כניסתו לתפקיד שוחח בנט עם יורש העצר של איחוד האמירויות ● בר-לב שוקל להקשיח את הקריטריונים להחזקת נשק

עוד 40 עדכונים

תגובות אחרונות

האקזיט הפוליטי של אלי אבידר

בקואליציה המתקיימת על חודו של קול, כל ח"כ מלך ● מחשש שאבידר יצביע נגד התקציב ויפרק את הממשלה, בנט הצמיד לו את מזכיר הממשלה שלום שלמה ● שלמה תפר דיל, לפיד לחץ, אבידר קיבל ג'וב, וליברמן יקבל עוד ח"כ נורווגי ● העיקר שאבידר יהיה שר לענייני כלום, אחרי שתקף את הממשלה הקודמת על התיקים המיותרים ● פרשנות

עוד 479 מילים

קואליציות חמדניות יוצרות דמוקרטיות חלשות

אין כל היגיון במדיניות של החלשת האופוזיציה, בוודאי לא של ממשלה שבאה לתקן קלקולי ממשל מתמשכים ● החלשת האופוזיציה באופן מכוון חותרת באופן ישיר תחת היסודות הדמוקרטיים המעורערים ממילא של ישראל - ותחת סיבת קיומה של הקואליציה החדשה: להוכיח שניתן לנהל את ענייני המדינה בצורה אחרת ● דעה

עוד 1,200 מילים

מזרח תיכון חדש זיכרון השואה מתחיל לחלחל במדינות ערב

בדובאי עלתה תערוכה מושקעת המוקדשת לשואה, בעיראק מתגעגעים ליהודים, מרוקו משתתפת בתכנית מיוחדת להפצת זיכרון השואה, ואנשי דת מוסלמים ביקרו באושוויץ ● דיפלומטים, מומחים ואנשי דת משוכנעים: רוח חדשה נושבת במזרח התיכון, והגישה המכילה והסובלנית צפויה רק להתעצם

עוד 1,692 מילים

בנט: "סרבני החיסונים מסכנים את כולנו. לכו להתחסן!"

הקבינט אישר את התו הירוק והמליץ לאסור טיסה גם לבריטניה, גיאורגיה, קפריסין וטורקיה ● מכה לגלנט: מנדלבליט קבע שיש להעניק פרס ישראל לפרופ' גולדרייך ● בג"ץ דחה עתירות לחקירה נגד נתניהו בפרשת הצוללות ● ועדת המחירים ממליצה לבטל פיקוח על מחיר הלחם ● בג"ץ ליועמ"ש: להסביר מדוע נתניהו לא מחזיר את הכסף למיליקובסקי ● אש נגד נתניהו: "יש לנו קשר עם חברות החיסונים, לא זקוקים לעזרה"

עוד 57 עדכונים

מעל עשרה פסקי דין ניתנו בחודשים האחרונים בהרכבים מורחבים בעליון, חלקם על חודו של קול ● אפשר שהסיבה לריבוי התיקים הללו הוא תמהיל השופטים הנוכחי, עם נטייה ליברלית בקרב הוותיקים ● אלא שהתמהיל הזה עשוי להשתנות כבר בסבב בחירת השופטים הבא ● אולי זו הסיבה לנדיבותה של הנשיאה חיות ביחס למינוי הרכבים מורחבים: זמנם של פסקי הדין העקרוניים הוא עכשיו ● פרשנות

עוד 823 מילים ו-1 תגובות

114 אלף עצים כבר יועדו לכריתה רק מתחילת השנה

בבאר שבע נערכה השבוע הלווייה ל-14 עצים, ותושבי עכו ומטה אשר יפגינו ביום ראשון נגד כריתת שדרה של 50 אקליפטוסים ● רישיונות הכריתה מוחבאים באתרי הרשויות ופקידי היערות ניגפים בפני תנופת הבנייה והתשתיות ● הטמפרטורה מזנקת, התושבים מיואשים ובממשלה גוררים רגליים ● אל מול מגיפת הכריתה, עמותה אחת רוצה לשטוף את הארץ בגני עיר-יער

עוד 2,841 מילים

עשה לך רב-פעמי

כשמשפחה מוציאה על חד"פים יותר מאלף שקל בחודש, זה אובדן שליטה מוחלט ● להטיל מס בחוק זה ראוי, אבל מה עם דוגמה בבית המחוקקים? ● אחרי שנת קורונה, פריחת הסטוק ומשלוחי וולט, הסיכוי לבלום את מגפת החד"פ פחת משמעותית ● כל עוד בישראל אין מבוכה חברתית להשתמש בחד"פים, ספק אם מיסוי יעזור ● ואם חשבתם ששימוש בחד"פים מתכלים הוא הפתרון - תחשבו שוב

עוד 1,308 מילים ו-1 תגובות

כלכלת המוזיקה סקס, סמים ותוכן גולשים

שירותי הסטרימינג מספקים שירים בכל זמן, בכל מקום, ובהצלחה גדולה ● אבל מתוך המיליארדים שהתעשייה מגלגלת, המוזיקאים מקבלים נתח קטנטן ● עכשיו מנסה הפרלמנט הבריטי לעשות סדר חדש בבלאגן הישן ● אמיר בן-דוד צלל לנתונים ושוחח עם המומחים כדי להבין מה מצפה לעולם המוזיקה, למה ספוטיפיי לא רווחית, לאן נעלם הלהיט - ומדוע הבשורה תבוא כנראה מהגיימינג

עוד 3,226 מילים

דיווח: לבקשת בנט, ארה"ב תדחה את פתיחת הקונסוליה בירושלים עד אישור התקציב

בהסתדרות המורים מאיימים לשבות אם הלימודים לא ייעשו בקפסולות ● הקבינט עתיד לאשר את החזרת התו הירוק לאירועים שבהם ישתתפו יותר ממאה איש; הדרישה שכל הנוסעים המגיעים מחו"ל ייכנסו לבידוד - לא צפויה לעלות לדיון ● מ-1 באוגוסט בני 18 ומעלה יחוסנו בחיסון של מודרנה ● בג"ץ נתן למדינה ארכה של שישה שבועות להגיש את עמדתה בעניין פינוי חאן אל-אחמר

עוד 49 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה