משבר האקלים הוא אחד הנושאים שמגדירים את זמננו

משבר האקלים, אילוסטרציה (צילום: Ekaterina_Simonova / iStock)
Ekaterina_Simonova / iStock
משבר האקלים, אילוסטרציה

ניתן לומר כי שינוי האקלים זה אחד הנושאים שמגדירים את זמננו. כיום ברור ובטוח יותר מתמיד, בהתבסס על ראיות רבות ממקורות שונים, בהם דוח החברה המלכותית והאקדמיה הלאומית למדעים בארה"ב, שבני אדם משנים את האקלים של כדור הארץ.

שינוי האקלים זה אחד הנושאים שמגדירים את זמננו. כיום ברור ובטוח יותר מתמיד, בהתבסס על ראיות רבות ממקורות שונים, כי בני אדם משנים את האקלים של כדור הארץ

האטמוספירה והאוקיינוסים התחממו, חימום שלווה בעלייה במפלס פני הים, ירידה חזקה בקרח הים הארקטי ושינויים אחרים הקשורים לאקלים. ההשפעות של שינויי אקלים על אנשים וטבע ניכרים יותר ויותר. הצפות חסרות תקדים, גלי חום ושריפות הביאו לנזקים של מיליארדי דולרים. בתי הגידול עוברים שינויים מהירים בתגובה לשינוי הטמפרטורות, דפוסי המשקעים ושריפות הענק.

גזי חממה כמו פחמן דו חמצני (CO2) סופגים חום (קרינה אינפרא אדומה) הנפלט מפני השטח של כדור הארץ. עלייה בריכוז האטמוספרי של גזים אלה גורמת להתחממות כדור הארץ על ידי לכידת חום זה. הפעילות האנושית – במיוחד שריפת דלקים מאובנים מאז תחילת המהפכה התעשייתית – הגדילה את ריכוזי CO2 באטמוספירה ביותר מ-40%, כאשר למעלה ממחצית העלייה חלה מאז 1970.

מאז 1900, טמפרטורת פני השטח העולמית עלתה בכ-1 מעלה צלזיוס (1.8 °F). התחממות זו הביאה לעלייה נרחבת בתדירות ובעוצמת תופעות מטאורולגיות (בהבדל מגיאולוגיות), כמו גלי החום והשפעות אקלימיות רבות הקשורות לכך.

חלק ניכר מהתחממות זו התרחשה בחמשת העשורים האחרונים. ניתוחים מפורטים הראו כי ההתחממות בתקופה זו היא בעיקר תוצאה של ריכוזים מוגברים של CO2 וגזי חממה אחרים. המשך פליטת גזים אלה יגרום לשינויי אקלים נוספים, כולל עלייה ניכרת בטמפרטורת פני השטח הממוצעת העולמית ושינויים חשובים באקלים האזורי.

השפעות שינויי האקלים על אנשים וטבע גוברות. הצפות חסרות תקדים, גלי חום ושריפות הביאו לנזקים של מיליארדי דולרים. בתי הגידול משתנים במהירות בתגובה לשינוי הטמפרטורות, המשקעים ושריפות הענק

גודל ותזמון השינויים הללו יהיו תלויים בגורמים רבים, והאטה וההאצות בהתחממות שנמשכות כעשור ויותר ימשיכו להתרחש. עם זאת, שינויי אקלים ארוכי טווח לאורך עשורים רבים יהיו תלויים בעיקר בכמות הכוללת של CO2 וגזי חממה אחרים הנפלטים כתוצאה מפעילות אנושית.

מכחישי משבר שינויי האקלים משתמשים בשיטות בהן נקטו חברות הטבק מאמצע המאה שעברה, כדי להטיל ספק במסקנות הרוב המכריע של מדעני האקלים שנכתבו בדוח האחרון של הפאנל הבין-ממשלתי בנושא שינויי אקלים ה- IPCC Intergovernmental Panel on Climate Change.

כך לדוגמה, בראיון עם בר שם-אור בתוכנית "הצינור'"מה-23 לאוגוסט על מכחישי האקלים בישראל. אמר פרופ' יונתן דובי מאוניברסיטת בן גוריון, ממובילי מכחישי משבר שינויי האקלים בישראל:

"אין הוכחה מדעית שרוב ההתחממות במאה האחרונה היא כתוצאה מפחמן דו-חמצני ממקור אנושי. זו תזה אפשרית, יש עדויות שתומכות בה ויש עדויות שסותרות אותה".

דובי מעדיף להתעלם מהמסקנה בעמוד הראשון של דוח IPCC, שנראה כי לדעתו אינה רלוונטית:

"זה חד משמעי שההשפעה האנושית חיממה את האטמוספירה, האוקיינוס והיבשה. התרחשו שינויים נרחבים ומהירים באטמוספירה, האוקיינוס, הקריוספירה והביוספרה ".
"It is unequivocal that human influence has warmed the atmosphere, ocean and land. Widespread and rapid changes in the atmosphere, ocean, cryosphere and biosphere have occurred."

מכחישי משבר האקלים משתמשים בשיטות בהן נקטו חברות הטבק מאמצע המאה ה-20 כדי להטיל ספק במסקנות הרוב המכריע של מדעני האקלים, שנכתבו בדוח האחרון של הפאנל הבין-ממשלתי בנושא שינויי אקלים

דובי מזלזל בתופעת עליית פני הים בקצב אחיד פחות או יותר מסוף המאה ה-19. לדבריו:

"40 ס"מ ב-100 שנה, אין לזה השלכות קטסטרופליות. לך לקיסריה תראה עתיקות מתחת לפני הים. היו לזה השלכות קטסטרופליות? לא. הזיזו את הנדל"ן טיפה אחורה. ואת זה עושים על מודלים שהם פשוט גרועים".

על זה ענה פרופ' עדי וולפסון:

"מחקר בעיתון 'סיינס', שזה אחד העיתונים הכי נחשבים במדע, אמר לפני מספר שנים שעלייה ב-40 ס"מ בפני הים תמחק איים טרופיים רבים".

על פי מחקר שפורסם בכתב העת Science Advances, יותר מאלף איים טרופיים נמוכים מסתכנים בהפיכה ללא מיושבים באמצע המאה, או אולי מוקדם יותר, בגלל עליית פני הים. האיומים על האיים כפולים. בטווח הקצר, עד אמצע המאה, ככל שפני הים יעלו, האיים יתמודדו בתדירות גבוהה יותר עם גלים גדולים המתנפצים אל החוף, ומזהמים את אספקת מי השתיה שלהם עם מי מלח. בטווח הארוך יותר, עד סוף המאה, הים העולה מאיים להציף את האיים לחלוטין.

דובי: "הבעיה של האנושות היא לא עוד מעלה או פחות מעלה".
בר שם-אור: "אתה אומר עוד מעלה, פחות מעלה, כשמדעני האקלים וגם אלה באו"ם אומרים עוד מעלה, פחות מעלה זה מה שיוביל לאסונות טבע".
דובי: "אני לא מבין על מה הם מבססים את זה, לדעתי הם לא עושים מדע".

צריך לקרוא את האמרה הזו פעם נוספת, פרופ' דובי לא מבין, והמסקנה שלו היא שזה לא מדע.

יותר מאלף איים טרופיים בסכנה להפוך ללא מיושבים. עד אמצע המאה הם יתמודדו עם גלים גדולים המתנפצים לחוף ומזהמים במלח את אספקת מי השתיה. עד סוף המאה הים העולה מאיים להציף את האיים

בשנים האחרונות נוספה מול מכחישי משבר שינויי האקלים חזית חדשה, תאגידי ענק כלכליים שרואים במאזנים שלהם הוצאות אדירות ותשלומים עבור נזקים שנגרמו כתוצאה ממשבר שינויי האקלים.

עכשיו לא מדובר רק במדעני אקלים החיים במגדלי שן אקדמאיים, אלא באנשי עסקים מפוכחים הרואים וקוראים את הנתונים מהשטח. ואלו קוראים לילד בשמו: יש משבר שינויי אקלים שהולך ומחמיר וחייבים להתחיל לפעול כדי למתן את תוצאותיו.

דוח הסיכונים הגלובליים לשנת 2021 של הפורום הכלכלי העולמי משתף את התוצאות של סקר תפיסת הסיכונים הגלובליים לשנת 2021 של הפורום הכלכלי העולמי לשנת 2021.

שינויי אקלים, שאף אחד מאיתנו אינו חסין מהם, ממשיכים להוות סיכון אסוני. הסקר דירג את שינויי האקלים ואת השינויים הסביבתיים הקשורים אליו (כמו מזג אוויר קיצוני, כישלון בפעולות לשיכוך שינויי האקלים, ופגיעה סביבתית מפעילות אנושית) – כסיכונים העולמיים המובילים שעשויים בסבירות גבוהה, להתרחש בעשר השנים הקרובות. מחלות זיהומיות נמצאות במקום הראשון, ואחריהן כישלון בפעולות לשיכוך שינויי האקלים וסיכונים סביבתיים אחרים.

הקריאות לפעולה נגד שינויי האקלים הולכות ומתחזקות. לפי הדוח, לא ניתן לעכב מעבר לכלכלות ירוקות יותר עד שהזעזועים של מגיפת הקורונה ייגמרו. "כישלון בפעולות נגד שינויי האקלים" הוא הסיכון המזיק ביותר והסביר ביותר לטווח הארוך המזוהה בסקר. עם זאת, הקהילה הבינלאומית עדיין רחוקה מנקיטת פעולות משמעותיות כדי להתמודד עם שינויי האקלים.

בשנים האחרונות נוספה מול מכחישי משבר שינויי האקלים חזית חדשה, תאגידי ענק כלכליים שרואים במאזנים שלהם הוצאות אדירות ותשלומים עבור נזקים שנגרמו כתוצאה ממשבר שינויי האקלים

חברת ביטוח המשנה סוויס-רי, אחת מספקי הביטוח הגדולים בעולם לחברות ביטוח אחרות (ביטוח משנה), פרסמה באפריל 2021 מספר דוחות על משבר שינויי האקלים, לפיהן בכלכלת שינויי האקלים: אי פעולה אינה אופציה.

סוויס-רי מזהירה כי עליית הטמפרטורות בעולם עשויה להפחית באופן משמעותי את העושר הגלובלי עד שנת 2050, בעקבות ירידה ביבול החקלאי, התפשטות מחלות ועליה ברמת מי הים שתפגע בערי חוף.החברה הדגישה את ההשלכות אם העולם לא יצליח להאט במהירות את השימוש בדלקים מאובנים.

לפי סוויס-רי, במסלול הנוכחי, התוצר העולמי עשוי להיות נמוך ב-11%–14% עד אמצע המאה מהתוצר בעולם ללא שינויי אקלים. הירידה בתוצר, אם יעמדו במסגרת יעדי הסכם פריז, תהיה נמוכה משמעותית מכך (כ-4%).

כלכלות בדרום ודרום מזרח אסיה הן הפגיעות ביותר להשפעות שינויי אקלים, הכלכלות המתקדמות בחצי הכדור הצפוני פגיעות פחות.

כדי להשיג את הסכם פריז יש צורך ביותר ממה שהתחייבו לו עד היום. התכנסות בינלאומית בתחומי נתונים, תקנים, מדדים וחשיפת מפות דרכים לקראת "אפס נטו" הם המפתח לכך.

נותרו רק עשר שנים לתקן את מצב החירום האקלימי. קבוצת הביטוח השוויצרית ציריך פרסמה בפברואר 2020 דוח על משבר שינוי האקלים.

לפי הקבוצה, אחד הסיכונים הגדולים ביותר העומדים בפני האנושות הוא אי נקיטת פעולות לעצירת מצב החירום בתחום האקלים לפני שיהיה מאוחר מדי. אם לא נתחיל לפעול מיד, אזי הביוספרה תפסיק לספוג פחמן דו חמצני ולמעשה תתחיל לפלוט אותו החוצה, וחלקים של כדור הארץ יהפכו לבלתי ניתנים למגורים.

אם לא נפעל מיד לעצירת מצב החירום האקלימי, הביוספרה תפסיק לספוג פחמן דו חמצני ולמעשה תתחיל לפלוט אותו החוצה, וחלקים של כדור הארץ יהפכו לבלתי ניתנים למגורים

אם לא נתחיל לפעול מיד אזי גלי חום, בצורות, שיטפונות ושריפות ענק יחמירו ויקרו בתדירות גבוהה יותר, מפלס הים יעלה ויציף כמה מהערים הגדולות ביותר. רשתות המזון יתמוטטו, אנשים ימותו ברעב, רעב יתפשט, עוד יותר מינים יכחדו, מיליוני אנשים ייעקרו, וייצור משבר מהגרים שגורם לאלה שכבר ראינו להיראות קטנים.

אבל יש חדשות טובות, עדיין לא מאוחר מדי להפוך את הדברים ולהציל את העולם, אבל עלינו לפעול מהר ולהתחיל עכשיו.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,241 מילים
כל הזמן // יום שני, 27 בספטמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

גברים באים במיטתה וגברים הולכים אבל היא כותבת שירים

פרויקט "אתם זוכרים את השירים" מגיע לסופו, וכדי לנסות ולשער מה צופן העתיד למפעל המופלא של הלחנת שירי משוררים, אפשר לשאוב עידוד מכך שהחיבור הזה - בין שירה ללחנים, למבצעים ולתרבות הפופולרית - שלח שורשים עמוקים, והוא עניין משמעותי ומבוסס בתרבות העברית ● ואת זכות המילה האחרונה ניתן למשוררת בת התקופה - מי שעתיד השירה העברית הוא גם עתידה שלה

עוד 977 מילים

זכות למות

אַתָּה יָכוֹל לַעֲלוֹת עַל הַר גָּבוֹהַּ,
וּלְהִתְפַּלֵּל צָפוּף עִם מֵאָה אֶלֶף אִישׁ.
לָאַזְהָרוֹת אֵינְךָ חַיָּב לִשְׁמֹעַ,
מִישֶׁהוּ כְּבָר יֹאמַר עָלֶיךָ קַדִּישׁ.

אַתָּה יָכוֹל לַעֲלוֹת עַל הַר גָּבוֹהַּ,
וּלְהִתְפַּלֵּל צָפוּף עִם מֵאָה אֶלֶף אִישׁ.
לָאַזְהָרוֹת אֵינְךָ חַיָּב לִשְׁמֹעַ,
מִישֶׁהוּ כְּבָר יֹאמַר עָלֶיךָ קַדִּישׁ

אֶת דַּוְשַׁת הַגַּז אַתָּה יָכוֹל לִסְחֹט
וּבְכִפּוּר שִׁכּוֹר, לְהִכָּנֵס בְּאֵיזֶה קִיר.
רַק אֶל תִּדְרֹס אַף יֶלֶד אוֹ פָּעוֹט,
בְּבַקָּשָׁה, שָׁלֵם לְבַד אֶת הַמְּחִיר.

לְכָל אֶחָד יֵשׁ זְכוּת לִחְיוֹת,
בְּצוּרָה לֹא תָּמִיד מֻשְׁלֶמֶת.
לְכָל אֶחָד יֵשׁ זְכוּת לָמוּת,
בְּדֶרֶךְ מְטֻמְטֶמֶת.

אִם אַתָּה לֹא אוֹהֵב שְׁכוּנוֹת דֵּי קְשׁוּחוֹת
וְלֹא מֵכִיל אַלִּימוּת בְּאֹפֶן חִיּוּבִי.
עִיר מְעֹרֶבֶת לֹא מְתֻקְצֶבֶת, תַּתְאִים לְךָ פָּחוֹת
וְגַם לֹא מְגוּרִים בְּיִשּׁוּב עַרְבִי

לְכָל אֶחָד יֵשׁ זְכוּת לִחְיוֹת,
בְּלִי אִשּׁוּר וּבְלִי חוֹתֶמֶת.
לְכָל אֶחָד יֵשׁ זְכוּת לָמוּת,
גַּם בְּדֶרֶךְ מְטֻמְטֶמֶת.

אִם הַמֶּמְשָׁלָה מַסְתִּירָה מֵידָע,
אֲבָל קָרָאתָ בְּפֶיְסְבּוּק מַאֲמָר.
לָכֵן אַתָּה לֹא זוֹרֵם עִם הַמַּדָּע
וּמַאֲמִין שֶׁלְּהִתְחַסֵּן זֶה מְיֻתָּר.

אֶת דַּוְשַׁת הַגַּז אַתָּה יָכוֹל לִסְחֹט
וּבְכִפּוּר שִׁכּוֹר, לְהִכָּנֵס בְּאֵיזֶה קִיר.
רַק אֶל תִּדְרֹס אַף יֶלֶד אוֹ פָּעוֹט,
בְּבַקָּשָׁה, שָׁלֵם לְבַד אֶת הַמְּחִיר

יֵשׁ לְךָ מִטָּה וּזְכוּת מְלֵאָה לָמוּת,
מְחֻבָּר וּמֻנְשָׁם בְּצוּרָה מֻשְׁלֶמֶת.
תַּגִּיד שֶׁאֵין מַגֵּפָה וְזוֹ פָּשׁוּט טָעוּת,
אַךְ הָאֵבוֹלוּצְיָה אֶת עֵינֶיךָ לָעַד עוֹצֶמֶת.

פזמונאי, מעבד טקסטים, מלחין ומפיק אמנותי ישראלי. עבד ויצר עם אמנים כמו רמי קלינשטיין, ירמי קפלן, קורין אלאל ,להקת מטרופולין, דנה אינטרנשיונל, מירי מסיקה, שרית חדד, נועה קירל ועוד…מפרסם בפייסבוק טקסטים פוליטיים, מתגורר בחיפה, הומו (צילום: שרי דובא)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 150 מילים

בנט: "תוכנית הגרעין של איראן הגיעה לקו פרשת מים וכמותה גם הסובלנות שלנו"

ראש הממשלה: "יש ראיות שמוכיחות בבירור את כוונתה של איראן לייצור נשק גרעיני באתרים סודיים" ● בנט נמנע מלהתייחס לפלסטינים: "במשך יותר מדי זמן הוגדרה ישראל על ידי מלחמות עם שכנותיה" ● על משבר הקורונה אמר: "ניהול מדינה בעת מגפה זה לא רק עניין של בריאות; אלא איזון עדין בין כל היבטי החיים, במיוחד תעסוקה וחינוך" ● הליכוד: "בנט נתן נאום ריק מול אולם ריק"

עוד 26 עדכונים

תריסר ארמונות, וילות ואחוזות כפר בבעלות יהודית מוצגים בסיור מקוון שהושק החודש בבריטניה ● למרות השפע, הנדבנות וההשפעה הפוליטית האדירה של אותם אנשים – רבים לא מכירים את סיפורם כיום ● "אנחנו מנסים להראות שלא מדובר באתרי התבוללות, אלא באתרים של הצהרת יהדות"

עוד 2,051 מילים

למקרה שפיספסת

עוד רצועת חוף אבדה בגלל אסון ידוע מראש

למרגלות המצוק שקרס השבוע בחוף הרצליה הוצבו שלל גדרות ושלטי אזהרה, אבל לרוב המתרחצים זה לא ממש הזיז ● בעוד כולם מתכוננים לאסון הקריסה הגדול ולוועדת החקירה שתבוא בעקבותיו, ההזנחה המתמשכת של מצוק הכורכר גורמת לכך שעוד ועוד נתחים מקו החוף נגזלים מהציבור הישראלי ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
היא צרחה: "למה בטוויטר אתה חסום? למה אי אפשר לראות את מה שאתה כותב? אה? נהיית סנוב?" הוא ענה: "הנה, כאן בזמן ישראל את יכולה. רגע, מה הבעיה? את כל כך מבסוטית עלי?" ....כן, כן, ככה זה היה... המשך קריאה

היא צרחה: "למה בטוויטר אתה חסום? למה אי אפשר לראות את מה שאתה כותב? אה? נהיית סנוב?"
הוא ענה: "הנה, כאן בזמן ישראל את יכולה. רגע, מה הבעיה? את כל כך מבסוטית עלי?"
….כן, כן, ככה זה היה, ממש ככה…
כיף לקרוא את אביב לביא, מרגישים את הרגישות האמיתית שלו לטבע.

עוד 953 מילים ו-1 תגובות

עכשיו תורך - עכשיו תורה

ההתרגשות. ארון הקודש נפתח. הרחש של הסטת הווילון. ספרי התורה מוצאים ומתחילים בסדר ההקפות. התורה שמסמלת ידע וערכים, עולם רוחני ונשגב, הופכת לערב אחד למקור של שמחה מתפרצת.

מתי בפעם האחרונה עמדת ליד ספר תורה פתוח? קראת בתורה? מתי בפעם האחרונה החזקת ספר תורה בידיים כמו תינוק ופשוט רקדת בלב מלא שמחה?

את מכירה את התחושה הזו כל כך טוב. את נכנסת לחדר ומרגישה שזה לא המקום שלך; את בוחרת מקצוע או מסלול לימודים ומבהירים לך בעדינות ובנחישות ש"זה לא בשבילך". כל כך הרבה נשים חוות את שמחת תורה כחג של מישהו אחר. הריקודים, השמחה, החזקת ספרי התורה – כל זה מתרחש מאחורי מחיצה. בך לא נוגע. וכמה שזה פוגע.

כל כך הרבה נשים חוות את שמחת תורה כחג של מישהו אחר. הריקודים, השמחה, החזקת ספרי התורה – כל זה מתרחש מאחורי מחיצה. בך לא נוגע. וכמה שזה פוגע

התורה והמסורת שלנו דווקא יודעות לספר סיפור מורכב יותר:

רבקה קוראת לך לצאת ולדרוש את אלוהים כשאת מרגישה שהעולם מלא סבל,

מרים הנביאה מעודדת אותך לצאת בתופים ובמחולות,

חנה מזכירה לך שבכוח תפילתך את יכולה לברוא עולמות,

האישה הגדולה משונם מלמדת אותך שאם תלחמי על חיי ילדיך תוכלי להצילם,

בת פרעה מאתגרת אותך לקרוא תיגר על מוסכמות מרושעות וזדוניות,

דבורה מפלסת לך דרך להיות אשת ציבור – שופטת ומצביאה,

בנות צלפחד מלמדות אותך שביכולתך לערער על המובן מאליו וליצור שינוי,

ורות מלמדת אותך שגם הנמצאות בשולי החברה יכולות להביא גאולה.

נשים דורשות בתורה. הן מגלות בה פנים חדשות ומאירות, פנים חומלות ולוחמות צדק. נשים דורשות להיות חלק מציבור, דורשות שקולן יישמע. עכשיו תורה. עכשיו תורך ותורן.

נשים נוגעות בתורה, ותורה נוגעת בנשים. כך נראית אהבה, כך נראית חברה בריאה המאפשרת לכל אחד ואחת להביא את קולה, את חוכמתה, את אומץ ליבה, את רגישותה, את צרכיה למרחב הציבורי.

נשים נוגעות בתורה, ותורה נוגעת בנשים. כך נראית אהבה, כך נראית חברה בריאה המאפשרת לכל אחד ואחת להביא את קולה, את חוכמתה, את אומץ ליבה, את רגישותה, את צרכיה למרחב הציבורי

התורה היא שילוב של חומר ורוח, שכל ורגש. היא מעוררת השראה, אבל גם מאתגרת. היא מזמינה אותנו לקריאה אוהבת וגם ביקורתית, למסע בעקבות דורות העבר ולקראת העתיד. ובעיקר – היא מזמינה אותנו לגעת, לפרש, לדרוש. היא מזמינה אותנו לתת לה לגעת בחיים שלנו. היא קוראת לנו לשמור איתה נגיעה.

הרבה נעמה דפני קלן (צילום: הרב גבי דגן)
הרבה נעמה דפני קלן (צילום: הרב גבי דגן)

הרבה נעמה דפני קלן היא רבה שותפה של קהילת ״אור חדש״ בחיפה. פמיניסטית שיודעת שקולן של נשים הוא חיוני לחברה, לדת ולתרבות, ומאמינה שיהדות יכולה להיות בית ומגדלור לחברה כולה. חיפאית, נשואה לדוד, ואמא לאריאל ולאיילת (צילום: אסיה יופה).

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
כדאי להתייחס לכך שהרב לייטמן מנגיש את הקבלה לכל מי שחפץ, לרבות נשים. מעולם לא היה מי שהעז לשבור את הקבעונות הפרימיטיביים המאיימים והמתיימרים לעורר אימה כמו לייטמן, וזאת הוא עושה כמובן ב... המשך קריאה

כדאי להתייחס לכך שהרב לייטמן מנגיש את הקבלה לכל מי שחפץ, לרבות נשים. מעולם לא היה מי שהעז לשבור את הקבעונות הפרימיטיביים המאיימים והמתיימרים לעורר אימה כמו לייטמן, וזאת הוא עושה כמובן באחריות ובדרך יפה ומכובדת, למען כלל כדה"א.

עוד 350 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

יומן ניו יורק שלושת הלאווים של נפתלי בנט

פרסום ראשון: בפגישה עם ראשי מועצת יש"ע לפני כשבועיים, אמר בנט לנוכחים כי "שלוש פעמים אמרתי לביידן לא. בנושא האיראני, בעניין הקונסוליה הפלסטינית בירושלים, ובנושא ההתיישבות" ● הוא סיכם את דבריו במסר, אותו יעביר גם היום בנאומו באו"ם: "אם אין אני לי, מי לי" ● לפי ההערכות, זו תהיה דרכו להכין את דעת הקהל הבינלאומית למתקפה ישראלית על איראן ● פרשנות

עוד 973 מילים
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

אני ידעתי שהיא תיפול אבל ניסיתי

שני חברי הילדות שמעון גלבץ ואילן וירצברג גילו את הסקס אפיל הפצוע של יונה וולך, ויחד איתה הוציאו לפני 40 שנה את מה שנחשב על ידי רבים לאלבום שירי המשוררים הטוב ביותר שיצא בישראל - "בציר טוב" ● "היינו כמו להקה. להקה של מוזיקאים ומשוררת", משחזר וירצברג. "היא גם רצתה לשיר, אבל את זה לא אפשרנו לה"

עוד 1,518 מילים

הצעת החוק השוללת שכר ופיצויי פיטורים ממי שמסרב להציג תו ירוק במקום עבודתו מציבה סימן שאלה על יכולתה של המדינה להמשיך ולטעון כי אינה מחסנת בכפייה ● מנגד, קיומה של חלופת הבדיקות העומדת לסרבני החיסונים מעקרת את העוקץ מטיעוניהם, ומוסיפה ממד של הצדקה לצעדים הננקטים בעניינם ● פרשנות

עוד 767 מילים ו-5 תגובות

דיווח: שמו וכתובתו של ראש השב"כ המיועד פורסמו ברשתות פלסטיניות

הרמטכ"ל על המבצע בשומרון: "סוכלו פיגועים משמעותיים"; דיווח: הכוחות לא איתרו את כל האמל"ח שחיפשו ● בכיר בפמליית רה"מ: בנט ידרוש מהקהילה הבין־לאומית לפעול נגד איראן ● לקראת החזרה ללימודים: יותר מחצי מיליון משפחות טרם אספו את ערכות האנטיגן; הצעת בנט: כל תלמיד ייבדק פעמיים בשבוע ● דיוני התקציב: ליברמן דוחף לעזור לעבאס

עוד 46 עדכונים

בנט המריא לאו"ם, אבל המטרה היא יהדות אמריקה

תזמון הנאום של ראש הממשלה לא מבטיח התעניינות רבה בישראל, אך ממילא בנט מתכנן לתת נאום ענייני, בלי "עזרים, בריסטולים, ציורים וכיוצא באלו" ● החלק החשוב של הנסיעה לניו יורק יתקיים דווקא אחרי הארוע באו"ם, כשבנט ייפגש עם ראשי הארגונים הגדולים של יהדות ארה"ב, בניסיון לתקן את מערכת היחסים בין ישראל לקהילה היהודית החשובה והשנייה בגודלה בעולם ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 497 מילים ו-1 תגובות

221 חולים מונשמים - המספר הגבוה ביותר בגל הנוכחי

בנט לפני המראתו לניו יורק: "זו הזדמנות לספר את הסיפור שלנו" ● ראש הממשלה ייפגש בשולי עצרת האו"ם עם מזכ"ל הארגון אנטוניו גוטרש ועם שרים מאיחוד האמירויות ומבחריין ● לפיד נפגש בחודש שעבר בעמאן עם מלך ירדן עבדאללה ● מספר חולי הקורונה במצב קשה ירד ל-694

עוד 23 עדכונים
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

מי שיגיע עד הסוף ירצה לבכות מרוב תוחלת

אחד השירים האהובים של אלתרמן כמעט נעלם כליל, אחרי שלא הופיע בספרי השירה שראו אור כשהמשורר עוד היה חי ● רק באמצע שנות השמונים יצא השיר באוסף שירי המשורר וכך התגלגל לידיו של יוני רכטר, כשעבד על אלבום עם יוסי בנאי ● "רציתי לחן מאוד פשוט, ועבר לי בראש תאודוראקיס", מספר רכטר, "הרגשתי שאני שט על מין מנגינה שפורצת ממני והיא נורא פשוטה. וככה השיר נולד"

עוד 959 מילים

מיוחד הפרידה מבן האלמוות היא בשורה ליוון החדשה

שום דבר לא היה מובן מאליו ברגע הזה: פמיניסטית לוחמת זכויות אדם שהייתה לנשיאת הרפובליקה מקריאה הספד בקול שבור מעט, בכנסייה הגדולה של אתונה, בהלווייה שאורגנה על ידי המפלגה הקומוניסטית ● ובחוץ, מאות אלפים עומדים בדממה ומוחים דמעה ● במותו, כמו בחייו, מיקיס תאודוראקיס ממשיך להטביע חותם עמוק על מולדתו ● אבירמה גולן מביאה את סיפורו המופלא של היוצר, האידאליסט, הפטריוט, "הפרח שנבט בזיכרוננו הבוגר"

עוד 5,290 מילים ו-8 תגובות

איראן הפכה רשמית לחברה בארגון שנגחאי ● המפלגה האסלאמיסטית במרוקו התרסקה בבחירות האחרונות ● אסד מגביר את המתקפה נגד הטייקונים במדינה ● הפרלמנט הכוויתי מתכוון להסדיר את מעמדם של חסרי האזרחות ● ולפני 41 שנה פרצה אחת המלחמות הארוכות והעקובות מדם ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,231 מילים ו-1 תגובות
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

עלה ושוט והסתכל עד מה יפה היא התבל

מולי שפירא הפיק את ערב שירי משוררים השלישי של גל"צ ב-1980, והקדיש את כולו לשירי תל אביב ● משה וילנסקי, שהיה המתחרה של שפירא בקול ישראל, בדיוק אושפז באיכילוב ● שפירא הציע לו הצעה שאי אפשר לסרב לה: "אם תעמוד על הרגליים, אני מבטיח לארגן לך ערב שלא היה כמותו" ● התוצאה: "דצמבר", אחד השירים האהובים של נתן אלתרמן, בביצוע בלתי נשכח של דפנה ארמוני ומזי כהן

עוד 1,180 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה