השיעים בלבנון - המקופחים ע"י הנהגתם

הפגנה נגד אחיזת חזבאללה בלבנון, נובמבר 2019 (צילום: AP Photo/Hussein Malla)
AP Photo/Hussein Malla
הפגנה נגד אחיזת חזבאללה בלבנון, נובמבר 2019

הבחירות האחרונות חשפו ירידה משמעותית בפופולריות של ארגון חזבאללה. אמנם רוב ההיחלשות הייתה בקרב תומכי הארגון במחנות הנוצרי והדרוזי, אך גם במחנה השיעי אחוז ההצבעה היה נמוך. ההסבר לירידה הוא השפל הכלכלי אליו מוביל הארגון את החברה הלבנונית בכלל והשיעית בפרט. בנוסף למשבר הכלכלי, מסתיר חזבאללה סידרה של פרשיות אפלות שגרמו עוול דווקא לחברה השיעית אותה הוא מתיימר לייצג.

איש אחד אמיץ בחברה השיעית בלבנון קם ואמר: לא עוד! מאסנו בדיקטטורה של חזבאללה. לפני מספר שנים ייסד עלי אל-אמין את עיתון "ג'נוביה" (הדרומית), שופר להתנגדות השיעית לחזבאללה.

ייחודו של האיש בכך שהוא משקף אופוזיציה פנימית לחזבאללה מתוך הקהילה השיעית בלבנון. עלי כותב כבר מספר שנים על הדיכוי והטרור בו חיים השיעים בצל ארגון הטרור המושחת חזבאללה. לפני שלוש שנים הגיעו לביתו של עלי בכפר שַקְרַא בדרום כשלושים בריונים מחזבאללה והיכו אותו נמרצות.

עלי כותב כבר שנים על הדיכוי והטרור בו חיים השיעים בצל ארגון הטרור המושחת חזבאללה. לפני 3 שנים הגיעו לביתו של עלי בכפר שַקְרַא בדרום כ-30 בריונים מחזבאללה והיכו אותו נמרצות

מבחינת חזבאללה, כל מי שמביע התנגדות לשליטתו הוא בוגד ותומך של סעודיה, ישראל או ארה"ב. עלי הובהל לבית החולים וחייו ניצלו. הסיבה שהוא לא חוסל היא שהוא שייך לאחת המשפחות המכובדות ביותר בדרום לבנון – משפחת אל-אמין.

אצולת דרום לבנון השיעית

אל-אמין היא משפחה ממנה באים חכמי ההלכה השיעים מהחשובים ביותר בג'בל עאמל (קהילת השיעים בדרום לבנון), בהם מֻחְסִן אל-אמין אל-עאמלי שחי לפני כמאה שנה וחיבר עשרות ספרי יסוד בדת וההיסטוריה השיעית.

לא רק הייחוס הקרוב אלא גם הרחוק שומר על עלי אל-אמין ועל משפחתו. בני משפחת אל-אמין זוכים לכינוי "סיד", כלומר צאצאים של הנביא מחמד. בן משפחתו המבוגר של העיתונאי שנושא את אותו השם, סיד עלי אל-אמין, הואשם ב-2020 כי נפגש עם "האויב הציוני" כשנכח בבחריין בוועידה לקרוב בין הדתות המונותאיסטיות. למשפחה קשרים בעיר הקודש השיעית נג'ף שבעיראק ורוב אנשי הדת במשפחה למדו באוניברסיטה השיעית החשובה שלה.

משפחת אל-אמין נמנית עם האופוזיציה הדוממת בשיעה של לבנון, המתנגדת להשתלטות האיראנית על הקהילה השיעית. עלי אל-אמין העיתונאי מתאר ב"ג'נוביה" את הטרור בו חיה הקהילה השיעית בלבנון.

חמושים ובריונים של הארגון מטילים אימה על בני הקהילה ומאיימים על מי שיעז לא לתמוך בצמד השיעי – חזבאללה והנספח שלו אמל.

עלי אל-אמין העיתונאי מתאר את הטרור בו חיה הקהילה השיעית בלבנון. חמושים ובריונים מטילים אימה על הקהילה ומאיימים על מי שיעז לא לתמוך בצמד השיעי – חזבאללה והנספח שלו אמל

החלפת ההנהגה

בעבר היה אמל (פלוגות ההתנגדות הלבנונים) הארגון הגדול בדרום לבנון. הוא הוקם ע"י מנהיג העדה השיח' מוסא א-צדר כדי להגן על בטחונה של העדה השיעית במלחמת האזרחים שפרצה ב-1975.

מוסא א-צדר, איראני ממוצא לבנוני, היה ללא ספק גדול המנהיגים שקמו לעדה השיעית בעת החדשה. בזכות הכריזמה שלו והשפעתו הפוליטית שיפר משמעותית את חייהם של השיעים, העדה הנחשלת והענייה ביותר בלבנון. הוא דאג להם לחיבור כפריהם לכבישים, חשמל ומים והקים את "המועצה השיעית העליונה" שתייצג אותם.

א-צדר שאף לשלב את השיעים במדינה הלבנונית המודרנית תוך שמירה על המסורת. הוא האמין במאבק עממי לא אלים והתנגד למלחמה. אלא שא-צדר צבר כוח והפך למנהיג הבלתי מעורער של העדה.

האג'נדה שלו לא התאימה למחוללי המהפכה האיראנית ובראשם ח'ומייני. א-צדר ראה במנהיגים הדתיים של נג'ף בעיראק את מוריו הרוחניים ולא בח'ומייני האיראני. ב-1978 כאשר יצא א-צדר לאיסוף תרומות לקהילתו נחטף ונעלם (ככל הנראה נרצח) בלוב.

החשד הסביר הוא שמנהיג לוב דאז מעמר קדאפי חיסל אותו, כנראה בשרות ח'ומייני והמהפכנים האיראנים, על מנת לפנות את הזירה הלבנונית להנהגה שיעית אקטיבית ואלימה שתתאים לאידיאולוגיה של המהפכה באיראן.

קדאפי שמר על יחסים טובים עם איראן אחרי המהפכה ב-1979 וגם היה היחיד שתמך בח'ומייני בעולם הערבי, יחד עם חאפז אל-אסד בסוריה. למרבה החשד, איראן לא דרשה לחקור את היעלמותו א-צדר ולא קראה לרחוב על שמו, כפי שעשתה ל"גיבורים" שיעים אחרים.

א-צדר ראה במנהיגים הדתיים של נג'ף בעיראק את מוריו הרוחניים ולא בח'ומייני האיראני. ב-1978 כאשר יצא א-צדר לאיסוף תרומות לקהילתו נחטף ונעלם (ככל הנראה נרצח) בלוב

ארון השלדים

ב-1982 לא היה בלבנון מנהיג כריזמטי שימלא את מקומו של מוסא א-צדר "האמאם הנעלם". הזירה הייתה פנויה לחלוטין לאיראן והיא הקימה את חזבאללה בלבנון כשלוחה של המהפכה.

לקראת סוף שנות ה-80 נלחמו חזבאללה ואמל (ארגונו של א-צדר) על השליטה ברחוב השיעי בלבנון, קרבות עקובים מדם שנמשכו יותר משנתיים בהם מתו לא פחות מ-2500 שיעים.

המאבק הביך את הפטרונים של שני הארגונים, איראן וסוריה, שהיו בעלי ברית והם נאלצו להתערב. אחרי שיחות פיוס הגיעו שני הצדדים להפסקת אש ולפשרה. אמל התפרק מנשקו והפך למפלגה, חזבאללה הפך למעין זרוע צבאית של העדה השיעית. הסכם זה פילס את הדרך להשתלטותו של חזבאללה על כל העדה. בשנות ה-90 גם הכניס חזבאללה נציגים לפרלמנט.

פרשת היעלמותו של א-צדר מצטרפת לרשימת השלדים בארון של חזבאללה, פשעים שבוצעו בהוראת ההנהגה האיראנית בלבנון: חטיפת חיילים ישראלים שהביאה להרס דרום לבנון ב-2006, ההסתבכות בסוריה במלחמת האזרחים החל מ-2012, פיצוץ נמל ביירות (כנראה עם אמוניה שאגר הארגון בנמל) ב-2020 ועוד.

בית המשפט הבינלאומי גם הוכיח את מעורבותו של חזבאללה ברצח רה"מ של לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי ב-2005. מבחינתה של איראן זה היה מהלך מבריק, החשד נפל קודם על הנשיא בשאר אל-אסד וסוריה נאלצה בלחץ בינלאומי להסיג את אלפי חייליה מלבנון, אחרי שלושים שנות שליטה.

היעלמות א-צדר מצטרפת לרשימת פשעי חזבאללה, שבוצעו בהוראת ההנהגה האיראנית בלבנון: חטיפת החיילים הישראלים שהרסה את דרום לבנון, ההסתבכות בסוריה במלחמת האזרחים, פיצוץ נמל ביירות ועוד

הזירה הלבנונית הייתה פנויה לחלוטין להשתלטות איראנית וחיזבאללה רק העצים מאז את אחיזתו.

האמת המרה

בבחירות 2022 שמרו הצמד חזבאללה ואמל על כל 27 המושבים בפרלמנט. איש מהעדה השיעית לא העז להתנגד, אך המחאה השיעית הפנימית התבטאה באחוז ההצבעה הנמוך.

השיעים, אחרי עשרות שנים של שליטת חזבאללה, הם עדיין הקהילה הענייה ביותר בלבנון. רבים בעדה שואלים: מה השיג חזבאללה עבורנו? אלפי משפחות קיבלו בעשור הקודם חזרה את צעיריהם בארונות אחרי שחזרו מסוריה ממלחמה שאינה שלהם. רוב השיעים נותרו עניים ומתקיימים רק בזכות נדבות של איראן.

אין מתנות חינם, התנאי הוא שבניהם ישמשו עבור איראן חיילים נגד האופוזיציה הסורית או נגד "האויב הציוני" או להטלת טרור פנימי בלבנון.

אך בשנים האחרונות הסנקציות על איראן מחמירות מאד את מצבו הכלכלי של חזבאללה. הפטרון בטהראן סובל אף הוא מאבדן פופולריות ומפשיטת רגל ולא יוכל לממן את ארגון הטרור עוד שנים ארוכות. משכורות הלוחמים יורדות ואין כסף לשלם לאלמנות "השהידים".

כעת עדיין נראה חזבאללה יציב, אך לא מעט שיעים מחכים לנפילת מגדל הקלפים האיראני, שיתחיל בטהראן וימשיך בפרבר הדרומי של ביירות.

רבים בעדה השיעית שואלים: מה השיג חזבאללה עבורנו? אלפי משפחות קיבלו את צעיריהם בארונות ממלחמה שאינה שלהם בסוריה. רוב השיעים נותרו עניים ומתקיימים רק בזכות נדבות של איראן

השיעים של היום אינם מקופחים ע"י המדינה כמו בימיו של מוסא א-צדר, שייסד את "תנועת המקופחים" ב-1974. היום הם מקופחים ומדוכאים ע"י חזבאללה, ששולט בכוח הנשק במדינה ומתיימר לייצגם.

עלי אל-אמין הוא אחד השיעים האמיצים המעזים לומר בגלוי את האמת המרה: השיעים בלבנון חיים בעוני ועליבות תחת דיכוי של אחד מארגוני הטרור הגדולים בעולם. ה"מֻקַאוַּמַה" – ציר ההתנגדות –  הוא שקר. חזבאללה מתחמש כביכול כדי להגן על לבנון, אך בפועל משתמש בנשק לדיכוי הלבנונים ובראשם הקהילה השיעית.

ד"ר ירון פרידמן הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, חוקר מרצה ומורה לערבית בחוג ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם באוניברסיטת חיפה. היה פרשן לענייני ערבים בויינט, ספריו "העלווים – היסטוריה, דת וזהות" (2010) ו"השיעים בארץ ישראל" (2019) יצאו לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן. מנהל את הניוזלטר "השבוע במזרח התיכון", שאליו אפשר להצטרף כאן: https://did.li/CWtlC. לפודקאסט של ירון "השבוע במזרח התיכון": https://did.li/mAz5q

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,079 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 26 ביוני 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

היועצת המשפטית לכנסת לאורבך: אין לעכב את הצעת החוק לפיזור הכנסת

אמסלם: אם יהיו 61 חברים ציוניים בקואליציה, רע"ם תוכל להצטרף אליה ● נתניהו תקף את אמסלם ואמר שרע"ם היא מפלגה אנטישמית; בתגובה ביקר אמסלם את יושב ראש הליכוד: "מנסה לפגוע בי" ● נתניהו זומן להעיד בפני הוועדה לחקירת האסון במירון ● גנץ ייפגש, לבקשתו, עם היועצת המשפטית לממשלה בהרב מיארה בניסיון לשכנעהּ לאשר לממשלה למנות כעת רמטכ"ל

עוד 54 עדכונים

לנוכח עדות צור, פוליטיקאי הגון בדמוקרטיה סבירה היה מתפטר

האלוף במיל. גיא צור מספר שרואיין במשך 45 דקות בידי שרה נתניהו לתפקיד מזכירו הצבאי של רה"מ.

אם זה נכון, זוהי עבירה פלילית חוזרת של הפרת אמונים לכאורה מצד הנוכל המשסה. האם היועצת המשפטית לממשלה תפעל? האם אחוזי התמיכה בנתניהו ובליכוד יצנחו? האם הפתולוגיה הזו מעניינת מישהו? לא נעצור את הנשימה.

האלוף במיל. גיא צור מספר שרואיין במשך 45 דקות בידי שרה נתניהו לתפקיד מזכירו הצבאי של רה"מ – עבירה פלילית חוזרת של הפרת אמונים. האם היועמש"ית תפעל? האם התמיכה בליכוד תצנח? לא נעצור את הנשימה

רק הגילוי הזה – בלי המכלול העצום של אלפי הפתולוגיות מהן נאלצנו לסבול – אמור להניב פרידה מהחיים הפוליטיים של כל מנהיג או איש ציבור במדינות דמוקרטיות סבירות. ודאי של מועמד לראש הממשלה. אדם בעל הגינות מינימלית היה מניח את המפתחות על השולחן.

מדינות דמוקרטיות סבירות אמרנו. אדם בעל הגינות מינימלית אמרנו.

אך ישראל לא אמרנו. כי אין דמוקרטיה ששוללת אזרחות ופוגעת בזכויות אדם של מיליונים הנתונים לשליטתה ומקיימת שתי מערכות חוק לפי מוצא אתני. לא קיימת חיה כזו. ואין גרם של הגינות בנתניהו שריסק ועלול לסיים את מלאכת הריסוק של ההיבטים הליברל-דמוקרטיים שעדיין נותרו כאן.

וגם עדותו ביום 20 ביולי בוועדת החקירה הממלכתית לאסון מירון – שכמובן תהיה מביכה, חלולה ומלאת כזבים – לא תגרע דבר מהתמיכה בפוליטיקאי הנורא הזה.

אמרנו מדינות דמוקרטיות סבירות ואדם בעל הגינות מינימלית. אך אין דמוקרטיה שפוגעת בזכויות אדם של מיליונים תחת שליטתה ומקיימת שתי מערכות חוק לפי מוצא אתני, ואין גרם של הגינות בנתניהו

ריקבון. מק וריקבון. ופתולוגיה.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 233 מילים ו-1 תגובות

סעודיה מנסה לשנות תדמית על חשבון ליגת הגולף האמריקאית

תמורת מענקי חתימה שמנים ופרסים בסכומים דמיוניים, גם שחקני הגולף הטובים בעולם מוכנים להתעלם מרצח מתנגדי משטר, דיכוי להט"בק והוצאות המוניות להורג בסעודיה ● ליגת הגולף הסעודית מאיימת להרוס את הסבב העולמי ולהפוך לאירוע ה"ספורטווש" הגדול של התקופה האחרונה

עוד 3,169 מילים

בעקבות הכסף הגדול

כולם מכירים אותו בתור מייסד אפליקציית המסרים המיידים, אבל יאן קום הוא גם נדבן שתורם עשרות מיליונים לארגונים יהודיים ● היקף התרומות העצום מאפשר לו להשפיע ישירות על הקהילות היהודיות ולהמשיך במסורת הפילנתרופית של יוצאי בריה"מ לשעבר ● "לציבור היהודי צריך להיות אכפת משום שהוא יכול לעצב ולקבוע סדרי עדיפות בקהילה"

עוד 1,990 מילים

למקרה שפיספסת

בישראל עלולים לאמץ את השיטה הרפובליקאית לחיסול הליברליות

ההשלכות בעקבות ביטול פסק הדין רו נגד וייד יהיו עצומות ● בישראל, המאבק למינוי שופטים שמרנים עלול להחריף ולהשפיע על אזרחים רבים ● במקביל, שיח הזכויות חייב להשתנות ולעסוק גם בשימור הישגים ● הפערים האידאולוגיים מפצלים את ארה"ב באופן חסר תקדים לשתי "אמריקות" שונות ● פרשנות

עוד 1,119 מילים

אדרבא, שעניין ההפלות יהיה פוליטי

אז מסתבר ששופטי בית המשפט העליון האמריקאי הטעו את הסנאט, כאשר בתור מועמדים הבטיחו לא לבטל את הזכות להפלות. גם שמרנים וגם שקרנים? מזעזע!

אבל אם נשים בצד את הרגש, אפשר לראות את ביטול הפסיקה מ-1972 הידועה בשם "רו נגד ווייד" (אשר קבעה שהחוקה מגנה על זכות האישה לבצע הפלה) כך: השמרנים טוענים שאין זכות חוקתית להפלות, ושהנושא הוא פוליטי.

אפשר לראות את ביטול הפסיקה מ-1972 הידועה בשם "רו נגד ווייד" (שקבעה כי החוקה מגנה על זכות האישה לבצע הפלה) כך: השמרנים טוענים שאין זכות חוקתית להפלות, והנושא הוא פוליטי

למרות שטיעון זה בא מבית מדרשם הקודח של הרפובליקאים, הוא לא בהכרח מטורף, והוא גם מספק לדמוקרטים פתח לא רע לבחירות אמצע הקדנציה בנובמבר.

הרעיון שהזכות להפלה לא מעוגן בחוקה הוא הרבה פחות מטורף, למשל, מההתעקשות שלכל טמבל כן יש זכות חוקתית לשאת תת-מקלע בקניון השכונתי (ולאחרונה בית המשפט שוב תמך בגרסה זו). אינני משפטן, אבל אני יודע לעשות חיפוש, ולא מצאתי את המילה הפלות בחוקה. כל השאר זה פרשנות.

במהלך חצי המאה האחרונה הסוגייה עוותה לחלוטין על ידי כל הצדדים, כולל ליברלים שמתעקשים שההתנגדות להפלות היא סוג של קונספירציה לשעבד נשים ולשלול מהן זכויות על גופן באופן כללי. הם מתעקשים לקרוא לעמדתם "הזכות לבחור" כאילו שמדובר בטעמים של גלידה, ולא מעיזים לומר את האמת: הם תומכים בזכות לבצע הפלות – קרי בהפלות.

ריבונו של עולם, קראו לילד בשמו! הציבור מזהה בהיסוס כזה חולשה – בארה"ב כמו בארץ בנושאים אחרים – וככה זה נגמר.

אני מאמין לשמרנים שהם באמת ובתמים רואים בהפלה סוג של רצח, או למצער הריגה. אני לא מסכים עם הדעה הזו, אבל אני גם חושב שלמילים יש משמעות ושעדיף לדייק. לכן אני לא "תומך בבחירה" – אני תומך בזכות לבצע הפלות (גם עד שלב מאוחר למדי בהריון).

אני מאמין לשמרנים שהם באמת רואים בהפלה סוג של רצח או הריגה. אני לא מסכים עם דעה זו, אבל גם חושב שלמילים יש משמעות ושעדיף לדייק. לכן אני לא "תומך בבחירה" – אני תומך בזכות לבצע הפלות

וכן, אני מודה שיש כאן סוגיה מוסרית לא פתורה וכנראה לא פתירה. אינני  לגמרי בטוח שזו לא הריגה; אבל אני מסיק שגם אם כן זה עדיף על להכריח אישה לשאת עובר שאיננה רוצה בו עד הלידה.

אם אתה רואה בזה רצח אז יש להניח, בהקשר האמריקאי, שאתה גם תומך בעונש מוות – שהוא גם כן רצח. החיים לא מושלמים, וגם המוות לא, ואין בחירות קלות, וכולנו צריכים להירגע.

זה לא כל כך מוזר, אם כך, להסיק שהמחלוקת בין נקודת המבט שלי לבין זו שמתנגדת להפלות היא באמת פוליטית יותר מאשר משפטית. החלטת בית המשפט העליון משנת 1972 הייתה סובייקטיבית כמו זו שביטלה אותה בסוף השבוע שעבר. "רו" סיפקה פשוט דרך נוחה להבטיח את הזכות להפלות תוך עקיפת הפוליטיקאים, שבארה"ב הם חכמים עוד פחות ממקביליהם הישראלים.

נראה שהרפובליקאים מעדיפים כעת שבתי המחוקקים במדינות השונות הם שיחליטו בעניין הפלות. זה, שוב, לא לגמרי בלתי הגיוני. אבל יש בזה גם משהו אנטי-לאומי, כאילו שארה"ב איננה מדינה אלא סתם אוסף של טריטוריות אוטונומיות; רפובליקאים רבים באמת גורסים כך. אם הימין בארץ (שטוען שהוא המחנה הלאומי) הוא בפועל המחנה הדו-לאומי, הימין בארה"ב הוא המחנה הרב-לאומי. שם כמו כאן הם לא מבינים עד הסוף את המהות של עצמם; בלבול שאינו מודע לבלבולו.

מי שבאמת מאמין בארה"ב כמדינה יכול לטעון שחקיקה פדרלית היא זו שצריכה לתת להפלות את הכיסוי הנדרש. וזו אכן עמדתי.

כך או כך, זה בסדר גמור. רוצים שהנושא יהיה פוליטי? אז אדרבא, שיהיה פוליטי ועוד איך. הזעם על כך שמחצית המדינות עומדות לאסור על הפלות אכן צריך להבהיר לאזרחים (שחלקם הניכר עצלנים מבחינה אינטלקטואלית) שלהצבעות שלהם (וגם להימנעות) יש השלכות. זה צריך לדרבן החלטות פוליטיות המבוססות על הבנה בוגרת של סיבה ומסובב (שם כמו בישראל; רוצים איראן ישראלית וסוף למדינה היהודית? תצביעו לימין!)

נראה שהרפובליקאים מעדיפים כעת שבתי המחוקקים במדינות השונות יחליטו בעניין הפלות. זה לא בלתי הגיוני. אבל יש בזה גם משהו אנטי-לאומי, כאילו שארה"ב אינה מדינה אלא אוסף טריטוריות

סקרים מראים שרוב עצום בקרב האמריקאים לא רצה בביטול פסיקת רו ונבעת מאיסורים על הפלות. עד היום היה קשה לרתום את הרוב הזה, בין היתר בגלל שהם היו שאננים. הרי כמועמד לכס המשפט ברט קוואנו אמר לסנאט שרו מהווה תקדים חשוב מאוד. האמינו לו. עכשיו יש להגיש חשבון.

אין סיבה להתייאש ואין סיבה לפחד מהבחירות. כזכור, בארה"ב יש כל שנתיים בחירות לכל בית נבחרים ולשליש מהסנאט. צריך להזכיר לבוחרים שדעותיהם לא יתאימו באופן מושלם לאף מפלגה פוליטית; יש לבחור בהתאמה המרבית ולתעדף נושאים. עבור אמריקאים שאכפת להם מביזיון ההפלות, סביר מאוד שהזכות להפלות תהפוך לנושא המרכזי בבחירות באמצע הקדנציה.

זאת ועוד: מי שתומך בזכות להפלות כנראה גם שייך לרוב שתומך במגוון נושאים חברתיים ליברליים כולל גישה רחבה יותר לשירותי בריאות ובקרה הדוקה יותר על נשק. בנושא אחרון זה, שימו לב שאפילו החקיקה המינימלית שהתקבלה בסנאט בימים האחרונים זכתה להתנגדות של 70% מהסנאטורים הרפובליקאים – כלומר 35 מהם. מלבד קומץ שדרך נס הצטרפו ל-50 הדמוקרטים כדי להעביר את החקיקה, רוב הרפובליקאים לא התרשמו ממעשי הטבח והזוועה שהאמריקאים חווים מדי שבוע.

העמדות הרפובליקאיות בנושאים שלעיל, בתוספת התנגדותם לצעדים נגד שינויי האקלים, עם בונוס בצורת הסכנה הברורה שהם ומנהיגם דונלד טראמפ מהווים לדמוקרטיה, אמורים להוציא את הבוחרים לקלפיות.

תמיכה ברפובליקאים (במיוחד כאשר לכל מדינונת שמרנית יש את אותם שני סנאטורים כמו שיש לקליפורניה וניו יורק הליברליות) מובילה לבית משפט עליון שמנותק מהמציאות, מהתקופה ומהעם.

העמדות הרפובליקאיות בנושאים כהפלות ונשק, בתוספת התנגדותם לצעדים נגד שינויי האקלים, עם בונוס בצורת הסכנה שהם ומנהיגם טראמפ מהווים לדמוקרטיה, אמורים להוציא את הבוחרים לקלפיות

בסוף הציבור צריך להבין את זה. אחרת, ואין דרך לומר את זה באופן מנומס, מגיע לו לסבול.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 865 מילים
עודכן לפני 4 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ביטול רו נגד וייד: השונה והדומה בין העליון בארה"ב ובישראל

עוד מוקדם לסכם את שלל ההיבטים וההשלכות של פסק דין בית המשפט העליון, שביטל ביום שישי ברוב של שישה נגד שלושה את הזכות החוקתית להפלות ● עם זאת, ניתן להצביע כבר עכשיו על שתי מסקנות: להבדיל מישראל, הפסיקה בארה"ב היא סוף פסוק - אך ניצנים של אותו חוסר הגינות אינטלקטואלית שנחשף בהחלטת העליון האמריקאי, ניתן למצוא גם בפסקי דין של העליון בישראל ● פרשנות

עוד 1,288 מילים

בנט: נשכבתי על הגדר עבור עם ישראל, פוחד שנאבד את המדינה

בנט אמר כי טרם החליט אם לרוץ בבחירות הבאות ● ליברמן אמר כי לא יתמוך בנתניהו בשום מצב וכי הוא ״ממליץ לימינה להפסיק עם תסמונת האישה המוכה״ ● ח״כ אלי כהן: מעריך שנשיג יותר מ-61 מנדטים ● האיחוד האירופי: שיחות הגרעין בין איראן למערב יתחדשו בימים הקרובים ● גורם בארה״ב: מוכנים לחזור ליישום מלא של ההסכם מ-2015 ● מחר תושבת התחבורה הציבורית לשלוש שעות

עוד 10 עדכונים

לראשונה מאז הרצח של העיתונאי הסעודי ג'מאל ח'אשוקג'י, יורש העצר מוחמד בן סלמאן התקבל השבוע באנקרה בכבוד מלכים ● לבנון: אחרי הבחירות, לפני הסערה ● ראש הממשלה המצרי במסר לבני עמו: אם אין לחם, "תתנהלו בחוכמה" ● והשבוע לפני 19 שנים, ארה"ב בנתה בעיראק צבא חדש ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 985 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

עוד עיוות קטן שיימשך בחסות הטרלול הפוליטי הגדול

הכאוס הפוליטי תוקע את הצעת החוק שנועדה להקטין את הקנס השערורייתי שניתן למי שלא מתקף את הרב-קו ● המשרד להגנת הסביבה חסר אונים מול כי"ל והפגיעה בצאלים ● תושבי הקטמונים הצילו עץ ארז עתיק ● "הווה" של דרור בורשטיין עושה חשק ללכת קצת לאיבוד בטבע ● והאכיפה כלפי רוכבי הקורקינטים והאופניים החשמליים חייבת להתחיל מסימון ברור של כיווני הנסיעה

עוד 1,541 מילים

הקצין השנוא באמריקה

איש לא רצה לשרת לצד האדמירל היהודי היימן ריקובר ● אופיו הקשוח והלא מתפשר הפך אותו לדמות שנויה במחלוקת אך גם לאדם שהנשיא קרטר כינה "המהנדס הגדול ביותר אי פעם" ● הסופר מארק וורטמן מגולל את הסיפור הלא ייאמן של אבי הצוללת הגרעינית ומספר בריאיון לזמן ישראל: "היו אנשים שהוא פשוט התעלל בהם, אין לזה מילה אחרת"

עוד 1,333 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַחֲמִישִׁית 137

האזנה מודרכת לסימפוניה החמישית לקמפיין ותזמורת מאת לודוויג ואן נתניהו

עוד 1,073 מילים

קריב הצהיר כי יקיים דיון בראשון על הצעות החוק לפיזור הכנסת וחוק הנאשם - אך לוועדה שלו אין כל סמכות לעשות זאת, ומדובר בניסיון פוליטי להפעיל לחץ על ניר אורבך, יו"ר ועדת הכנסת האמונה על הטיפול בהצעות החוק הללו ● אין למעשה מניעה משפטית למנות רמטכ"ל, וגם בג"ץ יאשר מינוי כזה ● וגם: פסק הדין נגד סנ"צ גואטה הוא סנונית ראשונה וחשובה במאבק באלימות המשטרתית

עוד 1,204 מילים

הדילמה של יולי אדלשטיין

אדלשטיין הודיע לפני שנה שיתמודד מול נתניהו על ראשות הליכוד - אולם התקופה הייתה אחרת וכיום נתניהו בשיא כוחו ● בקרבתו של אדלשטיין חלוקים מה יגרום לו פחות נזק - להפסיד בגדול או לא להתמודד בכלל ● גורמים בפלג הירושלמי החרדי מקימים מפלגה חדשה שתרוץ בבחירות ● וגם: משלחת לפיד באנקרה המשיכה את הדיונים עם הטורקים על החזרת כתובת השילוח ● פרשנות

עוד 609 מילים

דיווח: גנץ וסער בוחנים את האפשרות לרוץ ביחד בבחירות

דרמה בארה"ב: ביהמ"ש העליון ביטל את הזכות להפלות; מיכאלי: שלטון חשוך ושונא נשים ● האו"ם: שירין אבו עאקלה נהרגה מירי צה"ל; גנץ: תחקיר חסר אחיזה במציאות; צה"ל: מציעים לפלסטינים להעביר את הקליע ● בנט: "עוד לא החלטתי אם אני רץ בבחירות" ● שקד: אפסו הסיכויים לממשלה חליפית – הולכים לבחירות ● המלחמה באוקראינה: רוסיה השלימה את כיבוש לוהנסק

עוד 37 עדכונים

האפיפיור שוחח עם היטלר, סייע למוסוליני וידע על השואה

פיוס ה־12 נמנע לצאת באופן פומבי נגד הנאצים ונגד ההשמדה השיטתית ● ההיסטוריון דיוויד קרצר חושף בספרו החדש חומרי ארכיון שמוכיחים את "אדישות" הוותיקן ביחס לרצח העם היהודי ● בריאיון לזמן ישראל הוא מסביר: "ההיסטוריה האנטישמית של הכנסייה – וחוסר הגינוי של האפיפיור – תרמו להצדקת הקמפיינים האנטי־יהודיים"

עוד 847 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה