ישראל ויתרה על ראול ולנברג וקיבלה את סרגיי לברוב

שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב יחד עם שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד במוסקבה, 23 בספטמבר 2021 (צילום: Alexander Nemenov/Pool Photo via AP)
Alexander Nemenov/Pool Photo via AP
שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב יחד עם שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד במוסקבה, 23 בספטמבר 2021

מדינת ישראל הייתה המומה מדברי שר החוץ של פוטין, סרגיי לברוב, אשר האשים את היהודים בפשעי הנאצים כאשר טען ש"גם להיטלר היה דם יהודי". נשיא המדינה יצחק הרצוג היה כל כך המום, עד שנדרש לקרוא את הדברים מספר פעמים כדי להאמין.

למרות הגינויים התקיפים מצד ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד, הנשיא הרצוג חשף בפני יהונתן ליס כי בלון הגינויים והזעזוע ריק מתוכן, כאשר אמר שההתבטאות הרוסית לא תפגע ביחסים בין המדינות וביקש להזכיר את תרומתו המכרעת של הצבא האדום בניצחון על הנאצים.

למרות הגינויים התקיפים מצד רה"מ בנט ושר החוץ לפיד, הנשיא הרצוג חשף בראיון כי בלון הגינויים והזעזוע ריק מתוכן, כשאמר כי ההתבטאות הרוסית לא תפגע ביחסי המדינות

רוסיה לא לקחה ברצינות את הגינויים הישראלים. משרד החוץ הרוסי פרסם

"בהיסטוריה, למרבה הצער, יש דוגמאות טרגיות לשיתוף פעולה בין יהודים לנאצים".

מדוע שבקרמלין יתרגשו, אם בעשרים השנים האחרונות מדינת ישראל משתפת פעולה עם הנרטיב של משטר וולדימיר פוטין לגבי מלחמת העולם השנייה?

לא במקרה היה חשוב לנשיא הרצוג לציין בפני ליס את תרומתו המכרעת של הצבא האדום בניצחון על הנאצים. הנרטיב של משטר פוטין שם דגש על מה שמכונה ברוסיה "המלחמה הפטריוטית הגדולה".

הכוונה בתואר הזה היא לניצחון ברית המועצות על הנאצים, תוך מחיקת כל זכר לשיתוף הפעולה בין סטלין להיטלר בין השנים 1939-1941, מחיקת הפשעים שביצעו הכוחות הסובייטיים כלפי מיעוטים, תושבים פולנים ואחרים בשטחים שסופחו לידיהם בעקבות ההסכמות עם היטלר, מחיקת הדיכוי והפשעים שביצעה ברית המועצות במדינות מזרח אירופה לאחר המלחמה, וכן מחיקת זיכרון הפשעים והדיכוי הפנימי שביצע סטלין, שהסמל המובהק שלהם הוא מחנה הגולאג.

הנרטיב הזה היה קיים עוד קודם למשטר פוטין,  אך הוא עשה לו פרסונליזציה, שמשמשת לצרכים בין-לאומיים ופנימיים, כאשר הוא מציג את ברית המועצות וכיום את היורשת שלה, הפדרציה הרוסית בראשותו, כמעצמת-על מיטיבה, וכן את פוטין עצמו כמנהיג לאומי ופטריוטי שמאחד ומגן על העם הרוסי.

מדינת ישראל סייעה למשטר פוטין לבסס את הנרטיב ההיסטורי השקרי בשתי דרכים מרכזיות – ויתור על בירור גורלו של חסיד אומות עולם ראול ולנברג, ואימוץ הנרטיב על ה"מלחמה הפטריוטית הגדולה", תוך הסכמה שהכחשתה שוות ערך בחומרתה להכחשת שואת היהודים.

מדינת ישראל סייעה למשטר פוטין לבסס את הנרטיב ההיסטורי השקרי בשתי דרכים מרכזיות – ויתור על בירור גורלו של חסיד אומות עולם ראול ולנברג, ואימוץ הנרטיב על ה"מלחמה הפטריוטית הגדולה"

ב-26.11.1963, יד ושם הכיר בדיפלומט השוודי ראול ולנברג כחסיד אומות העולם, בעקבות מעשיו להצלת יהודי הונגריה מהשמדתם. בין היתר, ולנברג ניפק ליהודים דרכונים שוודים פיקטיביים, ארגן מזון, בגדים ותרופות, והקים "בתים שוודיים" בהם רבבות יהודים קיבלו מקלט עד לסיום המלחמה.

באתר האינטרנט של יד ושם נכתב:

"ב-17 בינואר 1945 חזר ולנברג לבודפשט בליווי חיילים סובייטים, והעיר שאיננו יודע אם הוא אורח הסובייטים או אסירם. מאז נעלמו עקבותיו ועקבות נהגו וילמוש לאנגפלדר. גם שאר אנשי הצירות הוחזקו בידי הסובייטים אך הם חזרו אחרי כמה חודשים דרך בוקרשט ומוסקבה לשטוקהולם. גורלו של ולנברג נתון בערפל עד עצם היום הזה. היו דווחים שנראה בכלא הרוסי, ורק אחרי שנים רבות הודו הרוסים שהאיש מת בכלא. למרות ועדת בדיקה משותפת רוסית-שבדית, עדיין רב הסתום על הנגלה".

עד לקריסת ברית המועצות, מטעמים שונים, מאמציהן של שבדיה ומדינת ישראל לברר את גורלו של ולנברג היו מצומצמים ביותר. זאת אף שהייתה תקווה שהוא עודנו בחיים.

לאחר הקמת הפדרציה הרוסית בשנת 1991, ותהליכי הדמוקרטיזציה שכללו פתיחה מוגבלת של ארכיוני רשויות הביטחון והקג"ב, גברו המאמצים על ידי בני משפחתו של ולנברג, פעילי ציבור, ארגונים ואף מצד ממשלת שבדיה.

ב-31.12.1999, פוטין מונה לראשונה לנשיא בפועל, בעקבות התפטרותו של בוריס ילצין. כחצי שנה לאחר מכן, בתחילת חודש יוני 2000, ממשלת ישראל שלחה את השגריר בדימוס, יוחנן ביין, בשליחות מיוחדת למוסקבה.

גורל ולנברג נתון בערפל עד עצם היום הזה. היו דווחים שנראה בכלא הרוסי, ורק אחרי שנים רבות הודו הרוסים שהאיש מת בכלא. למרות ועדת בדיקה משותפת רוסית-שבדית, עדיין רב הסתום על הנגלה"

בהודעת משרד החוץ נכתב ש"מטרת השליחות הייתה לעמוד על התקדמות חקר גורלו של הדיפלומט השבדי". צוין ש"מסקנת בני השיח הרוסים היא שהמסמכים הקשורים לנושא הושמדו ע"י השירותים החשאיים של ברה"מ דאז", וכי סגן שר החוץ והנציגים הרוסים האחרים חזרו והדגישו שמאמציהם בנושא זה "משולבים ברצונם להפגין את השינוי במדיניותה ובמערכת יחסיה של רוסיה החדשה".

מסוף שנת 1999 ועד למחצית שנת 2000, הכוחות הרוסים היו עסוקים בהשטחה עד עפר של גרוזני, בירתה של הרפובליקה הצ'צ'נית הבדלנית, ולכן היה קשה להשתכנע מטענות סגן שר החוץ הרוסי על "רוסיה חדשה".

ישראל הבינה שסוגיית ולנברג רגישה למשטר פוטין לא פחות מכפי שהייתה עבור המשטר הסובייטי, ולכן העדיפה להתמקד בבניית יחסים טובים עם פוטין ולהשאיר לממשלת שבדיה את העיסוק בוולנברג.

בהודעה שפרסם משרד החוץ, לאחר פגישה של ראש הממשלה אריאל שרון עם ראש ממשלת שבדיה, Goran Persson, ב-15.3.2005, נכתב שהאחריות לטיפול בעניין ולנברג היא בידי ממשלת שבדיה.

ב-17.7.2006, חבר הכנסת נתן שרנסקי הגיש הצעת חוק לחייב את ממשלת ישראל לחקור, בעצמה או באמצעות הקצאת משאבים לגופים וליחידים אחרים, את נסיבות היעלמותו של ראול ולנברג ומה עלה בגורלו, וכי מזכיר הממשלה ידווח לכנסת אחת לשנה על פעולות הממשלה בעניין. ההצעה אפילו לא הועלתה להצבעה.

שרנסקי הגיש הצעת חוק לחייב את ממשלת ישראל לחקור, בעצמה או בהקצאת משאבים לגופים וליחידים אחרים, את נסיבות היעלמות ראול ולנברג ומה עלה בגורלו. ההצעה אפילו לא הועלתה להצבעה

ביום 18.8.2009, הנשיא שמעון פרס נפגש במוסקבה עם הנשיא הרוסי דמיטרי מדבדב, אשר מונה לנשיאות כדי לאפשר לפוטין להמשיך לנהל את המדינה מכיסא ראש הממשלה.

שמעון פרס ודמיטרי מדבדב, מתוך פרסום של הקרמלין
שמעון פרס ודמיטרי מדבדב, מתוך פרסום של הקרמלין

בהודעה משותפת שישראל ורוסיה פרסמו, נכתב כי מדבדב ופרס "הביעו את זעמם על הניסיונות להכחיש את תרומתה העצומה של ברית המועצות בניצחון על גרמניה הנאצית ולהטיל ספק בפשע השואה".

כלומר, הכחשת נרטיב ה"מלחמה הפטריוטית הגדולה" של פוטין שוות ערך בחומרתה להכחשת שואה. ההודעה, שפורסמה לקראת ציון 70 שנים לפרוץ מלחמת העולם השנייה, כמובן התעלמה מכך שהמלחמה החלה ב-1.9.1939 בתקיפה של גרמניה הנאצית על פולין, כאשר ב-17 בספטמבר ברית המועצות פלשה לחלקה המזרחי של פולין בהתאם להסכם ריבנטרופ–מולוטוב.

בפברואר 2010, במהלך ביקורו של ראש הממשלה נתניהו במוסקבה, הוא הבטיח לפוטין שתוקם בישראל אנדרטה לניצחון הצבא האדום על הנאצים. בהודעה של דוברות ממשלת נתניהו מ-9.5.2010 נכתב:

"ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע היום בישיבת הממשלה כי ממשלת ישראל תקים אתר הנצחה לאומי לציון ניצחון הצבא האדום על גרמניה הנאצית, היום לפני 65 שנים. על הקמת 'אנדרטת הניצחון' סיכם רה"מ נתניהו עם ולדימיר פוטין, ראש ממשלת רוסיה, בעת ביקורו האחרון במוסקבה לפני כ- 3 חודשים".

פוטין הגיע בעצמו לטקס חניכת האנדרטה בנתניה שהתקיים ב-25.6.2012 והביע את שביעות רצונו:

"אנו מוקירים את ישראל כשותפה לרגשות הכנים שלנו. היום, בחנוכת האנדרטה אנו מתאבלים יחד על מי שנפל בשדות הקרב, ועל מי שמתו מפצעים ומרעב, מי שסבל מהתעללות במחנות המוות. השואה היא אחד מהדפים השחורים, הטרגיים והמביישים בהיסטוריה העולמית. עד היום אי אפשר להשלים עם ההתאכזרויות חסרות-התקדים של הנאצים. אך היה זה הצבא הסובייטי ששם קץ לשיגעון הזה".

ב-9.5.2018, ראש הממשלה דאז נתניהו השתתף יחד עם פוטין במצעד הניצחון על גרמניה הנאצית לציון 73 שנים, בכיכר האדומה במוסקבה. לאחר המצעד, הם הניחו זרים לחייל האלמוני באנדרטה לזכר לחיילי הצבא האדום שנפלו במלחמת העולם השנייה ומקום קבורתם אינו נודע.

בנסיבות אלה, מפתיע שעדיין היו מי שהופתעו כאשר באירוע של פורום השואה הבינלאומי, בראשות משה קנטור, אוליגרך ומיליארדר שמקורב לפוטין, שנערך בשיתוף יד ושם ובחסות הנשיא ראובן ריבלין ב-23.1.2020, הוקרנו סרטונים המאמצים את נרטיב משטר פוטין לגבי ה"מלחמה הפטריוטית הגדולה". לא נכללה בהם התייחסות לשיתוף הפעולה בין היטלר וסטלין, במפות הוצגו במכוון גבולות שגויים של פולין ושכנותיה, וברית המועצות תוארה כמי ששחררה את אירופה כמעט לבדה. לפוטין התאפשר לנאום, אך מארגני הטקס דחו את בקשתו של נשיא פולין לשאת דברים. יד ושם פרסם בהארץ התנצלות על "אי-הדיוקים".

באירוע הוקרנו סרטונים המאמצים את נרטיב משטר פוטין לגבי ה"מלחמה הפטריוטית הגדולה". לא נכללה בהם התייחסות לשיתוף הפעולה בין היטלר וסטלין, בריה"מ תוארה כמי ששחררה את אירופה כמעט לבדה ועוד

מדוע בירור גורלו של ולנברג היה עלול לערער על נרטיב ה"מלחמה הפטריוטית הגדולה" של פוטין שישראל אימצה? התשובה התבררה בכנס של ארגון "ממוריאל אינטרנשיונל" בעניין ולנברג, שהתקיים במוסקבה ב-22.10.2016.

הארגון שהוקם בשלהי ברית המועצות, עסק בתיעוד, בחשיפה ובזיכרון של פשעי המשטר הסובייטי, ובהמשך גם בתיעוד ובחשיפה של הפשעים והדיכוי הפנימי ברוסיה ובפרט במלחמה בצ'צניה. כלומר, את הפשעים של משטר פוטין.

על רקע ההפגנות נגד המדיניות של פוטין והיקף תופעת השחיתות, שהחלו עם הבחירות לדומא בשנת 2011, בשנת 2012 פוטין ותומכיו בדומא החלו בקידום חקיקה שנועדה להפליל את מבקריו ולצמצם את שאריות המרחב הדמוקרטי במדינה.

בין היתר, בנובמבר 2012 חוקקו תיקוני חקיקה נגד "סוכנים זרים", שחייבו ארגונים העוסקים בפעילות פוליטית ומקבלים מימון זר להירשם כ"סוכנים זרים" ולהיות כפופים לשלל ביקורות ותהליכים ביורוקרטיים, שאי השלמתם עלולה להביא להטלת סנקציות ואף לאיסור על פעילותם. מתחילת 2013 משטר פוטין החל להכריז על גופים וקבוצות הקשורות ל"ממוריאל אינטרנשיונל" כ"סוכנים זרים" במטרה לעצור את פעילותם.

הארגון, שהוקם בשלהי בריה"מ, עסק בתיעוד, חשיפה וזיכרון פשעי המשטר הסובייטי, ובהמשך גם בתיעוד ובחשיפת הפשעים והדיכוי הפנימי ברוסיה ובפרט במלחמה בצ'צניה. כלומר, את פשעי משטר פוטין

שבועיים לפני הכנס על ולנברג, ב-4.10.2016, "ממוריאל אינטרנשיונל" הוכרז כ"סוכן זר". הדיסידנט והיסטוריון Arseniy Roginsky, ממייסדי "ממוריאל אינטרנשיונל" ומי שעמד בראשו באותה העת, ובעצמו נרדף ונעצר על ידי המשטר הסובייטי, הסביר בכנס כיצד במהלך החיפוש בארכיונים של מידע לגבי ולנברג חוקרי "ממוריאל" שיכללו את שיטות המחקר שלהם וגילו פרטים על אסירים אחרים:

"ראינו בתיקים האישיים הללו, דברים מדהימים: פקודות העברה מתא לתא או מבית סוהר לכלא. ראינו שם תיעוד על חקירות ומסמכים רבים אחרים שיכולים לקבוע את גורלו של האסיר".

Roginsky הסביר את החשיבות העצומה של הדבר:

"ה'מטבח' הפנימי של הטרור החל להיפתח בפנינו. חיפשנו את ולנברג. זה הדבר הכי חשוב בשבילי. אבל למעשה, מה שנעשה חשוב בהחלט לכל ההיסטוריה של הטרור הסובייטי. אתה מגלה סוגים חדשים של מקורות. אתה מניח שבילים כאלה, שעליהם הולכים אנשים שמחפשים אחר אסירים סובייטים לא מפורסמים שנעלמו במחנות. הם מבקשים מסמכים מסוג זה, הם משווים משהו. הקשר הזה בין גורלו של אדם מאוד מפורסם, חשוב מאוד, אדם אגדי, אדם שנעלם יחד עם גורלם של אחינו הסובייטים שנעלמו, עבורנו, בממוריאל, חשוב לאין שיעור".

הנה כי כן, בירור גורל ולנברג לא רק מאיים על משטר פוטין בשל המקרה הספציפי והמבוכה שחשיפת פרטים נוספים לגביו עלולה לגרום, אלא גם כי פרשת ולנברג עלולה לעורר עניין ולחשוף פרטים לגבי משטר הטרור הסובייטי כולו ועל קורבנותיו הנוספים. ב-18.12.2017, Roginsky נפטר בתל אביב.

בירור גורל ולנברג לא רק מאיים על משטר פוטין בשל המבוכה שחשיפת פרטים לגביו עלולה לגרום, אלא גם כי הפרשה עלולה לחשוף פרטים לגבי משטר הטרור הסובייטי כולו ועל קורבנותיו הנוספים

בצעד דרמטי, שמובן כיום כחלק מההכנות של פוטין לקראת המלחמה באוקראינה, באמצעות חיסול האופוזיציה הפנימית ברוסיה, ב-11.11.2021 משטר פוטין הגיש לבית המשפט דרישה לסגור את ארגון "ממוריאל אינטרנשיונל" בנימוק שהפר את חוק ה"סוכנים הזרים".

ב-28.12.2021, בית המשפט העליון של רוסיה אישר זאת. אין זה מקרה שארגון למחקר ולהנצחה שערער על הנרטיב של משטר פוטין לגבי "המלחמה הפטריוטית הגדולה" הוצא אל מחוץ לחוק, זמן קצר אחרי שנקבעו כלא חוקיים הארגונים שהקים מנהיג האופוזיציה אלכסיי נבלני.

מבחינת פוטין הפעילות של ארגון "ממוריאל" הייתה לא פחות מסוכנת מהפגנות הענק שנבלני הצליח לארגן בכל רחבי המדינה.

שלושה ימים לפני תחילת המלחמה הכוללת של רוסיה באוקראינה, ב-21.2.2022, פוטין נשא נאום במשך כ-40 דקות בו הסביר מדוע אוקראינה והעם האוקראיני הם פיקציה.

לנוכח טיעוניו השיקריים והקונספרטיביים, חלק מהפרשנים והמומחים ניסו לאסוף רמזים לכך שפוטין ירד מהפסים, אך כמתואר, מבחינת פוטין המאבק על הנרטיב הוא לא פחות חשוב מהמאבק באמצעות טילים, מטוסים וטנקים.

לנוכח טיעוניו השיקריים והקונספרטיביים, חלק מהפרשנים והמומחים חיפשו רמזים שירד מהפסים, אך מבחינתו המאבק על הנרטיב לא פחות חשוב מהמאבק המזוין

ב-6.4.2022, ממשלת בריטניה הודיעה שבעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה, היא החליטה להטיל סנקציות על האוליגרך קנטור, אשר ארגן בשיתוף עם יד ושם את כנס "אי- הדיוקים" בינואר 2020.

לפי ההודעה קנטור לא רק סייע לפוטין במלחמה על הנרטיב, אלא גם לתעשיות שפוטין משתמש בהן כדי לתמוך בכלכלת המלחמה שלו באוקראינה.

עוד טרם להתבטאות האנטישמית של שר החוץ הרוסי, פוטין חזר והסביר כי מטרת "המבצע המיוחד" שהחל לפני חודש וחצי היא "דה־נאציפיקציה" של אוקראינה. ממשלת בנט-לפיד נזהרה מלגנות את פוטין על כך.

לפי הודעה של לשכת ראש הממשלה נפתלי בנט, ביום 5.5.2022 פוטין התנצל בשיחה על הדברים שאמר לברוב, אך בדומה לקודמיו בתפקיד גם בנט אימץ את הנרטיב של פוטין.

על פי ההודעה:

"פוטין ובנט הדגישו את חשיבותו המיוחדת של 9 במאי, יום הניצחון על גרמניה הנאצית, לרוסים ולישראלים, וזכר קורבנות המלחמה – בהם גם קורבנות השואה. בנט ציין את תרומת הצבא האדום לניצחון במלחמת העולם השנייה".

ממשלת בריטניה הודיעה שבעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה, היא החליטה להטיל סנקציות על האוליגרך קנטור, שארגן בשיתוף עם יד ושם את כנס "אי- הדיוקים" בינואר 2020

מדינת ישראל ויתרה על ולנברג וקיבלה את לברוב. ממשלת בנט-לפיד יכולה לוותר על זעקות השבר המזויפות ולאכול את הדייסה השקרית והאנטישמית שהיא וקודמותיה בישלו. פוטין יכול להיות סמוך ובטוח שהיחסים יימשכו כרגיל.

עו"ד איתי מק הוא פעיל ועורך דין לזכויות אדם, שימש כיועץ המשפטי לכתיבת דוח "פייק ניוז והפגיעה בזכויות אדם: אתגרים והתמודדות" של מכון "זולת לשוויון וזכויות אדם".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,952 מילים
כל הזמן // יום שני, 4 ביולי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

רוסיה מגנה את התקיפה בסוריה בשבת: ״לחדול מכך ללא תנאי״

נתניהו התקבל הערב בתשואות בבני ברק בארוע שבע הברכות של גפני ● ארה"ב: לא ניתן לקבוע בוודאות מי הרג את אבו-עאקלה - סביר להניח שחיילי צה״ל בשוגג ● לפיד ליועמ״שית: נשמור על מערכת המשפט מפני הרוצים לפגוע בה ● פולין וישראל משקמות את היחסים ● הנגיד העלה את הריבית ל-1.25% ● הושג הסכם בין האוצר והחקלאים לגבי רפורמת הייבוא

עוד 56 עדכונים

עדכון ביטחוני מותאם לראש האופוזיציה - על מצב הפייק-ניוז

כדי לא לבזבז את זמנו של ראש הממשלה החדש ולא להטריד את מנוחתו של ראש האופוזיציה הישן בנימין נתניהו, המסרב להתעדכן אצל ראשי הממשלה נפתלי בנט ויאיר לפיד, מוצע בזאת לקיים עדכון ביטחוני המתאים באופן ייחודי לראש האופוזיציה.

העדכון הביטחוני יותאם ספציפית להיותו נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים, ומנהל "צבא" של טרולים, בוטים ומהנדסי תודעה, כפי שהוא עצמו העיד בפני בנט.

מוצע בזאת לקיים עדכון ביטחוני המתאים באופן ייחודי לראש האופוזיציה, כנאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים, וכמנהל "צבא" של טרולים, בוטים ומהנדסי תודעה, כפי שהוא עצמו העיד בפני בנט

עדכון מצב הפייק-ניוז הביטחוני, ההסתה הביטחונית, ההשמצות והקריאות למרד, עדכון על מצב השקרים של נציגי הליכוד וגוש נתניהו. עדכון יומיומי.

את העדכון מטעם ראש הממשלה יבצעו פשוט מי שממונים על ביטחונו בשב"כ ובמשרד ההסברה.

גם חוקריה של שולחת הקליע לבנט יעדכנו. גם כל מי שעוקבים מתוקף תפקידיהם אחרי צבא השם שמאחל מוות ליריביו של נתניהו, יעקבו אחרי רבני דין רודף, תומכי מדינת הלכה ואנשי עוצמה יהודית, אנשי נעם והגזענות הדתית. וכמובן שהוא יעודכן על דבריהם של מכובדינו גלית דיסטל אטבריאן, מירי רגב, דודי אמסלם, שלמה קרעי, דוד ביתן, ישראל כץ, צחי הנגבי וחבריהם,  כשאריה דרעי יסייע ככל שמאפשר לו הסכם הקלון עליו חתם.

ראש האופוזיציה יקבל את תיעוד נאומיו המסיתים עם פירוט דקדקני של עובדות שסילף, המצאות שהפריח, שקרים בוטים שפרסם; מחירי חלב, דירות, דלק וחשמל שטיפסו בתקופתו; מספרי הרקטות ובלוני התבערה שנורו בתקופתו לעומת תקופת ממשלת השינוי, וכמובן ספירת הדולרים שזרמו או לא זרמו לקרן העושר ממרבצי הגז, יותר נכון זרמו לקרן האושר של הטייקונים עימם חתם נתניהו על מתווה שוד הגז.

העדכון הביטחוני הזה אליו יוזמן ראש האופוזיציה, לא יהיה נתון להסכמתו או לתנאיו. הוא יפורסם בכל פלטפורמות התקשורת, במעקב הממשלתי, בארכיון המדינה ועל שלטי חוצות מתחלפים בצמתים.

נציגי אמ"ן השב"כ והמוסד יעדכנו את צוות "עדכון הפייק הביטחוני" החדש במצב המאבק מול הגרעין האיראני, חיזבאללה, חמאס וסיכול פיגועים בטורקיה או במים הכלכליים של ישראל.

ראש האופוזיציה יקבל את תיעוד נאומיו המסיתים עם פירוט העובדות שסילף, ההמצאות והשקרים שהפריח, המחירים שטיפסו והרקטות ובלוני התבערה שנורו בתקופתו לעומת תקופת בנט ועוד

ראש האופוזיציה לא יוכל להימלט מהאמת אל מחוזות תעמולת הבחירות והפייק-ניוז שהקים לצורך בחירתו שוב לראשות הממשלה תוך כדי שטיפת מוחות של אזרחי ישראל.

מדובר בביטחון המדינה. חד וחלק.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 348 מילים ו-1 תגובות

האם שאריות המזון שנזרקות לפח על ידי מליוני ישראלים הופכות לדשן לחקלאות או מושלכות סתם כך לטבע? ● עימות חזיתי בין המשרד להגנת הסביבה לבין תאגיד הפסולת "ורידיס" שופך מעט אור על הנעשה מאחרי הקלעים של תעשיית הפסולת בישראל - והריח לא משהו

עוד 1,638 מילים

בפסק הדין שניתן ביום ראשון בבג"ץ, פסלו השופטים את החלטת שרת הפנים לסגור את שערי ישראל בפני פליטים מאוקראינה מאז תחילת המלחמה, למעט מכסה מצומצמת של אשרות ● מעבר לעובדה ששקד הפרה אמנה שישראל חתומה עליה מ-2010, השופטים הצביעו על העובדה ששרת הפנים קיבלה החלטות ללא פיקוח הכנסת ותוך פגיעה בעיקרון הפרדת הרשויות ● פרשנות

עוד 1,088 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

רוב הבקבוקים עדיין מגיעים לפח – ויש מי שמרוויח מזה

בדיקת זמן ישראל ניב סולטן קוראת לציבור למחזר, אך הסרבול במרכולים מקשה על החזרת בקבוקים ריקים, מה שיוצר כלכלת צללים ● כספי פיקדון מועברים לאוספי בקבוקים שהופכים את המיחזור לעיסוקם העיקרי או להשלמת הכנסה ● המשרד להגנת הסביבה דורש מהיצרנים לאסוף יותר בקבוקים, אך גם שם יודעים שהבעיה האמיתית היא שאין הפרדה של אשפה אורגנית

עוד 1,622 מילים

מרפאת הכנסת – הסיסמוגרף של המשכן, חלק ב'

רופא הכנסת ד"ר יצחק ליפשיץ מעולם לא התראיין לכלי התקשורת. רק אחרי פרישתו, לאחר שטיפל בבעיות הרפואיות של כ-500 חברי כנסת, עובדי כנסת ואנשי המשמר, הוא הסכים להעניק ראיון לספרי "מתחככים" שיופיע בימים הקרובים. הפרק האחרון בספר מובא כאן בשני חלקים. זהו חלק ב'. 

ב-2009 נאלץ אחד משרי הממשלה לעבור ניתוח לב פתוח. נעשה כל מאמץ כדי למנוע פרסום מוקדם על כך. אשפוזו בבית החולים נעשה בדיסקרטיות רבה. בכרטיס המאושפז שלו ועל מיטתו צוין שם אחר, "שמעון בן אברהם". הניתוח עבר בהצלחה רבה והסודיות נשמרה עד לאחר שחרורו מבית החולים. השר עבר שיקום לב, ולאחר כשבועיים הגיע לישיבת הממשלה. בפתח משרד ראש הממשלה הוא פתח את חולצתו, הציג את הצלקת שנותרה על חזהו מהניתוח ואמר בקול, "חבר'ה, תראו איזו זמבורה שמו לי בפנים".

ב-2009 נאלץ אחד השרים לעבור ניתוח לב פתוח. נעשה כל מאמץ כדי למנוע פרסום מוקדם על כך. אשפוזו בבית החולים נעשה בדיסקרטיות רבה. בכרטיס המאושפז שלו ועל מיטתו צוין שם אחר, "שמעון בן אברהם"

היו גם מקרים שבהם נאלצו ראשי הקואליציה והאופוזיציה להזעיק להצבעות חשובות במליאה חברי כנסת שהיו מאושפזים בבתי חולים, רק משום שהמחנה היריב לא מוכן היה להעניק לו קיזוז (הליך שבו ח"כ מהמחנה היריב איננו משתתף בהצבעה).

עטיפת הספר "מתחככים" של גדעון אלון
עטיפת הספר "מתחככים" של גדעון אלון

פעמיים, באוקטובר 2004 ובינואר 2005, הובא חבר הכנסת אלי אפללו (הליכוד) לכנסת מבית החולים "איכילוב", לאחר שעבר ניתוח בראשו, אך האופוזיציה לא הייתה מוכנה להתקזז אתו ולמנוע את טלטולו באמבולנס לירושלים. אפללו הוכנס לאולם המליאה על אלונקה, כשראשו חבוש והוא מחובר לעירוי. הוא הוזעק לכנסת כדי לתמוך באישור תכנית ההתנתקות, ושלושה חודשים לאחר מכן לתמוך באישור השבעת שרי מפלגות העבודה שהצטרפו לממשלת שרון.

גם את שר הדתות לשעבר דוד אזולאי (ש"ס) ז"ל, שאושפז במחלקה האונקולוגית של בית החולים רמב"ם בחיפה לאחר שלקה במחלת הסרטן, הייתה כוונה להביא לכנסת להצבעה חשובה על חוק המרכולים. אבל חבר הכנסת אילן גילאון ז"ל (מרצ) ידע להתעלות מעל חבריו לאופוזיציה ולגלות אנושיות והומניטריות רבה, כשהודיע כי הוא נענה לבקשתו של אזולאי והתקזז אתו כדי שלא יאלצו להביא אותו במיוחד מחיפה לירושלים. גילאון אמר אז: "דווקא במקום כמו הכנסת נכון יותר מכול המשפט 'במקום שבו אין אנשים, היה אתה בן אדם'."

לעומת זאת, בדצמבר 2021 הוזעקה חברת הכנסת שירלי פינטו (ימינה) להצבעה במליאת הכנסת, שישה ימים בלבד לאחר לידת בתה, רק משום שאיש מחברי הכנסת באופוזיציה לא מוכן היה להתקזז אתה.

פעמיים הובא ח"כ אפללו לכנסת מ"איכילוב", לאחר ניתוח בראשו. האופוזיציה לא הייתה מוכנה להתקזז אתו ולמנוע את טלטולו באמבולנס לירושלים. אפללו הוכנס למליאה על אלונקה, מחובר לעירוי וראשו חבוש

ד"ר ליפשיץ יזם קיומם של מרתונים רפואיים בכנסת. במהלך השנים התקיימו 70 מרתונים שבמסגרתם הובאו לכנסת מומחים לתחומים ספציפיים, כמו קרדיולוגיה או רפואת עור, אורולוגיה או סרטן הערמונית, ונבחרי הציבור הוזמנו לבצע את הבדיקות בכנסת, בעיקר כדי להגביר את המודעות למחלה ולחשוף בעוד מועד מקרים שבהם אנשים לקו במחלה.

"זהו אחד הכלים שאנחנו ממליצים עליהם ברפואה המונעת", סיפר ד"ר ליפשיץ. "הבאנו למשל באחד המרתונים שלושה רופאי עור וביקשנו משרי הממשלה וחברי הכנסת להיבדק, כדי לראות אם ישנם מקרים של מלנומה ומחלות עור אחרות. חברות כנסת ערכו בדיקת ממוגרפיה.

"הבדיקות הללו הוכיחו את עצמן כי היו מרתונים שבהם גילינו מקרים חדשים של חולים. באחד המרתונים לבדיקת לב במאמץ ואקו עלה אחד מחברי הכנסת על המכונה והחל לרוץ, אבל חש ברע והובהל מיד לבית החולים לאשפוז דחוף, וכעבור כמה ימים עשו לו ניתוח לב פתוח והוא ניצל ממוות.

"היה גם מקרה של חבר כנסת מהליכוד שהתרגש מאוד במהלך נאומו במליאה, ולפתע חש ברע ושני סדרנים מיחידת 'איילת' (יחידה מיוחדת לטיפול באנשים שזקוקים בדחיפות לטיפול רפואי) הובילו אותו אל מחוץ לאולם המליאה באזור המכונה 'הפרסה'. שם ניתן לו טיפול ראשוני והוא הובהל לבית החולים והתברר שהוא לקה באירוע מוחי".

"באחד המרתונים לבדיקת לב במאמץ ואקו עלה אחד מחברי הכנסת על המכונה והחל לרוץ, אבל חש ברע והובהל מיד לבית החולים לאשפוז דחוף, וכעבור כמה ימים עשו לו ניתוח לב פתוח והוא ניצל ממוות"

גם ראשי הממשלה נטלו חלק במרתונים. "כשהיה נושא חשוב כמו מרתון של מחלות לב, גם ראש הממשלה בנימין נתניהו נטל בו חלק. הוא עלה על המכשיר לבדיקת לב במאמץ כדי להגביר את מודעות הציבור לנושא. גם אהוד ברק, כשהיה ראש ממשלה, השתתף במרתון לבדיקת לב במאמץ.

"זכור לי שהתלוויתי ליצחק רבין כשהיה ראש הממשלה כשביצע בדיקת נשימה בבית חולים 'ביקור חולים' בירושלים. בדקו לו את דרכי הנשימה, וכשיצאנו החוצה רבין אמר לי: 'אל תדאג, אני לא אמות בגלל הסיגריות'. המשפט הזה חרוט לי כל כך חזק, כי שנה לאחר מכן הוא נרצח".

היו גם מקרים שבהם ד"ר ליפשיץ התערב בדיוני מליאת הכנסת. בינואר 1992, כשהחוק לבחירה ישירה של ראש הממשלה הובא לאישור בקריאה שנייה ושלישית, נמשכו הדיונים אל תוך הלילה. הקצרניות שרושמות את דברי הנואמים התלוננו בפניו שהן הגיעו לאפיסת כוחות, ואחת מהן אף התמוטטה מעומס העבודה. גם הסדרנים התלוננו על תשישות.

הרופא פנה ליושב ראש הכנסת דב שילנסקי (ליכוד) וביקש ממנו להפסיק את הדיון הלילי, כדי שלא לפגוע בבריאות הנוכחים, ושילנסקי נענה לפנייתו ונעל את הישיבה.

במהלך כל השנים, כשהדיונים התארכו ונמשכו לעתים ללא הפסקה עד לאור הבוקר, הקפיד ד"ר ליפשיץ להישאר במשכן הכנסת במהלך כל הלילה. "לא יכולתי ללכת הביתה, בעיקר כשהיו דיונים סוערים. הרגשתי צורך להישאר עד סוף הדיון ועד שאחרון הח"כים עוזב את הבניין".

כשנשאל איך הוא יכול היה להיות אחראי לבריאותם של שרים וחברי כנסת, ולטפל בתלונות הרפואיות שלהם, כשאין לו מומחיות בכל תחומי הרפואה, הוא השיב לי: "אני נוהג להתייעץ עם מומחים בכל התחומים. יש לנו מומחים בכל תחום שמתפנים אלינו בכל מצב ובכל שעה".

"זכור לי שהתלוויתי לרבין כשהיה רה"מ לבדיקת נשימה בביה"ח 'ביקור חולים' בירושלים. כשיצאנו החוצה אמר לי: 'אל תדאג, אני לא אמות בגלל הסיגריות'. המשפט הזה חרוט לי חזק, כי שנה לאחר מכן הוא נרצח"

לפני שנפרדנו שאלתי את ד"ר ליפשיץ מה יש בתפקיד של רופא הכנסת שהוא החזיק בו כל כך הרבה שנים. הוא השיב ש"קרה לי תהליך אישי שעובר על הרבה רופאים, שהם 'מורעלים' על ידי המקצוע שהם עוסקים בו. הכנסת הייתה הבית הראשון שלי ושילמתי על כך מחיר בחיי משפחה. חשתי חרדת קודש כשנכנסתי למשכן הכנסת, וידעתי שכל הבעיות הרפואיות של נבחרי העם מונחות על הכתפיים שלי. מאוד אהבתי את התפקיד הזה ונתתי את הנשמה למקום הזה".

גדעון אלון הוא עיתונאי. הוא עבד 35 שנים כעתונאי ב״הארץ״, מתוכן 17 שנים ככתב פרלמנטרי של הארץ, ולאחר מכן 14 שנים ב״ישראל היום״. הוא הגיש תכניות בערוץ הכנסת, הפיק סרט תיעודי על תפקוד ועדת חוץ ובטחון ופירסם שלושה ספרים. האחרון שבהם הוא: ״מתחככים״, ובו סיכום 40 שנות עבודתו העיתונאית. בסוף אפריל 2021 יצא לגימלאות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 957 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הריקוד של מיכאלי בחתונת נכדתו עלולה לעלות לגפני בכיסאו

ח"כ משה גפני הצליח להכניע את שותפיו-יריביו ביהדות התורה ולשמור על המקום הראשון ברשימה - עד אתמול בלילה ● גפני הזמין לחתונת נכדתו את מרב מיכאלי - אולי השרה השנואה ביותר ברחוב החרדי ● "היא באה לחתונה, לא לבשה שמלה, נכנסה עם מאבטחים לתחום הנשים, הרסה את ההפרדה. מה קורה כאן?" זעם בכיר ביהדות התורה ● ויש מי שכבר קורא לגפני לפרוש מהכנסת ● פרשנות

עוד 623 מילים ו-1 תגובות

ישראל נכנסה באופן רשמי לתקופת בחירות, ומערכת המשפט במדינה חייבת להעלות הילוך בהקפדה על שלטון החוק ● היועצת המשפטית לממשלה צריכה לפקח מקרוב על החלטות ממשלת המעבר ● היועמ"שית בכנסת חייבת לשים עין על עבודת הוועדות והמליאה בתקופה זו ● ועדת הבחירות המרכזית צריכה לשים בלמים ● וחשוב מכול: בג"ץ חייב לשמור שלא נעשים שינויים בחוקי המשחק ● פרשנות

עוד 783 מילים ו-2 תגובות

המל"ל ממליץ לקבוע בחוק ייצוג של לפחות 33% נשים בקבינט המדיני-ביטחוני

פרסום ראשון דוח חסר תקדים שהוגש לראש המל"ל מותח ביקורת חריפה על העדרן של נשים ממוקדי קבלת ההחלטות, במיוחד במצבי חירום ● "העדר קשב ומודעות לנושא המגדרי מוביל לפגיעה קשה ובלתי פרופורציונלית בציבור הנשים בישראל", נכתב בדוח ● בין ההמלצות: להסדיר בחוק את ייצוג הנשים בקבינט המדיני-ביטחוני ובוועדת שרים לענייני קורונה, וכן להפוך את ועדת השרים לשוויון מגדרי לוועדה קבועה

עוד 1,427 מילים

המפלגות חייבות לכנסת 167.2 מיליון שקל – וזאת רק ההתחלה

מפלגת הליכוד חייבת לכנסת את הסכום הגבוה ביותר – כ־49 מיליון שקל ● לכחול לבן יש את החוב הכי גבוה ביחס לגודלה: כ־18.5 מיליון ● שתי המפלגות חורגות מתקרת ההלוואות המותרת ביחד עם תקווה חדשה, שכבר הספיקה לצבור חוב של כ־10 מיליון ● חלק מהמפלגות כבר לקחו הלוואות למימון הבחירות בנובמבר ● הסכום שהכנסת משלמת למימון הקמפיינים מאז 2019 יגיע השנה ליותר ממיליארד שקל

עוד 2,137 מילים ו-1 תגובות

יואב קיש: "לא הייתה לי כוונה לאיים על היועמ"שית"

מערכת הביטחון ליועמ"ש: אפשר למנות רמטכ"ל בזמן בחירות ● דיווח: לפיד סרב לבקשת בנט לקבל תנאי רה"מ לשעבר ● כהנא דורש מימינה התחייבות שתאפשר לו להתפלג ● לפיד שלח לנתניהו הזמנה רשמית לפגישת עדכון ● בג"ץ פסל החלטת שרת הפנים להגביל מספר פליטים מאוקראינה, שקד בתגובה: "אקטיביזם חריג" ● פייגלין יתמודד בפריימריז בליכוד ● לפיד מחליף ראש מערך הסברה

עוד 47 עדכונים

חזבאללה ניצל את המצב הפוליטי בישראל להעברת מסר

ראש ממשלה חדש בישראל זו הזדמנות להעביר מסר ולקבוע תקדים - ובתפיסתו של נסראללה, יש כאן איזון אסטרטגי ● ישראל טסה כל העת מעל שמי לבנון ועל פי פרסמים זרים, אפילו תוקפת משמי ארץ הארזים מטרות בסוריה ● לכן הארגון רואה בחדירת כלי טיס לשמי ישראל צעד תגובה לגיטימי ● יירוט המל"טים אתמול הרס לארגון הטרור הלבנוני את התוכניות ● פרשנות

עוד 720 מילים

״המרחב הפוליטי הפך אלים ומרושע - עלינו לעצור את זה״

הליכוד: שום אמירה של לפיד לא תסתיר את העובדה שנחשפה: שהוא שלח את המנכ״לית שלו עם צ׳ק פתוח למועצת השורא ● לפיד ורעייתו ילונו הלילה במתחם בלפור ● צה״ל יירט כתב״מים מעל מאגר כריש ● גנץ: חיזבאללה מחבל ביכולת לבנון להגיע להסכם עם ישראל ● הפלסטינים יעבירו לארה״ב את הכדור ממנו נפגעה אבו עאקלה ● עודה: היהודים תמיד חיפשו ערבי מחמד כמו עבאס

עוד 17 עדכונים

אחרי ביקור יורש העצר בקהיר, למצרים התחוור כי סעודיה אינה מתכוונת להמשיך להיות הפרה החולבת של מצרים ● האסון בירדן גורם לזעם ברשתות החברתיות ● בין סוריה לאוקראינה: קייב מנתקת יחסים עם דמשק ● ותשע שנים אחרי שמיליוני מצרים יצאו לכיכר תחריר כדי להפגין נגד הנשיא מורסי, הסופר אלאא אל-אסוואני מוציא ספר מבריק, "רפובליקת כאילו" ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,335 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

האם הטרלול השמרני שחוגג בארה"ב בדרכו לישראל?

להחלטת העליון האמריקאי, לפיה הממשל הפדרלי לא רשאי להטיל מגבלות על פליטות הפחמן של תחנות כוח, עלול להיות המשך בישראל אחרי הבחירות ● עליות המחירים החדות של החשמל והדלק הן הזדמנות לאומית ואישית לחשב מסלול מחדש ● בהרצליה, פינוי-בינוי כולל גם פינוי מוסדר של בעלי חיים משטח בנייה ● והזמנה לערב הרצאות על סביבה בכל הארץ

עוד 1,420 מילים

ריאיון מלחמת הגנגסטרים נגד הנאצים בארצות הברית

על רקע עצרות הענק של הארגונים הנאצים בארה"ב בשנות ה־30, השופט היהודי נתן פרלמן החליט לקחת את החוק לידיים ופנה למאפיונרים יהודים כדי להקים צבא של בריונים שיילחמו באנטישמים ● הסופר מייקל בנסון משחזר את האירוע הנשכח בספר חדש ומספר לזמן ישראל: הם לא האמינו שיהודים יעזו להתנגד

עוד 1,330 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה