נושא
פריימריז

הדילמה של יולי אדלשטיין

אדלשטיין הודיע לפני שנה שיתמודד מול נתניהו על ראשות הליכוד - אולם התקופה הייתה אחרת וכיום נתניהו בשיא כוחו ● בקרבתו של אדלשטיין חלוקים מה יגרום לו פחות נזק - להפסיד בגדול או לא להתמודד בכלל ● גורמים בפלג הירושלמי החרדי מקימים מפלגה חדשה שתרוץ בבחירות ● וגם: משלחת לפיד באנקרה המשיכה את הדיונים עם הטורקים על החזרת כתובת השילוח ● פרשנות

עוד 609 מילים

נתניהו יוצא אל הקרב האחרון שלו מסוכן מתמיד

נתניהו יודע שזו ההזדמנות האחרונה שלו לחזור לראשות הממשלה ● הוא היה מעדיף להקים ממשלה חליפית בכנסת הנוכחית, אבל הסיכויים לכך אפסיים - ולכן יצטרך לעבור את משוכות הפריימריז בליכוד ולהסתער על מערכת הבחירות כשהוא עושה הכול כולל הכול כדי לחזור ללשכת ראש הממשלה ● בינתיים, היחידה שכנראה תקבל את השריון המובטח היא עידית סילמן ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
בינתיים, היחידה שכנראה תקבל את השריון המובטח היא עידית סילמן - זאת עברה על החוק!!!!!!! איך אתם כותבים את זה בשלוות נפש בלי לציין שזה לא חוקי? בכך נותנים לזה לגיטימציה . מאז ביבי ציות לח... המשך קריאה

בינתיים, היחידה שכנראה תקבל את השריון המובטח היא עידית סילמן – זאת עברה על החוק!!!!!!! איך אתם כותבים את זה בשלוות נפש בלי לציין שזה לא חוקי? בכך נותנים לזה לגיטימציה . מאז ביבי ציות לחוק על ידי הממשלה וחברי כנסת !!! זה רק בגדר המלצה. בושה. העיתונות משתפת עם זה פעולה.

מה הסיכוי של נתניהו לקבל 61 ? הכתבים הפולטיים שלא נחו יותר מדי חוזרים לככב בגדול. השאלה כמה החברה הישראלית התבגרה בשנה האחרונה האם חוזרים לסיסמאות הנבובות של נתניהו או למה שקרה בשנה הח... המשך קריאה

מה הסיכוי של נתניהו לקבל 61 ? הכתבים הפולטיים שלא נחו יותר מדי חוזרים לככב בגדול. השאלה כמה החברה הישראלית התבגרה בשנה האחרונה האם חוזרים לסיסמאות הנבובות של נתניהו או למה שקרה בשנה החולפת.

עוד 569 מילים ו-3 תגובות

שלטון זה לא בדנ"א של מרצ

חברי הכנסת במרצ, כמו המצביעים של המפלגה, הם אולי הריאלים ביותר בקואליציה הנוכחית: הממשלה הזו לא תלך בדרך של מרצ בשום שלב, אבל זו הממשלה היחידה שמרצ תהיה חברה בה ● לכן הודעת הפרישה של רינאוי-זועבי מביכה אותם - את חבריה לסיעה כמו גם את המצביעים ● והפרשה הזו - כמו מקרי סילמן, שיקלי ואבידר - גם חושפת את החסרון העיקרי של שיטת השיבוצים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
שיבוצים, שריונים והכתבות "מלמעלה" אכן מאוד בעייתיים מבחינת מחוייבות למפלגה, לערכיה ובמיוחד לבוחרות ולבוחרים שלה. אבל - ניתן לרענן את השורות "מלמטה". לשם כך צריך לשבור את הפרדיגמות הישנו... המשך קריאה

שיבוצים, שריונים והכתבות "מלמעלה" אכן מאוד בעייתיים מבחינת מחוייבות למפלגה, לערכיה ובמיוחד לבוחרות ולבוחרים שלה. אבל – ניתן לרענן את השורות "מלמטה". לשם כך צריך לשבור את הפרדיגמות הישנות. "בחירה בין נבחרות" היא הצעה לפרדיגמה חדשנית כזו.
https://www.zman.co.il/267784/

עוד 942 מילים ו-3 תגובות

במוקד קמפיין הבחירות הבא של הליכוד: "הערבים משתלטים על המדינה"

פרסום ראשון הליכוד החל להתכונן לבחירות הבאות, והכיוון שסימן נתניהו הוא הבטחה להעביר שורת חוקים מחמירים, כולל שלילת אזרחות ממי שיפגין בזמן מלחמה ועונש מאסר על הנפת דגל אש"ף ● מיקי זוהר אומר לזמן ישראל: "זה יהיה הנושא החם בבחירות והציבור יהיה איתנו" ● וגם: האם נתניהו באמת רוצה בחירות עכשיו? מי מריץ שוב את סילבן שלום? ומה עשה אמש צ'ייני מרום בכנס פעילי הליכוד?

עוד 805 מילים

אדלשטיין מתכנן להתמודד מול נתניהו על ראשות הליכוד

פרסום ראשון שר הבריאות ואחד האנשים הפופולרים בליכוד מעריך בשיחות פרטיות כי סיכויו לנצח בפריימריז לראשות הליכוד טובים ● ההחלטה תיפול אחרי השבעת ממשלת בנט-לפיד, אם תקום ● נתניהו יבקש לקיים פריימריז מהירים כדי לגרוף ניצחון מוחץ, אדלשטיין יבקש לדחות אותם במספר חודשים ● בכיר בליכוד לזמן ישראל: "נתניהו הוא הדבק של הממשלה שתקום, ורק אם הוא יפרוש נוכל לפורר אותה בקלות"

שר הבריאות יולי אדלשטיין עשוי להתמודד מול בנימין נתניהו על הנהגת הליכוד אם תקום ממשלת השינוי, כך נודע לזמן ישראל.

בשיחות סגורות אדלשטיין מעריך כי הסיכויים שלו לנצח טובים. את ההחלטה הסופית הוא יקבל מיד אחרי השבעת ממשלת בנט-לפיד.

נתניהו, על פי ההערכה בצמרת הליכוד, עשוי לקיים את הפריימריז מיד עם הקמת הממשלה האלטרנטיבית, ואולי אפילו במהלך החודש הזה. נתניהו מתכוון לנצל את ההלם בליכוד, לגשת להתמודדות במהירות ולגרוף ניצחון סוחף.

נתניהו, על פי ההערכה בצמרת הליכוד, עשוי לקיים את הפריימריז מיד עם הקמת הממשלה האלטרנטיבית. נתניהו מתכוון לנצל את ההלם בליכוד, לגשת להתמודדות במהירות ולגרוף ניצחון סוחף

אדלשטיין יבקש לדחות את הפריימריז בכמה חודשים, מה שמחייב החלטות פרוצדורליות במוסדות הליכוד, שעדיין נשלטים בידי אנשי נתניהו.

בנימין נתניהו ויולי אדלשטיין (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)
בנימין נתניהו ויולי אדלשטיין (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)

אדלשטיין הוא אחד האנשים הפופולריים בליכוד. בפרייימריז האחרונים שקיימה התנועה בפברואר 2019 הוא זכה במקום הראשון והוצב במקום השני ברשימת אחרי נתניהו. אדלשטיין היה בעברו שר הקליטה וכיהן במהלך שלוש קדנציות כיו"ר הכנסת. במרץ 2020 התפטר מתפקידו אחרי עימות קשה מול בג"צ, שכנראה הגביר את האהדה כלפיו בקרב פעילים בליכוד.

לאורך השנים נרשמו כמה עימותים בין אדלשטיין ונתניהו. הידוע שבהם הוא במהלך יום העצמאות 2018 סביב טקס הדלקת המשואות בהר הרצל, אז גנב ראש הממשלה את ההצגה מיו"ר הכנסת אדלשטיין בניגוד לתקנון. אדלשטיין ביקש גם לחזור לתפקיד יו"ר הכנסת באפריל 2020, אך נתניהו סירב לסייע. במאי 2020 התמנה אדלשטיין לשר הבריאות בימי השיא של מגפת הקורונה.

בצמרת הליכוד הולכת וגוברת במקביל הביקורת על נתניהו, אבל אדלשטיין הא כנראה היחידי שמבקש להתמודד נגדו על התפקיד. בכירים אחרים בליכוד מבקשים לחכות לראות את נתניהו קם ופורש, אבל אלה אינן התוכניות של ראש הממשלה, שיישאר יו"ר האופוזיציה ויבקש כאמור אמון מחודש בליכוד.

בצמרת הליכוד הולכת וגוברת במקביל הביקורת על נתניהו, אבל אדלשטיין הא כנראה היחידי שמבקש להתמודד נגדו על התפקיד. בכירים אחרים בליכוד מבקשים לחכות ולראות את נתניהו קם ופורש

אתמול טען אחד הבכירים בשיחה עם זמן ישראל כי הנוכחות של נתניהו רק תזיק לליכוד, מכיוון שהיא תאחד לאורך זמן את הממשלה החלופית. "נתניהו הוא הדבק של הממשלה שתקום, ורק אם הוא יפרוש נוכל לפורר אותה בקלות", אמר הבכיר.

בקרבות הירושה המסתמנים בליכוד אדלשטיין הוא לא השחקן היחיד, כמובן. בימים האחרונים מתנהל עימות קשה בין שר האוצר ישראל כץ ובין ח"כ ניר ברקת. כץ מאשים את ברקת בחתרנות נגד נתניהו, בעקבות כנס גדול שהוא מתכוון לארגן בעוד שבועיים, שם יפרוש את חזונו המדיני והכלכלי. ברקת לא מגיב, אבל לא מתכוון לשנות את תוכניותיו.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עוד 376 מילים ו-3 תגובות

בליכוד עובדים שעות נוספות כדי לעצור את הסחף

מקורבי נתניהו בליכוד בילו את סוף השבוע בניתוחים פנימיים, תכנון מהלכי בלימה, פיוס והרגעה ● הסברה היא שלא יהיו פורשים נוספים מקרב הח"כים - וכי פרישת סער ואנשיו מייתרת את הצורך בפריימריז ● אבל שאלות אחרות נותרו פתוחות: האם גנץ יתפטר? ● ומה יעשה אם ניסנקורן יודיע על פרישה מכחול-לבן? ● כך או אחרת, המטרה סומנה: לא לרדת מ-25 מנדטים ● פרשנות

עוד 645 מילים ו-2 תגובות

נתניהו יקיים פריימריז לראשות המפלגה בנובמבר

פרסום ראשון כדי להתכונן לאפשרות של הקדמת הבחירות במהלך 2020, מעריכים בצמרת הליכוד שנתניהו יעמיד את עצמו לבחירה כבר בנובמבר ● ההערכה היא שאיש משרי הליכוד לא יתמודד נגדו הפעם, גם לא סער ● מה שכן, מוסיפים גורמים בצמרת הליכוד, לנתניהו יש בעיה אמיתית לצאת לבחירות כלליות ● למעשה, נתניהו יצטרך להחליט למי הוא מעניק רוטציה: לבני גנץ או לנפתלי בנט ● פרשנות

הנשיא דונלד טראמפ אינו היחידי שיתמודד בבחירות בנובמבר הקרוב. לפי הערכה בצמרת הליכוד, גם ראש הממשלה בנימין נתניהו יעמיד את עצמו לבחירה בפריימריז לראשות הליכוד במהלך נובמבר, כדי לקבע את מעמדו לקראת בחירות אפשריות לכנסת במרוצת 2021.

נתניהו נוהג להכריז על פריימריז בשלב מוקדם, כדי שאיש לא יערער על מעמדו עד הבחירות. "לסלק את המטרד", כלשונו. מאז 2009 לא התייצבו מול נתניהו מועמדים שיש להם סיכוי אמיתי לנצח. ההערכה היא שגם הפעם נתניהו יהיה המועמד היחידי ובכל מקרה – המועמד המוביל.

איש מהשרים לא יתמודד מול נתניהו וגם לא גדעון סער, שניסה את מזלו בדצמבר האחרון והובס. גם ניר ברקת לא יתמודד הפעם. היחידי בליכוד שעשוי לרוץ מול נתניהו הוא אבי דיכטר, שנתניהו לא מינה אותו כשר בממשלה הנוכחית.

איש מהשרים לא יתמודד מול נתניהו וגם לא גדעון סער, שניסה את מזלו בדצמבר האחרון והובס. גם ניר ברקת לא יתמודד הפעם. היחידי בליכוד שעשוי לרוץ מול נתניהו הוא אבי דיכטר, שנתניהו לא מינה אותו כשר בממשלה

לנתניהו אין שום בעיה להביס כל מועמד בליכוד, למרות הכישלון בטיפול בקורונה והמשפט הפלילי, שבו יחל שלב ההוכחות בינואר הקרוב. בנובמבר עוד עשוי ראש הממשלה לחזור לבית הלבן כדי לחתום על הסכם עם מדינה ערבית נוספת, מה שיקל עליו את הניצחון, אם אכן יתקיימו פריימריז בליכוד.

מה שכן, מוסיפים גורמים בצמרת הליכוד, לנתניהו יש בעיה אמיתית לצאת לבחירות כלליות. הסיבה היא ההתחזקות המאסיבית של נפתלי בנט בסקרים. למעשה, נתניהו צריך להחליט למי הוא מעניק רוטציה, לבני גנץ או לבנט.

נתניהו יכול לפוצץ את תקציב 2020 בסוף דצמבר ולגשת לבחירות במרץ 2021, או לטרפד את תקציב 2021 ולגרור את המדינה לבחירות ביוני 2021. הכול תלוי במצב הקורונה והכלכלה, אבל גם המיצוב של בנט מהווה שיקול מכריע.

נתניהו יודע שאם בנט וימינה ישיגו בבחירות 22-20 מנדטים, כפי שמלמדים הסקרים, הוא יתבע רוטציה בראשות הממשלה, ואולי אפילו את פרק הזמן הראשון בכהונה. רק המחשבה על בנט כראש הממשלה מעוררת חלחלה גדולה במעון נתניהו בבלפור.

נתניהו יודע שאם בנט ישיגו בבחירות 22-20 מנדטים, הוא יתבע רוטציה בראשות הממשלה, ואולי אפילו את פרק הזמן הראשון בכהונה. רק המחשבה על בנט כראש הממשלה מעוררת חלחלה גדולה במעון נתניהו בבלפור

"נתניהו יעדיף לתת את הרוטציה לגנץ, ולא לבנט", אומר לזמן ישראל שר בכיר בליכוד. "נתניהו יוכל לפזר את הכנסת גם אם גנץ יהיה ראש הממשלה במשך חודש או חודשיים. יש לו רוב בכנסת והוא יכול ללכת לבחירות מתי שהוא רוצה. הוא לא היה רוצה שזה יקרה, אבל האופציה של רוטציה עם בנט היא הכי גרועה מבחינתו".

בנט גורף היום מנדטים רבים בסקרים בזכות אופוזיציה עניינית לנתניהו, התמקדות במאבק בקורונה, סיוע מתוקשר לאנשים במצוקה כלכלית וטשטוש עמדות ימניות קשוחות ("לא פרנסה-לא מעניין"). ברגע זה עומדת מפלגתו ימינה על חמישה מנדטים (בבחירות האחרונות קיבלה הרשימה שישה מנדטים אך יו"ר הבית היהודי רפי פרץ עזב והצטרף לממשלה).

בנט מצליח לגייס לימינה, על פי הסקרים, שישה מנדטים מהליכוד, חמישה מיש עתיד וחמישה מכחול-לבן. בעבר הצליח נתניהו לפרק את כוחם של בנט ומפלגתו לפני הבחירות, ובאפריל 2019 הוא אפילו הוריד אותם מתחת לאחוז החסימה, אחרי קמפיין אגרסיבי במיוחד שניהל מולם.

הפעם זה נראה שונה. "אחרי הכישלון בקורונה זה לא ילך", העריכה איילת שקד בראיון לזמן ישראל בשבוע שעבר. בנט עצמו לא ענה לשאלות בנושא ראשות הממשלה והרוטציה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
על פניו נראה כי הכוח הפוליטי הכי גדול והכי מהותי שמאיים כיום על נתניהו הוא האפשרות של "גוש בל"ל" (בנט, לפיד וליברמן). ולכן בצמרת הליכוד מעריכים כי נתניהו יצטרך לקבל החלטה (לפני הבחירות ... המשך קריאה

על פניו נראה כי הכוח הפוליטי הכי גדול והכי מהותי שמאיים כיום על נתניהו הוא האפשרות של "גוש בל"ל" (בנט, לפיד וליברמן). ולכן בצמרת הליכוד מעריכים כי נתניהו יצטרך לקבל החלטה (לפני הבחירות הבאות) את מי הוא מעדיף כשותף בממשלת רוטציה: גנץ או בנט. ובמילים אחרות, נתניהו מתכוון ככול הנראה להפיל את ממשלת הרוטציה עם גנץ ולהוביל לבחירות נוספות במרץ 21. ומשכך הוא פועל כיום במלוא הקיטור לתקוע חיץ ולטרפד כל אפשרות להתגבשות חזית אפקטיבית של מפלגות מרכז/ימין נגדו, בדמות "גוש הבל"ל".

עוד 499 מילים ו-1 תגובות

ביש עתיד עדיין בהלם סביב הכרזת המלחמה של עפר שלח ● בישיבת הסיעה התרשמו הח"כים כי לפיד מראה לשלח את הדרך החוצה ● שלח אומר לזמן ישראל שהוא לא הולך לשום מקום, אבל קשה לראות איך הוא שורד כאופוזיציונר במפלגה של איש אחד ● "אין לי מושג מה שלח יעשה", לפיד אמר למקורביו, "אם הוא רוצה, שילך" ● פרשנות

עוד 710 מילים ו-2 תגובות

מאז נוסדה יש עתיד ב-2012, איש לא עירער על מנהיגותו של לפיד, ולמרות הביקורת שחטף על גישתו הטוטליטרית, הוא ממשיך לטעון שפריימריז רק יהרסו את הרשימה ● כשדווקא חברו הטוב עפר שלח קרא אתמול תיגר על מנהיגותו, לפיד שמר על קור רוח - אבל למי שמכיר את השניים ברור: יחסיהם כבר לא יהיו כבעבר ● וזו גם המכה השנייה שלפיד חוטף השנה מאנשי אמונו ● פרשנות

עוד 947 מילים

פרשנות נתניהו כבש מחדש את מצביעי הליכוד. עכשיו הוא צריך לכבוש את מצביעי הימין

אלה היו פריימריז עם תוצאה ידועה מראש: מי שהגיע לכנסים של נתניהו וסער, הרגיש את ההבדל ● נתניהו בא מתוך ידיעה שזה עלול להיות הקרב האחרון ● מבחינת סער, זה רק הקרב הראשון ● הליכודניקים הגיבו בהתאם: 42 אלף התומכים של ראש הממשלה באו לקלפי כדי להציל אותו מהמערכת המשפטית העוינת ומהאויבים מבית ● ובדרך סיפקו לנתניהו גושפנקה להגיש את בקשת החסינות בשבוע הבא

עוד 638 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה