החיזוי המתעתע ושערוריית הניבוי

אילוסטרציה: משפחה לובשת מסכות אב"כ בתל אביב בזמן מלחמת המפרץ, 1991 (צילום: משה שי/פלאש90)
משה שי/פלאש90
אילוסטרציה: משפחה לובשת מסכות אב"כ בתל אביב בזמן מלחמת המפרץ, 1991

הפתעת המלחמה בעזה אינה ייחודית למודיעין הישראלי. מערכות מודיעין רבות נכשלו בחיזוי מלחמות ואירועים בהיסטוריה. ספרות ענפה נכתבה על כך במרוצת השנים והיא חושפת את החולשות האנושיות בניתוח מידע ובדרך עיצוב התפיסה המובילה לכשל ולהפתעה.

מספרים על חוקר שעבד במשרד החוץ הבריטי בין השנים 1904 עד 1948 והיה מוותיקי המקום. הוא עסק בעיצוב הערכות לאומיות שנועדו להרתיע מפני איומים על הממלכה. החוקר סיפר שבמשך שנים הגיעו אליו מומחים שהזהירו אותו מפני מלחמה שעומדת לפרוץ מיד באירופה. "תמיד דחיתי את הערכותיהם של הדאגנים ותמיד צדקתי", טען, "טעיתי רק פעמיים".

משה בן עטר הוא פובליציסט, מחבר הספר "המסע לישראל האחרת". עסק שנים בתכנון אסטרטגי והיה מנכ״ל המועצה הציונית בישראל, מנהל כפר הנוער יוענה ז'בוטינסקי, ומנהל המכון למחקר וחינוך בקרן כצנלסון. היה יועצם של כמה שרים ויועץ ליצחק הרצוג.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
הנחת היסוד שאם נשפר את השיטות ונשקיע יותר, נוכל לחזות את מהלכי היריב. נראה לי שהמסקנה מוטעה מיסודה. לכן -- צריך לאסוף מודיעין כמיטב יכולתנו, אבל להניח שנופתע. מכיוון שזה המצב, את ההכנות... המשך קריאה

הנחת היסוד שאם נשפר את השיטות ונשקיע יותר, נוכל לחזות את מהלכי היריב. נראה לי שהמסקנה מוטעה מיסודה. לכן — צריך לאסוף מודיעין כמיטב יכולתנו, אבל להניח שנופתע. מכיוון שזה המצב, את ההכנות צריך לבצע ע"פ תוחלת הנזק, ולא על פי הסבירות.

אחד הנזקים הבלתי נסבלים שגרמה ועדת אגרנט היה מיקוד המסקנות על כשלי המלחמה ב״קונספצית המודיעין״. במשך עשרות בשנים התמקדו החוקרים בכשלי המודיעין כהסבר להפתעת יום הכיפורים ותוצאותיה, מבלי ... המשך קריאה

אחד הנזקים הבלתי נסבלים שגרמה ועדת אגרנט היה מיקוד המסקנות על כשלי המלחמה ב"קונספצית המודיעין". במשך עשרות בשנים התמקדו החוקרים בכשלי המודיעין כהסבר להפתעת יום הכיפורים ותוצאותיה, מבלי להבין שהכשל הרבה יותר מורכב ורחב. במקביל לכשלון המודיעיני כשלה גם הקונספציה המדינית, שבה החזיק דיין שהיה שותף סוד לשיחות השלום שניהל קיסינג'ר לפני המלחמה, וכך גם כשלה הקונספצה המבצעית של הרמטכ"ל "שהסדיר יבלום" יחד עם ח"א את ההתקפה המצרית והסורית. מאחר ונושאי אלו לא נדונו והקשר ביניהן לא הובן, הן חזרו על עצמן שוב באסון הנורא של ה-7 באוקטובר (הקונספציה המדינית – החמאס ארגון פרגמטי ורוצה ברווחת התושבים. הקונספציה המודיעינית -החמאס מורתע ובכל מקרה השב"כ יתריע על הכנות למתקפה. הקונספציה המבצעית – "הגדר תבלום").
מכאן ניתן להבין שהניסיון למנוע הפתעה בעתיד על ידי שיפורים במערך המודיעין נועדו לכישלון וודאי והפתרון נמצא במישורים אחרים – המדיני והמבצעי. ובקצרה: יהיה צורך להפסיק את מדיניות "ההכלה", לקחת מחדש את היוזמה ולצאת למערכות-מנע כדי למנוע מהאויב להתעצם (לטפל ביכולות במקום בכוונות). להקים מערכי הגנה עמוקים וכוחות זמינים שיכולו לתמוך בקו ההגנה ולבלום התקפת פתע למקרה שקו ההגנה הראשון יקרוס.

רק חסר איזכור קטן של הפיכה אנטי דמוקרטית דריסת אנשי המקצוע על ידי ממשלה כוחנית של משיחיים פשיסטים גזענים משתמטים ועבריינים שלא רצתה להקשיב לאזהרות ממלחמה כוללת וראש ממשלה נאשם שקרן ... המשך קריאה

רק חסר
איזכור קטן
של הפיכה אנטי דמוקרטית
דריסת אנשי המקצוע
על ידי ממשלה כוחנית
של משיחיים פשיסטים גזענים משתמטים ועבריינים
שלא רצתה להקשיב לאזהרות ממלחמה כוללת
וראש ממשלה נאשם שקרן פלגן מושחת
שהיה עסוק בנופש על חשבון הציבור
ואיפשר גזל מליארדים למטרות קואליציוניות
אבל תמיד חשש מלקבל החלטות
על תוכנית גרעין, טילים מדויקים, חיסולים שהציעו לו,
ובמקום זה אישר תשלום פרוטקשן לחמאס
והתמגנות אגב קידום תרבות שקר ולאומנות והשתקה.
כי מחדל דמים וקריסות מתחילות מהאחראי הראשי.
מִשְׁפָּט צֶדֶק יָלִין בָּהּ וְעַתָּה מְרַצְּחִים
מִפְּנֵי שֶׁהָיְתָה בּוֹ שִׂנְאַת חִנָּם.
לְלַמֶּדְךָ שֶׁשְּׁקוּלָה שִׂנְאַת חִנָּם כְּנֶגֶד שָׁלֹשׁ עֲבֵירוֹת: עֲבוֹדָה זָרָה, גִּלּוּי עֲרָיוֹת,
וּשְׁפִיכוּת דָּמִים.

עוד 821 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 28 בפברואר 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־144 ללחימה ● 134 חטופים עדיין בעזה

ספירת הקולות בעיצומה; שיעור ההצבעה עומד על קרוב ל-50%

עד לשעה 22:00 הצביעו בבחירות לרשויות המקומיות כ-49%, שהם כ-3.5 מיליון מצביעים מכלל בעלי זכות הבחירה. בבחירות הקודמות הצביעו 56% ● רס"ן יפתח שחר, תושב הערבה, נהרג בקרבות בעזה ● צה"ל: זוהתה פגיעת רקטה במרחב יחידת הבקרה האווירית של חיל האוויר בצפון, אין פגיעה בכשירות ● ביידן הזהיר: התנהלות הממשלה עלולה לגרום לישראל לאבד את תמיכת העולם; נתניהו בתגובה: "82% מהציבור האמריקאי תומך בישראל"

עוד 51 עדכונים

ממשלה חליפית עכשיו

כל מי שהמדינה הזו חשובה לו, כל אלה שהדמוקרטיה במדינה חשובה להם, בכנסת ומחוצה לה, צריכים לשלב כוחות ולחלץ אותנו מהממשלה הרעה הזו, וצריכים לעשות זאת מיד, עכשיו.

ה-7 באוקטובר היה יום זוועות נורא, ספגנו בו מהלומה כואבת, כמעט כואבת מנשוא, אבל הוא לא היווה איום קיומי על מדינת ישראל. חמאס, כמו גם חזבאללה, הם ארגוני טרור מנוולים, מחומשים ומצוידים שרוצים להשמיד אותנו. עלינו להילחם בהם ולפרק אותם מיכולותיהם, אבל הם אינם מהווים איום קיומי על מדינת ישראל.

ד"ר חיים וייצמן הוא מנהל התחום הפוליטי ועמית מחקר במכון לחירות ואחריות, ומרצה לממשל, מנהל ומדיניות ציבורית בבית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן. הוא בעל ניסיון ארוך שנים במגזר הציבורי; בין שאר התפקידים אותם מילא: עוזר לח"כ שמעון פרס, יועץ מדיני לשר וח"כ לשעבר ד"ר יוסי ביילין ויועץ בכיר לשר הדתות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 923 מילים
אמיר בן-דוד

כולם רוצים הפסקת אש לפני רמדאן - מלבד חמאס

המסרים הסותרים שיוצאים מוושינגטון, דוחה, קהיר וירושלים בעניין המו"מ על עסקת חטופים בעיקר מעידים על כך שעמדתו של חמאס עדיין לוט בערפל ● הצדדים חייבים לקחת בחשבון את האפשרות שלחמאס יש אינטרס מובהק שהלחימה תימשך דווקא במהלך רמדאן: תמונות של נפגעים פלסטינים במהלך החג תשרת את הארגון ותחזק את הנרטיב שלו בנוגע למסגד אל-אקצא ● פרשנות

עוד 652 מילים

מלחמת עזה – עוד כתבות

משפחת קסטלמן מבקשת להעיר את פרקליט המדינה ומח"ש מתרדמתם

השבוע כינסו בני משפחתו של יובל קסטלמן מסיבת עיתונאים (גילוי נאות: במשרדי). הם ביקשו להעיר את פרקליט המדינה ומח"ש מתרדמתם העמוקה בהקשר לבדיקת הכזבים שהמטירה המשטרה על בני המשפחה בעקבות מותו הנורא של יובל.

עוד 998 מילים ו-1 תגובות

מה שקרה לספינה "רובימאר", שכמויות של נפט נשפכות ממנה לים אחרי שנפגעה מטיל חות'י, הוא התגשמות הסיוט הישראלי: "אם זה היה קורה במפרץ אילת, אפשר היה לסגור את הבאסטה" ● במקביל, ועדת החוץ והביטחון דנה בהארכת החיסיון של קצא"א ● הח"כים הבהירו שהפעם הם לא ישמשו חותמת גומי ● השאלה מה יקרה ברגע האמת

עוד 1,053 מילים

למקרה שפיספסת

תרומת הפנתרים השחורים למאבק המזרחי

פטירתו לאחרונה של חה"כ לשעבר צ'רלי ביטון, ממייסדי תנועת הפנתרים השחורים שהפגינה בראשית שנות ה-70 ברחובות ירושלים במחאה על קיפוח המזרחים, היא הזדמנות לחזור ולדון בפועלה ובהישגיה של אותה חבורת צעירים בראייה היסטורית. מייסדים בולטים אחרים של התנועה היו ראובן אברג'יל, סעדיה מרציאנו, כוכבי שמש וצעירים נוספים משכונת מוסררה בירושלים.

ידיעה עיתונאית על הפנתרים השחורים משנת 1971, צילום ק. וייס
ידיעה עיתונאית על הפנתרים השחורים משנת 1971, צילום: ק. וייס

מחאת הפנתרים השחורים הייתה קצרה: היא הוקמה בינואר 1971 והתפרקה למעשה בעקבות מלחמת יום הכיפורים באוקטובר 1973. בדומה למאבק הפנתרים השחורים, מלחמת ה-7 באוקטובר 2023, גרמה לגניזתה – לעת עתה – של ההפיכה המשטרית שיזמה ממשלת נתניהו, ובמקביל לעצירת הפגנות תנועת המחאה ההמונית שהוקמה לעצירתה.

ד"ר דן סגיר הוא עמית מחקר במכון ליחסים בינלאומיים ע"ש לאונרד דייוויס באוניברסיטה העברית בירושלים. ספרו: "דימונה – ההרתעה הגרעינית של ישראל" יצא לאחרונה לאור בהוצאת כרמל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 795 מילים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

תביעת קורבנות חמאס נגד בינאנס מקבלת רוח גבית

בית משפט בסיאטל אישר את הסדר הטיעון נגד בורסת הקריפטו בינאנס הכולל קנס בגובה 4.3 מיליארד דולר ● ההודאה מקדמת את כתב התביעה של נפגעי 7 באוקטובר נגד החברה ● עורך הדין שמייצג את משפחות הקורבנות: "תאוות הבצע הכספית שלהם גברה על החובה לפעול לפי החוק"

עוד 906 מילים

עקורים

שעות אחדות אחרי הדיון בעתירות בעניין גיוס תלמידי ישיבות, הוציא בג"ץ צו על-תנאי וצו ביניים הדורשים מהממשלה לנמק תוך חודש מדוע לא תבוטל החלטת הממשלה להימנע מגיוס חרדים ומדוע הישיבות ממשיכות לקבל כספי תמיכה שלא כדין ● אחרי שנים שגם בית המשפט היה חלק ממנגנון ההימנעות והמריחה של נושא גיוס החרדים, ההרכב הנוכחי מסמן שהגיע הזמן לשים לזה סוף ● פרשנות

עוד 1,028 מילים

בקיבוץ, בכפר, בקרת – זהו זה!

הבחירות המוניציפליות הן פחות או יותר הדבר האחרון שמעניין כעת את הציבור בישראל ● אחרי שרשרת דחיות, ובאמצע מתיחות ביטחונית בכל החזיתות – חזית הביוב, הארנונה והחינוך תופסות את הספסל האחורי ● ובכל זאת, הינה שישה מרוצים עם קצת אקשן ופוטנציאל להפתעות: מחיפה דרך רחובות, מעתלית ועד אשקלון

עוד 2,350 מילים ו-1 תגובות

המרוץ של דרעי לראשות ממשלת הרשויות המקומיות

מי שלא רצה את אריה דרעי כשר בממשלה עלול לקבל אותו בשליטה על שורה של ערים חשובות ● שר הפנים לשעבר עוסק בפרויקט החיים הזה בלי הפסקה ● הוא רץ מעיר לעיר, ממועצה למועצה, רוקח דילים ומריץ מועמדים ● וברגעי מצוקה, הוא גם יורה בנשק העדתי האולטימטיבי ● מחר יתברר איפה הצליח והיכן נכשל ● פרשנות

עוד 1,313 מילים

האיום של רביבו מראה עד לאן התדרדר הליכוד בעידן נתניהו

ההצהרה של אליהו רביבו בוועדת הכספים בשבוע שעבר חושפת עד כמה הפכה הליכוד למפלגה דשנה, שנבחריה שכחו את מי הם אמורים לייצג ● מצידם, שנחטוף סרטן - אם זה מה שיעזור להם להיבחר שוב ● פרשנות

עוד 426 מילים ו-1 תגובות
היום ה־143 ללחימה ● 134 חטופים עדיין בעזה

דיווח: פיקוד הדרום ביקש לפני פרוץ המתקפה לקרב מסוקים לשטחו – אך סורב

הפנייה, לפי הפרסום, נדחתה כדי לא לסכן סוכנים שפעלו עם ישראל ● הרמטכ"ל וראש שב"כ ביקרו בשבוע שעבר במצרים ודנו עם עמיתיהם במלחמה ברצועה ● גלנט: תושבי צפון הרצועה יוכלו לשוב באופן מלא לבתיהם רק אחרי שכל החטופים ישוחררו ● כוחות צה"ל איתרו מערכת מנהרות, בת עשרה קילומטרים, שחיברה בין דרום הרצועה לצפונה; הצבא השמיד חלקים נרחבים ממנה

עוד 46 עדכונים

אוקראינה הצליחה לשרוד את המתקפה הרוסית ב־2022 – ומאז התמונה בחזית נותרה זהה פחות או יותר כבר שנתיים ● אולם, בזמן שהאופוזיציה ברוסיה נעלמת והקונגרס האמריקאי מעכב את הסיוע גם במחיר של עזרה לפוטין, המוטיבציה בקרב החיילים האוקראינים יורדת ● רק הידוק השורות במערב וחיזוק ברית נאט"ו ימנעו מלחמה גדולה עוד יותר באירופה ● פרשנות

עוד 1,071 מילים

חורבן עזה היה בלתי נמנע

לחימה בקרב אזרחים בשטח בנוי משמעותה תמיד גיהינום עלי אדמות עבור האוכלוסייה המקומית ● אנשים פרטיים יכולים להתנגד למלחמה בעזה, אבל לארה"ב כאומה, בהתחשב בהיסטוריה הצבאית שלה עצמה, לרבות ההיסטוריה הקרובה, אין הרבה בסיס אתי לגנות את האסטרטגיה הישראלית

עוד 2,580 מילים ו-2 תגובות

נתניהו ויתר על המרכז כדי להילחם על המצביעים של בן גביר

כבר מאז ההפיכה המשטרית הסקרים הצביעו על ירידה בתמיכה בראש הממשלה ובליכוד ● כל המנדטים שנתניהו "מחפש" בעזרת קמפיין "הניצחון המוחלט" נטשו לכיוון דרך האמצע, המתינות, הממלכתיות ● נתניהו לא עושה דבר כדי לבלום את הנטישה, אולי בגלל החשש שאם יביע עמדות מתונות, הרבה יותר אנשים יברחו לבן גביר ● פרשנות

עוד 931 מילים ו-3 תגובות

תוכנית נתניהו ליום שאחרי תלויה למעשה ברשות הפלסטינית

המסמך שהניח נתניהו על שולחן הקבינט ביום חמישי מדבר על "גורמים מקומיים עם ניסיון ניהולי שלא מזוהים עם תומכי טרור" ● זה נשמע חזון אוטופי, אפילו תלוש במציאות הנוכחית ברצועה ● עובדתית, אין מי שינהל את עזה בתנאים הללו שאינו קשור לרשות הפלסטינית - והעובדה שנתניהו נמנע מלציין את הרש"פ בשמה הוא תרגיל פוליטי וניסיון להכשיר אותה ציבורית ● פרשנות

עוד 520 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה