אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום ראשון, 2 אפריל 2023
 
למה ירו באלעסיבי?

יכול להיות שאם מוחמד אלעסיבי לא היה דוקטור, בוגר לימודי רפואה, אלא "סתם" צעיר בן 26 מהיישוב חורה בנגב שנורה למוות על ידי שוטרים ליד הר הבית – מותו לא היה מושך תשומת לב. הוא היה מתויג כעוד "אירוע טרור".

מבחינה זו, התקרית שבה אלעסיבי נורה למוות ביום שישי בערב מזכירה את הריגתו של הצעיר הפלסטיני האוטיסט איאד אל-חלאק. ובמידה מסוימת גם את התקרית שבו נורה למוות המורה יעקוב אבו אל-קיעאן.

שוטרים בעיר העתיקה בירושלים סמוך לזירה שבה נורה למוות מוחמד אלעסיבי, 1 באפריל 2023 (צילום: Jamal Awad, Flash 90)
שוטרים בעיר העתיקה בירושלים סמוך לזירה שבה נורה למוות מוחמד אלעסיבי, 1 באפריל 2023 (צילום: Jamal Awad, Flash 90)

בכל המקרים הללו המשטרה הזדרזה להודיע שההרוגים הערבים היו "מחבלים" שנורו על ידי השוטרים כדי לסכל פיגוע. בכל המקרים עדי ראייה רבים מסרו עדויות סותרות. בכל המקרים הפרופיל האישי של ההרוגים – ילד אוטיסט, מורה, דוקטור – הוא זה שמשך את תשומת הלב ליד הקלה של השוטרים על ההדק, כשמי שניצב מולם הוא ערבי.

בכל המקרים הללו המשטרה הזדרזה להודיע שההרוגים הערבים היו "מחבלים" שנורו על ידי השוטרים כדי לסכל פיגוע

כמה מקרים כאלה עברו מתחת לרדאר, רק כי להרוגים לא היה פרופיל מעורר חשד? לעולם לא נדע.

המשטרה טוענת שאלעסיבי הגיע להר הבית כדי לפגוע בשוטרים. על פי גרסת המשטרה הוא התבקש לעזוב את המקום, ניסה לחטוף נשק מאחד השוטרים, ואז נורה למוות. כמו במקרה אל-חלאק, גם הפעם גרסת המשטרה לא מגובה בצילומי התקרית.

אלעסיבי נורה למוות ליד שער השלשלת בכניסה להר הבית. לטענת המשטרה, זה קרה בשטח "מת", שאינו מתועד על ידי מצלמות אבטחה. "אלחלאק אכן נורה בפינה לא מתועדת בעיר העתיקה", כותב הבוקר ניר חסון ב"הארץ", "וגם בשער השלשלת ישנה פינה כזו. ישנה אפשרות – אם כי לא בסבירות גבוהה – שהאירוע אכן לא תועד במצלמות המשטרה".

אפשר להעריך שמותו של אלעסיבי ילווה אותנו עוד זמן רב. חודש רמדאן בעיצומו, והמתח עולה. בחברה הערבית כבר הוכרזו ימי שביתה ואבל. הלוויתו של אלעסיבי עלולה להיות נקודת תפנית בתקופה מתוחה ממילא.

 
פיגוע בגוש עציון

פחות מיממה אחרי התקרית הטראגית בהר הבית, דהרה אתמול מכונית אל קבוצת חיילי צה"ל שהיו בפעילות ליד העיירה הפלסטינית בית אומר בגדה המערבית, לא רחוק מצומת גוש עציון.

שלושה חיילים נפצעו. אחד מהם מאושפז במצב קשה. לוחמי גדוד שקד של גבעתי, שהיו במקום כדי לאבטח את הציר מפני זורקי אבנים, פתחו באש לעבר המכונית הדורסת והרגו את הנהג, שזוהה מאוחר יותר כמוחמד בראדעיה, בן 23, קצין במנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית.

ראש מועצת גוש עציון ויו"ר מועצת יש"ע שלמה נאמן אמר בעקבות האירוע:

"האויב שוב מרים ראש ומנסה לרצוח יהודים באשר הם יהודים ולהזכיר לנו מה האיומים המוחשיים נגדנו. קשה לראות איך חג דתי הופך לחג הפיגועים. כנראה שאנו היהודים לעולם לא נבין זאת. נמשיך לבנות, לפתח ולנוע בכבישי ישראל ללא פחד".

 
המחאה לא עוצרת
מפגינים המתנגדים למהפכה המשפטית מוחים בתל אביב, 1 באפריל 2023 (צילום: מחאת קפלן)
מפגינים המתנגדים למהפכה המשפטית מוחים בתל אביב, 1 באפריל 2023 (צילום: מחאת קפלן)

היום יינעל מושב החורף של הכנסת, שתצא לחופשה עד לפתיחת מושב הקיץ ב-30 באפריל. בבית הנשיא צפויה להימשך ה"הידברות" סביב חוקי ההפיכה המשטרית, כשרמת האמון בין כל הצדדים שואפת לאפס.

מאות אלפי ישראלים יצאו גם אתמול להפגין בכל רחבי הארץ נגד ההפיכה המשפטית. בהפגנה המרכזית ברחוב קפלן בתל אביב השתתפו – על פי הערכות – כ-200 אלף מפגינים. קבוצת מפגינים ירדה לחסום את נתיבי איילון עם תום העצרת, ושוטר רכוב על סוס תועד מכה באלה את אחת המפגינות.

קבוצת מפגינים ירדה לחסום את נתיבי איילון עם תום העצרת, ושוטר רכוב על סוס תועד מכה באלה את אחת המפגינות

הסופר דויד גרוסמן נאם אתמול בהפגנה שנערכה מול בית הנשיא בירושלים ואמר:

"מיום ליום, מהפגנה להפגנה, מתחזקת התחושה שיוזמי ההפיכה עשו כאן את שגיאת חייהם. הם לא תפסו, לא את הנחישות שלנו להילחם על מה שהוא באמת סלע קיומנו, ולא את תחושת הערבות ההדדית שפתאום חזרה לפעם בנו, ולא את הסירוב החדש והמפתיע שלנו להמשיך ולקבל על עצמנו בהכנעה ובביטול עצמי את דימוי 'העגלה הריקה'.

"הסיפור הזה נגמר כאן. העגלה מלאה וגדושה. אנשי ההפיכה לא קראו נכונה – לא את תשוקת החירות שלנו, ולא את הערכים והמשאלות הראשוניים שלנו. את ערך השוויון של כל אדם ואדם, את הרוח הדמוקרטית, את האנושיות".

 
המיליציות של בן-גביר
מפגינים המתנגדים להקמת כוח שיהיה כפוף לשר איתמר בן גביר מוחים בתל אביב, 1 באפריל 2023 (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
מפגינים המתנגדים להקמת כוח שיהיה כפוף לשר איתמר בן גביר מוחים בתל אביב, 1 באפריל 2023 (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)

איתמר בן-גביר מונה לשר לביטחון לאומי בזכות התרברבויותיו שהוא זה שיחזיר את ה"משילות" לישראל. היום צפויה הממשלה לאשר קיצוץ רוחבי של לא פחות מ-1.5% בתקציבי כל משרדי הממשלה – ללא יוצא מהכלל – כדי לממן את הקמת המשמר הלאומי החדש, שיסור למרותו של בן-גביר.

הממשלה צפויה לאשר היום, כי המשמר הלאומי שיוקם יורכב מחמש חטיבות סדירות – 2,500 לוחמים של מג"ב שיועברו למשמר החדש, בתוספת 46 פלוגות מילואים. בשלב הראשון הוקצו למשמר הלאומי 1,800 תקנים (לעומת תוספת של 1,400 תקנים שקיבלה המשטרה הכחולה). העובדה שהגוף החדש ורב העוצמה יהיה כפוף ישירות לשר, מעוררת חששות שבישראל מוקמת היום – בפעם הראשונה – משטרה פוליטית.

העובדה שהגוף החדש ורב העוצמה יהיה כפוף ישירות לשר, מעוררת חששות שבישראל מוקמת היום לראשונה משטרה פוליטית

ובינתיים, ישראל ממשיכה לתפקד כבר שבוע עם שר ביטחון שפוטר אך טרם פוטר. במערכת הפוליטית מעריכים כי יואב גלנט יפרסם בימים הקרובים – אולי אפילו היום – הודעת התנצלות כלשהי שתרצה את ראש הממשלה, וכך יישאר בתפקידו.

 
האפיפיור התאושש
האפיפיור פרציסקוס מגיע לוותיקן לאחר שאושפז בבית חולים, 1 באפריל 2023 (צילום: Andrew Medichini, AP)
האפיפיור פרציסקוס מגיע לוותיקן לאחר שאושפז בבית חולים, 1 באפריל 2023 (צילום: Andrew Medichini, AP)

בעולם הנוצרי עקבו בחרדה אחרי מצב בריאותו המידרדר של האפיפיור פרנציסקוס. האפיפיור, בן 86, אושפז בשבוע שעבר כשהוא סובל מזיהום בדרכי הנשימה. אתמול הוא שוחרר מבית החולים האוניברסיטאי ג'מלי ואמר לעתונאים הרבים שהמתינו לו: "אני עוד חי".

אתמולך שוחרר האפיפיור מבית החולים האוניברסיטאי ג'מלי ואמר לעתונאים הרבים שהמתינו לו: "אני עוד חי"

כשנשאל על ידי אחת העתונאיות אם חשש לחייו במהלך האשפוז, אמר האפיפיור:

"איש זקן, זקן אפילו יותר ממני, אמר לי פעם אחרי מצב דומה לשלי: אבינו, לא ראיתי את המוות, אך ראיתי אותו מגיע. הוא מכוער, אה?"

האפיפיור צפוי להשתתף כבר היום בתפילת יום ראשון של הדקלים, התפילה החגיגית שפותחת את אירועי פסחא בלוח השנה הנוצרי.

 
עוד כותרות
  • המשטרה עצרה שישה גברים החשודים באונס מתמשך של קטינה מתחת לגיל 14 בנתניה. לפי החשד, אחד מששת החשודים – כולם תושבי ואדי ערה וג'סר א-זרקא – הכיר את הילדה ברשתות החברתיות, קבע איתה במבנה נטוש, שם סימם אותה והשקה אותה באלכוהול. כשהכרתה הייתה מעורפלת, אנסו אותה שלושה מהחשודים במשך מספר פעמים.
  • בפעם השלישית בתוך ארבעה ימים, סוריה מדווחת על תקיפה אווירית של ישראל. הפעם נהרגו חמישה חיילים סורים במתקפה, שארעה באזור חומס. זאת אחרי ששני בכירים איראניים במשמרות המהפכה נהרגו בתקיפה המיוחסת לישראל בסוף השבוע.
  • לפחות 22 נהרגו ועשרות נפצעו בסופת הטורנדו שתקפה בסוף השבוע את מרכז ודרום ארצות הברית. הסופה פגעה באינדיאנה, מיסיסיפי, אלבמה, ארקנסו, ומדינות נוספות עם רוחות של מעל 270 קמ"ש והותירה אזורים שלמים הרוסים לחלוטין.
  • שריפת ענק פרצה במתחם של רמי לוי בגליל העליון ביום שישי – ומאמצי הכיבוי נמשכים גם הבוקר. המדובר בבית אריזה לתוצרת חקלאית של רשת השיווק הענקית, והנזקים נאמדים בעשרות מיליוני שקלים. המשטרה חוקרת חשד להצתה.
 
משהו לקרוא
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה