אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום ראשון, 16 אפריל 2023

 
 
כרטיס צהוב ממודי'ס

למומחי דירוג האשראי של מודי'ס לא איכפת מהוויכוחים הפוליטיים בישראל. הם לא מתעניינים בהיסטוריה של ישראל הראשונה והשנייה. הם לא ביביסטים ולא במחנה "רק לא ביבי". הם לא מהצד של הכלה ולא מהצד של החתן. הם מהצד של הכסף.

סוכנויות דירוג האשראי מכתיבות את הריבית, שאותה תידרש ממשלת ישראל לשלם עבור ההלוואות שהיא לוקחת. ומאחר שישראל מנפיקה מדי שנה אגרות חוב בסדר גודל של 15 עד 30 מיליארד דולר, בהתאם לצרכים המשתנים, כל העלאת קטנטנה של הריבית על ההלוואות הללו תעלה למדינה עשרות מיליוני דולרים בשנה.

משרדי סוכנות האשראי מודי'ס בניו יורק (צילום: AP Photo/Mark Lennihan)
משרדי סוכנות האשראי מודי'ס בניו יורק (צילום: AP Photo/Mark Lennihan)

וזו רק ההתחלה – כי גם חברות ישראליות מגייסות כספים בעולם, וגם הן מושפעות מדירוג האשראי הזה, שמבטא למעשה את הציפיות של שוק ההון העולמי מישראל.

בסוף כל זה מתגלגל לכיסנו: לשער השקל, לגובה המיסים, למחירי החשמל, הדלק והמוצרים בסופר.

זו הסיבה שדוח דירוג האשראי של מומחי מודי'ס שפורסם ביום שישי בלילה מחולל ביומיים האחרונים מהומת ענק בארץ. הדוח החדש לא הוריד את דירוג האשראי של המדינה, אלא רק את תחזית הדירוג. כלומר: במושגים של משחק כדורגל, המומחים של מודי'ס הוציאו לישראל כרטיס צהוב. אזהרה שאם היא תמשיך במסלול שעליו היא עלתה, דירוג האשראי עלול לרדת.

דוח מודי'ס אימץ לחלוטין את הנרטיב של אנשי המחאה ודחה את הטענות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שיצא מגדרו לפני פירסום הדוח והפעיל מסכת לחצים על מומחי מודי'ס, בין היתר בעזרת נשיא המדינה יצחק הרצוג.

על פי הדוח, הרפורמה במערכת המשפט שהוכרזה בישראל מסכנת את יציבות מוסדות השלטון במדינה ומחלישה את הדמוקרטיה בדיוק כפי שטוענים המפגינים נגדה. המחאה נגד צעדי הממשלה דווקא זוכה בדוח לשבחים:

"החברה האזרחית ומוסדות אחרים, כגון הממסד הביטחוני, הוכיחו את עצמם כבלמים אפקטיביים מאוד על כוח הממשלה, בעוד שנותר לראות כיצד החוזק והעצמאות של הרשות השופטת יתפתחו בעתיד".

 
סיפורי גרנדמייזר
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' וראש הממשלה בנימין נתניהו, 25 בינואר 2023 (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' וראש הממשלה בנימין נתניהו, 25 בינואר 2023 (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

צירוף המילים "בעזרת השם" חוזר פעמיים בהודעה המשותפת שפרסמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' בעקבות פרסום הדוח של מודי'ס. אולי כרמז לכלכלה בעזרת השם, שעליה הכריז שר האוצר כשנכנס לתפקיד.

"כלכלת ישראל יציבה ואיתנה ובעזרת השם תישאר כזאת", הם מבטיחים יחד, "כמי שמאמינים בעוצמתה של החברה הישראלית, באחדותה וביכולתה לצלוח מחלוקות ומשברים, כפי שעשינו פעמים רבות בעבר, אנו משוכנעים שכך יהיה בעזרת השם גם הפעם".

"כמי שמאמינים בעוצמתה של החברה הישראלית, באחדותה וביכולתה לצלוח מחלוקות ומשברים, אנו משוכנעים שכך יהיה בעזרת השם גם הפעם"

שותפיהם של השניים לקואליציה כנראה מאמינים פחות בעוצמתה ובאחדותה של החברה הישראלית. ח"כ טלי גוטליב, שנאמה בהפגנת תמיכה במהפכה המשפטית בנתניה, התראיינה לכלי תקשורת זרים, ובאנגלית עילגת – שעוררה געגוע לנאום הגרנדמייזר של שר האוצר סמוטריץ' – האשימה את נשיא ארצות הברית לשעבר, ברק אובמה, שהוא זה עומד מאחורי הקמפיין נגד ממשלת ישראל.

"השמאל בגד במדינת ישראל", רשפה גוטליב, "אהוד ברק צריך לשבת בכלא על המרדה, צריך לפטר את היועמ"שית בהרב-מיארה".

גם דודי אמסלם – שר במשרד המשפטים – רוצה להעמיד לדין את ברק. אבל הוא מתכוון דווקא לאהרן ברק. בראיון לתוכנית הטלוויזיה "פגוש את העיתונות" קרא אמסלם להעמיד לדין גם את נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות (צריך לקרוא את המשפט הזה כמה פעמים כדי להבין עד כמה הוא מופרע) ולהעמיד לדין לצידה גם את נשיא בית המשפט העליון לשעבר ברק. האשמה? "ניסיון הפיכה במדינת ישראל".

כמו גוטליב, גם אמסלם תקף את "השמאל הגזעני" ואמר: "המדינה הזו נשלטת על ידי מיעוט תל אביבי אליטיסטי, ששבר את כל הכלים. בתוך הליכוד יש אנשים שלא היינו יכולים להעביר איתם את הרפורמה כרגע. לכן זה יעבור בהמשך".

 
לאן נעלמה המשילות?
הילד מוחמד אבו הואש שנרצח בחילופי ירי ברהט ב-15 באפריל 2023 (צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
הילד מוחמד אבו הואש שנרצח בחילופי ירי ברהט ב-15 באפריל 2023 (צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)

שלושה ישראלים נרצחו בסוף השבוע האחרון, ביניהם ילד בן 11 עם צרכים מיוחדים, שיצא לקבל את פני דודו ונורה בראשו אחרי חילופי אש שנמשכו לא פחות מ-40 דקות.

אם הנרצחים היו יהודים ולא ערבים, המדינה היתה רועשת והשר לביטחון לאומי, איתמר בן-גביר, שמפזר הצהרות על "החזרת המשילות" לרחובות ישראל, היה נתבע לתת הסברים ותשובות.

אנחנו רק באמצע חודש אפריל ומתחילת השנה האזרחית נרצחו בחברה הערבית בישראל לא פחות מ-49 בני אדם. עלייה של יותר מ-130% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. רק שלושה מתוך 49 מקרי הרצח האלה פוענחו.

מתחילת השנה נרצחו בחברה הערבית לא פחות מ-49 בני אדם – עלייה של יותר מ-130% לעומת שנה שעברה

הילד מוחמד אבו הואש נרצח בחילופי ירי בין שתי חמולות ברהט. שאדי נג'אר משפרעם נרצח בקריית חיים. חמזה אבו גנאם, תושב לוד בן 25, נורה סמוך לביתו בלוד. אלה הנרצחים של סוף השבוע האחרון.

"למדינה לא איכפת, כי מדובר בערבים", אמר אתמול ראש עיריית לוד יאיר רביבו את מה שיודעים כולם, אבל לא תמיד מעיזים להגיד בצורה מפורשת כל כך.

 
סיגריה מסוכנת
צעירים מעשנים סיגריה אלקטרונית. אילוסטרציה (צילום: iStock)
צעירים מעשנים סיגריה אלקטרונית. אילוסטרציה (צילום: iStock)

לא ברור עדיין מה גרם לנער מידן קלר לנתק את עצמו ממכונת ההנשמה בבית החולים שניידר – דבר שהוביל למותו הטרגי בגיל 16. בבית החולים טוענים כי הוא עשה את זה בעצמו, מסיבה לא ברורה. אביו של הנער מאשים את בית החולים. הטענות האלה עוד יתבררו בהמשך.

מה שלא שנוי במחלוקת זו עילת האישפוז. קלר אושפז בבית החולים שניידר לפני שבועיים אחרי שריאותיו קרסו. קלר, ספורטאי מצטיין שהתאמן באמנויות לחימה והיה בכושר גופני מצוין, אושפז במצב קשה אחרי שעישן סיגריה אלקטרונית.

קלר, ספורטאי מצטיין שהתאמן באמנויות לחימה והיה בכושר גופני מצוין, אושפז במצב קשה אחרי שעישן סיגריה אלקטרונית

האגודה למלחמה בסרטן מזהירה כבר זמן רב מפני עליית השימוש בסיגריות אלקטרוניות אצל בני נוער, הסבורים בטעות כי אלו מזיקות פחות מסיגריות רגילות.

לפני שלושה חודשים פירסם משרד הבריאות אזהרה חמורה מפני נוזלי אידוי לסיגריות אלקטרוניות שמסתובבים בשוק ומכילים סמים ממשפחת "נייס גאי", שעלולים לגרום להתמכרות קשה ולנזקים בריאותיים חמורים.

למרות כל האזהרות, שר האוצר בצלאל סמוטריץ' חתם לאחרונה על צו שמפחית ב-20% את המס על סיגריות אלקטרוניות. הצו אמור להיות מאושר בוועדת הכספים בקרוב.

 
המהפכה של מונטנה
אפליקציית טיקטוק (צילום: AP Photo)
אפליקציית טיקטוק (צילום: AP Photo)

מדינת מונטנה בארה"ב הפתיעה ביום שישי את העולם ואישרה חוק חדש האוסר את השימוש באפליקציית טיקטוק ברחבי המדינה.

בית הנבחרים של מונטנה אישר את החוק החריג ברוב של 54-43 ושלח אותו לאישור סופי אצל המושל, גרג ג'יאנפורטה. אם המושל יחתום על החוק, הוא ייכנס לתוקף בינואר הבא.

על פי החוק, ייאסר השימוש בטיקטוק בכל רחבי מונטנה וייאסר על חנויות האפליקציות להציע את האפליקציה להורדה במכשירים הנמכרים במונטנה. העונש על הפרת החוק: קנס של עשרת אלפים דולר ליום.

על פי החוק, ייאסר השימוש בטיקטוק בכל רחבי מונטנה. העונש על הפרת החוק: קנס של עשרת אלפים דולר ליום

עד היום אסרו יותר ממחצית המדינות בארצות הברית את השימוש בטיקטוק במכשירים ממשלתיים, מתוך חשש – שלא הוכח עדיין – שממשלת סין משתמשת באפליקציה הפופולרית לאסוף מידע על אזרחים אמריקאים.

החוק החדש צפוי לעמוד באתגרים משפטיים משמעותיים, כולל פגיעה בחופש הביטוי וחופש העיסוק. עדיין לא ברור איך יאכפו אותו, בלי פגיעה בוטה בפרטיות המשתמשים ובזכויות הפרט שלהם.

 
דודו טסה לוהט
ג'וני גרינווד ודודו טסה (צילום: הליקון ארומה מיוזיק גרופ)
ג'וני גרינווד ודודו טסה (צילום: הליקון ארומה מיוזיק גרופ)

בסוף השבוע התבשרנו על אחד משיתופי הפעולה המרשימים ביותר בתולדות המוזיקה הישראלית לדורותיה: אלבום חדש משותף לדודו טסה ולגיטריסט הבריטי ג'וני גרינווד.

גרינווד חבר ב"רדיוהד", שהיא ללא תחרות להקת הרוק החשובה ביותר בעולם בשלושים השנים האחרונות. הוא נשוי לישראלית (האמנית שרונה קטן, שאותה הכיר כש"רדיוהד" הופיעה במועדון רוקסן בתל אביב ב-1993).

גרינווד וטסה כבר שיתפו פעולה בעבר בהזדמנויות שונות, וטסה אף חימם (יחד עם להקתו "הכוויתים") את סיבוב ההופעות האחרון של רדיוהד בארה"ב. אבל אלבום משותף של שניהם זו פיסגה חדשה, שכבר מושכת תשומת לב בעולם המוזיקה.

באלבום ישתפו השניים פעולה עם אמנים ערבים רבים מהמזרח התיכון. השיר הראשון מתוכו יצא בסוף השבוע ונשמע מבטיח ומסקרן.

 
מבחר שווה קריאה מהחג
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה