אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שני, 3 אפריל 2023
 
המשמר יעבור לדום

הממשלה אישרה אתמול הקמת "משמר לאומי" שיהיה כפוף לשר לביטחון לאומי, איתמר בן-גביר. ההחלטה התקבלה אחרי ויכוחים רבים בממשלה – שרבים מחבריה מתנגדים למהלך, שכפה עליהם קיצוץ גדול בתקציבי משרדיהם. בסופו של דבר כל חברי הממשלה הצביעו בעד – מלבד שר החינוך, יואב קיש, שנמנע.

לא רק השרים הביעו מורת רוח מהמהלך – גם היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה מסתייגת. בחוות דעת שהעבירה לממשלה היא מזהירה: "יש חריגה מעבודת המטה הרגילה הדרושה לצורך קבלת החלטה מדינית חדשה, קל וחומר לגבי הקמת גוף ביטחון חדש".

"יש חריגה מעבודת המטה הרגילה הדרושה לצורך קבלת החלטה מדינית חדשה, קל וחומר לגבי הקמת גוף ביטחון חדש"

כצפוי, חוות הדעת הזאת דווקא שימחה את בן-גביר, שהרי מבחינתו היא מוכיחה את מה שהוא ותומכיו מאמינים בו ממילא: ש"בהרב מיארה שוב ומנסה לתקוע מקלות בגלגלים. היא לא מבינה את מקומה כיועצת".

איתמר בן-גביר בדרך לישיבת הממשלה, 2 באפריל 2023 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פול)
איתמר בן-גביר בדרך לישיבת הממשלה, 2 באפריל 2023 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פול)

ולא רק היועצת מודאגת. גגם מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי, שביקש מהשר הממונה עליו לא לקבל החלטות בנוגע למשמר הלאומי החדש "מבלי לקיים דיון מעמיק בקבינט בו תישמע עמדת המשטרה".

ולא רק המפכ"ל מודאג. גם ראש שב"כ רונן בר מצוטט הבוקר ב"ידיעות אחרונות" כמי שאמר "בשיחות סגורות" שלא ייתכן שיפעלו בישראל שתי משטרות.

אז התמונה די ברורה: חברי הממשלה מתוסכלים, תקציבי כל המשרדים קוצצו, היועמ"שית מזהירה, מפכ"ל המשטרה וראש שב"כ מודאגים, אבל איתמר בן-גביר מרוצה.

כל אחד מוזמן לבחור למי הוא מאמין.

בן-גביר צפוי להתייצב היום בבית המשפט העליון ולייצג את עצמו בבג"ץ שהוגש נגד מינויו לשר. הדיון ישודר בשידור חי.

 
מתח בחיל האוויר
שלט מתכת בצורת חייל על רקע השמיים בצפון ישראל, 14 בנובמבר 2016 (צילום: Ariel Schalit, AP)
שלט מתכת בצורת חייל על רקע השמיים בצפון ישראל, 14 בנובמבר 2016 (צילום: Ariel Schalit, AP)

כלי טיס בלתי מזוהה חדר אתמול משטח סוריה לישראל ויורט בשטח פתוח בעמק החולה, אחרי שהיה במעקב של יחידת הבקרה של חיל האוויר מרגע שהחל להתקרב לגבול. בצה"ל חוקרים הבוקר אם יש קשר איראני לפעולה.

אתמול אמר יואב גלנט – שעדיין מכהן כשר ביטחון למרות שהודח – כי ישראל לא תאפשר לאיראנים ולחזבאללה לפגוע בנו והוסיף: "האיראנים שולחים את זרועותיהם ליהודה שומרון ולעזה ומנסים להתבסס בסוריה ובגבול הלבנון".

הפרשן הצבאי רון בן-ישי כותב הבוקר ב-ynet כי שלוש התקיפות בסוריה שיוחסו לישראל במהלך ארבעת הימים האחרונים – ובהן תקיפה שבה נהרג יועץ איראני בכיר – קשורות לפיגוע בצומת מגידו ולמאמצים מצד איראן וחזבאללה לרכב על גב הסכסוך הפנימי בישראל ולהתסיס את הפלסטינים ביהודה ושומרון לבצע פיגועים נגד חיילי צה"ל והמתנחלים, כדי להגדיל את הכאוס בישראל.

בן-ישי כותב על "מיזם חדש של איראן וחזבאללה שנועד לפגע ישירות בשטח ישראל אם באמצעות מפגעים אנושיים כמו בצומת מגידו או באמצעות מל"טים ואמצעים אחרים. אחת המטרות החשובות היא כאמור להגביר את העימות הפנימי בישראל ואת חוסר האמון של האזרחים בממשלה".

על רקע עליית המתיחות בצפון, מפקד חיל האוויר תומר בר הודיע בימים האחרונים לבכירים בחיל, כי הוא מתכוון לשנות את גישתו המכילה כלפי טייסים שהקפיאו את התנדבותם למילואים על רקע ההפיכה המשטרית, וכי בכוונתו להטיל עליהם סנקציות, כולל הדחה מפעילות מבצעית.

 
חדשות ההידברות
נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש עם צוותי המו"מ של הליכוד, יש עתיד והמחנה הממלכתי בבית הנשיא, 28 במרץ 2023 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש עם צוותי המו"מ של הליכוד, יש עתיד והמחנה הממלכתי בבית הנשיא, 28 במרץ 2023 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)

אז אויבי ישראל מאמצים בהתלהבות את ההפיכה המשטרית ואת התסיסה שהיא מעוררת. ומה קורה עם "ההידברות" שהחלה בבית הנשיא?

ובכן, זו תימשך גם הבוקר, כשההרגשה היא שלכולם ברור כי הם נוטלים חלק בהצגה שאין מאחוריה דבר. שרת התחבורה מירי רגב אמרה אתמול לאתר חדשות של תנועת הליכוד:

"הרפורמה רק הושהתה, ויש תאריך ברור למושב הבא. מיד אחרי יום העצמאות אנחנו ממשיכים בחקיקה. אם לא יביאו להסכמות, נחזור למתווה שאושר בקריאה ראשונה ואותו נעביר בקריאה שניה ושלישית".

רגב היא לא היחידה שהתבטאה כך לאחרונה. מאז שהחלו שיחות ההידברות בבית הנשיא, רמזו גם יריב לוין, שמחה רוטמן ואריה דרעי, כי הכוונה היא להעביר את החקיקה  כפי שהיא תוכננה מראש.

"צריך לדעת מתי לכופף קצת את הראש, כדי שאחר כך נוכל להרים אותו ולהצליח להגיע אל המטרה", אמר דרעי בראיון לעיתון ש"ס, "אם נגיע להבנה, מה טוב. אם הם ישבשו את המשא ומתן, אנחנו נתקדם בלעדיהם".

 
העסקים הגדולים בלחץ
ווטסאפ. אילוסטרציה (צילום: AP Photo/Patrick Sison)
ווטסאפ. אילוסטרציה (צילום: AP Photo/Patrick Sison)

לכולנו יש קבוצות ווטסאפ שבהן אנחנו מתבטאים בחופשיות שכנראה לא היינו מרשים לעצמנו במקום אחר. נגה ניר נאמן חשפה אתמול בערוץ 13 מה חושבים כמה מבעלי העסקים הגדולים בישראל – שאותם היא מכנה בכינוי הארכאי "בכירי המשק" – על ההפיכה המשטרית.

"בחודש אחד הם הרסו את המדינה", כותב הראל ויזל, יו"ר קבוצת "פוקס". וגיל אגמון, מבעלי "דלק רכב", כותב: "מעולם לא התביישתי כך בממשלת ישראל", מכנה את אבי דיכטר "התולעת" ואת יאיר נתניהו "סיכון אסטרטגי למדינת ישראל"

דב קוטלר מבנק הפועלים מכנה את שר המשפטים "יחריב לוין" וכולם מתחרים מי יזלזל יותר בניר ברקת. ליאורה עופר מחברת מליסרון (קניוני עופר) מכנה אותו "הטיפש הזה", חי גאליס מקניוני "ביג" קורא לו "סמרטוט רצפה" ומוטי גוטמן מ"מטריקס" קורא לו "כלומניק".

דב קוטלר מבנק הפועלים מכנה את שר המשפטים "יחריב לוין" וכולם מתחרים מי יזלזל יותר בניר ברקת

הבוקר הם מן הסתם יריבו סביב השאלה מי הדליף את ההתכתבות.

 
ולא סתם העסקים בלחץ
בנק ישראל (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
בנק ישראל (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

הנתונים הכלכליים שמתפרסמים ביומיים האחרונים מסבירים למה בעלי העסקים הגדולים בלחץ.

בנק ישראל אישר אתמול כי סך הפיקדונות שמחזיקים כלל העסקים בישראל ירד בינואר בסכום ניכר, לאחר תקופה ארוכה שבה גדל או נותר יציב. ההערכות הן כי הירידה תתבטא גם בנתוני משיכת הפיקדונות של פברואר, שצפויים להתפרסם היום.

על פי נתוני בנק ישראל, המגזר העסקי משך בחודש ינואר פיקדונות בסך של כ-45 מיליארד שקלים. וזה לא הנתון הכלכלי היחיד שצריך להטריד אתנו הבוקר: נתונים של מכון המחקר "סטארט אפ ניישן פוליסי" מעלים כי רק 112 סטארט-אפים ישראלים הכריזו על גיוסים ברבעון הראשון של 2023.

נתונים של מכון "סטארט אפ ניישן פוליסי" מעלים כי רק 112 סטארט-אפים ישראלים הכריזו על גיוסים ברבעון הראשון של 2023

זהו הנתון הנמוך ביותר מאז החלו לנטר את ההייטק הישראלי ב-2014. ברור שהנתונים האלו קשורים גם להאטה בענף ההייטק העולמי ולא רק למצב בישראל, אבל החשש הוא כי חוסר היציבות והחשש מפני הבאות תרמו אף הן להאטה.

ורגע לפני חג הפסח תפרסם היום הוועדה המוניטרית של בנק ישראל את החלטת הריבית החודשית שלה. ההערכות הן שהריבית תעלה ב-0.25% נוספים, לשיעור של 4.5%.

 
מותו של הבלוגר הרוסי
זירת הפיצוץ בבית הקפה בסנט פטרבורג שבו נהרג הבלוגר הרוסי, 2 באפריל 2023 (צילום: AP Photo)
זירת הפיצוץ בבית הקפה בסנט פטרבורג שבו נהרג הבלוגר הרוסי, 2 באפריל 2023 (צילום: AP Photo)

פיצוץ אדיר החריד אתמול את מרכז סנט פטרבורג. מטען נפץ גדול התפוצץ במהלך "אירוע פטריוטי" שקיים הבלוגר הרוסי מקסים פומין, שהיה מוכר ברשת בשם העט ולדאן טטרסקי.

הוא היה אחד הבלוגרים המפורסמים ברוסיה, ונודע בתמיכתו הנלהבת בפלישה הרוסית לאוקראינה. סוכנות הידיעות הרוסית "טאס" דיווחה כי עדי ראייה סיפרו שאישה שנפגשה עם הבלוגר בתחילת האירוע העניקה לו במתנה פסל שבו – ככל הנראה – היה המטען שהתפוצץ.

לפי אתר החדשות "פונטנקה" שפועל בסנט פטרבורג, בית הקפה שבו נערך המפגש שייך למפקד "קבוצת ואגנר", יבגני פריגוז'ין, הנחשב למקורב לפוטין.

ובישראל: שגריר אוקראינה יייבגן קורניצ'וק סיפר אתמול כי אולנה זלנסקה, אשתו של נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, צפויה להגיע בקרוב לביקור בישראל, בהזמנת מיכל הרצוג, אשתו של נשיא המדינה.

אולנה זלנסקה, אשתו של נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, צפויה להגיע בקרוב לביקור בישראל, בהזמנת מיכל הרצוג

 
עוד כותרות
מלכה לייפר (מימין) בבית המשפט בירושלים, פברואר 2018 (צילום: AP Photo/Mahmoud Illean)
מלכה לייפר (מימין) בבית המשפט בירושלים, פברואר 2018 (צילום: AP Photo/Mahmoud Illean)
  • בית המשפט באוסטרליה הרשיע הבוקר את מלכה לייפר בתקיפות מיניות של תלמידות בית הספר אותו ניהלה במלבורן, ובכלל זה אונס של שתי אחיות שלמדו שם. לייפר נמלטה מדין לישראל ב-2008, ובמשך 13 שנה עשתה כל שביכולתה – כולל סיוע מבכירים בחברה החרדית בארץ – כדי להימנע מהסגרתה.
  • פרש המשטרה שהצליף והיכה במפגינה יעל ראובני במוצאי שבת בתל אביב נחקר בשעות אלה במחלקה לחקירות שוטרים. בעקבות המקרה, מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי הורה לצייד את כל הפרשים במשטרת ישראל במצלמות קסדה.
  • תושבי פריז הכריעו במשאל עם: השכרת קורקינטים חשמליים תיאסר בעיר. בקרוב בתל אביב?
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה