אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום חמישי, 27 אפריל 2023

 
 
לאן ממשיכים מכאן?

הבוקר מתחיל "אחרי החגים" של ההפיכה המשטרית. הכנסת חוזרת ביום ראשון מפגרה, האזרחים חוזרים מהטקסים, והערב גם הימין יחזור לרחובות עם מה שמכונה למפרע "הפגנת המיליון".

תחת הסיסמה "לא יגנבו לנו את הבחירות" מקווים חברי הקואליציה כי הפגנת ענק מול הכנסת תעניק רוח גבית להמשך החקיקה שנעצרה. בין מארגני ההפגנה יש עדיין מחלוקת מה המסר המרכזי שלה: הם ההפגנה תקרא להמשיך את החקיקה בכל הכוח, או תמיכה בהמשך "ההידברות" שעליה הכריזה הממשלה, ושצפויה להתחדש בבית הנשיא.

פשקווילים בשכונת גבעת שאול בירושלים הקוראים לחרדים לא להשתתף בהפגנת הימין בעד ההפיכה המשטרית, 26 באפריל 2023 (צילום: חשבון הטוויטר של טל שניידר)
פשקווילים בשכונת גבעת שאול בירושלים הקוראים לחרדים לא להשתתף בהפגנת הימין בעד ההפיכה המשטרית, 26 באפריל 2023 (צילום: חשבון הטוויטר של טל שניידר)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אינו צפוי להשתתף בהפגנה, אך ברור שהוא ואנשיו פועלים בכל הכוח מאחורי הקלעים כדי לוודא שהיא תהיה גדולה ככל האפשר. שר המשפטים יריב לוין, שמוביל את חוקי ההפיכה, פנה אתמול לתומכי הימין והפציר בהם:

"אני קורא לכל אחת ואחד מכם לעלות לירושלים בעוצמה גדולה. אני צריך את כולכם. אנחנו צריכים כולנו להשמיע קול ברור בעד הרפורמה המשפטית. בעד הצדק".

מארגני ההפגנה מפעילים לחץ גדול על הפוליטיקאים והמנהיגים הרוחניים של החברה החרדית, בתקווה שהם יפרסמו קריאה לציבור החרדי להצטרף למחאה הערב – דבר שאמור להבטיח לפחות רבע מיליון מפגינים –  אבל נראה כרגע שזה לא יקרה. "הם מתעקשים לא להיות בחזית המאבק", אומרי מארגני ההפגנה על החרדים.

על שולחן מושב הקיץ של הכנסת שייפתח השבוע מונח עוד תפוח אדמה לוהט חוץ מחוקי ההפיכה המשטרית: חוק הגיוס שמקדם שר הביטחון יואב גלנט, אשר יחליף את חוק הגיוס הנוכחי שתוקפו יפוג ביולי. החרדים מתנים את תמיכתם בתקציב המדינה, בהעברת חוק שיבטיח את המשך הפטור של תלמידי ישיבות מגיוס.

 
ביידן החליט לרוץ
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן וסגניתו קמאלה האריס בכנס המפלגה הדמוקרטית, 3 בפברואר 2023 (צילום: AP Photo/Patrick Semansky)
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן וסגניתו קמאלה האריס בכנס המפלגה הדמוקרטית, 3 בפברואר 2023 (צילום: AP Photo/Patrick Semansky)

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הודיע בסוף השבוע כי הוא מתכוון להתמודד על כהונה שנייה בבחירות שיתקיימו בשנה הבאה לנשיאות ארצות הברית. בגיל 80, כשהוא כבר עכשיו הנשיא המבוגר ביותר שהתגורר אי פעם בבית הלבן, ביידן ינסה להאריך את הקריירה הפוליטית הארוכה שלו, שנמשכת כבר יותר מחמישים שנה, בארבע שנים נוספות.

בסרטון קצר שפרסם בסוף השבוע ובו הודיע על כוונתו, התמקד ביידן בעיקר בהגנה על הדמוקרטיה האמריקאית, מתוך הנחה שהוא יראה מולו שוב את דונלד טראמפ, במה שעשוי להיות שיחזור של מערכת הבחירות הרעילה הקודמת, שהסתיימה בטראומה אמריקאית של הפריצה לבניין הקפיטול.

"אני אולי לא היחיד שיכול להביס את טראמפ", אמר ביידן, "אבל אני מכיר אותו היטב – הוא מהווה סכנה לדמוקרטיה".

"אני אולי לא היחיד שיכול להביס את טראמפ", אמר ביידן, "אבל אני מכיר אותו היטב – הוא מהווה סכנה לדמוקרטיה"

אם אכן נראה ב-2024 שידור חוזר של בחירות 2020, זה יהיה "המרוץ החוזר שאף אחד לא רוצה", כפי שהגדירה זאת אתמול רשת NBC. לפי סקרים שנערכו לאחרונה, יותר מ-70% מהאמריקאים לא רוצים את המרוץ הזה, ולא רוצים לא את ביידן ולא את טראמפ בבית הלבן.

 
נמצא הארנק
נתן מיליקובסקי, בנימין נתניהו (צילום: Drew Altizer Photography/Yonatan Sindel/Flash90)
נתן מיליקובסקי, בנימין נתניהו (צילום: Drew Altizer Photography/Yonatan Sindel/Flash90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ידוע כמי שאינו אוהב להכניס יד לכיס ולשלם מכספו, אבל הוא נאלץ לעשות זאת בהוראת בג"ץ השנוא. אתמול עדכן ראש הממשלה את מבקר המדינה כי החזיר את 270 אלף הדולרים שקיבל לצורך הגנתו המשפטית מבן דודו המנוח נתן מיליקובסקי.

שופטי בג"ץ הורו לנתניהו להחזיר את הכסף לעיזבונו של מיליקובסקי, כיוון שקיבל אותו עם אשתו שרה כעובד ציבור, בניגוד לחוק המתנות.

בחודש שעבר הצביעה הכנסת בקריאה טרומית בעד הצעת חוק שנועדה להכשיר את קבלת הכספים הללו ולאפשר לנתניהו להמשיך ולקבל תרומות למימון הוצאותיו המשפטיות. היועצת המשפטית לממשלה מתנגדת להצעת החוק הזו וכבר קבעה כי "היא פוגעת באופן מהותי בטוהר המידות בשירות הציבורי".

 
נתניהו לא התאסלם

אפרופו ראש הממשלה: אם נתקלתם אתמול בסרטון שעלה בחשבון הפייסבוק של נתניהו ובו נראה מסגד ונשמע קולו של מואזין: אל חשש. ראש הממשלה לא התחרפן וגם לא מוצא נחמה למצוקותיו המשפטיות בחיק האסלאם.

פעילים מוסלמים פרצו לכאורה לחשבון הפייסבוק האישי של ראש הממשלה והצליחו להעלות את הסרטון לעמוד הפופולרי של נתניהו.

פעילים מוסלמים פרצו לחשבון הפייסבוק האישי של ראש הממשלה והצליחו להעלות את הסרטון לעמוד הפופולרי של נתניהו

הם עשו זאת, כך נראה, באמצעות הפיצ'ר "קרוס פוסט" שבו עמוד פייסבוק משתף פעולה עם עמוד פייסבוק אחר בשיתוף תכנים. הם לא הצליחו להשתלט על ניהול העמוד. הנושא נמצא עכשיו בבדיקה של שב"כ וחברת מטא, בעלת פייסבוק

 
עמי אשד במתח
מפקד מחוז תל אביב, ניצב עמי אשד, מתקבל במחיאות כפיים בהפגנה בתל אביב, 11 במרץ 2023 (צילום: אריק מרמור/פלאש90)
מפקד מחוז תל אביב, ניצב עמי אשד, מתקבל במחיאות כפיים בהפגנה בתל אביב, 11 במרץ 2023 (צילום: אריק מרמור/פלאש90)

הבוקר יתחיל מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי בסבב פגישות בלשכתו עם הקצונה הבכירה של משטרת ישראל, לקראת הודעה על סבב מינויים בצמרת הבכירה של המשטרה.

במוקד העניין יהיה עתידו של מפקד מחוז תל אביב, ניצב עמי אשד, שהודח כזכור על ידי המפכ"ל בהוראת השר לביטחון פנים איתמר בן גביר, אבל נשאר לבסוף בתפקידו בהנחיית היועצת המשפטית לממשלה, שמצאה פגמים באופן בו בוצעה ההדחה.

אשד זוכה לפופולריות רבה בין המפגינים נגד ההפיכה המשטרית, על ניהול ענייני והוגן של המצב המורכב בתל אביב בחודשים האחרונים. המפכ"ל צפוי להודיע לאשד כי הוא מייעד לו את הפיקוד על אגף ההדרכה, ואשד ככל הנראה יפרוש מהמשטרה, ורבים מעריכים כי בעתיד הוא עשוי להיכנס לפוליטיקה.

במשטרה נמסר אתמול: "ראיונות סגל הפיקוד בדרג הניצבים הינם חלק מסבב מתוכנן. עם סיום הראיונות יקיימו המפכ"ל והשר לביטחון לאומי דיון בנוגע לשיבוצם של הקצינים".

 
חתנו של דרעי מתעשר
אריה דרעי וחתנו רוני דהן בברית המילה של בנם של דהן ואשתו אסנת, בתו של דרעי, 1 במרץ 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)
אריה דרעי וחתנו רוני דהן בברית המילה של בנם של דהן ואשתו אסנת, בתו של דרעי, 1 במרץ 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)

תחקירן "דה מרקר" גור מגידו חושף הבוקר – על בסיס מסמכים שהגיעו לידיו ונמצאים גם בידי בכירים באגף החקירות והמודיעין של המשטרה – כי במהלך 2022 הופקדו סכומי כסף גדולים בחשבון הבנק של אסנת דהן, בתו של יו"ר ש"ס אריה דרעי, ובעלה רוני דהן – שאותו מינה דרעי לתפקיד בכיר ברשת החינוך העצמאית של המפלגה.

על פי המסמכים, הופקדו במהלך השנה האחרונה 650 אלף שקלים במזומן בחשבון, ובנוסף הופקדו בו צ'קים בסך כולל של 1.3 מיליון שקלים.

על פי המסמכים, הופקדו במהלך השנה האחרונה 650 אלף שקלים במזומן, וצ'קים בסך כולל של 1.3 מיליון שקלים

דרעי כבר הורשע בעבר בשלושה תיקים פליליים, שכללו פרשיות רבות אשר בחלקן הועברו כספים לבני משפחתו. ב"תיק הציבורי", אחד משני התיקים שבהם הועמד לדין בשנות התשעים, הוא הורשע בכך שפעל להעביר 400 אלף שקלים לעמותה שניהל אחיו יהודה דרעי. זו היתה עמותה שפעלה בחסות רשת החינוך של ש"ס שבה מועסק כיום חתנו של דרעי.

לשכתו של דרעי ענתה על שאלותיו של מגידו בתגובה:

"הכתבה מגמתית ומניפולטיבית ומכפישה את שמו של הרב דרעי באופן מחפיר וללא ביסוס כלשהו. הטענות שהעליתם מתייחסות לחשבון הבנק של רוני דהן, ולא של הרב דרעי, ולכן לא ברור למה הוא מוזכר בכלל… כל איזכור של הרב דרעי בכתבה יהיה הוצאת לשון הרע וייענה בתביעת דיבה".

רוני דהן מסר ל"דה מרקר" בתגובה לשאלות:

"לפי כל הכללים, גם לאדם שמקורב לאיש ציבור אין מניעה להרוויח כסף! הכספים שהופקדו בחשבוני הם כספי שכירות. השוכרים אינם אזרחים ישראלים והם ללא חשבונות בנק. לכן הם משלמים את דמי השכירות במזומן".

נראה כי זו רק המילה הראשונה בסיפור שעוד יתפתח ויגדל. שווה לעקוב אחריו, כי הניסיון בתיקי דרעי הקודמים מלמד, שתכף העלילה תסתבך עד מאוד.

 
מנצ'סטר סיטי דוהרת
שחקני מנצ'סטר סיטי חוגגים ניצחון מוחץ מול ארסנל, 26 באפריל 2023 (צילום: AP Photo/Dave Thompson)
שחקני מנצ'סטר סיטי חוגגים ניצחון מוחץ מול ארסנל, 26 באפריל 2023 (צילום: AP Photo/Dave Thompson)

זה היה אמור להיות "משחק העונה" של הליגה האנגלית. מפגש פסגה בין המובילה ארסנל, למנצ'סטר סיטי שדולקת בעקבותיה במקום השני, כששתיהן מובילות את הליגה בהפרש ניכר – וברור שאחת מהן תהיה האלופה בסוף השנה.

זה נגמר במשחק חד-צדדי לחלוטין, כשמנצ'סטר סיטי הביסה אתמול את ארסנל 4:1, צמצמה את הפער אל המובילה לשתי נקודות בלבד, כשלסיטי חסרים עדיין שני משחקים – מה שאומר שגורל האליפות נמצא למעשה ברגליה.

זה נגמר במשחק חד-צדדי לחלוטין, כשמנצ'סטר סיטי הביסה אתמול את ארסנל 4:1 וצמצמה את הפער לשתי נקודות בלבד

כמו שהיא נראית כרגע, מנצ'סטר סיטי גם ככל הנראה תהיה האלופה הבאה של הפרמייר ליג.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה