אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שני, 17 אפריל 2023

 
 
נכנסים לשבוע הרגיש

ישראל נכנסת היום אל השבוע הרגיש בלוח השנה. השבוע שבין אירועי ערב יום השואה, שיפתחו הערב, לאירועי יום הזיכרון ויום העצמאות בשבוע הבא.

עבור ישראלים רבים זה שבוע כבד, של זיכרונות אישיים ומשפחתיים, שמתעצמים עם הטקסים הלאומיים והתקשורתיים. שבוע שיש לו פסקול שונה מהרגיל, לוחות שידורים מיוחדים ורגעים אישיים של חשבון נפש.

השנה ייערכו האירועים בצל משבר לאומי שלא היה כמוהו, המוציא מדי שבוע – כבר 15 שבועות ברציפות – מאות אלפי ישראלים לרחובות בכל הארץ. ובאוויר כבר מרחפת השאלה, איך ייראו השנה הטקסים הלאומיים, כשהלאום עצמו קרוע מבפנים.

"ידיעות אחרונות" מקדיש היום – באופן יוצא דופן – כמעט את כל העמוד הראשון שלו למאמר של נחום ברנע שנושא את הכותרת "יום אחד של שקט". מאמר שמן הסתם יצוטט היום שוב ושוב בכל תוכניות האקטואליה ברדיו ובטלוויזיה ויעורר אינספור ויכוחים ברשתות החברתיות.

שער עיתון ידיעות אחרונות, 17 באפריל 2023
שער עיתון ידיעות אחרונות, 17 באפריל 2023

ברנע מזכיר איך בשנה הראשונה של הקדנציה הראשונה של נתניהו, ביום הזיכרון של 1997, סידורי הביטחון שליוו את בואו של ראש הממשלה הצעיר להר הרצל, לפקוד את קברו של אחיו יוני, גרמו לתורים ארוכים של הורים שכולים, שנאלצו לחכות שעות בשמש הקופחת כדי להגיע לחלקת הקבר של בנם.

ברנע מספר שבעקבות האירועים הוא פנה מיוזמתו לנתניהו והציע לו להפריד בין טקס הזיכרון הפרטי של המשפחה, מטקסי הזיכרון הלאומיים. נתניהו השתכנע, ומאז הוא נוהג לעלות לקברו של יוני יום לפני כולם.

"בחמשת החודשים וחצי שעברו מאז הבחירות, נתניהו ושריו נפלו לכמעט כל בור שנקרה בדרכם", כותב הבוקר ברנע, "יש להם בעיה בבחינת המציאות: הם רואים אותה אחרת מרוב המשתתפים בסקרים, אחרת מצמרת המשק, אחרת מראשי מערכת הביטחון וידידי ישראל בעולם.

"בקדנציה הראשונה שלו אפשר היה להשיא לנתניהו עצות. עכשיו ספק אם יש טעם: הוא יודע הכול. אף על פי כן הוא ייטיב לעשות אם ימנע מחבורת המשתמטים בממשלה שלו להגיע אל בתי הקברות. אם בן גביר מתעקש לנאום, שינאם על הקבר של ברוך גולדשטיין בקריית ארבע; אם סמוטריץ' מתעקש לנאום, שינאם בתחנת הדלק בכניסה לקדומים. זה נכון גם לגבי האחרים: מי שדילג על הבקו"ם איבד את הזכות להתכבד בזכר הנופלים.

"אם בן גביר מתעקש לנאום, שינאם על הקבר של ברוך גולדשטיין בקריית ארבע; אם סמוטריץ' מתעקש לנאום, שינאם בתחנת הדלק בכניסה לקדומים"

"טוב ייעשה נתניהו אם יצייד ערב יום הזיכרון את השרים וחברי הכנסת שלו בדפי מסרים שאסור לסטות מהם: לא להאשים; לא להתווכח; לא להתפאר בהישגים שלא היו. יום הזיכרון מבקש קודם כל צניעות: להרכין ראש. להמעיט בדברים. טוב יעשה אם יחיל את הכללים האלה גם על עצמו".

 
ולתפארת מדינת ישראל?
אביגדור קהלני נושא דברים בטקס הענקת פרס מוסקוביץ' לציונות, 29 במאי 2014 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
אביגדור קהלני נושא דברים בטקס הענקת פרס מוסקוביץ' לציונות, 29 במאי 2014 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

באווירת השכונה שאופפת את ישראל בחודשים האחרונים, רק אתמול התפרסם מי יהיו האנשים שידליקו בשבוע הבא את המשואות בטקס המרכזי שפותח את חגיגות יום העצמאות.

אפשר כמובן לזלזל בעניין כולו ולפתור אותו ב"למי אכפת מהטקס המיושן הזה?" אבל האמת היא שלאנשים רבים אכפת, והשנה זה יבלוט במיוחד, כשכבר עכשיו ברור שמול הטקס הממלכתי המרכזי ייערכו טקסי משואות מקבילים של מחאה נגד החקיקה, שלא מוסיפה כרגע תפארת רבה למדינת ישראל.

אפשר כמובן לזלזל בעניין כולו ולפתור אותו ב"למי אכפת מהטקס המיושן הזה?" אבל האמת היא שלרבים אכפת, והשנה זה יבלוט במיוחד

בין מדליקי המשואות בטקס הממלכתי השנה יהיו גיבור ישראל אביגדור קהלני, בעל עיטור המופת מששת הימים ועיטור הגבורה מהקרב על עמק הבכא במלחמת יום כיפור.

השרה מירי רגב, הממונה על הטקס, כינתה אותו אתמול "גיבור ילדותי, סמל ומופת למסירות, למנהיגות ולציונות". ולמרות שקהלני אכן עומד בכל ההגדרות האלה, אין להוציא מכלל אפשרות שהוא נבחר להיות ראש וראשון למדליקי המשואות השנה, גם כי הוא מתח לאחרונה ביקורת נוקבת על מנהיגי המחאה וכינה את אנשי המילואים שמאיימים לא להתייצב לשירות "חסרי אחריות".

עוד נבחרו השנה להדליק משואות: השחקן שלום אסייג, מאמן הכדורסל דיוויד בלאט והמתנחלת ורד בן סעדון. את המשואה המרגשת ביותר צפויה להדליק הילדה אופק ראשון, שחשפה באומץ את סיפור החרם האכזרי שעברה בבית הספר היסודי, ועומדת כיום בראש "סיירת החרם", שמסייעת לילדים הסובלים מבריונות ומחרם בבית הספר. נקווה שבוועדת הטקסים לא ינצלו את תמימותה וישימו בפיה טקסט המתייחס לתנועת בי-די-אס.

 
והנטל, מי יישא אותו?
חרדים מפגינים נגד גיוס חוובה, 3 במרץ 2019 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
חרדים מפגינים נגד גיוס חוובה, 3 במרץ 2019 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

כאילו חסרות לממשלה צרות, אתמול קיימו סיעות הקואליציה ישיבה ראשונה בנושא חוק הגיוס, שתוקפו יפקע ביולי הקרוב, אם הממשלה לא תחדש אותו עד אז.

החוק הנוכחי מעניק לחרדים פטור מגיוס בתנאי שהם לומדים בישיבה עד גיל 26. אם הכנסת לא תעביר עד יולי חוק גיוס חדש – כל נער חרדי שיגיע לגיל 18 יהיה חייב בגיוס, כמו כל הנערים בני גילו בישראל.

אם הכנסת לא תעביר עד יולי חוק גיוס חדש – כל נער חרדי שיגיע לגיל 18 יהיה חייב בגיוס, כמו כל הנערים בני גילו בישראל

ראש הממשלה בנימין נתניהו ובכירי הקואליציה שוברים את הראש איך לאשר חוק, שהחרדים יוכלו לחיות איתו בשלום ושלא יעורר גל מחאה חדש, של מי שדורשים כבר שנים "שוויון בנטל".

אחרי מחאות הטייסים, המוסד, אנשי המילואים ולוחמי יום כיפור, הדבר האחרון שהממשלה הנוכחית צריכה זה לזרוק עוד גפרור אל השטח הדליק ממילא, באחד הנושאים הכי טעונים בישראל, ודווקא עכשיו.

אבל אין לה ברירה. חייבים להחליט. המתווה המסתמן הוא, כנראה, הורדת גיל הפטור מגיוס לגיל 23 או 22, מה שיאפשר לצעירים חרדים רבים יותר להיכנס לשוק העבודה בגיל צעיר יותר – במקום "למות באוהלה של תורה" ולמות משעמום, עד גיל 26. מהצד השני, מנסים למצוא דרך להוסיף הטבות כלכליות למי שישרתו בצבא.

וברקע יש תאריך נוסף, כבר בחודש הבא, שבו הממשלה נדרשת לאשר את תקציב המדינה, והיא לא תוכל לעשות את זה, אם לא תימצא דרך לרצות את הסיעות החרדיות, שמבחינתן חוק הגיוס חשוב בהרבה מהחקיקה המשפטית שמנסה הממשלה להוביל.

 
מפלגת הסכינים הארוכות
מרב מיכאלי בחדר סיעת העבודה בכנסת, 13 במרץ 2023 (צילום: אריק מרמור/פלאש90)
מרב מיכאלי בחדר סיעת העבודה בכנסת, 13 במרץ 2023 (צילום: אריק מרמור/פלאש90)

זו לא הייתה מפלגת העבודה אם חבריה לא היו עוסקים בהדחת יו"ר המפלגה חדשות לבקרים. הפעם על הכוונת מרב מיכאלי, הסופגת ביקורת מזה זמן רב – בתחילה על סירובה להתאחד עם מרצ לפני הבחירות, אחר כך עם סירובה להכיר בטעותה, ולאחרונה על סירובה לשתף את שלושת חברי הכנסת הנוספים בסיעה בקבלת ההחלטות.

שלום ירושלמי, הפרשן הפוליטי של זמן ישראל, חושף הבוקר כי בזמן שמיכאלי בחו"ל לרגל הולדת בנה השני אלון, בכירי המפלגה החליטו לכפות עליה הנהגה קולקטיבית.

שלושת חברי הכנסת, מדווח ירושלמי, מתכננים לשלול מהיו"ר מיכאלי את האוטונומיה לנהל לבד את המפלגה. הם רוצים סמכויות שוות בקביעת המדיניות של העבודה, ניהול התקציב, השליטה על הנכסים, קביעת המועמדים של המפלגה בערים השונות בבחירות המוניציפליות ובעוד שורה של נושאים שקשורים גם במחאה נגד הרפורמה המשפטית.

מפלגת העבודה מתדרדרת בסקרים האחרונים אל מתחת לאחוז החסימה, ולדעתם של רבים הסיבה היא מיכאלי עצמה. "במצב שנוצר אין לנו שום דרך חוץ מאשר להזיז את מיכאלי", מסכם את המצב בכיר בעבודה.

"במצב שנוצר אין לנו שום דרך חוץ מאשר להזיז את מיכאלי", מסכם את המצב בכיר בעבודה

"בשלב ראשון שלושת חברי הכנסת רוצים להיות שותפים מלאים בכל מה שקורה. זו לא עריפת ראשים עכשיו. כולנו צריכים ללכת ביחד. חברי הכנסת מאוחדים. אי אפשר להכניס טריז ביניהם. אין פה שום דבר חוץ מטובת המפלגה".

 
מבזק חדשות נתניהו
בנימין נתניהו מגיע לישיבה במשפט האלפים בבית המשפט המחוזי בירושלים, 24 במאי 2022 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
בנימין נתניהו מגיע לישיבה במשפט האלפים בבית המשפט המחוזי בירושלים, 24 במאי 2022 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

אם תהיתם לאחרונה מה קרה למשפט נתניהו, ולמה הפסקתם פתאום לשמוע עליו – זה כי המשפט היה בהפוגה של חודש, שתסתיים ממש היום.

הבוקר צפוי משפטו של ראש הממשלה להתחדש בבית המשפט המחוזי בירושלים. בדיון שיתקיים היום תימשך החקירה הנגדית מטעם ההגנה של העד, ניצב משנה שלמה (מומי) משולם, ראש צוות החקירה בתיקי האלפים.

ואם תהיתם לאחרונה לאן נעלם יאיר נתניהו: מתברר שבנו של ראש הממשלה שוהה בימים אלה בפוארטו ריקו ונפגש שם עם מיליארדר הקריפטו ברוק פירס, שידוע כמי שהיה בקשר עם עבריין המין המורשע ג'פרי אפשטיין. נתניהו ג'וניור הירבה לתקוף בשנים האחרונות את ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק על הקשרים שקיים עם אפשטיין.

ממשפחת נתניהו נמסרה התגובה האנינה הבאה: "עם מי יאיר נפגש, היכן התאכסן ומה אכל לצהריים – איננה מעניינכם". מאחר שנתניהו מלווה גם לפוארטו ריקו באנשי אבטחה של השב"כ שכולנו מממנים – לא בטוח שהתשובה הזו מדויקת.

ממשפחת נתניהו נמסרה התגובה האנינה הבאה: "עם מי יאיר נפגש, היכן התאכסן ומה אכל לצהריים – איננה מעניינכם"

ולעניין שישמח את בנימין נתניהו קצת יותר הבוקר: מקורבו מאיר חביב גבר הלילה על דבורה אביסרור ונבחר שוב לפרלמנט הצרפתי, ממנו הודח לפני כחודשיים וחצי בטענה שהפר את קוד הבחירות.

 
מכוערת לעד

ערב מכוער במיוחד עבר אתמול על הכדורגל הישראלי. המשחק בין בית"ר ירושלים לבני סכנין, שנערך באצטדיון בפתח תקווה (בגלל עונש רדיוס שהוטל על סכנין), כמעט פוצץ אתמול כשעשרות מאוהדי בית"ר פרצו למגרש ואיימו לפגוע בשחקנים שירדו במהירות לחדרי ההלבשה. המשחק חודש לבסוף אחרי דקות רבות. סכנין ניצחה בסיומו 4:3.

 
ובינתיים בהודו
המשטרה בזירה בה נרצחו עאתיק אחמד ואחיו אשרף בשידור חי בטלוויזיה בהודו, 16 באפריל 2023 (צילום: AP Photo/Rajesh Kumar Singh)
המשטרה בזירה בה נרצחו עאתיק אחמד ואחיו אשרף בשידור חי בטלוויזיה בהודו, 16 באפריל 2023 (צילום: AP Photo/Rajesh Kumar Singh)

הרוחות בהודו סוערות בעקבות רציחתו של פוליטיקאי ואחיו – שנורו למוות במהלך ראיון לטלוויזיה, מול המצלמות.

הפוליטיקאי המוסלמי עאתיק אחמד הורשע בחטיפה ומואשם בתקיפה וברצח. הוא הובל לבדיקות בבית חולים כשהוא כבול בידיו ומלווה על ידי כוחות המשטרה, ועצר לענות על שאלות העיתונאים, כששלושה גברים שהתחזו לעיתונאים הגיחו מהצד וירו בהם למוות. אחד היורים צעק "ג'אי שרי ראם" ("ניצחון לאל ראמה") – קריאת הקרב של הלאומנים ההינדים בהודו.

ומתחקיר שהתפרסם ב"ניו יורק טיימס" מתברר כי ספרי הלימוד בהודו שונו בקיץ האחרון בחסות מהפכת "המדינה ההינדית" שמובילה מפלגת השלטון ההינדית של נרנדרה מודי.

מהספרים הוצאו פרקים המתארים את ההיסטוריה של הקהילה המוסלמית בהודו, ונמחקו התייחסויות למהומות על רקע דתי שפרצו במדינת גוג'ראט בהודו כשמודי היה ראש ממשלתה, ושגבו את חייהם של מאות מוסלמים. עוד קוצרו או נמחקו פרקים המתארים את הקמת של הודו כמדינה חילונית.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה