אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום חמישי, 20 אפריל 2023

 
 
אין מדינה לאהבה

ההודעה על מותו של יהונתן גפן בגיל 76 לוותה אתמול בגל תגובות יוצא דופן ברשתות החברתיות.

גפן – יוצר פורה מאוד – נוכח ושזור בחיי המקום הזה ותושביו כבר יותר מחמישים שנה. בעיקר בפזמונים כמובן, אך גם בספרים, בטורים העיתונאיים ובסאטירה.

מותו של גפן היה מעורר גל של תגובות אמוציונליות בכל עת, אבל בימים הטעונים האלה, רבים מצאו בו סמליות, שאי אפשר להתעלם ממנה.

גפן היה יוצר פוליטי מאוד. נוקב. הוא לא התאמץ למצוא חן בעיני כולם. הוא היה שמאלני. הוא התנגד לכיבוש ולמיליטריזם. הוא היה חילוני. הוא היה ליברל. והוא בז לבנימין נתניהו.

יהונתן גפן ב-1989 (צילום: משה שי/פלאש90)
יהונתן גפן ב-1989 (צילום: משה שי/פלאש90)

על המחאה נגד ההפיכה המשפטית הוא אמר (בראיון ל"ידיעות אחרונות"): "אני מעריץ את המפגינים ועוקב בגאווה אחרי ההפגנות ההמוניות. עם הדגל הנכון והכותרת המתאימה, יצטרפו עוד מאות אלפי אזרחים להפגנות ולמרד".

זה לא מפתיע, לפיכך, שראש הממשלה נתניהו בחר שלא להגיב אתמול על מותו של גפן. אפשר להבין אותו. גפן אמר עליו פעם את המשפט הנורא "באנטבה מת האח הלא נכון של משפחת נתניהו". גם ערוץ 14 – ערוץ הטלוויזיה שמשרת בהתרפסות את נתניהו – התעלם כמעט לחלוטין ממותו של גפן.

במקרה של גפן, פשוט בלתי אפשרי להתעלם מדעותיו. והאהבה שלו היא לא האהבה שלהם.

במקרה של גפן, פשוט בלתי אפשרי להתעלם מדעותיו. והאהבה שלו היא לא האהבה שלהם

אבל גם מי שהתאמצו אתמול להתעלם ממותו של גפן הרי זוכרים את השירים ששרנו אז, את שמי הפז. כי אין ישראלי שלא זוכר אותם. אפילו הם בטח הזילו פעם דמעה, כשליבו של הנסיך הקטן קפא כקרח. אפילו הם אולי זמזמו פעם "ללכת אל…, ללכת מ…, ללכת כי כולם הולכים". אפילו הם אולי הרדימו פעם ילד עם "טוב, ליל מנוחה וחלום, כבר מאוחר ומחר נקום ונראה, איך שמגיע היום בסוף כל לילה".

המאבק שיהונתן גפן תמך בו בכל ליבו עד שליבו קפא, יגיע בשבוע הבא אל שיאו ביום העצמאות. יהונתן גפן כבר לא יזכה לראות את זה. הוא ייקבר מחר (שישי) ב-11:00 בבית הקברות בנהלל, לא רחוק מקברו של הסופר מאיר שלו, שנקבר שם בשבוע שעבר.

 
המחלוקות סביב יום הזיכרון נמשכות
בית העלמין קריית שאול בתל אביב (צילום: גילי יערי, פלאש 90)
בית העלמין קריית שאול בתל אביב (צילום: גילי יערי, פלאש 90)

חמישה ימים ליום הזיכרון, והמחלקות סביב השתתפותם של פוליטיקאים בטקסים בבתי העלמין לא נרגעות.

מעל 8,000 משפחות שכולות פנו אל יו"ר יד לבנים אלי בן שם בבקשה למנוע מפוליטיקאים – מכל קצוות הקשת – להגיע השנה לטקסים. אולם לפי בן שם, לא פחות משפחות דווקא רוצות נוכחות רשמית של הממשלה ובית הנבחרים בטקס השנתי. "אני כבר כמה ימים לא ישן בלילה בדאגה", התוודה בן שם בריאיון לגלי צה"ל.

מעל 8,000 משפחות שכולות פנו אל יו"ר יד לבנים אלי בן שם בבקשה למנוע מפוליטיקאים להגיע השנה לטקסים

הקרע הזה, בקרב המשפחות השכולות, מקרין גם על המערכת הפוליטית. בצד אמירות כמו זו של שר הביטחון יואב גלנט, כי ביטול השתתפות פוליטיקאים כמוה כקיפול הדגל, נשמעו אתמול יותר ויותר קולות בכנסת הקוראים להימנע מהגעה לבתי העלמין כנציגי ציבור.

לכולם ברור שביום הזיכרון הקרוב, הסמל האחרון של הממלכתיות הישראלית עומד להישבר. איפשהו, באחד הטקסים, יגיע שר שנוי במחלוקת כזה או אחר, ומשפחה זועמת תמחה נגד השתתפותו במקום, ואחרים שתומכים בו יגיבו בהתאם ואחרון החוטים השזורים בחברה הישראלית ייקרע.

ואולי, אחרי שלושת החודשים האחרונים, זה בלתי נמנע.

 
הקונסולית גולן
חברת הכנסת מאי גולן בביקור בלשכה שהקים איתמר בן גביר בשיח' ג'ארח, 14 בפברואר 2022 (צילום: Arie Leib Abrams/Flash90)
חברת הכנסת מאי גולן בביקור בלשכה שהקים איתמר בן גביר בשיח' ג'ארח, 14 בפברואר 2022 (צילום: Arie Leib Abrams/Flash90)

ח"כ מאי גולן מהליכוד קיבלה אתמול הצעה מפתה מראש הממשלה בנימין נתניהו.

רגע לפני שמינויה לשרה לענייני מעמד האישה היה אמור לקבל את אישור הכנסת, הציע נתניהו לגולן לוותר על המשרה המיניסטריאלית ובמקום זאת להתמנות לקונסולית ישראל בניו יורק, במקומו של אסף זמיר שהתפטר בחודש שעבר.

בחדשות 12 אמש דיווחה דפנה ליאל כי ההצעה נובעת מרצונו של נתניהו לפרק את מחנה יריב לוין בתוך הליכוד. גולן היא מנאמנותיו של שר המשפטים, ונתניהו – כך על פי ליאל – מבקש להחליש את לוין לקראת עימות אפשרי סביב המהפכה המשפטית.

תגובת הליכוד לדיווח לא אחרה לבוא:

"ההצעה שהוצעה לשרה גולן לכהן כקונסול בניו-יורק היא בשל יכולות ההסברה המצוינות שלה באנגלית. בניגוד לפרסום, אין לכך שום קשר לשר לוין שאין מי שראש הממשלה מעריך וסומך עליו יותר".

כך או אחרת, ולמרות האנגלית המצוינת שלה על פי דוברות הליכוד, מינוי גולן לקונסוליה החשובה בעולם עלול להיתפס כצעד מתריס כלפי האמריקאים, ובמיוחד כלפי יהדות ארצות הברית. גולן נחשבת בעלת דעות ימניות קיצוניות  והואשמה לא אחת בגזענות.

 
החלום הסעודי הולך ומתרחק
נשיא סוריה בשאר אל-אסד מקבל את פניו של שר החוץ הסעודי פייסל בן-פרחאן בביקורו הרשמי בדמשק, 18 באפריל 2023 (צילום: AP Photo)
נשיא סוריה בשאר אל-אסד מקבל את פניו של שר החוץ הסעודי פייסל בן-פרחאן בביקורו הרשמי בדמשק, 18 באפריל 2023 (צילום: AP Photo)

משאת נפשם של ממשלות ישראל – הקודמת והנוכחית – הייתה הסכם שלום עם ערב הסעודית, הגדולה והחשובה במדינות המפרץ. אלא שחזון הטיסות הישירות לריאד הולך ומתרחק.

ערב הסעודית מחשבת מחדש את מסלולה באזור. היחסים בין יורש העצר מוחמד בן סלמאן ונשיא ארה"ב ג'ו ביידן קרירים, במקרה הטוב, ולא התאוששו מהימים בהם ביידן כינה את בן סלמאן רוצח. העובדה שהאמריקאים פחות מתעניינים במזרח התיכון גם היא לא עוזרת במיוחד ויוצרת ואקום אליו נכנסות רוסיה וסין.

הסעודים רואים את השינויים במפת המזרח התיכון ומשנים גישה. אחרי חידוש הקשרים הדיפלומטיים בין סעודיה ואיראן בחודש שעבר, מגיע כעת שלב נוסף באסטרטגיה – חימום היחסים עם הנשיא בשאר אל-אסד בסוריה.

אחרי חידוש הקשרים הדיפלומטיים בין סעודיה ואיראן בחודש שעבר, מגיע כעת שלב נוסף: חימום היחסים עם אסד בסוריה

התקרבות של בן סלמאן לסוריה תנגוס חלקים מההשפעה האיראנית והרוסית במדינה, כותב הבוקר אמיר בר-שלום, הפרשן הצבאי של זמן ישראל . ויש לו מה להציע: כסף, חברות בנייה ואנרגיה, ועוד.

"הסעודים, בשונה מהאיראנים, הם לא אימפריאליסטים. בראייתם, ההתקרבות עם סוריה היא אינטרס מדיני כלכלי שכרגע משרת את המטרה של הורדת מתחים אזורית", מסבירה ד"ר מיכל יערי, מומחית למדינות המפרץ מאוניברסיטת בן גוריון והאוניברסיטה הפתוחה.

 
דירה למכירה
אתר בנייה בבאר שבע, יולי 2022 (צילום: נתי שוחט/פלאש90)
אתר בנייה בבאר שבע, יולי 2022 (צילום: נתי שוחט/פלאש90)

חדשות כאלה לא נשמעו בישראל כבר שנים. ענף הדיור רשם בפרואר את אחד החודשים החלשים ביותר מאז תחילת המילניום.

בפברואר נמכרו בישראל 6,310 דירות בלבד. בשוק הדירות מיד שנייה מספר העסקאות ירד ב-48% לעומת החודש המקביל בשנה שעברה. יותר ויותר ישראלים נאלצים להפוך ל"מצמצמי דיור" – הם מוכרים את דירתם ורוכשים דירה קטנה יותר וזולה יותר.

בפברואר נמכרו בישראל 6,310 דירות בלבד. בשוק הדירות מיד שנייה מספר העסקאות ירד ב-48% לעומת השנה שעברה

הסיבות: העלאות הריבית בחודשים האחרונים ואי הוודאות הפוליטית שגורמת לרבים להמתין ולראות מה יקרה, לפני שיקבלו את ההחלטה הכלכלית הגדולה של חייהם.

כל זה אמור כמובן להתבטא בירידת מחירי הדירות – הגביע הקדוש של ממשלות ישראל בעשורים האחרונים. אלא שבמקביל לירידה בעסקאות, חלה גם ירידה בהתחלות הבנייה – והמשמעות היא שכשהריבית תרד והשוק יתאושש, לא יהיה מספיק היצע והמחירים שוב יזנקו. ולזה, כפי שמסביר עומר שרביט בזמן ישראל, הממשלה הנוכחית לא מכינה מענה.

 
הדג, לפחות, מתורבת
ראש הממשלה בנימין נתניהו (במרכז) עם השר אופיר אקוניס בביקור ב"סטייקהולדר", 19 באפריל 2023 (צילום: חיים צח/לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו (במרכז) עם השר אופיר אקוניס בביקור ב"סטייקהולדר", 19 באפריל 2023 (צילום: חיים צח/לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר אתמול בחברת "סטייקהולדר" ברחובות – אחת החברות בשוק הפוד-טק המתמחות בייצור חלבון אלטרנטיבי. שזה במילים פשוטות יצרנית תחליפי בשר במשהו שיוצר במעבדה ללא חיות, נראה כמו בשר – ולפעמים אפילו מזכיר בטעם איזשהו בשר.

ישראל מובילה בשנים האחרונות את תחום המחקר בייצור חלבונים בתנאי מעבדה – כלומר, לא מחית שעועית שהפכו להמבורגר, אלא ממש המבורגר שמישהו המציא תחת המיקרוסקופ. מדע בדיוני זה כאן ועכשיו.

לרגל הביקור, מארחי ראש הממשלה הדפיסו – כן, הדפיסו – דג מתורבת, שאינו עשוי מדג, לראשונה בעולם. "אכלנו היום דג שיוצר בלי דגים, בשר שיוצר בלי פרות. זו מהפכה עולמית", הצהיר נתניהו. הוא לא אמר מילה על הטעם.

 
מבזק ספורט
  • קבוצת הכדורסל של הפועל ירושלים עלתה אתמול לפיינל פור של ליגת האלופות, אחרי שהביסה 91:51 את אא"ק אתונה. ב-12 במאי היא צפויה לפגוש את קבוצה הכדורסל של בון. כמעט 12 אלף אוהדים מילאו אתמול את הארנה בירושלים – וקיבלו את פניהם של היוונים הרבה יותר יפה מקבלת הפנים לה זכו אוהדי הפועל באתונה בשבוע שעבר.
  • קבוצת הכדורסל של הפועל תל אביב הודחה אתמול ברבע גמר היורוקאפ אחרי שלא הצליחה לנצח את חובנטוד בדלונה בספרד. הפועל הצליחה לחזור מפיגור של 22 נקודות ולעלות ליתרון, ו-1,500 האוהדים שטסו איתה כבר התחילו לפנטז על "נס בדלונה" שני, אבל זה לא קרה והמשחק הסתיים בהפסד 82:74.
  • דרבי איטלקי ייערך בחצי גמר ליגת האלופות, כשאינטר תפגוש את מילאן. אינטר סיימה אתמול בתיקו 3:3 עם בנפיקה (ועלתה עם 5:3 בסיכום שני המשחקים). בחצי הגמר השני יתמודדו מנצ'סטר סיטי וריאל מדריד.
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה