נושא
ארצות הברית

ארה"ב שולחת 1,500 חיילים למזרח התיכון

עיבוי הכוחות הוא חלק מהיערכות להסלמה מול איראן ● טראמפ: "לא חושב שהם רוצים להילחם ובטח שלא איתנו"

הנשיא טראמפ מדבר עם כתבי תקשורת במדשאה הדרומית של הבית הלבן, 24 למאי 2019 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)
AP Photo/Andrew Harnik
הנשיא טראמפ מדבר עם כתבי תקשורת במדשאה הדרומית של הבית הלבן, אתמול

ארה"ב מתכוונת לשלוח תוספת של מאות חיילים ותריסר מטוסי קרב למזרח התיכון בשבועות הקרובים כחלק מההיערכות לאפשרות של הסלמה מול איראן. בפנטגון חוששים ממה שהם מגדירים כמערכה איראנית, שכבר יצאה לדרך, ונועדה לפגוע באינטרסים אמריקאים באזור וייתכן שגם בכוחות האמריקאים עצמם.

וכך קורה שלראשונה, בכירי הפנטגון היפנו אתמול אצבע מאשימה כלפי איראן ובעלות בריתה בקשר להתקפות שהיו לאחרונה על 4 מיכליות ליד איחוד האמירויות והתקפת הטילים שנורו לבגדד בעיראק. הנשיא דונלד טראמפ אמר אתמול ש-1,500 החיילים הנוספים נועדו בעיקר למטרות הגנתיות כחלק מעיבוי הכוחות שהחל בתחילת החודש בתגובה לאיום האיראני על ארה"ב.

ההכרזה מסכמת שלושה שבועות של מתיחות מול איראן במהלכה הצי האמריקאי שיגר לאיזור משחתות. עם זאת, בקונגרס יש מי שחוששים מכך ששליחת הכוחות לאיזור תגרום לעימות ודורשים הוכחות לאחריות האיראנית לפיגועים. אי הוודאות גוברת גם נוכח הרטוריקה הדו משמעית של טראמפ, שמזגזג בין הקשחת עמדות מול איראן לבין הדגשת היותו פתוח למשא ומתן עם הרפובליקה האיסאלמית.

נכון לאתמול, הנשיא הוריד את גובה הלהבות: "כרגע אני לא חושב שאיראן רוצה להילחם בכלל ובטח שלא להילחם איתנו". החיילים שיישלחו לאיזור כוללים 12 מטוסי קרב כאמור, מטוסי ביון עם וללא טייס, ומספר מהנדסים צבאיים. בנוסף, יישארו באיזור 4 סוללות פטריוט שהיו אמורות לעזוב. 600 מתוך ה-1,500 חיילים החדשים שייכים לגדודי הפטריוט. החיילים לא יוצבו בסוריה ובעיראק.

"אנחנו שולחים מספר קטן יחסית של חיילים, בעיקר למטרות הגנה. אנשים מוכשרים מאוד הולכים למזרח התיכון ונראה מה יקרה", אמר עוד הנשיא.

בתוך כך מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו הודיע על מכירת נשק לסעודיה, איחוד האמירויות וירדן בהיקף של 8 מיליארד דולר. המכירה נעשתה ללא צורך באישור הקונגרס שכן הממשל הכריז על מצב חירום מול איראן.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 256 מילים. מחכים לתגובתך.
נשות הכותל (צילום: AP Photo/Sebastian Scheiner)
AP Photo/Sebastian Scheiner
ישראל מאבדת את אמריקה

הברית בין ישראל ליהדות ארה״ב הגיעה לנקודת רתיחה

יהודי ארצות הברית הבינו שהכוח שלהם הוא בכמות ● התוצאה: כולם מתקבלים שם בבתי הכנסת - הומואים, לסביות, טרנסג'נגדרים, ילדים למשפחות מעורבות וגם רפורמים, רחמנא ליצלן ● עכשיו הם יוצאים נגד הממסד הדתי השמרני בישראל

שני המועמדים לראשות ממשלת ישראל – בנימין נתניהו ובני גנץ – המריאו בשיאה של מערכת הבחירות האחרונה לארצות הברית, כדי להופיע בכנס של השדולה היהודית החזקה ביותר בעולם, איפא"ק.

נתניהו אמנם ניצל את הביקור כדי להיפגש עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ואף לא נאם בסוף בפני באי הוועידה בשל ההסלמה שאירעה באותה עת בדרום. אולם, עצם ההחלטה של השניים לנטוש את מערכת הבחירות בישראל ליממה קריטית מעידה על חשיבותו של המוסד הזה.

בני גנץ נואם באיפאק, 2019 (צילום: AP Photo/Jose Luis Magana)
בני גנץ נואם באיפאק, 2019 (צילום: AP Photo/Jose Luis Magana)

עם זאת, השנה – בשונה משנים קודמות – נדמה כי גם נתניהו וגם גנץ ביקשו לפנות לקהל בישראל מעל ראשיהם של יהודי ארצות הברית, ולחזק (נתניהו) או ליצור יש מאין (גנץ) את תדמיתם כמנהיגים בינלאומיים, מבלי לתת מענה של ממש לנושאים שבאמת מעסיקים בימים אלה את יהודי ארצות הברית.

תפוח האדמה הלוהט הזה יהיה בין הסוגיות הראשונות שבהן יצטרך נתניהו לטפל, אם וכאשר יצליח להקים ממשלה חדשה, בצל החקירות נגדו.

"תפקידי הוא לפתוח דלתות ליהדות"

מי שרוצה להבין את הקרב המתנהל על אופיה של יהדות ארה״ב, ועל אופיו של הקשר הזה עם ישראל, מוזמן לבקר בבית הכנסת הרפורמי "רודף שלום", הממוקם לא רחוק ממטה ה-CIA, בפרבר של וושינגטון הבירה.

בקומפלקס המרשים, שקירותיו מעוטרים בצילומי ישראל, מתפללים 5,000 איש מ-1,700 משפחות, שב-700 מהן אחד מבני הזוג אינו יהודי.

"אני ציונית מהשמאל ומאוד חשוב לי לבנות קשרים עם ישראל. יש לנו דעות מגוונות על ישראל, ותפקידי הוא לפתוח אליה דלתות רבות ככל האפשר", מסבירה אמי שוורצמן, הרבה של בית הכנסת ב-18 השנים האחרונות. "למשפחות מעורבות, שמגדלות את ילדיהן כיהודים לכל דבר, אני אומרת: תודה רבה לכם.

"אני אומרת להם תודה, כי כל אלה שמגיעים לבית הכנסת, החליטו להיות יהודים ולגדל את ילדיהם כיהודים"

"אני אומרת להם תודה, כי כל אלה שמגיעים לבית הכנסת, החליטו להיות יהודים ולגדל את ילדיהם כיהודים. הבעיה היא עם אלה שמגדלים את ילדיהם מחוץ לבית הכנסת וללא הדת היהודית, כי אותם אנחנו מאבדים".

הדרך לגיבוש תפיסה יהודית פלורליסטית לא הייתה פשוטה גם עבור שוורצמן. "בשנת 1990, כשקיבלתי את ההסמכה, סירבתי לנהל טקסי נישואים מעורבים", היא אומרת. "רק ב-2008 שיניתי את דעתי, והגעתי למסקנה, שאם אנשים מחליטים לקיים בית יהודי, צריך לעמוד לצידם, ולחזק את הקשר שלהם ליהדות.

"היום אני מחתנת גם זוגות גאים. יש לנו בבית הכנסת משפחות עם שני אבות או שתי אמהות ותלמידים טרנסג'נדרים וגם תאי השירותים שלנו מותאמים אליהם. כולנו נבראנו בצלם אלוהים, ואנחנו חייבים לכבד את האנושיות. אני פועלת מתוך דאגה לעתיד העם היהודי, ולא אכפת לי מה חושבים האורתודוקסים".

אבל לצעירים שגדלו והתחנכו כיהודים רפורמים אצל הרבה שוורצמן, בהחלט אכפת מה חושבים. כשהם מגיעים לביקור בארץ, הם מגלים כי האורתודוקסים השולטים ברבנות בישראל, אינם מכירים ביהדותם.

כך קרה לדב כהן, בן 24, בוגר אוניברסיטת אוהיו ותושב העיירה וינה במדינת וירג'יניה, שהגיע לישראל עם "תגלית" – תכנית במימון משותף של ממשלת ישראל ותורמים אמריקאים, המביאה צעירים יהודים אמריקאים לביקור קצר בארץ.

"גיליתי שלמרות ששני הוריי יהודים, אני לא אוכל להתחתן בישראל, בגלל שאני רפורמי ולא מכירים ביהדות שלי. מאז, קשה לי לראות את ישראל כמדינה של העם היהודי"

"כשהגעתי לישראל גיליתי שלמרות ששני הוריי יהודים, אני לא אוכל להתחתן בישראל, בגלל שאני רפורמי ולא מכירים ביהדות שלי. מאז, קשה לי לראות את ישראל כמדינה של העם היהודי. זו רק מדינת היהודים האורתודוקסים".

מסובך עוד יותר הוא סיפורם של ילדי בני זוג מעורבים. דניאל סיאנס, 24, בת לאב יהודי ולאם נוצריה, גדלה כילדה בבית הכנסת "רודף שלום" ומתגוררת כיום בפרבר של וושינגטון. גם היא ביקרה בארץ עם "תגלית" וחזרה לארה"ב בהלם. דניאל היא בתם של זוג דיפלומטים העובדים במשרד החוץ האמריקאי, ונדדו במשך השנים במסגרת שליחויות ברוסיה, רומניה, פורטוגל, קובה ופולין.

"ישראל היא מדינה נהדרת וכולם היו מאוד ידידותיים", היא אומרת, "אבל היה לי עצוב לגלות שהיהדות שלי לא מקובלת דווקא בישראל".

ילדים ישראלים מקבלים את פניהם של עולים חדשים מארה"ב, 2004 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
ילדים ישראלים מקבלים את פניהם של עולים חדשים מארה"ב, 2004 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)

סם רסן, סטודנט בן 20, סייר בישראל לפני חמש שנים במסגרת משלחת של בית הכנסת. כשביקר בכותל, החל רב שהיה שם לכרוך תפילין על ידו, ותוך כדי שאל אותו אם אמו יהודיה. סם השיב לו שאביו יהודי, ונדהם מתגובת הרב.

"באותה השנייה הסיר הרב את התפילין מהיד שלי והסתלק", הוא משחזר. "הרגשתי מושפל ולא רצוי. אני תומך גדול של ישראל ואהיה הראשון להגן עליה בקולג' מול ה-BDS, אבל עצוב לי לחשוב שאני לא רצוי בישראל".

המספרים מדברים בעד עצמם

"רודף שלום" נוסד 12 שנה לפני מדינת ישראל, ובדומה לבתי כנסת אחרים בארה"ב, הוא מהווה מרכז קהילתי ליהודים. פועלים בתחומו גני ילדים, בית ספר ביום ראשון ותנועת נוער. עם המתפללים שם נמנים ראש ארגון היהודים במפלגה הרפובליקנית מט ברוקס; ראש מטה סגן הנשיא דיק צ'ייני, סקוטר ליבי; עיתונאים בכירים; וכן אנשי ממשל שכיהנו תחת קלינטון, בוש הבן ואובמה.

אבל המרכזיות של בית הכנסת בהוויה המקומית, אינה הסיבה היחידה לכך שהמציאות בישראל יוצאת דופן בעיני הצעירים מ"רודף שלום".

במקרה הזה, המספרים מדברים בעד עצמם:

התנועה הרפורמית היא התנועה היהודית הגדולה בארה"ב, שחולשת על 35% מהיהודים המתגוררים בה. זאת לעומת 18% קונסרבטיבים, 10% אורתודוקסים, ו-5% המשתייכים לזרמים קטנים יותר ביהדות. 30% אינם קשורים לשום זרם.

ברק ומישל אובמה חוגגים את חנוכה בבית הלבן (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)
ברק ומישל אובמה חוגגים את חנוכה בבית הלבן (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)

באופן כללי, בעוד שהיהדות האורתודוקסית שואפת לשמר את קיום המצוות ואת המסגרת ההלכתית, כפי שהיו לפני המודרניזציה במאה ה-19, הקונסרבטיבים (המסורתיים) והרפורמים (מתקדמים), מתאימים את עצמם לרוח הזמן.

עם זאת, ובאופן שעשוי להפתיע חלק מהישראלים, גם רבנים אורתודוקסים בארה"ב מהיחס של הרבנות בארץ לתנועה הרפורמית. אחד מהם הוא הרב ניסן אנטין, מבית הכנסת "בית שלום" בפוטומק.

"אני רב אורתודוקסי, אבל אני לא רב של יהודים אורתודוקסים בלבד", הוא אומר. "אני רב של כל היהודים. רבנים בארץ טוענים שהרפורמים אינם יהודים. זה כואב ולא נכון הלכתית. אינך יכול להיות לא יהודי רק בגלל הצורה שבה אתה מתפלל".

"בנוסף", מציין אנטיין, "הרב הספרדי הראשון, הרב עוזיאל, דיבר על זרע ישראל. אם האב יהודי והאם אינה יהודייה, הבן אינו יהודי, אבל הוא עדין זרע ישראל ויש לנו מחויבות לקרב אותו. אני לא מבין את הרבנים הרפורמים והקונסרבטיבים שנשארים כל כך-פרו ישראלים, למרות היחס המעליב שהם מקבלים מהרבנות בארץ. "אני לא יודע איך הייתי מגיב, אילו היו מתייחסים אלי כך".

שליטה כמעט מובנת מאליה

עבור הישראלים, השליטה האורתודוקסית ברבנות כמעט מובנת מאליה, אבל היהודים האמריקאים מתייחסים לנושא אחרת. הם מסבירים כי דוד בן-גוריון הפקיד את השליטה בממסד הדתי בידי האורתודוקסים – על אף שהיו אז במיעוט מספרי בהשוואה לזרמים אחרים ביהדות – כדי להשיג את תמיכתם הפוליטית.

באמריקה, כאמור, יחסי הכוחות שונים לחלוטין. בית הכנסת "עדת ישראל", שהוקם בשנת 1869, מהווה את ספינת הדגל של הציבור הקונסרבטיבי בארה"ב, עם 5,000 מתפללים, שהם שמנה וסלתה של הקהילה היהודית בוושינגטון.

מדי שבת מתפללים בו אנשי ממשל וחברי קונגרס, ועם חברי הקהילה נמנות שתי שופטות בית המשפט העליון, רות ביידר גינזבורג ואלנה קגאן, ועיתונאים כמו עורך ״האטלנטיק״ ג'פרי גולדברג ופרשן ״הניו יורק טיימס״, דייויד ברוקס.

יהודים באמריקה (צילום: AP Photo/Cliff Owen)
יהודים באמריקה (צילום: AP Photo/Cliff Owen)

בבית הכנסת הלא-אורתודוקסי הזה נאם הנשיא אובמה לציון חודש המורשת היהודית בארה"ב במאי 2015, ובו גם ביקרו מנהיג זכויות האדם מרטין לותר קינג, הדלאי למה וראש ממשלת ישראל גולדה מאיר. ב"עדת ישראל" גם התקיים טקס הבר מצווה של יובל רבין, בעת שאביו, יצחק רבין, כיהן כשגריר ישראל בארה"ב.

מי שעומד בראש "עדת ישראל" הוא הרב גיל שטיינלוף, שם את האצבע על לב ליבה של הבעיה עבור יהודי ארצות הברית: "ההפרדה בין דת לפוליטיקה קדושה עבורנו", הוא אומר. "קשה לנו לראות את השחיתות והאפליה, את הכסף שמועבר למפלגות הדתיות, ואת המנהיגים הדתיים המעורבים בפוליטיקה.

"ההצהרות שמשמיעים בעלי כוח בישראל כלפי יהודים לא אורתודוקסים, הן כל כך קיצוניות לאוזניים של היהודים כאן, שאנחנו מרגישים כמו בני דת אחרת".

התחזית של שטיינלוף ביחס לישראל וליהודים בארצות הברית קודרת. "השחיתות והאחיזה החזקה שיש לחרדים על התהליך הפוליטי בישראל, וכן טשטוש הגבולות שבין דת ופוליטיקה, מאיימים על ישראל ועלינו כאן בארה"ב", הוא אומר.

רבים בישראל אינם רואים עין בעין עם שטיינלוף – הן במערכת הפוליטית, הן בממסד הדתי, והן בציבור, שהורגל לכך שאירועים קריטיים בחייו נשלטים על ידי הרבנות.

אבל על דבר אחד מסכימים כמעט כולם: הברית ההיסטורית בין ישראל לבין הקהילה היהודית החשובה בארצות הברית הגיעה לנקודת רתיחה קריטית.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 1,207 מילים. מחכים לתגובתך.
מטוסי F-35 נוחתים בבסיס צבאי ליד לימסול, קפריסין, ב-21 במאי 2019 (צילום: AP Photo/Petros Karadjias)
AP Photo/Petros Karadjias

מתיחות אזורית משבר הטילים באנקרה

טורקיה ניצבת כיום במרכזה של מערכה מדינית מול האיחוד האירופי, נאט"ו וארצות הברית ● בלב המשבר, עסקת רכישת טילי s-400 מרוסיה, העלולה לסכן את מטוסי ה-F-35, כולל אלו שרכש חיל האוויר הישראלי ● הממשל האמריקאי החליט בתגובה לבטל את כל ההטבות שקיבלה טורקיה ביצוא לארה״ב ● מכאן המשבר יכול רק להסלים

בעוד עיני העולם נשואות למשבר המתהווה במפרץ הפרסי בין ארצות הברית לאיראן, מתנהל משבר בינלאומי נוסף – מסוכן ונפיץ לא פחות – והוא העיסקה לרכישת טילי ה-s-400 על ידי טורקיה.

מי שהייתה פעם ידידת המערב, ניצבת כיום במרכזה של מערכה מדינית מול שלושה גורמי מפתח: האיחוד האירופי, נאט"ו וארצות הברית.

לבו של המשבר עם טורקיה הוא סביב מערכת ה-s-400 שפיתחה רוסיה ומכרה לטורקיה. לפי ההבנה האמריקנית, המערכות האלה עלולות לסכן את פרויקט מטוסי החמקן של המערב, ה-F-35,  כולל אלה שרכש חיל האוויר הישראלי.

F35 (צילום: Lockheed Martin)
F-35 (צילום: Lockheed Martin)

מטוסי ה-F-35 בנויים בתצורה מיוחדת המאפשרת להם לחמוק מתמונת מכ"מ של מערכות נגד מטוסים. זוויות הגוף של המטוס, החומרים שמהם הוא בנוי ואלה הנמרחים עליו, מאפשרים את "בליעת" קרני המכ"מ, כך שמפעיל המכ"מ לא רואה את המטוס כלל על הצגים. בשפה המקצועית התופעה הזו נקראת שח"מ – שטח חתימת מכ"מ, וצורתו המיוחדת של ה-F-35 מקטינה אותה כמעט לאפס.

מערכת ה-s-400 הרוסית נבנתה במיוחד במטרה לאתר את החמקנים. עד כה לא ידוע מהם בדיוק ביצועי המערכת, אף שהיא מופעלת בימים אלה באופן מבצעי בסוריה, על ידי חיל האוויר הרוסי. לאחרונה פורסם כי ארצות הברית ערכה סדרת ניסויים מול מערכת רוסית ישנה יותר מדגם s-300.

ההתפתחות האחרונה בחילופי המהלומות הדיפלומטיות אירעה שלשום, כשהממשל האמריקאי החליט לבטל את כל ההטבות שקיבלה טורקיה ביצוא מוצרים לארצות הברית, במסגרת GSP (הסכם הסחר המועדף, The Generalized System of Preferences).

אבל כבר בשבוע שעבר ניתן היה לראות סימן נוסף לעומק המשבר בין המדינות, בביקורת הלא שגרתית שמתח שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בוטולו, על הממשל האמריקאי.

שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בוטולו (מימין) עם שר החוץ האיראני מוחמד זריף (צילום: AP Photo/Burhan Ozbilici)
שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בוטולו (מימין) עם שר החוץ האיראני מוחמד זריף (צילום: AP Photo/Burhan Ozbilici)

במסיבת עיתונאים משותפת שקיים עם שר החוץ האיראני, מוחמד זריף, אמר הטורקי: "ההחלטה האמריקאית להכריז על משמרות המהפכה כארגון טרור, מסוכנת ויכולה להוביל לכאוס".

הזמן דוחק לאמריקאים

בארצות הברית נשמעים יותר ויותר קולות שקוראים לעצור במהירות את אספקת מטוסי החמקן לטורקיה. מבחינת האמריקאים הזמן בהחלט דוחק, וזאת משתי סיבות עיקריות.

ראשית,  צוותים ראשונים של חיל האוויר הטורקי כבר נמצאים ברוסיה ולומדים את המערכת. שנית, שלושה מטוסי חמקן של טורקיה נמצאים בימים אלה בבסיס האימונים האמריקני "Luke" באריזונה, וטייסים טורקים כבר מתאמנים עליהם.

עד כה נמנע הפנטגון מלעצור את האימונים של הטייסים הטורקים, וזאת כדי לאפשר לממשלות לנהל משא ומתן. בשבוע שעבר דווח בעיתונות הטורקית על התקדמות במגעים עם ארה"ב, ועל כך שהטורקים הציעו הקמת צוות עבודה משותף לפתרון הסוגיה.

האמריקנים, מבחינתם, דחו את ההצעה על הסף. אז הגיעה ההצהרה של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, ולפיה טורקיה לא תסתפק ברכישת ה-s-400, אלא גם תייצר בשטחה את הדור הבא של המערכת, ה-s-500.

מערכת ה-S400 הרוסית (צילום: AP Photo/Pavel Golovkin)
מערכת ה-S-400 הרוסית (צילום: AP Photo/Pavel Golovkin)

בארה"ב חוששים כי מרגע שטורקיה תקבל את מטוסי החמקן האמריקאים, ואחר כך את מערכת ה-s-400, יהיה באפשרותה לבחון את נקודות התורפה של המטוס מול המערכת הרוסית, ומכאן כבר קצרה הדרך עד שהמידע הזה יזלוג לרוסיה.

המשמעות של מהלך כזה היא שמטוסי החמקן יהפכו לגלויים מול המערכות הרוסיות, ויביאו לכך שארצות הברית – וגם ישראל שרכשה את המטוס – יאבדו את היתרון היחסי שלהן במזרח התיכון.

ההערכה היא כי רוסיה לא תמסור לטורקיה את המערכת להפעלה מיידית, אלא תנקוט בהליך דומה למודל הסורי, שמיושם עם מערכת טילי ה-s-300.

לפי הערכה זו, רוסיה תחייב את אנקרה לתהליך למידה ארוך, שבו טכנאים וחיילים רוסים הם אלה שיפעילו את המכ"מ המתקדם מול החמקנים, על אדמת טורקיה.

החלטה אחת של ארדואן, רכישה של מערכת s-400  והפעלתה במקביל למטוסי החמקן, יכולה להוריד לטמיון פרויקט של יותר מטריליון דולר של המערב.

את הסיכון הזה נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לא מוכן לקחת, והוא כנראה יודע למה. הנשיא הטורקי הוא זה שסירב לאפשר לארצות הברית לפעול משטחו במלחמה בדאע"ש.

נשיא ארה״ב דונלד טראמפ משוחח עם טיס F-35 בבסיס חיל האוויר לוק באריזונה (צילום: AP Photo/Carolyn Kaster)
נשיא ארה״ב דונלד טראמפ משוחח עם טיס F-35 בבסיס חיל האוויר לוק באריזונה (צילום: AP Photo/Carolyn Kaster)

"זו בהחלט סכנה וסיבה לדאגה", אמר לזמן ישראל גורם בכיר לשעבר במערכת הביטחון הישראלית, שהיה מעורב באופן ישיר בעסקת הרכישה ואחר כך גם בקליטת מטוסי ה-F35 בישראל.

"אי אפשר לסמוך על ההתנהגות של ארדואן. חייבים להניח שהוא סכנה, ומכאן לגזור את המדיניות להמשך.

"אי אפשר לסמוך על ההתנהגות של ארדואן. חייבים להניח שהוא סכנה, ומכאן לגזור את המדיניות להמשך"

"ישראל לא יכולה לקחת חלק במאבק הזה באופן גלוי. ארצות הברית היא זו שחייבת להציב לארדואן אחת משתי אפשרויות: או חמקנים, או טילים רוסים".

לדבריו, באימונים רציפים ניתן יהיה לגלות נקודות תורפה של המטוס, ובעתיד אפילו לפתח מכ"מ ייעודי שיזהה אותו.

"מסיבה זו, הנחת העבודה של ארצות הברית צריכה להיות מחמירה. כלומר, שהמידע הרגיש לא רק יכול לזלוג, אלא שהוא יזלוג בוודאות".

פרופיל נמוך בישראל

בישראל שומרים בינתיים על פרופיל תקשורתי והצהרתי נמוך בכל הקשור למשבר ה-F-35  הטורקי. גורם מדיני אישר כי ישראל מוטרדת מההתפתחויות בפרשה, וכי התקיימו דיונים חשאיים עם ארצות הברית בעניין.

החשש הישראלי בהקשר הזה מובן, שכן מטוסי ה-F-35 הישראלים כבר טסו, כנראה גם מול מערכת ה-s-400 הרוסית, שמוצבת בבסיס "חמימים", במערב סוריה.

מי שמוביל בינתיים את המאבק הדיפלומטי מול טורקיה הוא הקונגרס האמריקאי. בניגוד לטענות על היעדר המדיניות של ארצות הברית בנוגע לסוריה ואיראן, בעניין הזה נראה שהנשיא טראמפ פועל בנחישות ונהנה מרוח גבית מצד הרפובליקאים והדמוקרטים כאחד.

בשבוע שעבר הניחו כמה חברי קונגרס הצעת חוק שתאסור את אספקת החמקנים לטורקיה, במקרה שעסקת הטילים עם רוסיה לא תבוטל. בחודש שעבר אף פרסמו ארבעה סנטורים משתי המפלגות, מאמר דעה משותף ב״ניו יורק טיימס״, תחת הכותרת: ״או s-400 או חמקנים".

מוסקבה הגיבה במהירות גם לאיום הזה, ושורה של פרסומים שהופיעו בעיתונות הרוסית והטורקית דיווחה על כך שרוסיה שוקלת לספק לטורקיה חמקנים משלה, su-57, שנמצאים בשלבי קליטה ראשונים בחיל האוויר הרוסי.

הטורקים, מבחינתם, משדרים עסקים כרגיל. הם ממשיכים לנקוט בלשון ציורית, לגלגל עיניים ולהיתמם. גורם במשרד החוץ הטורקי אמר בשבוע שעבר כי אנקרה התחייבה בפני וושינגטון להפעיל את מערכת ה-s-400 בנפרד מהמערכות האחרות ובמידור מוחלט. האמריקאים, מצדם, לא קונים את ההסבר הטורקי.

מי ששומרות על שתיקה מול ההתפתחויות האלה הן שאר החברות בברית נאט"ו, שמשאירות את החזית מול ארדואן לטיפולה של ארצות הברית.

טורקיה היא המדינה השנייה בגודלה בברית הצפון-אטלנטית, וארצות הברית מפעילה בשטחה כמה שדות תעופה – כולל כאלה המשמשים לאחסון נשק גרעיני.

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן בפגישה עם משלחת נטו בעניין משבר רכישת הטילים הרוסים, ב-6 במאי 2019 (צילום: Presidential Press Service via AP)
נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן בפגישה עם משלחת נטו בעניין משבר רכישת הטילים הרוסים, ב-6 במאי 2019 (צילום: Presidential Press Service via AP)

לנוכח חוסר היציבות שמשדר ארדואן, יש בארצות הברית כבר מי שקורא להוציא את הנשק הזה מטורקיה.

"כאשר זה מגיע לטורקים, בנאט"ו נעלמים ונאלמים", אומר טומי שטיינר, מומחה לברית נאט"ו, מבית הספר לממשל ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה.

"בנאט"ו לא ייכנסו לוויכוח עם הטורקים. מלבד ארצות הברית, אף מדינה לא יכולה לצאת באופן פומבי, נגד אחת המדינות החברות בברית, בוודאי לא כשמדובר בטורקיה. אפילו המזכ״ל מתחמק בעקביות מלדון בסוגיה הזו. אף שברור כבר כמה שנים כי ההתנהלות הטורקית בעייתית נאט"ו הרשמית עדיין שותקת".

עד כמה העניין מביך, יצא לי להיווכח באופן אישי באוקטובר אחרון, בפגישה עם ניקולה דה סנטיס, האחראי בנאט"ו על המזרח התיכון וצפון אפריקה.

לשאלה שהתייחסה לרכישת מערכת הטילים הרוסית והחשש מפני זליגת מידע, הוא ענה בשתיקה ומיד אחר כך ביקש לעבור לנושא הבא.

זו, פחות או יותר, הייתה תשובתו של דה סנטיס גם כשנפגש עם משלחת של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שהגיעה לביקור בנאט"ו באוקטובר 2010.

גישושים סודיים

פן אחר של המשבר הוא התעשייה הטורקית. הסכם רכישת המטוסים בנוי באופן משולב. כל מדינה ששותפה בפרויקט, יכולה לייצר בשטחה חלקים מהמטוס.

בטורקיה פועלים כיום 11 מפעלים שמייצרים חלקי גוף ומסכי תצוגה לתא הטייס של ה-F-35, ובנוסף אמור לקום בשטחה מרכז לתחזוקת מנועים שישמש את כל חילות האוויר באירופה שמפעילים את מטוס החמקן.

זו הסיבה שארדואן הכריז כי אם ארה"ב תאסור על אספקת החמקנים לטורקיה, הפרויקט כולו נמצא בסכנה. על הדברים האלה בחרה ארה"ב שלא להגיב.

מי שיכולות להוות תחליף לתעשייה הטורקית, וממתינות להתפתחויות בין ארה"ב לטורקיה, הן התעשיות הישראליות, שכבר גיששו מול יצרנית המטוסים לוקהיד מרטין, תחת מעטה עבה של סודיות.

אלביט מייצרת את קסדות הטייס המתקדמות של כל המטוסים, והתעשייה האווירית מייצרת חלק מהכנפיים.

מזכיר הגנה האמריקני, פטריק שנהאן, כבר ערך דיונים ראשונים בעניין הזה עם מנהלת פרויקט ה-F-35, בשלב הזה מבלי לקבל החלטות.

ארדואן ובוש הבן, 2007 (צילום: AP Photo/Gerald Herbert)
ארדואן ובוש הבן, 2007 (צילום: AP Photo/Gerald Herbert)

אין ספק שעסקת החמקנים הטורקים היא אחד המבחנים החשובים של הנשיא טראמפ, שנראה – לפחות עד עתה – נחוש מאוד. הבעיה היא שגם הנשיא הטורקי לא מראה בינתיים סימני התגמשות.

קשה לזכור עכשיו שרק לפני 15 שנים, היה זה אותו ארדואן שכיהן כראש ממשלה, וזכה לחיבוק חם מנשיא רפובליקני אחר, ג'ורג' בוש הבן.

"אירופה חייבת לקבל את טורקיה לאיחוד האירופי", אמר אז בוש, "אתם דוגמה ומופת לשילוב של איסלאם ודמוקרטיה".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 1,224 מילים. מחכים לתגובתך.

ג'ונתן פולארד בראיון ראשון אחרי 4 שנים: "למדינה לא אכפת ממני"

בראיון שהעניק לחדשות 12 לאחר שנאסר עליו להתראיין מאז 2015, במסגרת תנאי השחרור שלו, אומר פולארד: "אם למדינה לא אכפת ממישהו כמוני, כמה דאגה אפשר להפגין כלפי החיילים והאזרחים?"

ג'ונתן פולארד יוצא מהכלא בניו יורק, 2015 (צילום: AP/Mark Lennihan)
AP/Mark Lennihan
ג'ונתן פולארד יוצא מהכלא בניו יורק, 2015

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

מיליארדר אמריקאי מחק את חובות כל בוגרי מחזור 2019 בקולג׳ שלו

רוברט סמית, הידוע בהשקעותיו בתחום התוכנה בסיליקון ואלי, קיבל תואר דוקטור של כבוד מקולג׳ מורהאוס באטלנטה, ג׳ורג׳יה ● בנאומו מול 400 בוגרי המחזור הכריז כי הוא ומשפחתו ישלמו את כל חובות 400 התלמידים ● המדובר בתרומה של כ-40 מיליון דולר ● סך כל חובות הסטודנטים בארצות הברית נאמד ב-1.5 טריליון דולר

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

ארה״ב: גם במיזורי מעבירים חוק נגד הפלות

לחוק עוד משוכה אחת שהיא המושל, שכבר הודיע שיתמוך ● החוק קובע כי הפסקת הריון אסורה החל מהשבוע השמיני ● החוק לא מחריג נשים שנאנסו או היו קורבן לגילוי עריות ● רופא שיבצע הליך הפלה, יעמוד בפני 15 שנות מאסר

בדיקת אולטרה סאונד (צילום: Chen Leopold/Flash90)
Chen Leopold/Flash90
בדיקת אולטרה סאונד

לאחר אלבמה, גם מדינת מיזורי עומדת להעביר חוק האוסר הפלות.

אתמול (חמישי) עברה בסנאט הצעת חוק האוסרת באופן גורף לבצע הפלה החל מהשבוע השמיני להיריון, כולל במקרים של אונס וגילוי עריות. היום מגיעה הצעת החוק הזו לבית הנבחרים, שכבר אישר אותה בעבר. מושל המדינה כבר הודיע על תמיכתו בחוק.

חוק ההפלות של מיזורי מחריג מצבי חירום רפואיים, אולם אוסר באופן גורף לבצע הפלה החל מהשבוע השמיני להיריון. החוק אף אוסר הפלות במקרים של סבירות גבוהה לתסמונת דאון ומומים גנטיים אחרים, או בגלל מין היילוד. רופא שיעבור על החוק ויבצע הפלה צפוי ל-15 שנות מאסר. לא יינקטו הליכים נגד האישה שעברה את ההפלה.

חוק ההפלות של אלבמה, שעבר השבוע, אוסר הפלות בכל שלב של ההיריון וגם הוא אינו מחריג אונס וגילוי עריות. החוק משית תקופות מאסר ארוכות על רופאים שיבצעו הפלות, כולל מאסרי עולם של עד 99 שנה בכלא.

החוק עבר ביוזמתה של מושלת אלבמה הרפובליקנית, קיי אייוי, ולמרות התנגדות חריפה של המחוקקים הדמוקרטים במדינה. החוק אמור להיכנס לתוקף בעוד חצי שנה, בהנחה שהעתירות נגד החוק לא יצליחו לבטל אותו.

השנה עברו גם חוקים שאוסרים הפלות מרגע גילוי הדופק אצל העובר (שבוע שישי לערך) במיסיסיפי, אוהיו, ג׳ורג׳יה וקנטאקי.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 182 מילים. מחכים לתגובתך.
דורי ג'ייקבסון מדגמנת עבור הבלוג שלה והרשתות החברתיות (צילום: Jodi Jacobson)
Jodi Jacobson

החיים עצמם תחתוני סבתא

בגיל 83, דורי ג'ייקובסון - שפנפנת "פלייבוי" לשעבר ודוגמנית עם ים של ביטחון עצמי - מתחזקת בלוג הלבשה תחתונה יוצא דופן, מתגעגעת ליו הפנר וחושפת את סודות היופי שלה ● "נשים בגילנו צריכות לעשות מה שגורם להן שמחה. אף אחד לא יגיד לנו מה ללבוש"

עבור דורי ג'ייקבסון, הגיל הוא באמת רק מספר. בגיל 83, היא לא רק סבתא-רבא, היא גם בלוגרית אופנה ולייף-סטייל. אה, והיא גם מדגמנת שם הלבשה תחתונה.

הצילומים של ג'ייקובסון היהודיה-אמריקאית בבגדי ים ובגדי גוף במדיה החברתית עלולים להפתיע, אבל עבורה זה פשוט חלק ממי שהיא ומה שהיא רוצה לייצג. בתור מייסדת הבלוג "תנ"ך הסטייל הבשל" (Senior Style Bible), היא לקחה על עצמה לשדר מסרים חיוביים על ואל נשים מבוגרות.

כשפנפנת "פלייבוי" לשעבר ודוגמנית עם ים של ביטחון עצמי, וכן חוש מפותח לסטייל, ג'ייקובסון אף פעם לא סבלה מחוסר בתשומת לב. "הייתי מבקרת את הבת שלי כשהיא גרה בלוס אנג'לס, היינו הולכות יחד ברחוב, ואנשים היו עוצרים אותי ושואלים אותי על הבגדים שלבשתי. לפעמים צלמי פפראצי היו מתבלבלים וחושבים שאני מפורסמת, ומצלמים אותי", היא משתפת.

"אני שיחקתי אישה אפלולית בביקיני. החלק העליון של הביקיני בטעות נפל, ואיכשהו השחקן השני שהיה על הבמה עזר לי להתכסות והמשכנו את הסצנה. הנציג של פלייבוי בקהל אמר שהוא העריך את הנוכחות הבימתית שלי"

Jodi Jacobson
דורי ג'ייקובסון, 83, מדגמנת הלבשה תחתונה

אולם, אחרי ששמעה מנשים אחרות מעל גיל 50 שהן מרגישות שקופות בחברה של היום, היא החליטה לנסות לעזור. לפני שלוש וחצי שנים דורי פתחה את הבלוג שלה, וחשפה בו דמויות נשיות לחיקוי – נשים מבוגרות, מרקעים מגוונים. הבלוג עוסק באופנה וביופי, אבל מעבר לזה הוא עוסק בביטחון עצמי ובאהבה עצמית.

"נשים בגילנו צריכות לעשות מה שגורם להן שמחה. אף אחד לא אמור לומר לנו מה לעשות או מה ללבוש רק בגלל שמגיעות לנו הטבות של אזרחים ותיקים", אומרת ג'ייקובסון המתגוררת בלוס אנג'לס.

כחלק מהמאבק שלה בגילנות, היא משתפת פעולה עם בתה ג'ודי (51), שמנהלת את העסק ואת הצדדים היצירתיים של היוזמה.

דורי ג'ייקובסון (צילום: Jodi Jacobson)
דורי ג'ייקובסון (צילום: Jodi Jacobson)

במקביל, מאמא ג'ייקובסון, עם השיער החום הקצר והקוצים, מדגמנת שם את התלבושות הנהדרות שלה. כשהיא לבושה בגוונים מחמיאים, חליפות עדכניות ועקבי סטילטו או פלטפורמות, דורי – המתנשאת לגובה 1.58 מטר – נראית צעירה בהרבה מכפי שנותיה, וגבוהה בכמה סנטימטרים טובים.

תמונה אחת של ג'ייקובסון מבטאת היטב את האופי של הגברת הנועזת. כשגבה למצלמה והיא לבושה במכנסי צמודים מעור שחור ומגפי עקב גבוה מעור תנין, המעיל האפור שלה מעוטר בחמש כתובות זהות: "אין חוקים".

געגועים להפנר

התמונות של ג'ייקובסון מדגמנת הלבשה תחתונה הן תוספות מאוחרות יחסית לבלוג, והן התחילו כמחווה ליוזם ומייסד פלייבוי, יו הפנר, אחרי שנפטר בספטמבר 2017. ג'ייקובסון, שעבדה ב-1960 כשפנפנת פלייבוי במועדון הפלייבוי הראשון בשיקאגו, חזרה אל התלבושת החושפנית של השפנפנה: זנב פרוותי, אוזני ארנבת וכל האביזרים. אחר כך הגיעה ההתקדמות הטבעית ללבוש מינימלי נוסף. "החלטנו להתקדם עם זה, וקיבלנו תגובות חיוביות", מספרת ג'ודי.

האם והבת לא מתייחסות כלל לדיון הסוער על מורשתו של הפנר. הן בוודאי לא קראו את הכתבות שקראו להפנר "סרסור ופורנוגרף" או האשימו אותו ב"בניית אימפריה של מיזוגיניות". "אני גדלתי עם אמא שדיברה כל כך בחיוב על המותג פלייבוי. חשבתי שהפנר היה אביר של נשים, ואני עדיין מעריצה את פלייבוי", אומרת ג'ודי.

ג'ייקובסון נשארה מלאה הכרת טובה להפנר וזוכרת אותו בתור האדם שנתן לה את העבודה שפתחה עבורה דלתות לעולם הדוגמנות. "אף פעם לא הוזמנתי לאחוזת פלייבוי. צריך לזכור שהייתי שפנפנת פלייבוי, וזה לא כמו 'חברה למשחק' של פלייבוי", היא מסבירה.

ב-1960, ג'ייקובסון הייתה שחקנית ודוגמנית כושלת בעיר הולדתה פילדלפיה כאשר אחד מציידי הכישרונות של פלייבוי ראה אותה בהצגה. "זו הייתה הפקה שבה שיחק השחקן הידוע האל מארצ', ואני שיחקתי אישה אפלולית בביקיני. החלק העליון של הביקיני בטעות נפל, ואיכשהו השחקן השני שהיה על הבמה עזר לי להתכסות והמשכנו את הסצנה", היא נזכרת. אחרי ההופעה, הנציג של פלייבוי פגש אותה מאחורי הקלעים והציעה לה עבודה . "הוא אמר שהוא העריך מאד את הנוכחות הבימתית שלי", היא משחזרת.

ג'ייקובסון עבדה כשפנפנה בשיקאגו במשך שלוש שנים, ואומרת שהעבודה כמלצרית קוקטיילים הייתה מאד תובענית, אבל גם משתלמת כלכלית. הנשים הצעירות עברו מסלול הכשרה אינטנסיבי, שבמהלכו למדו איך להופיע, לנוע ולהתנהג. על השפנפנות נאסר לצאת עם לקוחות או להשמין. "כל הרעיון היה להיות מקסימה וחברותית-פרובוקטיבית אבל לא זנותית", היא מסבירה.

ג'ייקובסון אומרת שהיא הרגישה מאד מוגנת, ולא חשה שהיא עברה ניצול. "זה היה שונה לגמרי ממה שקוראים על זה. אלה היו בנות חכמות שניצלו את זה בתור מקפצה להתקדמות", היא מספרת.

"כל הרעיון בפלייבוי היה להיות מקסימה וחברותית-פרובוקטיבית אבל לא זנותית. זה היה שונה לגמרי ממה שקוראים על זה. אלה היו בנות חכמות שניצלו את זה בתור מקפצה להתקדמות בקריירה ובחיים שלהן"

דורי ג'ייקובסון במחווה מצולמת ליו הפנר (צילום: Jodi Jacobson)
דורי ג'ייקובסון במחווה מצולמת ליו הפנר (צילום: Jodi Jacobson)

בהמשך, מינפה את הניסיון שלה בפלייבוי כדי לדגמן עבור חברות ענק. היא נבחרה ל"מיס פולורויד" הראשונה של אמריקה, ובתור שכזו טיילה ברחבי היבשת והדגימה את יכולות המצלמה במשך שנתיים. היא גם עבדה בתעשיית האופנה, וגם עבור ג'נרל מוטורס ותאגיד מרטין מריאטה.

בגיל 30 היא כבר נחשבה זקנה בתחום והתחתנה עם בעלה השני, אביה הביולוגי של ג'ודי. אחרי פירוק הנישואים האלה, ג'ייקובסון נכנסה לעסקי תיווך וניהול נדל"ן כדי לפרנס את בתה ואת עצמה. לבסוף, היא פגשה את אדריכל הקזינו דויד ג'ייקובסון, שהיה מבוגר ממנה בעשרים שנה.

בתה ג'ודי אומצה על ידי בעלה השלישי, וקיבלה את שם משפחתו. ג'ייקובסון נמצאת כיום בקשרים קרובים עם שני בניו של בעלה מנישואים קודמים, ודרכם היא הפכה לסבתא-רבא. לג'ודי אין ילדים משלה והיא גרושה פעמיים. "אמא שלי הבטיחה לי שהפעם השלישית היא המנצחת", היא צוחקת.

Courtesy of Dorrie Jacobson
דורי (בעיגול) עם הפנר ושפנפנות נוספות בשנות השישים

אחרי מות בעלה השלישי, ג'ייקובסון צללה לתוך עולם הדייטים אונליין. היא ניגשה לעניין באותה התלהבות ותחושת הרפתקנות שאיתם היא ניגשת לרוב הדברים בחיים. "צריך לנשק הרבה צפרדעים לפני שמוצאים את הנסיך", מסבירה הסבתא יוצאת הדופן הזו, שחיה כיום באושר עם מדען אטום בפנסיה.

בלי סודות (כמעט)

ג'ייקובסון מעדכנת את העוקבים שלה (אגב, לא כולם הם אזרחים ותיקים) לא רק על אופנה, אלא גם על מערכות יחסים, כולל אינטימיות וסקס. היא מעודדת נשים מבוגרות החוששות מאינטימיות בגלל פגמי הגוף שלהן.

עם זאת, היא אינה חושפת פרטים על השימוש הברור שלה בניתוחי פלסטיים וקוסמטיקה רפואית כאמצעים לשימור המראה הצעיר שלה. כתוצאה, היא סופגת לעתים ביקורת, במיוחד מכיוון שהאופציות האלו אינן זמינות עבור נשים רבות, מסיבות כלכליות ואחרות.

התגובה שלה לביקורת הזאת, היא שכל אחד צריך לעשות את המיטב עם מה שיש לו. "אנחנו רוצות שנשים יקבלו את המראה, הבחירות והגוף של האחר. אנחנו לא רוצות שנשים יקטלו אחת את השניה", אומרת הבת, ג'ודי.

לדורי יש המון עצות לנשים בגילה, אבל בסופו של דבר הכל מסתכם בשני טיפים מרכזיים: "אל תחכי לאירועים מיוחדים כדי להיראות ולהרגיש הכי טוב שאת יכולה, ותמיד תוסיפי פאקטור של 'וואו' לכל מה שאת לובשת – משהו שיסובב ראשים".

הכתבה התפרסמה לראשונה באנגלית, ב-The Times of Israel

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 974 מילים. מחכים לתגובתך.

תוכנית המאה: ממשל ארה"ב צפוי להכיר בהחלת החוק האזרחי ביו"ש

פרטים חדשים על תוכניתו של טראמפ פורסמו הערב בחדשות 12 ● לפי הדיווח, נשיא ארה"ב לא צפוי להביע התנגדות להחלת ריבונות ישראלית על הישובים היהודים ביהודה ושומרון ● התוכנית צפויה להתפרסם בשבועות הקרובים

טראמפ ונתניהו (צילום: צילום: יעל רוטמן)
צילום: יעל רוטמן
טראמפ ונתניהו

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

מאוד רגוע כשאני יודע שפרוץ מלחמת העולם השלישית תלוי ביכולת של האיש הזה לתפעל מכשיר חשמלי  🙄

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
ישראל מאבדת את אמריקה

"נתניהו מאמין שהוא המנהיג של העולם היהודי, אבל הוא לא מנהיג כלום"

ראיון דב זקהיים, מי שהיה תת שר ההגנה של הנשיא בוש הבן, מודאג מהקרע ההולך ומעמיק בין יהדות ארצות הברית למדינת ישראל ● הדיפלומט הוותיק מזהיר, כי המצב אף מסכן את הסיוע הביטחוני האמריקאי ● "מי יציל אתכם? האירופים? דרום אמריקה? הקנדים? זה מטורף מה שקורה כאן" ● דברי זעם של אחד שיודע

דב זקהיים (צילום: George Washington University)
George Washington University
דב זקהיים

"בתוך 10-15 שנה, ישראל עלולה לאבד את הלובי היהודי שפועל למענה בארצות הברית", כך מזהיר דב זקהיים, מי שהיה תת שר ההגנה האמריקאי בממשל הרפובליקאי של ג'ורג' בוש הבן.

לדבריו, התהום הנפערת בין ישראל לבין יהדות ארה"ב מסכנת את היחסים המיוחדים שנרקמו במשך השנים בין המדינות, ומעמידה בספק את התמיכה האמריקאית הבלתי מסויגת בישראל.

ישראל נהנית כיום ממטרייה ביטחונית ודיפלומטית ייחודית: סיוע שנתי של 3.8 מיליארד דולר, המהווה כמחצית מכלל הסיוע האמריקאי השנתי הביטחוני לעולם כולו. אך בעיני חלק מהישראלים, הסיוע הזה נראה מובן מאליו, ולא תמיד הם מודעים לקשר בין הכוח של יהודי ארה"ב לתמיכה מהאמריקאים.

דב זקהיים פוגש כוחות בינלאומיים בעיראק, 2004 (צילום: AP Photo/Pool)
דב זקהיים פוגש כוחות בינלאומיים בעיראק, 2004 (צילום: AP Photo/Pool)

לאיפא"ק, השדולה החזקה למען ישראל בוושינגטון, יש תפקיד חשוב בטיפוח היחסים בין ישראל לגבעת הקפיטול ולממשל האמריקאי, ובשמירה על האינטרסים של ישראל. עם זאת, נראה כי מתחת לשכבת הסולידריות הגלויה לעין בין ישראל ליהדות ארצות הברית, נפערת תהום שעלולה להיות מסוכנת.

זקהיים, יהודי אורתודוקסי חובש כיפה שחורה, מוכר בישראל כאיש האחראי לביטול התוכנית לייצור ״הלביא״, מטוס קרב כחול-לבן שפותח בתעשייה האווירית בשלהי שנות ה-80 של המאה שעברה. "הערכת ההיתכנות של הלביא היתה אמריקאית, ואני הייתי אחראי עליה", הוא מסביר.

"הגענו למסקנה שהלביא יקר מדי ולא היו לו היכולות שדיברו עליהן בארץ. הוא לא היה מסוגל לבצע את שתי המשימות אוויר-אוויר ואוויר-קרקע שיועדו לו״.

"הפלת פרויקט הלביא פעלה בסיכומו של דבר לטובת ישראל", משוכנע זקהיים עד היום.

נאבק בכפייה הדתית

הוא בן 70, נולד וגדל בברוקלין, ומרבה לבקר בישראל. בשנים שלא שירת בממשל האמריקאי, זקהיים היה איש עסקים ויועץ בתחומי המינהל והטכנולוגיה. מאז שעזב את הפנטגון לפני כעשור, הוא מתמקד במאבקו ברבנות הראשית ובמה שהוא מכנה "הכפייה הדתית בישראל".

"אני אומר את זה כאדם אורתודוקסי מאמין: הרבנות והחרדים מסכנים את ביטחון ישראל. מדובר בסיכון לאומי שבו מפלגים את העולם היהודי. היהודים בקנדה, בריטניה, וצרפת חשים אותו דבר, למרות שהם לא מדברים בגלוי".

זקהיים הקים את "הקואליציה היהודית לשוויון", ארגון גג הכולל את כל גווני היהדות, כולל חילונים, במסגרת הארגון היהודי הגדול "הוועד היהודי האמריקאי", ורואה בעשייה הזו המשך ישיר לעבודתו בעבר. "אחרי שעסקתי מרבית שנותיי בנושא הביטחון והיחסים של ארה"ב וישראל, אני מטפל עכשיו בנושא של ביטחון לאומי לישראל", הוא אומר.

תפילה בכותל המערבי (צילום: David Cohen/Flash90)
"או שאתה אורתודוקסי או שאתה לא יהודי". תפילה בכותל המערבי (צילום: David Cohen/Flash90)

הסכנה, לדעתו, טמונה במחלוקות הקשות שמתגלעות משני צידי האוקיינוס האטלנטי בנושאי דת ומדינה. "ישראל אמורה להיות דמוקרטיה", אומר זקהיים. "אבל איזו מין דמוקרטיה היא זו שלא מאפשרת לדת כלשהי חופש פולחן? במובן זה ישראל אינה שונה מסעודיה.

״הסעודים לא נותנים חופש פולחן לשום דת חוץ מאשר לאיסלאם. ישראל אמנם מאפשרת חופש פולחן לנוצרים ולמוסלמים, אבל דווקא בתוך העולם היהודי, היחס שלה לא שונה מסעודיה: או שאתה אורתודוקסי, או שאתה לא יהודי.

"רוב היהודים בארה"ב הם דמוקרטים ואינם אורתודוקסים. במובן זה", הוא מסביר, "הדת והפוליטיקה של התנועה הרפורמית כמעט זהים. הרפורמים רואים בזהות הדתית שלהם קידמה, ולפיכך הם מכונים פרוגרסיביים (מתקדמים), שזהו המושג הרווח לליברלים.

"אני מודאג מכך שהישראלים לא יודעים ש-85% מיהודי ארה"ב אינם אורתודוקסים וש-71% מיהודי ארה"ב הם דמוקרטים שתמכו בהילרי קלינטון בבחירות של 2016. שיעור התמיכה בטראמפ בבחירות האחרונות הסתכם ב-24%.

״אם ישראל מאבדת את היהודים הלא אורתודוקסים, היא מאבדת למעשה את רוב יהדות ארה"ב ואת המפלגה הדמוקרטית. זהו סוף הסיפור״

"המשמעות של הנתונים האלה, היא שאם ישראל מאבדת את היהודים הלא אורתודוקסים, היא מאבדת למעשה את רוב יהדות ארה"ב ואת המפלגה הדמוקרטית. זהו סוף הסיפור".

הילרי קלינטון ודונלד טראמפ – העימות הנשיאותי (צילום: Rick T. Wilking/Pool via AP)
אין על מי לסמוך. הילרי קלינטון ודונלד טראמפ – העימות הנשיאותי (צילום: Rick T. Wilking/Pool via AP)

לדבריו, אם קרע כזה אכן יתרחש, יישארו לישראל שתי קבוצות בלבד שתוכל לסמוך עליהן ביחסיה עם אמריקה: שארית הקהילה היהודית בארה"ב מקרב המיעוט האורתודוקסי, והנוצרים האוונגליסטים, שהשפעתם ניכרת על הממשל הרפובליקאי בלבד, ושרבים מהם כלל אינם תומכים בישראל.

"רבים מהחרדים כאן אינם נגד ישראל, אך גם לא בעדה. הם אינם עושים לובי למען ישראל ואינם הולכים להפגין. אני לא מדבר על קבוצות אנטי-ציוניות, כמו חסידות סאטמר, אלא על חסידים רגילים ועל תלמידי ישיבות, שהם מרבית היהודים האורתודוקסים בארה"ב. הם לא נגד ישראל, אבל הם גם לא בעדה.

"בעצם יש קבוצה של 7% מיהודי ארה"ב, שאפשר להגדיר אותה כקבוצה של אורתודוקסים מודרניים. הרוב המכריע של חברי הקבוצה זו, כ-90%, תומכים בהתנחלויות ולרבים מהם יש ילדים שגרים בהתנחלויות. כלומר, מתוך כל אוכלוסיית יהודי ארה"ב, שמהווה 2%-2.5% מאזרחי ארה"ב, ישראל יכולה לסמוך רק על 7% שיתמכו בה. אז מי נשאר לתמוך בישראל? האוונגליסטים? לדעתי, זהו אסון".

זקהיים סבור שהבעיה היא "עם יהודי ארה"ב שאינם אורתודוקסים ונולדו אחרי מלחמת ששת הימים, מלחמה שהיתה מבחינתם בימי הביניים. השילוב של דאגה מהכיבוש מצד אחד ודאגה מהמעמד הדתי מצד שני, הוא קטלני. מלחמת ששת הימים והרעיון שישראל היא האנדרדוג, נעלם מן העולם.

"השאלה היא מה נותר מהקשר של היהודים שאינם אורתודוקסים לישראל, כלומר לקהילות שבראשן עומדים רבנים רפורמים וקונסרבטיבים. הם אינם נחשבים לכשרים מספיק בעיני הממסד הדתי בארץ, ולעתים כלל אינם נחשבים ליהודים. איזה עניין יש לרבנים האלה ולמוסדות החינוך שלהם לתמוך בישראל, או לחנך את הצעירים בבתי הכנסת לתמוך בה? הם אומרים 'איך יכול להיות שאנחנו יהודים מספיק טובים לתרום לישראל ולעשות לובי למענה, אבל לא יהודים בכלל בעיני הרבנות? זה מטורף׳".

השפעה במפלגה הדמוקרטית

זקהיים, שכאמור שירת בעצמו תחת בוש הרפובליקאי, מאשים את נתניהו בכך שבחר לתמוך בגלוי ברפובליקאים ולהתעלם מהמסורת הדו-מפלגתית בארצות הברית. "בוא נניח שהרפובליקאים ישמרו על הבית הלבן בעוד ארבע או שמונה שנים, אבל בשלב מסוים הדמוקרטים יחזרו לבית הלבן, ובגלל ההתעלמות של ממשלת נתניהו מהם, אין לי ספק שהם יהיו יותר אנטי-ישראלים".

לדבריו, האנשים שיכולים לדחוף את הדמוקרטים בחזרה לזרועות ישראל, הם אותם אנשים שהרבנים בישראל טוענים שאינם יהודים.

"אני מדבר כחבר המפלגה הרפובליקאית. מה שממשלת נתניהו (היוצאת) עשתה בעיקר סביב הסכם הגרעין, זה לאבד את המפלגה הדמוקרטית, שבה יש ליהודים השפעה גדולה. מה אתה חושב שיקרה כאשר הדמוקרטים יהיו בשלטון? הם נדחקים לפינה, הם זועמים על ההתנחלויות והכיבוש. רוב הציבור היהודי בארצות הברית צפוי לשבת אז על הגדר".

בנימין נתניהו נואם באו"ם נגד הסכם הגרעין עם איראן (צילום: AP Photo/Seth Wenig)
בנימין נתניהו נואם באו"ם נגד הסכם הגרעין עם איראן (צילום: AP Photo/Seth Wenig)

זקהיים מקשה ותוהה אם ישראל באמת מאמינה שיש עוד מדינה בעולם כולו שתתמוך בה בכל מקרה, יהיה אשר יהיה.

"האם רוסיה תשלח מטוסי תובלה אנטונוב לישראל, כמו שארצות הברית שלחה ביום כיפור? מי יציל את ישראל? האירופים? דרום אמריקה? הקנדים? זה מטורף מה שקורה כאן. יש ראש ממשלה שמאמין כי הוא המנהיג של כל העולם היהודי. איזה עולם יהודי? הוא לא מנהיג כלום".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אולי תעלו לארץ ישראל ותדברו מכאן.ואז לא נצטרך שום תמיכה חיצונית.באמת מעריך את הרצון הטוב שלכם . אתם כל כך בטוחים שלכם לא יקרה שום דבר בחלת הדבש. אנחנו נלחמים כאן על המדינה ולא על עיר מ... המשך קריאה
אולי תעלו לארץ ישראל ותדברו מכאן.ואז לא נצטרך שום תמיכה חיצונית.באמת מעריך את הרצון הטוב שלכם . אתם כל כך בטוחים שלכם לא יקרה שום דבר בחלת הדבש. אנחנו נלחמים כאן על המדינה ולא על עיר מקלט.אז מוטב שתצטרפו במקום לגעור בנו.
עוד 929 מילים ו-1 תגובות. מחכים לתגובתך.
סגירה