אמיר בן-דוד  
 
דואר היום: ניוזלטר יומי עממי עם אמיר בן-דוד
יום רביעי, 15 מאי 2024
 
הצבע עדיין אדום

הצילום הסמלי שמככב הבוקר בשערי העיתונים ועובר מפיד לפיד ברשתות החברתיות הוא צילום של אלפי פעילי ימין המשתטחים על הקרקע בזמן אזעקת צבע אדום בשדרות ביום העצמאות.

הם הגיעו לעוטף עזה לא כדי לנחם את אחיהם שבתיהם חרבו ויקיריהם נרצחו, נאנסו ונחטפו, אלא כדי לקדם את החזון החדש: ליישב את רצועת עזה ביהודים.

משתתפי צעדת עזה משתתחים על הכביש בהישמע אזעקת צבע אדום, 14 במאי 2024 (צילום: חב"ד שדרות)
משתתפי צעדת עזה משתתחים על הכביש בהישמע אזעקת צבע אדום, 14 במאי 2024 (צילום: חב"ד שדרות)

צבע אדום ומטח הרקטות (שנמשך גם הבוקר: רקטה פגעה בבניין לא מאוכלס בשכונה חדשה בשדרות) הזכירו להם ולכולם שאנחנו לא פסע מניצחון מוחלט, ושיש פער ענק, בלתי נסבל, בין הרטוריקה המשיחית-לאומנית שהשתלטה על ישראל, לבין המציאות.

במציאות, ישראל נמצאת עכשיו במצב הגרוע ביותר בתולדותיה. המדינה מפולגת כפי שלא הייתה מעולם – וזה בלט וכאב מאי פעם ביום הזיכרון וביום העצמאות.

ישראל נמצאת עכשיו במצב הגרוע ביותר בתולדותיה – וזה בלט וכאב מאי פעם ביום הזיכרון וביום העצמאות

אנחנו מאבדים במהירות את תמיכת העולם, כולל התמיכה הקריטית של ארה"ב, והיחסים עם מצרים בסכנה. החטופים עדיין בעזה וחבלי ארץ גדולים עדיין נטושים. או כמו ששרו ב"ארץ נהדרת" אמש: יותר גרוע לא יכול להיות, מכאן אפשר רק לעלות.

במציאות החלופית של דניאלה וייס וצועדי הימין ביום העצמאות, המציאות העגומה הזו מזמנת לנו הזדמנות היסטורית לתקן את החטא הקדמון של ההתנתקות ולהקים מחדש את ההתיישבות ברצועת עזה.

שלום ירושלמי, הפרשן הפוליטי של זמן ישראל, מפרסם הבוקר ריאיון עם וייס שבו היא פורשת בכנות את חזונה ואת חזון הימין הקיצוני בישראל לחודשים ולשנים הבאות. "ציר נצרים זו המטרה הבאה", אומרת וייס, "גם ברפיח הצבא מתמקם ואנחנו נחכה לקונסטלציה פוליטית מתאימה כדי להיכנס לשם.

"ראש הממשלה נתניהו איתנו, אבל הוא לא יכול להחציף פנים מול הנשיא ביידן שסוגר עליו. נתניהו הרי לא מנע מהשרים שלו להשתתף בכנס בבנייני האומה… הוא עדיין לא עובר לתמיכה פומבית בהתיישבות. זה גשר רחוק מדי. התפקיד שלנו זה לבנות את הגשר הזה".

ומי שכרגע עומד בראש הגשר הזה הוא לא אחר מהשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, שהכריז בשדרות:

"חייבים לעשות שני דברים: אחד – חוזרים לעזה עכשיו! חוזרים הביתה! חוזרים לארצנו הקדושה! ושניים – עידוד הגירה. לעודד עזיבה מרצון של התושבים בעזה. זה מוסרי! זה רציונלי! זה נכון! זאת האמת!"

על הדברים האלו לא נותר אלא להעיר: זה לא מוסרי, זה לא רציונלי, זה לא נכון וזאת לא האמת.

 
מחאת תושבי הצפון
הפגנה של תושבי הצפון המפונים, 14 במאי 2024 (צילום: דוד כהן/פלאש90)
הפגנה של תושבי הצפון המפונים, 14 במאי 2024 (צילום: דוד כהן/פלאש90)

אלה היו מחזות שלא נראו מעולם בישראל: בבוקר יום העצמאות יצאו מאות ישראלים, ובהם ראשי רשויות מקומיות, לחסום כבישים במחאה נגד אוזלת היד של הממשלה.

שבעה חודשים אחרי שנעקרו מבתיהם, כששובם הביתה לא נראה באופק, וכשרבים מבתיהם נהרסו כליל, יצאו להפגין ראשי מועצות מהצפון יחד עם תושביהם וחסמו את צומת כברי, צומת כח, צומת עמיעד וצומת שלומי.

"ההפקרה של יישובי הגבול הינה הפרת האמון שיש בין ההנהגה לבין תושביה", אמר דוד אזולאי, ראש מועצת מטולה, שרבים מבתיה נהרסו על ידי חזבאללה.

"ההפקרה של יישובי הגבול הינה הפרת האמון שיש בין ההנהגה לבין תושביה", אמר דוד אזולאי, ראש מועצת מטולה

"מה שקורה עכשיו זו רק יריית הפתיחה למה שצפוי לקרות בהמשך", אמר אביחי שטרן, ראש העיר הנטושה קריית שמונה.

וגיורא זלץ, ראש המועצה האזורית גליל עליון, הזכיר שעד שהחטופים לא חוזרים לישראל ועד שתושבי הצפון לא חוזרים לביתם, אי אפשר לדבר על "ניצחון מוחלט" אלא רק על תבוסה למדינה.

 
עדכוני מלחמה
סמל עירא יאיר גיספן אשר נפל בקרב בדרום רצועת עזה ב-14 במאי 2024 (צילום: דובר צה"ל)
סמל עירא יאיר גיספן אשר נפל בקרב בדרום רצועת עזה ב-14 במאי 2024 (צילום: דובר צה"ל)
  • סמל עירא גיספן, בן 19 מפתח תקווה, לוחם שיריון בחטיבה 7 נפל אתמול בקרב בדרום רצועת עזה.
  • 13 לוחמי צנחנים וגבעתי נפצעו אתמול בקרבות בצפון ובדרום רצועת עזה – ארבעה מהם במצב קשה. לוחמי גדוד 202 של הצנחנים פעלו בצפון הרצועה ובהיתקלות עם מחבלים, נפצעו שמונה לוחמים, שלושה מהם במצב קשה. בדרום, לוחם גבעתי נפצע באורח קשה נפגע מפיצוץ מטען, וארבע לוחמים נוספים נפצעו באירוע במצב בינוני-קל.
  • צה"ל אישר הבוקר את הודעת חזבאללה לפיה ישראל התנקשה בחייו של חסין אברהים מכי המוגדר "מפקד שטח בכיר בחזית הדרום" של חזבאללה. לפי הודעת צה"ל, "מכי היה אחראי על תכנון והוצאה לפועל של מתווי טרור רבים לעבר העורף הישראלי".
  • אוגדה 98 החלה לפעול שוב במחנה הפליטים ג'באליה שבצפון רצועת עזה, "כחלק מהעמקת הפעילות במרחב". במהלך הפעילות התנקש כלי טייס של חיל האוויר בחוליית המחבלים שירתה אתמול לאזור שדרות.
  • גם בדרום הרצועה נמשכת הפעילות הצבאית. צוותים של חטיבת גבעתי תקפו מתחם אימונים של חמאס והרגו במקום מחבלים רבים בקרבות פנים אל פנים.
  • הצלב האדום הודיע כי הקים בית חולים שדה בעזה שנועד לסייע לארגון הסהר האדום הפלסטיני להתמודד עם העומס.
 
בחזרה להאג
ארמון השלום, משכנו של בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג, 26 בינואר 2024 (צילום: AP Photo/Patrick Post)
ארמון השלום, משכנו של בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג, 26 בינואר 2024 (צילום: AP Photo/Patrick Post)

בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג (ICJ) הודיע כי יקיים בימים חמישי ושישי השבוע דיונים פומביים בבקשה הדחופה של דרום אפריקה להוציא צווי הפסקת לחימה לישראל בעקבות פעילות צה"ל ברפיח.

"בישראל חוששים שבית הדין בהאג ייענה לבקשת דרום אפריקה ויוציא בתקופה הקרובה צו לעצירת המלחמה ברפיח", כותבים הבוקר איתמר אייכנר וטובה צימוקי ב"ידיעות אחרונות".

"במערכת המשפטית החלו בהתייעצויות, שיימשכו היום ביתר שאת, באשר לתגובתה של ישראל להתפתחויות הצפויות בהאג. כל ההתייעצויות המשפטיות תהיינה כפופות לקו המדיני שיקבע ראש הממשלה נתניהו".

 
בלינקן שר ניל יאנג
שר החוץ של ארצות הברית אנתוני בלינקן מופיע בפאב בקייב, אוקראינה, 14 במאי 2024 (צילום: Brendan SMIALOWSKI / POOL / AFP)
שר החוץ של ארצות הברית אנתוני בלינקן מופיע בפאב בקייב, אוקראינה, 14 במאי 2024 (צילום: Brendan SMIALOWSKI / POOL / AFP)

שר החוץ של ארצות הברית אנתוני בלינקן העביר לאזרחי אוקראינה (ולעולם כולו) מסר נוקב בשפה של בני דורו: רוקנרול.

ספק אם כשניל יאנג כתב את שיר המחאה Rockin' in the Free World הוא דמיין שיום יבוא ועל הבמה יעמוד נציג רשמי של ממשלת ארה"ב, חמוש בגיטרה חשמלית, וישיר את השיר הזה.

אבל זה בדיוק מה שבלינקן עשה אתמול בקייב, בירת אוקראינה, כשהצטרף ללהקה מקומית שניגנה בפאב. לפני שהתחיל לשיר את מילותיו של ניל יאנג אמר בלינקן למבלים במקום:

"תשמעו, אני יודעת שזו תקופה ממש-ממש קשה. החיילים שלכם והאזרחים שלכם – במיוחד בחראקיב – סובלים מאוד. אבל הם צריכים לדעת, אתם צריכים לדעת: ארה"ב איתכם. הם נלחמים לא רק בשביל אוקראינה חופשית – אלא בשביל עולם חופשי. העולם החופשי איתכם".

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה