אמיר בן-דוד  
 
דואר היום: ניוזלטר יומי עממי עם אמיר בן-דוד
יום חמישי, 23 מאי 2024
 
3:10 דקות שיימשכו לנצח

כל מי שראה אתמול את הסרטון הקצר (והמצונזר, והמרוכך) של חטיפת התצפיתניות ממוצב נחל עוז, לא ישכח אותו לעולם.

עיניהן הקרועות מאימה ופניהן המעונות והמגואלות בדם של אגם ברגר, לירי אלבג, קרינה ארייב, נעמה לוי ודניאלה גלבוע – ילוו אותנו באשר נלך.

מתוך סרטון חטיפת התצפיתניות על ידי חמאס ב-7 באוקטובר 2023
מתוך סרטון חטיפת התצפיתניות על ידי חמאס ב-7 באוקטובר 2023

המאייר מישל קישקה סיכם את זה באיור ובפראפרזה מצמיתה על המשפט הידוע של דוד בן-גוריון שמופיע על שלטים בכל בסיסי צה"ל: "תדע כל אם עברייה כי הפקירה את גורל בתה בידי ממשלה לא ראויה".

קשה לדמיין כיצד מצליחים הוריהן של החטופות לישון בלילה, בידיעה שהסיוט הנורא הזה שעובר על בנותיהם נמשך מאז, ונמשך, ונמשך, ונמשך, ונמשך, ונמשך – כבר 230 ימים ולילות. והסוף לא נראה באופק.

את האכזריות של מחבלי חמאס מול הבחורות הצעירות הכפותות והמעונות, צריך להקרין שוב ושוב לכל מי שמפגין למענם בקמפוסים של העולם החופשי ורואה בהם "לוחמי חירות". אלה לוחמי חירות שצועקים לבחורות חבולות שראו את חברותיהן נרצחות לנגד עיניהן "את יפה כל כך" ו"הנה בנות שיכולות להיכנס להיריון".

הסרטון המתעד את רגעי האימה במוצב נחל עוז הוא גם המחשה למה שעבר על מדינת ישראל כולה בבוקר השבעה באוקטובר: כולנו נתפסנו שאננים בפיג'מה, לא מוגנים, לא מוכנים, לא ערוכים, מושפלים מול חבורת פראים אכזריים, שהצליחו להוריד על הברכיים לא רק את התצפיתניות במוצב נחל עוז, אלא את כל המדינה.

כולנו נתפסנו בפיג'מה, לא מוגנים, לא מוכנים, מושפלים מול חבורת פראים אכזריים, שהצליחו להוריד על הברכיים את כל המדינה

מדינת ישראל שלחה את התצפיתניות למוצב נחל עוז והפקירה אותן שם לגורל אכזר מעבר לכל דמיון. מדינת ישראל צריכה לעשות הכול כדי לחלץ אותן משבי חמאס.

וכל מי שהיו אחראים – במישרין ובעקיפין – למחדל הבלתי נתפס הזה, צריכים ללכת הביתה ולהתבייש להראות את פרצופם בציבור.

 
הרחובות בוערים, הממשלה אדישה
אלפים במחאה בירושלים נגד הממשלה בזמן פתח מושב הקיץ של הכנסת, 20 במאי 2024 (צילום: Aron Leib Abrams/Flash90)
אלפים במחאה בירושלים נגד הממשלה בזמן פתח מושב הקיץ של הכנסת, 20 במאי 2024 (צילום: Aron Leib Abrams/Flash90)

פרסום סרטון החטיפה וההתעללות בנחל עוז הוציא אתמול לרחובות מאות מפגינים להפגנות ספונטניות. בירושלים נערכה הפגנה מול משרד ראש הממשלה ובתל אביב נחסמו נתיבי איילון לזמן קצר. עינב צנגאוקר, שבנה מתן חטוף בעזה, קראה לשרים:

"תפילו את הממשלה, המדינה צריכה לקחת אחריות ולהחזיר לנו את האוויר שלנו. אנחנו דורשים מגנץ, איזנקוט ודרעי להפיל הערב את הממשלה. לא בגלל חוק הגיוס, לא בגלל כספים קואליציוניים. בגלל שיש לנו אזרחים ואזרחיות בשבי. בידיים של האויב".

הגם שכבר קשה להזדעזע מהתנהגותו האטומה והמנותקת של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוא בכל זאת הצליח להפתיע אתמול.

הגם שכבר קשה להזדעזע מהתנהגותו האטומה והמנותקת של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוא בכל זאת הצליח להפתיע אתמול

משפחות התצפיתניות הודיעו מראש שהסרטון הקשה יפורסם בדיוק בשעה שש בערב. ראש הממשלה התחכם ופרסם במקביל סרטון מטעמו, שבו לא התייחס כלל לחטופות, אלא תקף את המדינות שהביעו תמיכה בהכרה במדינה פלסטינית.

חייבים לעצור רגע ולנסות לדמיין איך סרטון כזה בא לעולם: בלשכת ראש הממשלה מתקיימת ישיבת הערכת מצב לקראת פרסום סרטון החטופות. ראש הממשלה כמובן יודע מה בדיוק יראו בסרטון הזה – הוא כבר ראה את הגרסה המלאה בחודש מרץ, כשהסרטון הוקרן לחברי קבינט המלחמה (ודבר לא נעשה בעקבות זאת).

הנוכחים בישיבה משערים איך ייראו התגובות בציבור לסרטון ומציעים אסטרטגיות שונות כיצד להגיב עליו. מתקבלת החלטה להתעלם ממנו לחלוטין ולתקוף: ראש הממשלה עסוק כרגע בהישרדותו הפוליטית וביצור הבייס שלו.

וזה ממש לא מקרי שבערוץ 14 החליטו אתמול לא לשדר את הסרטון המלא אלא רק שניות ספורות מתוכו, כדי "לא לפגוע ברוח הלחימה של העם". או כמו שאמרה אורית סטרוק בשבעה באוקטובר: "קודם כל חג שמח".

"לרוע שלו אין שיעור", כותב יוסי ורטר ב"הארץ" על ראש הממשלה, "הוא ממשיך להלעיט את הציבור בסיסמאות על 'ניצחון מוחלט' בזמן שהבנות הללו שם. העיניים שלהן חייבות ללוות אותו בכל רגע ורגע. לבעת אותו. להפריע את שנתו בסיוטים".

אנחנו הרי יודעים שזה לא יקרה. אלה רק אנחנו שנמשיך להתהפך בלילה מבועתים.

 
עדכוני מלחמה
מימין לשמאל: סרן ישראל יודקין, רס"ר (מיל') גדעון חי דירוא וסמ"ר אליהו (אלי) חיים אמסלם שנפלו ב-22 במאי 2024
מימין לשמאל: סרן ישראל יודקין, רס"ר (מיל') גדעון חי דירוא וסמ"ר אליהו (אלי) חיים אמסלם שנפלו ב-22 במאי 2024
  • שלושה חיילי צה"ל נהרגו אתמול בקרבות בבית חאנון שבצפון רצועת עזה. ההרוגים הם רס"ר (מיל') גדעון דירוא, בן 33 מתל אביב, מיחידת יהל"ם של חיל ההנדסה; סרן ישראל יודקין, בן 22 מכפר חב"ד וסמ"ר אלי אמסלם, בן 21 מרעננה – שניהם מגדוד 97 של חטיבת כפיר.
  • לוחם צה"ל מגדוד 97 של חטיבת כפיר נפצע הלילה באורח קשה בקרב בצפון הרצועה. הלוחם פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים ומשפחתו עודכנה.
  • משרד הבריאות של הרשות הפלסטינית בגדה המערבית הודיע הבוקר כי מספר ההרוגים הפלסטינים בהיתקלויות עם חיילי צה"ל בג'נין עלה ל-12.
  • בלבנון מתפרסמות הבוקר ידיעות על שני אנשי חזבאללה שנהרגו מפגיעת כטב"ם ישראלי באזור נבטיה.
  • בתום דיון לילי החליט קבינט המלחמה להנחות את צוות המשא ומתן לשחרור החטופים לחדש את המגעים לעסקה.
 
הדומינו המדיני נמשך
ראש ממשלת אירלנד סיימון האריס (משמאל) ושר החוץ של אירלנד מישל מרטין מכריזים על החלטת ממשלת אירלנד להכיר במדינה פלסטינית, 22 במאי 2024 (צילום: Paul FAITH / AFP)
ראש ממשלת אירלנד סיימון האריס (משמאל) ושר החוץ של אירלנד מישל מרטין מכריזים על החלטת ממשלת אירלנד להכיר במדינה פלסטינית, 22 במאי 2024 (צילום: Paul FAITH / AFP)

נורווגיה, אירלנד וספרד הודיעו אתמול שהן מכירות במדינה פלסטינית. בישראל מעריכים שמלטה, סלובניה ובלגיה יצטרפו אליהן בקרוב, במה שכבר זכה לכינוי "דומינו מדיני".

השר ישראל כ"ץ, שקשה להיזכר בתכונה אחת שלו שהופכת אותו לשר חוץ ראוי לימים האלה, הודיע אתמול שהוא מחזיר את השגרירים מאוסלו, דבלין ומדריד ל"התייעצויות", וזימן את שגרירי המדינות ל"שיחת נזיפה".

לפני הכרזת שלוש המדינות אתמול, כבר הכירו 144 מתוך 193 המדינות החברות באו"ם במדינה פלסטינית, אבל אלה היו בעיקר מדינות לא מערביות (עם שתי יוצאות מהכלל: שוודיה, שהכירה במדינה פלסטינית ב-2014; ואיסלנד, שעשתה זאת ב-2011). מה שקרה אתמול מעיד על התדרדרות חמורה במעמד הבינלאומי של ישראל.

אפשר כמובן לצייץ נגד המדינות הללו, להשמיץ אותן, ללעוג להן, להאשים אותן באנטישמיות, בשנאת ישראל ובשנאת יהודים, להזכיר את קוויזלינג בנורווגיה ששיתף פעולה עם הנאצים, ולהרחיק עד גירוש ספרד. ואפשר גם לשאול איך מצליחה ממשלת ישראל הכושלת לספוג תבוסה אחר תבוסה, בכל חזית שאיתה היא מתמודדת?

ואפשר גם לשאול איך מצליחה ממשלת ישראל הכושלת לספוג תבוסה אחר תבוסה, בכל חזית שאיתה היא מתמודדת?

 
הורחבה הגדרת הנגב
מתנחלים מקימים אוהלים ליד קריית ארבע - פעם חלק מיהודה ושומרון, כיום חלק מהנגב (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
מתנחלים מקימים אוהלים ליד קריית ארבע – פעם חלק מיהודה ושומרון, כיום חלק מהנגב (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

סליחה – יש חזית אחת שבה ישראל הולכת מחיל אל חיל, אפילו אחרי השבעה באוקטובר: העמקת הכיבוש בגדה המערבית.

אתמול קרה הדבר המדהים הבא: הקואליציה תמכה בקריאה טרומית בהצעת חוק שגובשה בחיפזון רק ביום ראשון בוועדת השרים לענייני חקיקה. החוק משנה את מפת ישראל, כך שמעתה המועצות קריית ארבע ודרום הר חברון ייכללו אף הן בהגדרה "נגב", וכך ייהנו מכספי הפיצויים שאמורים להגיע לתושבי הנגב המערבי שהופקרו על ידי הממשלה הזו בשבעה באוקטובר (כ-19 מיליארד שקל, על פי האומדנים האחרונים).

שרי הממשלה אפילו התבדחו על הנושא, בלי בושה. "תבדקו את קו הרוחב – דין קריית גת כדין קריית ארבע", השתעשע להנאתו יצחק וסרלאוף, שנושא בתואר המחייב השר לפיתוח הנגב, הגליל והפריפריה.

"גם ניו זילנד בקו הרוחב של קריית גת", זעם יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד, "קריית ארבע זה לא בנגב. תקנו מפה. זה אירוע משוגע".

"גם ניו זילנד בקו הרוחב של קריית גת", זעם יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד, "קריית ארבע זה לא בנגב. תקנו מפה. זה אירוע משוגע"

זה אירוע משוגע. כל חיינו כאן הם אירוע משוגע.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה