אמיר בן-דוד  
 
דואר היום: ניוזלטר יומי עממי עם אמיר בן-דוד
יום שני, 20 מאי 2024
 
דרמה בהרי איראן

באיראן אישרו הבוקר כי הנשיא אבראהים ראיסי ושר החוץ חוסיין אמיר עבדולחיאן נהרגו אתמול בהתרסקות מסוק בצפון המדינה. יחד איתם נהרגו הטייס וטייס המשנה של המסוק, ובכירים נוספים שחזרו עמם מטקס השקת סכר שהתקיים על גבול איראן-אזרבייג'ן.

מדובר אמנם בדרמה פנימית שתטלטל בתקופה הקרובה את הצמרת האיראנית, אבל ברור שלישראל יש בה עניין מיוחד – מדובר בטלטלה שתעבור על המעצמה האזורית שעומדת כעת מולנו, ומניעה מאחורי הקלעים ולפניהם, רבים מהאיומים שניצבים כעת בפני ישראל.

גופתו של נשיא איראן אבראהים ראיסי מפונה מאזור התרסקות המסוק, 20 במאי 2024 (צילום: Iranian Red Crescent Society / AFP)
גופתו של נשיא איראן אבראהים ראיסי מפונה מאזור התרסקות המסוק, 20 במאי 2024 (צילום: Iranian Red Crescent Society / AFP)

ראיסי היה האיש החזק באיראן, השני בחשיבותו בהיררכיה הפנימית (אחרי המנהיג העליון עלי חמינאי) ומי שעומד בראש הרשות המבצעת, ובין היתר עומד בראש המועצה האיראנית לביטחון לאומי, שאחראית לגיבוש האסטרטגיה האיראנית בנושאי חוץ וביטחון.

בניגוד לרושם שעלול להתקבל מתמונות התפילות ה"ספונטניות" ברחובות איראן, ראיסי לא נהנה מפופולריות רבה ברחוב האיראני. "שלוש שנים לאחר בחירתו כנשיא, ניצב ראיסי בפני ביקורת גוברת, אפילו מצד חוגים שמרניים, על רקע כישלון מדיניותו הכלכלית", כותב הבוקר ב"ידיעות אחרונות" רז צימט, מומחה לאיראן במכון למחקרי ביטחון לאומי.

בניגוד לרושם שעלול להתקבל מתמונות התפילות ה"ספונטניות" ברחובות איראן, ראיסי לא נהנה מפופולריות רבה ברחוב האיראני

צימט מזכיר שראיסי "התקשה לשפר את מעמדו הציבורי כמי שהיה שותף להוצאות להורג ההמוניות של אסירים פוליטיים בשנת 1988, כאשר כיהן כסגן התובע הכללי של טהרן".

לא מדובר, כמו שאפשר להבין, בחסיד אומות העולם, גם בלי קשר לתפקיד המשמעותי שמילא במדיניות החוץ האגרסיבית של איראן כלפי ישראל.

אמיר בר-שלום, הפרשן לענייני ביטחון של זמן ישראל, כותב הבוקר:

"לא בכדי ראיסי נחשב למועמד מוביל לרשת את המנהיג העליון: הוא הוביל לכל אורך כהונתו קו ניצי מאוד במדיניות החוץ כלפי ארצות הברית וישראל, וכן במדיניות הפנים – במיוחד לאורך ימי מחאת החיג'אב בשנה שעברה. בחודשים האחרונים הוא שב להגביר את הלחץ על הציבור, כששלח לרחובות את משטרת הצניעות, אשר עצרה אלפי נשים שלא עטו חיג'אב".

כל הגורמים שמצוטטים הבוקר בתקשורת בישראל מסכימים שלא צפוי שינוי משמעותי במדיניות האיראנית בעקבות תאונת המסוק. "המערכת האיראנית יודעת להתמודד עם המשברים האלה", מצוטט הבוקר בזמן ישראל האלוף (מיל') עמוס גלעד, "זו מדינה מספיק גדולה ובעלת הון אנושי ומשאבים".

סוכנויות הידיעות מדווחות כי הפרלמנט האיראני התכנס הבוקר לישיבת חירום, כשמושבו של ראיסי במרכז השולחן נותר ריק לזכרו. בישיבה מונה סגנו של ראיסי, מוחמד מוחבר, כממלא מקום זמני עד שיתקיימו בחירות לנשיאות בעוד 50 יום לכל המאוחר.

 
עימותים לקראת חזרת הכנסת
הפגנת "אחים לנשק" על כביש 1 בדרך לירושלים, 20 במאי 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
הפגנת "אחים לנשק" על כביש 1 בדרך לירושלים, 20 במאי 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

הכנסת חוזרת היום מפגרה ארוכה לכנס הקיץ, שאמור להיות סוער ורצוף באירועי מחאה ועימותים פנימיים.

הבוקר ניסו חברי ארגון "אחים לנשק" לחסום את כביש 1 ליד שער הגיא, ובמקום התפתחו עימותים בין מפגינים לשוטרים. 12 מפגינים נעצרו.

הבוקר ניסו "אחים לנשק" לחסום את כביש 1 ליד שער הגיא, ובמקום התפתחו עימותים בין מפגינים לשוטרים. 12 מפגינים נעצרו

בשעה חמש אחר הצוהריים מתוכננת עצרת מחאה גדולה מול הכנסת, שתלווה בקריאות שונות – להפלת הממשלה, להקדמת הבחירות, לעצירת המלחמה, להתקדמות בעסקת החטופים, להתנגדות לחוק הגיוס ועוד. לא חסרות לישראלים סיבות למחות מול הכנסת והממשלה הכושלות ביותר בתולדות ישראל.

מארגון "אחים לנשק" נמסר:

"הבוקר הגיעו פעילינו סמוך לשער הגיא, בדרך המיתולוגית שבה שיירות פרצו בדרך אל ירושלים, ונעמדו בשוליים כשהם מחזיקים בתמונות החטופות והחטופים ובידיהם דגלי ישראל.

"הפעילים הגיעו עם שלטי ענק שנושאים מסר ברור: מורשת ממשלת החורבן תיזכר לדיראון עולם. בזמן שלוחמינו בעזה, היא מתכוונת להעביר חוק השתמטות כתרגיל פוליטי על גביהם".

מהמשטרה נמסר שהמעצרים בוצעו אחרי שבלשי המשטרה איתרו ברכבים שהיו במקום ובסמוך אליהם מערומי קרשים, ג'ריקנים של דלק, צמיגים, כפפות וסמרטוטים:

"לפי החשד, מספר פורעי חוק התכוונו להעלות את הרכבים אל כביש מספר 1 בשעת עומס, במטרה לחסום אותו ולהבעיר את הרכבים באש תוך סיכון משתמשי הדרך. חלק מהחשודים התנגדו למעצרם ולא נשמעו להוראות השוטרים… השוטרים מנעו בגופם את חסימת הציר, הצתת הרכבים באמצעות חומר דליק וסיכון משתמשי הדרך".

 
את פעילי הימין המשטרה לא עוצרת
פעילי ימין עוצרים משאית הנושאת סיוע הומניטרי לרצועת עזה ומשחיתים את השקים שהיא נושאת, 13 במאי 2024 (צילום: ספיר סלוצקר עמראן, "שוברות קירות")
פעילי ימין עוצרים משאית הנושאת סיוע הומניטרי לרצועת עזה ומשחיתים את השקים שהיא נושאת, 13 במאי 2024 (צילום: ספיר סלוצקר עמראן, "שוברות קירות")

את המחאה בכביש 1 המשטרה דיכאה הבוקר בתקיפות – כולל, כאמור, 12 מעצרים של פעילים. כך היא גם נוהגת מדי שבת בהפגנות המחאה ברחוב קפלן בתל אביב.

לעומת זאת, פעילי הימין שמפעילים אלימות בכבישים זוכים ליחס סלחני בהרבה, שלא פעם נראה מהצד כמו שיתוף פעולה של ממש. אתמול תועדו כעשרים פעילי ימין, ובהם קטינים, עוצרים משאיות באזור גבעת המבתר בירושלים, במטרה לחסום נסיעה של משאיות הנושאות סיוע הומניטרי לרצועת עזה.

פעילי הימין שמפעילים אלימות בכבישים זוכים ליחס סלחני בהרבה, שלא פעם נראה מהצד כמו שיתוף פעולה של ממש

בסרטונים שהועלו לרשת נראים פעילי ימין מאלצים נהגי משאיות להציג להם רישיונות ותעודות משלוח. פעילי הימין אף פתחו את תא המטען של המשאיות כדי לבדוק מה הן מובילות.

אחד האנשים שתיעד את האירועים בכביש ציין כי במקום הייתה ניידת משטרה שלא מנעה את פעילות המחאה (כלומר אפשרה לאזרחים לקחת לעצמם סמכות פיקוח, לעצור כלי רכב ולחקור נהגים).

גם אחרי שהגיעו לזירה ניידות נוספות, פעילי הימין המשיכו לעשות ככל העולה על רוחם, ולא פוזרו או נעצרו.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "לא התקבל במשטרה כל דיווח או תלונה על תקיפה במקום. לא עברו במקום משאיות סיוע הומניטרי כלשהן. נמשיך לפעול לאכיפת החוק ושמירת הסדר הציבורי בכל מקום שיידרש".

מה שמעלה שוב את התהיה, האם שמירת הסדר הציבורי נחלק כעת בין משטרת ישראל לבין מיליציות ימין שעושות ככל העולה על רוחן?

 
סמוטריץ' רוצה לחזור ללבנון
ראש הממשלה בנימין נתניהו במפגש עם ראשי הרשויות של קו העימות בצפון, 19 במאי 2024 (צילום: קובי גדעון /לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו במפגש עם ראשי הרשויות של קו העימות בצפון, 19 במאי 2024 (צילום: קובי גדעון /לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אתמול בלשכתו בירושלים עם ראשי רשויות מקומיות מאזור הצפון. זו הייתה הפגישה הראשונה של נתניהו איתם מאז חודש ינואר. באותה פגישה הבטיח נתניהו לאשר תקציב של 3.5 מיליארד שקל לשיקום הצפון ולצורכי חירום. הבטחה שלא מומשה.

אתמול האשים נתניהו את היועצים המשפטיים ואת החשבים בעיכוב ביצוע ההחלטה הקודמת שלו. הוא גם "הנחה" כהרגלו בקודש את מנכ"ל משרדו ואת מנכ"ל משרד האוצר לגבש במהירות תוכנית שתהיה מקובלת על ראשי הרשויות ותועבר במהירות לאישור הממשלה.

נתניהו סירב לומר לראשי הרשויות איך הוא מתכנן לפתור את המשבר הקיומי הגדול הזה ("אני לא הולך להגיד לחזבאללה מה אנחנו הולכים לעשות").

נתניהו סירב לומר איך הוא מתכנן לפתור את המשבר הקיומי ("אני לא הולך להגיד לחזבאללה מה אנחנו הולכים לעשות")

אבל במקביל, שר האוצר (והשר במשרד הביטחון) בצלאל סמוטריץ' – שקיים אתמול עם סיעת הציונות הדתית ישיבה מיוחדת ביישוב בר יוחאי שבגליל – הסביר שהמצב הקשה בצפון התחיל "בבריחה של צה"ל על ידי אהוד ברק מרצועת הביטחון בלבנון", ולהבדיל מנתניהו דווקא אמר מה לדעתו צריך לעשות: "ליצור רצועת ביטחון בדרום לבנון".

טל שניידר, הפרשנית המדינית של זמן ישראל, תוהה הבוקר:

"עם איזה צבא הוא יעשה את זה בדיוק? הצבא עסוק באינספור משימות בעזה, בגדה המערבית, ובגבולות לבנון, סוריה ואפילו ירדן. יש לסמוטריץ' כוחות לוחמים חדשים שלא שמענו עליהם?

"מדובר באחד מהשרים שהצביעו השבוע להעברת חוק גיוס מגוחך, שיאפשר לבני הישיבות להמשיך ולהשתמט… אז מי אמורים לשמור על רצועת הביטחון בדיוק?"

 
עדכוני מלחמה
רב-סרן גל שבת, שנהרג לאחר שנפגע באורח קשה ב-15 במאי 2024 בהיתקלות עם מחבלים ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
רב-סרן גל שבת, שנהרג לאחר שנפגע באורח קשה ב-15 במאי 2024 בהיתקלות עם מחבלים ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
  • אתמול נפטר מפצעיו רס"ן גל שבת, בן 24 מקציר, מ"פ חץ בגדוד 202 של חטיבת הצנחנים. שבת נפצע באורח קשה בתאריך ביום רביעי שעבר בהיתקלות עם מחבלים בצפון רצועת עזה.
  • דובר צה"ל הודיע אמש כי בפעילות משותפת של צה"ל ושב"כ, הותקף וחוסל מפקד חמאס זאהר חולי המכונה "אבו חאמד", אשר במקביל לתפקידו בזרוע הצבאית שימש כבכיר במשטרת חמאס במחנות המרכז.
  • מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו הלילה מטרות של חזבאללה בדרום לבנון, במרחבים בליידא, אל ג'יבין ואל עדייסא, לצד עמדת תצפית של הארגון במרחב שיחין שבדרום לבנון.
  • דובר צה"ל פרסם אתמול תיעוד וידיאו שנמצא על ידי כוחות צה"ל ברצועת עזה, ובו נראות הילדות אלה אליקים בת ה-8 ודפנה אליקים בת ה-15 בעת שהיו חטופות בעזה. השתיים שוחררו בסוף נובמבר, והסרטון פורסם לבקשת המשפחה.
 
אליפות היסטורית למנצ'סטר סיטי
קבוצת מנצ'סטר סיטי חוגגת את האליפות הרביעית ברציפות בליגה האנגלית, 19 במאי 2024 (צילום: AP Photo/Dave Thompson)
קבוצת מנצ'סטר סיטי חוגגת את האליפות הרביעית ברציפות בליגה האנגלית, 19 במאי 2024 (צילום: AP Photo/Dave Thompson)

מנצ'סטר סיטי, הקבוצה שמוביל פפ גווארדיולה בצד התכול של מנצ'סטר, עשתה אתמול היסטוריה והפכה למועדון הכדורגל הראשון ב-136 שנות הליגה האנגלית שזוכה בארבע אליפויות רצופות.

ההישג המרשים הזה אמנם נשען על הכסף הגדול מאבו דאבי, כפי שימהרו להזכיר האוהדים הקנאים של מנצ'סטר יונייטד וליברפול – ובמידה לא מבוטלת של צדק. מנצ'סטר סיטי הוא מועדון הכדורגל העשיר בעולם כיום.

הסיטיזנז ניצחו אתמול 3:1 את וסטהאם מול הקהל הביתי הנלהב באצטדיון האיתיחאד. פיל פודן כבש צמד ב-18 הדקות הראשונות וסגר עניין, וגם הזכיר למה הוא נבחר בשבת לכדורגלן העונה באנגליה.

ארסנל – שניצחה 2:1 את אברטון וייחלה להפסד בלתי סביר של מנצ'סטר סיטי – תסתפק בסגנות.

ליברפול, השלישית, סיימה את העונה בניצחון 2:0 על וולבס, ובטקס פרידה מרשים ומרגש מהמאמן יורגן קלופ, שעוזב את המועדון אחרי שמונה שנים מפוארות שבהן הפך ליקיר העיר.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה