אמיר בן-דוד  
 
דואר היום: ניוזלטר יומי עממי עם אמיר בן-דוד
יום שלישי, 21 מאי 2024
 
קונצנזוס נדיר בישראל

בקשתו של כרים קאן, התובע בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג (ICC), להוציא צווי מעצר נגד ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט ובמקביל גם נגד שלושת מנהיגי חמאס – אסמאעיל הנייה, יחיא סנוואר ומוחמד דף – הצליחה ליצור בישראל קונצנזוס ציבורי נדיר, כמעט מקיר לקיר. דבר שלא קרה בישראל כבר שנים.

קאן ציין בבקשה שלו, כי יש יסוד סביר להניח שכל החמישה נושאים באחריות לפשעים נגד האנושות בשל מעשיהם. הוא הוסיף כי אם יאשרו השופטים את בקשתו, הוא מתחייב "להשקיע את כל המאמצים הדרושים כדי להביא למעצרם של אישים אלו".

בית הדין הבינלאומי בהאג (צילום: Wiskerke / Alamy)
בית הדין הבינלאומי בהאג (צילום: Wiskerke / Alamy)

בהודעה שפרסם קאן הוא פירט את הפשעים המיוחסים לראשי חמאס – השמדה, רצח, חטיפה, עינויים, אונס ותקיפה מינית, התעללות; ופירט את הפשעים שעליהם אחראים נתניהו וגלנט – הרעבת אוכלוסייה אזרחית בתור אמצעי מלחמה, הריגה מכוונת ורצח, תקיפות מכוונות נגד אוכלוסייה אזרחית.

קאן מזכיר בבקשה כי חמאס תקף את ישראל וכי לישראל זכות להגן על עצמה, "ואולם זכות זו לא מתירה לה לפעול שלא על פי הדין הבינלאומי".

הבקשה הדרמטית של קאן הובילה לכך שגדולי מתנגדיו ומבקריו של ראש הממשלה התייצבו אתמול לצידו בצורה נחרצת וחד-משמעית. כל ראשי הסיעות בכנסת – למעט חד"ש-תע"ל ומפלגת העבודה – חתמו על גינוי משותף וכינו את בקשת התובע מקוממת וצבועה.

כל ראשי הסיעות בכנסת – למעט חד"ש-תע"ל ומפלגת העבודה – חתמו על גינוי משותף וכינו את בקשת התובע מקוממת וצבועה

גם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן גינה בחריפות את ההחלטה. "תנו לי להבהיר", הוא אמר הלילה, "בניגוד למה שהתובע אולי רומז, אין השוואה – אין – בין ישראל לחמאס". גם בבריטניה הסתייגו מההחלטה, למרות שקאן הוא אזרח בריטי.

יובל יועז, הפרשן המשפטי של זמן ישראל, מרחיב הבוקר ומסביר שהבקשה חסרת התקדים של קאן להעמיד לדין שני מנהיגים נבחרים במדינה דמוקרטית היא בעצם החלטה נגד מדינת ישראל ולא נגדם אישית. "אם נתניהו וגלנט חשודים בביצוע פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות מאז שמונה באוקטובר, הרי שמדינת ישראל כולה חשודה בכך".

התובע הראשי של בית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג כרים קאן (במרכז) מכריז על החלטו לבקש צווי מעצר נגד בנימין נתניהו, יואב גלנט, יחיא סנוואר, אסמאעיל הנייה ומוחמד דף, 20 במאי 2024 (צילום: צילום מסך, ICC)
התובע הראשי של בית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג כרים קאן (במרכז) מכריז על החלטו לבקש צווי מעצר נגד בנימין נתניהו, יואב גלנט, יחיא סנוואר, אסמאעיל הנייה ומוחמד דף, 20 במאי 2024 (צילום: צילום מסך, ICC)

ומאחר שזה מצב העניינים, ברור למה הבקשה של קאן הצליחה לאחד לרגע כמעט את כל המערכת הפוליטית הישראלית השסועה, המסוכסכת והמפולגת. "איש בישראל לא ציפה, גם בחלומותיו השחורים ביותר, ליצירת סימטריה כמעט מוחלטת מצד התובע בין ישראל לחמאס", כותב יועז.

"איש בישראל לא ציפה, גם בחלומותיו השחורים ביותר, ליצירת סימטריה כמעט מוחלטת מצד התובע בין ישראל לחמאס"

ואחרי שכל זה נאמר, ואחרי שמסכימים כי מדובר בהחלטה תקדימית, שערורייתית, שככל הנראה גם נגועה בשיקולים פוליטיים זרים, צריך גם לומר שהתנהגותם של מנהיגי ישראל בשנים האחרונות תרמו תרומה לא מבוטלת ליצירת אווירה בינלאומית עוינת וביקורתית כלפי ישראל, שהופכת בהדרגה למדינה מצורעת בעולם.

זה כולל את ההתבטאויות היהירות, הזלזול הבוטה בחיי אדם, ההצהרות השוללות מהפלסטינים כל זכות להגדרה עצמית, הסרבנות הבוטה לכל הצעה להסדר והפעולות הרבות בניגוד לדין הבינלאומי בשטחים.

אפשר כמובן להמשיך לבכות שהעולם כולו נגדנו, ושכולם אנטישמים ושונאי יהודים. לא בטוח שזו תהיה אסטרטגיה יעילה במיוחד.

אפשר גם להמשיך ולטעון ש"צה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם" (כפי נתניהו חזר ואמר אתמול). אבל רצוי לא ללוות את הטענה הזו בקריאות להרוג, להשמיד, להרעיב ולגרש את כל תושבי עזה ש"אין בהם חפים מפשע". זה פשוט לא מסתדר ביחד.

 
הגזר הסעודי
נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש עם היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית ג'ייק סאליבן, 19 במאי 2024 (צילום: מעיין טואף/לע"מ)
נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש עם היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית ג'ייק סאליבן, 19 במאי 2024 (צילום: מעיין טואף/לע"מ)

בישראל עסוקים הבוקר בעיקר ב"מקל" של בית הדין הבינלאומי בהאג שמאיים על ראשם של נתניהו וגלנט (ובמידה מסוימת, על ראש כולנו). אבל בזירה הבינלאומית מציעים לישראל גם "גזר" – בדמות הסכם נורמליזציה עם ערב הסעודית.

בימין הקיצוני הישראלי – שהשתלט לחלוטין על המדיניות של ישראל – משוכנעים שמדובר בלא פחות מקונספירציה בינלאומית שכל מטרתה לדחוף את ישראל להקים מדינה פלסטינית, וכל מי שמצדד בהסדר כזה מוקע מייד כבוגד ש"רוצה לתת פרס למרצחים של ארגון הטרור הנאצי חמאס".

מאחר שישראל כרגע לא משתפת פעולה וראש הממשלה שמחושק היטב מימין לא מעלה על דל שפתיו את צירוף המילים המגונה "מדינה פלסטינית", ארצות הברית ממשיכה להתקדם במגעים עם סעודיה בלעדינו. כי בניגוד למה שחושבים בספסלים האחוריים של הליכוד ובספסלים הקדמיים של עוצמה יהודית – אנחנו לא מרכז הייקום, ולארה"ב יש גם אינטרסים משלה בזירה הבינלאומית.

אתמול אמר דובר המועצה לביטחון לאומי בארה"ב ג'ו קירבי כי היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן הגיע ל"פריצת דרך משמעותית" במהלך ביקורו האחרון במזרח התיכון, ואישר כי ארה"ב וסעודיה "קרובות להסכם, ואנחנו מאמינים שזה גם יכול להוביל בסוף למדינה פלסטינית. אנחנו מאמינים שזה הדבר הכי טוב גם לפלסטינים וגם לישראל".

נשיא המדינה יצחק הרצוג סיפר אתמול בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה כי גם הוא נפגש עם סאליבן ושמע ממנו על ההצעה שעומדת בפני ישראל לנורמליזציה עם סעודיה.

הרצוג – שאיש עוד לא האשים אותו בגילוי אומץ לב ציבורי – אמר אתמול שהוא מקווה מאוד שההצעה הזו נבחנת ברצינות, שכן היא מציעה מהלך שיכול להוביל לשינוי עצום, או במילותיו של הרצוג: "גיים צ'יינג'ר היסטורי שמהווה ניצחון על אימפריית הרשע, שביקשה בשבעה באוקטובר להחריב את הסיכוי לנורמליזציה".

 
צה"ל תוקף בג'נין
כוח של צה"ל בג'נין, 13 בדצמבר 2023 (צילום: Zain JAAFAR / AFP)
כוח של צה"ל בג'נין, 13 בדצמבר 2023 (צילום: Zain JAAFAR / AFP)

הדיווחים שמגיעים הבוקר מג'נין – על כך שחיילי צה"ל הרגו את אוסייד כמאל ג'ברין – רופא פלסטיני בן 50, שהיה בדרכו לבית החולים הממשלתי שם עבד כמומחה לכירורגיה – וירו בנער שרכב על אופניו, לא יעזרו היום לישראל להתגונן מפני הטענות על שימוש מופרז בכוח בתקשורת הבינלאומית.

לפחות שבעה פלסטינים נהרגו הבוקר בפעילות יזומה של כוחות הביטחון לסיכול טרור בג'נין. במקום נערכים מאז שעות הבוקר חילופי אש כבדים. על פי עדויות, כוחות מיוחדים של צה"ל נכנסו כשהם מוסווים לג'נין ולמחנה הפליטים שצמוד לה, וכשנחשפו, נכנסו בעקבותיהם כוחות גלויים רבים.

לפחות שבעה פלסטינים נהרגו הבוקר בפעילות יזומה של כוחות הביטחון לסיכול טרור בג'נין. במקום נערכים מאז חילופי אש כבדים

על פי עדויות שונות המתפרסמות הבוקר, עשרות לוחמים של צה"ל עדיין פועלים בשטח. על פי משרד הבריאות הפלסטיני של הרשות הפלסטינית, שבעה פלסטינים נהרגו ותשעה נפצעו. בג'נין גם מדווחים כי אחד ההרוגים הוא עלאם ג'ראדאת, מורה בבית ספר, שנפגע מירי בזמן שנסע ברכבו.

 
עדכוני מלחמה
חיילי צה"ל ברצועת עזה. מאי 2024 (צילום: דובר צה
חיילי צה"ל ברצועת עזה. מאי 2024 (צילום: דובר צה"ל )
  • לוחם במילואים מגדוד רותם של חטיבת גבעתי, נפצע אתמול באורח קשה בקרב בדרום רצועת עזה. באותו קרב נפצע באורח קשה גם חייל במילואים באגד לוגיסטי 8237. שניהם פונו לבית החולים ומשפחותיהם עודכנו.
  • צה"ל הודיע הבוקר כי ישראל התנקשה אתמול בקאסם סקלאווי, מפקד מערך הרקטות והטילים בגזרת החוף של חזבאללה. על פי ההודעה, כלי טיס של חיל האוויר תקף את סקלאווי ליד העיר צור.
  • ספינת טילים של חיל הים ומטוסי קרב של חיל האוויר יירטו אמש שתי מטרות אוויריות שהיו בדרכן לישראל מכיוון מזרח. הן לא הגיעו לגבול ולכן לא הופעלו אזעקות בישראל.
  • כוחות צה"ל ממשיכים בפעילות ברחבי רצועת עזה, בין השאר בג'באליה, ברפיח ובמרכז הרצועה. על פי הודעת צה"ל נהרגו הבוקר מחבלים שירו לעבר חיילים והושמדו מטרות טרור רבות.
  • אזעקות הופעלו הבוקר בגליל המערבי מחשש לחדירת כלי טיס עוין. במהלך הלילה זוהו שיגורים מלבנון לגליל המערבי, שנפלו בשטחים פתוחים.
  • החות'ים טוענים הבוקר כי הם יירטו כטב"ם אמריקאי באזור מחוז אל-באידה.
 
שיא גינס בליגה א'

משחקי כדורגל בליגה א' של ישראל (שהיא הליגה השלישית, אחרי ליגת העל והליגה הלאומית) לא מעניינים בדרך כל איש מלבד השחקנים, חלק מבני משפחותיהם וקומץ אוהדים מסורים.

אבל אתמול התרחש אירוע נדיר שיכניס משחק כדורגל מליגה א' של ישראל לספר השיאים של גינס. קבוצות הכדורגל של מ.ס דימונה ושמשון תל אביב הגיעו לדו-קרב פנדלים בגמר המחוזי של ליגה א', אחרי משחק דרמטי שהסתיים בתיקו 2:2.

שתי הקבוצות בעטו לא פחות מ-56 בעיטות עונשין מהנקודה הלבנה, עד שהמשחק הוכרע בתוצאה 23:22 לטובת דימונה. הם שברו בכך את שיא גינס הרשמי לדו קרב הפנדלים הארוך ביותר.    

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה