ד"ר ענת הוכברג-מרום
הזמן של
ד"ר ענת הוכברג-מרום

ד"ר ענת הוכברג-מרום היא מומחית גיאופוליטית ליחסים וטרנדים בינלאומיים עם יותר מ-20 שנות וותק וניסיון בעבודה עם גורמי ממשל, בטחון ועסקים בינלאומיים בארץ ובחו"ל. במסגרת מחקריה ועבודתה כיועצת גיאופוליטית נפגשה בבית הלבן עם היועץ הישיר לענייני הטרור העולמי של הנשיא אובמה (2015) והשתתפה בכנסים ופורמים בינלאומיים שונים בחו"ל. במהלך שלוש השנים האחרונות, הרחיבה את תחומי המחקר והעניין שלה לאסיה בדגש על סין. משמשת כיועצת בכירה במכון המחקר בהינאן (דרום סין) ומספקת ניירות עמדה ומחקרים לממשל הסיני העוסקים בעיקר בממד הביטחוני של פרויקט ה"חגורה והדרך" (BRI), הכולל בניית תשתיות ענק בכל רחבי העולם.

המאבק למחיקת אוקראינה מהמפה

פלישת צבא רוסיה לאוקראינה, שפגעה קשות בריבונות ובעצמאות של המדינה ה-2 בגודלה באירופה, הייתה רק השלב הראשון בתוכניות התוקפניות של ולדימיר פוטין. "הוא לא יעצור באוקראינה", כך הזהיר הנשיא וולודימיר זלנסקי בסוף חודש פברואר. הוא ידע כבר אז על מה הוא מדבר.

פלישת צבא רוסיה לאוקראינה הייתה רק השלב הראשון בתוכניות התוקפניות של ולדימיר פוטין. "הוא לא יעצור באוקראינה", כך הזהיר הנשיא זלנסקי בסוף חודש פברואר

מאבקו הרצחני של פוטין להחרבת המדינה והחברה האוקראינית ניזון משנאה תהומית כלפיהן ותיעוב היסטורי כלפי המערב, בעוד שתוקפנות הצבא הרוסי נשענת על סנטימנט אימפריאליסטי, לצד שימוש בלתי מוגבל בכוח, לרבות איום בשימוש בגרעין.

בתוך כך, על אף שעד כה המאבק הוצג כפלישה וכ"מבצע צבאי מיוחד", מדובר במלחמה כוללת, שמטרתה מחיקת אוקראינה מהמפה.

בנוסף, ועל רקע כשלים לוגיסטיים ותבוסות בשטח לצד החרפת תגובת המערב וסיועו לאוקראינה, ההערכות הן, כי ראש הקרמלין ישנה את הטרמינולוגיה ויכריז על פתיחת מלחמה באופן רשמי דווקא ב"יום הניצחון" על גרמניה הנאצית החל היום, ב-9 במאי. זאת, כדי לבצר את מעמדו הבינלאומי ותדמיתו העוצמתית וכן, כדי ליצור תמונת ניצחון שתחזק את תמיכת הציבור והפטריוטיות הרוסית ותעודד גיוס כוחות נוספים למאבק באוקראינה.

מחיקת הזהות האוקראינית

והעובדות מדברות בעד עצמן. צבא רוסיה, שספג בחודש האחרון תבוסות קשות בזירות עימות שונות, לא הצליח לעמוד בתכניותיו לכבוש את הבירה קייב וערים מרכזיות נוספות. לכן הוא שינה אסטרטגיה ופרס מחדש את כוחותיו.

לאחר שנסוג מצפון המדינה, הוא ממשיך לתקוף מטרות אזרחיות בכל ברחבי אוקראינה, תוך שהוא ממקד את המאבק בדרום-מזרח המדינה, בעיקר במחוז הבדלנים הפרו-רוסי שבחבל דונבאס וכן, בחרקיב ובאודיסה המופצצות.

על רקע כשלים לוגיסטיים ותבוסות בשטח, לצד החרפת תגובת המערב וסיועו לאוקראינה, ההערכות הן, כי ראש הקרמלין יחליף טרמינולוגיה ויכריז רשמית על פתיחת מלחמה דווקא ב"יום הניצחון" על גרמניה הנאצית

למרות האבדות הכבדות בכוח-אדם, הנאמדות בכ-15,000 חיילים רוסים, לרבות מפקדים בכירים בשטח, ואולי בשל הנסיגה הצבאית והפגיעה הקשה ביוקרה ובגאווה הרוסית, מכונת המלחמה של פוטין תגברה את כוחותיה וממשיכה לנקוט טרור אכזרי, פשעי מלחמה מחרידים ואלימות קשה עד מפלצתית נגד האוקראינים.

כל זאת תוך מחיקת כפרים וערים שלמות בדרכה, חורבן והרס תשתיות עד היסוד. החורבן, המוערך בכמאות מיליארדי דולרים, והמסע האכזרי לטיהור האוכלוסייה, הכולל רצח-עם המוני, הובילו עד כה למנוסתם של יותר מ-5 מיליון פליטים מאוקראינה, לצד 8 מיליון איש נוספים שנעקרו מבתיהם לבלי שוב. זהו משבר פליטים חמור, המהיר ביותר מאז 1945, כפי שהוא מוגדר על ידי האו"ם.

הגברת המתיחות והליכה על חבל דק מול המערב

צבא רוסיה, המפגיז בלא הבחנה וללא לאות אזורים רבים ברחבי אוקראינה, בין היתר באמצעות טילי שיט ומפציצים, נתקל בהתנגדות עזה ומאבק הגנתי קשה ועיקש מצד הציבור האוקראיני, המקבל סיוע כלכלי עצום, לצד ציוד צבאי מאסיבי וחסר תקדים בהיקפו מצד ארה"ב, חברות נאט"ו ומדינות נוספות.

סיוע זה, שנאמד ביותר מ-800 מיליון דולר, כולל מערכות נשק מתקדמות, טנקים ומסוקים לצד ארטילריה, אמצעי לוחמה ואוסף של כטבמ"ים מתוחכמים. על רקע זה, ולצד סיוע אמריקאי ישיר, העומד על 3.2 מיליארד דולר שניתנו לאוקראינה, ולנוכח תסכולו המצטבר של פוטין מהנסיגה מקייב, מעוצמת התגובה האוקראינית וכן מהחרפת הגינויים והסנקציות הבינלאומיות נגד רוסיה, תגובת שר החוץ הרוסי לא איחרה לבוא. בהצהרתו הפומבית כי ברית נאט"ו מעורבת במלחמה עם רוסיה באמצעות שלוח (proxy), סרגיי לברוב הדגיש, כי עולה הסבירות להסלמה ביטחונית תוך שימוש בגרעין.

תגובת שר החוץ הרוסי לא איחרה לבוא. בהצהרתו הפומבית כי ברית נאט"ו מעורבת במלחמה עם רוסיה באמצעות שלוח (proxy), לברוב הדגיש, כי עולה הסבירות להסלמה ביטחונית תוך שימוש בגרעין

אם לא די בכך, הרי שבמפגן כוח גדול, שייערך היום בכיכר האדומה במוסקבה, פוטין שולח אזהרה מפורשת ומסר ויזואלי חד-צדדי ומאיים למערב. הוא מציג בפומבי את יכולות ההרס הצבאיות של רוסיה, בהן טילים בין-יבשתיים היכולים להגיע עד ניו-יורק ולונדון וכן "מטוס יום הדין", שאמור להיכנס לפעולה בזמן מלחמה גרעינית.

הציבור הרוסי תומך בפוטין

וכך, בזמן שבמערב רווחת הטענה לפיה הציבור הרוסי הוא קרבן של פוטין, המציאות בשטח שונה לחלוטין. סקרי דעת קהל שבוצעו על ידי מכון מחקר רוסי בעל שם בינלאומי (Levada Center), חצי שנה לפני הפלישה לאוקראינה, הראו כי 83% מהציבור הרוסי האמין כי רוסיה מוקפת אויבים ובראשם נאט"ו.

סקר נוסף שנערך שם בחודש מרץ האחרון חושף, כי 81% מהציבור תומך בפלישה לאוקראינה וכי חלה עלייה של 12% בפופולריות של פוטין מאז תחילת המאבק, ממצאים העולים בקנה אחד עם מקורות מידע נוספים.

על רקע עובדות אלה, ונוכח איומיו להשתמש בגרעין, גוברת ההערכה במערב, כי כשהוא מובס ועם "גבו אל הקיר", ראש הקרמלין ייטה להסלים את המאבק ולהרחיבו מעבר לגבולות אוקראינה, ולו כדי לספק תמונת ניצחון בכל מחיר.

עם זאת, מזכ"ל נאט"ו ג'נס סטולנברג הצהיר אתמול, כי הארגון איננו חלק במאבק של רוסיה באוקראינה, וכי אין כל אינדיקציות לשינוי באסטרטגיית הגרעין הרוסית או עלייה ברמת המוכנות שלה להשתמש בארסנל הגרעיני. לדבריו, אומנם המאבק לא יסתיים מהר, אך אוקראינה תנצח וארגון נאט"ו יתמוך בה עד לניצחונה.

על רקע מצבו של פוטין ולנוכח איומיו להשתמש בגרעין, גוברת ההערכה במערב, כי ב"גבו אל הקיר" הוא יטה להסלים את המאבק ולהרחיבו מעבר לגבולות אוקראינה, ולו כדי לספק תמונת ניצחון בכל מחיר

האומנם? האם הצהרות אלה הן ערובה ממשית לביטחונה של אוקראינה, או – זרז המדרבן את פוטין להחריף את המאבק למחיקת אוקראינה מהמפה? רק ימים יגידו.

ד"ר ענת הוכברג-מרום היא מומחית גיאופוליטית ליחסים וטרנדים בינלאומיים עם יותר מ-20 שנות וותק וניסיון בעבודה עם גורמי ממשל, בטחון ועסקים בינלאומיים בארץ ובחו"ל. במסגרת מחקריה ועבודתה כיועצת גיאופוליטית נפגשה בבית הלבן עם היועץ הישיר לענייני הטרור העולמי של הנשיא אובמה (2015) והשתתפה בכנסים ופורמים בינלאומיים שונים בחו"ל. במהלך שלוש השנים האחרונות, הרחיבה את תחומי המחקר והעניין שלה לאסיה בדגש על סין. משמשת כיועצת בכירה במכון המחקר בהינאן (דרום סין) ומספקת ניירות עמדה ומחקרים לממשל הסיני העוסקים בעיקר בממד הביטחוני של פרויקט ה"חגורה והדרך" (BRI), הכולל בניית תשתיות ענק בכל רחבי העולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 787 מילים ו-1 תגובות

"יומן מלחמה" ורגעים אפלים במאבק באוקראינה  

"יומן מלחמה" של איתי אנגל, ששודר בשבוע שעבר בתוכנית "עובדה", הוא עדות מצמררת לזוועות הנוראות שהתחוללו בפאתי קייב עם תחילת המלחמה באוקראינה.

דרמה מצולמת, חיה ובועטת המתעדת את המעבר החד, הטרגי עד אימה מימי שיגרה נורמטיבית לימי מלחמה וחוסר שפיות, שחווים על בשרם תושבי קייב וכל שאר אזרחי אוקראינה החל מהפלישה הרוסית ב-24 בפברואר.

"יומן מלחמה" של איתי אנגל, ששודר בשבוע שעבר בתוכנית "עובדה", הוא עדות מצמררת לזוועות הנוראות שהתחוללו בפאתי קייב עם תחילת המלחמה באוקראינה

המעבר ממצב של שאננות וזחיחות דעת למאבק הישרדותי אכזרי ומטלטל, הוא מסע אימתני בין חיים ומוות, כמו גם בין תקווה וייאוש, המנפץ באחת את בועת האשליה של שגרה שלווה.

מדובר בסיפור מלחמה עכשווי ומטלטל, שהוא  תיעוד אותנטי ומדמם של מאבקם לחיים של מיליוני אזרחים, שאיבדו באחת את ביתם, משפחתם וזהותם העצמית, והפכו בעל כורחם לקורבנות מלחמת השנאה של פוטין.

בשלב מסוים איתי מתחיל ללכת נגד הכיוון: זרם של אנשים בורח מן המלחמה, והוא הולך לתוכה, כמו שהוא עושה תמיד, כדי לספר…

Posted by ‎עובדה‎ on Thursday, April 28, 2022

מלחמה מתוקשרת/מצולמת

התמונות של יומן מלחמה קשות לצפייה ומדברות בעד עצמן. הן פונות אל הרגש ואינן מותירות עין יבשה. הרג חסר הבחנה, אינספור פליטים הנסים על נפשם לצד עיי חורבות והרס עד היסוד של כפרים, מחוזות וערים שלמות באוקראינה, הן עדות אילמת להתמודדות אישית, בלתי-אנושית ובלתי נתפסת, איתה אזרחי אוקראינה מתמודדים מידי יום, כל עוד נפשם בם ועד למועד בלתי ידוע.

התמונות של יומן מלחמה קשות לצפייה ואינן מותירות עין יבשה. הרג חסר הבחנה, אינספור פליטים הנסים על נפשם לצד עיי חורבות והרס עד היסוד של כפרים, מחוזות וערים שלמות באוקראינה

מזעזעות ככל שתהיינה, אין בכוחן של תמונות מונוכרומטיות ומילים קשות לתאר את ממדי ההרג, האימה והחורבן הממשיים הנגלים לעין כל. כל אלה מנציחים את הברוטליות והתוקפנות חסרות-המעצורים של מכונת המלחמה הרוסית, הפועלת בשיטתיות וללא לאות. בפרט כשמהערב ממשיך לעמוד מנגד, לאיים ולגנות.

כששנאה תהומית, סלידה מה"אחר", נרקיסיזם אכזרי ויצרים אפלים של פוטין פוגשים בקורבן, אין מקום לספק. ממדי ההרס, החורבן והכאוס הנורא מתגמדים לעומת מטרת-העל שלו: רצח-עם שיטתי וחסר מעצורים במטרה למחוק את אוקראינה והאוקראינים מהמפה. זאת תוך שימוש ציני מחפיר באלימות אימתנית והתעללות מחרידה באוכלוסייה חסרת-אונים, כפי שכל אלה משתקפים בעין המצלמה.

רגעים אפלים בתולדות האנושות

 רגעים אפלים של פחד, אימה ומוות טרגי של אזרחים תמימים לצד רגעי גבורה ומאבק סיזיפי של צעירים אוקראינים הנלחמים בגפם כנגד כל הסיכויים בצבא הרוסי, מונצחים בתמונות, קולות וצלילי מוות אינסופיים על ידי איתי אנגל ואדי ג'ראלד הצלם.

רגעים מצמררים אלה, שסיפקו הצצה חטופה ומטלטלת אל טירוף חושים ותופת חסרת רחמים, נהפכו בזכותם להיות מוחשיים בסלון כל בית בישראל.

כששנאה תהומית, סלידה מה"אחר", נרקיסיזם אכזרי ויצרים אפלים של פוטין פוגשים בקורבן, אין מקום לספק. ממדי ההרס, החורבן והכאוס הנורא מתגמדים לעומת מטרת-העל שלו: רצח-עם שיטתי וחסר מעצורים

בקור רוח, נחישות, רגישות ואומץ לב ראויים לציון, איתי ואדי נטמעו בזירות העימות ותיעדו מקרוב סצנות טרגיות קשות לעיכול של מות ילדים, תינוקות ומשפחות שלמות, ביישובים שנמחקו באחת מעל פני האדמה.

כשברקע נשמעים מטחי ירי וסביבם נופלים פגזים, צמד העיתונאים הנגיש את המראות הקשים והעובדות המצמררות היישר מהשטח. דרך עדשת המצלמה הם העבירו מסר ויזואלי חד, נוקב ואותנטי ההופך את המלחמה של פוטין למאבק מוחשי, מכוער ומפחיד ביותר. הרבה יותר ממה שמילים יכולות לתאר.

תיעוד ותיווך של מלחמה רצחנית

בתוך כך, המצלמה המשוטטת בין עיי חורבות וסצנות מוות מדממות, מצמצמת את הפער הפיזי והפער התפיסתי בין מה שקורה בפועל, לבין מה שנדמה לנו שקורה, על רקע הפרשנות הרווחת בשלל ערוצי המדיה והרשתות.

אינספור תמונות וסרטונים מפלצתיים שהולחמו יחד לתיעוד טלוויזיוני אותנטי מטלטל, מזקקים את נרטיב האימה של מלחמה רצחנית, שסופה המר לא נראה באופק. וכך, חודשיים בדיוק מאד פרוץ "המבצע הצבאי המיוחד" באוקראינה, איתי אנגל מקפיד לתעד רגעים אפלים מאוד בהיסטוריה.

הוא מצליח לתווך מציאות כאוטית, שבה המלחמה והאגרסיביות הרוסית מסוכנים מתמיד. בין אם צבא רוסיה יכבוש את אוקראינה ובין אם הניסיון הרוסי ייכשל, פוטין כבר ניצח.

הוא מצליח לתווך מציאות כאוטית, בה המלחמה והאגרסיביות הרוסית מסוכנים מתמיד. בין אם צבא רוסיה יכבוש את אוקראינה או ייכשל, פוטין כבר ניצח

בהיעדר תגובת נגד מוחצת של ארצות הברית וממשלות המערב, הוא ממשיך להיאבק באכזריות ולקרוא תגר על החוק הבינלאומי, תוך שהוא מערער את הסטטוס-קוו והיציבות הפוליטית-ביטחונית שהחזיקה מעמד בזירה הבינלאומית עשרות שנים.

ד"ר ענת הוכברג-מרום היא מומחית גיאופוליטית ליחסים וטרנדים בינלאומיים עם יותר מ-20 שנות וותק וניסיון בעבודה עם גורמי ממשל, בטחון ועסקים בינלאומיים בארץ ובחו"ל. במסגרת מחקריה ועבודתה כיועצת גיאופוליטית נפגשה בבית הלבן עם היועץ הישיר לענייני הטרור העולמי של הנשיא אובמה (2015) והשתתפה בכנסים ופורמים בינלאומיים שונים בחו"ל. במהלך שלוש השנים האחרונות, הרחיבה את תחומי המחקר והעניין שלה לאסיה בדגש על סין. משמשת כיועצת בכירה במכון המחקר בהינאן (דרום סין) ומספקת ניירות עמדה ומחקרים לממשל הסיני העוסקים בעיקר בממד הביטחוני של פרויקט ה"חגורה והדרך" (BRI), הכולל בניית תשתיות ענק בכל רחבי העולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 620 מילים

המחיר האכזרי שמשלמים ילדי ונשות אוקראינה

מידי יום מתפרסמות יותר ויותר תמונות זוועה המתעדות את ממדיה המפלצתיים של המלחמה האכזרית שמנהל פוטין באוקראינה. ה"קצב ממוסקבה", העומד בראש הצבא הרוסי, מוחק ערים שלמות, רוצח וטובח ללא אבחנה תוך הרג שרירותי וברוטאלי, לצד התעללות מינית מחרידה, שעוברת בעיקר אוכלוסיית הנשים האוקראיניות.

מדי יום מתפרסמות תמונות זוועה, המתעדות את ממדיה המפלצתיים של המלחמה האכזרית באוקראינה. ה"קצב ממוסקבה", העומד בראש הצבא הרוסי, מוחק ערים שלמות וטובח, לצד התעללות מינית מחרידה

מאז פלישתו ב-24 בפברואר לאוקראינה, אינספור נשים בכל הגילאים, לרבות קטינות וקטינים בכל רחבי המדינה, נופלים קורבן להתעללויות קשות ועינויים מזעזעים מצד חיילים רוסים, שכירי חרב ומפרי חוק מזדמנים, ובהם גם אוקראינים, שאינם בוחלים באמצעים.

פושעים אלה שאכזריותם לא יודעת גבולות, תוקפים מינית ילדים וילדות ואונסים לאור יום אלפי נשים לצד נערות צעירות, לא פעם לעיני בני משפחה ומצלמות. בעודם פועלים כיחידים או בקבוצות, הם דואגים לשרוף ולבתר את גופות קורבנותיהם ולו כדי להעלים עדויות ולהשמיד טביעות אצבעות.

התעללות מינית – נשק אכזרי ורב עוצמה

והעובדות הקשות מדברות בעד עצמן. בביקורה בעיר בוצ'ה ביום שישי האחרון, אורסולה פון דר ליין, נשיאת הנציבות האירופית נחשפה לעדויות מצמררות על פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות שכללו מראות קשים לעיכול ובהם גופות נשים מבותרות לצד חלקי גופות שרופים שנאספו לקברי אחים פתוחים.

לדבריה, מעשי זוועה אכזריים, אלימות מפלצתית לצד מראות מצמררים וקשים מנשוא, חושפים את פניה המכוערים של מכונת המלחמה הרוסית בהובלת ה"קצב ממוסקבה".

אך מציאות רצחנית זו, מדממת ומטלטלת ככל שהיא מתוארת על ידי פון דר ליין, איננה ייחודית רק לבוצ'ה. רצח עם שיטתי וטיהור מגמתי של אוכלוסיות שלמות מתחולל כיום בערים, כפרים ומחוזות רבים ברחבי המדינה כמו גם בסמוך לקייב הבירה וכן, למריופול, העיר המרכזית במחוז דונצק, שהופגזה קשות בימים האחרונים.

בביקורה בבוצ'ה, נשיאת הנציבות האירופית נחשפה לעדויות מצמררות על פשעים נגד האנושות, שכללו מראות קשים לעיכול ובהם גופות נשים מבותרות לצד חלקי גופות שרופים

תמונות וסרטוני זוועה המתעדים מידי יום ולפרטי-פרטים את המראות הללו, אינם מותירים כל מקום לספק. במקרים רבים מדובר בהתעללות ותקיפה מינית קשה של ילדים חסרי ישע, לצד מקרי אונס יחידני/קבוצתי מחרידים של נשים ונערות צעירות, המהווים פשעי מלחמה והפרה בוטה של המשפט ההומניטרי הבינלאומי (סעיף 27 של אמנת ג'נבה משנת 1949).

מעבר לכך, עבור חיילים רוסים, לצד פושעים ועברייני מין באשר הם, אונס ואלימות מינית הם נשק פסיכולוגי אכזרי ורב עוצמה, במיוחד נגד אוכלוסיות מוחלשות אלה.

ולמרות שהם נשק מפלצתי עוד משחר ימי ההיסטוריה האנושית, בעידן הרשתות החברתיות פשעי מלחמה מחרידים אלה הם תופעה המונפשת ומתועדת ביתר שאת. עובדה המדרבנת את התוקפים להעלות את רף האלימות במטרה להציגם כהישג.

אלימות מינית היא נשק מפלצתי משחר ההיסטוריה האנושית, אך בעידן הרשתות החברתיות פשעי מלחמה אלה מתועדים ביתר שאת, מה שמדרבן את התוקפים להעלות את רף האלימות

וכך, אונס ותקיפה מינית הפוגעים בגוף, מטלטלים את הרגש ומרסקים עד אימה את הנפש, מותירים צלקות עמוקות החרוטות לאורך שנים, במיוחד כשהם מבוצעים נגד נשים וקטינים או לנגד עיניהם. כל שכן, בעת מלחמה מצולמת המשודרת 24/7 לכל העולם.

על פי אחת העדויות לא פחות מ-25 נשים וילדות, שהצעירה בהן היא בת 14, נאנסו באכזריות על ידי חיילים רוסיים באחד המרתפים בעיר בוצ'ה ו-9 מתוכן נכנסו להריון. לדברי החיילים הרוסים "הם אונסים את הנשים כך שלא תרצנה יותר אי-פעם בעתיד כל מגע עם גברים וזאת, כדי למנוע מהן להביא לעולם צאצאים אוקראינים.

חשוב להבין, מדובר בתופעה מפלצתית ומחרידה של טרור מיני, שתכליתו לא רק להפיץ את הזרע הרוסי, אלא לסרס בשיטתיות את נשות אוקראינה ולמנוע מהן באופן סדיסטי-רצחני ילודה והמשכיות דורית של תינוקות אוקראינים.

ואגב, ממדי הטרור המחרידים לא נגמרים כאן, כי מי שניצלה מהתופת עלולה למצוא את עצמה חיה חיי קלון באוקראינה או מסולקת לסיביר או לאזורי החוג הארקטי/קוטב. טיהור עד הסוף המר של אוקראינה.

פגיעה באוכלוסיות המוחלשות ביותר

בעניין זה, לסיה וסילנקו (Lesia Vasylenko) חברת הפרלמנט באוקראינה צייצה בחשבון הטוויטר שלה, כי הקיצוניים שבקיצוניים מקרב החיילים הרוסיים, תוקפים מינית את הקהל המוחלש ביותר מקרב האוכלוסייה המוחלשת של נשות אוקראינה, היינו נשים מבוגרות וזקנות המתגוררות בפאתי קייב.

ציני, אכזרי ומחריד ככל שזה נשמע, אין בכך כדי לתאר את גודל האימה וממדי התופעה. אוכלוסייה זו, שנותרה ללא קורת גג, ללא מזון ותרופות, שלא לומר משמעות ועתיד הנראה לעין, מהווה טרף קל וזמין עבור כל אותם פושעים ועברייני מין המנצלים אותה בגסות מחפירה ונטולת עכבות.

וההיסטוריה חוזרת על עצמה. על אף שנידמה היה כי הם פסו מהעולם, יש כאן חזרה על דפוסי התנהגות מפלצתיים ולא-אנושיים מימי מלחמת העולם ה-2 שרק הלכו והתעצמו במכפלות ובעוצמות אדירות.

חברת הפרלמנט האוקראיני וסילנקו צייצה כי הקיצוניים מקרב החיילים הרוסיים תוקפים מינית את הקהל המוחלש ביותר מהאוכלוסייה המוחלשת של נשות אוקראינה, נשים מבוגרות וזקנות

בדומה לאונס ההמוני של שני מיליון נשים שבוצע על ידי חיילים רוסיים בגרמניה בזמן המלחמה, כך קורה גם הפעם. בעבור ה"קצב ממוסקבה" וחייל מכונת המלחמה הרוסית, "אין דין ואין דיין" ואין מקום לפשרות. אין גבולות ומגבלות פוליטיות, מוסריות או נורמטיביות לשימוש מופרז באלימות קשה וכוח משחית כדי להשיג את מטרותיו.

מנקודת מבט זו, כל האמצעים כשרים ואונס יחידני, קבוצתי וכל שכן, המוני, הוא אמצעי לגיטימי ונשק קטלני, המשמש לא רק נגד נשות אוקראינה ובני הדור הצעיר, אלא גם נגד החברה והמדינה כולה לעתיד לבוא. וכך, בעוד המערב עומד פסיבי ומתבונן מהצד, "הקצב ממוסקבה" מרסק את אוקראינה תוך שהוא זורע את זרעי המוות וצורב את זרעי השנאה עמוק בתודעה הציבורית.

אסון הומניטרי והסבת תשומת לב עולמית

למרבה הצער, נוכח ההפגזות הכבדות הנמשכות ברחבי המדינה מצד צבא רוסיה, קיים קושי להעריך את ממדיה האובייקטיבים של תופעת האלימות נגד נשים וקטינים, תופעה שרק הולכת וגדלה.

במקביל ועל רקע הפגיעה האנושה בתשתיות קריטיות ובהן בתי חולים ומרפאות מקומיות, גדל הפער העצום בין היקף הסיוע הרפואי הנדרש לבין זה המסופק בעיקר על ידי מוסדות וולונטריים וארגוני בריאות בינלאומיים, שהוא בבחינת "טיפה בים".

למרבה הצער, נוכח ההפגזות הכבדות הנמשכות ברחבי המדינה מצד צבא רוסיה, קיים קושי להעריך את ממדיה האובייקטיבים של תופעת האלימות נגד נשים וקטינים, תופעה שרק הולכת וגדלה

יתר על כן, ככל שהמלחמה נמשכת והמצב הביטחוני הולך ומידרדר באוקראינה, בהיעדר טיפול מידי והולם, בהיעדר משפחה וקהילה תומכת וכל שכן בהיעדר בית חם או מקלט לברוח אליו, קורבנות האלימות שחוו טראומות ומצליחים בדרך-לא דרך להיחלץ מהתופת, ממשיכים לרוץ כעיוורים בדרכם אל הגיהינום.

חשוב להבין כי זוהי נקודת אל-חזור. מעבר להכרה של האו"ם בתופעה, לגינוי הרשמי שלו ולאזהרותיו – על העולם להתעורר כעת, לקחת אחריות לאלתר ולעצור באופן מיידי את כל הזוועות המחרידות הללו שימשיכו וילוו את קורבנות האלימות הקשה עוד שנים רבות קדימה.

זה הזמן להבין, כי למרות שנעשים ניסיונות לטייח, לטשטש, להעלים או להתעלם מהעובדות והראיות המוצקות לגבי פשעי המלחמה, זוהי חובה מוסרית ומצפונית ראשונה במעלה, אחריות ומחויבות קריטית המוטלת על הקהילה הבינלאומית כולה, לעצור את הרכבת אל המוות.

טרגדיה אנושית זו וההתמודדות איתה, נושאת משמעויות והשלכות גיאופוליטיות מרחיקות לכת העלולות להשפיע לא רק על המאזן הדמוגרפי, הסטטוס-קוו והיציבות הפוליטית-חברתית באוקראינה, אלא על עתיד היחסים הבינלאומיים בשנים הקרובות, עוד הרבה מעבר לגבולות אירופה.

ד"ר ענת הוכברג-מרום היא מומחית גיאופוליטית ליחסים וטרנדים בינלאומיים עם יותר מ-20 שנות וותק וניסיון בעבודה עם גורמי ממשל, בטחון ועסקים בינלאומיים בארץ ובחו"ל. במסגרת מחקריה ועבודתה כיועצת גיאופוליטית נפגשה בבית הלבן עם היועץ הישיר לענייני הטרור העולמי של הנשיא אובמה (2015) והשתתפה בכנסים ופורמים בינלאומיים שונים בחו"ל. במהלך שלוש השנים האחרונות, הרחיבה את תחומי המחקר והעניין שלה לאסיה בדגש על סין. משמשת כיועצת בכירה במכון המחקר בהינאן (דרום סין) ומספקת ניירות עמדה ומחקרים לממשל הסיני העוסקים בעיקר בממד הביטחוני של פרויקט ה"חגורה והדרך" (BRI), הכולל בניית תשתיות ענק בכל רחבי העולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,053 מילים

המחיר האנושי של מאבקו הרצחני של פוטין  

תמונות זוועה שצולמו השבוע בעיר בוצ'ה שבאוקראינה משקפות את מאבקו הרצחני והאלים עד אימה של צבא רוסיה בהובלת פוטין. גופות מרוטשות של נשים ונערות שנאנסו, גברים וילדים צעירים שנכפתו ונרצחו, לצד קברי אחים בהם הוטלו חלקי גופות שרופים ומאות קורבנות אדם, מציפים את שלל ערוצי המדיה העולמית.

התמונות המחרידות, קשות לצפייה וערכן יותר מאלף מילים. הן מדברות בעד עצמן, נוגעות בבלוטות הרגש ואינן מותירות כל מקום לספק. מדובר באלימות מצמררת, בפשעי מלחמה ברוטאליים, אכזריים ומטלטלים עד כאב, המנפצים באחת את אשליית המציאות. פשעים נגד האנושות שמחולל הצבא מעידים יותר מכל על תיעוב עמוק, שנאה יוקדת וזילות בלתי נתפסת לערך חיי אדם.

מדובר באלימות מצמררת, בפשעי מלחמה ברוטאליים ומטלטלים. פשעים נגד האנושות שמחולל הצבא מעידים יותר מכל על תיעוב עמוק, שנאה יוקדת וזילות בלתי נתפסת לערך חיי אדם

תמונת מציאות מעוותת

תמונות קשות ככל שתהיינה, עבור המערב האדיש, השבוי באידיאלים כוזבים ו"משאלת לב" תלושה מהמציאות, פוטין הוא "פושע מלחמה", "רודן אכזר" ודיקטטור מסוכן.

למרבה האירוניה, הצביעות המתחסדת והמדיניות הרופסת של ממשלות המערב, אך מעודדות את פוטין לפעול. המדיניות נותרת במישור ההצהרתי בעיקר וברמה של גינויים וסיסמאות "סאונד-בייט" קליטות, הנתפסות היטב בתקשורת, אך לא מעבר.

כל זאת, בזמן שזלנסקי, נשיא אוקראינה, מוכן להתאבד על כל במות העולם ולו כדי לזכות בכל סיוע צבאי והומניטרי אפשרי, לרבות טנקים, ארטילריה, רופאים ובתי חולים ניידים לאוקראינה המדממת.

אין ספק כי מדיניות ההכלה של ארה"ב ונאט"ו כלפי רוסיה, היעדר אינטרס אמריקאי באוקראינה וכל שכן, חולשת ממשל ביידן ונסיגתה המתמשכת של ארה"ב מקונפליקטים בינלאומיים, הם זרז המאיץ ומעודד את ה"קצב ממוסקבה" להמשיך ולהסתער על אוקראינה.

וכך, בזמן שהמערב מגלה שוב ושוב סימני חולשה וטועה בגדול ביחס לנחישותו ורצינות כוונותיו של פוטין, כל הניסיונות שנעשו עד כה לבלום את "פושע המלחמה" העלו חרס.

חמור מזה, שימוש ב"נשק" הסנקציות הבינלאומיות שנועדו להרתיע אותו, נכשל כישלון חרוץ ובאופן פרדוקסלי, החרפת השימוש בהן אף מדרבנת אותו להקצין את עמדותיו, לדרדר את המאבק ולהחריף את ממדי ההרג.

שימוש ב"נשק" הסנקציות הבינלאומיות שנועדו להרתיע אותו, נכשל כישלון חרוץ ובאופן פרדוקסלי, החרפת השימוש בהן אף מדרבנת אותו להקצין עמדות ולהחריף את ממדי ההרג

וכך, לא רק שהיקף הסנקציות הכואבות הולך וקטן, הנזק לכלכלה ולמסחר ברוסיה נהפך לנסבל והרובל מתאושש – אלא שצעדים כלכליים דרקוניים שה"קצב ממוסקבה" נוקט נגד מדינות אירופה, דוגמת המרת הדולר והיורו לרובל כתנאי לייבוא הגז הרוסי, מסייעים בהמשך מימון ותפעול מכונת המלחמה וההרג השיטתי באוקראינה.

 הקצב ממוסקבה

והעובדות קשות מנשוא. עבור פוטין וצמרת הצבא הרוסי, המלחמה באוקראינה היא מלחמת קיום אכזרית של "להיות או לחדול" ללא תג מחיר הומני או רציונלי. זוהי מלחמת חורמה חסרת גבולות ומגבלות מוסריות או נורמטיביות, ואין מקום לפשרה או הפסד, אלא רק ליצרים אפלים וחייתיים.

אם לא די בכך, הרי שעל פניו ניראה כי ככל שהמערב דבק בעמדתו ואיננו מעורב ישירות ובאופן אקטיבי במאבק הרצחני על אדמת אוקראינה, כך עולה רמת הסיכון ש"הקצב ממוסקבה" לוקח על עצמו ומוכן להמשיך לשאת, לרמה הגבוהה הרבה יותר ממה שניראה מלכתחילה. עבורו, המטרה מקדשת את כל האמצעים ומחיר הדמים ומספר הקורבנות, אוקראינים ורוסיים כאחד, הוא שולי וחסר משמעות.

וכך, בזמן שצבא רוסיה מפגיז ללא הבחנה אינספור כפרים, ערים ומחוזות ברחבי אוקראינה, "הקצב ממוסקבה" ממשיך באין מפריע לבצע רצח עם המוני. הוא מוחק אוכלוסיות שלמות ומוביל למנוסתם של כ-10 מיליון אנשים חפים מפשע אל הגבול המערבי ובעיקר אל מחוץ למדינה, כשמחציתם נשים וכל השאר ילדים וזקנים, וכל זאת תוך שישה שבועות בלבד (!).

ככל שהמערב דבק בעמדתו ואיננו מעורב ישירות ובאופן אקטיבי במאבק הרצחני על אדמת אוקראינה, כך עולה רמת הסיכון ש"הקצב ממוסקבה" לוקח על עצמו ומוכן להמשיך לשאת

צריך להבין כי כבר עכשיו מדובר באסון הומניטרי בקנה מידה עצום וזאת, בזמן שרבע מאוכלוסיית אוקראינה (שמנתה 44 מיליון איש), שהינה בהיקף של מדינת ישראל, הפכה באחת לאוכלוסיית מהגרים ופליטים בעיקר בקרב מדינות מזרח-אירופה. בראשן, פולין (2.5 מיליון איש), רומניה (609,000 איש), מולדובה (387,000 איש), הונגריה (365,000 איש) וסלובקיה (280,000 איש).

אם לא די בכך, הרי שהאוכלוסייה המוחלשת שנותרה מאחור בלא קורת גג, מזון ותרופות, בכל אותם יישובים הרוסים וכפרים נטושים באוקראינה, ממשיכה לחוות גיהנום על בשרה. מחזות מחרידים ובהם רעב, אונס ורצח ברוטאלי לצד מעשי שוד וביזה אלימים מתחוללים נגדה לאור יום.

בנוסף, ועל אף שמתקיים משא-ומתן בין רוסיה ואוקראינה הרחק משדות הקטל, צבא רוסיה ממשיך להפגיז ללא אבחנה גם מחוזות וערים בהן מתגוררות קהילות שלמות של דוברי רוסית, ובראשם מריופול וחרקיב שבדרום ובמזרח המדינה.

ובזמן שהוא נסוג מאזור קייב וממחוזות בצפון-מזרח הבירה, הוא אינו בוחל בהותרת "אדמה חרוכה" אחריו, לצד שדות מוקשים הטמונים באדמה. אין ספק כי ממדי הטבח, ההרג ורצח העם השיטתי שמוביל "הקצב ממוסקבה", מובילים כבר עתה להידרדרות ביטחונית המקרינה על כלל אירופה והזירה הבינלאומית.

אין ספק כי ממדי הטבח, ההרג ורצח העם השיטתי שמוביל "הקצב ממוסקבה", מובילים כבר עתה להידרדרות ביטחונית המקרינה על כלל אירופה והזירה הבינלאומית

הסלמה זו, נושאת השלכות גיאופוליטיות, ביטחוניות וכלכליות מרחיקות לכת, העלולות להשפיע על הסטטוס-קוו, הסדר והיציבות העולמית  בשנים הקרובות.

ד"ר ענת הוכברג-מרום היא מומחית גיאופוליטית ליחסים וטרנדים בינלאומיים עם יותר מ-20 שנות וותק וניסיון בעבודה עם גורמי ממשל, בטחון ועסקים בינלאומיים בארץ ובחו"ל. במסגרת מחקריה ועבודתה כיועצת גיאופוליטית נפגשה בבית הלבן עם היועץ הישיר לענייני הטרור העולמי של הנשיא אובמה (2015) והשתתפה בכנסים ופורמים בינלאומיים שונים בחו"ל. במהלך שלוש השנים האחרונות, הרחיבה את תחומי המחקר והעניין שלה לאסיה בדגש על סין. משמשת כיועצת בכירה במכון המחקר בהינאן (דרום סין) ומספקת ניירות עמדה ומחקרים לממשל הסיני העוסקים בעיקר בממד הביטחוני של פרויקט ה"חגורה והדרך" (BRI), הכולל בניית תשתיות ענק בכל רחבי העולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
ההערכה שהסנקציות לא כואבות ושהרובל התאושש אינה מדוייקת מבחינה כלכלית. ראו את הניתוח של רויטרס (https://www.reuters.com/business/russias-rouble-rebound-is-not-real-it-seems-2022-04-01/).... המשך קריאה

ההערכה שהסנקציות לא כואבות ושהרובל התאושש אינה מדוייקת מבחינה כלכלית. ראו את הניתוח של רויטרס (https://www.reuters.com/business/russias-rouble-rebound-is-not-real-it-seems-2022-04-01/). לדוגמה הריבית ברוסיה הינה 20%. האם לפוטין איכפת שתושבי רוסיה עניים יותר מאשר לפני המלחמה? יתכן ולא. אך הם עניים יותר.

עוד 746 מילים ו-2 תגובות

פוטין - השור הזועם הלוחם בזירת המלחמה

תחילת החודש השני למלחמה הרצחנית באירופה, האיום הקיומי של פוטין בנשק גרעיני והפיכתה למלחמת עולם שלישית, חריף, קיצוני וממשי יותר מתמיד. בעוד נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, קורא לעצור את המתקפה של הצבא הרוסי ואת "פשעי המלחמה" שמחולל פוטין באוקראינה, ג'נס סטולנברג, מזכ"ל נאט"ו, מזהיר כי רוסיה אינה יכולה להילחם מלחמה גרעינית. אולם המציאות עולה על כל דמיון. חרף כל האזהרות והאיומים המתוקשרים של המערב, ראש הקרמלין ממשיך לדרדר את המלחמה לשיאים חדשים.

ג'נס סטולנברג, מזכ"ל נאט"ו, מזהיר כי רוסיה אינה יכולה להילחם מלחמה גרעינית. אולם המציאות עולה על כל דמיון. חרף כל אזהרות המערב, ראש הקרמלין ממשיך לדרדר את המלחמה לשיאים חדשים

פוטין רודן עריץ, אכזרי וחסר רחמים

כשהוא עם הגב אל הקיר, האישיות המורכבת, המסוכסכת והמגלומנית של פוטין, בולטת לעין כל. מנהיג רוסיה נעשה אלים, תוקפן ומסוכן יותר ואינו בוחל באמצעים לא קונבנציונליים, לרבות שימוש מאסיבי בנשק ביולוגי או כימי ולו כדי להצדיק ולממש את רצינות איומיו.

למרבה האירוניה, מעטים סבורים כך במערב, ומבין המומחים המכירים היטב את העומד בראש הקרמלין כמו גם את רצינות כוונותיו, מתריע על כך אנדרו וובר, עוזרו-לשעבר של מזכיר ההגנה בממשל האמריקאי.

והעובדות הקשות מדברות בעד עצמן. בדומה לדיקטטורים אפלים בעבר, ולדימיר פוטין הוא ארכי-טרוריסט חסר פחד, חסר גבולות ומגבלות פוליטיות ונורמטיביות באשר הן. רודן אכזר, קר-מזג וחסר רחמים הפועל בעקביות, באגרסיביות וללא לאות להשגת מטרותיו.

על אף האיומים, האזהרות והביקורות מכל עבר ובשל הסנקציות הבינלאומיות המופעלות נגדו ונגד רוסיה, הוא ממשיך במאבקו. הוא מורה לצבא הרוסי להמשיך ולכתוש עד עפר את אוקראינה, לטבוח ללא רחם באזרחיה ולהפגיז בנונשלנטיות בנייני מגורים, בתי חולים וגני ילדים תוך מחיקת ערים, כפרים ומחוזות שלמים מהמפה. כל זאת, תוך שהוא מקצין באופן עקבי את עמדותיו, מזהיר מפני התערבות נאט"ו ומאיים בבוטות כי ישתמש בנשק יום הדין.

על אף האיומים, האזהרות והביקורות מכל עבר ובשל הסנקציות הבינלאומיות המופעלות נגדו ונגד רוסיה, הוא ממשיך במאבקו. הוא מורה לצבא הרוסי להמשיך ולכתוש עד עפר את אוקראינה

איום ממשי בכוח גרעיני?

כשור זועם הלוחם בזירה, פוטין חסר המעצורים דוהר אל עבר המטרה ודורס בדרכו את החוק הבינלאומי. עבורו, אובדן חיי עשרות אלפי חיילים רוסיים במערכה הוא מחיר ראוי למען השגת מטרותיו האסטרטגיות.

ועל פי אותו היגיון קר ולא אנושי, מאות אלפי הרוגים ופצועים אוקראינים ולמעלה משלושה וחצי מיליון אזרחים הבורחים על נפשם מאוקראינה, הם רק "מכה קלה בכנף", בדרכו לכיבוש יעדיו.

בתוך כך, כשהוא עורך "ציד מכשפות" ומסלק אויבים קיימים ופוטנציאליים מ"בית" ושולל דברי ביקורת ושיפוט מקרב צוות מקורביו, הוא מורה לראשי הצבא הרוסי להעלות לכוננות עליונה ולעבור למוד של הרתעה באמצעות נשק גרעיני.

חשוב להבין. זהו מצב שברירי ומסוכן, החמור ביותר מאז משבר הטילים בקובה לפני 50 שנה (!). בראייתו הרצחנית של פוטין, האחריות המלאה למצב זה מוטלת על ארה"ב ומדינות נאט"ו. ולתפיסתו, החרפת השימוש במנגנון הסנקציות המרסקות את הכלכלה הרוסית, מהווה אינדיקציה נוספת לפערים העצומים שלו מול המערב.

הערכת-החסר של הממשל האמריקאי כמו גם של נאט"ו ביחס לרצינות איומיו וכוונותיו לצד נכונותו הבלתי מתפשרת לפעול, עלולה לעלות בדמים. מדובר כאן במשהו שורשי, עמוק ומורכב יותר, הרבה מעבר לתפיסה מוטעית/שגויה וקריאה לא נכונה של מפת ההתקדמות הצבאית הטקטית ברחובות קייב הנצורה.

ראיית מפוכחת של המציאות

בראייה מערכתית, העלאת מפלס החרדה והפחד בקרב מקבלי ההחלטות במערב, בעקבות דברי פוטין ומהלכי הצבא הרוסי, עלולה להוביל בדיוק לתוצאה ההפוכה ולמה שכולנו מפחדים שיקרה. לכן, חשוב להתעשת במהירות ולהבין, כי אנחנו נמצאים בדקות האחרונות, ורגע לפני שפוטין "מאבד את זה" לחלוטין ונוקט בגישת אל-חזור, תוך שימוש בנשק לא קונבנציונלי, ולו כדי לייצר תמונת ניצחון. וזאת, על אף מצבו המורכב ושעון-החול האוזל משחק כעת לרעתו.

אין ספק כי התגובות הלא-מאופקות וההתגרויות המתוקשרות של נשיא ארה"ב בפוטין, אינן תורמות להרגעת המשבר. ההיפך הוא הנכון. הן עלולות ללבות את היצרים ולגרום להדרדרות נוספת.

הערכת-החסר של הממשל האמריקאי כמו גם של נאט"ו ביחס לרצינות איומיו וכוונותיו לצד נכונותו הבלתי מתפשרת לפעול, עלולה לעלות בדמים. חשוב להתעשת במהירות ולהבין, כי אנחנו נמצאים בדקות האחרונות

בתוך כך, נדרשת ההבנה כי מדובר בנקודה קריטית במשבר, וזו איננה מותירה מקום לטעויות. המשמעויות המורכבות וההשלכות הגיאופוליטיות הצפויות להתחולל נוכח מדיניות המערב כלפי רוסיה, כלפי אוקראינה ובכלל, עלולות להוביל לשינוי מהותי של כללי המשחק והסטטוס-קוו בזירה הבינלאומית, לדרדר את המצב הביטחוני העולמי ובכלל זה להוביל לאסקלציה במרקם היחסים השברירי, המאפיין את המזרח התיכון.

ד"ר ענת הוכברג-מרום היא מומחית גיאופוליטית ליחסים וטרנדים בינלאומיים עם יותר מ-20 שנות וותק וניסיון בעבודה עם גורמי ממשל, בטחון ועסקים בינלאומיים בארץ ובחו"ל. במסגרת מחקריה ועבודתה כיועצת גיאופוליטית נפגשה בבית הלבן עם היועץ הישיר לענייני הטרור העולמי של הנשיא אובמה (2015) והשתתפה בכנסים ופורמים בינלאומיים שונים בחו"ל. במהלך שלוש השנים האחרונות, הרחיבה את תחומי המחקר והעניין שלה לאסיה בדגש על סין. משמשת כיועצת בכירה במכון המחקר בהינאן (דרום סין) ומספקת ניירות עמדה ומחקרים לממשל הסיני העוסקים בעיקר בממד הביטחוני של פרויקט ה"חגורה והדרך" (BRI), הכולל בניית תשתיות ענק בכל רחבי העולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
@Yaron Zakay - האם משבר קובה קרה לפני 50 או 60 שנה אינו פרט מהותי. לעומת זאת - מה המסקנה מהניתוח? אם הבנתי נכון - אם המערב יגביר את הלחץ - פוטין עלול להשתמש בנשק לא קונבנציונלי. אז האם ... המשך קריאה

@Yaron Zakay – האם משבר קובה קרה לפני 50 או 60 שנה אינו פרט מהותי. לעומת זאת – מה המסקנה מהניתוח? אם הבנתי נכון – אם המערב יגביר את הלחץ – פוטין עלול להשתמש בנשק לא קונבנציונלי. אז האם ההמלצה היא לוותר על אוקראינה ולתת לפוטין להשליט בה ממשלת בובות? לכאורה יש סימנים שפוטין מקטין את הלחץ על קייב, אז אולי המדיניות הנוכחית של המערב כן משיגה תוצאות?

כתבה מיותרת שאיננה מחדשת דבר, עם מילים גבוהות שמנסות להסתיר רמת ניתוח ירודה. הכותבת משתתפת בתחביב המערבי המוכר של זריקת בוץ על פוטין אגב התעלמות מפשעיו של המערב עצמו. היא מעזה לדבר על ה... המשך קריאה

כתבה מיותרת שאיננה מחדשת דבר, עם מילים גבוהות שמנסות להסתיר רמת ניתוח ירודה. הכותבת משתתפת בתחביב המערבי המוכר של זריקת בוץ על פוטין אגב התעלמות מפשעיו של המערב עצמו. היא מעזה לדבר על הפרה של החוק הבינלאומי תוך שהיא מתעלמת מהפרותיו של חוק זה ע"י המדינה שבה היא חיה. בבורותה היא מציינת שמשבר הטילים בקובה התרחש לפני 50 שנה, על אף שהוא התרחש ב 1962, כלומר לפני 60 שנה. הלו, את בטוחה שאת דוקטור?

עוד 650 מילים ו-2 תגובות

מאבק בקורונה או מאבק בפוטין – מה קודם למה?

בזמן שעיני העולם נשואות לזוועות המלחמה הרצחנית שמוביל פוטין באירופה, הקורונה מרימה ראש ומתפרצת שוב בסין. הפעם זה קורה בעיר שנג'ן (Shenzhen) הנחשבת לערש הכלכלה הסינית, עיר בה ממוקמים מפעלי ייצור החיוניים לכלכלה הסינית כמו גם לכלכלה העולמית. וכן, זה קורה גם במוקדי התפרצות נוספים, ובהם שנחאי הבירה ועיר המסחר הסינית הגדולה ביותר בסין, וכן במחוז ג'לין הידוע כמרכז תעשיית הרכב בצפון המדינה.

בזמן שעיני העולם נשואות לזוועות המלחמה הרצחנית שמוביל פוטין באירופה, הקורונה מרימה ראש ומתפרצת שוב בסין. הפעם זה קורה בעיר שנג'ן, הנחשבת לערש הכלכלה הסינית, ובערים חשובות נוספות

שנג'ן, שהייתה בעבר כפר דייגים, הפכה ברבות הימים להיות "עמק הסיליקון הסיני", מרכז טכנולוגי-תעשייתי בינלאומי עשיר ומשגשג בה מתגוררים כ-17.5 מיליון תושבים.

זהו אחד מסמליה המובהקים של הפריחה הכלכלית בסין, שהחלה לאחר הרפורמות מרחיקות הלכת שהתווה הנשיא דאנג שיאו פינג החל משנות ה-80' ואשר חילצו 800 מיליון סינים מעוני. וכך, ארבעה עשורים מאוחר יותר ומעט יותר משנתיים מאז פריצתה לראשונה בעיר ווהאן שבמרכז המדינה, הממשל בבייג'ינג מתמודד שוב עם איום התפשטות הקורונה ברחבי סין ואל מחוצה לה.

אין ספק כי הרגישות הרבה המיוחסת לנושא, במיוחד על רקע המיקום האסטרטגי והתזמון בו התגלה וריאנט "האומיקרון הסמוי" (BA2), משפיעה על ההחלטה להטיל סגר מלא למשך שבוע על שנג'ן ועל מחוז ג'לין וכן להטיל הגבלות על שנחאי. הפניקה שאחזה בממשל הסיני נוכח פוטנציאל הנזק העתידי גדולה ומשמעותית כעת יותר בעבר.

פוטנציאל הנזק העתידי נוכח התפשטות הנגיף

והעובדות מדברות בעד עצמן. עבור מי שנחשב כיום לאחד המנהיגים החזקים בעולם ובעל-ברית של הנשיא פוטין, התמודדות עם "מיני-משבר" מסוג זה, העלול מהר מאוד לצאת מכלל שליטה ולהיהפך למשבר עולמי, היא הרבה מעבר לכאב ראש.

עבור מי שנחשב כיום לאחד המנהיגים החזקים בעולם ובעל-ברית של פוטין, התמודדות עם "מיני-משבר" מסוג זה, העלול במהירות לצאת מכלל שליטה ולהיהפך למשבר עולמי, היא הרבה מעבר לכאב ראש

זוהי התמודדות עם אתגר קיומי, מאיים ומורכב "מבית" בזמן שבאירופה מתחולל מרחץ דמים ומאבק גלובלי נגד פוטין, שבו שי ג'ינפינג נקרא לשמש כמתווך בינלאומי. במילים אחרות, זהו מבחן מנהיגות קריטי הנושא השלכות גיאופוליטיות משמעותיות, החורגות הרבה מעבר לסין, וכל שכן לסוגיית היבחרו לכהונתו השלישית. זהו ניסיון "להחזיר את השד לבקבוק".

כשחשש מפגיעה כלכלית עולמית כמו גם מפגיעה בכלכלת סין, במוניטין שלה ובמעמדה העולמי עומדים לנגד עיניו, שי ג'ינפינג איננו בוחל באמצעים כדי לעצור את התפשטות המגפה בהקדם האפשרי. הוא נוקט באסטרטגית "אפס הדבקות" ונוקט צעדים דרסטיים מיידים הכוללים סגירה חלקית/מלאה של קווי ייצור ומפעלים בערים הסיניות המשגשגות.

 (צילום: AP Photo/Ng Han Guan)
(צילום: AP Photo/Ng Han Guan)

לנשיא סין, המונע מתוך תחושת אחריות שורשית ונאמנות עמוקה לציבור הסיני לצד צורך בשמירה על יציבות פנימית, המהווים נר לרגליו, יש ניסיון רב בניהול משברים. בהתבסס על הכרה בעוצמתה הכלכלית-פוליטית של סין, במרכזיותה בזירה הבינלאומית ובמדיניותה ברחבי העולם הנשענת על אסטרטגיה ותכנון ארוכי-טווח, הנשיא פועל מתוך אינטרסים ושיקול דעת לצד חישובי עלות-תועלת פרגמטיים.

עבורו, ירידת ערך המניות בבורסת הונג-קונג לצד עיכובים זמניים אך משמעותיים במערכת ההובלה הימית העולמית וזעזועים בשרשרת האספקה הגלובלית, הם רק "מכה קלה בכנף". זהו "מחיר" שפוי וריאלי אותו הוא מוכן לשלם בהווה ונכון לעת כתיבת שורות אלה, ולו כדי "לקנות" את השקט והיציבות ההכרחיים.

כשלנגד עיניו חשש מפגיעה בכלכלה העולמית, בכלכלת סין, במוניטין שלה ובמעמדה העולה, ג'ינפינג אינו בוחל באמצעים לעצירת התפשטות המגפה בהקדם. הוא נוקט באסטרטגית "אפס הדבקות"

השלכות גיאופוליטיות

וכך, בעוד סין מנהלת מאבק "מבית" לבלימת הנגיף' העלול להיות קטלני כשלעצמו, המערב המנומנם חי בסוג של הכחשת מציאות. מדינות נאט"ו והממשל האמריקאי בראשן, בקושי מצליחים לעכל ולהבין את ממדי המשבר העולמי והיקף המאבק הרצחני באירופה, אותו הם נדרשים להוביל כדי לבלום את פוטין.

בתוך כך חשוב לזכור, כי קיצוני ואלים ככל שיהיה, פוטין עבור שי ג'ינפינג הוא בראש ובראשונה בן-ברית ושותף למאבק נגד ארה"ב והמערב, וזאת למרות המדיניות הרצחנית בה הוא נוקט.

עם זאת, לצד מערכת יחסים קרובה אך מורכבת עם ראש הקרמלין, המבוססת על היכרות מעמיקה וממושכת לצד יחסים חמים בין הממשל במוסקבה והממשל בבייג'ינג בעיקר בעשור האחרון, קיימים פערים אסטרטגים ואידיאולוגיים עצומים בין המדינות ובין המנהיגים.

וכך, בזמן ששי ג'ינפינג "מג'נגל" בין אינטרסים ישירים וצולבים, עמדות מנוגדות ואפשרויות פעולה שונות, הוא נעזר בקודים התנהגותיים משלו כדי לבדל את עצמו מפוטין ולהדגיש את הפערים מול רוסיה. מעבר לכך, הוא עושה זאת כדי להקרין עוצמה, מנהיגות ואחריות כלפי הציבור הסיני והציבור העולמי, בפרט ברגעים אלה של משבר-בתוך-משבר, ולו כדי לשדרג את תדמיתה של סין ומעמדה בזירה הבינלאומית לא רק כמתווכת בינלאומית, אלא כמשכינת שלום בין הצדדים היריבים.

וכך, מצד אחד נשיא סין מסרב להיכנע לסחטנות הרוסית לספק לראש הקרמלין נשק ותמיכה כלכלית, ומצד שני משרד החוץ הסיני איננו מהסס לבקר בחריפות את הממשל האמריקאי, תוך שהוא מסרב לתמוך בסנקציות הבינלאומיות.

מצד אחד נשיא סין מסרב להיכנע לסחטנות הרוסית לספק לראש הקרמלין נשק ותמיכה כלכלית, ומצד שני משרד החוץ הסיני מבקר בחריפות את הממשל האמריקאי, תוך סירוב לתמוך בסנקציות הבינלאומיות

עם זאת, בראייה מערכתית, שמירה על ניטרליות סינית בזמן שהקורונה מרימה ראש ומתפשטת ברחבי סין, היא הזדמנות אל-חזור עבור פוטין להמשיך ולהחריף את מאבקו באירופה.

עכשיו יותר מתמיד, כשסין עסוקה "בצרות משלה", ראש הקרמלין עלול להקצין את עמדתו הרצחנית ולא לבחול באמצעים, לרבות שימוש בנשק לא קונבנציונלי, ולו כדי להסב תשומת לב עולמית ולמקסם את הישגיו מול המערב.

ד"ר ענת הוכברג-מרום היא מומחית גיאופוליטית ליחסים וטרנדים בינלאומיים עם יותר מ-20 שנות וותק וניסיון בעבודה עם גורמי ממשל, בטחון ועסקים בינלאומיים בארץ ובחו"ל. במסגרת מחקריה ועבודתה כיועצת גיאופוליטית נפגשה בבית הלבן עם היועץ הישיר לענייני הטרור העולמי של הנשיא אובמה (2015) והשתתפה בכנסים ופורמים בינלאומיים שונים בחו"ל. במהלך שלוש השנים האחרונות, הרחיבה את תחומי המחקר והעניין שלה לאסיה בדגש על סין. משמשת כיועצת בכירה במכון המחקר בהינאן (דרום סין) ומספקת ניירות עמדה ומחקרים לממשל הסיני העוסקים בעיקר בממד הביטחוני של פרויקט ה"חגורה והדרך" (BRI), הכולל בניית תשתיות ענק בכל רחבי העולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
סין זה מחריבת כדה"א, אחת מיני רבות - הקפיטליזם זה זוועות לאמא אדמה, המפעלים זה זה מה חונק את האטמוספירה והאוויר בסוף ייתבעס ולא יהיה ניתן לנשימה, הקורונה אולי מרמזת על זה; רעידות אדמה ג... המשך קריאה

סין זה מחריבת כדה"א, אחת מיני רבות – הקפיטליזם זה זוועות לאמא אדמה, המפעלים זה זה מה חונק את האטמוספירה והאוויר בסוף ייתבעס ולא יהיה ניתן לנשימה, הקורונה אולי מרמזת על זה; רעידות אדמה גם בדרך, יש סימנים, אזהרות! לענייננו, סין לא משגשגת, היא נרקומן מסטול שנראה מבסוט, אבל הוא מסכן ועלוב. בקיצור – זלנסקי ונבלני זה מרתין לותר קינק ונלסון מנדלה של הזמן הזה, מי שלא מבין זאת – לטאה.

עוד 787 מילים ו-3 תגובות

מלחמת השנאה של פוטין

בזמן שהבית הלבן עוסק בניתוח אישיותו של פוטין, ראש הקרמלין כותש ומבתר את אוקראינה. מידי יום מתפרסמים אינסוף דיווחים על אלפי הרוגים לצד יותר משני מיליון פליטים ובהם כמיליון ילדים, הנסים על נפשם ובורחים מהתופת.

בזמן שהבית הלבן עוסק בניתוח אישיותו, ראש הקרמלין כותש את אוקראינה. נערמים אינסוף דיווחים על אלפי הרוגים לצד יותר מ-2 מיליון פליטים, בהם כמיליון ילדים, הנסים על נפשם

צבא רוסיה מפגיז באינטנסיביות וללא אבחנה ערים, ישובים וכפרים ברחבי המדינה וגורם להרס רב של תשתיות קריטיות. והעובדות הקשות מדברות בעד עצמן. לצד עשרות אלפי בנייני מגורים, בתי חולים ובתי ספר שניזוקו או נהרסו כליל, נותרו מיליוני אנשים ללא קורת גג, עקורים מבתיהם המחפשים את שאריות החיים בין עיי החורבות. פוטין מחריב בשיטתיות את המדינה המזרח-אירופית  בזמן שהעולם כמנהגו נוהג, עומד מנגד ומנפנף בשם המוסר.

 מלחמת שנאה רצחנית

הגיע הזמן להתעורר ולהבין. המלחמה של פוטין היא מלחמת שנאה רצחנית, מלחמת חורמה חסרת גבולות ומגבלות, המושתתת על איבה הדדית בין רוסים ואוקראינים ועל מאבק היסטורי עקוב מדם שמתחולל ביניהם כבר מאות שנים.

זוהי מלחמת הכל-בכל והיא איננה עושה הבחנה בין עשירים לעניים, בין נוצרים ואחרים כמו גם בין מצדדי הנשיאים פוטין או זלנסקי, לבין שונאיהם. כשהוא מונע מתוך יצרים אפלים של שנאה תהומית לאוקראינה ותיעוב עמוק כלפי המערב וכל מי שנתמך/מזוהה אתו, ראש הקרמלין מחולל באחת כאוס עולמי ואינו בוחל באמצעים.

הוא מעודד מאבקי כוח מקומיים בין רוסים, אוקראינים וימין קיצוני מאוד הפועלים בחופשיות במדינה, ובו-זמנית קורא לגורמים קיצוניים ובהם שכירי חרב, פושעים, האקרים, טרוריסטים ומנהיגים רודנים הפועלים בכל רחבי העולם, להשתלב במאבק הכולל, לדרדר ולערער את היציבות הפוליטית-חברתית-ביטחונית הקיימת. כל זאת, תוך שהוא מפר בבוטות את החוק הבינלאומי, כופה את שפת הכוח ומחריב ערים שלמות בדרכו לכבוש את אוקראינה.

פוטין מעודד מאבקי כוח מקומיים בין רוסים, אוקראינים וקיצוניים מאוד, ובו-זמנית קורא לגורמים קיצוניים ובהם שכירי חרב, פושעים, האקרים, טרוריסטים ומנהיגים רודנים מרחבי העולם להשתלב במאבק

 מרכזיות השימוש בכוח

בניגוד למגבלות המוסר והשימוש בכוח במערב, עבור פוטין שנאה היא ערך עליון. תאווה לכוח ושימוש בכוח משחית הם עקרונות מפתח בתפיסתו האסטרטגית. במאמר שפרסם מנהיג הקרמלין ביולי האחרון בעניין "אחדותם ההיסטורית של הרוסים והאוקראינים", יצא המרצע מהשק.

מאמרו של פוטין
מאמרו של פוטין

על אף שרוב האוקראינים (55%) אינם מסכימים עם רעיון האיחוד, המאמר הוא "עלה תאנה" להסוואת כוונותיו ותכניתו האופרטיבית לכבוש את אוקראינה. כל זאת, תוך האשמת המערב.

ב-13 ביולי פורסם מאמרו של ולדימיר פוטין "על האחדות ההיסטורית של הרוסים והאוקראינים". הנשיא הרוסי מציג בו טיעונים בעד אחת התזות האהובות עליו, לפיהן העמים הרוסיים, האוקראינים והבלארוסיים הם מכלול אחד, אך המערב מנסה כל הזמן להתערב בשיקום אחדותם ההיסטורית.

וכך, בהיעדר כוח צבא נאט"ו על אדמתה שירתיע ויבלום את הצבא הרוסי, פוטין איננו מהסס לחולל רצח עם שיטתי, תוך חיסול סממני הזהות, התרבות וההיסטוריה האוקראינית.

הוא מפגיז ערים דוגמת מריופול ואירפין ומשמיד גשרים ונתיבי מילוט הומניטריים, תוך הרג אזרחים חפים מפשע ובמקביל הוא פועל ללא לאות ובאין מפריע להשמדתן עד היסוד של יצירות אומנות, מוזיאונים ואתרי מורשת היסטוריים.

פעולות רצחניות לצד פשעים נגד האנושות המיוחסים לו, מציבים אותו בשורה אחת לצד דיקטטורים שטניים וארגוני טרור מפלצתיים, שפעלו במהלך ההיסטוריה.

בהיעדר כוח צבא נאט"ו על אדמתה שירתיע ויבלום את הצבא הרוסי, פוטין איננו מהסס לחולל רצח עם שיטתי, תוך חיסול סממני הזהות, התרבות וההיסטוריה האוקראינית

כישלון הסנקציות הכלכליות

עבור מנהיג הקרמלין, המלחמה איננה על עתיד על אוקראינה אלא הרבה מעבר לכך. והעובדות מדברות בעד עצמן. בזמן שארה"ב ומדינות המערב נמנעות מהכנסת כוחות צבאיים לאוקראינה, באופן פרדוקסלי, שימוש אגרסיבי בסנקציות בינלאומיות, הוא חרב פיפיות נגדן.

אומנם הן פוגעות קשה בכלכלה הרוסית ומשבשות את הזירה הפיננסית, מרסקות את ערך הרובל ומבודדות את רוסיה מהעולם, אך בעיני פוטין, הן זורעות כאוס, טלטלה וחוסר-וודאות עולמי, שערכם לא יסולא בפז.

במילים אחרות, החרפת הסנקציות והטלת איסורים על ייבוא נפט, גז ופחם רוסי מצד ארה"ב, גורמים לעלייה ניכרת במחירי הנפט בעולם ועלולים להוביל לעלייה משמעותית נוספת בשיעורי האינפלציה. אלה בתורם, עלולים להשפיע לרעה על כלכלתן של מדינות אירופה, להוביל לצמצום הצמיחה בגוש האירו ולפגיעה בהמשך הצמיחה של הכלכלה העולמית.

בנוסף ומעבר לכך, כעונש על החמרת הצעדים נגדו, הממשל במוסקבה איננו מהסס לאיים בניתוק אספקת הגז לאירופה. זאת, לאחר שנערך כלכלית לאפשרות של מלחמה בין היתר, על ידי צבירת רזרבות בינלאומיות והרחבת הסחר עם סין ומדינות אחרות על חשבון הסחר עם ארה"ב והמערב.

וכך, כשהמאבק הכלכלי מחריף והעימות הצבאי קורע לגזרים ומבתר את אוקראינה, השלכותיו הגיאופוליטיות והכלכליות של העימות באירופה כבר נותנות אותותיהן בזירה הבינלאומית.

הסנקציות הבינלאומיות הן חרב פיפיות. פוגעות בכלכלה הרוסית, מרסקות את רובל ומבודדות את רוסיה, אך בעיני פוטין הן זורעות כאוס עולמי, שערכו לא יסולא בפז

אין ספק כי ניסיונות התיווך של ישראל הן מאמץ טקטי חשוב העשוי להוביל לנקודת מפנה במשבר. עם זאת, חשובים ומתוקשרים ככל שיהיו, ניסיונות אלה עלולים להתמוסס בקלות, בהתאם לפרשנות שייתן פוטין לתמיכת ארה"ב והמערב באוקראינה, כמו גם לגחמות ליבו באשר למידת התערבותן בנעשה.

ד"ר ענת הוכברג-מרום היא מומחית גיאופוליטית ליחסים וטרנדים בינלאומיים עם יותר מ-20 שנות וותק וניסיון בעבודה עם גורמי ממשל, בטחון ועסקים בינלאומיים בארץ ובחו"ל. במסגרת מחקריה ועבודתה כיועצת גיאופוליטית נפגשה בבית הלבן עם היועץ הישיר לענייני הטרור העולמי של הנשיא אובמה (2015) והשתתפה בכנסים ופורמים בינלאומיים שונים בחו"ל. במהלך שלוש השנים האחרונות, הרחיבה את תחומי המחקר והעניין שלה לאסיה בדגש על סין. משמשת כיועצת בכירה במכון המחקר בהינאן (דרום סין) ומספקת ניירות עמדה ומחקרים לממשל הסיני העוסקים בעיקר בממד הביטחוני של פרויקט ה"חגורה והדרך" (BRI), הכולל בניית תשתיות ענק בכל רחבי העולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 737 מילים ו-1 תגובות

פוטין מכתיב כללי משחק חדשים

אמרתו המפורסמת של קארל פון קלאוזביץ, לפיה "המלחמה היא המשך המדיניות באמצעים אחרים" תקפה היום יותר מתמיד.

עטיפת הספר "על המלחמה" לפון קלאוזביץ
עטיפת הספר "על המלחמה" לפון קלאוזביץ

בספרו "על המלחמה" (1832), איש צבא פרוסיה וגדול הוגי תורת הלחימה המודרנית עוסק, בין היתר, במהותה של המלחמה על שלל ממדיה האסטרטגיים, הצבאיים והפוליטיים וכן, בנושא המנהיגות, בניין הכוח והפעלתו.

וכך, כשהמלחמה באירופה נכנסת ליומה השמיני ועיני העולם נשואות למנהיג רוסיה, השאלה הרלוונטית איננה האם הוא יכבוש את קייב, או מתי אוקראינה כולה תיכבש.

עבור פוטין, ההחלטות האסטרטגיות כבר התקבלו וכעת נותר רק שלב הביצוע והטבעת החותם. בראייתו, כל האמצעים כשרים והמטרה מקדשת את כל המשאבים והמאמצים הכרוכים בהשגתה. הפלת הממשל האוקראיני והחלפת המשטר, הם רק עניין של זמן וחמור מזה, הם רק צעד ראשון בתוכנית אסטרטגית גדולה ומקיפה הרבה יותר.

המלחמה באירופה – המשך המדיניות באמצעים אחרים

כדיקטטור עריץ, ריכוזי וקר מזג, מכוון משימה וחותר להישגים בכל מחיר, החלטתו של פוטין לפלוש לאוקראינה איננה מקרית. היא גם איננה גחמה שצמחה "יש מאין" בשבועות או בחודשים האחרונים.

עבור פוטין, ההחלטות האסטרטגיות כבר התקבלו וכעת נותר לבצע, כשכל האמצעים כשרים. הפלת הממשל האוקראיני והחלפת המשטר הם עניין של זמן וחמור מזה, הם צעד ראשון בתוכנית אסטרטגית גדולה הרבה יותר

תוכנית זו, היא חלק אינטגרלי מחשיבה מערכתית ומדיניות דורסנית ארוכת-טווח, המתוכננת בדקדקנות לפרטי-פרטים עם אנשי צבא ובטחון בכירים, הנחשבים לאנשי סוד נאמנים המלווים אותו שנים ארוכות.

הפלישה האגרסיבית שהפכה לעימות צבאי חזיתי, נועדה לשנות את הסטטוס-קוו באירופה ואת הסדר העולמי הקיים ולהשיב עטרה ליושנה, ימי תהילתה כאימפריה סובייטית. היא מהווה המשך למדיניות הקרמלין, שהחלה לפני שני עשורים במסגרת המאבק נגד צ'צ'ניה (1999-2009) ושנמשכה בפלישה לגיאורגיה (2008), בסיפוח חצי-האי קרים (2014) ובהתערבות רוסיה במלחמת האזרחים בסוריה (2015).

ניתוח המפה הגיאופוליטית העולמית, מאפשר למפות את החוזקות והחולשות של רוסיה לצד מרחב ההזדמנויות והאיומים בזירה הבינלאומית, המנוצלים על ידי פוטין לניהול מאבק אלים וחסר פשרות. מאבק המתקיים בו-זמנית בכמה חזיתות ובכמה ממדים.

מאבק זה מבוסס על חישובי עלות-תועלת פרגמטיים ועוצמה צבאית חזקה בהרבה בהשוואה לשנים קודמות. עם זאת, לצד היותה בעלת צבא הנחשב לשלישי בחוזקו וגודלו בעולם והכוח הצבאי הדומיננטי באירופה, רוסיה חלשה כלכלית.

היא מתבססת על מנגנון הון-שלטון משומן היטב של צמרת האוליגרכים הרוסיים. כלפי אותם אוליגרכים ניתן להפעיל סנקציות ישירות, לצד "עוצמה שאולה" מצד סין, הכוללת תמיכה כלכלית ועסקה לרכישת נפט וגז רוסי בשווי של כ-117 מיליארד דולר. אלה הובטחו לה במסגרת הסכם אסטרטגי להידוק שתוף הפעולה ביניהן.

הפלישה האגרסיבית שהפכה לעימות צבאי חזיתי, נועדה לשנות את הסטטוס-קוו באירופה ואת הסדר העולמי הקיים ולהשיב את ימי תהילת רוסיה כאימפריה סובייטית. המשך למדיניות הקרמלין, שהחלה לפני 2 עשורים

בנוסף ומעבר לכך, מבחינה פוליטית ומערכתית, ממשל פוטין מנצל את חולשת המערב והמדיניות הרופסת בה נוקט ממשל ביידן. זאת בעיקר נוכח נסיגתה הממושכת של ארה"ב מענייני המזרח-התיכון וכל שכן, על רקע נסיגתה החפוזה מאפגניסטן (אוגוסט 2021).

משבר הוא הזדמנות עולמית?

בראיה מערכתית, מדובר במצב חדש שנוצר לראשונה בעולם מאז 1945, וכל שכן מאז קריסת ברית המועצות ב-1991. המלחמה באירופה היא מצב אל-חזור בציר הזמן, שבו העולם החד-קוטבי עובר טלטלה וטרנספורמציה בעקבות התהוות מאזן כוחות ומאזן אינטרסים חדש בזירה הבינלאומית.

כך, בזמן שארה"ב מאבדת את ההגמוניה העולמית והדומיננטיות המוסרית-מדינית-צבאית שלה בעולם, סין מתעצמת באסיה ורוסיה, קובעת כללי משחק חדשים ועובדות חדשות באירופה כששתיהן, למרות הפערים העצומים ביניהן, רואות בארה"ב אויב משותף ומשתפות פעולה במאבק אסטרטגי נגדו.

על רקע זה, בראייתו של פוטין, אין כוח בעולם שיכול לעצור אותו והתועלת הכרוכה במאבק ממושך באירופה, עולה על העלות. בהיעדר גבולות פיזיים ופסיכולוגיים ובהיעדר תחושת איום ממשית, על אף העיצומים והסנקציות הבינלאומיות המופנות כלפי רוסיה וכלפיו באופן אישי, ראש הקרמלין ממשיך להפגיז את אוקראינה.

מעבר לכך, במבחן המציאות, המערב ניכשל בהבנת האינטרסים הרוסיים, כמו גם, בניתוח והבנה של הכוונות האותנטיות הטמונות במסרים המפולפלים של העומד בראש הקרמלין.

כשארה"ב מאבדת את ההגמוניה העולמית והדומיננטיות המוסרית-מדינית-צבאית שלה בעולם, סין מתעצמת באסיה ורוסיה וקובעת כללי משחק חדשים באירופה. שתיהן, למרות הפערים רואות בארה"ב אויב משותף

אומנם סנקציות כלכליות, חריפות ככל שיהיו, מבודדות את רוסיה מהכלכלה העולמית ופוגעות בטווח הארוך בשרשרת הייצור, התפוקה ואספקת המוצרים והשירותים העולמית, אך נכון לעת כתיבת שורות אלה, הן אינן מרתיעות את ה"דוב הרוסי", אלא להיפך. באופן פרדוקסלי, ייתכן שהן מעודדות אותו להמשיך להיאבק ובכך לשדר מסר לדיקטטורים אחרים ולגורמי טרור ופשע קיצוניים, ליזום מהלכים שיערערו וידרדרו את מאזן הכוחות, באופן שישפיע על גיבושו של סדר עולמי חדש כשהם אלה שמכתיבים את הטון והתוכן שלו.

מה המדיניות של סין בהקשרי המלחמה בין רוסיה ואוקראינה ואיך זה קשור לאסטרטגיה מול ארה"ב ?מוזמנים לצפות בפרשנות שלי הערב בתוכנית "שש עם עודד בן עמי" (הפעם עם סיון רהב מאיר) מערוץ קשת 12.

Posted by Anat Hochberg-Marom on Wednesday, March 2, 2022

ד"ר ענת הוכברג-מרום היא מומחית גיאופוליטית ליחסים וטרנדים בינלאומיים עם יותר מ-20 שנות וותק וניסיון בעבודה עם גורמי ממשל, בטחון ועסקים בינלאומיים בארץ ובחו"ל. במסגרת מחקריה ועבודתה כיועצת גיאופוליטית נפגשה בבית הלבן עם היועץ הישיר לענייני הטרור העולמי של הנשיא אובמה (2015) והשתתפה בכנסים ופורמים בינלאומיים שונים בחו"ל. במהלך שלוש השנים האחרונות, הרחיבה את תחומי המחקר והעניין שלה לאסיה בדגש על סין. משמשת כיועצת בכירה במכון המחקר בהינאן (דרום סין) ומספקת ניירות עמדה ומחקרים לממשל הסיני העוסקים בעיקר בממד הביטחוני של פרויקט ה"חגורה והדרך" (BRI), הכולל בניית תשתיות ענק בכל רחבי העולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 663 מילים ו-1 תגובות

פוטין: שיעור במנהיגות כוחנית והשפעה עולמית

בספרו הקלאסי "פוליטיקה בין האומות" (Politics Among Nations: The Struggle for Power and Peace, 1948), הנס מורגנטאו, גדול הוגי ה"ריאליזם המדיני" של המאה ה-20 מדגיש את מרכזיות הכוח והעוצמה ביחסים הבינלאומיים.

עטיפת "פוליטיקה בין האומות" של מורגנטאו
עטיפת "פוליטיקה בין האומות" של מורגנטאו

בראייתו, כוח הוא יעד מרכזי בפוליטיקה הבינלאומית ואינטרס לאומי מוגדר במונחים של עוצמה.

כמי שפיתח ועיצב גישה פרקטית ומפוכחת לניתוח והבנת היחסים הבינלאומיים, מורגנטאו צפה את המתיחות והתחרות בין המעצמות ואף ליווה את לידתה, צמיחתה והתעצמותה של המלחמה הקרה. וכך, כשלושה עשורים מאז סיומה, המלחמה הקרה פרצה מחדש באירופה והיא חמה מתמיד.

זוהי איננה מלחמה מקומית בלבד על הזהות והחירות האוקראינית. זהו מאבק אידיאולוגי-צבאי-פוליטי עמוק, טעון וחוצה-גבולות מדינתיים/ אירופאים.

מורגנטאו צפה את המתיחות והתחרות בין המעצמות ואף ליווה את לידתה והתעצמותה של המלחמה הקרה. וכך, כ-3 עשורים מאז סיומה, המלחמה הקרה פרצה מחדש באירופה – חמה מתמיד

. זהו מאבק בהובלתו ובניצוחו של ראש הקרמלין. זהו מאבק המתחולל בו-זמנית בכל הממדים ובכל החזיתות.

מלחמה קרה-חמה

בעיני פוטין, קריסת ברית המועצות (1991) היא האסון הגיאופוליטי הטרגי ביותר במאה ה-20, והתרחבות נאט"ו לגבולותיה של רוסיה היא איום ישיר על ביטחונה, יוקרתה ומעמדה בזירה הבינלאומית.

לאורך שנים מאז נפילת האימפריה הסובייטית, קולות רבים במערב הזהירו מפני הדרדרות היחסים בין המעצמות וטענו כי הצטרפות מדינות מזרח-אירופה לנאט"ו עלולה להצית מחדש את המלחמה הקרה בין מזרח ומערב.

גם בקרב הצמרת האינטלקטואלית הרוסית התנהלו ויכוחים ממושכים בנושא מדיניות-החוץ של הקרמלין ועמדתו כלפי ארה"ב, ובכלל זה, כלפי אירופה. וכך, בזמן שאוקראינה נאבקת על חייה והמערב עומד מנגד, סוגיית הצטרפותה לנאט"ו כבר איננה רלוונטית.

חולשתה של וושינגטון ובפרט מדיניותו הרופסת של הנשיא ביידן, מוכיחים עצמם כ"משענת קנה רצוץ" עבור המדינה האוקראינית. מנגד, הם מהווים זרז והזדמנות יוצאת-דופן המנוצלת על ידי רוסיה לפגוע בברוטליות בריבונותה וחירותה של המדינה השנייה בגודלה באירופה, להשתלט על אחד ממוקדי הכלכלה והמסחר המשמעותיים ביבשת ולהגדיר מחדש את עמדתה ההגמונית של מוסקבה באזור.

בעיני פוטין, קריסת בריה"מ היא האסון הגיאופוליטי הטרגי ביותר במאה ה-20, והתרחבות נאט"ו לגבולות רוסיה היא איום ישיר על ביטחונה, יוקרתה ומעמדה בזירה הבינל'

כיבוש קייב והפלת המשטר, או לכל הפחות, החלפת ראשי הממשל האוקראיני, הם רק עניין של זמן וחלק מתוכנית רוסית אסטרטגית גדולה ומקיפה יותר. תכנית  שתכליתה לערוך שינוי רדיקלי. לבטל את המודל החד-קוטבי של הסדר העולמי, המושתת על נורמות, ערכים וחוקים בינלאומיים, ולשרטט-מחדש את גבולות השליטה וההשפעה הצבאית והפוליטית של הקרמלין בזירה הבינלאומית.

וכך, בזמן שהמערב המנומנם מנסה לשמר ולתחזק את היציבות, מאזן הכוחות והסטטוס-קוו האירופאי והעולמי "הישן" – מנהיג הקרמלין אינו בוחל באמצעים. כשהוא מונע מתוך אמונה בכוח ותשוקה אדירה לעוצמה, לצד עוינות עמוקה למערב ושנאה יוקדת ליהירות ולדומיננטיות האמריקאית, פוטין מכתיב כללי משחק חדשים.

הוא דורש מארה"ב ומנאט"ו להסיג כוחות ומערכות נשק בליסטי ממדינות מזרח-אירופה, ובמקביל כופה על המערב מאבק פוליטי-אידיאולוגי-צבאי רחב היקף וחסר תקדים תוך שימוש בשפת הכוח.

שפת הכוח

רוסיה של חורף 2022 איננה ברית-המועצות של 1945, וכל שכן איננה המעצמה שהתמוטטה בסוף שנות ה-80 במאה העשרים. לא רק שהיא איננה חלשה ומובסת צבאית וכלכלית, ההיפך הוא הנכון.

פוטין מכתיב כללי משחק חדשים. הוא דורש מארה"ב ומנאט"ו להסיג כוחות ומערכות נשק בליסטי ממזרח-אירופה, ובמקביל כופה על המערב מאבק פוליטי, אידיאולוגי וצבאי חסר תקדים תוך שימוש בשפת הכוח

מאז עלייתו לשלטון (2000), פוטין הוביל להפיכתה של רוסיה לכוח הדומיננטי באירופה, עם צבא אדיר הנחשב לשלישי בחוזקו וגודלו בעולם. צבא הכולל כלי טיס חדישים וטנקים מודרניים, בסיסים צבאיים ברחבי העולם, וציים של ספינות מלחמה המשייטות ברחבי האוקיינוסים, לצד יכולות גרעיניות ויכולות סייבר מהמובילות והמתקדמות בעולם.

בזמן שחלקם מוצבים ומשייטים לאורך גבולות אוקראינה, מכוונים כלפי הבירה בקייב ואף תוקפים מטרות מקומיות, לדוגמה באמצעות השבתת אתרי אינטרנט של משרד ההגנה ובנקים אוקראינים, פוטין אינו בוחל באמצעים ובפוטנציאל הטמון בהרתעה גרעינית.

וכך, על רקע הידוק קשרי הקרמלין עם האליטות העסקיות-כלכליות וצמרת האוליגרכיה הרוסית, ונוכח עיבוי הקשרים והידוק היחסים עם סין בברית ידידות עמוקה הכוללת ערבויות לביטחונה הפיננסי, רוסיה משדרת בטחון עצמי, עוצמה צבאית ועמידות כלכלית, המאפילות על איום השימוש בסנקציות מצד המערב.

על כן, יש לבחון את המלחמה באירופה בפריזמה שונה ממה שהורגלנו אליה עד היום. הסכסוך שהחל עם הפלישה לאוקראינה, חורג הרבה מעבר להיבט פוליטי-צבאי-בטחוני מקומי ומאבק על עצמאותה של מדינה באירופה הגובלת ברוסיה.

על רקע הידוק קשרי הקרמלין עם האליטות כלכליות וצמרת האוליגרכיה הרוסית, ונוכח הידוק היחסים עם סין בברית הכוללת ערבויות לביטחונה הפיננסי, רוסיה משדרת בטחון עצמי, עוצמה צבאית ועמידות כלכלית

רוסיה בהובלת פוטין, חותרת לחולל שינוי בסדר העולמי, להחזיר את הגלגל אחורנית ולשוב לימי תהילתה ועוצמתה העולמית כהגמוניה לצד ארה"ב. זהו מאבק תודעתי עמוק ומשמעותי הטומן בחובו שינוי פרדיגמטי מרחיק לכת, שספק אם אנו במערב מסוגלים להפנים אותו.

ד"ר ענת הוכברג-מרום היא מומחית גיאופוליטית ליחסים וטרנדים בינלאומיים עם יותר מ-20 שנות וותק וניסיון בעבודה עם גורמי ממשל, בטחון ועסקים בינלאומיים בארץ ובחו"ל. במסגרת מחקריה ועבודתה כיועצת גיאופוליטית נפגשה בבית הלבן עם היועץ הישיר לענייני הטרור העולמי של הנשיא אובמה (2015) והשתתפה בכנסים ופורמים בינלאומיים שונים בחו"ל. במהלך שלוש השנים האחרונות, הרחיבה את תחומי המחקר והעניין שלה לאסיה בדגש על סין. משמשת כיועצת בכירה במכון המחקר בהינאן (דרום סין) ומספקת ניירות עמדה ומחקרים לממשל הסיני העוסקים בעיקר בממד הביטחוני של פרויקט ה"חגורה והדרך" (BRI), הכולל בניית תשתיות ענק בכל רחבי העולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 690 מילים

הפלישה לאוקראינה - מבחן העוצמה והתשוקה לכוח של פוטין?

מילון קיימברידג' מגדיר את המונח "פרנמי" (Frenemy), כאדם המעמיד פנים של חבר, כשלמעשה הוא אויב. ייתכן שחלקנו מכירים את המונח במתכונתו המורחבת, לפיה ה"חבר-של-החבר-שלי הוא אויבי". כך או אחרת, מדובר במערכת יחסים סבוכה ומורכבת בין שני חברים/בני-זוג, שקיים קשר טעון ביניהם.

בהתייחס למשבר מזרח-אירופה, אין חולק על כך שמערכת היחסים הבינלאומית, ובכלל זה מערכת היחסים הנפיצה בין רוסיה ואוקראינה, מושפעת משלל גורמים ונסיבות. מערכת זו, המאופיינת בהעמדת פנים מזויפת, חוסר אמון בסיסי, ניצול ציני ופגיעה מאסיבית ושיטתית של רוסיה בריבונות אוקראינה, בעצמאותה ובשלמותה הטריטוריאלית – מידרדרת לעימות חזיתי, שהשלכותיו חורגות הרבה מעבר לגבולות אירופה.

מערכת היחסים הבינלאומית, ובכלל זה מערכת היחסים הנפיצה המאופיינת בפגיעה שיטתית של רוסיה באוקראינה – מידרדרת לעימות חזיתי, שהשלכותיו חורגות הרבה מעבר לגבולות אירופה

עוינות רוסית עמוקה ושנאה שורשית למערב

המדיניות בה נוקטת מוסקבה איננה מקרית. היא גם איננה נובעת מדאגה "אמיתית" לבדלנים הפרו-רוסים בחבל דונבאס, המהווים פרנמי ו"גייס חמישי" מבחינת אוקראינה. היא מבוססת על שנאה היסטורית, עוינות עמוקה, יריבות ותחרות ממושכת בין רוסיה וארה"ב, הבאה לידי ביטוי במדיניות אגרסיבית, שתלטנית, בוטה ומזלזלת כלפי אוקראינה, המוצגת כקורבן של המערב על ידי העומד בראש הקרמלין.

על רקע המתיחות הגוברת ועל אף שרשרת האיומים והגינויים למהלכיו מצד נשיאים, ראשי מדינות, מנהיגי נאט"ו וארגונים בינלאומיים נוספים מכל רחבי העולם, פוטין הכריז ביום שלישי (22 בפברואר) על הכרה בעצמאותם של שני מחוזות פרו-רוסיים בדלניים בחבל דונבאס שבמזרח אוקראינה.

צעד חד-צדדי ומתריס זה, מצד מי שהכתיר את עצמו כ"בעל הבית האמיתי" באזור, מבטא יוהרה ובוז כלפי כל אותם הסכמים, הבנות ונורמות בינלאומיות, שלתפיסתו אינם חלים על רוסיה.

הבוקר (24 בפברואר) הוא כבר פתח במלחמה ופלש לאוקראינה בחבל דונבאס.

מעבר לכך, הפרת החוק הבינלאומי על ידי מוסקבה ושימוש בכוחות צבא כדי להשתלט בכוח על שטחים טריטוריאליים וכל זאת, תוך התעלמות הפגנתית מכל העיצומים והסנקציות החריפות הצפויות נגדה, הם אינדיקציה לביטחון עצמי מופרז, נחישות, תעוזה ועוצמה צבאית ופוליטית גדולה יותר מכפי שהייתה לה בעבר.

המדיניות בה נוקטת מוסקבה אינה מקרית או נובעת מדאגה לבדלנים הפרו-רוסים בחבל דונבאס, המהווים פרנמי ו"גייס חמישי" מבחינת אוקראינה. היא מבוססת על שנאה היסטורית בין רוסיה וארה"ב

מדיניות רוסית נוקשה ולוחמנית

הזזת 190 אלף חיילים לגבול המשותף עם אוקראינה, לצד התבטאויות והצהרת כוונות לתקשורת מצד פוטין והפתיחה במלחמה הבוקר – לא צצו "יש מאין" והם גם אינם גחמה רגעית. המדיניות הנוקשה, הלוחמנית והבלתי מתפשרת בה הוא נוקט, משקפת תכנון מדוקדק ומניפולטיבי שתכליתו שינוי כללי המשחק ומערך יחסי הכוחות בזירה הבינלאומית.

פוטין, הפועל לשינוי הסטטוס-קוו והשגת דומיננטיות, מונע מתוך חשיבה אסטרטגית, מניעים ואינטרסים מגלומניים, המבוססים על אמונה בכוח ותשוקה לעוצמה. בכך, הוא מהווה דמות ראשית בקבוצת מנהיגים, עריצים ורודנים שתשוקתם האפלה לשינוי הסדר הקיים, מתועלת להריסתו.

בראייתו ועל מנת להצדיק ולהסביר את מהלכיו, הכרה בעצמאותן של שתי הרפובליקות העממיות שבשליטת המורדים, היא אמצעי ולא מטרה. במילים אחרות, זהו אקט של הגנה ולא מהלך טקטי-התקפי, כפי שהמערב מציג אותו, והוא מהווה אילוץ הנובע מחוסר ברירה נוכח איומי נאט"ו כלפי רוסיה והמדיניות הפרו-מערבית האוקראינית.

למעשה, זוהי מדיניות הממשיכה להישען על העמדה האנטי-מערבית בה נוקטת מוסקבה מאז משבר קרים ב-2014 ולמעשה, מאז תחילת כהונתו של פוטין כנשיא רוסיה (2000). עם זאת, חשוב להבהיר, כי למרות שקיים שוני מהותי בין סיפוח דה-פקטו של חצי-האי קרים, לבין הכרה רוסית במחוזות דונצייק ולוהנסק כמדינות עצמאיות, יש מכנה משותף רחב ומשמעותי בין המקרים, המבוסס על הסנטימנט הרוסי.

פרנמי וגייס חמישי

שאיפתו המגלומנית של פוטין להוביל את רוסיה למעמד של מעצמה עולמית חזקה, כדוגמת האימפריה הסובייטית, מונעת מתוך תפיסה מדומה של "עולם רוסי" בן מאות שנים, שה"רוסיות" שלטה בו. בראייתו, הסנטימנט הרוסי הוא עקרון אידיאולוגי מנחה ומרכיב מפתח במדיניות פרגמטית, הקוראת לאיחוד הקהילה הסלאבית ההיסטורית ותושבי רוסיה, אוקראינה ובלרוס, לישות משותפת אחת. בתוך כך, לצד מאבק צבאי ומאבק תקשורתי המבויים היטב, מנהיג הקרמלין איננו בוחל באמצעים. הוא מנהל מאבק תודעתי-פסיכולוגי מיומן ומתוחכם, שתכליתו לקבוע עובדות בשטח, לעצב ולהשפיע על דעת הקהל העולמית כדי להשיג עוצמה פוליטית.

בראייתו, הסנטימנט הרוסי הוא עקרון אידיאולוגי מנחה ומרכיב מפתח במדיניות פרגמטית, הקוראת לאיחוד הקהילה הסלאבית ההיסטורית ותושבי רוסיה, אוקראינה ובלרוס, לישות משותפת אחת

בעודו מסמם את המערב והציבור עולמי בהצהרות כוזבות וריקות מתוכן באשר לנסיגת כוחות צבא מבלרוס, פוטין עושה שימוש מניפולטיבי באסטרטגית מסרים מתוחכמת.

באמצעות אסטרטגיה זו, הוא פונה במקביל לאוכלוסיית המורדים הדוברת רוסית במחוזות הבדלניים שבאוקראינה, החולקת עבר היסטורי ומוצא אתני משותף לצד נאמנות וזיקה חזקה לרוסיה.

וכך, כשהוא נעזר ב"כפתורי קנייה" וסנטימנטים רוסיים משותפים ונוגע במנטליות ובערכי תרבות המושרשים בציבור, פוטין מבטיח הבטחות לעתיד וורוד וטוב יותר וכובש את ליבם ורגשותיהם של הסגמנטים הרוסיים, שהם פרנמי וגייס חמישי עבור הנשיא האוקראיני.

 משמעות הפלישה לאוקראינה

בשונה מפלישה רוסית לאפגניסטן או לסוריה, בהם מוסקבה נתפסה כ"נטע זר" ומאיים כלפי הציבור המקומי, הפלישה הדורסנית לאוקראינה והכרה בעצמאותם של הסגמנטים הפרו-רוסיים הפועלים בתחומה, מתקבלת אחרת. היא מהווה הישג חשוב עבור פוטין, הקורא תגר על הסטטוס-קוו, היציבות האזורית וכללי המשחק הבינלאומיים.

בשונה מפלישה רוסית לאפגניסטן או לסוריה, בהם מוסקבה נתפסה כ"נטע זר" ומאיים כלפי הציבור המקומי, הפלישה הדורסנית לאוקראינה והכרה בעצמאות הסגמנטים הפרו-רוסיים בה, מהווה הישג חשוב לפוטין

אך מעבר לכך, היא מהווה נקודת אל-חזור ומבחן מכריע לתגובת ארה"ב, מדינות נאט"ו והמערב כלפי ההשתלטות הרוסית על המרחב המזרח אירופי ומחוצה לו.

בתוך כך, תגובתה הדיפלומטית המתונה של ישראל, ה"תומכת בשלמותה הטריטוריאלית ובריבונותה של אוקראינה" ואיננה מעזה לגנות את מוסקבה, אך משקפת את עמדתו הרופסת של המערב. במצב הנוכחי, פלישה קרקעית והכלת סנקציות נגדיות כלפי רוסיה, מגרה את תאבונו של העומד בראש הקרמלין ומהווה זרז בעבורו להמשיך ולהסתער על הזירה הבינלאומית.

ד"ר ענת הוכברג-מרום היא מומחית גיאופוליטית ליחסים וטרנדים בינלאומיים עם יותר מ-20 שנות וותק וניסיון בעבודה עם גורמי ממשל, בטחון ועסקים בינלאומיים בארץ ובחו"ל. במסגרת מחקריה ועבודתה כיועצת גיאופוליטית נפגשה בבית הלבן עם היועץ הישיר לענייני הטרור העולמי של הנשיא אובמה (2015) והשתתפה בכנסים ופורמים בינלאומיים שונים בחו"ל. במהלך שלוש השנים האחרונות, הרחיבה את תחומי המחקר והעניין שלה לאסיה בדגש על סין. משמשת כיועצת בכירה במכון המחקר בהינאן (דרום סין) ומספקת ניירות עמדה ומחקרים לממשל הסיני העוסקים בעיקר בממד הביטחוני של פרויקט ה"חגורה והדרך" (BRI), הכולל בניית תשתיות ענק בכל רחבי העולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 832 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה