נושא
אנטישמיות

עתירה: נשק ישראלי משמש ארגון אנטישמי

בלעדי נשק ישראלי משמש את המליציה האוקראינית ״אזוב״, האחראית על תקיפת יהודים ● מתביעה שהגיש עו"ד איתי מק, ונדונה בדלתיים סגורות בבית המשפט המחוזי בתל אביב, עולה: חברי מיליציה, שנושאים על בגדיהם צלבי קרס וסמלי אס.אס, ולא מסתירים את השורשים הנאציים והאנטישמיים שלהם, מצוידים ברובי תבור ישראלים

לוחם המיליציה האוקראינית ״אזוב״
לוחם המיליציה האוקראינית ״אזוב״

ההפתעה הגיעה בסוף הדיון המשפטי, שנערך השבוע (שני) בצהריים בבית המשפט המחוזי בתל אביב בצהריים. רובו נותר חסוי והתקיים בדלתיים סגורות במעמד צד אחד בלבד – נציגי אגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני ונציגי משרד הביטחון ומשרד החוץ.

עו״ד איתי מק בבית המשפט (צילום: אמיר בן-דוד)
עו״ד איתי מק בבית המשפט (צילום: אמיר בן-דוד)

שופט בית המשפט המחוזי, ארז יקואל, פנה לעורך הדין איתי מק ושאל אותו "שאלה לפרוטוקול" בנוגע לצילום מסוים, שצורף לעתירה שהגיש מק בשמו ובשם 42 עותרים נוספים, בדרישה לבטל את הרישיונות שמנפיקה המדינה, ומאפשרים ייצוא נשק ויידע בטחוני ישראלי לאוקראינה.

"הצילום הזה", אמר השופט יקואל, "חשוב לי לדעת המועד המדויק שהוא צולם".

עו"ד מק ענה שהצילום שמשך את תשומת לב השופט, נלקח מאתר האינטרנט של המיליציה האוקראינית "אזוב", ונמצא שם גם עכשיו, אבל ציין כי הוא לא יכול לדעת בוודאות מתי הוא צולם.

מק ניצל את הפתח הקטן, שנפתח לפניו במפתיע, ואמר לשופט שאם הוא מעוניין, הוא יכול לשלוח לו סרטוני וידאו חדשים, שעלו לאינטרנט השבוע, ושבהם נראים חברי "אזוב" חוגגים 5 שנים להקמת המיליציה שלהם, כשבידיהם רובי תבור ישראלים. הוא ציין כי אינו טוען שרובי התבור האלה עוברים ישירות מישראל אל המיליציה האוקראינית, אלא שהם מיוצרים על ידי חברה ביטחונית אוקראינית, שקיבלה אישור מישראל לייצר אותם.

חייל במיליציית ״אזוב״ מסביר כיצד לתפעל רובה תבור (צילום: יוטיוב)
חייל במיליציית ״אזוב״ מסביר כיצד לתפעל רובה תבור (צילום: יוטיוב)

השופט עצר את שטף הדיבור של מק וסיכם ש"למען הסדר הטוב", יעביר מק את הנתונים חדשים שנמצאים בידיו לידיעת נציגי מערכת הביטחון, לקראת הדיון המלא בעתירה, שנדחה לתחילת אוקטובר.

למה התעניין השופט דווקא בצילום הזה? קשה לדעת, כי כאמור קדם לשיחה הזאת דיון בדלתיים סגורות במעמד נציגי מערכת הביטחון בלבד. אפשר לנחש שבדיון הסגור עלתה טענה כלשהי ביחס למועד הצילום הזה, וכי זו נראתה לשופט עקרונית מספיק ושווה בירור.

בעתירה נטען, שההתחזקות של מליציית "אזוב" היא חלק משמעותי מהתחזקות האנטישמיות, האנטי-קומוניזם והכוחות הניאו-נאצים באוקראינה

מה רואים בצילום הזה? לוחם אוקראיני במדי קרב חורפיים, המצולם בזווית מחמיאה מלמטה. על ראשו כובע גרב, שמזכיר קצת צילומים מימי הפלמ"ח. מאחוריו משתרגים ענפיו הכהים של עץ שעומד בשלכת. הלוחם נושא את עיניו אל האופק, באופן שעשוי להזכיר את צילום הצנחנים בכותל של דוד רובינגר. בידיו הוא חובק רובה תבור ישראלי.

לוחם המיליציה האוקראינית ״אזוב״
לוחם המיליציה האוקראינית ״אזוב״. הצילום שהשופט התעניין בו.

המצולם חבר ב"אזוב". מיליציה אוקראינית שהוקמה ב-2014, על רקע הפלישה הרוסית לחצי האי קרים. חברי "אזוב" מצדיעים במועל יד, נושאים על בגדיהם צלבי קרס וסמלי אס.אס, ולא מסתירים את השורשים הנאציים והאנטישמיים שלהם.

אחד מלוחמי "אזוב" הסביר לכתב ה"גארדיאן" הבריטי, שהוא נלחם ברוסיה כי "פוטין הוא יהודי". בשם ההגינות, אולי לא מיותר להזכיר שבראיון שהתקיים בחודש מרץ 2015, טען דובר "אזוב" כי "רק 10% עד 20% מחברי המיליציה הם נאצים". מרגיע.

בעתירה שהגיש עו"ד מק נטען, שההתחזקות של מליציית "אזוב" היא חלק משמעותי מהתחזקות האנטישמיות, האנטי-קומוניזם והכוחות הניאו-נאצים באוקראינה, שנהנים מתמיכה או מעצימת עיניים של השלטון המרכזי בקייב.

בשנים האחרונות תועדו לא מעט מקרים חמורים שבהם קבוצות ניאו-נאציות תקפו יהודים ואתרי זיכרון יהודיים באוקראינה, ונהגו באלימות כלפי עיתונאים, קומוניסטים, צוענים, הומואים ולסביות.

עו"ד מק מוכר היטב למערכת הביטחון הישראלית. עתירות קודמות שהגיש עסקו בייצוא נשק או ידע בטחוני לקמרון, להונדורס, לבורמה ולדרום סודאן. אבל העתירה הנוכחית שהגיש יוצאת דופן – הפעם לא מדובר בביקורת מופשטת על הפרת זכויות אדם במדינות מרוחקות, שבדרך כלל לא מעניינות את רוב הישראלים.

חיילי מיליציית ״אזוב״ נושאים רובה תבור
חיילי מיליציית ״אזוב״ נושאים רובה תבור

הפעם מדובר בנשק ישראלי שמגיע לידי נאו נאצים אנטישמיים. נשק ישראלי שמשמש ארגון האחראי על תקיפת יהודים. אם זה היה נשק זר, לא קשה לדמיין את נציגי המדינה תוקפים מעל כל במה אפשרית בעולם את מי שכבר הספיקו לשכוח את לקחי המאה ה-20.

איך ולמה התגלגל נשק ישראלי לידי נאו נאציים באוקראינה? מי העניק את האישורים ולמה? את זה בדיוק דורשים העותרים לדעת.

איך מדינת ישראל יכולה להגן על החלטה כזאת? ובכן – לעת עתה, היא עושה את זה מאחורי הדלתיים הסגורות של השופט יקואל, בעזרת נימוקים שיופיעו רק בפרוטוקול החסוי של הדיון.

יכול להיות שבדיון הבא, שייערך ב-6 באוקטובר, העניינים יתבהרו מעט יותר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 574 מילים
ביטויי שנאה וגזענות ברשת החברתית (צילום: צילום מסך מתוך רדיט)
צילום מסך מתוך רדיט
הקודים הסודיים של הניאו-נאצים ברשת

חשיפה שנאה דוט קום

הדמויות אולי נראות כמו ליצנים וצפרדעים תמימים, אבל מדובר בקודים סודיים של ניאו-נאצים, גזענים והומופובים ● הליצן צבוע בצבעי גאווה וממוקם במשרפות מתקופת השואה, הצפרדע מכוונת רובה צלפים לעבר ליצן להט"בי ● כך פועלת תעשיית השנאה ברשת מתחת לרדאר, וכך היא נתנה השראה למבצעי פיגועים אמיתיים מסביב לעולם

עוד 1,155 מילים
 • הפגנה נגד טראמפ בקולומביה, 2018 (צילום: AP Photo/Fernando Vergara)
  AP Photo/Fernando Vergara
 • כוחות משטרה משמידים דגלים נאציים בהפגנה בפורטלנד, 2018 (צילום: AP Photo/Manuel Valdes)
  AP Photo/Manuel Valdes
 • מצעד ניאו-נאצי באיידהו, 1998 (צילום: AP Photo/Elaine Thompson)
  AP Photo/Elaine Thompson
 • ניאו-נאצים מפגינים נגד הקהילה הגאה בפנסילבניה, 1998 (צילום: (AP Photo/Widman))
  (AP Photo/Widman)
היסטוריון יהודי-אמריקאי מזהיר: הסיכוי לרייך רביעי גבוה מתמיד

"שלטון טראמפ, הסכסוך במזרח התיכון והמשבר באיחוד האירופי עשויים להחזיר את הנאצים"

גבריאל ד' רוזנפלד: "הרעיון של רייך רביעי מתעורר בתקופות משבר - ונחלש בתקופות יציבות" ● "להשוואות לנאצים בפוליטיקה יש מקום"

עוד 937 מילים

ספר שעומד להתפרסם על טראמפ: "היהודים תמיד מחליפים צד"

הסופר והעיתונאי מייקל וולף טוען בספר שהוא עומד להתפרסם שטראמפ האשים את יועציו היהודים, ביניהם מייקל כהן, על כך ששיתפו פעולה עם החקירות נגדו ● טראמפ מצוטט בספר כמייחס ליהודים "נאמנות הפכפכה"

טראמפ ונתניהו (צילום: צילום: יעל רוטמן)
צילום: יעל רוטמן
טראמפ ונתניהו

הסופר והעיתונאי האמריקני מייקל וולף עומד לפרסם בשבוע הבא ספר חדש ושנוי במחלוקת על נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שבו הוא מאשים את טראמפ בהתבטאות אנטישמיות.

הספר "טראמפ תחת אש" עוקב אחרי התמודדותו של טראמפ עם החקירה שניהל נגדו התובע רוברט מולר על החשד למעורבות רוסית לטובת טראמפ בבחירות.

בספר מצוטטות אמירות של טראמפ נגד שלושה יהודים שנחקרו בחקירות נגד טראמפ ושיתפו פעולה עם החקירות: עורך דינו לשעבר מייקל כהן, שנאסר לאחר שהודה בעבירות שביצע למען טראמפ (תשלום "דמי שתיקה" לנשים כדי שלא ידברו על טראמפ ועדות שקר לגבי פרוייקט נדל"ן טראמפ במוסקבה), וכן מנהל הכספים של טראמפ אלן ווייסלברג ומו"ל העיתון "נשיונל אנקוויירר" דייוויד פקר.

לפי הספר, טראמפ אמר ביחס לשיתוף הפעולה של מקורביו עם החקירה The" Jews always flip"' , משפט שמשמעותו המילולית היא "היהודים תמיד מתהפכים" ותרגומו הפשוט הוא "היהודים תמיד הופכים צד" וניתן להבין ממנו שהוא האשים את היהודים בנאמנות כפולה וב"הלשנה" לרשויות נגדו.

"טראמפ תחת אש", הוא ספר המשך לרב המכר של וולף, "אש וזעם", שפורסם ב-2018. קטעים מהספר החדש פורסמו מראש בעיתון הבריטי "הגארדיאן". המידע הכלול בספר והמסמכים שעליהם הוא לכאורה מבוסס מצדיקים את החשדות שיוחסו לטראמפ, שנבדקו ולא הוכחו.

וולף טוען שכל המידע בספר "מבוסס על מסמכים פנימיים שהגיעו אליי ממקור במשרדו של מולר", לדבריו, אבל דוברו של מולר טוען שהמסמכים שוולף טוען שנמצאים בידיו אינם קיימים. בעיתון הגארדיאן טוענים שהמסמכים נמצאים בידיהם. הספר כבר מעורר מחלוקת עזה, ועיתונאים ואנשי ציבור מתווכחים בלהט על מידת מהימנותו.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 226 מילים

אירוע דקירה שהתרחש אתמול בהלסינבורג בשוודיה הותיר אישה יהודיה פצועה קשה, ונחשד כאירוע תקיפה אנטישמית. האישה, מיכל בת רות, נדקרה אתמול (ג') בבוקר 9 פעמים והתוקף נמלט. המשטרה השוודית מתייחסת לאירוע כניסיון רצח ופתחה במצוד אחר החשוד.

החשוד זוהה על ידי מצלמות האבטחה ולפי דיווחים, הוא מוסלמי ומוכר למשטרה. במהלך הלילה נעצר חשוד בתקיפה בדנמרק ולפי דיווח בעיתון "הלסינבורג דיילי", הוא יובא לשוודיה. בין שוודיה לדנמרק יש גבול ימי.

בקהילה היהודית בשוודיה ובמשרד החוץ הישראלי מעריכים שמדובר בתקיפה על רקע אנטישמי אם כי הרשויות במדינה מהססות לתייג את האירוע ככזה. נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר כי האירוע הוא תזכורת לכך שלא ניתן לסמוך על זכרון השואה המתעמעם באירופה, ולא די בו כדי לשמור על מוסדות הקהילה שהופכים למבצרים.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

נאום נתניהו בטקס יום השואה ב״יד ושם״

״התקומה אף פעם איננה סוף פסוק״, הצהיר ראש הממשלה בטקס הרשמי ● נתניהו הדגיש את התגברות האנטישמיות בעולם, העלה שוב את האיום מצד איראן, שיבח שוב את נשיא ארה״ב טראפ על תמיכתו בישראל, והבטיח בשם אביו המנוח: לעולם לא עוד ● הנאום המלא

ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם ב״יד ושם״ בטקס יום השואה (צילום: נעם ריבקין פנטון/פלאש90)
נעם ריבקין פנטון/פלאש90
ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם ב״יד ושם״ בטקס יום השואה

"כשהאדם כותב על השואה, הוא לא כותב את המילים. הוא נלחם במילים. כי אין מילים לתאר את מה שהקורבנות הרגישו – כאשר המוות היה הנורמה, והחיים היו נס". כך כתב ניצול השואה, אלי ויזל זיכרונו לברכה, שספריו מבטאים את ניצחון הרוח האנושית על פני מעמקי הרוע. לכתוב על השואה, לספר על השואה, לתאר את השואה – הכל צריך להיעשות בחרדת קודש. ועוד מעט נשמע בחרדת קודש את הסיפורים המרטיטים והמדהימים של גיבורי השואה – השורדים, הניצולים – שידליקו את אבוקות הזיכרון.

רעייתי ואני נפגשנו עמכם אתמול בלשכתי. חלקכם הגעתם עם הנכדים – חיילים וחיילות של צה"ל במדים. האזנו לכם בהתרגשות עמוקה, בדמעות. הייתם ילדים – וילדותכם נגזלה מכם באכזריות אין קץ. נמלטתם כחיות נרדפות מקלגסי הצורר. כשנחלצתם מן התופת של המחנות – מצאתם מחסה בתעלות ביוב, בדירי חזירים, בשדות קפואים משלג. במסכת הייסורים הנוראה שנכפתה עליכם – גיליתם כוחות נפש שלא יאמנו.

בלה אייזנמן מפולין שרדה את מדורי הגיהנום באושוויץ. 'איפה אמא?', היא שאלה יום-יום במחנה. יום אחד – היא זוכרת – מישהו הצביע על עשן הארובה, ואמר לה: 'אמא שלך שם, בעשן הארובה'.

שאול לובוביץ מבלארוס סיפר על קרוב שלו, ילד קטן. בני המשפחה הצטופפו בבור מסתור ושמעו את קולות המחפשים. הם נאלצו לחנוק למוות את הילד כדי שלא יצעק ויסגיר אותם.

פאני בן עמי מצרפת, רק בת 13, הבריחה ילדים יהודים לשווייץ. ואז, אחרי מסע תלאות אין קץ, כשפאני סוף-סוף עברה את הגבול לשווייץ, התברר לה שאחת הילדות – פעוטה בת שלוש – נותרה מאחור בשטח המפורז בין שתי המדינות. פאני הסתובבה, חזרה אליה, ואספה אותה אל חיקה, ותחת מטר-כדורים שנורה לעברה, היא רצה עם הילדה בזיג-זג והגיעה איתה לחוף המבטחים בצד השוויצרי של הגבול. מלאך מושיע – בת 13.

יהודה מימון, שהוריו נרצחו, הצטרף למחתרת בקרקוב, והשתתף בהתקפה הנועזת על חיילים וקצינים נאצים. יהודה אמר לנו: 'עשינו זאת למען שלוש שורות בהיסטוריה. כדי שיידעו שלא הלכנו כצאן לטבח'. הסיפורים של ציפורה גרנאט, שרה שפירא ומנחם הברמן העבירו בנו צמרמורת. כולכם גיבורים אמתיים.

מנחם מצ'כוסלובקיה, אף הוא ניצול אושוויץ, סיכם לכולם במשפט קולע אחד: 'כאן, בבית, בישראל – אני יודע שניצחתי את הרוצחים בגדול. ניצחתי בענק'. הניצחון הזה אינו מובן מאליו. הוא דרש תעצומות רוח ונחישות מעשה מופלאים. כראש ממשלת ישראל, אני חש בגודל הניצחון הזה – הניצחון של עמנו – בכל ביקור באתרי הרדיפות וההשמדה. בשנתיים האחרונות ביקרתי עם רעייתי במקומות שבהם היו יהודים טרף לרוצחים.

בבודפשט התייחדנו עם זכר הקורבנות שהוטבעו במי הדנובה. הם מונצחים ב'אנדרטת הנעליים' המטלטלת, על גדות הנהר, כעדות אילמת לזוועה. בסלוניקי, שכמעט כל יהודיה הוכחדו, הסרנו את הלוט מעל שלט שמבשר על הקמת מוזיאון השואה.

גם המעצמות הגדולות ביותר ערות לסכנות שמאיימות עליהן, והן נערכות להדוף אותן. אין כאן שאלה של הפחדה מלאכותית. המודעות לסכנה – היא תנאי לחיים

בפונאר, ליד וילנה, חלקנו כבוד לרבבות מיהודי ליטא, שנורו ושהושלכו אל בורות המוות. בפאריס בטקס מרגש בתחנת הרכבת שממנה הושלכו ונשלחו היהודים למחנות ההשמדה 75 שנים קודם לכם היינו יחד כמה מן השורדים. ובוורשה, לפני חודשיים, הנחנו זר באנדרטת הזיכרון למורדי גטו ורשה ונספי השואה. בכל המקומות הללו, דמי אחינו ואחיותינו זועקים מן האדמה. ניצבתי בהם בראש מורכן – אבל בקומה זקופה. חשתי כאב עצום על האסון הנורא שפקד אותנו, ובד בבד הרגשתי גאווה אדירה לייצג את העם שלנו, שקם לו מן האפר במדינתנו העצמאית.

ישראל זוכה היום להערכה חסרת תקדים, ואינני מגזים כשאני אומר לכם, להערצה חסרת תקדים – ממש באותן מדינות שאדמתן ספוגה בדמי אחינו ואחיותינו, ושבהן היינו אבק אדם. בגלות, חולשתנו התהומית הפקירה אותנו לגורלנו. במולדת, העוצמה שבנינו הופכת אותנו לכוח עולמי עולה. רבים מאוד רוצים בקרבתנו. ולכן בעומדי כאן, ליד בקעת הקהילות החרבות, אני נפעם כל פעם מחדש מנס התקומה.

אך למרות זאת – התקומה אף פעם איננה סוף פסוק. אנו גאים בהישגים שהשגנו, אבל איננו מתעלמים מן הסכנות שאורבות לנו. אין סתירה בין שני הדברים. גם המעצמות הגדולות ביותר ערות לסכנות שמאיימות עליהן, והן נערכות להדוף אותן. אין כאן שאלה של הפחדה מלאכותית. המודעות לסכנה – היא תנאי לחיים.

אנו חיים היום בפרדוקס, ההערצה ברחבי העולם למדינת היהודים מלווה בחוגים מסוימים בהתגברות של שנאת יהודים. הימין הקיצוני, השמאל הקיצוני, והאיסלאם הקיצוני מסכימים רק על דבר אחד – על שנאת היהודים. שנאה זו באה לידי ביטוי בהתקפות נתעבות על מתפללים בבתי-כנסת – כפי שקרה לפני ימים אחדים בסן-דייגו וקודם לכן בפיטסבורג, בחילול בתי-קברות יהודיים, ובפרסום קריקטורות ומאמרים נוטפי-שנאה ליהודים ולישראל – אפילו בעיתונים שנחשבים מכובדים. לא מדובר בביקורת לגיטימית על ישראל, לא הייתי מתעכב על כך אם היה מדובר בזה, אלא בשטנה שיטתית, ארסית ושקרית – שמערערת ללא הפסק על הלגיטימיות של מדינת-הלאום היהודית, ושלה בלבד. זוהי צביעות בלתי נסבלת שאסור להשלים איתה.

לסכנה שנובעת משנאת היהודים במערב, מצטרפת סכנה גדולה יותר ממזרח. איראן משגרת לעברנו – השכם והערב – איומי השמדה. איננו מתעלמים מאיומים אלה, אבל איננו נרתעים מהם. היו שנים בהן נאבקנו לבדנו, מול העולם כולו, בהסכם הגרעין המסוכן עם איראן. אבל ההתעקשות שלנו נשאה פרי. אנו מעריכים מאוד את העמדה הנחושה של הנשיא טראמפ, שפרש מהסכם הגרעין, הטיל סנקציות כבדות על איראן, ולפני ימים אחדים הכריז על משמרות המהפכה – כעל ארגון טרור. מול איראן, המדיניות שלנו ברורה: בשדה הצבאי – בלימה תקיפה של ניסיונות איראן להתבסס צבאית ליד גבולותינו. ובשדה המדיני – לחץ, לחץ, ועוד לחץ. מול איומי השמדה ישראל לא תושיט את צווארה לשחיטה. בניגוד למה שהיה בזמן השואה, אנו מסוגלים ונחושים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו. צה"ל חזק, מן הצבאות החזקים בעולם, והוא יכול לאויבינו.

ושוב, בניגוד למה שהיה בשואה, אנו מגבשים בריתות נגד משטר עריצות שמאיים עלינו, על מדינות רבות באזורנו, על נתיבי השיט הבינלאומיים ועל שלום העולם כולו. למבקשי נפשנו, אני אומר דווקא במקום הזה: חזרנו לבמת ההיסטוריה. חזרנו לקדמת הבמה. ניצחנו את צוררינו בעבר, ובעזרת השם ננצח גם אתכם.

למבקשי נפשנו, אני אומר דווקא במקום הזה: חזרנו לבמת ההיסטוריה. חזרנו לקדמת הבמה. ניצחנו את צוררינו בעבר, וננצח גם אתכם

מכובדיי, היום יותר מתמיד, מהדהדים בי דברים שהשמיע אבי – פרופ' בנציון נתניהו ז"ל – לפני תשע שנים, כאן בירושלים, ביום הולדתו ה-100. אבי עבר את שתי מלחמות העולם, ופעל רבות למען הציונות. הוא היה היסטוריון שהכיר היטב את אלפי שנות קיומנו. ממרום גילו המופלג הוא אמר: "עם ישראל מראה לעולם כיצד צריכה אומה להתנהג כשהיא עומדת בפני סכנת קיום. להביט עין בעין בפני הסכנה, לשקול בשלוות רוח מה יש לעשות ומה אפשר לעשות.

״יש לי אמונה בלתי-מסויגת״, כך אמר, ״שעמנו יהדוף את הסכנה המאיימת על קיומו".

קיבלתי מידיך, אבא, את צו השליחות. קיבלנו כולנו מאבותינו ומאבות הציונות אותו צו שליחות. והצו הזה מסתכם בשלוש מילים: לעולם לא עוד.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 1,021 מילים

דוח הליגה נגד השמצה: עלייה בהיקף האנטישמיות בארה"ב

הדוח, לסיכום 2018, חושף: מספר התקיפות האלימות נגד יהודים עלה אשתקד פי שלושה ● מספרן הכולל של התקריות האנטישמיות ירד מעט לעומת 2017 אך היה מהגבוהים בהיסטוריה -- וכפול מ-2015 ● מנכ"ל הליגה נגד השמצה: "להוקיע את האנטישמיות בכל האמצעים"

תפילה בבית הכנסת בפיטסבורג לזכר הטבח (צילום: Matt Rourke, AP)
Matt Rourke, AP
תפילה בבית הכנסת בפיטסבורג לזכר הטבח

האנטישמיות בארה"ב נמצאת בעלייה חדה. כך חושף דוח הליגה נגד השמצה לסיכום שנת 2018. לפי הדוח, נרשמו ב-2018 בארה"ב 1,879 תקריות אנטישמיות, כולל תקיפות פיזיות ומילוליות של יהודים ופגיעות במוסדות יהודיים.

מדובר בירידה של כ-5% לעומת מספר התקריות האנטישמיות ב-2017 שהגיע לשיא היסטורי של 1,986. ועדיין, מספר התקריות האנטישמיות בארה"ב ב-2018 היה מהגבוהים בהיסטוריה, גבוה ב-48% ממספר התקריות ב-2016 וב-99% ממספר התקריות ב-2015 וגבוה בהרבה ממרבית השנים שלפני 2015.

הדוח חושף עלייה חדה בהיקף התקיפות הפיזיות של יהודים בארה"ב. לפי הדוח, נפגעו אשתקד 59 יהודים ב-19 תקיפות אנטישמיות פיזיות, זינוק חד לעומת 21 נפגעים בתקיפות כאלה ב-2017.

באוקטובר שעבר התחולל הטבח בבית הכנסת בפיטסבורג, שככל הידוע היה התקיפה האנטישמית שהחמורה בתולדות ארה"ב. אמריקני בשם רוברט באוורס נכנס חמוש לבית הכנסת בזמן תפילה חגיגית, פתח באש על המתפללים והחוגגים, רצח 11 בני אדם ופצע שישה.

בנוסף על התקיפות הפיזיות, דווח אשתקד על 774 אירועי ונדליזם והשחתת רכוש של יהודים, מוסדות ובתי קברות יהודיים בארה"ב על רקע אנטישמי ו-1,066 מקרים של אלימות מילולית והטרדה נגד יהודים על רקע אנטישמי.

"עבדנו קשה כדי להיאבק באנטישמיות, והצלחנו בשיפור החקיקה נגד פשעי שנאה, אך מספר התקריות האנטישמיות ממשיך לעלות", אומר מנכ"ל הליגה נגד השמצה ג'ונתן גרינבלט, "לצערנו, ראינו את המגמה הזאת ממשיכה גם השנה, באירוע הטראגי של הירי לבית הכנסת של חב"ד בפוואי. עלינו להישאר דרוכים מול האיום של האנטישמיות האלימה ולהוקיע אותה בכל האמצעים".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 215 מילים

הפיגוע בסן דייגו: המשטרה המקומית מדווחת כי היורה פעל לבדו

שלוש שעות לפני שג'ון ארנסט יצא למסע ירי שבו רצח אישה ופצע שלושה נוספים בבית הכנסת, הוא פרסם את עמדותיו הקיצוניות ברשת

הרב ישראל גולדשטיין, לאחר הפיגוע בבית הכנסת בסן דייגו (צילום: AP)
AP
הרב ישראל גולדשטיין, לאחר הפיגוע בבית הכנסת בסן דייגו

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

פיגוע ירי בבית כנסת בקליפורניה: הרוגה ו-3 פצועים

אדם פרץ לבית הכנסת אתמול ב-11:30 לפני הצהריים ופתח באש על המתפללים ● ההרוגה היא לורי גילברט קיי, בת 60 ● היורה שנעצר הוא ג'ון ארנסט, סטודנט לסיעוד בן 19

אישה נהרגה ושלושה נפצעו בפיגוע ירי קטלני שהתרחש אתמול בבית כנסת של חב"ד בקליפורניה. הנרצחת היא לורי גילברט קיי, בת 60. היורה הוא ג'ון ארנסט, סטודנט לסיעוד בן 19 מסן דייגו. המחבל נעצר והמשטרה מסרה כי הוא נחקר  בחודש שעבר בחשד למעורבות בהצתת מסגד.

הירי התרחש אתמול בסביבות השעה 11:30 לפני הצהריים, כאשר בבית הכנסת נערך אירוע חגיגי לרגל שביעי של פסח. היורה פתח באש ונמלט ברכבו, ככל הנראה לאחר שאירעה תקלה ברובה הסער שלו. אחד הפצועים הוא רב בית הכנסת, ישראל גולדשטיין. כמו כן, נפצעו נויה דהן בת ה-8, והדוד שלה, אלמוג פרץ בן 34, שניהם היגרו לארה"ב משדרות.

ההתקפה התרחשה בדיוק 6 חודשים לאחר הפיגוע שבו נהרגו 11 אנשים בירי על בית כנסת בפיטסבורג. הנשיא טראמפ אמר כי זהו פשע שנאה והביע הזדהות עם הקהילה היהודית. "אנו מגנים בחריפות את רשע האנטישמיות", אמר הנשיא. ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם קונסול ישראל בסן דייגו, אבנר סבן וקיבל ממנו עדכונים על האירוע.

השריף של סן דייגו ביל גור, אמר מחוץ לבית הכנסת כי המשטרה חוקרת את ההתבטאויות של היורה ברשתות החברתיות. לדברי השריף, שוטר שלא היה בתפקיד, ירה לעבר המחבל כאשר הוא ניסה להימלט מהזירה, אך לא פגע בו. התוקף נעצר בהמשך על ידי שוטר אחר, כשהוא יוצא מרכבו ומרים ידיים.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 199 מילים
סגירה