נושא
נוער

בריאות דור הקורונה: אובססיית משקל ואוכל כבר בגיל 12

כ-80% מהמטופלים במערך לרפואה פסיכולוגית במרכז שניידר פיתחו הפרעות אכילה מאז שהחל משבר הקורונה, מרביתם מעל גיל 12, ורובן בנות ● גם מנהלת מרפאת מתבגרים בבי"ח דנה מדווחת על עליה בפניות ● אבל כל המסגרות לטיפול בהפרעות אכילה כבר מלאות, והמתנה לתור יכולה להימשך עד חצי שנה ● משרד הבריאות: "פועלים לתוספות תקצוב ונפרסם סטנדרט של זמני המתנה"

עוד 1,742 מילים

אני יודעת מה עשית בקיץ האחרון, ואסור שזה יקרה שוב

מאמר על השפלת נשים, "גבריות רעילה" ולחץ מיני במחנות קיץ יהודיים בארה"ב, פתח תיבת פנדורה ● אחרי שנחשף כי נערות מדורגות שם לפי ביצועים מיניים, וכי שירים סקסיסטיים הם חלק מההווי, אנשי חינוך נרתמו למיגור התופעה ● בשיחה עם זמן ישראל, מחברות המאמר הצעירות אומרות: "את לא בהכרח מבינה בזמן אמת שזה לא צריך להיות כך. את חושבת שמשהו לא בסדר איתך, כי את לא רוצה להצטרף"

עוד 1,190 מילים

מחנות קיץ בארה"ב כבר לא מלמדים ילדים יהודים עברית

מחנות הקיץ היהודיים היו בעבר אחד המקומות המרכזיים שבהם אמריקאים צעירים למדו עברית והשתמשו בה באופן יומיומי ● אבל מחקר חדש מצביע על כך שזה מזמן לא ככה ● התפיסה לפיה שפת הקודש מחברת בין יהדות התפוצות לישראל נעלמה מהעולם, ובוגרי המחנות בקושי מצליחים לחבר היום משפט אחד בעברית ● "אין התאמה בין מה שחשבנו שאנחנו יודעים על השפה, לגבי מה שבאמת ידענו"

עוד 836 מילים
ציון בוארון, יו"ר סניף מד"א רחובות ויו"ר ועד המתנדבים

מעקב זמן ישראל: חברי ועד המתנדבים כינסו "מפגש חירום", שבו נעמדו לצד ציון בוארון וגינו את הנערים שהתלוננו עליו ● על אף החלטת מד"א להשעותו עד גמר ההליכים, הוועד גונן עליו והעביר מסר להנהלה: "שלא יעלו איתנו על מסלול התנגשות, אנחנו קובעים מי מנהל את הסניף" ● במקביל, הורי מתלוננים פנו למשטרה בעקבות שיחות מטרידות שהגיעו אל ילדיהם ● מד"א בתגובה: "נפעל לפי החלטות ועדת המשמעת"

עוד 720 מילים

מעקב הושעה מתפקידו הבכיר במד"א שעשה שיימינג לבני נוער מתנדבים

בעקבות חשיפת זמן ישראל: ועדת המשמעת של מגן דוד אדום בחנה עשרות עדויות על התעמרות והשפלת בני נוער בידי ציון בוארון ● בוארון הכחיש את הטענות, אך הוועדה החליטה להשעות אותו עד תום ההליכים, וקבעה: "העובדה כי כנגד הנילון הצטברו תלונות בסדר גודל והיקף מדברת בעד עצמה"

ועדת המשמעת של מד"א החליטה אתמול (ג') להשעות את אחראי המתנדבים בתחנת רחובות, ציון בוארון, שהתעמרותו בבני הנוער המתנדבים נחשפה בזמן ישראל. לפי ההחלטה, ייאסר על בוארון לעבוד עם נוער עד לסיום בירור הנושא.

הורים וילדיהם הציגו לוועדה עשרות תלונות כתובות ועדויות בעל-פה נגד בוארון, המתארות התנהלות שיטתית של ביוש (שיימינג), הטחת האשמות שווא, אפליה והשפלה בתחנה, הנחשבת לאחת הגדולות בארץ ומפעילה מאות מתנדבים.

הוועדה – שמורכבת משישה חברים, חלקם משפטנים – בחנה כ-20 תלונות שאסף והגיש ועד הפעולה של ההורים בשפלה, לצד 12 תלונות שרוכזו בידי סמנכ"ל הקהילה במד"א, אלי יפה, כבר בדצמבר 2019, אך טרם טופלו במלואן.

באמצעות עורך דינו, בוארון הכחיש בתוקף את הטענות נגדו, התנגד להחלטת ההשעיה, ואף ניסה לטעון כי השעייתו עד תום ההליכים "אינה חוקית". עם זאת, ועדת המשמעת דחתה באופן נחרץ את ההתנגדות וקבעה בהחלטתה:

"יש להביא בחשבון את העובדה שכנגד הנילון (בוארון) הוגשה תלונה מפורטת מאד… צבר של תלונות… עיקר התלונות נסוב אודות יחס בוטה, משפיל ומזלזל מצד הנילון כלפי מתנדבי הנוער, הרגשה של חלק מהמתנדבים כי הם מופלים לרעה, ביצוע דיוני משמעת פנימיים בהיעדר סמכות חוקית, טענות הקשורות בשיבוצי מתנדבים, בסילוק מתנדבים מפעילות וכן טענות הקשורות בבחינות מקצועיות הנערכות בסניף".

בנסיבות אלה, קובעת הוועדה:

"נראה לכאורה ועל פניו כי יתכן והתנהלותו של הנילון איננה עולה בקנה אחד עם תהליכי העבודה במד"א. העובדה כי כנגד הנילון הצטברו תלונות בסדר גודל והיקף כאמור מדברת בעד עצמה, לכל הפחות לעת הזאת וטרם שהדברים נבדקו לעומקם, ודי לנו בכך כדי להורות על השעיה זמנית".

בזמן ישראל נחשפו עדויות על אופי מערכות היחסים בין בוארון לבין המתנדבים בתחנה, תלמידי בית ספר בגילאי 14-18. העדויות תיארו כיצד בוארון נוהג באופן תוקפני עם נערים ונערות, ומביא אותם לכדי שבירה ופרצי בכי בפני חבריהם.

חלק מהעדויות תיארו כיצד ירד בוארון לחייהם של המתנדבים הצעירים במשך חודשים, בעקבות ביטול של משמרת או בקשה להקלה. כך סיפרה אחת מהן:

"במשך 10 דקות הוא צרח עלי בלי לקחת אוויר. הוא אמר שאני לא אצליח אף פעם בשום דבר בחיים, שאני מטומטמת, שזה ביזיון ושהוא לא יודע למה בכלל הוא קיבל אותי למד"א. צרח, צרח, צרח וגם דפק על השולחן בכל הכוח. אני לא הגבתי. ידעתי שאם אתחיל לבכות שם, הלך עלי, כי זה יעצבן אותו עוד יותר, ושאם אנסה לענות לו הוא ממילא לא יקשיב ויקרא לי 'חצופה".

לאורך השנים ניסו מתנדבים ועובדים מבוגרים להתערב בנושא, ללא הצלחה. "ראיתי ילדים בוכים בתחנה מהאגרסיביות שלו", מספר עובד לשעבר בתחנת רחובות. "הם פשוט לא מצליחים להתמודד עם האימה. הם חוששים מהתגובה של ציון, והופכים משותקים. היו מחזות הזויים שם. בחיים לא ראיתי דבר כזה".

במקרים אחרים פירסם בוארון את קלונם של צעירים במכתבים פומביים בתפוצת התחנה, איים עליהם בהדחה, כינה אותם בשמות גנאי, ומנע מהם השתתפות באירועים. כאשר התלוננו נגדו הועלו לוועדת משמעת, שנוהלה בידי בוארון עצמו.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 432 מילים ו-1 תגובות

תחקיר מפקירים את הנוער

כמה בני נוער ממתינים להיכנס למסגרות טיפוליות של משרד הרווחה? תלוי את מי שואלים ● רשות חסות הנוער, האחראית על הנושא, מדווחת על 164 ממתינים ● אך במשרד המשפטים מדווחים על רשימה נוספת, של 293 נערות ונערים, שנופלים בין הכיסאות ולא מטופלים ● מקורבים לנושא טוענים כי משרד הרווחה שינה את שיטת הספירה כדי להצניע את הכישלון בטיפול בצעירים, ומונים שורה נוספת של מחדלים

עוד 1,989 מילים

מד"א תדון בתלונות של מתנדבים צעירים שהושפלו

ועדת המשמעת של מד"א תדון בעשרות עדויות על התעמרות והשפלת בני נוער המתנדבים בתחנת רחובות, על ידי ציון בוארון ● בעקבות תחקיר זמן ישראל זרמו למד"א פניות מצד הורים, בכירים במשרד החינוך ובכירים במועצה לשלום הילד - כולל דרישה להדחתו של אחראי המתנדבים ● מד"א בתגובה: "הטענות ייבדקו"

אחראי המתנדבים בתחנת מגן דוד אדום ברחובות, ציון בוארון, זומן להופיע בשבוע הבא בפני ועדת משמעת שתקבע את עתידו המקצועי, זאת בעקבות תחקיר זמן ישראל שהביא עדויות על התעמרות בבני הנוער המתנדבים בתחנה. בפני הוועדה יופיעו נערים ונערות שמתנדבים בתחנה, והתלוננו על השפלות.

בשבועיים האחרונים זרמו לראשי מד"א פניות מצד הורים, בכירים במשרד החינוך ובכירים במועצה לשלום הילד, במחאה על ההתעלמות מההתעמרות המתמשכת של בוארון, וזאת על אף התלונות הקשות שהוגשו נגדו במשך שש שנים לפחות.

בוארון משמש כיו"ר תחנת מד"א רחובות וכאחראי המתנדבים זו הקדנציה השלישית ברציפות. בעבר נדונו תלונות שהוגשו נגדו לפחות פעמיים בוועדות משמעת בארגון, על השפלות, שיימינג, התעמרות, ושיח לא ראוי מול המתנדבים.

למרות שחלק מהתלונות נמצאו מוצדקות, ואף מצוינות ככאלה בכתובים, הנהלת מד"א נמנעה מנקיטת צעדים נגדו. בוארון, האחראי על מאות בני נוער בכל שנה, נותר האיש החזק בתחנת מד"א רחובות, הנחשבת לאחת הגדולות בארץ.

אלי בין, מנכ"ל מד"א (צילום: דוברות מד״א)
אלי בין, מנכ"ל מד"א (צילום: דוברות מד"א)

בתחקירי זמן ישראל נחשף כי במסגרת ניהול המתנדבים בתחנה, בוארון נוהג "לסמן" מתנדבים שאינם מוצאים חן בעיניו, ולרדת לחייהם באופן שיטתי.

לפי העדויות, הוא מנה את כישלונותיהם בפומבי, ריכל עליהם עם חבריהם (ללא נוכחותם), מנע מהם יציאה להכשרות מקצועיות ועלייה לאמבולנסים, איים בהדחתם מההתנדבות, ולעתים אף עשה להם ביוש (שיימינג).

מהעדויות עלה כי בוארון האשים צעירים שהעזו להיעדר ממשמרת בגלל עומס בלימודים או בגלל מגבלות הקורונה ב"רשלנות" או ב"חוסר מקצועיות", כולל האשמות קשות, חלקן מופרכות לחלוטין, ללא סימוכין.

נערים ונערות סיפרו לזמן ישראל על ייאוש מתמשך, פרצי בכי קבועים, ותחושות של השפלה מצד צעירים וצעירות המגיעים לתחנה להתנדב.

ועד הפעולה של ההורים מאזור השפלה פנה לאחרונה למנכ"ל מד"א, אלי בין, ולראשי הארגון, במכתב המאשים אותם בהפקרת המתנדבים הצעירים:

"עם פרסום הכתבה נחשפנו להיקפה הרחב של התופעה. מתברר שאין ילד בתחנה שלא מכיר את התנהלותו של ציון, בין אם חווה אותה על בשרו או שמע עליה מחבריו. הרוב הדומם שנפגע, מפחד להיחשף ולהתלונן בשל היראה מציון. די בעובדה זו כדי להמחיש את האווירה הקשה בתחנה".

עוד טוענים ההורים על התעלמות קבועה של ראשי מד"א מתלונותיהם:

"גם אנחנו ניסינו להתלונן באופן פרטני ונענינו ב'לך ושוב'. הגישה שמבוטאת… גם על ידי כמה מבכירים בארגון לפיה 'מי שלא מתאים לו – יכול לעזוב' – אינה מקובלת עלינו, לא כאזרחים ולא כהורים. לאור כל אלה אנו דורשים את השעייתו של בוארון מתפקיד אחראי המתנדבים בתחנה".

גם במערכת החינוך מתארגנת בשבועות האחרונים יוזמה לעצור את ההתעמרות בתחנה רחובות, ומנהלי בתי הספר התיכון הגדולים באזור הודיעו במכתב להנהלת הארגון כי יפסיקו לשלוח תלמידים להתנדבות בתחנה.

בתגובה לכתבות התחייבו במד"א לטפל בתלונות ברצינות: "הטענות החדשות ייבדקו באופן מעמיק. הנהלת מד"א מטפלת בכל תלונה במלוא הרצינות ופועלת בהתאם לממצאים, ככל שיהיו. יצוין, כי ציון בוארון נבחר לשמש כיו"ר המתנדבים בתחנה, בהליך בחירות דמוקרטי ע"י מתנדבי התחנה במשך שלוש קדנציות".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 417 מילים ו-1 תגובות

עוף גוזל, ואל תשכח מסכה

מי שזוכר את מסיבות הפרידה המוגזמות בבקו"ם אולי ישמח לגלות שזה כבר לא ככה ● בחסות הקורונה, גם הכיף הזה הלך ● אם בעבר ההורים באו לבקו"ם, והזילו דמעה ברגע שהחייל או החיילת עלו לאוטובוס, כעת המתגייסים מוצאים את עצמם לבד, אומר מפקד מחזור אוגוסט 20 בחטיבת כפיר ● רוב המתגייסים יסגרו 21 יום ראשונים בצבא עם מפקדיהם, כדי לוודא שאינם נשאים של הנגיף

עוד 1,551 מילים

גייל קרסון לוין היא אחת מהסופרות לנוער המצליחות בעולם ● היא ידועה בזכות סיפורי מכשפות וקסמים, אבל בספרה החדש היא חופרת עמוק בהיסטוריה המשפחתית, והופכת את גירוש ספרד והאינקוויזיציה לרומן קליל ● בראיון לזמן ישראל היא חושפת את הסודות המשפחתיים, ומדברת על התחקיר המעמיק ועל האתגרים שעמדו בפניה ● "לקח לי זמן רב להתמודד עם הנושא, חששתי שאני לא יודעת עליו מספיק"

עוד 932 מילים

הממונה התעמר, ההנהלה התעלמה

מעקב זמן ישראל עשרות בני נוער והוריהם מוחים על התנהלות משפילה בתחנת מד"א ברחובות, תחת ניהולו של ציון בוארון ● תלונות שהוגשו למנכ"ל מד"א טופלו בכפפות של משי או טויחו, אף שחלקן נמצאו מוצדקות ● "ראיתי ילדים בוכים בתחנה מהאגרסיביות של ציון. הם פשוט לא מצליחים להתמודד עם האימה הזאת", אומר הורה של אחת המתנדבות בתחנה ● מד״א בתגובה: "הטענות החדשות שהגיעו לידי מד"א יבדקו באופן מעמיק"

עוד 1,398 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה