אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום רביעי, 6 ספטמבר 2023
 
הצבעת אי אמון (1)

הפנייה הישירה של ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ הייתה כמעט מכמירת לב. "יש בינינו הרבה מחלוקות, אבל יש בינינו גם הרבה מן המשותף", אמר נתניהו במתק שפתיים, ואפילו ניסה להתבדח בצורה מגושמת מעט, והזכיר לגנץ ששניהם חולקים שם משותף – בנימין – וששניהם נלחמו בשדה הקרב נגד אותו אויב.

אפשר היה לתהות למה נתניהו בחר להתעלם במפגיע מראש האופוזיציה יאיר לפיד. אם הוא באמת חותר לפיוס לאומי, ולא לעוד ספין פוליטי, הוא אולי היה צריך להתחיל דווקא מהאיש שחולק עם בנו שם משותף, ושכמו בנו, נלחם באויבים המשותפים בעזרת מילים ולא בשדה הקרב.

התשובה המהירה של גנץ הפכה את הדיון הצדדי הזה למיותר.

יושב ראש המחנה הממלכתי בני גנץ נואם בכנס פוליטי במועצה האזורית דרום השרון, 5 בספטמבר 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
יושב ראש המחנה הממלכתי בני גנץ נואם בכנס פוליטי במועצה האזורית דרום השרון, 5 בספטמבר 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

בנאום מול כנס פעילים של המחנה הממלכתי, שגם הועבר בשידור חי במהדורות החדשות, אישר גנץ כי נשיא המדינה יצחק הרצוג אכן פנה אליו בימים האחרונים והציע לו מתווה לפתרון המשבר שקורע את החברה הישראלית, ואשר לדבריו של הרצוג גם מוסכם על ראש הממשלה.

"את המתווה חיברו נשיא המדינה יצחק הרצוג ואנשיו, והעבירו את הטיוטה הראשונה לאנשי הצוות של נתניהו", כותב הבוקר שלום ירושלמי, הפרשן הפוליטי של זמן ישראל, "זה היה מסמך מרחיק לכת וקשה לעיכול מבחינת נתניהו… למרות זאת, נתניהו הסכים.

"את המתווה חיברו נשיא המדינה יצחק הרצוג ואנשיו, והעבירו את הטיוטה הראשונה לאנשי הצוות של נתניהו"

"הוא כל כך להוט להוציא את המדינה ואת עצמו מהאירוע הזה, עד שיהיה מוכן גם לכרכר סביב ביתו של יאיר לפיד ולשיר לו שירי הערצה. לנתניהו היה רק תנאי אחד: 'אם אנחנו מוכנים לעסקה הזו, תוכלו להביא את בני גנץ?' שאל ראש הממשלה. הרצוג השיב בחיוב".

אבל גנץ לא בא.

"מלכתחילה אמרתי לנשיא, שאני מתקשה לראות את הקואליציה תומכת במתווה, אבל חובתנו לנסות – באחריות ובזהירות הנדרשות", אמר גנץ, ולרגע היה נדמה שהוא מתכוון להושיט יד אל ידו המושטת בווידיאו של נתניהו.

אבל אז גנץ המשיך – תוך שהוא משתמש בצירוף המילים מימי בית שני שהפך פופולרי לאחרונה: "אבל שורפי האסמים לא הניחו את הלפידים וממשיכים לשרוף את החברה הישראלית מבפנים גם כשהם כבר יודעים כמה כבד המחיר".

ואז הוא הגיע למסקנה הנחרצת: "אתמול הוכח שמדינת ישראל נלקחה שבי בידי הקיצונים – בעוד המתונים בקואליציה דוממים" ואמר על ראש הממשלה בצורה הכי ברורה: "לצערי הרב, כפי שהערכנו, אמנם יש המון על מה לדבר, אבל אין עם מי לדבר".

זו הייתה הצהרת אי אמון בוטה וחד משמעית, שברור כי המטרה היחידה שלה היא לנצח בקרב העתידי על דעת הקהל ואולי גם על ספרי ההיסטוריה, סביב השאלה הדרמטית – מי היה הגורם המתון שמוכן להתפשר על עמדותיו ומי היה "שורף האסמים"?

למרבה הצער והאימה, נראה כי דבר אחד מוסכם כבר עכשיו על כולם: האסמים יישרפו.

 
הצבעת אי אמון (2)
עיתונאי ה"ניו יורק טיימס" תומאס פרידמן בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, 2 ביוני 2022 (צילום: World Economic Forum / Benedikt von Loebell)
עיתונאי ה"ניו יורק טיימס" תומאס פרידמן בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, 2 ביוני 2022 (צילום: World Economic Forum / Benedikt von Loebell)

הצבעת אי אמון נוספת בנתניהו הגיעה הלילה מניו יורק.

מאז הצהיר שר המשפטים יריב לוין על ההפיכה המשטרית, ימים ספורים אחרי השבעתה של ממשלת נתניהו השישית, פרסם תומאס פרידמן, הפרשן הבכיר של "הניו יורק טיימס", מספר מאמרים ביקורתיים נגד ראש הממשלה וממשלתו. אולם נדמה שאף מאמר לא היה חריף כמו זה שפרסם הלילה.

תחת הכותרת "אתה יכול לנרמל יחסים עם ממשלה שאיננה נורמלית", קורא פרידמן לארצות הברית ולערב הסעודית, שלא לקדם את הסכם הנורמליזציה המתהווה עם ישראל.

"אל תתנו לנתניהו להפוך אתכם לאידיוטים שימושיים", כותב פרידמן בפנייה ישירה לנשיא ג'ו ביידן וליורש העצר מוחמד בן סלמאן. "אתם לא יכולים לצפות לנורמליזציה עם ממשלה ישראלית שאינה נורמלית. היא לעולם לא תהיה בת ברית יציבה עבור ארצות הברית או שותפה של סעודיה. וכרגע, ממשלת ישראל איננה נורמלית".

"אל תתנו לנתניהו להפוך אתכם לאידיוטים שימושיים. אתם לא יכולים לצפות לנורמליזציה עם ממשלה ישראלית שאינה נורמלית"

פרידמן מונה את שורת ההצהרות של חברי הקואליציה הן בעניין החלשת מערכת המשפט בישראל והן בעניין סיפוח בפועל של הגדה המערבית. הוא מצטט התראות של ראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו, כמו גם סעיפים מההסכמים הקואליציוניים המעידים על כוונת הממשלה לפעול לסיפוח השטחים.

"במשך 75 שנה, המבנה של יחסי ארה"ב-ישראל התבסס על הגנת ישראל מפני איומים חיצוניים של ערבים ואיראנים", הוא כותב. "ולכן קשה לדיפלומטים אמריקאים, לצבא ארה"ב, לאזרחי ארה"ב ולארגוני יהדות אמריקה להפנים שתפקידם כעת הוא להציל את ישראל מאיומים פנימיים של יהודים, המגולמים בממשלה עצמה".

את המילים החריפות ביותר שומר פרידמן לראש הממשלה: "נתניהו מנסה להשיג הצלחה מרובעת: להחליש את יכולתו של בית המשפט העליון לרסן את ממשלתו הקיצונית, בעוד שבמקביל הוא מנסה להציג את עצמו כגיבור לאומי על ידי השגת הסכם שלום עם ערב הסעודית, מבלי לתת לפלסטינים שום דבר בעל ערך, ובכך לקדם את חלום הקואליציה שלו לספח את הגדה המערבית – ואת כל זה לעשות בזמן שערב הסעודית משלמת על זה וג'ו ביידן מברך על זה".

"נתניהו משנה באופן חד-צדדי את היסודות של היחסים איתנו ומעמיד אותנו במבחן", מסכם פרידמן. "הגיע הזמן שארצות הברית תעמיד את ממשלת נתניהו במבחן משלה, עם בחירה ברורה: סיפוח או נורמליזציה".

 
בדרך לשביתת מורים?
רן ארז בכנסת, 15 באוגוסט 2023 (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)
רן ארז בכנסת, 15 באוגוסט 2023 (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

חשבנו שזה נגמר. חשבנו שלפחות חרב האיומים הזו הוסרה מעל צווארנו. שנת הלימודים נפתחה כסדרה, ארגוני המורים חתמו על הסכם עם משרדי החינוך והאוצר, ונראה היה שלפחות בגזרת בתי הספר אנחנו נכנסים לשנה שקטה יחסית.

חמישה ימים אחרי שפורסמו התמונות המחויכות והאופטימיות, יו"ר ארגון המורים העל יסודיים רן ארז שוב תוקף בחריפות את שר האוצר, ומאיים בעיצומים ובהמשך גם בשביתה.

"האוצר פעל נגדנו בנכלוליות", אומר ארז, "הם השיגו פתיחת שנת לימודים, אך מייד הפרו התחייבות וגם פוגעים באמינות שלנו כלפי המורים. חתימת הסכם שכר יכולה לקחת ארבעה חודשים וכעת אומרים שעד אז, המורים לא יקבלו תוספת שכר".

"האוצר פעל נגדנו בנכלוליות. הם השיגו פתיחת שנת לימודים, אך מייד הפרו התחייבות וגם פוגעים באמינות שלנו כלפי המורים"

לטענת ארגון המורים, האוצר לא מעביר את הפעימה הראשונה של העלאת המשכורות – 800 שקל לכל מורה – שהייתה אמורה להיכלל כבר במשכורת הקרובה. בתגובה הנחה ארז את המורים לחזור מייד למתכונת העיצומים שבהם נקטו בשנה שעברה: לא לחלק ציונים, לא לצאת לטיולים, לא לקיים ישיבות הערכה ולא לקיים ימי הורים.

בשלב הזה העיצומים לא ישבשו את הלימודים שרק החלו, אבל ארז מצהיר: "אנחנו מרגישים מרומים, אם הם לא יעבירו את הפעימה הראשונה, ניאלץ להשבית את הלימודים". משרד האוצר הגיב ש"המשך העיצומים והפגיעה בתלמידים לאחר הגעה להבנות אינם בגדר התנהלות מקובלת".

נראה שהמון אנשים בישראל מרגישים מרומים לאחרונה, וכבר לא ברור בכלל מהי התנהגות מקובלת.

 
בדרך לבריחת רופאים?
רופאים משתתפים במחאה נגד המהפכה המשפטית בתל אביב, 25 בפברואר 2023 (צילום: גילי יערי/פלאש90)
רופאים משתתפים במחאה נגד המהפכה המשפטית בתל אביב, 25 בפברואר 2023 (צילום: גילי יערי/פלאש90)

וכאילו חסרות לנו צרות, רוני לינדר מדווחת הבוקר ב"דה מרקר" כי מצטברות עדויות רציניות על כך שרבים מהרופאים בישראל שוקלים ברצינות לעזוב את הארץ.

אלפי רופאים כבר הצטרפו לקבוצות רילוקיישן שונות שקמו באינטרנט בעקבות חוקי המהפכה המשפטית. זה כשלעצמו לא מעיד בהכרח על כך שהם גם שוקלים להגר מישראל. אנשים מצטרפים בקלות לקבוצות אינטרנט, לפעמים רק מתוך סקרנות להצטרף לדיון ו"לראות על מה מדברים".

אולם לינדר חושפת נתונים חדשים ומטרידים יותר. אחד הצעדים הראשונים בדרך למעבר של רופא לעבוד בחו"ל הוא קבלת אישור יושר מקצועי ממשרד הבריאות. לפי נתונים שהעביר משרד הבריאות ל"דה מרקר", ב-2023 צפוי מספר הבקשות לתעודת יושר כזו להגיע ל-800 לפחות – כ-2% מכלל הרופאים בישראל – כאשר בחודש אוגוסט האחרון חל זינוק גדול במספר הבקשות.

ב-2023 צפוי מספר הבקשות לתעודת יושר כזו להגיע ל-800 לפחות – כ-2% מכלל הרופאים בישראל

"גם אם לא כל הרופאים יישארו בחו"ל – זהו גידול של פי שניים לעומת 2018-2019", כותבת לינדר, "וכל זאת, במקביל לניסיונות הממשלה להתמודד עם המחסור הקיים ברופאים ולהגדיל את מספר הסטודנטים לרפואה. את ההיקף המדויק של הרופאים שבחרו להגר לחו"ל נדע רק בדיעבד – כשזה עלול להיות מאוחר מדי".

 
הנרצח ה-169
זירת הרצח באבו סנאן שבה נורו למוות ארבעה בני אדם, 22 באוגוסט 2023 (צילום: שיר טורם/פלאש 90)
זירת הרצח באבו סנאן שבה נורו למוות ארבעה בני אדם, 22 באוגוסט 2023 (צילום: שיר טורם/פלאש 90)

שני גברים נמצאו הבוקר ללא רוח חיים במכונית שחנתה ליד מטע זיתים באבו סנאן שבגליל המערבי. חובשים ופרמדיקים של מד"א שהוזעקו למקום קבעו את מותם.

בעקבות הרצח, עמותת "יוזמות אברהם" מעדכנת כי 169 ערבים קיפחו את חייהם ב-2023 בנסיבות הקשורות לאלימות ולפשיעה. בתקופה המקבילה אשתקד עמד המספר הזה על 75 קורבנות.

169 ערבים קיפחו את חייהם ב-2023 בנסיבות הקשורות לאלימות ולפשיעה, לעומת 75 קורבנות בתקופה המקבילה אשתקד

בחודש שעבר בוצע טבח באבו סנאן, שבו נרצח גזי סעב, מועמד לראשות המועצה המקומית, ועוד שניים מבני משפחתו.

המשטרה בודקת האם הרצח הכפול הלילה קשור לאותו מקרה.

 
שבתי שביט מת
שבתאי שביט, ארכיון, 2015 (צילום: בן קלמר/פלאש90)
שבתאי שביט, ארכיון, 2015 (צילום: בן קלמר/פלאש90)

ראש המוסד לשעבר שבתי שביט טיפס אתמול על הר בסיציליה, לקה בליבו ומת בגיל 84. שביט ורעייתו צעדו יחד עם קבוצת מטיילים אל הר הגעש אתנה. שביט התמוטט והמטיילים ניסו לבצע החייאה בשטח. הוא הובהל לבית החולים ושם נקבע מותו. כעת נעשים מאמצים להחזיר את ארונו לארץ, כך שמועד הלוויה עוד לא ידוע.

שביט כיהן כראש המוסד מ-1989 ועד 1996, בין היתר בתקופת מלחמת המפרץ והחתימה על הסכמי אוסלו. אחרי שסיים את שירותו במוסד התמנה שביט למנכ"ל קופת חולים "מכבי" ואחר כך פנה לעסקים.

שביט לא הרבה להתבטא בעניינים פוליטיים או שנויים במחלוקת. אולם כבר לפני שלוש שנים, בריאיון לדיוויד הורוויץ בזמן ישראל, שביט תיאר במדויק את שורשי משבר האמון שאנחנו שרויים בו היום:

"ההחלטות של נתניהו, בייחוד עכשיו כשהוא עם רגל אחת בבית המשפט, הן החלטות טקטיות, שקשורות למשפט שלו… אני אומר דבר נורא. אני אומר שראש הממשלה הוא לא ממלכתי. הוא לא מקבל החלטות ממלכתיות. אבל אני מאוד מצטער, אני באמת חושב ככה.

"בכל נושא שהוא עוסק בו, הוא מייצר הפחדה, מגזים בתיאור הסכנה, כדי שאחר כך הוא יבוא ויגיד, 'מי הוציא אתכם מזה? אני'. מבלי לחלוק (בקרדיט) עם אף אחד".

בנוסף, לפני כשנה, פרסם שביט מאמר נדיר יחסית פרי עטו ובו כתב, בין היתר:

"אדמה היא מושא הסכסוך. מדובר בפיסת קרקע שהייתה שלנו וממנה גורשנו בחורבן בית שני. העם היהודי שרד מאז ועד הקמת מדינת ישראל ב-1948 גם ללא טריטוריה – ללמדך שבמקרה שלנו, האדמה אינה תנאי הכרחי לקיומנו כעם".

 
הסופרגרופ הגדולה בהיסטוריה
קית' ריצ'רדס, רוני ווד ומיק ג'אגר בהופעה של הרולינג סטונס בברלין, 3 באוגוסט 2022 (צילום: AP Photo/Michael Sohn)
קית' ריצ'רדס, רוני ווד ומיק ג'אגר בהופעה של הרולינג סטונס בברלין, 3 באוגוסט 2022 (צילום: AP Photo/Michael Sohn)

היום בשעה 16:25 (שעון ישראל) יערכו חברי הרולינג סטונס ראיון עם מגיש הלייט נייט ג'ימי פאלון, שיועבר בשידור חי בערוץ היוטיוב של הלהקה, ויספרו על האלבום החדש שהלהקה עומדת להוציא בקרוב.

זה יהיה האלבום הראשון עם חומרים מקוריים שהרולינג סטונס – הלהקה הגדולה ביותר ששרדה מאז הסיקסטיז – מוציאה מאז 2005, והאלבום הראשון שהיא הקליטה ללא המתופף צ'ארלי ווטס, שמת לפני שנתיים.

זה יהיה האלבום הראשון עם חומרים מקוריים שהרולינג סטונס – הלהקה הגדולה ביותר ששרדה מאז הסיקסטיז – מוציאה מאז 2005

ההכרזה על האלבום מגיעה אחרי קמפיין יצירתי ומשעשע שהלהקה מנהלת בשבועות האחרונים, שכלל פרסומת מוזרה לחנות משקפיים שפורסמה בתקשורת הבריטית והקרנת הלוגו המפורסם של הלהקה במקומות מרכזיים בערים גדולות בעולם.

עוד קודם להצהרה המתוכננת היום, הלהקה רשמה 12 שירים חדשים במקבילה האמריקאית לארגון זכויות היוצרים אקו"ם.

מוקדם יותר השנה כבר הודלף כי בהקלטות האלבום השתתפו גם פול מקרטני ורינגו סטאר, שני חברי הביטלס שנותרו בחיים. כך שזה צפוי להיות גם אלבום הסופרגרופ הגדול אי פעם, וכנראה גם אלבום הפרידה של העולם משנות השישים.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה