אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שלישי, 12 ספטמבר 2023

 
 
יום חסר תקדים בבג"ץ

בישראל מרבים לאחרונה להידרש לצירוף המילים "חסר תקדים". זה ביטוי מוגזם שמקורו משפטי, ואשר משמש לתיאור אירועים יוצאי דופן ודרמטיים, ששכיחותם – כך נדמה – עלתה השנה.

הבוקר יתכנס הרכב חסר תקדים של 15 שופטי בג"ץ בראשות נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות לדיון חסר תקדים שיועבר בשידור חי בטלוויזיה, אשר יהווה רגע שיא חסר תקדים של חודשים חסרי תקדים בתולדות המדינה. אירוע שמעט אחריו יתחילו חגי תשרי, בלי שבעצם נדע מה עומד לקרות.

מתנגדי המהפכה המשפטית בהפגנה מול בית המשפט העליון בירושלים. 11 בספטמבר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
מתנגדי המהפכה המשפטית בהפגנה מול בית המשפט העליון בירושלים. 11 בספטמבר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

לכאורה עומדת על הפרק סוגיה משפטית מורכבת, שעד לפני חודשים אחדים בלבד הייתה מעניינת בעיקר משפטנים, היסטוריונים ועיתונאים: תקפותו של תיקון לחוק יסוד השפיטה, שנטל מבית המשפט את האפשרות לפסול החלטות שרירותיות או מופרכות של השלטון, בטענה שהם חורגים ממתחם הסבירות.

אולם בפועל, הבוקר בשעה תשע יתחיל בבית המשפט העליון בירושלים דיון על אופיה המשטרי של מדינת ישראל.

התיקון לחוק יסוד השפיטה, שאושר בחודש יולי בקולות כל חברי הקואליציה, הוא הנדבך המרכזי בשורה ארוכה של חוקים חסרי תקדים שמקדם שר המשפטים חסר התקדים יריב לוין, מאז הוקמה הממשלה חסרת התקדים, ושעליהם הכריז במסיבת עיתונאים חסרת התקדים שכינס ב-4 בינואר.

שופטי בית המשפט נדרשים כעת להחליט מה הם גבולות הסמכות של הכנסת, האם ניצחון בבחירות מעניק למנצחים כוח בלתי מוגבל לפעול כרצונם – מכוח בחירת הרוב – או שחלות גם עליהם הגבלות שהן בלב השיטה הדמוקרטית הישראלית.

אם יקבלו שופטי בג"ץ את טענת הממשלה, לפיה לבית המשפט אין כל סמכות למתוח ביקורת שיפוטית על תיקונים לחוקי יסוד, אפשר יהיה לטעון שכל הדרמה שחוללו בחודשים האחרונים יריב לוין ושמחה רוטמן הייתה בעצם מיותרת:

הכנסת הרי ממילא תוכל להצמיד את המילים "חוק יסוד" לכל חקיקה שהיא חפצה בה, ואם כל חוק שצמודות לו המילים "חוק יסוד" נמצא מחוץ לכל ביקורת שיפוטית – הרי שהכנסת יכולה לעשות מה שהיא רוצה ללא כל ביקורת שיפוטית גם ללא כל המהומה שמאיימת לפרק את ישראל בחודשים האחרונים.

אם השופטים יקבלו את הטענה שחוקי יסוד נמצאים מחוץ לטווח הביקורת השיפוטית – המשמעות היא שהממשלה תקבל רישיון בלתי מוגבל לנהוג בחוסר סבירות קיצונית.

וכל מה שנחשב עד לא מזמן ל"חסר תקדים" יהפוך להיות שגרת חיים בישראל.

 
נתניהו רוצה פשרה?
ראש הממשלה בנימין נתניהו, אפריל 2023 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
ראש הממשלה בנימין נתניהו, אפריל 2023 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

אתמול בערב, לקראת הדיון ההיסטורי בבג"ץ, התנהלו עימותים חריפים לא רק בין האופוזיציה לקואליציה (כצפוי) אלא גם בתוך הקואליציה עצמה, סביב מה שנתפס כניסיונות אחרונים של ראש הממשלה בנימין נתניהו להגיע לפשרה עם האופוזיציה ולהוריד את מפלס המתח סביב החקיקה.

ההערכות הן שנתניהו מעוניין מזמן להרגיע את הרוחות בישראל, אבל חושש שאם יעשה את זה תתפרק לו הממשלה בידיים, והוא יאלץ ללכת לבחירות מעמדת חולשה שיהיה לו קשה להיחלץ ממנה.

ההערכות הן שנתניהו מעוניין מזמן להרגיע את הרוחות בישראל, אבל חושש שאם יעשה את זה תתפרק לו הממשלה בידיים

בכירים בליכוד המצוטטים הבוקר ב"ידיעות אחרונות" מעריכים שנתניהו יודיע ביום חמישי על פשרה חד-צדדית, בהצהרה מיוחדת לקראת ראש השנה, שגם תאפשר לו לצאת לארה"ב ולהתקבל שם על ידי הנשיא ג'ו ביידן. "נתניהו כבר החל לדבר על כך עם השרים", אומר הבוקר בכיר בליכוד.

הצהרה כזו תעמת את נתניהו עם הצד הימני של ממשלתו. "הרפורמה חשובה למדינת ישראל. התקפלות פירושה השפלת יותר מחצי העם ופגיעה בערכי הימין", הצהיר אתמול השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, שהבטיח: "עוצמה יהודית לא תיתן את היד להתקפלות הזאת".

גם יו"ר הציונות הדתית, שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הצהיר אתמול: "לא נסכים למצב שבו האופוזיציה שהפסידה בבחירות יכולה לדרוס ולרמוס את הימין בוועדה לבחירת שופטים".

 
יריב לוין יוצא לקרב
שר המשפטים יריב לוין בישיבת הממשלה, 9 בינואר 2023 (צילום: Gil Cohen-Magen/Pool Photo via AP)
שר המשפטים יריב לוין בישיבת הממשלה, 9 בינואר 2023 (צילום: Gil Cohen-Magen/Pool Photo via AP)

חזית נוספת מחכה לראש הממשלה עם שר המשפטים שלו, יריב לוין, שמפרסם הבוקר את ההודעה חסרת התקדים הבאה:

"הדיון שמתקיים היום בבית המשפט העליון, בחוסר סמכות מוחלט, הוא פגיעה אנושה בדמוקרטיה ובמעמד הכנסת. גם נשיאי ושופטי העליון לדורותיהם הסכימו כולם – העם הוא הריבון, ורצונו מתבטא בחוקי היסוד אותם מחוקקת הכנסת. עצם הדיונים באפשרות לפסול חוקי יסוד, שהם ראש הפירמידה החוקית בישראל, ובאפשרות להוציא את ראש הממשלה לנבצרות, הם פגיעה אנושה בשלטון העם.

"בית המשפט, ששופטיו בוחרים את עצמם בחדרי חדרים ובלי פרוטוקול, מציב את עצמו מעל העם ומעל לחוק. מצב זה מנוגד לחלוטין לדמוקרטיה. משמעותו בית משפט ללא איזונים ובלמים כלל. שליט יחיד. לא עוד שלטון העם".

להודעה לא צורף ראש של סוס.

 
מה תעשה איראן?
שר הביטחון יואב גלנט, בכנס המכון למדיניות נגד טרור באוניברסיטת רייכמן. 11 בספטמבר 2023 (צילום: אריאל חרמוני / דוברות משרד הביטחון)
שר הביטחון יואב גלנט, בכנס המכון למדיניות נגד טרור באוניברסיטת רייכמן. 11 בספטמבר 2023 (צילום: אריאל חרמוני / דוברות משרד הביטחון)

ברקע הדיונים חסרי התקדים בבג"ץ על החקיקה המשפטית, מתפתחים בצפון איומים חסרי תקדים לא פחות. אתמול הודיע שר הביטחון יואב גלנט כי איראן הקימה בדרום לבנון שדה תעופה הנמצא רק 20 קילומטרים מהגבול.

מהתמונות שאותן הציג גלנט, ניתן לראות את דגל איראן מתנוסס על מסלולי הטיסה. "האדמה לבנונית, השליטה איראנית, היעד ישראל", אמר גלנט.

הודעתו של שר הביטחון מצטרפת לאיומים חסרי התקדים שהשמיע ראש המוסד דוד ברנע כלפי ראשי המשטר באיראן, ולהצהרה של הרמטכ"ל, הרצי הלוי, בעצרת המרכזית של צה"ל לציון 50 שנה למלחמת יום הכיפורים, לפיה על ישראל להיערך ל"עימות צבאי רב זירתי ונרחב, שיהיה כרוך באבדות ובנפגעים ושבו גם העורף חזית".

 
הסלמה באלימות הנוער

סרטון שהופץ ברשתות החברתיות, המתעד קבוצת בני נוער מכה באכזריות עד זוב דם נער נוסף בפתח תקווה, הוביל את המשטרה לפתוח אמש בחקירה יזומה, על אף שלא הוגשה תלונה ולא ברור מתי הסרטון צולם.

קודם לכן, הופץ סרטון נוסף בו נראה נער מאותה קבוצה מאיים באקדח על נער אחר ומכריח אותו לרדת על ברכיו.

הבוקר עצרה המשטרה ארבעה בני נוער מפתח תקווה, בני 14-15.

האירועים הללו מתווספים לאירוע קיצוני נוסף שהתרחש שלשום בתיכון בחדרה, שם תקפו באלימות קשה קבוצת נערים תלמיד נוסף בכיתת בית הספר.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר מסר הבוקר:

"כל הכבוד לממ"ז מרכז אבי ביטון ולשוטרי מחוז מרכז על מעצר נחוש ומהיר של ארבעה נערים מפתח תקווה החשודים בשני מקרי אלימות חמורים. עלינו לגלות אפס סובלנות עם אירועים מסוג אלו, ואין לי ספק שגם החשודים הנוספים יעצרו בקרוב".

 
עוד אסון טבע בצפון אפריקה
רחובות מוצפים במארג' שבמזרח לוב לאחר הסופה דאניאל. 11 בספטמבר 2023 (צילום: Libya Almasar TV via AP)
רחובות מוצפים במארג' שבמזרח לוב לאחר הסופה דאניאל. 11 בספטמבר 2023 (צילום: Libya Almasar TV via AP)

במרוקו עדיין מקווים למצוא ניצולים מרעידת האדמה הקשה שפקדה את המדינה בסוף השבוע, ושגבתה את חייהם של אלפים רבים – המספר המדויק אינו ידוע, כי כפרים רבים בהרי האטלס שנפגעו קשות, עדיין מנותקים.

ובינתיים פקד אסון טבע גדול גם את לוב. יש חשש לחייהם של יותר מאלפיים בני אדם, בשל שיטפונות והצפות שגרמה הסופה הים תיכונית המכונה "דניאל".

יש חשש לחייהם של יותר מאלפיים בני אדם, בשל שיטפונות והצפות שגרמה הסופה הים תיכונית המכונה "דניאל"

מערכת מזג האוויר החריגה שהיא מעין הוריקן ים תיכוני, פקדה קודם את יוון, טורקיה ובולגריה, שגם שם היו הרוגים ונגרמו נזקים קשים.

 
הנבחרת חולמת על היורו

אחרי שהציגה יכולת מרשימה במשחק החוץ ברומניה – שלמרבה הצער הסתיים רק בתיקו, למרות שהניצחון נראה קרוב – נבחרת ישראל בכדורגל תפגוש הערב בבלומפילד את נבחרת בלרוס, אחת הנבחרות החלשות ביבשת.

כמעט כל הכרטיסים למשחק נמכרו, וכל תוצאה שאינה ניצחון תהיה אכזבה עצומה.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה