אמיר בן-דוד  
 
מהדורת חג: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום חמישי, 28 ספטמבר 2023
 
טבח בבסמת טבעון

(הערת מערכת: אמיר בן-דוד בחופשה קצרה וישוב באמצע השבוע הבא. מחליפה אותו לבינתיים בירנית גורן).

אדם דליאקה היה בן 14. אחיו וואליד בן 17. איתם היו זינאב ומוחמד חוסיין, אם ובנה – בני 43 ו-25 – וקרוב משפחה נוסף בן 20.

כל החמישה נרצחו אתמול, בצוהרי היום, בביתם ביישוב בסמת טבעון. בעלה של זינאב, בן 49, נפצע באורח בינוני.

זירת הרצח בבסמת טבעון, בה נהרגו חמישה בני משפחה, 27 בספטמבר 2023 (צילום: שיר טורם/פלאש90)
זירת הרצח בבסמת טבעון, בה נהרגו חמישה בני משפחה, 27 בספטמבר 2023 (צילום: שיר טורם/פלאש90)

קשה למצוא את המילים להביע זעזוע, הלם או כעס, כשמעשי הרצח בחברה הערבית ממשיכים לקרות, באין מפריע, ללא כל דין ודיין. וללא משטרה מתפקדת.

על פי החשד, הטבח בבסמת טבעון בא כנקמה על הרצח שהתרחש אתמול בבוקר בצומת הצ'קפוסט בחיפה, וכי מדובר במלחמת דמים הנמשכת מזה זמן מה בין משפחות הפשע חרירי ובכרי – מלחמה שגבתה כבר מעל 20 קורבנות.

יהיה קל להאשים את השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר על המחדל המתמשך. עמותת יוזמות אברהם, שמוציאה הודעה בכל פעם שמתעדכן מספר מקרי הרצח בחברה הערבית, הוסיפה אתמול באופן חריג להודעתה על העלייה ל-188 נרצחים מתחילת השנה את הסייפא:

"ראש הממשלה חייב לפטר את השר לביטחון לאומי ולהחיל באופן מיידי תכנית רחבה לטיפול בפשיעה בחברה הערבית. זה מצב חירום".

אבל האמת היא שבן גביר הוא רק חוליה חלשה אחת בשרשרת של חסרי חוליות, וביניהם מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי, שנמצא בתפקיד כבר שלוש שנים ולא עשה דבר מיוזמתו לתעדף את המאבק בפשיעה בחברה הערבית.

"עד היום שבתאי לא הציג תוכנית מסודרת למאבק בפשיעה בחברה הערבית", כותב הבוקר ג'וש בריינר ב"הארץ". "הוא רץ מזירה לזירה, לעתים במסוק כפי שהוא אוהב, אך חסר אונים".

"עד היום שבתאי לא הציג תוכנית מסודרת למאבק בפשיעה בחברה הערבית. הוא רץ מזירה לזירה, אך חסר אונים"

"רגע לפני סיום הקדנציה שלו", מוסיף בריינר, "כשלצדו שר לביטחון לאומי שרבים במערכת הביטחון רואים בו כמי שדווקא פוגע בביטחון הלאומי, נשאר רק לתהות האם מתישהו שבתאי גם יצביע על עצמו בתור מי שכשל כישלון מוחלט במאבק בפשיעה בחברה הערבית".

 
בן גביר ירד מהעץ
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר מגיע לישיבת הממשלה, 27 בספטמבר 2023 (צילום: Menahem Kahana/Pool Photo via AP)
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר מגיע לישיבת הממשלה, 27 בספטמבר 2023 (צילום: Menahem Kahana/Pool Photo via AP)

שלא במפתיע, השר איתמר בן גביר הודיע אמש כי הוא מבטל את תוכניתו להגיע היום לכיכר דיזנגוף בתל אביב ולקיים שם תפילה המונית, כצעד הפגנתי על אירועי ערב יום הכיפורים.

התוכנית של בן גביר זכתה לביקורת מכל כיוון אפשרי – מראשי מפלגות הקואליציה, מחבריו ב"עוצמה יהודית", מעיתונאים המזוהים עם הימין ועם מגזר הציונות הדתית, מהחרדים, מרבנים ועוד ועוד. אבל בן גביר, עם נשמה של ילד בן חמש, התקשה להתקפל.

ההערכה היא כי אחרי הטבח בבסמת טבעון, בן גביר הבין שלהגיע לכיכר דיזנגוף כדי להתעמת עם חילונים – בזמן שהביטחון הלאומי עליו הוא אמון מתפרק לרסיסי גופות – יפגע בו אפילו בקרב הבייס המצומצם שעדיין אוהב את הפרובוקציות של מי שלנצח כנראה יישאר נער הגבעות האולטימטיבי.

אז בן גביר חירטט משהו על "מובילי מחאת השמאל הקיצוני" שלכאורה למדו לקח (איפה? ממה?) וכי האירוע התייתר. אנחת רווחה נשמעה ברחבי הארץ. רק חבל שהמחיר לכך כל כך גבוה.

 
עוד סיבוב בבג"ץ
נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ושר המשפטים יריב לוין בטקס פתיחת בית משפט השלום בצפת, 27 בספטמבר 2023 (צילום: דוד כהן/פלאש90)
נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ושר המשפטים יריב לוין בטקס פתיחת בית משפט השלום בצפת, 27 בספטמבר 2023 (צילום: דוד כהן/פלאש90)

יובל יועז, הפרשן המשפטי של זמן ישראל, מזכיר לקוראי הניוזלטר כי הבוקר תהיה אולי ההזדמנות האחרונה לצפות בשידור חי בדיון מבית המשפט העליון שאותו מנהלת הנשיאה היוצאת אסתר חיות – כשהרכב מורכב של 11 שופטים בראשות הנשיאה דן בעתירות בעניין חוק הנבצרות.

כזכור, בית המשפט הוציא צו על-תנאי בעתירות, אך הוריד מעל הפרק את שאלת ביטולו של סעיף הנבצרות החדש שחוקקה הכנסת בחוק יסוד הממשלה בחודש מרץ האחרון, והשאלה היחידה היא האם בית המשפט יקבע "תחולה נדחית", כלומר שהסעיף החדש לא יחול בעניינו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה, שהודיעה בתחילה בתגובה לעתירות כי היא תומכת בביטול כולל של הסעיף הפרסונלי שנחקק לכבודו של נתניהו, מצדדת גם כעת בעמדת העותרים, ולדעתה בית המשפט אכן צריך לקבוע שנתניהו לא יהנה מהנוסח החדש של הנבצרות.

אם אכן כך יהיה, תישמר בידי היועצת האפשרות להכריז על נתניהו כנבצר מכהונתו מטעמים משפטיים או בשל ניגוד עניינים הולך ומחריף – אף שבהרב-מיארה הודיעה שעצם ההכרזה על נבצרותו של נתניהו איננה נשקלת על ידה.

הממשלה ונתניהו עצמו ממשיכים להחזיק באותו קו כלפי בית המשפט, וטוענים שאין בידו שום סמכות להתערב בחוקי יסוד, גם לא בדרך של דחיית מועד כניסתו לתוקף של הסעיף החדש.

שר המשפטים יריב לוין ממשיך בקו האולטרה-תוקפני שלו כלפי בית המשפט, והודיע הבוקר:

"הדיון שמתקיים היום בבית המשפט הוא הלכה למעשה דיון בביטול תוצאות הבחירות. אף שם מכובס אחר לא יסתיר את האמת הפשוטה הזו. העותרים מבקשים למעשה להדיח את ראש הממשלה נתניהו, כדי לשים סוף לשלטון הימין. תוצאת הדבר היא שבישראל לא תהיה יותר דמוקרטיה, אלא שלטון של אנשים ששמו עצמם מעל העם".

למי שיבחר לצפות בדיון בשידור חי, מומלץ לשים לב לניואנסים בין עמדות השופטים ולראות האם גם הפעם – כמו בדיון על עילת הסבירות – השופטים לא יתאפקו ויתנו ביטוי פומבי, באולם המשפט, למחלוקות ביניהם.

 
קולה נשמע היטב
ג'ודי פוסטר בסרט "הנאשמים" מ-1988 (צילום: Allstar Picture Library / Alamy)
ג'ודי פוסטר בסרט "הנאשמים" מ-1988 (צילום: Allstar Picture Library / Alamy)

לפני 35 שנה, הסרט "הנאשמים" בכיכובה של ג'ודי פוסטר היה לסרט ההוליוודי הראשון שדן לא רק במעשה אונס קבוצתי מזעזע, אלא גם – ובעיקר – באחריות שנושאים מי שהשתתפו באירוע, גם אם לא קיימו יחסי מין עם הקורבן.

בסרט, דמותה של פוסטר, שהייתה שיכורה ואף פלירטטה בבר עם אחד האנסים, זוכה בסופו של דבר לצדק בבית המשפט, כששלושה שעמדו מהצד והתבוננו בנעשה – ואף זרקו מילות עידוד לאנסים – הורשעו בסיוע לאונס.

אתמול הרשיע בית המשפט המחוזי בבאר שבע, בנסיבות לא מאוד שונות, 11 גברים צעירים שהשתתפו באונס הצעירה במלון "הים האדום" באילת לפני שלוש שנים. ארבעה מתוכם הורשעו באונס בנסיבות מחמירות; שבעה נוספים שהיו בחדר בזמן האונס הורשעו בעבירות של סיוע לאונס, אי מניעת פשע ועוד.

ארבעה הורשעו באונס בנסיבות מחמירות; שבעה נוספים הורשעו בעבירות של סיוע לאונס, אי מניעת פשע ועוד

"העולה מצפיה בסרטונים המתעדים את המתרחש במסדרון בדקות אלו מטריד ועצוב, ומשקף אובדן דרך של נערים צעירים, והתפרקות מכללי מצפון ומוסר בסיסיים", כתבו שופטי ההרכב, יעל רז לוי, גילת שלו ואהרון משניות, בפסק דין שראוי שיהפוך לקריאת חובה בבתי ספר.

"ההתלהבות, הצחוקים וגילויי ה'כבוד' וההערכה שקיבלו שניים מהנאשמים בעת ולאחר שאנסו את המתלוננת, מלמדים על האווירה הרעילה של ביזוי, זלזול והחפצת המתלוננת, ששררה בחדר ובסביבתו".

עוד הוסיפו השופטים:

"לא לילה אחד ולא שניים, התהפכנו על משכבנו במחשבה כיצד יכול להיות שקבוצה של נערים, רובם קטינים כבני 17, תלמידי תיכון, נערים לכאורה נורמטיביים, ינהגו כפי שנהגו – חבורה מבזה, משפילה, מעודדת זה את זה.

"עצוב לחשוב, כשרואים את התמונה בכללותה, שאם רק אחד מהנאשמים היה אותו צדיק בסדום, ניתן היה למנוע את המעשים או לפחות לקטוע אותם באיבם".

ולסיום, פנו השופטים אל קורבן האונס:

"לא נוכל לסיים את ענייננו מבלי לומר מספר מילים למתלוננת שהעידה בפנינו בכנות, באומץ רב ובאופן אותנטי. קולך, שנאלם בחדר 216, נשמע היטב והדהד בין כותלי בית המשפט".

 
לא צריך ויזה
דגלי ישראל וארצות הברית, שהוצבו לכבוד ביקורו בישראל של שר החוץ ג'ון קרי, 24 בנובמבר 2015 (צילום: AP Photo/Jacquelyn Martin)
דגלי ישראל וארצות הברית, שהוצבו לכבוד ביקורו בישראל של שר החוץ ג'ון קרי, 24 בנובמבר 2015 (צילום: AP Photo/Jacquelyn Martin)

אחרי תהליך של כשלוש שנים, ארצות הברית הודיעה אתמול רשמית כי ישראל נוספה לרשימת המדינות שאזרחיהן לא זקוקים להוצאת ויזה כדי לבקר במדינה למטרות תיירות או עסקים.

בזאת בא הקץ לתורים הארוכים בשגרירות ארה"ב בירושלים ובתל אביב, לצורך לקושש אישורים שאין לנו כוונה להשתקע מעבר לאוקיינוס, ולשברון הלב כשהבקשה לוויזה נדחית רק בגלל שאנחנו כרגע בין עבודות ודודה אסתר גרה בלוס אנג'לס.

איך זה יעבוד? כל שצריך לעשות הוא למלא טופס באינטרנט ולשלם 21 דולר. האישור יגיע בתוך שעות – ולכל היותר תוך שלושה ימים – ויהיה תקף לשנתיים. לא רע.

כל שצריך לעשות הוא למלא טופס באינטרנט ולשלם 21 דולר. האישור יגיע בתוך שעות ויהיה תקף לשנתיים. לא רע

"ברכותיי על הפיכתכם למדינה ה-41 שהצטרפה לתוכנית", הצהירה הממונה על שגרירות ארה"ב בירושלים, סטפני האלט. "זו המחשה נוספת לכך שהקשרים הביטחוניים, הכלכליים והתרבותיים בין שתי המדינות שלנו הם איתנים. מזל טוב!"

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה