אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שני, 4 ספטמבר 2023
 
רעידת אדמה במשפט הישראלי

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה נדרשת כעת לגייס את מלוא התבונה, המקצועיות, קור הרוח ובעיקר אומץ הלב כדי להתמודד עם האתגר ההיסטורי שמונח לפתחה ועם המתקפות הארסיות שעוד צפויות לה.

זה אולי נשמע תיאור דרמטי ומוגזם – אך אלה הם פני הדברים הבוקר.

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה בירושלים, 8 בפברואר 2022 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה בירושלים, 8 בפברואר 2022 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

שמונה ימים לפני ששופטי בג"ץ יתכנסו לראשונה בהיסטוריה של ישראל בהרכב מלא של 15 שופטים לדון בעתירות שהוגשו נגד התיקון לחוק יסוד השפיטה – המוכר בשמו הפופולרי "ביטול עילת הסבירות" – הגישה אתמול היועמ"שית חוות דעת דרמטית, שבה התנערה מהתיקון לחוק וקראה לפסול אותו, אף שמדובר בחוק יסוד.

"מדובר במצב חריג שבחריגים", כתבה בהרב-מיארה בחוות הדעת, "שבו התיקון פוגע פגיעה אנושה ביסודות המשטר הדמוקרטי. הרשות המבצעת רתמה את כוחה הקואליציוני לקידום חקיקת יסוד, שבאמצעותה הוגבלה אפשרותו של בית המשפט באופן מיידי לפקח על כך שהיא – הרשות המבצעת – לא תעשה שימוש לרעה בכוחה".

"מדובר במצב חריג שבחריגים", כתבה בהרב-מיארה בחוות הדעת, "שבו התיקון פוגע פגיעה אנושה ביסודות המשטר הדמוקרטי"

"בעוד שהשורה התחתונה בעמדתה של היועצת הייתה ידועה מראש, המסלול המשפטי שהיועצת קוראת לשופטי בג"ץ לפסוע בו, מסמן דרמה גדולה", כותב יובל יועז, הפרשן המשפטי של זמן ישראל, במאמר שיתפרסם הבוקר בעשר.

"על אף שבשנים האחרונות הביע בית המשפט העליון, במספר מקרים, את עמדתו החד-משמעית כי הדרך לתקוף הוראה בחוק יסוד היא באמצעות דוקטרינת השימוש לרעה בסמכות המכוננת, ולא באמצעות דוקטרינת התיקון החוקתי הלא חוקתי – בהרב-מיארה משרטטת בפני בית המשפט נתיב, המוליך לעבר התערבות חסרת תקדים בתוכנו של חוק יסוד, ולעבר קביעה חסרת תקדים שלפיה יש לפסול את סעיף הסבירות בשל היותו תיקון חוקתי לא חוקתי".

עורך הדין הפרטי אילן בומבך, שנשכר לייצג את הממשלה במקומה של בהרב-מיארה, מיהר להגיש בקשה נוספת לדחיית הדיון "על מנת שיהיה זמן לתשובה הולמת, בנסיבות חריגות מאוד בהן עמדת היועמ"שית אינה משקפת את עמדת הממשלה, ולמעשה אף מחזקת ותומכת בעותרים.

"היועצת המשפטית לממשלה נוקטת בעמדה הקיצונית ביותר, כאשר היא תומכת בסעד הקיצוני ביותר הקיים במשפט הישראלי – הכרזה על בטלות של חקיקת יסוד. מדובר ברעידת אדמה במשפט הישראלי".

 
נתניהו דווקא אופטימי
ראש הממשלה בנימין נתניהו משוחח עם פרשן זמן ישראל שלום ירושלמי במטוס בדרך לקפריסין, 3 בספטמבר 2023
ראש הממשלה בנימין נתניהו משוחח עם פרשן זמן ישראל שלום ירושלמי במטוס בדרך לקפריסין, 3 בספטמבר 2023

ראש הממשלה בנימין נתניהו המריא אתמול לקפריסין, ושלום ירושלמי, הפרשן הפוליטי של זמן ישראל שנלווה לפמלייה, מדווח הבוקר שנתניהו אופטימי וידידותי מתמיד, ואפילו ניגש מיוזמתו לדבר עם העיתונאים הישראלים שהצטרפו לטיסה, דבר שלא עשה מזה זמן רב.

סביבת נתניהו, כותב הבוקר ירושלמי, משוכנעת שהרפורמה המשפטית מתה. "הדיון הגורלי בבית המשפט העליון ב-12 בספטמבר על ביטול חוק הסבירות יסתיים לדעתם בהחלטה חד-משמעית של השופטים לפסול את התיקון לחוק יסוד השפיטה. נתניהו יודיע שהוא מציית להחלטה וכך יקטע את הדרמה שעלולה להתפתח", כותב ירושלמי.

אחד המקורבים לנתניהו אמר לזמן ישראל: "שאלת הציות לא תעמוד על הפרק, ואם יהיה דיון על מינוי כלשהו, שבג"ץ יחליט מה שהוא רוצה".

מקורב לנתניהו אמר לזמן ישראל: "שאלת הציות לא תעמוד על הפרק, ואם יהיה דיון על מינוי כלשהו, שבג"ץ יחליט מה שהוא רוצה"

ירושלמי מעריך כי "נתניהו יורד מהעץ, או למצער מעורר את הרושם הזה. האינטרס המובהק הוא לקבל פגישה מתוקשרת עם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן".

נתניהו יודע שהמכשול הגדול ביותר העומד בפניו בדרכו להתקבל מחדש בוושינגטון כמנהיג בינלאומי לגיטימי, היא העובדה שבממשלתו חברים השרים הקיצוניים בצלאל סמוטריץ ואיתמר בן-גביר, על כל מה שהם מייצגים.

"אם תשאלו את נתניהו הוא יגיד לכם שהוא היה מוותר על שירותיו של בן גביר – אבל מצד שני, הוא מאמין שהוא מצליח לרסן אותו", כותב ירושלמי, ומפרט שורה מדהימה של דרישות שבן גביר העלה ונתניהו בלם, ובהן דרישה של בן גביר למוטט בניינים בירושלים אחרי הפיגוע בנווה יעקב, הכנסת שב"כ לכפרים הערביים, וכניסת יהודים להר הבית בשלושת הימים האחרונים של רמדאן.

היום ייפגש נתניהו בניקוסיה עם ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטאקיס. הוא ינסה לשכנע אותו ואת הנשיא הקפריסאי ניקוס כריסטודולידיס כי הביקור הקרוב שלו בטורקיה לא ימנע את יוזמות הגז הגדולות שהוא מתכנן לבצע איתם.

"את הדרך של נתניהו לארמון הנשיאות בניקוסיה צפויים ללוות עשרות מפגינים ישראלים, חלקם מתגוררים באי דרך קבע", כותב ירושלמי, "הם יזכירו לו כי ההפיכה המשטרית חיה וקיימת ובועטת, ועד שנתניהו לא יכריז בפומבי כי הוא עוצר אותה לגמרי, הוא לא ימצא מנוח בשום מקום בארץ ובעולם".

 
נס המרד של זאב דגני
מנהל בית ספר תיכון הגימנסיה העברית "הרצליה", ד"ר זאב דגני (צילום: נמרוד סונדרס, באדיבות "טיים אאוט")
מנהל בית ספר תיכון הגימנסיה העברית "הרצליה", ד"ר זאב דגני (צילום: נמרוד סונדרס, באדיבות "טיים אאוט")

במסגרת האירועים חסרי התקדים שהפכו לשגרה יומית בישראל, התקיים אתמול כינוס של תלמידי תיכון הגימנסיה העברית "הרצליה" בתל אביב, שבו הצהירו בני הנוער כי בכוונתם לסרב להתגייס לצה"ל.

האירוע, תחת הכותרת "נוער נגד דיקטטורה", נערך למרות שמשרד החינוך ניסה למנוע את קיומו והוועד המנהל של הגימנסיה, בראשותו של השופט בדימוס יורם דנציגר, הורה לבטל אותו.

בעקבות החלטת הוועד המנהל, הודיע מנהל גימנסיה הרצליה, ד"ר זאב דגני, כי הוא מתפטר מתפקידו. דגני התייצב מול תלמידיו המפגינים, שקידמו אותו בקריאות "תישאר, תישאר" ואמר: "אני כאן בניגוד להחלטה של הוועד המנהל, כדי לומר שאני איתכם מכל הלב".

הנהגת ההורים של בית הספר התייצבה מאחורי דגני – מנהל פופולרי ואפילו נערץ – וקראה לו לחזור בו מההתפטרות.

הנהגת ההורים של בית הספר התייצבה מאחורי דגני – מנהל פופולרי ואפילו נערץ – וקראה לו לחזור בו מההתפטרות

האירוע, שבו מוסד חינוכי מרכזי בישראל, תומך באי התגייסות לצה"ל, עורר מטבע הדברים ויכוחים נוקבים – גם בין מתנגדי ההפיכה המשטרית, שרואים בו צעד מרחיק לכת, ומזהירים כי זהו מדרון חלקלק.

מורים ומנהלים של בתי ספר מתרחקים מוויכוחים כאלה כמו מאש, מחשש לקומם את המורים, את ההורים, את התלמידים, ובעיקר את משרד החינוך. דגני קורץ מחומר אחר.

"הוא כנראה מאחרוני המאמינים כי המעשה החינוכי צריך להיות גם ביקורתי ביחס למציאות, ואולי אפילו לנסות לשנותה", כותב הבוקר אור קשתי ב"הארץ", "ולא להעביר את הזמן בדקלום סיסמאות מתוכניות לימודים חד צדדיות, לשתף פעולה עם מגמות אנטי ליברליות או להתחנף למפקחי השלטון".

 
האסירים הביטחוניים מאיימים
פלסטינים בחברון משתתפים בצעדת הזדהות עם האסירים הביטחוניים היושבים בבתי הכלא בישראל, 17 באפריל 2022 (צילום: Wisam Hashlamoun/Flash90)
פלסטינים בחברון משתתפים בצעדת הזדהות עם האסירים הביטחוניים היושבים בבתי הכלא בישראל, 17 באפריל 2022 (צילום: Wisam Hashlamoun/Flash90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו כבר הודיע שהוא מתנגד להחלטתו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר להגביל את ביקורי משפחות האסירים הביטחוניים הפלסטינים, אבל האסירים לוקחים דווקא את בן גביר ברצינות, או מזהים שהוא החוליה החלשה במשטר הישראלי שכדאי לתקוף אותה.

אתמול הודיעה ועדת החירום העליונה של ועדת האסירים הפלסטינים כי "בהמשך למדיניות התוקפנות נגד כל מה שהוא פלסטיני והרחבת הניסיונות לפגוע בכל דבר מקודש, בא הקיצוני בן גביר עם החלטה חדשה שפוגעת בקודש הקודשים שלנו, בכך שצמצם את הביקורים לפעם בחודשיים, מתוך מחשבה שאנו עלולים להיכנע או להתעייף לנוכח התוקפנות והיהירות שלו".

האסירים הביטחוניים מתכוונים לפתוח ביום חמישי הבא בשביתת רעב המונית. במערכת הביטחון חוששים ששביתת רעב כזו תגלוש במהירות לאירועים אלימים מחוץ לבתי הכלא, שעלולים להסלים ולצאת משליטה.

 
דני דיין לא יודח
יו"ר "יד ושם" דני דיין (צילום: מחשבון הטוויטר של דני דיין)
יו"ר "יד ושם" דני דיין (צילום: מחשבון הטוויטר של דני דיין)

שרב כבד, שרב כבד: יו"ר מוזאון "יד ושם" דני דיין לא יודח מתפקידו, כך דיווחה אמש דפנה ליאל בחדשות 12.

דיין היה על הכוונת של שר החינוך יואב קיש, ששלח ליו"ר מוזאון השואה מכתב חריף בו הוא מאשים אותו במחדלים וקבלת החלטות לכאורה באופן לא חוקי. בהמשך פורסם כי העילה האמיתית להדחה היא זעמה של אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו, על כך שדיין הזמין את קרן פלס לשיר בטקס יום הזיכרון – בזמן שפלס הופיעה גם במחאות נגד ההפיכה המשטרית.

אלא שאתמול התייצבה שרה נתניהו מול המיקרופונים על כבש המטוס, בדרכה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקור מדיני בקפריסין, ובמו קולה הכחישה את הסיפור:

"לחצתי לקרן פלס את היד ואמרתי לה שהיא שרה מרגש ואין לי מילה נוספת להגיד על זה, אירוע סתמי לחלוטין. לא ידעתי אז או היום אם היא משתתפת במחאות או לא".

במקביל, עשרות חוקרי שואה מרחבי העולם פנו במכתב לנתניהו ולשר קיש במחאה נגד הכוונה להדיח את דיין:

"דיין שירת את המוסד בהצטיינות, ואפשר ל'יד ושם' לשמור ולחזק את אופיו העצמאי. היום, כשזיכרון השואה מוצא עצמו תחת לחץ גובר, כשמוסדות וממשלות הופכים מעורבים בסילוף והכחשת שואה, עצמאות יד ושם חיונית מאי פעם".

מישהו כנראה הבין שם בממשלה שמהעץ הזה כדאי לרדת במהירות. ובסופו של דבר, נראה שכמעט כולם יצאו מורווחים מסיום הפרשה: דיין זכה לתמיכה ציבורית נרחבת, קרן פלס זכתה למחמאה מאשת ראש הממשלה, והנתניהוז זכו להשתמש בצמד המילים האהוב עליהם: "פייק ניוז". ורק ליואב קיש לא נשאר.

 
משלחת אמריקאית בדרך לריאד
יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן בפסגת ה־G20 בבאלי, אינדונזיה, 15 בנובמבר 2022 (צילום: Mast Irham/Pool Photo via AP)
יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן בפסגת ה־G20 בבאלי, אינדונזיה, 15 בנובמבר 2022 (צילום: Mast Irham/Pool Photo via AP)

משלחת רשמית של ממשל ביידן תגיע השבוע לערב הסעודית על מנת לדון בהסכם נורמליזציה אפשרי עם ישראל, כך חשף אמש ג'ייקוב מגיד ב-The Times of Israel.

במשלחת ישתתפו שליח הבית הלבן למזרח התיכון ברט מקגורק והעוזרת לשר החוץ לענייני המזרח הקרוב ברברה ליף.

ביקור המשלחת מגיע כחודש אחרי שהיועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן ביקר בערב הסעודית לאותה מטרה, מה שמעיד על הנחישות בוושינגטון להגיע להסכם המיוחל. שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן ביקר אף הוא בריאד בחודש יוני, למען קידום השיחות.

הביקור של מקגורק וליף יתקיים במקביל לביקורה של משלחת פלסטינית בראשות מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף חוסיין א-שייח', במטרה להציג בפני הסעודים את מה שהפלסטינים שואפים להשיג מהסכם בין ערב הסעודית וישראל.

הרשות הפלסטינית רוצה להשיג מהסעודים צעדים "בלתי הפיכים" אשר יקדמו את שאיפתה להקמת מדינה פלסטינית. בין הצעדים שמוצעים: הכרה של האו"ם במדינת פלסטין, פתיחה מחדש של הקונסוליה האמריקאית לענייני הפלסטינים בירושלים, ביטול החקיקה הקיימת בקונגרס לפיה הרשות הפלסטינית היא ארגון בעל מאפייני טרור – והעברת שטחים בגדה המערבית מישראל לשליטת הפלסטינים, ובכלל זה הריסת מאחזים לא חוקיים בגדה.

 
זלנסקי מחליף את שר ההגנה
נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי ושר ההגנה אולכסיי רזניקוב משמאלו בפגישה עם קנצלר גרמניה אולף שולץ במהלך פסגת נאט"ו בוילנה. 12 ביולי 2023 (צילום: Odd ANDERSEN / AFP)
נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי ושר ההגנה אולכסיי רזניקוב משמאלו בפגישה עם קנצלר גרמניה אולף שולץ במהלך פסגת נאט"ו בוילנה. 12 ביולי 2023 (צילום: Odd ANDERSEN / AFP)

נשיא אוקראינה וולדימיר זלנסקי הודיע אמש כי הוא מעביר מתפקידו את שר ההגנה אולכסיי רזניקוב, במה שנתפס כצעד הפוליטי המשמעותי ביותר שבוצע בממשלת אוקראינה מאז החלה המלחמה עם רוסיה לפני יותר משנה וחצי.

משרד ההגנה נמצא בחודשים האחרונים תחת ביקורת נרחבת בעקבות חשדות לשחיתות ומעשים פליליים, כולל מעילת כספים ושימוש באמצעי המשרד לאיום וסחיטה. רזניקוב עצמו לא חשוד כמעורב במעשי השחיתות, אבל ההערכה היא כי השערוריה במשרדו תחת הנהגתו היוותה שיקול נכבד בהחלטת זלנסקי להחליפו.

זלנסקי יבקש מהפרלמנט לאשר את ההדחה ולמנות תחת רזניקוב את רוסטם אומרוב, מי שעומד בראש קרן הרכוש של אוקראינה. אומרוב, חבר במפלגת האופוזיציה, הפך לאינסטרומנטלי בזמן המלחמה, כשהוביל את הסכם ייצוא התבואה מהים השחור.

אומרוב, חבר במפלגת האופוזיציה, הפך לאינסטרומנטלי בזמן המלחמה, כשהוביל את הסכם ייצוא התבואה מהים השחור

בהצהרה שהוציא בווידיאו, הסביר זלנסקי את החלטתו: "רזניקוב עבר 550 ימים של מלחמה רבתי. אני מאמין שמשרד ההגנה זקוק לגישה רעננה ולשינוי באינטראקציה עם הצבא ועם הציבור בכלל".

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה