אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שני, 18 ספטמבר 2023

 
 
אמריקה לא מחכה לו

ראש הממשלה בנימין נתניהו המריא הלילה לארצות הברית. הוא ינחת שם – לראשונה בקריירה הפוליטית הארוכה שלו – כאישיות לא אהודה, שלא לומר: אישיות לא רצויה. נתניהו כבר לא "ליגה אחרת". בקושי הליגה למקומות עבודה.

"60 דקות", תוכנית התחקירים המרכזית של רשת סי-בי-אס, הקדישה אתמול כתבה נרחבת ואוהדת מאוד לתנועת המחאה נגד נתניהו ונגד חוקי ההפיכה המשטרית שהוא מקדם.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה עולים למטוס בדרך לארה"ב, 18 בספטמבר 2023 (צילום: אבי אוחיון/לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה עולים למטוס בדרך לארה"ב, 18 בספטמבר 2023 (צילום: אבי אוחיון/לע"מ)

ראשי תנועת "אחים לנשק" (באנגלית הוסיפו "אחיות") זכו לזמן מסך רב, לצילומים אוהדים בבתים ועם ילדיהם, והעיתונאית הוותיקה לזלי סטול לא ניסתה אפילו להסתיר את חיבתה והערכתה הרבה אליהם ואל העקרונות שעליהם הם יוצאים להגן.

המילון המלא של המחאה אומץ על ידי התוכנית במלואו. שרי הממשלה תוארו בכתבה כהומופובים, גזענים, פאשיסטים וכמי שאם לא ייעצרו בזמן, ינהיגו בישראל אוטוקרטיה שמרנית.

שר המשפטים יריב לוין קיבל הזדמנות הוגנת להציג את תגובתו ("אם לא יכבדו את רצון הבוחרים, אפשר לבטל את הבחירות. ניתן לחבורת המפגינים ולשופטי בית המשפט העליון לקבל החלטות וזהו"), אבל זכה למבטים צוננים, שלא הותירו ספק איך הוא מצטייר בעיניים ליברליות אמריקאיות.

תנועת המחאה לא מתכוונת להניח לנתניהו באמריקה. היא תלווה אותו באשר ילך – מערבות עמק הסיליקון בקליפורניה ועד בניין האו"ם בניו יורק.

תנועת המחאה לא מתכוונת להניח לנתניהו באמריקה. היא תלווה אותו באשר ילך – מערבות עמק הסיליקון ועד בניין האו"ם

על כבש המטוס, רגע לפני שהמריא מערבה, תקף נתניהו את המפגינים נגדו והאשים אותם שהם "חוברים לאש"ף ולאיראן. הם מוציאים את דיבתה של ישראל בפני האומות. כשהייתי ראש אופוזיציה, מעולם לא עשיתי זאת".

ברור. כולנו זוכרים את נתניהו כראש אופוזיציה: תמיד ממלכתי. מאופק. שקול. רגוע. מכבד.

גם שותפיו לממשלה ולקואליציה מיישרים הבוקר קו. "פעם הייתה כאן ממלכתיות", מתגעגע שר האוצר בצלאל סמוטריץ', איש שהיה תמיד סמל הממלכתיות, "היה ברור שמתווכחים בבית, אבל כשראש ממשלה יוצא בשליחות כולנו לייצג את ישראל בחו"ל, כולנו מגבים אותו.

"המפגינים בחו"ל הם אכן פעילי BDS שפוגעים בישראל, והתמיכה שהם מקבלים מגנץ ולפיד מוכיחה שגם הם חצו את כל הקווים האדומים. אופוזיציה למדינה. תתביישו לכם".

ח"כ בועז ביסמוט הלך עוד צעד אחד קדימה והכריז: "אלו שמשמיצים את מדינת ישראל ומוציאים את דיבתה בעולם רק כי הם לא מסכימים עם רוב הציבור שבחר בממשלה – הם לא חלק מבני עמי".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד הזכיר הבוקר בתגובה להתקפות הפרועות הללו:

"אין אדם שהרס את תדמיתנו בעולם יותר מנתניהו בחודשים האחרונים. אין דבר שמסייע יותר לאיראנים מהמהפכה המשטרית של ממשלתו. האשמות שלו כלפי הפטריוטים של המחאה הן עוד הוכחה לשיבוש חמור בשיקול הדעת ובקריאת המציאות".

 
בשורת ה-AI
בינה מלאכותית, אילוסטרציה (צילום: iStock)
בינה מלאכותית, אילוסטרציה (צילום: iStock)

התחנה הראשונה בנסיעת בת השבוע של נתניהו לארצות הברית תהיה בסן פרנסיסקו, שם יפגוש ראש הממשלה את המיליארדר והיזם אילון מאסק. נתניהו צפוי לפגוש אנשי עסקים נוספים בחוף המערבי, אם כי לשכת ראש הממשלה לא פרסמה שמות נוספים.

מטרת הפגישה של נתניהו עם מאסק היא דיון בנושא פיתוח ומחקר בתחום הבינה המלאכותית. טל שניידר, הכתבת הפוליטית-מדינית של זמן ישראל, חושפת הבוקר כי נתניהו מתכנן להודיע על הקמת מערך הבינה המלאכותית הלאומי – בפורמט דומה לזה של מערך הסייבר הלאומי שהוקם ב-2015.

נתניהו, כותבת שניידר, מקווה למשוך את מאסק ויזמים אחרים בתחום להשקיע במרכזי מו"פ בישראל על מנת להפוך את ישראל למובילה בתחום הבינה המלאכותית.

בריאיון לזמן ישראל לפני שבועות ספורים, התריעו מומחים בתחום כי ישראל נשרכת מאחור בתחום שמתהווה כמשמעותי ביותר לעתיד תעשיית ההייטק, ולעולם בכלל.

"הולכות להיות מדינות המובילות בתחום הבינה מלאכותית – ומדינות שלא. אז השאלה האמיתית היא מה אנחנו כמדינה עושים כדי להיות מובילים? והתשובה היא – לא מספיק. הממשלה צריכה להפסיק להיות מוסחת ולהתרכז במה שחשוב", אמר אז מייקל אייזנברג, שותף כללי ומייסד שותף של קרן ההון סיכון התל אביבית "אלף".

"השאלה האמיתית היא מה אנחנו כמדינה עושים כדי להיות מובילים? והתשובה היא – לא מספיק"

זו בדיוק הכוונה של נתניהו על פי הדיווח של שניידר. "אחרי תשעה חודשים ראשונים של כהונה סוערת, במהלכם נתניהו לא הצליח לכוון את סדר היום במדינה לנושאים כלכליים או חברתיים, ראש הממשלה עושה בימים אלה מאמצים גדולים לדבר בעיקר על יזמות, הייטק, בינה מלאכותית – ובתוך כך לכוון את הפוקוס להגדלת השקעות בישראל", היא כותבת.

 
האנטישמיות של מאסק
אילון מאסק (צילום: AP Photo/Benjamin Fanjoy)
אילון מאסק (צילום: AP Photo/Benjamin Fanjoy)

אי אפשר לדבר על הפגישה המתוכננת של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם המיליארדר אילון מאסק מבלי להתייחס למשמעות שיש לפגישה זו עבור יהודי ארה"ב וארגונים הנאבקים באנטישמיות בכל העולם.

מאז שמאסק רכש את טוויטר לפני שנה, הוא אפשר את החזרתם של חשבונות העוסקים בהפצת אנטישמיות בצורות הקשות ביותר. הליגה נגד השמצה (ADL), המוסד היהודי הוותיק ביותר בתחום, התריע בפני מאסק על הפצת האנטישמיות בפלטפורמה שלו.

הליגה נגד השמצה (ADL), המוסד היהודי הוותיק ביותר בתחום, התריע בפני מאסק על הפצת האנטישמיות בפלטפורמה שלו

במקום לחזק את צוות הפיקוח על התוכן בטוויטר, מאסק בחר בקמפיין הכפשה אגרסיבי נגד ADL, שהחל בציוץ בעל סממני אנטישמיות: הוא האשים את הפעילות של היהודים בהפסדיו הכספיים.

"ההכנסות מפרסום בארה"ב עדיין ברמה של 60% פחות, בעיקר בגלל עבודת לחץ של ארגון כמו ה-ADL, כך אומרים לנו גופי פרסום. כך שהם כמעט הצליחו לחסל את טוויטר", כתב המיליארדר לפני שבועיים.

בציוץ אחר, כעבור כמה ימים, מאסק הגיב לסטטוס המאשים את הליגה נגד השמצה בהיותם גוף "פרו-היטלר" וכתב:

"הליגה נגד השמצה, בגלל שהם כה אגרסיביים בדרישות שלהם לחסום רשתות חברתיות אפילו על אמירות קלות, הפכו את עצמם באופן אירוני למי שהביאו לתכנים הרבים ביותר אי פעם של אנטישמיות בפלטפורמה שלנו".

הדבר עורר את זעמם של ראשי ארגונים יהודיים ויש אף מי שמכנים את הפגישה בין נתניהו לבין מאסק כאצבע בעין לקהילה היהודית בארה"ב. מאסק עצמו הבהיר בציוץ ערב ראש השנה כי הפגישה בין השניים היום "תעסוק בבינה מלאכותית בלבד ולא בליגה להשמצה (בלי הנגד)".

 
סוף עידן הגבריות הרעילה
יאן ונר על במת 92NY ב-13 בספטמבר, 2022 (צילום: Evan Agostini/Invision/AP)
יאן ונר על במת 92NY ב-13 בספטמבר, 2022 (צילום: Evan Agostini/Invision/AP)

במהלך החג פרצו שני סיפורים הקשורים לתרבות הביטול, משני צדי האוקיאנוס האטלנטי, על שני גברים שזכו עד היום למעמד חברתי, כסף, כבוד ותהילה, והיו בטוחים שהם מלכי העולם – עד שזה נגמר בבת אחת.

יאן ונר, מייסד מגזין המוזיקה "רולינג סטון", נהנה פעם ממעמד על אצל כוכבי העל. הוא היה ממליך המלכים של עולם המוזיקה האמריקאית. בסוף השבוע הוא הודח בבושת פנים מחבר המנהלים של היכל התהילה של הרוק, מוסד שהוא היה אחד ממייסדיו וגם עמד בראשו עד 2020.

ההדחה המהירה הגיעה אחרי ריאיון שוונר נתן ל"ניו יורק טיימס" לרגל צאת ספרו "המאסטרז" – הכולל ריאיונות שערך ונר עם המאסטרים הגדולים של תקופת הרוק: בוב דילן, ברוס ספרינגסטין, בונו ואחרים. כשנשאל מדוע לא כלל בספר גם ראיונות עם זמרות, או עם גברים שחורים, ענה ונר כי לדעתו אלה לא משתווים ברמתם האינטלקטואלית לזמרים לבנים.

ונר כבר התנצל על הדברים שאמר. אבל נראה שימי הזוהר שלו הסתיימו.

ובינתיים, בצד השני של האוקיאנוס האטלנטי, מנסה הקומיקאי ראסל ברנד להגן על עצמו מפני תחקיר משותף של "סאנדיי טיימס" וצ'אנל 4, שכולל עדויות של ארבע נשים הטוענות כי ברנד תקף אותן מינית בשנים בהן היה מגיש פופולרי ב-BBC ושיחק בסרטים הוליוודיים.

ברנד, קצת כמו גיבורי ה"רולינג סטון", טיפח עם השנים תדמית פרועה של קומיקאי שלא דופק חשבון לאף אחד, סיפר על התמכרותו לסמים ואלכוהול והגמילות שעבר.

ברנד, קצת כמו גיבורי ה"רולינג סטון", טיפח עם השנים תדמית פרועה של קומיקאי שלא דופק חשבון לאף אחד

הוא היה נשוי תקופה קצרה לקייטי פרי (לא נציבת שירות בתי הסוהר. קייטי פרי השנייה), ניהל רומן עם טיילור סוויפט (וזכה אחרי הפרידה לשיר הארסי ביותר שלה) ובשנים האחרונות התבטא נגד חיסוני קורונה ונגד ישראל. ברנד אף רתם את ערוץ היוטיוב הפופולרי שלו לטובת מסרים פופוליסטיים ונגד תרבות הפופ החומרנית.

ביום שישי הוא העלה סרטון לרשת שבו הקדים את פרסום התחקיר נגדו, הכחיש את כל הטענות כלפיו, ואמר שהן מתייחסות לתקופה בחייו שבה ניהל אורח חיים מופקר ("אבל תמיד בהסכמה") ורמז שמדובר בקמפיין נגדו, שנולד בגלל העוצמה הרבה שצבר בשנים האחרונות.

 
המלצת צפיה: "האחת"
"האחת: טייסת 201 במלחמת יום כיפור" (צילום: כאן 11)
"האחת: טייסת 201 במלחמת יום כיפור" (צילום: כאן 11)

ב"כאן 11" תעלה הערב סדרת הטלוויזיה התיעודית "האחת". ארבעת פרקי הסדרה – המתמקדת בטייסת הפנטומים 201 במלחמת יום כיפור – ישודרו בימים הבאים, יום אחר יום, בואכה יום כיפור, שבו יצוינו חמישים שנים למלחמה ההיא.

את הסדרה הכוללת חומרי ארכיון נדירים שלא נראו קודם, יצרו אמנון רבי וסימה קדמון – עם שניהם היה לי הכבוד לעבוד לפני שלושים שנה במוסף "סופשבוע" של "מעריב".

קדמון, כיום עיתונאית בכירה ב"ידיעות אחרונות" ומי שהייתה סמלת המבצעים של הטייסת במלחמה, מראיינת בסדרה את כל טייסי "האחת" שהצליחו לשוב בשלום לבסיסם.

רבים מהם עלו לגדולה בהמשך – בהם רון חולדאי, איתן בן אליהו, דן חלוץ ואחרים. הם מדברים עם קדמון על מה שעבר עליהם במלחמה ובעקבותיה, כפי שלא דיברו מעולם.

צילומי הסדרה, שביים גלעד טוקטלי, אמנם החלו הרבה לפני ההפיכה המשטרית והמחאה נגדה. אבל אירועי החודשים האחרונים – שנצבעו גם בצבעי מחאת הטייסים והמרד בחיל האוויר – הופכים את "האחת" ממסמך היסטורי לאקטואלי.

אירועי החודשים האחרונים – שנצבעו גם בצבעי מחאת הטייסים – הופכים את "האחת" ממסמך היסטורי לאקטואלי

 
כתבות חג
 
עוד משהו לקרוא
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה