אמיר בן-דוד  
 
מהדורת חג: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום חמישי, 21 ספטמבר 2023
 
עושים שלום? בטוח?

אם תצמידו את אוזנכם לכביש המוביל מירושלים לריאד, תוכלו לשמוע את שיירת השלום מתקרבת. מזמן לא נראה באזור מחזה אופטימי כזה, שמתחיל להזכיר את ימי ה"מזרח תיכון חדש" של שמעון פרס.

אמנם ה"גורם המדיני הבכיר" שדיבר אתמול בניו יורק עם כל הכתבים המדיניים שהתלוו לנסיעת ראש הממשלה לארה"ב, העריך באזניהם בזהירות שהסיכויים להסכם בין ישראל לסעודיה בחסות אמריקאית ועם כמה עצמות שיזרקו לכיוון הפלסטינים הוא "50:50", אבל מסביב מתרבים הסימנים המעידים על כך, שהסכם היסטורי כזה אכן נמצא בהישג יד.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בניו יורק, 20 בספטמבר 2023 (צילום: AP Photo/Susan Walsh)
ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בניו יורק, 20 בספטמבר 2023 (צילום: AP Photo/Susan Walsh)

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן אישר את הדברים בריאיון שצולם עוד לפני שבנימין נתניהו נפגש אתמול עם ג'ו ביידן בשולי עצרת האו"ם. "בכל יום אנחנו מתקרבים להסכם עם ישראל", אישר בן סלמאן ל"פוקס ניוז".

ה"וול סטריט ז'ורנל" מדווח הבוקר, כי נתניהו הורה לגורמים המקצועיים בישראל לבדוק עם הגורמים המקצועיים האמריקאים את דרישות סעודיה להעשרת אורניום בשטחה, במטרה לגבש נוסחה שתהיה מקובלת על הסעודים, על האמריקאים ועל ישראל.

נתניהו הורה לגורמים המקצועיים בישראל לבדוק עם הגורמים המקצועיים האמריקאים את דרישות סעודיה להעשרת אורניום

מדובר בשינוי דרמטי של העמדה הישראלית ההיסטורית בסוגיה. לא קשה לדמיין איך נתניהו עצמו היה מתייצב מולה כשקצף על שפתיו, אם מנהיג ישראלי אחר היה מעז בכלל להעלות את האפשרות הזו. אבל למה לקלקל מסיבה עוד לפני שהיא התחילה?

"נתניהו לא יכול היה לצפות ליותר מביקור אשר לו המתין תשעה חודשים", כותבת הבוקר טל שניידר, הכתבת המדינית של זמן ישראל שנלווית למשלחת ראש הממשלה לארה"ב, "לא זו אף זו, בהצהרת ביידן בעל פה וגם בסיכום שנשלח בסופו של דבר בכתב, הודיע הבית הלבן: נתניהו יוזמן לוושינגטון לביקור רשמי עד לסוף 2023".

הפגישה, הסבירו בבית הלבן, מיועדת להמשך השיחות בין ביידן ונתניהו על ההסכם עם סעודיה, מתוך מטרה להגיע להסכמות בתחילת השנה הבאה – ממש בזמן עבור קמפיין הבחירות של ביידן.

עבור נתניהו, שמנסה להיחלץ ממשבר שלא היה כדוגמתו בישראל, זו התקדמות ברוכה; ואילו במקרה של בן סלמאן, מדובר בהזדמנות פז לנצל רגע חולשה של ביידן ונתניהו.

 
צדיק, מלאכתו נעשית בידי אחרים
הפגנה לשחרורו של עמירם בן אוליאל, אשר הורשע ברצח בני משפחת דוואבשה בפיגוע בכפר דומא, 1 בספטמבר 2022 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאשש90)
הפגנה לשחרורו של עמירם בן אוליאל, אשר הורשע ברצח בני משפחת דוואבשה בפיגוע בכפר דומא, 1 בספטמבר 2022 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאשש90)

הגורם המדיני הבכיר שדיבר אתמול עם הכתבים בניו יורק, טען שראש הממשלה בנימין נתניהו לא הכיר את הקמפיין שמובילה חברת הכנסת לימור סון הר מלך לשחרורו של הרוצח עמירם בן אוליאל, שהורשע בכל הערכאות ברצח משפחת דוואבשה בכפר דומא.

יש שאלות קשות המלוות את הרשעתו ומאסרו של בן אוליאל. אין מחלוקת שהוא הודה ברצח אחרי שעבר עינויים על ידי חוקרי שב"כ. וגם אין מחלוקת שנמנעו ממנו זכויות בסיסיות המגיעות לכל עציר, כמו פגישה עם מי שהיה עורך דינו בתקופת שבה נעצר ועומד היום בראש המשרד לביטחון לאומי, איתמר בן גביר.

בן אוליאל הופך במהירות מסחררת לגיבור החדש של הימין הקיצוני, והתכונה סביבו מתחילה להזכיר את הקמפיין לטובת אלאור עזריה. ח"כ סון הר מלך מכנה אותו "צדיק" ו"קדוש", וקמפיין גיוס ההמונים למענו שנפתח אתמול אסף תוך כמה שעות יותר ממיליון שקל, שהגיעו בין השאר מרבנים בולטים בציונות הדתית, חברי כנסת של הימין ודמויות בולטות כמו אריאל זילבר.

בן אוליאל הופך במהירות לגיבור החדש של הימין הקיצוני, והתכונה סביבו מתחילה להזכיר את הקמפיין לטובת אלאור עזריה

שמו של בן אוליאל נישא בפיהם של מפגיני הימין בהפגנות התמיכה בהפיכה המשטרית, ולא במקרה. 14 חברי כנסת מהקואליציה חתמו על עצומה להקלת תנאי מאסרו שנשלחה בשבוע שעבר לראש שב"כ רונן בר. וכעת עולה דרישה קיצונית עוד יותר – לזכות ולשחרר אותו.

בן אוליאל, חשוב לזכור ולהזכיר, הורשע בבית המשפט המחוזי בשלוש עבירות רצח, בשתי עבירות של ניסיון רצח, בשתי עבירות של הצתה ובעבירה של קשירת קשר לביצוע פשע ממניע גזעני. נגזרו עליו שלושה מאסרי עולם ועוד 20 שנות מאסר.

בית המשפט העליון דחה את ערעורו של בן אוליאל וקבע כי "אין ספק שהוא ביצע את המעשה". מי שכתב את פסק הדין בעליון היה במקרה השופט יוסף אלרון, שנחשב ליקיר הימין. אבל לסון הר מלך אין ספק שבית המשפט טעה. שלשום היא אמרה שהיא "יודעת שהוא חף מפשע".

"אחד הדברים שבלטו ביממה האחרונה – במהלך שיחות שלי עם מספר בכירים בלשכת נתניהו – היא העובדה שהם עצמו עיניים, או אף התעלמו מן ההקצנה המתקיימת מתחת לאפם", כותבת הבוקר טל שניידר בזמן ישראל. היא מצטטת את גורם מדיני בכיר הטוען כי נתניהו לא הכיר את הקמפיין של הר מלך וברור שאינו תומך בכך.

בקצב המסחרר שבו הדברים מתגלגלים, ייתכן שנתניהו ימצא עצמו בקרוב מאוד בעימות עם תומכיו המובהקים מימין, על רקע ההקלות שהוא צפוי להכריז עליהן בנוגע לפלסטינים. לא מן הנמנע שקריאת הקרב "צדק לעמירם" תלווה את המאבק הזה.

 
הקרב על דיזנגוף
התפילה ההמונית בצאת יום כיפור, 5 באוקטובר 2022 (צילום: ניצן נחומזון, עיריית תל אביב)
התפילה ההמונית בצאת יום כיפור, 5 באוקטובר 2022 (צילום: ניצן נחומזון, עיריית תל אביב)

שיחת היום בתל אביב – והנושא שעלול להלהיט את הרוחות ביום כיפור המתקרב – הוא התפילה ההמונית המתוכננת בכיכר דיזנגוף.

מדובר באירוע שנתי אהוב, שצבר תאוצה בימי הקורונה, שבו מתכנסים אלפי תל אביבים לבושים לבן בכיכר העיר, לתפילה המונית ביום כיפור, באווירה העירונית-חילונית הרגועה של כיפור בעיר, כשסביבם אלפי רוכבי אופניים.

מי שלוטש עיניים אל האירוע הזה הוא ארגון "ראש יהודי", שראשיו ביקשו כי התפילה ההמונית בכיכר תתבצע השנה בהפרדה מגדרית. עיריית תל אביב דחתה את הבקשה מייד, ו"ראש יהודי" הגישו עתירה נגד ההחלטה לבית המשפט המחוזי, שצפוי להכריע בעניין היום או מחר.

מטה "ראש יהודי" שוכן ליד כיכר דיזנגוף. ראשי הארגון הזמינו שלשום את הרב יגאל לוינשטיין, המזוהה עם מפלגת נעם וידוע כהומופוב וכמי שבז לחילוניות. את לוינשטיין קידמו עשרות מפגינים חילונים זועמים, והוא יצא מהמקום מלווה באבטחה משטרתית. בניגוד לעלילות האימה שפורסמו ברשתות החברתיות, לא נשקפה לו לרגע סכנה, והוא לא הותקף פיזית על ידי איש. הפגינו נגדו. לגיטימי.

בניגוד לעלילות האימה שפורסמו ברשתות החברתיות, לא נשקפה ללוינשטיין ולו לרגע סכנה, והוא לא הותקף פיזית על ידי איש

עיריית תל אביב מתנגדת להצבת מחיצה בכיכר דיזנגוף, בהסתמך על עמדת היועץ המשפטי לממשלה לשעבר אביחי מנדלבליט, שקבע כי לעיריות יש "שיקול דעת רחב" לקבוע את האופן שבו יתקיימו אירועים במרחב הציבורי.

בתל אביב מתקיים כל השנים דו קיום יפה בין חילונים לדתיים ולחרדים, שחיים יחד במרכז העיר, ומעולם לא היו ביניהם עימותים. הכניסה של גורמים מתסיסים כמו "ראש יהודי" למרחב הליברלי של תל אביב, יכולה להוביל במהירות לקרע במרקם היחסים הזה.

אם אנשי "ראש יהודי" יקיימו את הבטחתם וינסו להציב מחיצה בכיכר בכיפור – הם יתקלו בהתנגדות תקיפה. יום כיפור כהלכתו זה לא יהיה.

 
עלייה בתחלואת הקורונה
מצב התפשטות נגיף הקורונה. אילוסטרציה (צילום: iStock)
מצב התפשטות נגיף הקורונה. אילוסטרציה (צילום: iStock)

זה נשמע כמו חדשות האתמול, אבל מחלת הקורונה מתפשטת בארץ ובעולם בקצב מהיר – כשהמספרים מתחילים להתקרב לתקופת התפשטות המגפה ב-2020.

מספר החולים הקשים בישראל עלה בשבוע החולף בכ-50%, וכיום ישנם 300 חולי קורונה המאושפזים – מתוכם 53 במצב קשה. אולם הבעיה העיקרית היא בארצות הברית, שם מספר הנדבקים היומי חצה את ה-700 אלף מקרים.

מספר החולים הקשים בישראל עלה בשבוע החולף בכ-50%, וכיום ישנם 300 חולי קורונה המאושפזים – מתוך 53 במצב קשה

עם זאת, מומחים מבהירים כי המצב הנוכחי לא בהכרח צריך להדאיג אותנו. "בהחלט אפשר לדבר על גל של קורונה ונראה כי התחלואה כעת משמעותית, אבל מכיוון שמרבית האוכלוסייה כבר נחשפה לנגיף או התחסנה, אנחנו במצב פחות מדאיג", אמר פרופ' סיריל כהן, ראש המעבדה אימונותרפיה באוניברסיטת בר-אילן, ל-N12.

"כיום יש גם טיפולים זמינים שיכולים לעזור יותר ולמנוע תחלואה קשה. מעבר לכך, גם הזנים הנוכחיים שייכים למשפחת האומיקרון והם פחות מאיימים מזני הדלתא שגרמו לתחלואה קשה ולעומס רב על בתי החולים. לכן, בשורה תחתונה למרות הנתונים הבעייתיים, אני לא רואה סיבה להיכנס לבהלה".

משרד הבריאות צפוי להכריז על מבצע חיסונים בשבועות הקרובים, אחרי המנהל התרופות בארצות הברית (FDA) אישר את החיסונים החדשים של פייזר ומודרנה, שהותאמו לזנים העדכניים יותר של האומיקרון.

 
אוסקר הכובש
אוסקר גלוך במדי זלצבורג חוגג שער במשחק מול בנפיקה, באצטדיון לוז בליסבון, פורטוגל. 20 בספטמבר 2023 (צילום: AP Photo/Armando Franca)
אוסקר גלוך במדי זלצבורג חוגג שער במשחק מול בנפיקה, באצטדיון לוז בליסבון, פורטוגל. 20 בספטמבר 2023 (צילום: AP Photo/Armando Franca)

הופעת בכורה מהחלומות הייתה לכדורגלן הישראלי הצעיר אוסקר גלוך, שכבש אתמול שער ראשון בניצחון החוץ המפתיע מאוד 2:0 של קבוצתו רד בול זלצבורג על בנפיקה, באיצטדיון האור בליסבון.

גלוך בן ה-19 הפך בכך לישראלי הצעיר ביותר שהבקיע שער בליגת האלופות, וגם לבן העשרה הראשון מישראל שעושה את זה, שיא שספק אם יישבר בעתיד הנראה לעין.

גלוך בן ה-19 הפך לישראלי הצעיר ביותר שהבקיע שער בליגת האלופות, וגם לבן העשרה הראשון מישראל שעושה את זה

עיתונות הספורט באוסטריה יוצאת הבוקר מגדרה מרוב התלהבות, וגלוך מושך תשומת לב גם בפורטוגל. "אין ספק שגלוך יהיה אחד מאותם כישרונות גדולים שיצאו מזלצבורג. אפשר לצפות לדברים גדולים ממנו. הוא ילד פלא שעוד יכבוש הרבה שערים באלופות", נכתב הבוקר בעיתון הפורטוגלי "רקורד".

במחזור הראשון של שלב הבתים בליגת האלופות שהסתיים אתמול, ניצחה באיירן מינכן את מנצ'סטר יונייטד 4:3, וג'וד בלינגהאם המשיך להדהים את ספרד ואת אירופה, כשכבש בדקה ה-94 שער ניצחון של השנייה האחרונה ב-1:0 של ריאל מדריד על אוניון ברלין.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה