אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום חמישי, 7 ספטמבר 2023
 
יו"ר הכנסת מאיים על בית המשפט

אמיר אוחנה הוא יו"ר הכנסת. כלומר, האיש שעומד באופן סמלי ומעשי בראש הרשות המחוקקת. אתמול הוא התייצב מול מצלמות הטלוויזיה במשכן הכנסת ומסר "הצהרה מיוחדת" – מבלי לאפשר לעיתונאים לשאול אותו שאלות.

יו"ר הכנסת אמיר אוחנה מוסר הצהרה בעניין בית המשפט העליון, 6 בספטמבר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יו"ר הכנסת אמיר אוחנה מוסר הצהרה בעניין בית המשפט העליון, 6 בספטמבר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

"ערב השנה החדשה, מדינת ישראל נמצאת על סף פרשת דרכים", אמר אוחנה. "אם בג"ץ יפסול חוק יסוד, אז כל ההחלטות שקיבל עד היום בהסתמך על מעמדם העליון של חוקי היסוד בטלות ומבוטלות.

"מוטב שבית המשפט ימשוך ידו מהתערבות בעניינים מסוג זה, גם אם התנהלות הכנסת, הממשלה וראש הממשלה נראית לבית המשפט לא נאותה. הקהל וציבור הבוחרים הם שיקבעו. אחרת, אני מוסיף – מה הטעם בתהליך הדמוקרטי הקרוי בחירות?

"דבר אחד אני יכול להגיד: הכנסת לא תקבל בהכנעה את רמיסתה. אני מציע לבית המשפט ושופטיו, שאני מכבד מאוד – הכירו גם במגבלות הכוח שלכם, לא רק של הרשויות האחרות".

"דבר אחד אני יכול להגיד: הכנסת לא תקבל בהכנעה את רמיסתה. אני מציע לבית המשפט ושופטיו – הכירו גם במגבלות הכוח שלכם"

הנאום חסר התקדים הזה, שבו יו"ר הרשות המחוקקת ואחד משבעת סמלי השלטון מאיים על הרשות השופטת בביטול פסיקות מהעבר (ובהן – אגב – פסיקות פורצות דרך שמגינות על הזכויות של אמיר אוחנה, בן זוגו וילדיהם), הדליק מחדש אתמול בערב את הפגנות המחאה מתחת לביתו של יו"ר הכנסת בשדרות ההשכלה בתל אביב. ועל כך אני מעיד כשכנו לרחוב. כשאני כותב את הדברים האלה, אני רואה בזווית העין את חלון ביתו.

ההצהרה של אוחנה צפויה לשלהב את הרוחות בקרב אנשי המחאה ולהיות הנושא המרכזי בהפגנות המתוכננות למוצאי שבת. "כוח קפלן", שמוביל את המחאה נגד ההפיכה המשטרית, מסר אתמול בתגובה:

"מדובר באיום מאפיוזי על בית המשפט ערב הדיונים נגד ניסיון ההפיכה. אוחנה, במופע אימים שמזכיר את נתניהו על מדרגות בית המשפט, מנסה כעת לפנות באיומים את הדרך לדי-9 של נתניהו ולוין".

שר המשפטים יריב לוין אהב מאוד את מה שהוא כינה "נאום אמיץ" ומסר: "אני תקווה כי דבריו של אוחנה ימצאו אוזניים קשובות אצל שופטי בית המשפט העליון".

 
בצה"ל חוששים מהאג
בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, 2019 (צילום: Peter Dejong, AP)
בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, 2019 (צילום: Peter Dejong, AP)

כתב "ידיעות אחרונות" ו"הניו יורק טיימס" רונן ברגמן מפרסם הבוקר כי בפורומים סגורים בצה"ל ובפרקליטות, ובמסגרת עדויות חסויות שנמסרו לבית המשפט העליון, מעריכים מומחי משפט, כי ביטול עילת הסבירות מפקירה את כל חיילי צה"ל – לא רק את הטייסים – להליכים משפטיים בבית הדין הבינלאומי בהאג.

ברגמן מצטט "גורמים צבאיים הבקיאים בסך הדיונים בנושא" הטוענים כי "אין מדובר רק בטייסי מילואים או בטייסים בכלל, אלא בכלל חיילי וקציני צה"ל, במילואים ובסדיר, הנוטלים חלק בפעילות מבצעית כלשהי, גם באיסוף מודיעיני או תיאום, שלא לדבר על חיילי צה"ל הנמצאים בחיכוך מתמיד מול האוכלוסייה בשטחים או על גבול רצועת עזה".

ברגמן מצטט תצהיר חסוי של עו"ד גל לברטוב, ששימש במשך שמונה שנים מנהל המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה, שמעיד על טיפול במקרים שונים שבהם עסק בהגנה על בכירי מערכת הביטחון הישראלית שנגדם הוגשו תלונות במדינות זרות על ביצוע פשעי מלחמה, שהעמידו אותם בסכנה מוחשית למעצר ולהליכים פליליים באותן מדינות.

"הטיעון המרכזי שאפשר את סגירת אותם תיקים או הפסקת ההליכים הפליליים", כתב לברטוב בתצהיר, "נשען על עצמאות מערכת המשפט הישראלית, שיכולה לנקוט בהליכים פליליים בעצמה נגד מי מאזרחיה, בכיר ככל שיהיה, לרבות מנהיגיה או קציני הצבא, אם עבר לכאורה על החוק".

לברטוב מעריך כי ביטול עילת הסבירות יוביל ל"סיכון משפטי ממשי וחמור ללוחמי צה"ל וליתר זרועות מערכת הביטחון העוסקים בליבת העשייה המבצעית".

ביטול עילת הסבירות יוביל ל"סיכון משפטי ממשי וחמור ללוחמי צה"ל וזרועות מערכת הביטחון העוסקים בליבת העשייה המבצעית"

אם אכן יעמידו בעתיד קצינים וחיילים של צה"ל בבית הדין הבינלאומי, יוכלו התובעים להגיש לבית המשפט את עדותו של ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו, הפעיל במחאה נגד ההפיכה המשטרית, שאמר אתמול לסוכנות הידיעות AP כי מדינת ישראל מנהלת מדיניות אפרטהייד ביהודה ושומרון.

"בשטח שבו שני עמים נשפטים תחת שתי מערכות משפט – יש מדינת אפרטהייד", אמר פרדו. הוא סירב להשיב על השאלה אם הוא החזיק בעמדה הזו גם כשכיהן בתפקיד הבטחוני הבכיר (בין 2011 ל-2016, תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו), אך ציין שגם אז הוא העריך שהסוגיה הפלסטינית היא הסוגיה שמסכנת ביותר את המדינה, יותר מתוכנית הגרעין האיראנית.

דבריו של פרדו עוררו את הסערה הצפויה וגררו גל תגובות נזעמות מימין. בליכוד הזכירו ש"אף מדינה בעולם אינה פועלת נגד הטרור ברמת המוסריות הגבוהה שבה פועלת ישראל".

אפשר להעיר בשולי הדברים, שאם החשש מביטול עילת הסבירות ומהחלשת בית המשפט העליון הוא שישראלים יעמדו לדין על כך שהם מנהלים מדיניות אפרטהייד – אולי כדאי לא לנהל מדיניות אפרטהייד.

 
הנרצח ה-171
הפגנה במג'ד אל-כרום נגד המשטרה אחרי רצח של שלושה מתושבי המקום, אוקטובר 2019 (צילום: דוד כהן/פלאש90)
הפגנה במג'ד אל-כרום נגד המשטרה אחרי רצח של שלושה מתושבי המקום, אוקטובר 2019 (צילום: דוד כהן/פלאש90)

מספר הנרצחים בחברה הערבית ממשיך לעלות, עם שני קורבנות שנוספו אתמול לרשימה המאמירה.

בשכונת ג'ואריש ברמלה, נורו שלושה תושבי המקום בצהריי היום ופונו כולם למרכז הרפואי אסף הרופא במצב קשה. אחד הפצועים, צעיר בן 20 תושב השכונה, מת מפצעיו בבית החולים.

בפרדיס אמש, נער בן 18 נורה מטווח קרוב ופונה לבית החולים הלל יפה במצב קשה, שם קבעו הרופאים את מותו.

בפרדיס אמש, נער בן 18 נורה מטווח קרוב ופונה לבית החולים הלל יפה במצב קשה, שם קבעו הרופאים את מותו

בסך הכל, במהלך יממה אחת בין שלישי ורביעי, נרצחו בחברה הערבית ארבעה בני אדם. בכל המקרים, פתחה המשטרה בחקירה.

בעקבות מקרי הרצח ברמלה ובפרדיס, מדווחת עמותת "יוזמות אברהם" כי 171 ערבים קיפחו את חייהם בשנת 2023 בנסיבות הקשורות לאלימות ולפשיעה. זאת, לעומת 75 נרצחים בתקופה המקבילה אשתקד.

 
"אבי הג'ודו הישראלי" הלך לעולמו
מוריס סמדג'ה ב-2013 (צילום: ליאת אלמוג, מתוך עמוד הפייסבוק של מוריס סמדג'ה)
מוריס סמדג'ה ב-2013 (צילום: ליאת אלמוג, מתוך עמוד הפייסבוק של מוריס סמדג'ה)

מוריס סמדג'ה, מאבות הג'ודו הישראלי, הלך הלילה לעולמו בגיל 91.

סמדג'ה, אביו של המדליסט האולימפי אורן סמדג'ה, זכה בשנה שעברה בפרס מפעל חיים בספורט מטעם משרד התרבות. הוא עלה לארץ בגיל 29 מתוניסיה, אחרי שהיה שם ג'ודוקא מצליח וזכה במספר פרסים בינלאומיים.

סמדג'ה התמקם בבאר שבע ושם במקלטים, בתנאים לא תנאים, החל לאמן ילדים על מזרוני קש מאולתרים. בהמשך הפיץ את בשורת הג'ודו בכל רחבי הנגב, היה בין מארגני אליפויות ישראל הראשונות, וממקימי ארגון המאמנים.

באוגוסט 2021, אחרי שנבחרת ישראל בג'ודו זכתה במדליית ארד באוניברסיטת טוקיו, כתב שאול אדר בזמן ישראל על סמדג'ה האב:

"לקרוא לו מאמן ג'ודו מעט מחטיא את המטרה. מוריס סמדג'ה היה מחנך דגול והג'ודו היה אמצעי. הוא השקיע באלופי עתיד באותה מידה כמו בילדים לא הכי מוכשרים שבאו לחוג ונהנו (זה יהיה אני). הוא לימד אותנו להתייחס לספורט ברצינות, העניק תעסוקה ותשומת לב לנערים שהיו זקוקים לכך והפך את הנגב לגורם מוביל בענף".

הבוקר ספד לו יו"ר איגוד הג'ודו משה פונטי: "הייתה לכולנו זכות גדולה לקבל מהאור שהאיר עלינו מוריס. אדם שהיה מפורצי הדרך של הג'ודו שלנו, גידל דורות של ספורטאים, וחשוב מכך- בני אדם טובים. זכיתי להכיר את מוריס מקרוב וראיתי עד כמה הג'ודו היה קרוב לליבו, עד כמה הכיר כל ילד וילדה, ועד כמה אהב אהבה גדולה את הספורט שלנו. הוא יחסר לי מאוד".

 
עוברים סינתיים במכון ויצמן
מודל מלאכותי של עובר אדם בשלב התפתחותי המקביל ליום 14 בעובר אמיתי (צילום: מכון ויצמן)
מודל מלאכותי של עובר אדם בשלב התפתחותי המקביל ליום 14 בעובר אמיתי (צילום: מכון ויצמן)

פריצת דרך עולמית בתחום הגנטיקה: חוקרים במכון ויצמן למדע הצליחו לפתח עוברים אנושיים סינתטיים, המדמים עובר אנושי רגיל לצורך מחקר, מתוך תא עור רגיל שנלקח מאדם בוגר.

צוות חוקרים בראשות פרופ' יעקוב חנא מהמחלקה לגנטיקה מולקולרית של המכון הצליח לייצר סדרה של עוברים על ידי העברת תא עור דרך מספר תהליכים ביולוגיים וכימיים, אשר החזירו אותו למצבו הראשוני כתא גזע.

צברי התאים שנוצרו מתאי הגזע התפתחו מחוץ לרחם במשך שמונה ימים והגיעו לשלב המקביל ליום ה-14 בהתפתחות העובר האנושי – נקודת הזמן שבה העובר הטבעי עובר לשלב יצירת הרקמות שמהם יתפתחו איברי הגוף השונים.

מטרת המחקר אינה ליצור בני אדם סינטתיים, כמובן, אלא לסייע בפיענוח סיבות לפגמים מולדים שונים ולבעיות פוריות, וכן להוביל בפיתוח טכנולוגיות חדשות לגידול רקמות ואיברים להשתלה

"הדרמה של ההתפתחות העוברית האנושית מתרחשת בחודש הראשון", אומר פרופ' חנא. "אף על פי כן, החודש הראשון הוא עדיין במידה רבה קופסה שחורה, הן מסיבות אתיות המגבילות את היכולת לחקור תהליכים אלה בעוברי אדם והן בשל קשיים טכניים.

"הדרמה של ההתפתחות העוברית האנושית מתרחשת בחודש הראשון, אבל החודש הראשון הוא עדיין במידה רבה קופסה שחורה"

"המודל המלאכותי שלנו מציע דרך אתית ונגישה להציץ לתוך קופסה זו; הוא מחקה באופן אמין את התפתחות העובר הטבעי ואת היווצרות המבנה המורכב והמופלא שלו".

 
אבו מאזן בעקבות אב"ח
יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (צילום: Yevgeny Biyatov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (צילום: Yevgeny Biyatov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) אמר בכינוס של תנועת הפת"ח לפני כחודש, ש"היטלר רדף את היהודים לא בגלל יהדותם – אלא כי הם עסקו בכספים".

הדברים פורסמו אתמול על ידי מכון המחקר ממר"י, וגררו שובל של תגובות זועמות בישראל, בין היתר מיו"ר "יד ושם" דני דיין, שהגדיר אותן "אנטישמיות ומכחישות שואה, מהחמורות ביותר והבזויות ביותר ששמענו ממנהיג כלשהו", ומשגריר גרמניה בישראל סטפן זייברט, שהגדיר אותן "עלבון לזכר מיליוני הנרצחים".

בנאומו – המבולבל וההזוי, יש לומר – ערך אבו מאזן סקירה היסטורית שמזכירה לפעמים את הקטטות הדוחות בין מזרחים לאשכנזים ברשתות החברתיות.

אבו מאזן ערך אבחנה בין אשכנזים למזרחים וטען כי היהודים יוצאי אירופה כלל אינם שייכים לעמים השמיים, וסיפר כי דוד בן-גוריון בכלל לא רצה להעלות לארץ את יהודי צפון אפריקה בטענה ש"הם נראים כמו ערבים, אותה תרבות, אותו אוכל, אני לא רוצה אותם".

יכול להיות שיו"ר הרשות שואב את הידע ההיסטורי שלו על ישראל מעמוד 177 בספרו של ד"ר אבישי בן-חיים?

 
כתב אישום נגד האנטר ביידן
האנטר ביידן, בנו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, בבית המשפט בדלאוור, 11 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Julio Cortez)
האנטר ביידן, בנו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, בבית המשפט בדלאוור, 11 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Julio Cortez)

התובע המיוחד שמונה רק לאחרונה כדי לחקור את האנטר ביידן, בנו של נשיא ארה"ב, החליט להעמיד לדין את ביידן הצעיר על החזקת נשק לא חוקית ויגיש את כתב האישום עד סוף החודש. כך הודיע אתמול התובע, דיוויד וייס, לבית המשפט הפדרלי בדלאוור.

האנטר ביידן הגיע לעסקת טיעון עם משרד המשפטים כי יודה בעובדות אך לא באשמה בעבירת הנשק, אולם עסקת הטיעון נפלה בבית המשפט בחודש יוני האחרון. או-אז החליט התובע הכללי להעביר את תיק ביידן לטיפול תובע מיוחד.

וייס במרוץ נגד הזמן המשפטי: על עבירת הנשק תחול התיישנות באמצע אוקטובר ולכן הודיע אתמול כי יגיש את כתב האישום לא יאוחר מ-29 בספטמבר. אלא לטענת עורכי דינו של האנטר ביידן, עסקת הטיעון עדיין תקפה ולכן לא ניתן להעמיד את ביידן לדין על עבירה זו. בית המשפט הפדרלי יצטרך לפסוק בעניין.

במסגרת עסקת הטיעון, ביידן גם הודה באשמה בעבירת מס. טרם נודע האם וייס יבקש להגיש כתב אישום גם בפרשה זו.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה