אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שלישי, 5 ספטמבר 2023
 
פשרה או הונאה?

אם ישראל תצליח לצאת בשלום מהסחרור שאליו היא נכנסה בחודשים האחרונים, האתגר הגדול ביותר יהיה לשקם כאן את האמון.

כשהולכת שולל, ספינים – או "טריקים ושטיקים", כלשון ראש הממשלה בנימין נתניהו – הם המאפיינים הכי בולטים של החיים הפוליטיים, מה הפלא שגם כאשר בית הנשיא מודיע על "מתווה פשרה" לכאורה דרמטי, שהושג לכאורה בהסכמת ראש הממשלה, ושאמור – שוב, לכאורה – לסיים משבר לאומי חמור מאין כמוהו, הוא מתקבל בחמיצות ובחוסר אמון מוחלט מכל הצדדים.

נשיא המדינה יצחק הרצוג וראש הממשלה בנימין נתניהו, 26 באפריל 2023 (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
נשיא המדינה יצחק הרצוג וראש הממשלה בנימין נתניהו, 26 באפריל 2023 (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

"הרצוג הרי כשל פעם אחר פעם בניסיונותיו לגבש הסכמות על סעיפי ההפיכה המשטרית", מזכיר הבוקר יוסי ורטר ב"הארץ", "פעם אחר פעם הוליך אותו שולל אחד הצדדים. תמיד אותו צד – נתניהו. ואכן, דקות לאחר הפרסום בדבר מתווה הפשרה-לכאורה שומט הלסת, מיהרו בליכוד להבהיר ש'הפרטים לא נכונים ואין הסכמה'".

"הרצוג כשל פעם אחר פעם בניסיונותיו לגבש הסכמות. פעם אחר פעם הוליך אותו שולל אחד הצדדים. תמיד אותו צד – נתניהו"

אז מה כוללת הפשרה הלכאורה "שומטת הלסת" שלכאורה הושגה בהסכמה בבית הנשיא אבל בעצם יכול להיות שלא?

  • הקפאת חקיקת המהפכה המשפטית לשנה וחצי;
  • ריכוך החוק לביטול עילת הסבירות;
  • שמירת הרכב הוועדה לבחירת שופטים כפי שהיא;
  • מינוי שופטים ובחירת נשיא לעליון ייעשה ברוב של שבעה מתוך תשעת חברי הוועדה.

ואיך מתקבלת הפשרה הזו? בחמיצות מקיר לקיר, או כמו שנהוג לכנות את זה בתקשורת הישראלית: "סערה במערכת הפוליטית". כי ככה זה כשאין אמון.

שר המשפטים יריב לוין, הוגה ה"רפורמה" המשפטית, אמר הבוקר לרדיו "קול ברמה" כי "אי אפשר להסכים להצעת הפשרה החדשה, היא לא משנה את הדבר הבסיסי הנדרש בשינוי בוועדה לבחירת שופטים".

השר איתמר בן גביר הגדיר את ההצעה כ"כניעה" והודיע שיתנגד לה. אביגדור ליברמן מיהר להגדיר אותה "מלכודת" והודיע שהוא לא ייפול בה. ראשי המחאה הודיעו שמדובר ב"תרגיל הונאה" והודיעו שהם לא מאמינים למילה. ראשי האופוזיציה, בני גנץ ויאיר לפיד עדיין שותקים.

ואילו נתניהו, כך מדווחים מי שליוו אותו בקפריסין, במצב רוח מעולה כפי שלא נראה מזמן.

 
למה נתניהו מבסוט?
ראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישתו עם נשיא קפריסין ניקוס כריסטודולידיס בארמון הנשיאות בניקוסיה. 4 בספטמבר 2023 (צילום: עמוס בן גרשום/לע
ראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישתו עם נשיא קפריסין ניקוס כריסטודולידיס בארמון הנשיאות בניקוסיה. 4 בספטמבר 2023 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"ם)

"בסוויטה בלימסול, מול הים התיכון, הגיע נתניהו להכרה כי ההפיכה המשטרית שלו הולכת וגוועת ממילא, אז צריך לקבור אותה קבורת חמור לפני שתגרום עוד נזקים", כותב הבוקר שלום ירושלמי, פרשן זמן ישראל שליווה את נסיעת ראש הממשלה לקפריסין.

ובן-דרור ימיני מעריך הבוקר ב"ידיעות אחרונות" כי "הפשרה שייתכן שמתגבשת בבית הנשיא אינה תוצאה של התפכחות נתניהו" והיא גם לא הישג של המחאה (כפי שאמר אתמול ראש המל"ל צחי הנגבי, בריאיון לתוכנית "אנשים" בערוץ 12). אז מה כן?

"ערב הסעודית היא היהלום שבכתר", מעריך ימיני, "זה לא ברור שהסכם שלום איתה בפתח, אבל זה ברור לחלוטין שמשהו קורה שם, ופשרה בתחום החקיקה נועדה לשרת את המסלול הסעודי.

"הצעדים הראשונים כבר מתממשים. אלה לא רק השמיים הפתוחים שהוענקו לישראל בלי שיהיה צורך להכריז על התקדמות כלשהי במסלול הפלסטיני. אלה גם המפגשים שכבר נערכים ברמות שונות, ושעל אחד מהם יהיה דיווח בעוד ימים אחדים".

 
ובינתיים המהומה נמשכת
מנהל בית ספר הגימנסיה העברית "הרצליה", ד"ר זאב דגני (במרכז), בכנס של פורום המשפחות השכולות בבית הספר, 4 בספטמבר 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
מנהל בית ספר הגימנסיה העברית "הרצליה", ד"ר זאב דגני (במרכז), בכנס של פורום המשפחות השכולות בבית הספר, 4 בספטמבר 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

מאחר שאנחנו עוד רחוקים משיקום האמון בישראל, וגם השלום עם סעודיה עדיין לא נחתם, המהומה בישראל נמשכת.

אתמול היא הגיעה לכנס בחירות של הליכוד ברעננה, שבו השתתפו השרים ישראל כ"ץ, גלית דיסטל אטבריאן וח"כ דוד ביטן. מפגינים אזקו עצמם לשערי הכניסה ולמבואה של מלון "פרימה" שבו נערך הכנס והתעמתו עם השוטרים. הכנס הופסק והשרה דיסטל אטבריאן חולצה ממנו בעזרת מאבטחים כשהיא מאשימה את ה"סחר בשנאה ותבהלה" בלי לראות את הדבשת הגדולה שעל גבה.

דיסטל אטבריאן חולצה בעזרת מאבטחים כשהיא מאשימה את ה"סחר בשנאה ותבהלה" בלי לראות את הדבשת הגדולה שעל גבה

אירוע אחר תועד אתמול בבית חולים הדסה בירושלים, כשפרופ' איתן גלון נעמד מול השרה אורית סטרוק, שהגיעה לברך את בנות השירות בהדסה, ודרש ממנה לעזוב את המקום. "יש כאן גם ערבים וגם ערביות וגם יהודים ואת צריכה ללכת כי לדיבור הגזעני שלך אין כאן מקום", אמר גלון.

ובתל אביב, מנהל גימנסיה הרצליה, ד"ר זאב דגני, שהתפטר שלשום מהתפקיד במחאה על כך שהוועד המנהל של בית הספר אסר עליו לקיים אירוע המוקדש לסרבנות גיוס, חזר בו מהתפטרותו – אבל כעת עליו להמתין ולראות האם הוועד המנהל יאשר לו לחזור לתפקיד ממנו התפטר. הערכה היא שזה מה שאכן יקרה לבסוף.

 
סמוטריץ' מודה: המצב לא משהו
בצלאל סמוטריץ' נושא דברים במשרד האוצר בירושלים, 14 במאי 2023 (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)
בצלאל סמוטריץ' נושא דברים במשרד האוצר בירושלים, 14 במאי 2023 (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' זלזל עד כה בכל הערכות המומחים והפרשנים הכלכליים, מהארץ ומהעולם, והמשיך לטעון שהמצב הכלכלי בישראל מעולה ולא נפגע כלל מהמהומה שמלווה את חוקי ההפיכה המשטרית.

אולם אתמול הודה שר האוצר, בדוח שהגיש לוועדת הכספים של הכנסת, כי "המצב פחות טוב ממה שצפינו בעת הנחת התקציב".

מה שנקרא: אופס.

סמוטריץ' מטיל את האשמה – איך לא – על תנועת המחאה. "המשק הישראלי מגלה עמידות ויציבות יחסית בתקופת משבר עולמי", הוא כותב, "האיתנות הזו מתחדדת שבעתיים נוכח קמפיין שמנהלים בחודשים האחרונים גורמים חסרי אחריות שמנסים לפגוע בכלכלה באופן מכוון במסגרת מאבקם הפוליטי בממשלת ימין".

אתמול גם התברר כי סמוטריץ' ניסה להשפיע על עמדתם של בכירי משרד האוצר ו"לשפץ" את הדוח, אשר אמור לכלול אך ורק דיווחים מקצועיים שמגובשים על ידי הגורמים המתאימים באוצר.

אתמול גם התברר כי סמוטריץ' ניסה להשפיע על עמדתם של בכירי משרד האוצר ו"לשפץ" את הדוח שהוגש לכנסת

רק אחרי שלא הצליח לכפות על אנשי המקצוע לשנות את הדוח – שמתייחס לירידה מהכנסות ממיסים, לאי-ודאות פיסקאלית ולהיתכנות של שינויים הכרחיים בתקציב 2024 – שר האוצר צירף לו מכתב מטעמו, שבו האשים את תנועת המחאה.

 
שוב אונס באיה נאפה
איה נאפה, קפריסין (צילום: Petros Karadjias, AP)
איה נאפה, קפריסין (צילום: Petros Karadjias, AP)

את ביקורו של ראש הממשלה בקפריסין ליוו אתמול ידיעות ראשוניות על מעצר של ישראלים המואשמים באונס קבוצתי של צעירה בריטית באיה נאפה.

ארבע שנים לאחר הפרשה שהחלה באופן דומה, האריך אתמול בית המשפט באי את מעצרם של ארבעה ישראלים, בני 19 ו-20, בחשד שאנסו בחדר המלון צעירה בריטית שהכירו במסיבת ברכה.

מאוחר יותר החלו להתברר פרטים נוספים על האירוע מהם עולה כי הישראלים הם ערבים-ישראלים תושבי מג'ד אל-כרום, מה שעורר מייד גל של צהלות בימין.

ינון מגל – המגיש הבכיר של ערוץ 14, הידוע כמי שנושא ההטרדות המיניות מדיר שינה מעיניו –  צייץ אתמול:

"כשהתפרסם שיש שוב חשד לאונס של צעירה בריטית על ידי ישראלים באיה נאפה, הפושים עפו, המערכות רטטו. כשהתברר שהם ערבים, הכול נדם. אורלי וילנאי וגיא מרוז יישארו הפעם בבית".

יכול להיות שמגל צודק, והפרשה החדשה באמת תזכה לסיקור צנוע יותר. לא כי התקשורת הישראלית מגוננת על ערבים. פשוט כי היא לא ממש מתעניינת בהם. אפשר לסמוך על ערוץ 14 שהפעם הוא יירתם למשימה, וידאג שהאירוע לא יישכח.

 
פסגת הפחד במוסקבה
קים ג'ונג-און נושא נאום בבסיס הפיקוד של חיל הים של קוריאה הצפונית, 27 באוגוסט 2023 (צילום: STR / KCNA VIA KNS / AFP)
קים ג'ונג-און נושא נאום בבסיס הפיקוד של חיל הים של קוריאה הצפונית, 27 באוגוסט 2023 (צילום: STR / KCNA VIA KNS / AFP)

מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג-און צפוי להגיע החודש למוסקבה למפגש פסגה עם הנשיא ולדימיר פוטין, ועל האג'נדה של שני הדיקטטורים: עסקת נשק שתסייע לרוסים במלחמה מול אוקראינה. כך חשף אתמול "הניו יורק טיימס".

פוטין, לפי העיתון, מעוניין לרכוש מקוריאה הצפונית פגזי ארטילריה וטילי נ"ט, בעוד שג'ונג-און מעוניין לרכוש מרוסיה טכנולוגיה ללוויינים ולצוללות הגרעיניות של צבאו. המנהיג הקוריאני מבקש גם סיוע תזונתי עבור אזרחי מדינתו.

דובר הבית הלבן ג'ון קירבי חשף עוד כי התכתבויות בין פוטין וג'ונג-און מעידות על רצון של קוריאה הצפונית לסייע לרוסיה במלחמתה באוקראינה. דוברת המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב אף הוסיפה אזהרה:

"אנחנו מפצירים בקוריאה הצפונית להפסיק מייד את מו"מ מכירת הנשק שהיא מנהלת עם רוסיה ולעמוד בהתחייבויות הפומביות שנתנה שלא לספק או למכור נשק לרוסיה".

 
עדכון קורונה
ג'יל ביידן, יולי 2023 (צילום: Bertrand Guay, Pool via AP)
ג'יל ביידן, יולי 2023 (צילום: Bertrand Guay, Pool via AP)

רעייתו של נשיא ארצות הברית, הגברת הראשונה ג'יל ביידן, נמצאה הלילה חיובית לקורונה. כך הודיע הבית הלבן. הנשיא ג'ו ביידן ערך בדיקה אף הוא ונמצא שלילי.

הקורונה חוזרת לאחרונה לכותרות, עם זן חדש שעשוי להיות עמיד לחיסונים הקיימים כיום, כאשר בישראל נרשמה עד כה עלייה מתונה במספר הנדבקים.

על רקע הדברים, משרד הבריאות שלח אתמול מכתב למנהלי כל בתי החולים בארץ ובו הנחייה לבצע בשלושת השבועות הקרובים בדיקות PCR לכל המאושפזים במחלקות הפנימיות, על מנת שהמשרד יוכל לאמוד באופן מדויק את היקף התחלואה והתפשטות הזנים החדשים.

"משרד הבריאות ממשיך לנטר את מצב התחלואה ויעדכן את הנחיותיו במידת הצורך", נאמר בהודעה לתקשורת. "המשרד נערך למתן חיסונים ייעודיים בחורף הקרוב כנגד תתי הזנים החדשים".

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה