אמיר בן-דוד  
 
מהדורת חג: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שלישי, 19 ספטמבר 2023
 
מסעות בנימין השלילי

לא כך דמיין ראש הממשלה בנימין נתניהו את ביקורו בארצות הברית.

עד לא מזמן, זה היה אחד מרגעי השיא שלו מדי שנה. הוא היה מתקבל בוושינגטון כאחד המנהיגים החשובים בעולם. בניו יורק, מול עצרת האו"ם, הוא היה מפגין את האנגלית המשובחת שלו ואת יכולתו הרטורית המהוללת. במלון היוקרה הוא ורעייתו היו יכולים להנות ממנעמי העולם, כמו שהם אוהבים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ואילון מאסק בעת ביקור במפעל טסלה בקליפורניה, ארצות הברית, 18 בספטמבר 2023 (צילום: אבי אוחיון/לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו ואילון מאסק בעת ביקור במפעל טסלה בקליפורניה, ארצות הברית, 18 בספטמבר 2023 (צילום: אבי אוחיון/לע"מ)

והשנה: וושינגטון לא מחכה לו. אתמול הוא ישב בסן פרנציסקו מול מיליארדר הייטק אקסצנטרי ושנוי במחלוקת, שאפילו לא טרח ללבוש חליפה לכבודו. וכל הדרך ליוו אותו צעקות "בושה! בושה!" של אלפי מפגינים נחושים, שלא מרפים ממנו, גם כשהוא בורח מהם אל הקצה השני של העולם.

רגע לפני צאתו מהארץ חזר נתניהו לסורו ואמר שהמפגינים נגדו חוברים לאש"ף ולאיראן, אבל בפגישתו עם אילון מאסק אתמול, הוא כבר הודה בחצי פה, שהצעת החקיקה המקורית של יריב לוין הייתה הצעה רעה והוא עצמו חשב שצריך לעצור אותה. חבל שהוא לא הגיע לנאום בהפגנה בקפלן.

בפגישתו עם מאסק, נתניהו הודה בחצי פה, שהרפורמה המקורית של יריב לוין הייתה רעה והוא עצמו חשב שצריך לעצור אותה

היום נתניהו ייפגש עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ועם קנצלר גרמניה אולף שולץ.

זלנסקי מצפה לשמוע מנתניהו התחייבות להגיע לביקור בקייב. ארדואן מצפה לבשורות בעניין צינור הגז. נתניהו מייחל לקושש מעט תמיכה בינלאומית, לפני הפגישה עם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן מחר, בשולי עצרת האו"ם. הם צפויים לדון בגרעין האיראני, בנורמליזציה עם ערב הסעודית ובתביעה הסעודית להקלות ישראליות משמעותיות לפלסטינים.

 
האח הגדול בן גביר
מעקב וריגול. אילוסטרציה (צילום: kontekbrothers/iStock)
מעקב וריגול. אילוסטרציה (צילום: kontekbrothers/iStock)

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אתמול את הצעתם של שר המשפטים יריב לוין והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר לקדם חוק שיתיר למשטרה להשתמש במצלמות שיחוברו למאגר צילומי פנים ביומטרי ויאפשרו למשטרה להתחקות אחרי הצעדים של כמעט כל אדם הנמצא במרחב הציבורי.

זו הצעה מסוכנת, שאם תתקבל תשנה מן היסוד את מאזן היחסים שבין האזרח למדינה. היא מעניקה למדינה כוחות שיטור ומעקב, שאם לא ירוסנו ויוגבלו מראש, קשה לדמיין את היקף השימוש שייעשה בהם בעתיד.

החוק מעניק למדינה כוחות שיטור ומעקב, שאם לא ירוסנו ויוגבלו מראש, קשה לדמיין את היקף השימוש שייעשה בהם בעתיד

על פי הצעת החוק, מצלמות המעקב יאפשרו למשטרה "להתחקות אחר זהותם ומיקומם של חשודים" מה שיהפוך אותן – על פי הצעת החוק – ל"כלי יעיל ואפקטיבי לצורך גילוי ומניעת עבירות".

ביום שבו ראש ממשלת ישראל מאשים מפגינים נגדו שהם משתפי פעולה עם האויב ובוגדים במדינה, קשה שלא לחשוב על האפשרות שאמצעי מעקב חסרי רסן כאלה, יופנו במהירות לא כדי למנוע מעשי רצח בחברה הערבית (התירוץ הרשמי לזירוז החוק) אלא כדי לעקוב אחרי מתנגדי משטר.

בן גביר הבטיח אתמול שזה לא יקרה. לא תסמכו על מילה של בן גביר?

 
עוד כותרות
השבויים האיראנים לשעבר יוצאים מהמטוס בדוחה, 18 בספטמבר 2023 (צילום: AP Photo/Lujain Jo)
השבויים האיראנים לשעבר יוצאים מהמטוס בדוחה, 18 בספטמבר 2023 (צילום: AP Photo/Lujain Jo)

היועמ"שית וחוק הנבצרות

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה הודיעה אתמול לבג"ץ שהיא תומכת בדחיית תחולת החוק הידוע כ"חוק הנבצרות" – שנועד למנוע את הוצאתו לנבצרות של ראש הממשלה בנימין נתניהו – משום ש"חוק יסוד אינו יכול לשמש כמעין משאב פרטי המסלק מן הדרך בעיות פרסונליות מתחום טוהר המידות והדין הפלילי".

"חוק יסוד אינו יכול לשמש כמעין משאב פרטי המסלק מן הדרך בעיות פרסונליות מתחום טוהר המידות והדין הפלילי"

היועמ"שית גם הוסיפה כי "הקלות שבה ניתן לתקן חוקי יסוד נוצלה לצרכיו המשפטיים-אישיים של נתניהו, הקשורים בכהונתו כראש ממשלה הנאשם בפלילים".

האונס באיה נאפה

בית המשפט המחוזי בפמגוסטה שבצפון קפריסין יפסוק היום האם להשאיר במעצר את חמשת הישראלים החשודים באונס קבוצתי אכזרי של צעירה בריטית.

על פי עדותה, היא פגשה את החמישה במסיבת בריכה, ואחד מהם גרר אותה בכוח לחדרו – שם אנסו אותה החמישה בזה אחר זה. היא מסרה עדות הכוללת תיאורים מזעזעים של האונס שבוצע בה, וזיהתה את החמישה במסדר זיהוי. חמשת החשודים הם בני 19-20 ממג'דל כרום.

האסירים האמריקאים שוחררו

אחרי כמעט שנתיים של משא ומתן, שוחררו אתמול חמישה אסירים אמריקאים שהיו כלואים בטהראן, עלו על מטוס קטארי וטסו לדוחה, ואל החופש.

בתמורה שיחררה ארה"ב שישה מיליארד דולר של איראן, שהיו מוקפאים בבנקים בקוריאה הדרומית מאז 2018. על פי ההסכם שגובש, איראן תוכל להשתמש בכסף רק לרכישת מזון ותרופות.

 
סרט הודי בקנדה
ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי מקבל את פניו של ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו עם הגיעו לכינוס ה-G20 בניו דלהי, 9 בספטמבר 2023 (צילום: AP Photo/Evan Vucci)
ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי מקבל את פניו של ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו עם הגיעו לכינוס ה-G20 בניו דלהי, 9 בספטמבר 2023 (צילום: AP Photo/Evan Vucci)

הנה סיפור שעוד יפרנס במאים דוקומנטרים ותסריטאים חובבי תככים בינלאומיים ומתח.

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו האשים אתמול את ממשלת הודו כי סוכנים מטעמה התנקשו בחודש יוני האחרון על אדמת קנדה בהארדיפ סינג ניג'אר.

טרודו האשים אתמול את ממשלת הודו כי סוכנים מטעמה התנקשו בחודש יוני האחרון על אדמת קנדה בהארדיפ סינג ניג'אר

ניג'אר היה מנהיג סיקי שפעל בקנדה למען הקמת "חאליסטן", מדינה סיקית עצמאית בפנג'אב, מדינת המחוז הענקית בצפון-מערב הודו שרוב תושביה סיקים, ושנמצא בה מקדש הזהב הסיקי.

ניג'אר, בן 45 במותו, נורה למוות על ידי שני גברים רעולי פנים ב-18 ביוני, כשהיה מחוץ למרכז הסיקי בעיר סארי שבקולומביה הבריטית. ממשלת הודו הגדירה אותו "טרוריסט" והאשימה אותו באחריות לפיגועים שבוצעו על ידי מיליציה בדלנית סיקית. בשנה שעברה ניסה ניג'אר לארגן בהודו משאל עם לא רשמי על הקמת מדינה סיקית עצמאית.

אתמול אמר טרודו כי בידי ממשלת קנדה מידע מודיעיני הקושר את ממשל  הודו ל"סיכול הממוקד על אדמת קנדה". ממשלת הודו מסרה בתגובה כי טענותיו של טרודו "אבסורדיות ומונעות מאינטרסים פוליטיים".

 
ליגת האלופות חוזרת
מאמן קבוצת מנצ'סטר סיטי פפ גווארדיולה (צילום: AP Photo/Kin Cheung)
מאמן קבוצת מנצ'סטר סיטי פפ גווארדיולה (צילום: AP Photo/Kin Cheung)

שלב הבתים של ליגת האלופות יוצא הערב לדרך, בפעם האחרונה במתכונת הזו. מהשנה הבאה תוחלף שיטת הבתים המסורתית בשיטה חדשה המכונה "השיטה השוויצרית", שבה כל הקבוצות יופיעו בטבלה אחת בשיטת ליגה מסובכת שיהיה לנו זמן בשנה הבאה להסתגל אליה.

הערב, כאמור, ייצאו לדרך המשחקים הראשונים של שלב הבתים, כפי שהכרנו אותו עד היום. את עיקר תשומת הלב ימשכו המשחקים בבית 6 המכונה "בית המוות", שכולל את פריס סן ז'רמן, בורוסיה דורטמונד, מילאן וניוקסל.

אבל תשומת הלב הישראלית תופנה דווקא למפגש בבית 7 בין מנצ'סטר סיטי של פפ גווארדיולה שתתמודד עם הכוכב האדום בלגרד, של ברק בכר.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה