אמיר בן-דוד  
 
מהדורת חג: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום רביעי, 27 ספטמבר 2023
 
הפירומן

(הערת מערכת: אמיר בן-דוד לקח קשה את תוצאות הדרבי אמש בבלומפילד ויצא לחופשה קצרה. בינתיים, מחליפה אותו עורכת זמן ישראל בירנית גורן).

גלי ההדף של האירועים בתל אביב בערב יום הכיפורים ממשיכים לטלטל את החברה הישראלית, ויש מי שדואג ללבות את היצרים אף יותר.

נכון לעכשיו, השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר לא מתכוון לחזור בו מתוכניתו להגיע מחר לכיכר דיזנגוף ולקיים תפילת ערבית במקום. וזאת למרות ביקורת גורפת מקרב כל שותפיו בקואליציה, כולל ראש הממשלה בנימין נתניהו.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר במצעד הדגלים במזרח ירושלים, 18 במאי 2023 (צילום: AHMAD GHARABLI / AFP)
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר במצעד הדגלים במזרח ירושלים, 18 במאי 2023 (צילום: AHMAD GHARABLI / AFP)

"נכון לעכשיו זה מתקיים כרגיל", אמר הבוקר דובר משטרת ישראל אלי לוי. "לא קיבלנו שום עדכון. האירוע מתוכנן למחר בשעות אחר הצהריים והערב".

"נכון לעכשיו זה מתקיים כרגיל. לא קיבלנו שום עדכון. האירוע מתוכנן למחר בשעות אחר הצהריים והערב"

תקצר היריעה מלפרט את כל ההצהרות ששחררו אתמול חברי הקואליציה – משותפיו הטבעיים של בן גביר, כמו ח"כ שמחה רוטמן ("איתמר, כוונותיך רצויות אך מעשיך אינם רצויים"); דרך השותפים החרדים, כמו יו"ר ש"ס אריה דרעי ("אנחנו לא צריכים מלחמות מיותרות"); ועד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלא הצליח להביא את עצמו לצאת נגד בן גביר ישירות, והסתפק בהודעה חלבית-משהו ("מצופה מכל מנהיגי הציבור לנהוג באחריות").

שלום ירושלמי, הפרשן הפוליטי של זמן ישראל, מצטט הבוקר מקורב לראש הממשלה שאומר כי "בן גביר הוא הבעיה הכי גדולה שלנו", ומסביר את מקור ההתעקשות של הפרובוקטור לקיים אירוע שמרבית הסיכויים שיהפוך לעימות אלים.

"בסקרים, הציונות הדתית ועוצמה יהודית מאבדות ביחד שליש מכוחן", כותב ירושלמי. "בשלב הקריטי הזה בן גביר חייב לחזור למצער לבסיס המצומצם שלו, וזה מה שהוא עושה בשבועות האחרונים".

בסקר של ערוץ 13 אמש (הסקר היחיד שבדק את מצבה של עוצמה יהודית לו רצה בנפרד מהציונות הדתית), מפלגתו של בן גביר מגרדת את אחוז החסימה עם 4 מנדטים לכל היותר.

 
מאחים את השברים
עימותים בין אנשי "ראש יהודי" שניסו לקיים תפילה בהפרדה מגדרית בכיכר דיזנגוף לבין התושבים החילונים באזור בערב יום הכיפורים, 24 בספטמבר 2023 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
עימותים בין אנשי "ראש יהודי" שניסו לקיים תפילה בהפרדה מגדרית בכיכר דיזנגוף לבין התושבים החילונים באזור בערב יום הכיפורים, 24 בספטמבר 2023 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

ובזמן שאיתמר בן גביר מלבה את האש, במחנה החילוני-ליברלי התעשתו אתמול וכעת מנסים לכבות את האש.

בקרב ראשי המחאה ובאופוזיציה החלו להבין שההתנהגות בערב יום כיפור רק משחקת לידי הקואליציה – ובמיוחד לידי נתניהו, שמבקש להחליש את המחאה ולצבוע את משתתפיה בצבעים אנטי-דתיים.

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הוציא אתמול הודעה בה הוא מפציר מהחילונים "להתעלם מה'תפילה' של בן גביר ביום חמישי בכיכר. תשאירו אותו שם לבד. בשבילו אין עונש גדול יותר", והוא מוסיף:

"אחת הסכנות הגדולות של התקופה היא שנהפוך להיות מה שאנחנו נלחמים נגדו. אי אפשר לנצח שנאה בשנאה. אי אפשר לנצח קנאות בקנאות. במקום להרים מחיצות משלנו, אני רוצה להציע תחליף מקורי לזעם: אמונה בעצמנו, בערכינו, ביכולתנו להבין את המציאות. לא כל התחשבות באחר היא אסון, לא כל ויכוח צריך להגיע עד הקצה".

גם ראשי המחאה הבינו שצריך להרגיע את הרוחות וכי שום דבר טוב לא יצמח ממראות של חילונים מגרשים דתיים בזמן תפילה.

בהודעה משותפת עליה חתומים עשרות פעילים בולטים במחאה – ביניהם שקמה שוורצמן-ברסלר, משה רדמן ואייל נווה – נכתב:

"אנו קוראים לכל חברינו לזכור שאנחנו עם אחד. גם כשקשה, ננשוך שפתיים… לאחינו ואחיותינו הדתיים והחילונים אל תתבלבלו. המאבק הוא לא בינינו. המאבק הוא נגד כל מי שמנסה לקרוע את הקו המחבר בין היהודית לדמוקרטית. נגד מי שמנסה ליצור כאן הפיכה משטרית על ידי פילוג והסתה. נגד מי שמנסה להוכיח לנו גם ביום כיפור שאין לנו עתיד משותף כעם אחד".

 
הסלמה בדרום
פלסטינים מעזה מבעירים צמיגים על הגבול עם ישראל, 24 בספטמבר 2023 (צילום: Yousef Mohammed/Flash90)
פלסטינים מעזה מבעירים צמיגים על הגבול עם ישראל, 24 בספטמבר 2023 (צילום: Yousef Mohammed/Flash90)

שלוש פעמים תקף אתמול צה"ל עמדות של חמאס ברצועת עזה – עם טנק, באמצעות מל"ט וכן עם מסוק. זאת, אחרי שגם אתמול, היום ה-11 ברציפות, התפרעו עשרות פלסטינים לאורך הגבול עם הרצועה, שרפו צמיגים ושחררו בלוני תבערה.

למה פתאום התחמם הגבול בדרום? אמיר בר-שלום, הפרשן הצבאי של זמן ישראל, מסביר כי הרקע להסלמה הוא בכלל מחלוקת בין חמאס לקטאר.

"קטאר – שמחזיקה את המזומנים לעזה – כועסת", כותב בר-שלום. "היא כועסת על חמאס שנמצא בתהליכי התקרבות לסוריה".

"קטאר – שמחזיקה את המזומנים לעזה – כועסת. היא כועסת על חמאס שנמצא בתהליכי התקרבות לסוריה"

קטאר מעבירה תמיכה חודשית לרצועה בשווי של 30 מיליון דולר – חלק מזה בצורת סולר שמסופק דרך מצרים, וחלק (כשליש) במזומן לתושבי הרצועה. וכשקטאר לא משלמת, ברצועה מתחממים העניינים.

"מרחב הפעולה של יחיא סנוואר צר מאוד", כותב בר-שלום. "הוא חייב צעד דרסטי מול קטאר, אבל אין לו באמת כזה מלבד להרגיז את ישראל, להסלים את המצב ולחכות שמישהו בצד השני ימצמץ".

החדשות הטובות? הסיכוי לחטוף טילים מהרצועה נמוך. בר-שלום מסביר:

"בינתיים אין ירי של רקטות, על זה חמאס מקפיד מאוד, הוא יודע שזה יכול לסכן אותו לא רק מול ישראל אלא גם מול מצרים וכל שכן קטאר. שתיהן יכולות להשאיר אותו במקרה של הסלמה לדמם במשך כמה ימים מול מכבש צבאי ישראלי, עד שיתערבו פיזית. את הסיכון הזה הוא לא רוצה לקחת ובכלל, מבחינתו, להתרחק מהסף המסוכן הזה ככל הניתן".

 
הנרצח ה-183

בזמן שאיתמר בן גביר מעדיף ליצור פרובוקציות, בדיי-ג'וב שלו כשר לביטחון לאומי הגופות רק ממשיכות להיערם.

הבוקר נורה למוות גבר בן כ-50 בחיפה, כשחבורת חמושים עצרה את רכבו בדרך ישראל בר יהודה וריססה אותו עם מקלע אוטומטי.

בעקבות הרצח, מעדכנת עמותת יוזמות אברהם כי עד כה נרצחו 183 בני החברה הערבית, לעומת 80 קורבנות בתקופה המקבילה אשתקד.

 
הנוכל
דונלד טראמפ מחוץ למגדל טראמפ בניו יורק ב-10 באוגוסט 2022 (צילום: AP Photo/Julia Nikhinson)
דונלד טראמפ מחוץ למגדל טראמפ בניו יורק ב-10 באוגוסט 2022 (צילום: AP Photo/Julia Nikhinson)

תעמידו פני מופתעים: בית המשפט בניו יורק פסק אתמול כי דונלד טראמפ ושני בניו, אריק ודון ג'וניור, הונו בנקים וחברות ביטוח וניפחו את שווי הנכסים שבידיהם – כולל לשקר בדוחות הכספיים של החברה – כדי לקבל הלוואות גדולות ובתנאים נוחים.

טראמפ ושני בניו הונו בנקים וחברות ביטוח וניפחו את שווי הנכסים שבידיהם – כולל לשקר בדוחות הכספיים של החברה

ההכרעה ניתנה במסגרת הליך אזרחי שהגישה לפני שנה התובעת הכללית של מדינת ניו יורק לטישה ג'יימס. בתביעה נטען כי טראמפ שיקר באשר לערך נכסיו במשך למעלה מעשור.

החלטת השופט ארתור אנגורון ניתנה בהליך מקדמי: כעת יתחיל המשפט עצמו, שבו התובעת תדרוש להשית על טראמפ ובניו קנס בשווי רבע מיליארד דולר.

גם אם חבר המושבעים יקבע סכום אחר, ההערכות הן כי הקנס שיוטל על הנשיא לשעבר יהיה – במילותיו של טראמפ – huge, big. או כמו שטראמפ היה אומר: so sad.

 
ואיזה מסכנים האוהדים
אוהדי הפועל ת"א בכדורגל (תמונת ארכיון) (צילום: אורן בן חקון, פלאש 90)
אוהדי הפועל ת"א בכדורגל (תמונת ארכיון) (צילום: אורן בן חקון, פלאש 90)

אמש לא היה ערב מוצלח עבור אוהדי הפועל תל אביב בכדורגל, בלשון המעטה. מכבי תל אביב הביסה (שלא לומר השפילה) את יריבתה בדרבי באצטדיון בלומפילד 5:0, וזה במשחק שהתחיל באיחור אחרי עימותים קשים עם המשטרה לפני שהחל.

בסך הכול עצרה המשטרה אמש 120 אוהדי הפועל – 70 מתוכם נעצרו כשהמשטרה פשטה על מחסן של האולטראס, אוהדי הפועל הפנאטים, והחרימה שם מגוון אמצעי לחימה ופירוטכניקה. המצב הסלים בכניסה לאצטדיון, שם המשטרה ביצעה חיפושים קפדניים והעבירה את האוהדים דרך מגנומטרים.

בסך הכול עצרה המשטרה אמש 120 אוהדי הפועל – 70 מתוכם נעצרו כשהמשטרה פשטה על מחסן של האולטראס

התורים הארוכים הסלימו את המצב, ובעימותים בין המשטרה והאוהדים נפצעו מספר שוטרים מחפצים שהושלכו עליהם, וכחמישים אוהדים נעצרו. לבקשת המשטרה, המשחק – שתוכנן להתחיל ב-20:30 – נדחה בחצי שעה.

"כבר כמה שנים שמדובר במשחק שאיבד שליטה במדינה שאיבדה שליטה", סיכם זאת תומר חרוב ב"הארץ".

מכבי תל אביב, מצידה, הייתה בשיאה – תחת המאמן רובי קין. "לא חשבתי שיהיה קל ולא באתי למשחק במחשבה שיהיה קל", הוא אמר אחרי המשחק. "אבל הפכנו את זה בעצמנו לקל, זו הדרך שבה אנחנו משחקים. נהניתי ששיחקנו כדורגל פשוט".

בתוך כך, הפך ערן זהבי למלך שערי הדרבי התל אביבי בכל הזמנים, תוך שהוא עוקף את מחזיק התואר הקודם שייע גלזר.

 
עוד כותרות

הדודל של גוגל הבוקר, לכבוד 25 שנה לחברה (צילום: גוגל)

  • אמזון בצרות: רשות הסחר הפדרלית ו-17 מדינות בארצות הברית הגישו אתמול תביעת ענק נגד אמזון בטענה לשימוש בכוחה המונופוליסטי להעלאת מחירים. לפי התביעה, אמזון השתמשה בכוחה כדי לאיים על ספקים וללחוץ על קמעונאים, מה שהוביל למחירים גבוהים יותר עבור מוצרים טובים פחות.
  • הוליווד חוזרת לעבוד: איגוד התסריטאים הצביע אתמול בעד ההסכם שהושג עם האולפנים, ובזאת הגיעה לסיומה שביתה שארכה כמעט חצי שנה – שביתה שעצרה לחלוטין את כל הפעילות של הוליווד ותעשיית הטלוויזיה בארה"ב.
  • גוגל חוגגת: היום לפני 25 שנה הוקמה חברת גוגל בהצהרה השאפתנית לאנדקס את כל עמודי האינטרנט הקיימים ולהגיש תוצאות חיפוש טובות יותר, מדויקות יותר ויעילות יותר עבור הגולשים. נראה שהצליח להם, לא? אולי אפילו יותר מדי.
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה