פרשנות 8 שאלות שדנה ויס לא שאלה את ראש המוסד

יונית לוי הכריזה בחדשות 12 על "ראיון נדיר" עם ראש המוסד, שהתרחש מיד לאחר טקס החתימה על ההסכמים עם איחוד האמירויות ובחריין בוושינגטון ● אלא שבמקום לנצל את הבמה כדי לשאול את יוסי כהן שאלות קשות, דנה ויס נראתה יותר כמו מעריצה נלהבת שפגשה זה עתה את מלך הכיתה ● ערן הילדסהיים ניסח כמה שאלות אפשריות, שמזכירות קצת יותר עיתונות מאשר דוברות

ראש המוסד בראיון לדנה ויס, לאחר חתימת ההסכמים עם האמירויות. ספטמבר 2020 (צילום: צילום מסך, חדשות 12)
צילום מסך, חדשות 12
ראש המוסד בראיון לדנה ויס, לאחר חתימת ההסכמים עם האמירויות. ספטמבר 2020

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
4
שאלות מתבקשות אולי, אך העיתוי לא התאים. מדובר כאן בראיון "על רגל אחת" במהלכו אי אפשר לשאול שאלות נוקבות כמו אלו שמציע המחבר. ערוץ 12 הטעה במכוון ובידיעה את צופיו בהכריזו על ראיון "נדיר"... המשך קריאה

שאלות מתבקשות אולי, אך העיתוי לא התאים.
מדובר כאן בראיון "על רגל אחת" במהלכו אי אפשר לשאול שאלות נוקבות כמו אלו שמציע המחבר. ערוץ 12 הטעה במכוון ובידיעה את צופיו בהכריזו על ראיון "נדיר". הטעיה מכוונת שתכליתה אחת היא: לזכות ברייטינג גבוה. על כן לא הייתי מאשים ישירות את הגברת וייס, אלא את מנהלי הערוץ.
שאלות כמו אלו שמציע מחבר המאמר הנ"ל נשאלות במהלך ראיון ארוך או בלשכתו של ראש המוסד או באולפן הטלויזיה.

עוד 812 מילים ו-4 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 30 באוקטובר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: טראמפ אישר מכירה ענקית של מטוסים מתקדמים לישראל

יעלון על מכירת ה-F35 לאמירויות: "נתניהו העלים מידע לאומי-ביטחוני קריטי מצה״ל ופגע בהיערכותו. עוד אירוע חמור של הפרת אמונים מצד הנאשם" ● יפעת שאשא ביטון: "יש לי את היכולת להיות ראש ממשלה" ● גמזו מכחיש שהפוליטיקאים הכשילו אותו: "כל ההמלצות שלי התקבלו" ● 100 צעירים דרוזים חטפו בכוח את גופתו של אחד ממנהיגיהם הדתיים שמת מקורונה מבית החולים וערכו לו לוויה המונית בניגוד להוראות

עוד 29 עדכונים

מגפה של שקר

העיר המדכאת ביותר שהייתי בה, היא בוקרשט של 1995. הוזמנתי לכינוס על זכויות אדם. אתרי הבניה בארץ היו מלאים אז לא בסינים, כמו היום, אלא ברומנים. לכן לא הפתיעו אותי העוני וההזנחה בעיר, אבל קיויתי לנצל את ההזמנה כדי לתווך תווך קטן למען העובדים הזרים הרומנים בישראל. לא תיווכתי. בגלל ענן כבד של שקרים שחיבר, למעשה הפריד, בין כל האנשים שהצלחתי לפגוש.

העיר המדכאת ביותר שהייתי בה היתה בוקרשט של 1995. הוזמנתי לכינוס על זכויות אדם. אתרי הבניה בארץ היו מלאים אז לא בסינים, כמו היום, אלא ברומנים. לכן לא הפתיעו אותי העוני וההזנחה בעיר

לפני הנסיעה פניתי אל משרד "קו לעובד" בתל אביב. שם אמרו לי שהם מוצפים בפניות לסיוע מעובדים רומנים שעושקים אותם, שמתחמקים מלשלם להם, שלא מבטחים אותם בביטוח בריאות וכאשר הם נפצעים בעבודה, בתי חולים דורשים מהם סכומים שלעולם לא יהיו להם. וכאשר הם כבר מעזים להתלונן, ומוצאים דרך אל "קו לעובד", יש בעית שפה – רבים מהם מדברים רק רומנית וקשה להשיג מתנדבים ישראלים דוברי רומנית.

לכן, אמרו לי, "קו לעובד" מוכן לממן לשליח מרומניה הוצאות נסיעה, דיור זמני בתל-אביב ושכר עבודה, כדי שיקבל במשרד את תלונות העובדים במשך כמה חודשים.

הגעתי לכינוס ושאלתי מי יכול לעזור לי למצוא אירגון רומני שקרוב אל העניין. אחרי חמש-שש הרמות כתף התחלתי לחשוד שהסופר שהירצה בכינוס, או האקדמאי שהשתתף בדיון, לא רק אומר "לא יודע". הוא עונה בחשש, כמעט בתלונה על עצם העובדה שפניתי אליו. הלך והתברר לי שהם לא מאמינים לי. שהם חושדים בי באיזו כוונה נסתרת, באיזה שירות לגורם מסתורי שעלול להרע להם.

השלטון הקומוניסטי כבר חוסל. השירות החשאי האימתני שלו, ה"סקוריטט", כבר פורק. ועדיין אנשים הגיבו כאילו מישהו עלול מחר להכניס אותם אל מכונית שחורה בגלל מילה שאמרו או כתובת שמסרו. עד שניגש אלי סופר זקן ומסר לי פתק עם מספר טלפון. "כאן יעזרו לך", הוא אמר, "זה ארגון של זכויות עובדים".

ניפגשתי בלובי של המלון עם אישה. היא היתה לבבית והביעה רצון למצוא שליח. אבל חצי מן מהשיחה עסקה בשאלה מי היפנה אותי אליה. המבט בעיניים היה המבט שכבר היכרתי: חשד, מחשבה שאני משקר לה אחרי שמישהו שיקר לי. היא לא היפנתה אותי אל מועמד לקבל עליו את העבודה, אלא אל אירגון שני. צלצלתי וניפגשתי עם אדם שני. הוא היפנה אותי אל שלישי. שם דבר לא יצא מזה. אף אחד לא רצה להגיע אל הרגע שבו הוא ממליץ על אדם.

השלטון הקומוניסטי כבר חוסל. השירות החשאי האימתני שלו, ה"סקוריטט", כבר פורק. ועדיין אנשים הגיבו כאילו מישהו עלול מחר להכניס אותם אל מכונית שחורה בגלל מילה שאמרו או כתובת שמסרו

אבל גרועה מזה הייתה ההכרה שהלכה והתחזקה אצלי מפגישה לפגישה: הם לא מאמינים זה בזה. הם מניחים שכולם, תמיד, משקרים. אולי נאלצים לשקר. אבל התוצאה היא שהעניין הפשוט והגלוי – אדם שייסע לישראל כדי לעזור לפועלים רומנים – נעלם לגמרי, מתאדה בתוך ענן של שקר בתוך שקר, הסתרה בתוך הסתרה, הימנעות בתוך הימנעות.

הבנתי שאני מוקף במציאות שבה השקר הוא הדבר הרגיל ביותר, המקובל ביותר, המובן מאליו. השלטון שיקר להם הרבה כל כך, תכוף כל כך, שיטתי כל כך, שלא ממשלות נתפסות כאן כמשקרות, אנשים משקרים. אנשים שלא רוצים לשלוט, שרוצים רק לשרוד, משקרים. משקרים ליתר ביטחון. משקרים לפני שמבררים למה. השקר הוא היומיום. השקר הוא הדבר הוודאי ביותר בריקמת הקשרים של כל האנשים עם כל האנשים.

ידעתי שאנשים פיתחו בוודאי שיטות נסתרות איך לעבור מן ההנחה שכולם משקרים אל היכולת להשעות את השקר כדי לאהוב בן זוג ולגדל ילד, אבל זה הפסיק לעניין אותי. כשעליתי על הטיסה חזרה הרגשתי שאני יוצא מעיר מוכת דבר.

*  *  *

בימים אלה הודיע פיקוד העורף כי כמחצית מן הישראלים שנדבקו בקורונה משקרים בתחקיר האפידיומולגי ומסכנים את בני משפחתם וחבריהם.

יומיים אחר כך פירסם שר הביטחון הודעה שראש הממשלה שיקר למערכת הביטחון כולה כאשר הסכים למכירת מטוסי F-35 אמריקאים לאיחוד האמירויות (לא שיקר, העלים).

אחר כך הוא שיקר לציבור כולו (לא העלים) כאשר נחום ברנע חשף את האמת ב"ידיעות אחרונות": נתניהו פירסם הודעה שבה כינה את החשיפה פייק ניוז. הרבה לפני כן הוא שיקר לשר הביטחון ולמערכת הבטחון (רק העלים מהם) כשקנה צוללות. לפני כן שיקרו חברי כנסת רבים של כחול-לבן, ושל העבודה, כאשר הצטרפו לממשלת נתניהו (לא שיקרו, הפרו התחייבות).

אבל גם אם הנושאים הביטחוניים האלה הם ממש לא נושאים קטנים, אפשר לשער שרוב הישראלים מניחים את הנושאים האלה הצידה כעת. הם אפופים בקורונה – בסכנה הבריאותית, בשבר הכלכלי, בילדים שבבית ולא בית הספר, בשיתוק הערים והשווקים, בשיתוק התרבות, במועקה הנפשית של הבידוד.

ובנושא הגדול הזה יודעים רוב הישראלים שממשלתם משקרת להם. והם גם מביעים אי-אמון, שחוזר ונישנה בסקר אחר סקר, בניהול המגפה על ידי הממשלה. כי הם יודעים שהממשלה שלהם משקרת להם. משקרת בלי למצמץ. משקרת ערב ערב. משקרת באופן שיטתי ומתמשך.

רוב הישראלים יודעים שממשלתם משקרת להם. והם גם מביעים אי אמון חוזר ונישנה בסקרים בניהול המגפה ע"י הממשלה. כי הם יודעים שהממשלה שלהם משקרת להם בלי למצמץ. ערב ערב. באופן שיטתי ומתמשך

כי ניהול המאבק במגפה נגוע בשיקולים שאינם ממין המגפה. כי הבריאות פחות חשובה מן הקואליציה. כי הטיפול בחסימת מקורות פרנסה פחות חשוב לקואליציה מחסימת הפגנות (שנכשלה).

ראש הממשלה מיישיר מבט אל המצלמות בכל שבוע (ככל שמשקרים יותר נואמים יותר) ומשקר שהוא לא מעביר תקציב – תקציב שנחוץ כדי לטפל בבעיות העומק של המשבר הכלכלי – מסיבות כלכליות, כאשר כל ישראלי יודע שהוא  לא מעביר תקציב רק כדי לאפשר לו ללכת לבחירות במועד שיבחר. זה המועד שבו גם ישקר סופית, סליחה, יפר הסכם כתוב, לגבי רוטציה בראשות הממשלה.

ראש הממשלה גם משקר לגבי החלת תקנות המגפה באופן שיוויוני על הישראלים, כאשר בפועל יודע כל ישראלי כי הוא מאפשר לחרדים לסכן את כל האזרחים האחרים בהפרה שיטתית של כללי הבידוד כדי שיתנו לו שלטון.

שלא לדבר על השקרים הקטנים של מנהיג אחרי מנהיג שמפר את מגבלות הסגר והריחוק החברתי שהוא קובע בשביל כולם. ומעל הכל, גבוה בשמים שמעל מערבולת השקרים הזאת מרחפות, כמובן, ארבע מילים: שוחד, מירמה והפרת אמונים.

יש לשקרים שמות שונים, גוונים שונים, כיסויים שונים. אבל הגוון המעניין ביותר הוא "לא שאני לא משקר, גם אתה משקר". כמה אנרגיה משקיע עמית סגל באיסוף כל בדל שמועה על בכירים שמעורבים במשפט נתניהו, או באופוזיציה לנתניהו, כדי להציב שקר מול שקר, העלמה מול העלמה.

הדרך להתמודד עם שקר היא למלא את העולם כולו בשקרים. אם כולם משקרים, אף אחד לא משקר. ואני לא כותב את הפרדוקס הזה לתפארת הפרדוקס. אנחנו עדים היום, בעיצומה של חרדת הקורונה, לא לאי-אמון בשלטון; אנחנו עדים לאי-אמון שמחלחל אל היחסים שבין אדם לחברו, בין חולה למשפחתו.

יש לשקרים שמות שונים, אבל המעניין ביותר הוא "לא שאני לא משקר, גם אתה משקר". כמה אנרגיה משקיע עמית סגל באיסוף כל בדל שמועה על בכירים שמעורבים במשפט נתניהו, או באופוזיציה לו, כדי להציב שקר מול שקר

טועה מי שחושב שהמפגינים הרבים בכל שבת לא שולחים יד אל עומק הפוליטיקה. בעומק הדעות, המגזרים, המפלגות, וגם בעומק הכיבוש שכמעט לא מוזכר לצערי בהפגנות, יש שאלה פשוטה: האם אני, ואתה, והוא, משקרים? (הכיבוש לא היה מתקיים יום אחד בלי שקרים לנכבשים ושקרים לכובשים. עכשיו נדד שקר הכיבוש אל מזרח הקו הירוק). האם האמת קיימת לפני הדעות, לפני המגזרים, לפני הממשלות, לפני הכיבוש?

ואם רבים מאד מן הישראלים לא רק שאינם מפגינים בשבתות, אלא ממשיכים, על פי הסקרים, לתת את קולותיהם לפוליטיקאים שמשקרים להם – זאת אומרת שהם חושבים ששקר הוא נורמלי, ששקר הוא "כך עושים כולם", ששקר הוא בעצם לא שקר, אלא כלי טוב וראוי כדי לעשות מעשים. אם הנהגה משקרת ובוחרים בה, טוב יעשה האזרח הקטן, בעצם הגדול, וישקר לאזרח אחר.

ואז כולם משקרים לכולם. ככה נהרסת חברה. ככה מנצח הדבר. ככה נעשית ישראל של 2020 לרומניה של 1995. חוץ מאשר בהפגנות. לכו להפגין.

פרופ' נסים קלדרון הוא מבקר ספרות ותרבות. נולד ועבד בתל אביב, עבד גם בבאר שבע, נוסע שוב ושוב לניו יורק, ויסע עוד היום לכל עיר בעולם, רק לא אל חיק הטבע. כתב ספרים על ההקשר הפוליטי של הספרות בישראל, על נתן זך, על הקשר בין השירה העברית לבין הרוק הישראלי, ועל מאיר אריאל. ערך מבחרי שירים של נתן זך ואורי ברנשטיין. מלמד במחלקה לתרבות יצירה והפקה במכללת ספיר ובבית הספר לקולנוע סם שפיגל בירושלים. כותב כעת על ענבל פרלמוטר. חבר מרצ.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,183 מילים

גאווה כאן טובלות בכיף

"יש איזה חשש, מה אם הבלנית תדע? מה אם פקידת הקבלה שמקבלת את התשלום תדע?" ● "היה עלי לשקר, מפני שהעובדות במקווה בצרפת היו מזדעזעות אילו ידעו את האמת. סיפרנו להן שאנחנו חברות, ושאנחנו בטיול עם הבעלים שלנו" ● לסביות יהודיות-אמריקאיות דתיות מספרות על חשיבות הטבילה במקווה עבורן, על רגעי המבוכה, ועל מה עושים כאשר שתי בנות הזוג לא מקבלות את הווסת באותה עת

עוד 1,562 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 4 ימים לבחירות

רואים את הסוף

הסיכוי של טראמפ לזכות בכהונה שנייה שקול כרגע לסיכוי שיירד שלג שנתיים ברציפות בירושלים - בשני המקרים מדובר בסיכוי נמוך אבל לא בלתי אפשרי ● אבל אנליסטים עם רקורד של דיוק בעבר, מנבאים הפעם בביטחון שביידן ייקח את הבחירות ● והשיאים החדשים של התפרצות הקורונה רק מחזקים את הסיכוי שטראמפ יתבקש בנימוס לעזוב את הבית הלבן ● אז מתי נדע את התוצאות הסופיות?

עוד 1,523 מילים

למקרה שפיספסת

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
רַבִּין

יצחק רבין הוא המת הכי נוכח בחיינו ● ברור שהוא נוכח בחיי אלה שעוד זוכרים אותו, מתגעגעים אליו ומתרפקים על העולם שהוא ייצג ● אבל הוא נוכח לא פחות בחיי אלה שעושים כל שביכולתם כדי שהוא יישכח

עוד 1,669 מילים

מחדלי הרשות הפלסטינית

ירדן זועמת על החלטת צאיב עריקאת לקבל טיפול בבית חולים ישראלי ולא בבית חולים בירדן. אישפוזו של עריקאת בישראל חשף את מחדלי הרשות הפלסטינית, שלא הקימה ולו בית חולים אחד בגדה, והעלה לסדר היום הציבורי את שאלת השחיתות וגניבות הכספים בצמרת הרש"פ.

אישפוזו של ד"ר צאיב עריקאת, מזכ"ל הוועד הפועל של אש"פ וראש צוות המו"מ עם ישראל, בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים לאחר שנדבק בנגיף הקורונה, מעורר מחלוקות רבות בשטחים וגם כעס בירדן. זאת לאחר שצאיב עריקאת דחה את הצעתו של עבדאללה מלך ירדן לשלוח מסוק ליריחו  כדי שיעביר אותו לטיפול בבית חולים בקריה הרפואית בעמאן.

אישפוז עריקאת בהדסה עין כרם בירושלים לאחר שנדבק בקורונה, מעורר מחלוקות בשטחים וכעס בירדן, לאחר שדחה את הצעת עבדאללה מלך ירדן לשלוח מסוק ליריחו ולהעבירו לטיפול בקריה הרפואית בעמאן

גורמים ירדנים אומרים כי בדחיית הצעתו של המלך והעדפת בית חולים ישראלי על פני בית חולים ערבי יש פגיעה בכבוד הלאומי של ירדן.

מקורביו של צאיב עריקאת מתרצים את החלטתו להתאשפז בבית החולים הדסה בכך שבבית החולים הירדני אין את הציוד הרפואי הדרוש לו הוא זקוק בדחיפות. אולם בכירים בפת"ח אומרים שעריקאת לא סומך על הרמה המקצועית של הרופאים בירדן או של הרופאים בשטחים ומעדיף להיות מטופל בידי רופאים ישראלים.

כאמור, הכבוד הירדני נפגע מהחלטתו של עריקאת וקיים גם חשש בבית המלוכה הירדני שישראל תעשה שימוש באישפוזו בבית החולים הדסה בירושלים לצרכי הסברה.

ברחוב הפלסטיני ובפלגי האופוזיציה אומרים כי אישפוזו של צאיב עריקאת בבית חולים ישראלי הוא עוד הוכחה לכך שההנהגה הפלסטינית שיקרה לבני עמה כאשר טענה, לאחר פירסום תוכנית הסיפוח הישראלית, כי התנערה מכל ההסכמים עם ישראל והפסיקה את התיאום הביטחוני עמה.

אמבולנס ישראלי נשלח לביתו של צאיב עריקאת ביריחו על פי בקשת הרש"פ, ותחת אבטחה של המשטרה הפלסטינית העביר אותו אל בית החולים הדסה בירושלים.

צאיב עריקאת זכה, בזכות מעמדו הבכיר ברש"פ, למתנה גדולה שאליה מייחלים אלפי פלסטינים בשטחים הזקוקים לטיפול רפואי דחוף: טיפול בבית חולים ישראלי מודרני עם צוות רופאים מעולה.

ברחוב הפלסטיני ובפלגי האופוזיציה רואים באישפוז עוד הוכחה לשקרי ההנהגה הפלסטינית לעמה, כשטענה, לאחר פירסום תוכנית הסיפוח הישראלית, שהתנערה מהסכמיה עם ישראל והפסיקה את התיאום הביטחוני

הפעיל הפוליטי דאוד בדראן סיפר לי השבוע על ילדה פלסטינית בת שנתיים וחצי בגדה הזקוקה בדחיפות להשתלת לב. הוריה מפצירים ברש"פ כבר 6 חודשים כי יאשרו לקבל את הטיפול הדרוש בבית חולים ישראלי, אך הם נדחים בהלוך ושוב בטענה כי הדבר בלתי אפשרי בגלל הפסקת התיאום הביטחוני בין שני הצדדים. והנה לפתע פתאום, בכיר הרש"פ צאיב עריקאת זוכה ליחס מועדף ומקבל את מה שנשלל מהילדה הזקוקה בדחיפות להשתלת לב.

אישפוזו של צאיב עירקאת בבית החולים הדסה עין כרם חשף לעיני כל את ערוותה ומחדליה של הרש"פ בכל הקשור לטיפול הרפואי בתושבי הגדה וההזנחה הפושעת של מערכת הבריאות הפלסטינית.

מאז שהגיעה הרש"פ לשטחי הגדה ב-1994 ועד היום, היא לא בנתה אפילו בית חולים חדש אחד שיעניק שירותים רפואיים נאותים לתושבים הפלסטינים, למרות שקיבלה סכומי כסף אדירים מהמדינות התורמות.

מרבית הכספים נבלעו ב"חור שחור" מבלי שהושקעו בפרוייקטים חיוניים עבור האוכלוסיה הפלסטינית ובראש ובראשונה במערכת הבריאות.

ברחוב הפלסטיני מתרוצצים אלפי סיפורים על השחיתות של בכירי הרש"פ המתגוררים בארמונות פאר, נוסעים במכוניות חדשות ומקבלים משכורות גבוהות בנוסף לעסקים הפרטיים שפתחו בשטחי הגדה, הכל על חשבון העם הפלסטיני. הכספים שמגיעים מחו"ל לרש"פ מתנקזים ללשכתו של מחמוד עבאס במוקאטעה ברמאללה שם מחליטה אינתיסאר אבו עמארה, ראש הלשכה, לאן יועברו הכספים.

הפעיל הפוליטי דאוד בדראן סיפר לי השבוע על ילדה פלסטינית בת שנתיים וחצי בגדה הזקוקה בדחיפות להשתלת לב. הוריה מפצירים ברש"פ כבר 6 חודשים כי יאשרו לקבל את הטיפול הדרוש בבית חולים ישראלי

בכיר בפת"ח סיפר לי כי לפני כמה שנים הגה אחד מבכירי הרש"פ רעיון להסב מבנה גדול בעיר בית לחם לבית חולים ומרכז רפואי גדול שייתן שירותים לכל תושבי הגדה. אולם עד מהרה הוא נרתע ווויתר על הרעיון לאחר שורה של לחצים ונסיונות סחיטה שהגיעו אליו מצמרת הרש"פ כדי שיאפשר לבכירים ברש"פ להפוך ל"שותפים" שלו בפרוייקט ולהתחלק עמו ברווחים.

מערכת הבריאות הפלסטינית מתקשה לתפקד בגלל מחסור בתקציבים ובציוד רפואי, אך ספק רב אם הרש"פ תפיק מפרשת צאיב עריקאת את הלקחים הדרושים ותפנה סוף סוף כספים למערכת הבריאות שלה ולהקמת בית חולים מרכזי שיתן שירותים לתושבים.

בכירי הרש"פ דואגים רק לעצמם. למחמוד עבאס יש רופא ישראלי צמוד שמטפל בו. גם כשהוא מתאשפז בבית החולים ברמאללה, הרופא הישראלי מועבר בחשאי תחת שמירה כדי לטפל בראיס.

גם רעייתו של מחמוד עבאס מקבלת טיפולים רפואיים בישראל, שלא להזכיר את מזכ"ל פת"ח ג'בריל רג'וב ואחרים.

כספי הסיוע לפלסטינים בשטחים לא הגיעו למערכת הבריאות הפלסטינית. הפיקוח הבינלאומי עליהם איננו הדוק די הצורך. בכירי הרש"פ מצאו את הפרצות הדרושות כדי להעלים כספים רבים, ואישפוזו של צאיב עריקאת מעורר ברחוב הפלסטיני את השאלות מי משלם את עלות אישפוזו בישראל ולאן נעלמו מיליארדי דולרים שהוזרמו ממדינות העולם לטובת פיתוחה של הרש"פ ושיפור רמת החיים של האוכלוסיה בגדה.

השיח הפלסטיני עוסק גם בשאלה מה יעלה בגורלו של צאיב עירקאת אם יבריא וישתחרר מבית החולים. האם הוא ישנה את היחס שלו לישראל שאותה הוא מכנה" מדינת אפרטהייד" ומשמיץ אותה מעל לכל במה בינלאומית אפשרית, תוך תמיכה וסיוע לתנועת ה-BDS?

גורמים בפת"ח המכירים מקרוב את צאיב עריקאת טוענים כי לא יחול שום שינוי בעמדותיו כלפי ישראל אם יחלים וישתחרר מבית החולים, לדבריהם, השנאה שלו לישראל עמוקה וכי הוא רואה בטיפול הרפואי בו, בבית החולים הדסה עין כרם, חובה הומניטרית ומוסרית של ישראל ללא כל קשר לסכסוך הישראלי הפלסטיני.

אבל יש כבר כאלה ברש"פ שטוענים כי גם לאחר שעריקאת יחלים הוא לא יוכל להמשיך ולשמש בתפקיד ראש צוות המשא ומתן עם ישראל מכיוון שהרחוב הפלסטיני לא יאמין לכך שהוא לא הושפע מהטיפול שקיבל בבית חולים ישראלי שהציל את חייו.

אישפוז עריקאת מעורר ברחוב הפלסטיני את השאלות: מי משלם את עלות אישפוזו בישראל ולאן נעלמו מיליארדי דולרים שהוזרמו ממדינות העולם לטובת פיתוחה של הרש"פ ושיפור רמת החיים של האוכלוסיה בגדה

ישראל קיבלה החלטה נכונה כשהסכימה לקלוט את צאיב עריקאת לטיפול רפואי בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, ההחלטה מוצדקת מבחינה הומניטרית ומוסרית והיא גם משרתת את צרכי ההסברה של מדינת ישראל.

ההחלטה הישראלית העלתה לראש סדר היום ברחוב הפלסטיני את השאלה לאן נעלמו כספי הסיוע שהועברו לעם הפלסטיני ומדוע כשלה הרש"פ במשך כמה עשורים בבניית בית חולים גדול בשטחי הגדה לרווחת התושבים.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 954 מילים
עודכן לפני 12 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למדינה אין יותר שום סיכוי למשמעת מצד החרדים

מאות, אולי אלפים, השתתפו בחתונת נכדו של ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה בחסידות בעלז בירושלים ● הרב אייכלר עצמו נשא רק לפני שבועיים נאום בוטה נגד החילונים והסגר שהוטל דווקא בחגים ● כמו רבים בחברה החרדית, הוא רואה בהגבלות שהוטלו פגיעה מכוונת בציבור החרדי ● וכעת רבים בחברה שם מסתכלים על הנתונים ומאמינים שדווקא הרבנים שלהם צדקו ● פרשנות

עוד 1,038 מילים ו-1 תגובות

הסגר השני לא באמת עצר את התחלואה הקשה

בדיקת זמן ישראל ניתוח נתוני התחלואה מראה כי קצב ההדבקה גבוה יותר, ושמספר החולים הקשים, המונשמים והמתים, גבוה פי כמה בהשוואה לכל נקודת זמן בגל הראשון של התפרצות הקורונה בישראל ● הזינוק החד בתחלואה התרחש ביולי - חודשיים אחרי פתיחת החנויות ובתי הספר - וספק אם נגרם בגללה ● מומחים חלוקים על הסיבות אך אחידים בדעתם: אם הממשלה לא תשנה את התנהלותה, מגמת הירידה תיבלם במהרה

עוד 2,878 מילים

עוד מערכון עצוב על חשבון הקישון

כעשרים שנה אחרי חשיפת פרשת הקישון, שבה לוחמי השייטת צללו במים המורעלים, מצב הנחל משתפר בצעדים מדודים ● כל ציפור וכל דג מבשרים על עתיד טוב יותר - אבל לא בטוח שהעתיד הזה יגיע ● במקום להתמיד בשיקום הנחל ובהפיכת גדותיו לפארק ירוק בנוסח הירקון, מחסני ענק של חברת נמלי ישראל צפויים לקום במרחק נגיעה מהמים

עוד 648 מילים

שלטון החוק שיטת גרואבסקי

התרחיש של שליחת ראש הממשלה נתניהו לכלא נראה כמעט דמיוני, ואפילו שי ניצן כבר לא בטוח שמשפטו יתנהל כמתוכנן ● אך מערכות שלטון החוק מפגינות עד כה חוסן, והתגלגלות לגזר דין של כמה שנות מאסר בהחלט אפשרית ● נתניהו עשוי לנהוג אז כמו עשרות מנהיגים לפניו, ולברוח מארצו ● במקרה כזה, גם אוהדיו וגם מתנגדיו עשויים להתרצות, והתביעה עשויה לוותר על בקשת הסגרה ● מקרה דומה התרחש לאחרונה במקדוניה הצפונית

עוד 1,814 מילים ו-2 תגובות

גמזו בקבינט: "יהיו שבע ערים שבהן כנראה נצטרך לעשות סגר"

נתניהו נזף בכ״ץ שצייץ מתוך הישיבה ● ארה״ב תמכור 50 חמקנים לאמירויות ● יעלון: שוב נתניהו העלים מידע קריטי מצה״ל ● כיתות א׳ עד ד׳ יחזרו ללמוד בראשון ● נתניהו בישיבת הכנסת שהוקדשה לרצח רבין: יש כיום הסתה מפורשת לרצח שלי ● מרב מיכאלי: כל עוד חברי המחנה של רבין ימשיכו לשתף פעולה עם המסיתים נגדו - לא תהיה לנו תקומה ● אפי נוה מתכוון לפרסם עוד הקלטות

עוד 59 עדכונים

"אני לא יודע מתי יבואו ימים יותר טובים, ואם יבואו"

בגיל 84, בתפקיד זקן השבט, נשיא בית המשפט העליון בדימוס מעדיף להסתגר בדל"ת אמותיו, עמל על עוד מאמר או פרק בספר עתידי ● אך המשבר השלטוני הנוכחי בישראל גרם אפילו לברק לקום מרבצו ● בראיון לכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה, הוא נמנע מלהזכיר ולו פעם אחת את נתניהו, מצייר תמונה עגומה של מעמד שלטון החוק כיום בישראל ושולח מסר ברור לכנסת ולבית המשפט

עוד 1,025 מילים ו-2 תגובות

אפקט הקורונה מחסור כבד באופניים - לצד עליית מחירים

חנויות האופניים בארץ התרוקנו כבר בסגר הראשון, והמפעלים בסין מתקשים להדביק את הקצב, עקב העלייה העולמית בדרישה לזוג גלגלים בלי מנוע ● "המכירות זינקו כי הספורט הזה היה מותר בסגר", אומר בעל חנות אופניים שנתקע בלי סחורה ● הספקים כמובן זיהו את ההזדמנות: "המחירים כבר עלו ב-15%, ואם לא יהיה עודף סחורה זה ימשיך לטפס"

עוד 1,568 מילים

הצטרפותם האפשרית של ראש עיריית תל אביב וראש עיריית מודיעין לזירת הפוליטיקה הארצית, מפיחה תקווה בקרב מצביעים שמאסו בנתניהו מימין (חיים ביבס) ומשמאל (רון חולדאי) ● אך מהלך פוליטי כפול כזה עלול להשיג אפקט הפוך לחלוטין, אם חולדאי יביא למחיקת מפלגות שמאל-מרכז קיימות וביבס ינהר לקואליציה הבאה של נתניהו

עוד 1,022 מילים ו-2 תגובות

ניגריה הם יורים גם במפגינים

בשנות ה-90 הוקמה בניגריה יחידת משטרה סודית, כדי להיאבק בפשע הגואה שם ● 20 שנה אחר כך, אש השוטרים מופנית כלפי צעירים מקומיים, שנורים למוות ברחובות ● לפחות 85 קורבנות כאלה נספרו שם ב-3 השנים האחרונות, כולם גברים עם ראסטות, ג׳ינסים קרועים וקעקועים - שנרצחו רק בשל המראה והמעמד הנמוך שלהם ● כעת שוטף את המדינה גל מחאה ענק, שבא לידי ביטוי גם בתרבות ובאמנות

עוד 2,537 מילים ו-1 תגובות

הקבינט עשוי לאשר פתיחת בתי כנסת ל-10 מתפללים

אהרן ברק: "ביהמ"ש לא צריך להיכנס לבונקר ולחכות לימים טובים" ● גלנט משנה כיוון: כיתות א'-ד' ילמדו ארבעה ימים בשבוע ● רגב וסמוטריץ התעמתו במליאה ● נתניהו ושגריר ארה"ב חתמו על הסכם לשיתוף פעולה מדעי בשטחים ● יו״ר ועדת סל התרופות: אם לא יהיה תקציב, לא נכניס תרופות חדשות לסל

עוד 57 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה