אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום רביעי, 1 פברואר 2023
 
טיל חימי

קמת הבוקר ולא קוראים לך אבי חימי? זו כבר סיבה טובה להתחיל את היום בחיוך ועם תקווה.

יו"ר לשכת עורכי הדין הודיע אתמול שהוא מתפטר מתפקידו בריאיון לגיא פלג בחדשות 12, אחרי שאיילה חסון מערוץ 13 חשפה שהוא תועד מענג את עצמו בשיחת וידאו עם עורכת דין שאף קיבלה ממנו המלצה להתמנות כשופטת.

עובדות המקרה הבסיסיות אינן שנויות במחלוקת, חימי עצמו מאשר אותן. שאלה פתוחה מרכזית היא האם האירוע שתועד בווידיאו היה חלק ממערכת יחסים ארוכת שנים, כפי שטען אתמול חימי, או שלא היתה שם הסכמה ולפיכך מדובר בעבירה פלילית של מעשה מגונה, כפי שטענה אתמול עורכת הדין.

יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי, בריאיון לגיא פלג בחדשות 12, 31 בינואר 2023 (צילום: צילום מסך, N12)
יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי, בריאיון לגיא פלג בחדשות 12, 31 בינואר 2023 (צילום: צילום מסך, N12)

האישה אמרה אתמול בריאיון לחסון: "היה שם בשיחת הווידיאו אדם בעל מעמד שמרשה לעצמו לנהוג באופן שבו מצופה מגברים שלא לנהוג בנשים תחת מרותם. נשים שזקוקות להם בהיבט המקצועי".

במשטרה אמרו אתמול כי הם בודקים את המקרה ומתייעצים עם פרקליטות המדינה, והעריכו כי לא יהיה מנוס מפתיחה בחקירה פלילית גם אם לא תוגש תלונה.

שאלה פתוחה אחרת היא השאלה המוסרית-משפחתית, שהיא שאלה שלא צריכה להעסיק את הציבור. "היינו מעת לעת ביחד, כשלתי ואני מתבייש להסתכל לאשתי ולבנותיי בעיניים", אמר אתמול חימי לחדשות 12, וניסה שוב ושוב – ללא הצלחה – להסיט את הדיון הציבורי לטענה שהוא נפל קורבן לסיכול ממוקד פוליטי, אחרי שהתייצב בראש המחאה הציבורית נגד המהפכה המשפטית.

"היינו מעת לעת ביחד, כשלתי ואני מתבייש להסתכל לאשתי ולבנותיי בעיניים"

על עניין אחד אין כל טעם להתווכח: מי שמשאיר תיעוד דיגיטלי שעלול להביך אותו אם ייחשף – לא רשאי יותר להגיש מועמדות לתחרות האדם הכי חכם בעולם.

 
הדור האבוד
תלמיד בתקופת הקורונה. אילוסטרציה (צילום: iStock)
תלמיד בתקופת הקורונה. אילוסטרציה (צילום: iStock)

תוצאות עידן הקורונה מתחילות להתבהר, ובאופן לא מפתיע הנפגעים הגדולים הם הילדים ובני הנוער.

דוח שהגישה אתמול המועצה לשלום הילד לנשיא המדינה יצחק הרצוג, צריך להדיר שינה מעיני כולנו. הוא מתאר תמונת מצב קשה באופן יוצא דופן בין השנים 2019 ל-2021, כלומר בשנות הקורונה:

  • עלייה של כ-19% בביקורי ילדים במחלקות הפסיכיאטריות;
  • עלייה של כ-39% בשיעור בני הנוער שאובחנו עם דיכאון;
  • עלייה של כ-33% בשיעור בני הנוער שאובחנו עם חרדה;
  • עלייה של כ-20% בשיעור בני הנוער שאובחנו עם הפרעות רגשיות;
  • עלייה של כ-56% (!) בשיעור בני הנוער שאובחנו עם הפרעות אכילה;
  • עלייה של כ-13% במספר הילדים ובני הנוער שפונו למיון בעקבות ניסיון התאבדות – וכ-40% מניסיונות ההתאבדות היו בקרב ילדים מתחת לגיל 14.

עלייה של כ-13% במספר הילדים שפונו למיון בעקבות ניסיון התאבדות – וכ-40% מניסיונות ההתאבדות היו מתחת לגיל 14

"השלכות הקורונה עדיין כאן, ובמלוא העוצמה. מה שלא יזכה לטיפול היום – יחרוץ את הדין מחר", אמרה עו"ד ורד וינדמן, מנכ"לית המועצה לשלום הילד עם פרסום הדו"ח והוסיפה "אסור שהמספרים האלה ייעלמו בתוך השיח הפוליטי".

למרבה הצער, סביר להניח שזה בדיוק מה שיקרה.

 
רוטמן נגד ההסתדרות
ח"כ שמחה רוטמן בישיבת ועדת החוקה בכנסת, 29 בינואר 2023 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)
ח"כ שמחה רוטמן בישיבת ועדת החוקה בכנסת, 29 בינואר 2023 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)

ח"כ שמחה רוטמן מהציונות הדתית הוא אחד הח"כים הפעילים, הבולטים והמשפיעים עד כה בכנסת הנוכחית. בתפקידו כיו"ר ועדת החוקה הוא מוביל בנחישות ובתקיפות את הדיונים המקדימים בהצעות החקיקה שמכונות "המהפכה המשפטית".

אתמול רוטמן הטיל פצצה נוספת, שמטרתה לשנות את מאזן הכוחות במשק ולהחליש את האפשרות להתנגד למהלכי השלטון.

רוטמן מציע להגביל את זכות השביתה. על פי הצעת החוק שלו, עובדים בתחומים חיוניים – חשמל, מים, שדות התעופה, נמלים, תחבורה ציבורית, בריאות, הבורסה לניירות ערך ובנק ישראל – לא יוכלו לשבות שביתת אהדה לנושא שאינו קשור ישירות למקום העבודה שלהם.

המטרה של הצעת החוק ברורה: לצמצם את כוחו של יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, שנתפס כשחקן חזק במשק, ונראה כמי שעלול לרתום את כוחה של ההסתדרות על מנת לנסות ולטרפד את ההפיכה המשפטית.

המטרה של הצעת החוק ברורה: לצמצם את כוחו של יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד

"קידום החקיקה הזאת", כותב הבוקר סמי פרץ ב"דה מרקר", "יחד עם הצעדים להפיכה משפטית והחלשת השידור הציבורי – הוא מהלך תלת זירתי לחיזוק כוחה של הממשלה מול שלושה מוקדי כוח שהיא סימנה: מערכת המשפט, ההסתדרות והתקשורת".

 
הספינים של נתניהו
בנימין נתניהו מתראיין בסי-אן-אן, 31 בינואר 2023 (צילום: צילום מסך, סי-אן-אן)
בנימין נתניהו מתראיין בסי-אן-אן, 31 בינואר 2023 (צילום: צילום מסך, סי-אן-אן)

נאמן למדיניות שלו לא להתראיין לתקשורת הישראלית (במיוחד אם היא לא בעדו), ראש הממשלה בנימין נתניהו העניק הלילה ריאיון נרחב בארצות הברית לג'ייק טפר בסי-אן-אן.

שגריר ארצות הברית לשעבר בישראל, מרטין אינדיק, צפה בריאיון והעלה בטוויטר רשימת ספינים (או שמא שקרים?) שראש הממשלה השמיע בריאיון:

  • נתניהו טען שההסכמים שחתם עם איחוד האמירויות, בחריין ומרוקו היו "שלום תמורת שלום" וכי לא היה תשלום אחר תמורתן. אינדיק מזכיר שלמעשה, נתניהו שילם תמורת ההסכם עם האמירויות בהתחייבות לא לספח שטחים בגדה המערבית ובהסכמה שארה"ב תמכור להם מטוסי F-35.
  • הוא טען שהפלסטינים מעולם לא קיבלו את זכותה של ישראל להתקיים, בעוד שאש"ף כבר הכירה בכך בספטמבר 1993.
  • נתניהו טען שארצות הברית לקחה "חלק עצום" של אספקה צבאית של ישראל והעבירה לאוקראינה – בעוד שלמעשה מדובר באספקה צבאית של ארה"ב שהוחזקה בישראל.

ועוד כהנה וכהנה. "נתניהו לא איבד כלום מיכולותיו לעשות ספין מכל דבר", כתבה אינדיק.

 
הכנות של ניק קייב
ניק קייב (צילום: Moviestore Collection via Alamy)
ניק קייב (צילום: Moviestore Collection via Alamy)

ניק קייב מפרסם בשנים האחרונות בלוג יוצא דופן בכנותו בשם "יומני היד האדומה", שבו הוא עונה בפתיחות על שאלות שנשלחות עליו, שחלקן דורשות ממנו חשיפה רגשית אמיצה.

אתמול פרסם קייב שאלה ששלח אליו בחור בשם ארמין מארצות הברית, שביקש שקייב יסביר לו מתי ולמה הוא הפך להיות היפי שמקדם שמחה, אהבה ושלום בעולם. הוא הוסיף – בהתרסה לא מוסתרת – "לאן נעלמו הזעם, הכעס, השנאה?" ושאל מתי קייב הפך ל"מין מטיף זקן שלא מפסיק לחפור במיסה של יום ראשון בכנסייה?"

קייב, כדרכו, לא התחמק וענה בפתיחות ובכנות:

"דברים השתנו אצלי מאז שבני הראשון מת. השתניתי. לטובה או לרעה. הזעם שאת כותבת עליו איבד את הקסם שהיה לו עליי… שנאה הפסיקה לעניין אותי… הרגשות האלה היו כמו עור מת, שהייתי חייב להשיל מעליי… חשתי צורך פתאומי ודחוף להושיט את ידי כדי לסייע לעולם היפהפה והנורא הזה, במקום להמשיך ולשפוט אותו".

מומלץ מאוד לחזור אחורה ולקרוא פוסטים קודמים של קייב בבלוג השאלות ותשובות הנדיר שלו. הם מצטברים לאחד המעשים הספרותיים היפים של תקופתנו.

 
השלג הגיע
החרמון מכוסה שלג בפברואר 2022. בקרוב שוב? (צילום: גילי יערי/פלאש90)
החרמון מכוסה שלג בפברואר 2022. בקרוב שוב? (צילום: גילי יערי/פלאש90)

קשה להאמין שאנחנו כבר ב-1 בפברואר ורק עכשיו החורף הואיל בטובו לקפוץ לביקור.

גם היום יהיה גשום וסוער, מאצבע הגליל ועד צפון הנגב. בחרמון צפוי לרדת שלג כבד. אתר החרמון נסגר אתמול ויהיה סגור גם היום בשל הסערה. במפלס התחתון עמד אתמול גובה השלג על כשבעה סנטימטרים.

היום בערב צפוי לרדת שלג גם בצפון הגולן. המערכת החורפית צפויה להימשך אל תוך סוף השבוע ולהימשך גם בתחילת השבוע הבא.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה