אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שלישי, 14 פברואר 2023
 
הקרב על הדמוקרטיה

עשרות אלפי דגלי ישראל הקיפו אתמול את משכן הכנסת, בהפגנת מחאה מרשימה נגד המהפכה החוקתית שנרקמה באותה שעה בתוך הפרלמנט הישראלי.

הפגנת ענק מול משכן הכנסת נגד המהפכה המשפטית, 13 בפברואר 2023 (צילום: AP Photo/Ohad Zwigenberg)
הפגנת ענק מול משכן הכנסת נגד המהפכה המשפטית, 13 בפברואר 2023 (צילום: AP Photo/Ohad Zwigenberg)

בקהל אפשר היה לפגוש שמאלנים ותיקים כמו בני בגין, שהגיע עם נכדו, שהוא גם נינו של מייסד תנועת "חרות", מנחם בגין. על הבמה נאם השמאלן הידוע משה (בוגי) יעלון, ומעל דוכן הכנסת הבטיח ח"כ דוד אמסלם, שצפוי להתמנות בקרוב לשר במשרד המשפטים הממונה על זוטות במשרד:

"המהפכה תקרה, מי שיעבור על החוק יישב בכלא. המאבק הוא לא על חוקים, אלא על האם האליטה תמשיך לנהל את המדינה".

באותו זמן נערך בוועדת החוקה של הכנסת אחד הדיונים הסוערים בתולדות המשכן, ובתום מהומה שבעקבותיה הוצאו מהדיונים 20 חברי כנסת – שזעמו על כך שיו"ר הוועדה, ח"כ שמחה רוטמן, לא מאפשר דיון אמיתי – אושרו לקריאה ראשונה הצעות חוק שיאפשרו לקואליציה לבחור לבדה שופטים וימנעו מבג"ץ להתערב בחוקי יסוד.

 
בניגוד לניגוד העניינים
ראש הממשלה המיועד נתניהו עם יו
ראש הממשלה המיועד נתניהו עם יו"ר הכנסת יריב לוין, 13 בדצמבר 2022 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש אתמול מהיועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה אישור מיוחד לעסוק ב"הצעת ההידברות" של הנשיא יצחק הרצוג. בקשתו נדחתה.

נתניהו ביקש מהיועצת המשפטית לממשלה אישור מיוחד לעסוק ב"הצעת ההידברות" של הנשיא. בקשתו נדחתה

הסדר ניגוד העניינים שעליה חתם ראש הממשלה ב-2020 מונע ממנו – לכאורה – לעסוק בשינויים במערכת המשפט. ברור לכל בר דעת, שמדובר לכל היותר במראית עין. רק אתמול נועד נתניהו לפגישה ארוכה של כמה שעות עם שר המשפטים יריב לוין. על פי הודעות הדוברים של השניים, בפגישה לא עלו כלל נושאים הנוגעים למערכת המשפט.

על מה כן דיברו, ביום כזה, ראש הממשלה ושר המשפטים? אולי על המתנות היפות שהם מתכוונים להעניק הבוקר לנשותיהם לכבוד ואלנטיינז דיי. אולי על הציפיות לקראת חזרתה של ליגת האלופות הערב.

בכל מקרה – מי שעדיין לא הבין כמה מופרך ולא סביר המצב שבו אדם הנאשם בפלילים מכהן כראש ממשלה, קיבל עוד המחשה.

 
חומת מגן 3
סמ"ר אסיל סוועאד, שנהרג בפיגוע במחסום שועפט בירושלים, 13 בפברואר 2023
סמ"ר אסיל סוועאד, שנהרג בפיגוע במחסום שועפט בירושלים, 13 בפברואר 2023

כל מי שתומכים ביוזמת השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר,להציף את רחובות ישראל בנשק, כדי שאזרחים חמושים יוכלו בעת הצורך לירות ולהרוג מחבלים, צריכים לזכור גם את סמ"ר אסיל סוועאד.

סוועאד, בן 22, שוטר משמר הגבול מהכפר חוסנייה, עלה אתמול לבצע בידוק בטחוני באוטובוס שעצר במחסום שועפט. ילד בן 13 שישב באוטובוס שלף סכין ודקר אותו. מאבטח אזרחי שהיה לצדו של סוואעד, ירה לעבר הנער אבל פגע בסוועאד והרג אותו.

מקרים טראגיים כאלה יהיו יותר ויותר שכיחים, ככל שיהיו יותר כלי נשק בידי אנשים לא מיומנים.

מקרים טראגיים כאלה יהיו יותר ויותר שכיחים, ככל שיהיו יותר כלי נשק בידי אנשים לא מיומנים

גל הטרור הנוכחי כבר זכה לכינוי "טרור הנערים", על שם גילם הצעיר של הדוקרים. איך מתמודד איתו השר לביטחון לאומי, שהכריז רק לפני ארבעה ימים על מבצע "חומת מגן 2"?

הוא ממשיך להפציץ את כלי התקשורת בהודעות, כפי שעשה תמיד, והוא גם הורה לשירות בתי הסוהר להקציב זמן מקלחת של ארבע דקות לכל אסיר בטחוני. החלטה נועזת, שבלי ספק תחזק את המשילות.

 
יהיה פה אמריקה
חנות נשק בארה"ב. אילוסטרציה (צילום: AP Photo/Andrew Selsky)
חנות נשק בארה"ב. אילוסטרציה (צילום: AP Photo/Andrew Selsky)

מי שרוצה באמת להציץ אל העתיד שבו רחובות ישראל יוצפו בנשק, מוזמן להסתכל מה קורה אצל ידידתנו הגדולה שמעבר לים, ארצות הברית.

הבוקר (שעון ישראל) נהרגו לפחות שלושה אנשים ונפצעו לפחות חמישה באירוע ירי באוניברסיטת מישיגן. אירועי ירי כאלה הם עניין של שגרה באמריקה, ומתרחשים שם כמעט מדי יום, וגובים את חייהם של אלפי בני אדם.

הזכות לשאת נשק נחשבת לזכות יסוד, המעוגנת בחוקה האמריקאית. השמרנים בארצות הברית מסרבים להגביל אותה ובני דמותם בישראל מבקשים עכשיו להרחיב אותה. שיהיה לנו בהצלחה.

 
ליגת האלופות חוזרת
ליאו מסי וקיליאן אמבפה בגמר המונדיאל בקטאר, 18 בדצמבר 2022 (צילום: AP Photo/Manu Fernandez)
ליאו מסי וקיליאן אמבפה בגמר המונדיאל בקטאר, 18 בדצמבר 2022 (צילום: AP Photo/Manu Fernandez)

אחרי פגרה ארוכה וחריגה בעקבות המונדיאל החורפי בקטאר – ליגת האלופות חוזרת הערב לסיבוב הראשון של משחקי שמינית הגמר.

במשחק המסקרן ביותר ייפגשו אלופת צרפת, פ.ס.ז', ואלופת גרמניה, באיירן מינכן. כל העיניים יהיו, מטבע הדברים, על לאונל מסי, אלוף העולם החדש. שותפו להתקפת המחץ של קבוצת המיליונרים מפריז, קיליאן אמבפה, סובל מפציעה, ולא בטוח שיוכל לשחק הערב.

במשחק שמינית הגמר השני הערב ייפגשו מילאן וטוטנהאם.

 
אהבה לכולם
רבקה אהרונסון ואבשלום פיינברג (צילום: הספרייה הלאומית)
רבקה אהרונסון ואבשלום פיינברג (צילום: הספרייה הלאומית)

היום 14 בפברואר, יום האהבה הבינלאומי, שאיכשהו התגנב בשנים האחרונות גם ללוח השנה הישראלי. אמנם היה לנו עוד קודם יום אהבה משלנו, ט"ו באב, עם מנהגים ומסורות מקומיות יפים – אבל כנראה שאי אפשר היה לעמוד בשנים האחרונות בפני מכבש הלחצים המסחרי, שקיבל תהודה עצומה ברשתות החברתיות, עד שחג הלבבות והשוקולדים ומבצעי ההנחות נכנס סופית למחזור הדם המקומי.

אי אפשר היה לעמוד בשנים האחרונות בפני מכבש הלחצים המסחרי, עד שחג הלבבות והשוקולדים נכנס סופית למחזור הדם המקומי

אבל למה לצקצק מול התופעה, אם אפשר להשתמש בה כדי להפיץ עוד קצת אהבה בעולם? יחצ"ן עם חוש היסטורי מסר הבוקר ל"ידיעות אחרונות" מכתב שכתב אבשלום פיינברג במרץ 1911 אל אהובתו, רבקה אהרונסון.

המכתב יועמד בקרוב למכירה פומבית (וזו, מן הסתם, הסיבה שהוא מתפרסם הבוקר), והוא כולל את השורות הנבואיות המפעימות הבאות:

"ושוב מנקרות מחשבות במוחי. יושבת את על ההר, רק 15 קילומטר מפה, ובכל זאת אי-אפשר מוחלט הוא למעני לדעת מה את עושה ברגע הזה. לדעת בדיוק, לראות ולהרגיש. יכול להיות כי בעוד שנה או שנתיים ימציא איזה איש מכונה אשר על ידה ועל פי חוקי פיזיקה פשוטים יהיה אפשר לראות ולשוחח עם אנשים שיהיו רחוקים אלפי קילומטר איש מרעהו. והלב והרצון שאנו כה מגדלים אותם אינם יכולים כלום וכלום. בין שני רגעים חיים אנו. שם האחד: עבר. שם השני: עתיד".

 
עוד כותרות
  • לוחם גולני נשפט לעשרה ימי מחבוש ועשוי להיות מודח מתפקידי לחימה, אחרי שהיכה פעיל פלסטיני בחברון. מאחר שמדובר במציאות שכיחה יחסית, מותר לתמוה למה דווקא הלוחם הזה קיבל עונש חריג יחסית. התשובה: הארוע התרחש כולו מול מצלמותיו של כתב "ניו יורקר" לורנס רייט, שאף שיתף את המראות עם עשרות אלפי עוקביו בטוויטר.
  • למי, למי יש יותר רולקס: דודי אמסלם רק קיבל משרה מיניסטריאלית, וכבר חזר לסורו, עם נאום אגרסיבי ומתלהם אתמול בכנסת – ובמהלכו, אמסלם דיבר בזלזול על "שעוני הרולקס של כל המפגינים". אלא שבאותו זמן, הוא עצמו ענד שעון בשווי של 25 אלף שקל.
  • קורונה אאוט – מרבורג אין: נגיף הדומה לאבולה התגלה בגינאה המשוונית, שם הוא כבר הרג תשעה בני אדם. ארגון הבריאות העולמי באפריקה שיבח את התגובה המהירה של השלטונות, שסגרו את הגבולות ובודדו בני אדם נוספים החשודים כנדבקים. אבל אנחנו כבר היינו בסרט הזה ויודעים שברגעים אלה ממש, קוף חמוד נמצא על אונייה בדרך למערב, שם דסטין הופמן ינהל מרוץ אחר חיסון בזמן שאשתו היפה, שנדבקה בנגיף, תגסוס בחדר מבודד.
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה