אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום ראשון, 5 פברואר 2023
 
אין שיעורים

אם אתם הורים לתיכוניסטים, השארתם אותם הבוקר לישון בבית. רובם יתעוררו, כמנהג המתבגרים, לקראת הצהריים, ואז יפשטו על המקרר וייבלעו עד הלילה ברשתות החברתיות או במשחקי המחשב שלהם.

בתי הספר התיכוניים בכל הארץ שובתים היום, במחאה על מה שיו"ר ארגון המורים רן ארז הגדיר אתמול "הסחבת של משרדי האוצר והחינוך במשא ומתן על הסכם השכר החדש של המורים". ארגון המורים דורש ששכרו של מורה מתחיל יעמוד על 12 אלף שקל בחודש.

תיכוניסטים בכיתה. אילוסטרציה (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)
תיכוניסטים בכיתה. אילוסטרציה (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)

אם אתם אכן הורים לתיכוניסטים, אתם מן הסתם יודעים שטענות ארגון המורים אינן מופרזות: מורים רבים נטשו את המערכת ולא חזרו אליה אחרי משבר הקורונה, ובתי ספר רבים מתקשים למלא את השורות ולאייש את כל הכיתות ואת כל מקצועות הלימוד.

אם אתם אכן הורים לתיכוניסטים, אתם מן הסתם יודעים שטענות ארגון המורים אינן מופרזות

משרד האוצר מסר בתגובה על הודעת השביתה כי "המשרד מצר על ההתנהלות התמוהה וחסרת תום הלב של ארגון המורים". מהנהגת ארגון ההורים נמסר, כי ההורים תומכים בהעלאת שכר המורים אך "מתנגדים לפגיעה בתלמידים".

תלמידי התיכון הם אלו ששנות חטיבת הביניים שלהם חפפו למשבר הקורונה, כך שהם רגילים להישאר בבית. תגובתם לא נמסרה. סביר להניח שהם עדיין ישנים.

 
שובו של דין רודף
ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני המראתו מפריז חזרה לישראל, 4 בפברואר 2023 (צילום: צילום מסך מווידיאו של איתמר אייכנר בטוויטר)
ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני המראתו מפריז חזרה לישראל, 4 בפברואר 2023 (צילום: צילום מסך מווידיאו של איתמר אייכנר בטוויטר)

הנושא שמעסיק היום את תוכניות האקטואליה ברדיו ובטלוויזיה, ויפרנס אינספור דיונים צעקניים, ואולי אף צרחניים, הוא האם נשקפת סכנה לחייו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כתוצאה מאיומים שונים שפורסמו בסוף השבוע ברשתות החברתיות.

לפני שעזב את צרפת בדרכו חזרה לישראל, הצהיר נתניהו בפתח מטוס אל על:

"בשבועות האחרונים אנחנו עדים לגל גובר של הסתה. מדי יום נחצים גבולות. נדמה היה שכל הגבולות נחצו באיומים על נבחרי ציבור ועליי, אבל מסתבר שלא – היום שמענו וחזינו באיום לרצח. איום מפורש לרצח של ראש ממשלה בישראל".

העילה להודעה החריפה: טייס חיל האוויר לשעבר, אל"מ (מיל') זאב רז, שיתף בעמוד הפייסבוק שלו את דבריו של עו"ד דוד חודק, שאמר בכנס של לשכת עורכי הדין "אם מישהו יכריח אותי לחיות בדיקטטורה ולא תהיה לי ברירה – לא אהסס להשתמש באש חיה".

אל"מ (מיל.) זאב רז ב-2012 (צילום: ויקיפדיה)
אל"מ (מיל.) זאב רז ב-2012 (צילום: ויקיפדיה)

"מפליאה אותי מתינות הניסוח של חודק", כתב רז, "אם יקום ראש ממשלה וייטול לעצמו סמכויות דיקטטוריות, ראש הממשלה הזה הוא בן מוות. פשוט כך. יחד עם שריו ועושי דברו. גם לנו צריך להיות דין רודף. דין הרודף שלי אומר: אם על ארצי השתלט אדם, זר או ישראלי, ומנהיג אותה באופן לא דמוקרטי, חובה להרוג אותו".

זאב רז היה, בין היתר, הטייס שהוביל את תקיפת הכור בעיראק ב-1981. הדברים הקשים שכתב עוררו גל של גינויים מקיר לקיר, מהקואליציה ומהאופוזיציה.

גם רז עצמו כבר הצטרף למגנים – מחק את הפוסט וכתב שאינו מזדהה עם הדברים שהוא עצמו פרסם. זה כנראה לא יחסוך לו ביקור במשרדי להב 433, שם כבר נפתחה חקירה בחשד להסתה לאלימות.

 
קוסטקו כחול לבן?
מרכז קוסטקו בפיטסבורג. אילוסטרציה (צילום: P Photo/Gene J. Puskar)
מרכז קוסטקו בפיטסבורג. אילוסטרציה (צילום: P Photo/Gene J. Puskar)

שר האוצר, בצלאל סמוטריץ' מחפש פתרונות יצירתיים ליוקר המחייה בישראל. עד שהם יתממשו, הוא מקדם אותם בתקשורת המקומית.

ב"ישראל היום" מפרסמים הבוקר, כי סמוטריץ' פנה לאחרונה לבעלי רשת "קוסטקו" האמריקאית והציע להם לפתוח סניפים בישראל, כדי לשפר את התחרות בענף המזון, שסובל מריכוזיות גבוהה וממיעוט שחקנים.

"קוסטקו" היא רשת חנויות הסיטונאות הגדולה ביותר בארה"ב, והתשיעית בגודלה בעולם. היא מפעילה מאות חנויות בצפון אמריקה, אוסטרליה, יפן, ספרד ועוד. היא נחשבת לרשת המזון השנייה בגודלה בעולם אחרי "וולמארט".

"קוסטקו" היא רשת חנויות הסיטונאות הגדולה ביותר בארה"ב, והתשיעית בגודלה בעולם

במכתב ששלח סמוטריץ' למנהלי "קוסטקו" הוא כתב, בין היתר: "הממשלה בישראל הציבה לעצמה להעלות את התחרות הישראלית בשוק המזון. זה יהיה הישג גדול אם ייכנסו שחקנים בינלאומיים כמו החברה שלך".

סמוטריץ' סיכם את מכתבו בכך שהוא מצפה לדון עם ראשי "קוסטקו" בביקורו הבא בארה"ב – ועד שזה יקרה, שלח ליתר ביטחון העתק ל"ישראל היום".

 
בסרגליק נשבר
עו"ד אייל בסרגליק בריאיון לחדשות 12, 2 בפברואר 2023 (צילום: צילום מסך, N12)
עו"ד אייל בסרגליק בריאיון לחדשות 12, 2 בפברואר 2023 (צילום: צילום מסך, N12)

השבוע האחרון היה שבוע שעו"ד אייל בסרגליק ינסה לשכוח.

אחרי שהתפרסם כי גבה ממשפחת וולקוב מחולון סכום מופרז ומופרך של 585 אלף שקלים, מצא עצמו העו"ד השאפתן – שרואה עצמו מועמד להיות יו"ר לשכת עורכי הדין – תחת מתקפה תקשורתית מכל הכיוונים, שבשיאה הגיע לאולפן חדשות 12 להופעה שעוד תילמד בקורסים לניהול משברים תקשורתיים כדוגמה ל"מה אסור לעשות בשום אופן".

בסוף השבוע הבין בסרגליק שהדרך היחידה לשקם מעט מכבודו העצמי והמקצועי היא להחזיר את כל הסכום שגבה. בסרגליק השיב למשפחת וולקוב 575 אלף שקל והודיע כי יתרום את עשרת אלפי השקלים הנותרים ל"מטרה ציבורית ראויה".

בסוף השבוע הבין בסרגליק שהדרך היחידה לשקם מעט מכבודו העצמי והמקצועי היא להחזיר את כל הסכום שגבה

לנה וולקוב, אלמנתו של יורי וולקוב שנרצח, מסרה בתגובה: "אני בשוק שהוא מחזיר את הכסף. כל הכבוד. עם ישראל חיבק אותי".

 
סופו של הבלון
בלון הריגול הסיני מיורט מעל שמי דרום קרולינה בארצות הברית (צילום:  Casual Photoholic, אינסטגרם)
בלון הריגול הסיני מיורט מעל שמי דרום קרולינה בארצות הברית (צילום:  Casual Photoholic, אינסטגרם)

ארה"ב עקבה לאורך כל סוף השבוע אחרי בלון ענק – שגודלו כגודל של כשלושה אוטובוסים – שריחף מעל המדינה וכונה "בלון ריגול סיני".

אתמול, אחרי שלוש יממות שבמהלכן ריחף הבלון באוויר ולא יורט מחשש שחלקיו יפגעו באזרחים, הוא הופל מעל הים, סמוך לחופי דרום קרולינה.

אחרי שלוש יממות שבמהלכן ריחף באוויר ולא יורט מחשש שחלקיו יפגעו באזרחים, הבלון הסיני הופל מעל הים, סמוך לדרום קרולינה

משרד החוץ בבייג'ינג טען במספר הצהרות כי "סין מעולם לא הפרה את המרחב האווירי של אף מדינה ריבונית" וכי מדובר בבלון לחיזוי מזג האוויר, שסטה ממסלולו והגיע לארה"ב בטעות.

אחרי שארה"ב פוצצה את הבלון, הסינים הנעלבים הגיבו: "ביקשנו לטפל בארוע באופן רגוע ומקצועי, אבל ארצות הברית התעקשה להשתמש בכוח ובאופן מוגזם".

לפי גורמים בפנטגון שהתבטאו בנושא, הבלון נדד מסין לאלסקה, עבר משם לצפון מערב קנדה, ומשם עבר את הגבול והתמקם מעל מונטנה, שם זוהה לראשונה, לפני שנדד דרומה למיזורי ומשם לדרום קרולינה.

בסי-אן-אן אף מצטטים מקורות בפנטגון שחשפו כי זו אינה הפעם הראשונה שבלון ריגול של סין עובר בשמי ארה"ב – במהלך כהונתו של הנשיא דונלד טראמפ, נתפסו שלושה בלונים כאלה שפשוט לא הגיעו לכותרות.

 
סיפוח תת-קרקעי
מנהרה של חברת "בורינג" של אילון מאסק במרכז הכנסים בלאס וגאס, יוני 2021 (צילום: AP Photo/John Locher)
מנהרה של חברת "בורינג" של אילון מאסק במרכז הכנסים בלאס וגאס, יוני 2021 (צילום: AP Photo/John Locher)

שלום ירושלמי חושף בזמן ישראל כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכנן להציף את הגדה המערבית ברשת מנהרות שיבטיחו רצף טריטוריאלי תת-קרקעי בין ההתנחלויות, כמו גם בין היישובים הפלסטיניים.

את הרעיון למערכת המנהרות נתניהו שואב מהחזון של אילון מאסק, שהקים את חברת "בורינג" המציעה כריית כבישים מהירים תת-קרקעיים כדי לפתור את מצוקת הפקקים.

נתניהו הציג את התוכנית הזו בפגישתו בצרפת עם אנשי עסקים (לדברי אנשי רה"מ, בחדר ישבה קבוצת מיליונרים שהונם הכולל נאמד ב-150 מיליארד דולר). לשיטתו של ראש הממשלה, מערכת המנהרות גם תאפשר דה-פקטו לספח את ההתנחלויות באמצעות חיבורם לישראל שבתוך הקו הירוק.

לשיטתו של ראש הממשלה, מערכת המנהרות גם תאפשר דה-פקטו לספח את ההתנחלויות באמצעות חיבורם לישראל שבתוך הקו הירוק

כדאי אולי לזכור, עם זאת, שהמטרו בגוש דן עדיין לא תקוע בשלב החקיקה, רכבת הקליע מאילת עדיין לא תוכננה, וגם האי מול חופי עזה נישא באוויר כמו בלון ריגול סיני בשמי ארה"ב.

 
עוד כותרות
יו"ר הכנסת לשעבר, שבח וייס ז"ל (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
יו"ר הכנסת לשעבר, שבח וייס ז"ל (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
  • שבח וייס, מי שהיה יו"ר הכנסת ה-13, שגריר ישראל בפולין ויו"ר יד ושם, הלך בשבת לעולמו בגיל 87. וייס ייקבר היום בשעה 14:30 בחלקת גדולי האומה בהר הרצל, בטקס הלוויה ממלכתי.
  • הקואליציה מתכננת לפצל את החקיקה על הרפורמה המשפטית של שר המשפטים יריב לוין – ולהביא להצבעה ראשונה רק את החלק העוסק בוועדה לבחירת שופטים. כך מדווח הבוקר זאב קם בכאן ב'.
  • אין קסמים בלי מחיר: אחרי שתרופת ההרזייה אוזמפיק הפכה לטרנד החם בישראל ובעולם, מתבררות כעת תופעות הלוואי שמגיעות עמה בטווח האורך. תחקיר של ה"ניו יורק טיימס" מגלה כי התרופה גורמת להזדקנות מואצת של הפנים. בקרב הרופאים כבר ניתן שם לתופעה: "פרצוף אוזמפיק".
  • ריטה ורמי קלינשטיין הפכו בסוף השבוע לסבתא וסבא: בתם משי ילדה בן בכור.
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה