אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום חמישי, 23 פברואר 2023
 
בדרך להתנגשות

אחרי שבוע שבו היינו ממוקדים בהתגברות, הידברות ונבצרות, מתקרב סוף שבוע שבו נהיה כנראה ממוקדים בהתנגשות.

על פי הודעת דובר צה"ל, מטוסי חיל האוויר תקפו לפנות בוקר מתחמים של החמאס ברצועת עזה, בתגובה לירי שש רקטות מהרצועה לעבר אשקלון, שדרות ויישובי עוטף עזה. כיפת ברזל יירטה חמש מהרקטות, והרקטה השישית נפלה בשטח פתוח.

להתחממות הגזרה בדרום קדם אתמול בוקר של קרב בשכם, שבסיומו נהרגו 11 פלסטינים ומעל מאה נפצעו. אמיר בר-שלום, הפרשן הצבאי של זמן ישראל, כותב הבוקר כי הפעולה החריגה אתמול בשכם התרחשה לאור יום בגלל מידע מודיעיני מדויק והזדמנות מבצעית שאסור היה לפספס.

פלסטינים מתעמתים עם כוחות צה"ל במרכז הקסבה של שכם (צילום: Nasser Ishtayeh/Flash90)
פלסטינים מתעמתים עם כוחות צה"ל במרכז הקסבה של שכם (צילום: Nasser Ishtayeh/Flash90)

למבצע קדמו מסרים שישראל העבירה למבוקשים שהסתתרו בשכם, כי חיילי צה"ל לא יפגעו בהם אם יסגירו את עצמם. מסרים ברוח דומה הועברו גם לרשות הפלסטינית, שכזכור הודיעה על הפסקת שיתוף הפעולה עם ישראל, אחרי הפעולה הצבאית בג'נין בחודש שעבר.

"לא כך קיוו בירושלים להגיע לישורת האחרונה לפני רמדאן נפיץ", כותב בר-שלום, "ישראל מודאגת פחות מהאיומים מעזה – והרבה יותר מהנעשה ביהודה ושומרון, כל שכן בירושלים".

"ישראל מודאגת פחות מהאיומים מעזה והרבה יותר מהנעשה ביו"ש, כל שכן בירושלים"

 
כאן שביתה
כיתת לימוד ריקה בבית ספר יסודי בתל אביב בעקבות שביתת ארגון המורים ב- 19 ביוני 2022 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש 90)
כיתת לימוד ריקה בבית ספר יסודי בתל אביב בעקבות שביתת ארגון המורים ב- 19 ביוני 2022 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש 90)

בלגן רב צפוי היום במקומות רבים בארץ, בעקבות שביתת מחאה של יום אחד עליה הכריז מרכז השלטון המקומי.

בערים הרבות שיצטרפו לשביתה, יושבתו רוב מוסדות החינוך (למעט החינוך המיוחד), לא יינתן שירות בעירייה, לא תיאסף אשפה ולא יחולקו דוחות חניה.

הגנים ובתי הספר היסודיים לא אמורים להצטרף לשביתה, אבל הסייעות – שהן עובדות של הרשויות המקומיות – דווקא כן, והסתדרות המורים כבר הודיעה שלא תאפשר לפתוח גני ילדים בלי נוכחות של הסייעות.

יש גם רשויות מקומיות שלא יצטרפו לשביתה – בהן ירושלים, קריית גת, פתח תקווה והערים החרדיות – כך שמומלץ להתעדכן ברשות המקומית שבה אתם גרים מה מצבכם הבוקר, ואם אתם יכולים לחנות ללא חשש באדום-לבן.

מומלץ להתעדכן ברשות המקומית שבה אתם גרים מה מצבכם הבוקר, ואם אתם יכולים לחנות ללא חשש באדום-לבן

מרכז השלטון המקומי הכריז על השביתה ביום שני בשל "חודשים של סחבת וחוסר מוכנות" מצד משרד האוצר במגעים לקראת תקציב המדינה. טוב, הייתה הפיכה משטרית לקדם בשבועות האחרונים, עם כל הכבוד לסייעות בגני הילדים.

 
הנגיד מודאג
ראש הממשלה בנימין נתניהו לצד שר האוצר בצלאל סמוטריץ', שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ"ל רב אלוף הרצי הלוי בישיבה בה סוכמה תוכנית  רב-שנתית למערכת הביטחון וצה"ל, במסגרת תקציב המדינה. 22 בפברואר 2023 (צילום: משרד ראש הממשלה)
ראש הממשלה בנימין נתניהו לצד שר האוצר בצלאל סמוטריץ', שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ"ל רב אלוף הרצי הלוי בישיבה בה סוכמה תוכנית רב-שנתית למערכת הביטחון וצה"ל, במסגרת תקציב המדינה. 22 בפברואר 2023 (צילום: משרד ראש הממשלה)

על רקע השביתה ברשויות המקומיות, תתכנס הבוקר הממשלה לישיבה מיוחדת כדי לדון ולאשר תקציב דו-שנתי לשנים 2023-2024.

המטרה המוצהרת היא לסיים את ההצבעות על התקציב עד מחר בבוקר, אבל זו נראית משימה בלתי אפשרית, כשמביאים בחשבון את המחלוקות הרבות של שרי הממשלה עם משרד האוצר. לדוגמה: השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר דורש תוספת תקציב אדירה של 14 מיליארד שקל שהובטחה לו בהסכמים הקואליציוניים, ומאיים בפירוק הממשלה אם לא יקבל אותה.

בן-גביר דורש תוספת של 14 מיליארד שקל שהובטחה לו בהסכמים הקואליציוניים, ומאיים בפירוק הממשלה אם לא יקבל אותה

מצד שני, אמש באישון לילה הודיעו ראש הממשלה, שר האוצר, שר הביטחון והרמטכ"ל על הגעתם להסכמות על תוכנית רב-שנתית למערכת הביטחון ולצה"ל במסגרת תקציב המדינה.

מרב ארלוזורוב כותבת הבוקר ב"דה מרקר" כי הכלכלנית הראשית במשרד האוצר שירה גרינברג צפויה להתריע בישיבת הממשלה מפני הסכנה שנשקפת לתקציב המדינה בשל ההפיכה המשטרית. אם היא תעשה את זה, אולי כדאי לה לעדכן את הלינקדאין שלה ולהתחיל לשלוח קורות חיים למכרים שונים.

גם בבנק ישראל עוקבים בדאגה רבה אחרי ההתפתחויות הכלכליות. אתמול כינס נגיד הבנק, פרופ' אמיר ירון – שנמצא בימים האחרונים תחת התקפות פוליטיות – את "הוועדה ליציבות פיננסית" לדיון שלא מן המניין על הטלטלה הכלכלית שעוברת על ישראל, היחלשות השקל, והשפעת המהפכה החוקתית על יציבות המשק.

 
מחאה תחת מעקב
הפעיל החברתי קוסטה בלאק בהפגנות נגד ממשלת נתניהו, קיץ 2020 (צילום: רפי מיכאלי)
הפעיל החברתי קוסטה בלאק בהפגנות נגד ממשלת נתניהו, קיץ 2020 (צילום: רפי מיכאלי)

פעילי מחאה רבים חושדים כבר זמן רב שהם תחת מעקב משטרתי. כעת מתברר כי החששות שלהם היו מבוססים.

בהפגנות שנערכו השבוע נעצרו לחקירה שני פעילי מחאה בולטים – אבי מויאל וקוסטה בלאק – ובחקירתם הוצגו להם צילומים שונים מהם עולה כי היו נתונים תחת מעקב בשבועות האחרונים. שניהם שוחררו בתנאים מגבילים ונאסר עליהם ליצור קשר זה עם זה.

בחקירתם הוצגו להם צילומים שונים מהם עולה כי היו נתונים תחת מעקב בשבועות האחרונים

בנוסף זימנה המשטרה לחקירה את לימור מויאל, אשתו של אבי מויאל, גם היא פעילה מרכזית בגופי המחאה, בחשד ל"סיכון שלום הציבור" – אולם החקירה בוטלה ברגע האחרון.

המשטרה ביקשה להוציא צו המרחיק את קוסטה בלאק מירושלים ל-30 יום, אבל בית משפט השלום דחה את הבקשה וקבע כי אין הצדקה לתנאי שחרור כאלה.

פעילי המחאה משוכנעים שמדובר במגמה שתלך ותחריף בשבועות הקרובים, של הפעלת כוחות משטרה לריסון מחאה לגיטימית של אזרחים נורמטיביים נגד החלטות הממשלה.

 
מהדקים שליטה
בניין הספרייה הלאומית בגבעת רם, ירושלים (צילום: אסף פינצ'וק/הספרייה הלאומית, ויקיפדיה)
בניין הספרייה הלאומית בגבעת רם, ירושלים (צילום: אסף פינצ'וק/הספרייה הלאומית, ויקיפדיה)

סיסמת הקרב של הממשלה הנוכחית היא "מה שווה X אם אנחנו לא שולטים בו". צו השעה הוא נאמנות מוחלטת לשלטון. כך, למשל, מקדם כעת שר החינוך יואב קיש יוזמה להדחת חברי הדירקטוריון של הספרייה הלאומית, הנהנית מתוקף חוק ממעמד עצמאי.

"גורמים בכירים במשרד החינוך" מצוטטים הבוקר ב"ידיעות אחרונות": "לא ייתכן שנזרים מדי שנה עשרות מיליוני שקלים לספרייה הלאומית, ולא תהיה לשר אפשרות לפיקוח".

לפני כשנה מונה פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן לתפקיד רקטור הספרייה הלאומית, ומאז הוא נתון לגלים של התקפות מצד פוליטיקאים ימנים ועיתונאים שמזוהים איתם.

גם הסטטיסטיקה לא שווה הרבה, אם לא שולטים בה. ראש הממשלה בנימין נתניהו התכוון למנות את מקורבו יוסי שלי, שמכהן כיום כמנכ"ל משרד ראש הממשלה והיה בעבר מנהל קמפיין הליכוד, לממלא מקום הסטטיסטיקאי הראשי, אף שאין לו כל הכשרה או ניסיון בתחום. אחרי התלבטות הוחלט לדחות את המינוי לעת עתה.

נתניהו התכוון למנות את מקורבו יוסי שלי למ"מ הסטטיסטיקאי הראשי, אף שאין לו כל הכשרה או ניסיון בתחום

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה היא גוף שמפרסם את הנתונים החשובים ביותר לכלכלה ולחברה בישראל – כולל מדד המחירים לצרכן, נתוני האינפלציה ונתוני הצמיחה והאבטלה.

 
תרבות לסוף שבוע
"לירז", האלבום החדש של סטטיק
"לירז", האלבום החדש של סטטיק

מי שמחפש מפלט מההתפתחויות הלא מעודדות בכלכלה, בפוליטיקה, במשפט ובביטחון, מוזמן להתנתק מעט בסוף השבוע עם מוזיקה וסרטים.

  • אלבום ישראלי: "לירז". ביום שלישי סטטיק כיכב בסרט קידום בערוץ 12 שזכה לשבחים על כנותו למרות היותו סרט יח"צ. אחרי שפירק את הצמד המצליח עם בן-אל תבורי, הוא יוצא לדרך עצמאית ומסקרנת. אם אתם מתעניינים בפופ ישראלי אינטליגנטי שמחובר למה שקורה עכשיו בעולם – שווה להקדיש לו תשומת לב.
  • אלבום אמריקאי: "This is Now". פאראמור היא להקה מטנסי שפועלת כבר כמעט עשרים שנה. הסולנית שלה – היילי וויליאמס – היא דמות נערצת על דור הזמרות החדש כמו בילי אייליש (שגם אירחה אותה להופעה) ואוליביה רודריגו (שהקליטה שיר המבוסס על להיט ישן של פרמאור). האלבום החדש של פאראמור שיצא בשבוע שעבר הוא ממתק פאנק-פופ נוצץ, אם אתם אוהבים את המוזיקה שלכם אינטנסיבית, מלודית ומתוחכמת.
  • סרט ישראלי: "מותו של הקולנוע ושל אבא שלי גם". המבקרים מתעלפים מסרט הבכורה של הבמאי דני רוזנברג ומשבחים את המשחק הנוגע ללב של רוני קובן ומארק רוזנבאום, המגלמים את רוזנברג ואביו. זה סרט מורכב ויוצא דופן, המשלב קטעי דוקו המתעדים את גסיסתו של אביו של הבמאי, עם פנטזיה קולנועית. נועה קולר תורמת לסרט את אחת הסצנות היפות שנראו בקולנוע הישראלי בשנים האחרונות.
 
עוד כותרות
  • חשד לניסיון פיגוע במעלה אדומים: פלסטינית בת 27, תושבת אבו-דיס במזרח ירושלים, ניסתה לדקור חיילים במחסום הבוקר. היא נורתה בפלג גופה התחתון ופצועה באורח בינוני.
  • אחמד קריע (אבו עלא), ראש הממשלה הפלסטיני לשעבר ומאדריכלי הסכמי אוסלו, הלך לעולמו אמש, בגיל 85.
  • בקרוב אצלנו? המחוקקים במקסיקו העבירו הלילה שורת חוקים קיצוניים המבטלים את עצמאותה של ועדת הבחירות המרכזית של המדינה, ומגבילים את יכולתה לפסול מועמדים או להעניש מועמדים על עבירה על חוקי הבחירות.
  • ג'ארד קושנר ואיוונקה טראמפ קיבלו זימון להופיע בפני חבר המושבעים בעניין ארועי 6 בינואר 2021 והפריצה לבניין הקפיטול בוושינגטון הבירה.
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה