אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום רביעי, 8 פברואר 2023

 
 
רעש מקומי

אמש, ב-23:14, הרגישו רבים בישראל וברשות הפלסטינית רעידות קלות, שמטבע הדברים לוו גם בתחושות חרדה שהנה האסון של טורקיה וסוריה, שניבט אלינו בימים האחרונים ממסכי הטלוויזיה, מגיע גם אלינו.

זו היתה רעידת אדמה קלה למדי – 3.5 בסולם ריכטר – שהמוקד שלה היה 15 קילומטרים דרומית-מזרחית לאריאל. מכיוון שזו לא נחשבת רעידת אדמה המסכנת את תושבי ישראל, לא הופעלה התרעה של פיקוד העורף ולא ננקטו צעדים מיוחדים.

תושבים בחאלב לוקחים הפסקה מהחיפושים בין ההריסות בעקבות רעידת האדמה שפקדה את סוריה וטורקיה, 7 בפברואר 2023 (צילום: AP Photo/Omar Sanadiki)
תושבים בחאלב לוקחים הפסקה מהחיפושים בין ההריסות בעקבות רעידת האדמה שפקדה את סוריה וטורקיה, 7 בפברואר 2023 (צילום: AP Photo/Omar Sanadiki)

בטורקיה ובסוריה עלה בינתיים מניין ההרוגים הרשמי לכ-8,000, והוא צפוי לעלות עד לכ-20 אלף איש. כ-300 אלף טורקים ומספר לא ידוע של סורים נותרו ללא קורת גג בשיא החורף.

בטורקיה ובסוריה עלה בינתיים מניין ההרוגים הרשמי לכ-8,000, והוא צפוי לעלות עד לכ-20 אלף איש

עובדי החילוץ המותשים פועלים נגד השעון בגשם ובשלג, בידיעה ברורה שאלה השעות האחרונות שבהן עוד ניתן לחלץ ניצולים מתחת להריסות באזור האסון העצום, המשתרע על פני יותר מאלף קילומטר.

 
מהפכה מואצת
ח"כ שמחה רוטמן בדיון בוועדת החוקה של הכנסת (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
ח"כ שמחה רוטמן בדיון בוועדת החוקה של הכנסת (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

הקואליציה מאיצה מאוד את הליכי החקיקה ויו"ר ועדת חוקה, ח"כ שמחה רוטמן, דוחף להעלות להצבעה חלקים משמעותיים במהפכה החוקתית כבר בימים הקרובים, החל מהבוקר.

ייתכן שכבר היום יציג רוטמן את חוק יסוד השפיטה להצבעה בקריאה ראשונה, אחרי שהצעת החוק פוצלה, כך ששני הסעיפים שיעלו להצבעה מהירה הם הסעיף לגבי שינוי בהרכב הוועדה לבחירת שופטים והסעיף שמונע מבג"ץ להתערב בחקיקת חוקי יסוד.

רוטמן אמר אתמול, בדיוני ועדת החוקה, את הדברים המדהימים הבאים:

"לכנסת מגיע מעמד שקיים במדינות אחרות במשטר פרלמנטרי – מחוקק כל יכול. היא יכולה לחוקק מה שהיא רוצה ולא צריכה להיות עליה ביקורת, אלא אם כן היא בוחרת להעניק את הכוח הזה למישהו".

מאות אלפי ישראלים שלא מוכנים לחיות במדינה שנשלטת על ידי "מחוקק כל יכול" שאין עליו ביקורת, מתכוונים למחות בימים הקרובים בדרכים שונות.

הבוקר צפויה לצאת מלטרון צעדה של אלפי אנשי ונשות מילואים תחת הכותרת "אחים לנשק". מחר צפויות להיערך משמרות מחאה של הורים מחוץ למוסדות החינוך של ילדיהם תחת הכותרת "בלי דמוקרטיה אין חינוך".

בהמשך צפויים צעדי מחאה נוספים שיגיעו לשיא בהפגנות המוניות במוצאי שבת ובכוונה להשבית את המדינה ביום שני.

 
ביידן, מה המצב?
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נושא את נאום מצב האומה בקונגרס, 7 בפברואר 2023 (צילום: Jacquelyn Martin, Pool via AP)
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נושא את נאום מצב האומה בקונגרס, 7 בפברואר 2023 (צילום: Jacquelyn Martin, Pool via AP)

נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, נשא הלילה (שעון ישראל) את נאום מצב האומה השנתי בבית הנבחרים בוושינגטון.

הוא התייצב מול פני האומה האמריקאית במצב פוליטי מורכב ועדין: מצד אחד, אחוזי התמיכה בו נמוכים מאוד. מצד שני, המפלגה הדמוקרטית צלחה את בחירות האמצע האחרונות בצורה טובה בהרבה מכפי שהיה צפוי.

אמריקאים רבים מתוסכלים מאוד ממצב הכלכלה בארצם, למרות שהאבטלה באמריקה נמוכה מאוד ונדמה שהחרדות מפני מיתון חריף היו מוגזמות.

מטבע הדברים, עיקר נאומו של ביידן הוקדש לכלכלה. "יצרנו שיא של 12 מיליון מקומות עבודה חדשים – יותר מקומות עבודה שנוצרו בשנתיים ממה שכל נשיא אי פעם יצר בארבע שנים".

"יצרנו שיא של 12 מיליון מקומות עבודה – יותר מקומות עבודה שנוצרו בשנתיים ממה שכל נשיא אי פעם יצר בארבע שנים"

כמקובל בנאומי "מצב האומה", האזינו לביידן ביציע אורחים שנבחרו בקפידה, וביניהם סולן U2 בונו שהוזמן על ידי אשת הנשיא, ג'יל ביידן; אוקסנה מרקרובה, שגרירת אוקראינה בארצות הברית; והוריו של טיירי ניקולס, הצעיר שהוכה למוות בממפיס על ידי שוטרים. ביידן פנה אליהם אישית במהלך הנאום ואמר שיש להפנות יותר אמצעים לאכיפת החוק וזכה על כך לתשואות.

 
קינג ג'יימס
לברון ג'יימס חוגג אחרי שקלע את הסל שהפך אותו למלך הסלים של כל הזמנים באן-בי-איי, 7 בפברואר 2023 (צילום: AP Photo/Mark J. Terrill)
לברון ג'יימס חוגג אחרי שקלע את הסל שהפך אותו למלך הסלים של כל הזמנים באן-בי-איי, 7 בפברואר 2023 (צילום: AP Photo/Mark J. Terrill)

לברון ג'יימס שבר הלילה את השיא ההיסטורי של קארים עבדול ג'אבר והפך לגדול הקלעים בתולדות ה-NBA.

ג'יימס הגיע למשחק של לוס אנג'לס לייקרס נגד אוקלהומה סיטי כשלזכותו רשומות 38,352 נקודות שקלע עד כה. הוא היה זקוק ל-36 נקודות כדי לשבור את השיא של עבדול-ג'באר – 38,387 נקודות – שהחזיק מעמד מאז 1989. ג'יימס השלים את המשימה תוך פחות משלושה רבעים.

משפחתו של הכוכב הגיעה להשתתף בחגיגה. ביציעים הניפו רבים שלט עם המספר המיוחל, וכתבי הספורט דיווחו לפני המשחק שג'יימס התאמן על זריקת ה"סקייהוק" המפורסמת של קארים עבדול ג'אבר, כדי לקלוע כך את סל השיא המיוחל, כמחווה למלך הקודם.

רגע לפני סוף הרבע השלישי זה קרה והאולם כולו רעד מהתרגשות. המשחק נעצר ושחקני שתי הקבוצות פינו את המגרש לג'יימס ולמשפחתו, ולקארים עבדול ג'באר עצמו, שהגיע לברך. כל כוכבי ליגת הכדורסל הפציצו את הרשתות החברתיות בציוצי ברכה נרגשים. גם נשיא ארצות הברית בירך: "שברת חתיכת שיא בזכות הלב והנשמה שלך".

המשחק נעצר ושחקני שתי הקבוצות פינו את המגרש לג'יימס ולמשפחתו, ולקארים עבדול ג'באר עצמו, שהגיע לברך

פרשני כדורסל מעריכים כי השיא החדש יחזיק מעמד לפחות 20 שנה.

 
פולטי חוזר
ג'ון קליז בסדרה "המלון של פולטי" ב-1975 (צילום: AA Film Archive via Alamy)
ג'ון קליז בסדרה "המלון של פולטי" ב-1975 (צילום: AA Film Archive via Alamy)

"המלון של פולטי" – אחת הסדרות הקומיות המבריקות והמצחיקות בתולדות הטלוויזיה – צפויה לחזור בשנה הבאה.

ג'ון קליז, ובתו – הקומיקאית הבריטית קמילה קליז – כותבים פרקי המשך לסדרה, שבהם הם גם יככבו, ובה יבדקו איך מצליח פולטי, המלונאי הציני ושונא האדם, להתנהל בעולם המודרני, כשהוא מנהל את מלון הבוטיק המשפחתי המבודד יחד עם בתו. צפויות התנגשויות קורעות מצחוק עם עולם הפוליטיקלי קורקט, הרשתות החברתיות ותרבות הביטול.

צפויות התנגשויות קורעות מצחוק עם עולם הפוליטיקלי קורקט, הרשתות החברתיות ותרבות הביטול

את הסידרה יביים לא אחר מרוב ריינר ("אני והחבר'ה", "כשהארי פגש את סאלי"). ריינר – שעובד במקביל על סרט המשך לסרט הקאלט שלו "ספיינל טאפ" – אמר: "ג'ון קליז הוא אגדה של קומיקאי. רק הרעיון לעבוד איתו כבר גרם לי לצחוק".

קליז מצדו סיפר שפגישת העבודה הראשונה עם ריינר וצוותו היתה "אחת הפגישות היצירתיות ביותר שזכורות לי".

 
האופוסומים בסכנה
טוויטר בלו: ההודעה שמתקבלת כשלוחצים על הלינק לשירות בישראל (צילום: צילום מסך)
טוויטר בלו: ההודעה שמתקבלת כשלוחצים על הלינק לשירות בישראל (צילום: צילום מסך)

משתמשי טוויטר בישראל ישימו לב כי בימים האחרונים נוספה מחיצה נוספת לממשק: "טוויטר בלו". השירות עצמו הושק, כמובן, לפני מספר חודשים – זמן קצר אחרי שהמילארדר אילון מאסק רכש את טוויטר.

אלא שהתוספת לשירות בישראל עדיין לא פעילה – מי שייכנס לשירות בארץ יקבל רק הודעה כי השירות בתשלום יושק בקרוב. בארצות הברית השירות עולה $8 בחודש וכולל, בין השאר, את האפשרות לערוך ציוצים אחרי פרסומם.

במקביל, מסמכים שהודלפו מטוויטר מגלים שהשירות עצמו הוא כישלון מסחרי מוחלט: עד כה, רק 180,000 אמריקאים הצטרפו לשירות (מתוך עשרות מיליונים המשתמשים בטוויטר).

השירות עצמו הוא כישלון מסחרי מוחלט: עד כה, רק 180,000 אמריקאים הצטרפו לשירות

ואם לא די בכך, טוויטר הודיעה כי החל ממחר תתחיל לגבות כסף ממפתחים המשתמשים בשירות ה-API של טוויטר, המאפשר, למשל, לבעלי אתרים לצייץ אוטומטית בכל פעם שמתפרסמת ידיעה; או, למשל, לבעלי חשבון כמו "אופוסום בכל שעה" להעלות אוטומטית תמונה חדשה של אופוסמים בכל שעה.

 
קר שם בחוץ
השלג נערם בכפר הדרוזי בוקעאתא, 7 בפברואר 2023 (צילום: מיכאל גלעדי/פלאש90)
השלג נערם בכפר הדרוזי בוקעאתא, 7 בפברואר 2023 (צילום: מיכאל גלעדי/פלאש90)

הסופה ברברה כבר לא סוערת, אבל בהחלט מקפיאה: הרוחות העזות כבר מאחורינו, אבל שיא הקור צפוי להגיע בהמשך היום ומחר. תלבשו סוודר.

התחזית להיום: מצפון הארץ ועד צפון הנגב יוסיף לרדת גשם מדי פעם. בחרמון ירד שלג. משעות הצהרים, הגשמים והרוחות יחלשו בהדרגה. קר מהרגיל לעונה. הטמפרטורות אמורות להתחיל לעלות בסוף השבוע.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה