אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום ראשון, 19 פברואר 2023
 
המהפכה לא עוצרת

אנחנו נכנסים הבוקר לשבוע שמיני של עימותים בהיקף נרחב בין הממשלה הנבחרת בישראל, לבין ציבור גדול שמתקומם כנגד הכוונה לשנות את כללי המשחק הדמוקרטי במדינה.

אתמול יצאו לרחובות מעל 200 אלף ישראלים, בסיבוב השביעי של הפגנות מוצאי שבת בכל הארץ. בסיום ההפגנה חסמו עשרות מפגינים את נתיבי איילון בתל אביב.

מחר (שני) צפויים רבים לשבות מעבודה ולעלות שוב לירושלים, להפגין מול הכנסת, שם נמשכים הליכי החקיקה במלוא העוצמה.

שר המשפטים יריב לוין הצהיר בראיון שנתן בסוף השבוע לערוץ 13 כי אין לו כוונה לעכב את הליכי החקיקה אפילו לרגע אחד: "אנחנו מתקדמים בקידום הרפורמה בלי דקה של הפסקה וגם לא מוכנית להקפיא אפילו לשנייה".

שר המשפטים יריב לוין בריאיון לאיילה חסון, 18 בפברואר 2023 (צילום: צילום מסך, ערוץ 13)
שר המשפטים יריב לוין בריאיון לאיילה חסון, 18 בפברואר 2023 (צילום: צילום מסך, ערוץ 13)

לוח הזמנים הצפוי השבוע: מהיום ועד יום רביעי ייערכו בוועדת החוקה של הכנסת דיונים בהצעה שתקשה על בית המשפט העליון לפסול לא רק חוקי יסוד אלא גם חוקים "רגילים". על פי ההצעה, ביטול חוק רגיל של הכנסת יתאפשר רק בהרכב מלא של כל שופטי העליון ובתמיכת כל ההרכב (15 מתוך 15 שופטי ההרכב).

מחר צפויה בכנסת הצבעה בקריאה ראשונה על התיקונים לחוק יסוד השפיטה (ומולה מתוכננת הפגנת מחאה גדולה).

מחר צפויה בכנסת הצבעה בקריאה ראשונה על התיקונים לחוק יסוד השפיטה (ומולה מתוכננת הפגנת מחאה גדולה)

ביום רביעי צפויה הצבעה טרומית במליאה על החוקים המכונים "חוק דרעי 2" ו"חוק מח"ש". כמו כן צפוי להיערך דיון חסוי בוועדת החוקה על השלכות חקיקת הרפורמה במישור הביטחוני והבינלאומי.

 
האמריקאים מודאגים
שגריר ארה"ב בישראל תומאס ניידס (צילום: David Azagury / US Embassy)
שגריר ארה"ב בישראל תומאס ניידס (צילום: David Azagury / US Embassy)

אז מהן באמת השלכות חקיקת הרפורמה המשפטית במישור הבינלאומי?

ארה"ב – תמיד ידידתה הגדולה של ישראל – כבר לא מנסה אפילו להסתיר את דאגתה. שגריר ארה"ב בישראל טום ניידס התראיין לפודקסט הפוליטי-מדיני של רשת סי-אן-אן בהגשת דיוויד אקסלרוד – יועצו הבכיר של הנשיא ברק אובמה ומייסד המכון לפוליטיקה של אוניברסיטת שיקגו.

ניידס אמר שם, בין היתר, כי על ראש הממשלה בנימין נתניהו "ללחוץ על הבלמים" ולהאט את קצב החקיקה של התוכנית להחלשת מערכת המשפט.

ניידס אמר, בין היתר, כי על נתניהו "ללחוץ על הבלמים" ולהאט את קצב החקיקה של התוכנית להחלשת מערכת המשפט

"הדבר היחיד שמחבר את המדינות שלנו יחד הוא התפיסה הדמוקרטית שלנו", אמר ניידס, "זו הסיבה שאנחנו מגינים על ישראל באו"ם".

יכול להיות שניידס מבקש להזהיר כך את נתניהו, כי וטו אמריקאי במועצת הביטחון של האו"ם נגד החלטות אנטי-ישראליות, אינו מובטח לו בכל תנאי. בחמישים השנים האחרונות הטילה ארצות הברית וטו על 53 הצעות שונות נגד ישראל. הווטו האמריקאי הזה הוא כיפת ברזל מדינית של ישראל בעולם.

מחר (שני) צפויה מועצת הביטחון של האו"ם להתכנס ולדון בהצעה של איחוד האמירויות, המגנה את ישראל על החלטתה לאשר בניית עשרת אלפים יחידות דיור בתשע התנחלויות.

ארה"ב כבר גינתה את ישראל עוד קודם לכן על ההחלטה הזו. האם היא תטיל מחר וטו, או שאולי – כפי שאפשר להבין מהרמז הדיפלומטי הבוטה של השגריר ניידס, ומקולות נוספים שעולים מוושינגטון – היא תבחר הפעם להימנע?

כך או אחרת, ג'ייקוב מגיד חושף הבוקר בזמן ישראל כי ארצות הברית ואיחוד האמירויות השהו את ההזמנות שלהן לביקור נתניהו בשל חוסר הנוחות הגובר שמעוררת ממשלתו.

"נתניהו אומר שהוא זה שמנהל את העניינים, אבל התפיסה בערי בירה בעולם היא שאין לו שליטה במצב, וזה מקשה על המגעים עם ישראל כרגע", אומר לזמן ישראל דיפלומט מהאזור.

"התפיסה בערי בירה בעולם היא שאין לנתניהו שליטה במצב, וזה מקשה על המגעים עם ישראל כרגע"

 
מתח בצמרת המשטרה
מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי לצד השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, 24 בינואר 2023 (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי לצד השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר, 24 בינואר 2023 (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר אפילו לא מתאמץ לכבד למראית עין את מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב קובי שבתאי.

היחסים ביניהם, אומרים מקורות במערכת אכיפת החוק המצוטטים הבוקר ב"הארץ", קרובים לפיצוץ. וזאת כשמעבר לפינה מתקרב רמדאן (שייפתח ב-22 במארס), חודש הצום המוסלמי, שאמור להיות, על פי הערכת כל גורמי המודיעין, חודש מתוח במיוחד, עם סכנה קרובה ומיידית לגלוש לאלימות.

לפני כחודש עוד הופיעו השר והמפכ"ל במסיבת עיתונאים משותפת שבה בישרו על הקמת "משמר לאומי" שלאיש אין מושג איך הוא יפעל ומה הוא אמור לעשות. בשבועיים האחרונים מרבה המפכ"ל להתייצב מול השר הממונה עליו ולהתריע מפני התססת השטח.

בשבועיים האחרונים מרבה המפכ"ל להתייצב מול השר הממונה עליו ולהתריע מפני התססת השטח

כשהשניים הגיעו לזירת הפיגוע בנווה יעקב, השפיל בן-גביר את שבתאי מול המצלמות וגער בו על כך שהמשטרה לא פעלה מהר יותר. שבתאי נשמע אומר לבן-גביר "תירגע, אל תצעק".

אתמול התראיין המפכ"ל לתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 12, והצהיר כי הוא אינו מתכוון להתפטר. "כבודו של בן-גביר במקומו מונח, הוא קובע את מדיניות המשטרה, אבל כולנו כפופים לחוק במדינת ישראל".

 
דרעי תורן ניקיון
אריה דרעי בישיבת סיעת ש"ס בכנסת, 23 בינואר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
אריה דרעי בישיבת סיעת ש"ס בכנסת, 23 בינואר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

אריה דרעי אולי לא יכול לכהן כשר, אבל זה לא מונע ממנו להפעיל את עוצמתו כדי להעביר לשליטת ש"ס תקציבי ענק.

היום תעלה לדיון הצעת מחליטים של משרד הפנים להפוך את "הקרן לשמירת הניקיון" של המשרד להגנת הסביבה לקרן שתהיה בשליטת משרד הפנים.

"הקרן לשמירת הניקיון" היא קרן שבאמצעותה אמורה המדינה לטפל בפינוי פסולת ובמפגעים אקולוגיים שונים. האם דרעי, בתוך שלל הלחצים המופעלים עליו, מוצא זמן ואנרגיה לטפל בעניינים הסביבתיים האלו, שמדירים שינה מעיניו, גם כשגורלו הפוליטי עדיין לא ברור?

יכול להיות. אבל יש גם אפשרות נוספת: אולי העובדה שבקרן לשמירת הניקיון נצברו עד היום 3.2 מיליארד שקל היא זו שמשכה את תשומת ליבו של מנהיג ש"ס. זה סכום נכבד, שאפשר לעשות איתו דברים גדולים, נקיים או נקיים פחות.

אולי העובדה שבקרן לשמירת הניקיון נצברו עד היום 3.2 מיליארד שקל היא זו שמשכה את תשומת ליבו של מנהיג ש"ס

 
ימיו האחרונים של קרטר
נשיאהּ לשעבר של ארצות הברית ג'ימי קרטר בכנסייה הבפטיסטית מרנתה בג'ורג'יה, 3 בנובמבר 2019 (צילום: AP Photo/John Amis, File)
נשיאהּ לשעבר של ארצות הברית ג'ימי קרטר בכנסייה הבפטיסטית מרנתה בג'ורג'יה, 3 בנובמבר 2019 (צילום: AP Photo/John Amis, File)

ארה"ב נערכת להיפרד מג'ימי קרטר, הנשיא ה-39 של ארה"ב, ומי שרשם את שמו באותיות זהב בספרי ההיסטוריה של ישראל, כנשיא שבחסותו נחתם הסכם השלום בין ישראל למצרים.

בגיל 98, קרטר הוא הנשיא האמריקאי שהגיע לגיל המופלג ביותר. בסוף השבוע הוא הועבר מבית החולים לביתו, שם יקבל טיפול הוספיס ביתי כשהוא מוקף בבני משפחה וחברים קרובים, שמגיעים להיפרד ממנו. ב-2015 קרטר סיפר שהרופאים מצאו בגופו סרטן מסוג מלנומה, שהתפשט גם אל מוחו.

 
נשבר ה(כ)לב
בלון כלב כחול, יצירה של ג'ף קונס מ-2021 (צילום: Jeff Koons Studio)
בלון כלב כחול, יצירה של ג'ף קונס מ-2021 (צילום: Jeff Koons Studio)

האמנות של ג'ף קונס מושכת קהל רב – כמו שזוכרים היטב האלפים שעמדו בתור לתערוכה שלו במוזיאון תל אביב – אבל היא גם מצליחה לעצבן רבים, שרואים בו שרלטן פופוליסט.

הוויכוחים על מקומו וחשיבותו של קונס צפויים להתעורר שוב, אחרי שבסוף השבוע אישה הפילה בטעות את פסל "בלון הכלב" המפורסם של קונס בתערוכה במיאמי. הפסל – ששוויו מוערך ב-42 אלף דולר – התנפץ לרסיסים.

פסלי הבלונים של קונס הכניסו למוזיאונים, לגלריות ולסלונים של חובבי אמנות טחונים בכסף, פסלים שמחקים את פסלי הבלונים הילדותיים, שאפשר לקבל במסיבות יומולדת בכל גינה ציבורית. מה הופך אותם לאמנות עלית? זה שהם במוזיאונים, כמובן. וגם זה שיש מי שמוכן לשלם עבורם סכומי עתק.

מה הופך אותם לאמנות עלית? זה שהם במוזיאונים, כמובן. וגם זה שיש מי שמוכן לשלם עבורם סכומי עתק

מנגד, מי שרוצה לראות מקרוב אמנות שאין עליה עוררין (וגם שווה עשרות מיליונים), מוזמן לטוס לאמסטרדם ולבקר במוזאון רייקס בתערוכה חסרת התקדים של יצירות ורמיר. שאול אדר היה שם בפתיחה וחזר נפעם.

 
עוד כותרות
  • הקואליציה הניחה הבוקר הצעת חוק שתמנע מהיועצת המשפטית לממשלה להכריז על נבצרותו של ראש ממשלה. לפי הצעת החוק, ניתן יהיה להכריז על נבצרותו של ראש ממשלה רק במקרה של אי-מסוגלות פיזית או נפשית – וההחלטה על הנבצרות תהיה שמורה רק לראש הממשלה או בהצבעה של 75% מחברי הממשלה.
  • חמישה נהרגו הלילה בדמשק, בתקיפה שהסורים מייחסים לישראל. לפי דיווח של סוכנות הידיעות הרשמית בסוריה, אחד ההרוגים הוא איש צבא סורי בכיר.
  • נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי חידש את הביקורת שלו על ישראל, יומיים אחרי שאירח את שר החוץ אלי כהן. "אין לנו אלטרנטיבה מאשר להביס את גוליית שבא להרוס את חיינו", אמר זלנסקי בגרמניה, "כולנו בעולם הדמוקרטי דוד – אין לא קיבלנו עדיין את 'קלע דוד' מישראל".
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה