אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום רביעי, 15 פברואר 2023

 
 
חברון מעבדת השליטה

בישראל עסוקים בשבועות האחרונים בעיקר בהפיכה המשטרית, במחאות נגדה, בהשלכות הכלכליות שלה ובתגובות עליה בעולם. אבל בינתיים, מעבר לקו הירוק, מתקבלות החלטות שעלולות להוביל במהירות להסלמה ביטחונית.

ביום ראשון אישר הקבינט שורה של צעדים נרחבים לבנייה בשטחים: הכשרת תשעה מאחזים בלתי חוקיים, שיהפכו בהחלטת ממשלה ליישובים לכל דבר; קידום תוכניות בנייה בהיקף נרחב של 9,000 יחידות דיור ועוד.

כל הפעולות הללו – וההטרלות הקטנוניות שכופה השר לביטחון לאומי על האסירים הפלסטיניים, כולל איסור אפיית פיתות וקיצור זמן המקלחות – כבר מעוררות אי-שקט בקרב הפלסטינים, והתראות ביטחוניות על הידרדרות קרובה.

אתמול הופץ בעולם תיעוד של חייל בחטיבת גולני שהיכה מול המצלמות את עיסא עמרו, פעיל פלסטיני מוכר בחברון, שלפני חודשיים חטף מכות מחייל גבעתי – אותה תקרית שבעקבותיה תועד החייל אומר "תכף יבוא בן גביר ויעשה סדר". בן-גביר אמנם הגיע, אבל הסדר לא שב על כנו, אלא להפך.

חייל גולני בועט בפעיל הפלסטיני עיסא עמרו בחברון, 13 בפברואר 2023 (צילום: צילום מסך)
חייל גולני בועט בפעיל הפלסטיני עיסא עמרו בחברון, 13 בפברואר 2023 (צילום: צילום מסך)

התקרית האלימה החדשה תועדה במצלמתו של כתב "הניו יורקר", חתן פרס פוליצר, העיתונאי לורנס רייט, שסייר עם עמרו בחברון. רייט התראיין אתמול לכלי תקשורת מרכזיים רבים, בארץ ובעולם, וגיבה את גירסתו של עמרו, שהוא הותקף על ידי החייל בכוונה תחילה.

צה"ל מצידו לא נשאר אדיש לפרסום והחייל נשפט לעשרה ימי מחבוש, אשר בסיומם הוא עשוי להיות מודח מתפקידי לחימה. "צה"ל רואה בחומרה כל התנהגות אלימה ומגנה אותה", מסר דובר צה"ל.

מה עשה בן-גביר בתגובה? צייץ בטוויטר: "בושה וחרפה! אני מגבה בכל הכוח את החייל". מה עשתה שר ההסברה גלית דיסטל אטבריאן לנוכח הפיגוע ההסברתי? אין לדעת. היא בטח גם צייצה משהו.

מה עשה בן-גביר בתגובה? צייץ בטוויטר: "בושה וחרפה! אני מגבה בכל הכוח את החייל"

 
נשק נשק תרדוף
איתמר בן-גביר בכנסת, 28 בדצמבר 2022 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)
איתמר בן-גביר בכנסת, 28 בדצמבר 2022 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)

איתמר בן-גביר לא רק מצייץ, אלא גם מנסה לפעול. אתמול נכנסה לסדר היום של הכנסת ברגע האחרון – ובלחץ של בן-גביר – הצעת חוק של ח"כ יצחק קרויזר מעוצמה יהודית, לפיה המשטרה תוכל לערוך חיפוש נשק בבתים ללא צו של בית משפט ותוחמר הענישה על מי שיימצא מחזיק נשק בלתי חוקי.

הצעת חוק נוספת שצפויה לעלות היום, היא הצעתו של ח"כ חנוך מילביצקי (הליכוד) לשלול אזרחות וגירוש משפחות מחבלים מקרבה ראשונה, אם יימצא שהן ידעו מראש על התוכנית של בן משפחתם לבצע פיגוע או הביעו הזדהות עם המעשה.

הצעת חוק נוספת שצפויה לעלות היום, היא של ח"כ חנוך מילביצקי: לשלול אזרחות וגירוש משפחות מחבלים מקרבה ראשונה

ועוד בבליץ החקיקה הצפוי היום: הצעת החוק של ח"כ משה סעדה (הליכוד) להפריד את מח"ש מהפרקליטות, והחוק המכונה "חוק דרעי 2" שימנע מבג"ץ לעסוק בכשירות שרים, ויכשיר את שובו של מנהיג ש"ס לממשלה.

 
טיפול השראה
כתב חדשות 12 יאיר שרקי (צילום: אריה לייב אברהמס/פלאש90)
כתב חדשות 12 יאיר שרקי (צילום: אריה לייב אברהמס/פלאש90)

ישראל כבר חוותה לא מעט יציאות מהארון של מפורסמים. אף אחת מהן לא היתה דומה לזו של יאיר שרקי.

שרקי, אחד הצעירים המפורסמים ביותר במגזר הדתי-לאומי, בנו של רב ידוע, בוגר ישיבה, ועיתונאי מוערך בערוץ 12, פרסם אתמול פוסט אישי ונוגע ללב, ששרף את האינטרנט במהירות שיא, זכה לאלפי שיתופים, לעשרות אלפי תגובות ("אוהב אותך אח יקר, וגאה בך מאוד", צייץ ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט) והפך תוך שעות ספורות לאחד הציוצים עם הכי הרבה לייקים בתולדות הטוויטר בישראל, וכבר מתקרב הבוקר למיליון צפיות.

"אני אוהב בנים", כתב שרקי, "אוהב בנים ואוהב את הקדוש ברוך הוא. וזה לא סותר וגם לא חדש. אני אותו אחד בדיוק כמו שהייתי, רק עכשיו לא רק אני יודע, אלא גם אתם. היה חשוב לי לומר זאת כאן, במקום שהוא רשות הרבים למרות שזה דבר פרטי. פשוט כדי לא לחיות בצל ולא בהסתרה. ולהגיע למשפחה ולבית ולחיות באמת".

"אוהב בנים ואוהב את הקדוש ברוך הוא. וזה לא סותר וגם לא חדש"

אפשר רק לדמיין איזה אפקט יהיה למילים האלה על צעירים בישיבות, שמתביישים בנטייתם המינית. קשה לדמיין את האומץ שהיה כרוך בפרסום שלהם.

 
היילי תתמודד
ניקי היילי במפגש הקואליציה היהודית הרפובליקנית בלאס וגאס, 19 בנובמבר 2022 (צילום: AP Photo/John Locher)
ניקי היילי במפגש הקואליציה היהודית הרפובליקנית בלאס וגאס, 19 בנובמבר 2022 (צילום: AP Photo/John Locher)

ניקי היילי, לשעבר מושלת דרום קרולינה ושגרירת ארצות הברית באו"ם, הודיעה אתמול על כוונתה לרוץ לנשיאות ארצות הברית ב-2024. בכך הפכה לרפובליקאית הראשונה שמצהירה על כוונתה להתמודד מול דונלד טראמפ.

להיילי צפויה דרך ארוכה – ומן הסתם מלאת השמצות ורעל ברשתות – עד שתזכה להגשים את חלומה ולהיות האישה הראשונה אי פעם שתוביל את המפלגה הרפובליקאית בבחירות.

בסקרים שפורסמו עד כה, אחוזי התמיכה בהיילי עדיין נמוכים מאוד. סקר של רויטרס מאתמול העניק לטראמפ 43% תמיכה מול הרפובליקאי היחיד שנראה כרגע כמי שיכול לסכן אותו – מושל פלורידה, רון דה-סנטיס – שזכה ל-31% תמיכה. היילי קיבלה בסקר הזה ארבעה אחוזי תמיכה בלבד.

בסקרים שפורסמו עד כה, אחוזי התמיכה בהיילי עדיין נמוכים מאוד. סקר של רויטרס מאתמול העניק לה 4% תמיכה בלבד

היילי, מן הסתם, מקווה שהכרזתה המוקדמת מאוד על התמודדות, תעזור לה לצבור מומנטום ציבורי לקראת מרוץ הפריימריז המתיש.

 
ציקלון בניו זילנד
ההרס שהותירה אחריה סופת הציקלון בניו זילנד, 14 בפברואר 2023 (צילום: New Zealand Defense Force via AP)
ההרס שהותירה אחריה סופת הציקלון בניו זילנד, 14 בפברואר 2023 (צילום: New Zealand Defense Force via AP)

מצב חירום הוכרז אתמול בניו זילנד אחרי שהאיים נפגעו מסופת ציקלון קשה המכונה "גבריאל". רוחות של 140 קמ"ש החריבו בתים וניתקו אזורים שלמים מרשת החשמל. כ-2,500 בני אדם נותרו חסרי קורת גג וכ-225 אלף איש נותרו ללא חשמל.

כוחות מקומיים עושים כמיטב יכולתם לחלץ תושבים מאזורים רבים שהוצפו. זו בסך הכל הפעם השלישית בתולדות ניו זילנד שהוכרז מצב חירום במדינה (אחרי רעידת האדמה ב-2011 ומשבר הקורונה ב-2020).

זו בסך הכל הפעם השלישית בתולדות ניו זילנד שהוכרז מצב חירום במדינה (אחרי רעידת האדמה ב-2011 והקורונה ב-2020)

בתוך כך, מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, נשא אתמול נאום שרלוונטי מאוד גם לניו זילנד, והזהיר שעליית פני הים, כחלק מאסון האקלים "עלולה לגרום להגירה המונית של אוכלוסיות שלמות בסדר גודל תנ"כי ולאפשרות שמדינות שלמות ייעלמו מתחת למים".

 
מרד אסירים בספארי
סאי, הלמור צווארון אדום, שנמלט מספארי רמת גן, 14 בפברואר 2023 (צילום: מתוך חשבון הפייסבוק של ספארי רמת גן)
סאי, הלמור צווארון אדום, שנמלט מספארי רמת גן, 14 בפברואר 2023 (צילום: מתוך חשבון הפייסבוק של ספארי רמת גן)

סאי, קוף מסוג למור צווארון אדום, ברח אתמול מהספארי ויצא לשוטט בפארק הלאומי ברמת גן. בספארי הרגיעו שהוא לא תוקפני ולא מסוכן, אבל ביקשו לא להתקרב אליו ולדווח על מקום הימצאו למוקד העירוני.

הלמור המשוטט נמצא כעבור כמה שעות והוחזר למעצר.

סאי שייך למין שחי בטבע רק במדגסקר ונמצא בסכנת הכחדה. רודפיו לא התקשו לזהות אותו, כי רוב גופו אדום. כנראה אוהד הפועל.

 
עוד כותרות
  • נשיא המדינה יצחק הרצוג ממשיך במאמציו לתווך בין הקואליציה והאופוזיציה בעניין המהפכה המשפטית, ואמש נפגש במשכן הנשיא עם יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד. יו"ר ועדת החוקה שמחה רוטמן ועם ראש המחנה הממלכתי בני גנץ. כל פגישה נערכה בנפרד. אף פגישה לא הניבה התקדמות כלשהי.
  • בצלאל סמוטריץ' ויואב גלנט שוב רבים על סמכויותיהם במשרד הביטחון, הפעם סביב פינוי כרם לא חוקי במועצה אזורית בנימין. סמוטריץ' שלח לראש הממשלה בנימין נתניהו מכתב זועם בנידון הבוקר. "בהול!", כתב סמוטריץ', "אני דורש ממך להקפיא באופן מיידי את עקירת הכרם ולהעביר עוד היום את הסמכויות לידי כפי שמחייב ההסכם הקואליציוני".
  • "דה מרקר" מפרסם היום תחקיר ענק חובק עולם החושף מתקפות על תהליכים דמוקרטיים מסביב לעולם שמתנהלות מתחת לפני השטח ובדרכים אפלות, על ידי חבורת ישראלים הפועלים מבניין משרדים בעיר מודיעין.
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה