אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום חמישי, 2 פברואר 2023

 
 
הדרום שוב אדום

בעוטף עזה שוב יסתובבו הבוקר אנשים טרוטי עיניים, אחרי שברבע לשלוש לפנות בוקר נשמעו אזעקות צבע אדום בשדרות, איבים, ניר עם ובארי, ובשלוש וחצי נשמעה אזעקה נוספת בכפר עזה.

האזעקות נשמעו במקביל לתקיפה של חיל האוויר ברצועת עזה, כתגובה על ירי רקטה מהרצועה בשעות אחר הצהריים. הרקטה נורתה – כך מעריכים "גורמי ביטחון" שמצוטטים הבוקר בכל כלי התקשורת – כתגובה על החלטתו של השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר להכניס לבידוד אסירות פלסטיניות שצהלו בעקבות הפיגוע בירושלים ביום שישי שעבר.

הרקטה נורתה – כך מעריכים "גורמי ביטחון" – כתגובה על החלטתו של בן-גביר להכניס לבידוד אסירות פלסטיניות

כיפת ברזל מיירטת טילים ליד שדרות, ארכיון (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
כיפת ברזל מיירטת טילים ליד שדרות, ארכיון (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)

לפני הירי מעזה בן-גביר גם הורה לסגור מאפיית פיתות בבתי הסוהר נפחא וקציעות שהופעלו על ידי האסירים הביטחוניים, כדי "למנוע מהם הטבות" – כלומר פיתות טריות.

בישראל עוררה ההחלטה גל של בדיחות פיתות ברשתות החברתיות, אבל את הפלסטינים הנושא הרבה פחות משעשע.

סוגיית האסירים הביטחוניים היא קונצנזוס שמאחד את כל חלקי החברה הפלסטינית (יש אפילו שר ברשות הפלסטינית שממונה על טיפול במשפחות האסירים), ובמערכת הביטחון חוששים שהחלטות שרירותיות ללא התייעצות ותיאום בנוגע לאסירים עלולה לגרור את ישראל במהירות לסבב לחימה נוסף בעזה.

 
זה ייגמר בדם
היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

תעמידו פני מופתעים: שב"כ העלה את הערכת האיום על היועצת המשפטית לממשלה, עו"ד בהרב מיארה, להרמה הגבוהה ביותר הקיימת. כך חושף הבוקר גיא פלג בחדשות 12.

היועמ"שית הפכה לשק החבטות הפומבי של חברי הקואליציה, שהיו שמחים לראות אותה עוזבת את צלאח א-דין מרצון ומפנה את מקומה ליועמ"ש ידידותי יותר, שלא לומר רופס.

היועמ"שית הפכה לשק החבטות הפומבי של חברי הקואליציה, שהיו שמחים לראות אותה עוזבת את צלאח א-דין מרצונה

מייד אחרי הבחירות ב-1 בנובמבר, החלו נבחרי גוש הימין-חרדים לרמוז על רצונם להדיח את בהרב-מיארה והחלו לבקר אותה בפומבי במה שנראה היה כאילו הם בונים את הטיעונים להדחתה. ההתקפות התגברו ביתר שאת בחודש אחרי השבעת הממשלה, כשכבר ברור לכל שהפעולה להדחתה היא רק עניין של זמן.

אלא שבשבוע שעבר נחצה גבול: השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר התייצב מול המצלמות בשידור חי מבית החולים שערי צדק ותקף את בהרב-מיארה בחריפות חסרת תקדים, כשלטענתו היא מעכבת ללא הצדקה את אטימת בית המחבל שביצע את הפיגוע ערב קודם לכן בנווה יעקב בירושלים.

השפעת הדברים לא איחרה לבוא: כבר באותו ערב קרא המון מוסת בזירת הפיגוע בשמה של בהרב-מיארה בדרישה לטפל בה ואף לעצור אותה.

מכאן, לא צריך להיות בשב"כ כדי להבין את גודל האיום עליה.

 
עו"ד ועוד
עו"ד אייל בסרגליק (צילום: אלי מעייני ויונתן בורק/משרד בסרגליק ושות')
עו"ד אייל בסרגליק (צילום: אלי מעייני ויונתן בורק/משרד בסרגליק ושות')

זו כנראה לא שעתם היפה של עורכי הדין הישראלים.

עו"ד אייל בסרגליק – שיתמודד בקרוב על תפקיד יו"ר לשכת עורכי הדין, שאותו פינה עו"ד אבי חימי, שנאלץ להתפטר השבוע בשידור חי ובבושת פנים – נדרש אתמול להסביר על מה ולמה דרש סכום עתק של 585 אלף שקל, כתמורה לטיפול משפטי במשפחת וולקוב מחולון.

יורי וולקוב, בעלה של ילנה וולקוב שעובדת ככוח עזר בבית חולים, נדקר למוות כשהשניים חצו כביש ונקלעו לוויכוח עם רוכב האופנוע עדי מזרחי. הסרטון, שתיעד את הרצח ב-23 בנובמבר 2022, עורר זעזוע ציבורי, וכשהתברר שהאלמנה היא אישה קשת יום שלא מסוגלת לממן אפילו חלקת קבר לבעלה, נערך למען המשפחה גיוס המונים, שהסתכם בכ-900 אלף שקל.

בסרגליק, התברר אתמול, גבה מהמשפחה כמעט שני-שליש מהסכום הזה, שאותו קיבל בהעברה בנקאית, לא ברור עבור מה.

בסרגליק, התברר אתמול, גבה מהמשפחה כמעט 600 אלף שקל, שאותם קיבל בהעברה בנקאית, לא ברור עבור מה

"אני חשבתי שהוא בא לעזור לנו כמו כל האנשים הטובים שעזרו לנו ותרמו לנו מאז נרצח יורי", אמרה אתמול האלמנה ילנה וולקוב ל-ynet, "כל המדינה עזרה לנו. ילדים תרמו 30 או 50 שקלים דמי כיס, כדי לעזור לנו כלכלית. פנינו לעורך הדין שיחזיר לנו את הכסף, אבל הוא לא רוצה. מי שעושה דבר כזה אין לו לב".

בניסיון להוכיח שיש לו לב, בסרגליק מסר בתגובה, כי הסכום הגבוה נגבה עבור כל מיני פעולות שהוא הגדיר "מעטפת משפטית כוללת", שלא לגמרי ברור מה טיבה, ואף הוסיף כי "בני המשפחה היו מאוד מרוצים מהטיפול שהוצע", דבר שעומד בסתירה מסוימת לעובדה שבני המשפחה לא מרוצים בכלל מהטיפול שהוצע.

בעקבות הפרסום אתמול הוצא עו"ד בסרגליק מקבוצת הווטסאפ של עורכי הדין הפליליים ויו"ר וועדת האתיקה במחוז תל אביב של לשכת עורכי הדין הודיע כי הנושא ייבדק במהירות.

 
No Milk Today
חלב תנובה בקרטון. אילוסטרציה (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
חלב תנובה בקרטון. אילוסטרציה (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

מחסור חריף בחלב יורגש בימים הקרובים בכל הארץ. בהמשך יחול שיפור מסוים, אבל בעיות הספקה יימשכו עוד כשבועיים.

הסיבה היא עבודות תשתית במערך השילוח והלוגיסטיקה במחלבת תנובה ברחובות, המייצרת את החלב בקרטונים שמופץ בארץ. ב"תנובה" חוששים כי המחסור הצפוי יגרום לצרכנים לאגור חלב, מה שיוביל למחסור גדול יותר במרכולים.

ב"תנובה" חוששים כי המחסור הצפוי יגרום לצרכנים לאגור חלב, מה שיוביל למחסור גדול יותר במרכולים

תנובה היא היצרנית הגדולה ביותר בישראל של חלב ניגר, ושולטת בכ-60% מהשוק.

 
עוד כותרות
  • מנוגד עניינים: היועמ"שית גלי בהרב-מיארה נזכרה להזכיר לראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא כפוף להסדר ניגוד עניינים האוסר עליו לעסוק במערכת המשפט, בשל משפטו הפלילי המתנהל כרגע. הבוקר מדווחת טובה צימוקי ב-ynet כי היועמ"שית שלחה לנתניהו מכתב ובו היא מתריעה בפניו כי "על ראש הממשלה להימנע ממעורבות ביוזמות הנוגעות לשינויים במערכת המשפט". בהצלחה שיהיה לה לאכוף את זה.
  • ונשק לכל: השר לביטחון לאומי הכריז הבוקר על רפורמה באגף הרישוי לנשק. אמל"ק: כוח האדם יוכפל, שעות וימי הפעילות יורחבו ותבוטל חוברת הריאיון לאנשי כוחות הביטחון, למי שהוא קצין בצבא, איש משטרה, שב"ס, כבאות, שב"כ, מוסד ומג"ב. הציפייה של בן-גביר היא לראות בתוך חודשים ספורים עשרות אלפי מחזיקי נשק ברישיון בקרב אזרחי ישראל. ממש אמריקה.
  • הרוג נוסף: שמעון מעטוף שנפצע אנוש בפיגוע באלעד ביום העצמאות לפני כתשעה חודשים מת הלילה מפצעיו. מעטוף בן ה-75 הוא ההרוג הרביעי בפיגוע.
 
ביי ביי בריידי
טום בריידי במדי הטמפה ביי באקאנירס במשחק מול הדאלאס קאובויס, 16 בינואר 2023 (צילום: AP Photo/Chris O'Meara)
טום בריידי במדי הטמפה ביי באקאנירס במשחק מול הדאלאס קאובויס, 16 בינואר 2023 (צילום: AP Photo/Chris O'Meara)

בעולם הנאור, ממשיכים חובבי הכדורגל להתווכח מי היה גדול יותר – פלה, מרדונה או מסי. אבל ביקום המקביל הנקרא ארצות הברית של אמריקה – שם "כדורגל" הוא משום מה שמו של משחק שבו מוסרים ביד חפץ אליפטי שלא נראה בכלל כמו כדור – אין ויכוח מי היה הגדול מכולם בכל הזמנים. הוויכוח היחיד הוא האם הוא גם הספורטאי הגדול בכל הזמנים, לפחות בענפי ספורט קבוצתיים.

קוראים לו טום בריידי, והוא הודיע אתמול (שוב! בפעם השנייה בתוך שנה) שהוא פורש ממשחק, והפעם לתמיד, אחרי 22 שנים שספק אם מישהו יוכל אי פעם לשחזר ב-NFL, ליגת הפוטבול האמריקאית.

טום בריידי הודיע אתמול (שוב! בפעם השנייה בתוך שנה) שהוא פורש, אחרי 22 שנים שספק אם מישהו יוכל אי פעם לשחזר ב-NFL

בריידי, קווטרבק אגדי ואייקון אמריקאי, זכה בשבע אליפויות (שש כשהוביל את ניו אינגלנד פטריוטס, ואחת כשהוביל את טמפה ביי באקאנירס) – כלומר הוא זכה ב-12% מכל תחרויות הסופרבול שנערכו עד היום.

הוא היה חמש פעמים השחקן המצטיין של הסופרבול, שלוש פעמים השחקן המצטיין של העונה כולה. נבחר 15 פעמים לפרובול (האולסטאר של הליגה) והוא מספר אחת בכל הזמנים בכל מיני קטגוריות מסובכות שחובבי פוטבול נוהגים לשנן.

זה סופה של אגדת ספורט אמיתית. סידרת הנטפליקס הבלתי נמנעת תגיע בקרוב, יש לשער.

 
יום המרמיטה
השחקן ביל מארי עם מרמיטה
השחקן ביל מארי עם מרמיטה

ואם אנחנו כבר באמריקה, על הרגליה המשונים: היום, 2 בפברואר, הוא "יום המרמיטה" – Groundhog Day – חג עממי בארצות הברית, שבו – על פי מסורת משעשעת אך משונה – מצפים ליציאתו מהמחילה של מכרסם חביב ממשפחת הסנאים, שהתנהגותו ביציאה מהמחילה אמורה לנבא האם החורף יהיה קשה או נעים.

מקור החג התמוה הוא במדינת פנסילבניה במאה ה-19. והסיבה שהוא מוזכר כאן היא כדי להמליץ למי שעדיין לא ראה לצפות בסרט הנהדר שביים הארולד ראמיס ואשר מתרחש כולו ביום הזה.

שם הסרט מ-1993 תורגם לעברית כ"לקום אתמול בבוקר", ומככבים בו ביל מארי ואנדי מקדואל. אם עוד לא ראיתם אותו, חפשו אותו בדוכני הסטרימינג הקרובים למקום מגוריכם ולא תצטערו.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה