אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום ראשון, 26 פברואר 2023

 
 
המחאה והאגרוף

כ-300 אלף ישראלים יצאו אתמול להפגין נגד מהלכי הממשלה בשבוע השמיני לגל המחאה נגד המהפכה המשטרית. כ-160 אלף גדשו את רחוב קפלן בתל אביב.

סמוך לשעה 21:30 פרצו מפגינים את מחסום המשטרה, ירדו לנתיבי איילון, חסמו את נתיבי התחבורה והציתו מדורות. בעימותים עם השוטרים נעצרו 18 מפגינים. בחיפה צעדו כ-30 אלף מפגינים, בכפר סבא מעל 20 אלף ובירושלים כ-15 אלף.

ההפגנה נגד המהפכה המשפטית בשדרות מוריה בחיפה, 25 בפברואר 2023 (צילום: עמרי רוזנברג)
ההפגנה נגד המהפכה המשפטית בשדרות מוריה בחיפה, 25 בפברואר 2023 (צילום: עמרי רוזנברג)

בבאר שבע נאם עומרי שרון, לשעבר חבר כנסת מטעם הליכוד ובנו של ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, ואמר: "חייבים שתהיה ביקורת שיפוטית על החלטות הכנסת".

רבים מהנואמים במוקדי ההפגנות השונים בארץ התייחסו לדברים שאמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה ביום שישי:

"אנחנו שמנו את ישראל בעצם בעצמאות אנרגטית, במצב שמחיר הגז אצלנו, כמה הוא, שליש מהממוצע העולמי? שליש מהממוצע העולמי. אתם זוכרים איזה דברים אמרו? אני רוצה שתצטיידו בזה ותיתנו פשוט את האגרופים בחזרה, מה שנקרא. זה לא רק להלום בטרור, כמו שאמרנו, זה גם להלום בשקר, להלום בשקר. תראו מה זה, איזו תוצאה".

 
התקציב והאזהרה
שרי הממשלה מצטלמים בעת אישור תקציב המדינה, 24 בפברואר 2023 (צילום: משרד ראש הממשלה)
שרי הממשלה מצטלמים בעת אישור תקציב המדינה, 24 בפברואר 2023 (צילום: משרד ראש הממשלה)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אולי לא חושש מההפגנות והמחאה, אבל הוא בוודאי קשוב מאוד לקולות שעולים מהעולם, ושעלולים לפגוע פגיעה קשה בכלכלה הישראלית.

ביום שישי אישרה הממשלה את תקציב 2023 (בהיקף של 484 מיליארד שקלים) ואת תקציב 2024 (שצפוי לעמוד על 513 מיליארד שקלים). פרטי התקציב שאושר עדיין לא פורסמו במלואם אך מהתרברבות השרים על התוספות שקיבלו, קשה להבין כיצד הממשלה תממן את כל התוספות.

פרטי התקציב עדיין לא פורסמו במלואם אך מהתרברבות השרים על התוספות שקיבלו, קשה להבין איך הממשלה תממן את כל זה

איתמר בן-גביר התהדר בתקציב המבטיח תוספת של 9 מיליארד שקלים למשרד לביטחון לאומי, אשר יוקצה להקמת משמר לאומי וגיוס אלפי שוטרים. ניר ברקת טען כי נוספו מיליארד שקלים לתקציב משרד הכלכלה. שלמה קרעי השוויץ בתוספת של 15% לבסיס בתקציב של משרד התקשורת. יואב גלנט התהדר בתוספת של עשרה מיליארד שקלים לתקציב הביטחון. מירי רגב הודתה לנתניהו על אישור רכבת לאילת וקריית שמונה ב-50 מיליארד שקלים.

מאיפה הכסף? בינתיים קשה מאוד לדעת. מה שכן ברור זה שבעולם מודאגים מאוד מההתפתחויות בישראל.

"הפיינשל טיימס", העיתון הכלכלי הבריטי החשוב, מזהיר את נתניהו במאמר מערכת יוצא דופן בחריפותו:

"אחת הסיבות שהמערב תמך בישראל עד כה היא בגלל ערכים דומים… ישראל הציגה את עצמה כמגדלור של דמוקרטיה במזרח התיכון. האור הזה, אם עדיין לא כבה, מתעמעם בצורה מטרידה".

 
לשלוט בספרייה
הספרייה הלאומית בירושלים (צילום: חנן כהן, הספרייה הלאומית)
הספרייה הלאומית בירושלים (צילום: חנן כהן, הספרייה הלאומית)

בישיבת התקציב ביום שישי אושר גם תיקון לחוק הספרייה הלאומית – למרות התנגדות חריפה של היועצת המשפטית לממשלה – אשר יעביר את השליטה במוסד, שנהנה עד כה מעצמאות, לידי הממשלה.

מאות סופרים ומשוררים – ובהם דויד גרוסמן, חיים באר, אגי משעול, אלי עמיר ואחרים – חתמו על עצומת תמיכה במוסד והתחייבו כי "אם היוזמה להכפפת הספרייה הלאומית לגורמים פוליטיים תצא לפועל, לא נפקיד בה את הארכיונים שלנו… ולא ניתן יד לכל פעילות שלה".

הרקע לתיקון החקיקה: רקטור הספרייה הלאומית הוא שי ניצן, פרקליט המדינה לשעבר, שהיה מעורב בהגשת כתבי האישום נגד נתניהו.

רקטור הספרייה הלאומית הוא שי ניצן, פרקליט המדינה לשעבר, שהיה מעורב בהגשת כתבי האישום נגד נתניהו

האוניברסיטה העברית בירושלים הצטרפה אף היא למחאת הסופרים והזהירה שאם המהלך ייצא לפועל, היא תוציא את כל האוספים שמסרה לספרייה הלאומית.

כמו כן, מנכ"ל הספרייה הלאומית דיווח כי בעקבות החלטת הממשלה, שני תורמים ביטלו את תרומתם למוסד – בסך של 80 מיליון שקל.

 
הסלמה בפתח
עקבה, ירדן (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
עקבה, ירדן (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)

לא רק המצב הכלכלי והמשפטי מאיימים כרגע על ישראל. גם המצב הביטחוני לא משהו.

בעקבה שבירדן תיפתח הבוקר ועידה בהשתתפות בכירים במערכת הביטחון ונציגים מהרשות הפלסטינית, לצד נציגים מירדן, מצרים וארצות הברית, בניסיון של הרגע האחרון למנוע הסלמה והידרדרות לקראת חג רמדאן.

המשלחת הישראלית לוועידה תכלול את ראש שב"כ רונן בר, ראש מל"ל צחי הנגבי, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף רסאן עליאן, ואחרים. גם מהרשות הפלסטינית צפויים להשתתף בכירים ובהם ראש המודיעין מאג'ד פרג', מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף חוסיין א-שייח ואחרים.

הפלסטינים זועמים על פעולות צה"ל בערים הפלסטיניות בשטחי A, התוקפנות הגואה של מתנחלים כלפי פלסטינים, הריסת הבתים בירושלים המזרחית, עיכוב בהעברת כספי המיסים של הרשות וההרעה בתנאי האסירים הפלסטינים.

ההנחה היא שאם ישראל לא תפעל במהירות להקטנת המתח, האזור צפוי להידרדר בקרוב לסיבוב נוסף של אלימות.

 
צדיק אחד
חנן יובל, אפריל 2022 (צילום: משה שי/פלאש90)
חנן יובל, אפריל 2022 (צילום: משה שי/פלאש90)

הזמר חנן יובל דחה הזמנה להופיע בכנסת ביום הזיכרון לחללי צה"ל, במחאה על התנהגותו הגזענית של ח"כ אלמוג כהן במליאה בשבוע שעבר.

במכתב למפיק הארוע, כותב יובל – מוותיקי המוזיקאים בארץ:

"לכנסת הזאת, של אלמוג כהן, של דודי אמסלם, של החברה גוטליב, של גלית דיסטל, של אריה דרעי שנהנה מההומור של אלמוג כהן, של יו"ר הכנסת, שבמקום לגעור בטינופות הוא אוסר על הצילום שלהם, שלא ידעו בחוץ, ועוד ועוד – שאמשיך? ואין אפילו צדיק אחד שיקום ויזעק.

"זאת לא הכנסת שלי. לשיר שם בפני גסי הרוח האלה זה לעשות שקר גדול לעצמי. אוכל לא חסר ולא יחסר בבית משפחת יובל. על היושרה עבדתי כל החיים. הייתי חייב לכתוב לך. בהצלחה ושבת שלום".

 
סולומון לוהט
מנור סולומון, במדי פולהאם, במשחק נגד וולבסהמפטון בפרמייר ליג של אנגליה, 24 בפברואר 2023 (צילום: AP Photo/Kirsty Wigglesworth)
מנור סולומון, במדי פולהאם, במשחק נגד וולבסהמפטון בפרמייר ליג של אנגליה, 24 בפברואר 2023 (צילום: AP Photo/Kirsty Wigglesworth)

הכדורגלן הישראלי מנור סולומון, שהצטרף בדיוק לפני שנה לפולהאם הבריטית, אחרי שנאלץ לברוח מקבוצתו הקודמת בקייב בעקבות הפלישה הרוסית, כבש ביום שישי שער נוסף, שלישי ברציפות, וסידר לקבוצתו שוויון חשוב מול וולבס.

סולומון הוא השחקן הישראלי השני בסך הכל שמצליח לכבוש שערים בשלושה משחקים רצופים בפרימייר ליג. 31 שנים חלפו מאז שרוני רוזנטל הצליח לרשום הישג דומה. אוהדי פולהאם כבר מכנים אותו "קינג סולומון" ומקדמים את פניו ביציעים בדגלי ישראל.

אוהדי פולהאם כבר מכנים אותו "קינג סולומון" ומקדמים את פניו ביציעים בדגלי ישראל

 
משהו לקרוא
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה