אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום חמישי, 9 פברואר 2023
 
סעדה עולה להתקפה

מתחיל להיות קשה לעקוב אחרי סופת השינויים הדרמטיים שמתכנסים תחת הכותרת "המהפכה החוקתית". הבוקר מתברר כי ועדת השרים לחקיקה צפויה להתכנס ביום ראשון כדי לדון בשורה של הצעות חוק פרטיות שהוגשו על ידי חברי כנסת שונים.

אחת ההצעות, שצפויה לזכות לתמיכה רחבה בקואליציה, היא של חבר הכנסת החדש מטעם הליכוד משה סעדה, שדורש להפריד את המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) מהפרקליטות ולהפוך אותה לגוף חקירה עצמאי במשרד המשפטים.

מח"ש, לפי הצעתו של סעדה, תהיה כפופה ישירות לשר המשפטים – כי באמת לא נעשה מספיק בקואליציה הזו לבטל את הפרדת הרשויות. זאת ועוד: המחלקה העצמאית תהיה רשאית לחקור גם את פרקליטות המדינה. והנה התשובה לשאלה מי יחקור את החוקרים.

מח"ש תהיה רשאית לחקור גם את אנשי פרקליטות המדינה. והנה התשובה לשאלה מי יחקור את החוקרים

ח"כ משה סעדה בכנסת, 25 בדצמבר 2022 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
ח"כ משה סעדה בכנסת, 25 בדצמבר 2022 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

סעדה היה, כזכור, סגן מנהל מח"ש. הוא שירת במח"ש 23 שנים. אחרי שפוטר מהמחלקה, התראיין לעמית סגל בחדשות 12 ומתח ביקורת חריפה על היועץ המשפטי לממשלה דאז, אביחי מנדלבליט (שהערב ישודר ראיון איתו בתוכנית "עובדה") ועל בכירים בפרקליטות.

עם או בלי קשר לראיון המהדהד ההוא, החליט בנימין נתניהו לשריין לסעדה מקום ריאלי ברשימת הליכוד לכנסת.

בתגובה להצעת החוק החדשה של סעדה, שוחחה אתמול ראש מח"ש קרן בן-מנחם עם בכירי המחלקה ועם נציגי הפרקליטות, כינתה את ההצעה "נוראית" והיא צפויה לכנס הבוקר "כינוס חירום ארצי רחב" בו תדבר על ההשלכות של ההצעה על מערכת אכיפת החוק, בעידן שבו ראש ממשלת ישראל מכהן תחת שלושה כתבי אישום.

 
שובה של הגברת
שרה נתניהו (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)
שרה נתניהו (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)

התגעגעתם לדיווחים על התנהגות תמוהה ובלתי מתקבלת על הדעת של אשת ראש הממשלה? ובכן, תקופת הגעגוע הסתיימה.

שרה נתניהו שוב נושאת בתואר המחייב, והנה מתחילים לדלוף סיפורים – שלפעמים ממש קשה להאמין שהם אכן התרחשו – על דרישות קטנוניות, תביעות גחמניות ובקשות ילדותיות, שגם בלי להיכנס בכלל למשמעות המשפטית או הערכית שלהן, מותירות אותך פעור פה.

מיכאל האוזר טוב מפרסם הבוקר ב"הארץ" כי הגברת נתניהו דרשה שהמדינה תממן עבודות תחזוקה בבית משפחת נתניהו בקיסריה. חלק מהבקשות הועברו מטעמה על ידי לא אחר מראש שב"כ רונן בר.

על פי הפרסום, נתניהו פנתה לאנשי שב"כ בכמה דרגים ודרשה שיגישו במקומה דרישה להחלפת תריס בבית בקיסריה, דרשה שיפוץ של הגדר סביב הבית הפרטי ותבעה שיקנו למשפחה שש פטריות חימום לגינה.

בנוסף, העבירה נתניהו – ביום השבעת הממשלה – רשימת קניות של "מצרכים לשבת" בעלות כוללת של אלפי שקלים. המצרכים נשלחו לבית המשפחה בקיסריה. למחרת טענה הגברת נתניהו כי הם אזלו ודרשה לערוך למענה קנייה נוספת בעלות דומה.

המצרכים נשלחו לבית המשפחה בקיסריה. למחרת טענה נתניהו כי הם אזלו ודרשה לערוך למענה קנייה נוספת בעלות דומה

"הארץ" פנה למשפחת נתניהו לבקשת תגובה על הטענות וקיבל – איך לא – תגובה הכוללת את הביטויים "שיא חדש של צביעות ובושה", "המצאות והשמצות" וטענה שהעיתון בחר להתעלם (מטעמים פוליטיים כמובן) מכך שיאיר לפיד ונפתלי בנט "לא שיפצו את המעון הרשמי בבלפור במשך שנה והותירו אותו בהריסות".

ניסיון העבר מלמד – המשך יבוא.

 
שעת מחנך
השר חיים ביטון מש"ס (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)
השר חיים ביטון מש"ס (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)

האופנה החדשה של שני שרים במשרד ממשלה, שר שנושא בתואר המקורי "שר ה-X" ושר נוסף שנושא בתואר "שר במשרד ה-X" הגיעה גם למשרד החינוך. לצד שר החינוך יואב קיש מכהן גם "השר במשרד החינוך" חיים ביטון מש"ס, שהופקד על הטיפול במגזר החרדי.

אתמול הגיע ביטון לאילת לכנס של מנהלי אגפי החינוך מכל הארץ.  הוא סיפר לנוכחים ש-40% מתלמידי כיתות א' בישראל הם חרדים והוסיף בזחיחות: "אם לא פחדתם מספיק – תפחדו יותר".

ביטון סיפר לנוכחים ש-40% מתלמידי כיתות א' הם חרדים והוסיף בזחיחות: "אם לא פחדתם מספיק – תפחדו יותר"

באולם החלה מהומה וחלק מהנוכחים עזבו את המקום במחאה. אחד המנהלים קרא לעבר השר: "אנחנו לא מפחדים, אנחנו רוצים שתלך לעבוד. תתבייש".

אגב – אחוז התלמידים החרדים בכיתות א' עומד כעת על כ-20%.

 
בארד מפשל
משרדי גוגל במאונן וויו, קליפורניה (צילום: AP Photo/Jeff Chiu)
משרדי גוגל במאונן וויו, קליפורניה (צילום: AP Photo/Jeff Chiu)

נניח שהייתם מתבקשים לספר לילד בן 9 על התגליות החדשות שהגיעו מטלסקופ החלל ג'יימס ווב. מה הייתם עונים?

בארד, הצ'ט-בוט החדש של גוגל, הציג שורה של תשובות אפשריות לשאלה הזו, ואחת מהן היתה שג'יימס ווב צילם את התמונה הראשונה של כוכב מחוץ למערכת השמש. הבעיה היא, שכל ילד בן 9 יודע שאת התמונה הראשונה של כוכב מחוץ למערכת השמש צילם בכלל הטלסקופ האירופי VLT כבר ב-2004.

התשובה השגויה הזו של הצ'ט-בוט, שנחשפה זמן קצר לפני ארוחה מיוחדת בפריז שארגנה חברת גוגל, במסגרת אירועי ההשקה של "בארד", הפילה את מניית החברה בלא פחות מ-7.7% במסחר בניו יורק. אירוע שמן הסתם ייכנס להיסטוריה המתהווה של עידן "מלחמות הצ'ט-בוטים" שאנו רק בתחילתו.

 
זום זום זום
משרדי זום בסן חוזה, קליפורניה (צילום: AP Photo/Haven Daley)
משרדי זום בסן חוזה, קליפורניה (צילום: AP Photo/Haven Daley)

רק אתמול, או ככה זה לפחות נדמה, נפלנו כולנו בשבי אפליקציית שיחות הווידיאו "זום", ששינתה לחלוטין את האופן שבו אנחנו מנהלים ישיבות עבודה, פגישות הורים, לימודים ועוד.

זה היה השירות שהעולם נזקק לו יותר מכל בתקופת סגרי הקורונה ועתיד החברה – שהמריאה תוך זמן קצר למעמד של מותג עולמי מוכר – נראה מבטיח.

השבוע הודיעה החברה כי היא עומדת לפטר כ-15% מעובדיה – כ-1,300 איש בסך הכל – וארי יואן, המייסד והמנכ"ל של "זום" הודיע כי הוא מוותר כמעט על כל שכרו לשנת 2023, וכי שכרם של כל בכירי החברה יקוצץ ב-20%.

ארי יואן, המייסד ומנכ"ל "זום" הודיע כי הוא מוותר כמעט על כל שכרו ב-2023, וכי שכרם של כל בכירי החברה יקוצץ ב-20%

"זום" מצטרפת לענקיות טכנולוגיה אחרות שמפטרות אלפי עובדים: מיקרוסופט, אפל, גוגל, פייסבוק ועוד. אבל הפיטורים הנרחבים לא מסתיימים רק בעולם הטכנולוגיה: גם ענקית המדיה דיסני הודיעה אתמול על פיטורי 7,000 עובדים – לצד קיצור מאסיבי בהוצאות, בסך 5.5 מיליארד דולר.

 
יו! לורי!
יו לורי, שגילם את ד"ר האוס בסידרה "האוס", במסיבת סיום הסדרה בלוס אנג'לס, 20 באפריל 2012 (צילום: AP Photo/Matt Sayles)
יו לורי, שגילם את ד"ר האוס בסידרה "האוס", במסיבת סיום הסדרה בלוס אנג'לס, 20 באפריל 2012 (צילום: AP Photo/Matt Sayles)

השחקן הבריטי יו לורי, שהפך לאייקון עולמי אחרי שגילם את הד"ר המיזנטרופ המבריק גרגורי האוס, בסדרת בית החולים "האוס", יצטרף לעונה החדשה והשלישית של סדרת המתח "טהרן", שתשודר ב"כאן 11" ובאפל TV+.

הסדרה נוצרה על ידי משה זונדר, דנה עדן ומאור כהן ומביים אותה דני סירקין. בעונה הקודמת כיכבה בה גלן קלוז.

לורי יגלם ב"טהרן" את מפקח הגרעין אריק פיטרסון, לצד ניב סולטן, שמגלמת את סוכנת המוסד תמר רביניאן.

לורי יגלם ב"טהרן" את מפקח הגרעין אריק פיטרסון, לצד ניב סולטן, שמגלמת את סוכנת המוסד תמר רביניאן

 
עוד כותרות
שער "הסאן", 9 בפברואר 2023
שער "הסאן", 9 בפברואר 2023
  • נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי יצא אתמול בפעם השנייה ממדינתו לפגישת פסגה – הפעם בבריטניה, שם פגש את ראש הממשלה כמו גם את המלך צ'ארלס. עיתון "הסאן" סיכם את הביקור היטב בכותרת: "תודה על התה…עכשיו תנו לי מטוסי קרב". אחרי לונדון, זלנסקי המשיך לפריז ונפגש שם עם נשיא צרפת עמנואל מקרון.
  • לשרת ההסברה אין עדיין תקציב, אין לשכה והאמת שגם אין מה לעשות, אבל דבר אחד טוב גלית דיסטל אטבריאן עשתה כבר עכשיו: היא מינתה את המנכ"לית האישה הראשונה בממשלה ה-37.
  • גולשי טוויטר חוו תקלות הלילה, כשרבים מסביב לעולם קיבלו הודעה שחרגו ממכסת הציוצים המותר ליום: 2,400. מילא שאף אחד לא מצייץ כזו כמות (2 ציוצים בדקה במשך יממה שלמה!) – גם אף אחד לא היה מודע לכך שיש מגבלה כלשהי על מספר הציוצים. טוויטר התנצלה על התקלה, שתוקנה בתוך זמן קצר.
  • הקץ לפיראטיות? נטפליקס פרסמה הלילה כמה יעלה לנו לשתף את הסיסמה לחשבון עם אחרים. בשלב זה הגבייה תתבצע בדרום אמריקה ומדינות נוספות. עדיין לא ידוע מתי זה יגיע גם לישראל.
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה