אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שני, 20 פברואר 2023
 
המחאה מתחילה בבית

תשומת הלב הציבורית תופנה היום אל כנסת ישראל בירושלים.

במליאת הכנסת תיערך הצבעה בקריאה ראשונה על התיקון לחוק יסוד השפיטה, אשר יקנה לקואליציה שליטה מוחלטת בוועדה לבחירת שופטים. זהו החלק הראשון במסגרת המהפכה המשפטית שעולה להצבעה.

לפי הצעת החוק, שעברה ואושרה בשבוע שעבר בוועדת החוקה, לקואליציה יהיה מעתה רוב מובנה של 5 מתוך 9 חברי הוועדה לבחירת שופטים, ובית המשפט העליון לא יוכל יותר להתערב בחוקים שיוגדרו "חוקי יסוד".

המשמעות: אם הצעת החוק תעבור גם בקריאות הנוספות ותיכנס לספר החוקים, מינוי שופטים בישראל – בכל הערכאות – יהיה נתון לגחמות ולדילים פוליטיים.

אם הצעת החוק תעבור ותיכנס לספר החוקים, מינוי שופטים בישראל – בכל הערכאות – יהיה נתון לגחמות ולדילים פוליטיים

הדיונים בכנסת צפויים להיות סוערים, והצעת החוק אמורה לעלות להצבעה בשעה 14:00, כשבמקביל צפויה להיערך מול הכנסת הפגנת המונים נוספת.

מפגינים נגד רפורמת המשפט ליד ביתו של ח"כ אבי דיכטר, 20 בפברואר 2023 (צילום: מחאת קפלן)
מפגינים נגד רפורמת המשפט ליד ביתו של ח"כ אבי דיכטר, 20 בפברואר 2023 (צילום: מחאת קפלן)

מפגינים רבים התייצבו הבוקר בפתח בתיהם של חברי הכנסת מהקואליציה וניסו למנוע מהם לצאת לירושלים. המפגינים בפתח ביתה של ח"כ טלי גוטליב נשאו שלטים "מי שמייצגת אנסים לא מייצגת אותי". שניים מהמפגינים במקום נעצרו.

המפגינים מול ביתו של ח"כ אבי דיכטר באשקלון נשאו שלטים "דיכטר תתעורר, הבית בוער". מפגינים פונו בכוח אחרי שניסו לחסום את היציאות מההתנחלות שבה מתגורר ח"כ שמחה רוטמן.

מפגינים פונו בכוח אחרי שניסו לחסום את היציאות מההתנחלות שבה מתגורר ח"כ שמחה רוטמן

על פי פרסומים מוקדמים, גם הבוקר צפויה להירשם היעדרות גדולה ממקומות העבודה בסקטורים ומגזרים רבים, שכבר הודיעו על תמיכתם במחאה, ובהם חברות הייטק, רופאים, עורכי דין, אדריכלים ומתכננים, ארגוני להט"ב, סטודנטים ומרצים.

כמו כן צפויות להיערך צעדות מחאה מאורגנות של הורים וילדים מחוץ לבתי ספר רבים ברחבי הארץ ובעשרות מוקדים, בהם דרך נמיר בתל אביב, צומת הכפר הירוק ברמת השרון, קניון שבעת הכוכבים בהרצליה ועוד.

 
נתניהו יעד מבוצר
חבר הכנסת אופיר כץ (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)
חבר הכנסת אופיר כץ (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)

הצעת חוק נוספת שהונחה אתמול על שולחן הכנסת, מטעם יו"ר הקואליציה ח"כ אופיר כץ וראשי סיעות הקואליציה, נועדה למנוע מהיועצת המשפטית לממשלה את האפשרות להכריז נבצרות על ראש הממשלה.

זאת, לקראת דיון צפוי בבג"ץ בעתירה הדורשת להוציא את ראש הממשלה לנבצרות, בטענה שהוא אינו עומד בהסדר ניגוד העניינים שנקבע עבורו, וכי הוא עוסק בתוכנית להחלשת מערכת המשפט, למרות שהוא עצמו נאשם בפלילים.

ספק אם היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה הייתה מעזה בכלל לנקוט בצעד כה קיצוני וחסר תקדים. בחוק הישראלי אין הסדר ברור להוצאת ראש ממשלה מכהן לנבצרות.

ספק אם היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה הייתה מעזה בכלל לנקוט בצעד כה קיצוני וחסר תקדים

זה לא מנע מח"כ כץ להצהיר בדרמטיות: "לא ייתכן שבמדינה דמוקרטית תתאפשר פרשנות משפטית שאין לה שום בסיס בחוק, כדי לבצע מהלך שווה ערך למהפכה".

 
ובינתיים באיראן
בנימין נתניהו נואם באו"ם נגד הסכם הגרעין עם איראן, 27 בספטמבר 2012 (צילום: AP Photo/Seth Wenig)
בנימין נתניהו נואם באו"ם נגד הסכם הגרעין עם איראן, 27 בספטמבר 2012 (צילום: AP Photo/Seth Wenig)

אלמלא היינו שקועים לחלוטין במהפכה המשפטית ובספיחיה – ואם לראש הממשלה היה מעט יותר פנאי לעסוק בנושאים שאינם משפטיים – סביר להניח שנתניהו היה נושא הערב נאום מבהיל לאומה ומתריע, בפעם המי יודע כמה, מפני איום הפצצה האיראנית.

הסיבה: בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) הגיעו למסקנה כי איראן הפיקה אורניום מועשר שמביא אותה אל סף הרמה הדרושה לייצור נשק גרעיני.

מקורות בכירים בארגון צוטטו אתמול בסוכנות הידיעות "בלומברג" וגילו כי פקחים של סבא"א גילו באיראן אורניום מועשר ברמה של 84% – הרמה הגבוהה ביותר שנמצאה שם עד היום ונמוכה רק ב-6% מהקו האדום בציור הפצצה המפורסם שנתניהו הציג בשעתו לעצרת האו"ם.

פקחים של סבא"א גילו באיראן אורניום מועשר ברמה של 84% – הרמה הגבוהה ביותר שנמצאה שם עד היום

הפקחים אמורים לקבוע בימים הקרובים אם איראן ייצרה את החומר בכוונה, או שאולי הריכוז הגבוה של האורניום הוא רק תוצאה של הצטברות לא מכוונת בתוך רשת הצינורות המחברת את מאות הצנטריפוגות, דבר שכבר קרה בעבר.

כמו שיודע כל מי שלא מקפיד על ניקיון הבית – לפעמים מגלים בניקיונות לקראת פסח כל מיני חתיכות של "אורניום מועשר", שהצטבר במקומות שסמרטוט לא הגיע אליהם.

 
אפרופו פסח
בית החולים הדסה בירושלים. אילוסטרציה (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
בית החולים הדסה בירושלים. אילוסטרציה (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

אם כבר נדרשנו לניקיונות לקראת פסח: ועדת השרים לחקיקה של הכנסת אישרה אתמול – בניגוד לחוות דעתה של היועצת המשפטית לממשלה – את הצעת "חוק החמץ" של חברי הכנסת משה גפני, יעקב אשר ויצחק פינדרוס.

על פי ההצעה, מנהל בית חולים יהיה רשאי להסמיך עובד שימנע הכנסת מזון בניגוד להוראות. בחוות הדעת של היועמ"שית גלי בהרב-מיארה נכתב כי ההצעה "מעוררת קשיים חוקתיים ניכרים" שכן "איסור גורף על הכנסת חמץ לשטח בתי החולים, פוגע בזכויות יסוד לאוטונומיה של הפרט ולחופש מדת, וכן בכבוד המטופל ובהכרה בזכותו להגדרה עצמית ולמימוש בחירותיו והעדפותיו".

"איסור גורף על הכנסת חמץ לשטח בתי החולים, פוגע בזכויות יסוד לאוטונומיה של הפרט ולחופש מדת"

מסתבר שאנחנו לא בתקופה טובה לכל המילים היפות האלה, וגם "קשיים חוקתיים ניכרים" עושים עכשיו פחות רושם על בית המחוקקים.

 
בסמר מזהירה
הלוגו של קרן ההשקעות האמריקאית בסמר
הלוגו של קרן ההשקעות האמריקאית בסמר

הבעיה עם אירועים דרמטיים כמו המהפכה החוקתית והמחאה נגדה, היא שתוך זמן קצר אנחנו מתרגלים למצב החדש, ואירועים שעד לא מזמן היו עלולים להסעיר את הרוחות, נדחקים בהדרגה לשולי החדשות, פשוט כי הם כבר לא נראים לנו כמו "חדשות".

כך, לדוגמה, התפרסם אתמול שקרן הון סיכון אמריקאית בסמר, שהשקיעה בעבר בלא פחות מ-60 סטארטאפים מקומיים, שלחה מכתב חסר תקדים למנהלי החברות הישראליות בתיק ההשקעות שלה.

"ישראל נכנסת לעידן חדש של חוסר יציבות המתאפיין במדיניות בלתי צפויה של ממשלה חסרת מעצורים", נכתב שם, ולפיכך הקרן ממליצה למנהלים להעביר לאלתר את הכספים שברשותם לחשבונות זרים.

"ההמלצה שלנו היא לשמור על חשיפה שקלית של לא יותר משישה חודשים (רק פיקדונות לטווח קצר)", מסכמת הקרן את המכתב יוצא הדופן, "ולשקול ברצינות שמירת מטבע חוץ בחשבונות בנק זרים".

"ההמלצה שלנו היא לשמור על חשיפה שקלית של לא יותר משישה חודשים, ולשקול ברצינות שמירת מטבע חוץ בחשבונות בנק זרים"

 
מהיר כאיילה
גשאו איילה אחרי ששבר את השיא הישראלי בסיום המרתון בסיביליה, 19 בפברואר 2023 (צילום: איגוד האתלטיקה בישראל)
גשאו איילה אחרי ששבר את השיא הישראלי בסיום המרתון בסיביליה, 19 בפברואר 2023 (צילום: איגוד האתלטיקה בישראל)

הרץ המצטיין גשאו איילה, בן 26, שבר אתמול את השיא הישראלי בריצת מרתון, כשסיים את מרתון סביליה במקום הראשון, בזמן של 2:05:32 – שיפור של דקה ועשר שניות מהשיא הישראלי הקודם, של מארו טפרי, שנקבע רק לפני חודשיים וחצי.

זו התוצאה השישית בטיבה באירופה בכל הזמנים.

לישראל יש כעת נבחרת של רצים למרחקים ארוכים שמתקדמת בקצב מהיר מעבר למה שתוכנן (טוב, הם רצים) – כשהיעד המוצהר הוא להגיע בשיא היכולת לאולימפיאדה בשנה הבאה.

 
עוד כותרות
  • ארבעה מתנחלים מיצהר נעצרו הבוקר בחשד למעורבות בהצתת רכב של פלסטיני בשבוע שעבר, ותקיפת החיילים שניהלו מרדף אחריהם.
  • עשרות בני אדם נהרגו בסן-פאולו בברזיל בעקבות שטפונות שפוקדים את העיר הענייה. כרגע ידוע על לפחות 36 בני אדם שמתו באסון, אך המספר עשוי להאמיר בהרבה.
  • צוקרברג הולך בעקבות מאסק? חברת "מטא", החברה האם של פייסבוק, הודיעה אתמול כי היא משיקה את Meta Verifiedשירות שיעלה $12 בחודש ויאפשר לבעלי חשבונות בפייסבוק ובאינסטגרם לקבל את הוי הכחול – אותו סימון המאשר כי המשתמש הוא בעל חשבון רשמי שזהותו אושרה על ידי פייסבוק.
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה