אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שלישי, 7 פברואר 2023
 
מעכלים את החורבן

ממדי האסון בטורקיה ובסוריה הולכים ומתבררים בהדרגה. הבוקר כבר מדברים על לפחות 5,000 בני אדם שנהרגו בשתי רעידות האדמה הגדולות שפקדו את האזור, אבל ההערכות הן שהמספר הסופי יהיה גבוה בהרבה – באו"ם מעריכים שיעבור את ה-20 אלף – וכי ייקח עוד זמן רב עד שהתמונה המלאה תתברר.

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הכריז אתמול על שבעה ימי אבל וקרא למדינות העולם להתגייס ולעזור לטורקיה להתמודד עם המשבר ההומניטרי.

אתמול כבר הודיעו 49 מדינות, ובהן ישראל, על התגייסות הכולל שליחת צוותי חילוץ והצלה וצוותי רפואה, ומטעני מזון, תרופות ובגדים, כסיוע לניצולים הרבים.

משלחת הסיוע הישראלית באדנה, טורקיה. 7 בפברואר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
משלחת הסיוע הישראלית באדנה, טורקיה. 7 בפברואר 2023 (צילום: דובר צה"ל)

גם נשיא סוריה בשאר אסאד קרא אתמול למדינות העולם לסייע לסוריה, המתמודדת עם הרס רב בערים חמה, אידליב ולטקיה. ראש הממשלה בנימין נתניהו התגאה אתמול שישראל התנדבה להעביר סיוע לסוריה, אחרי שלדבריו התבקש לעשות זאת על ידי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

נתניהו התגאה אתמול שישראל התנדבה להעביר סיוע לסוריה, אחרי שלדבריו התבקש לעשות זאת על ידי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין

בעקבות הפרסום בישראל, אסד הכחיש שסוריה מתכוונת להיעזר בישראל וגם פוטין הגיב: "לא ביקשתי".

 
הדולר טס
נגיד בנק ישראל אמיר ירון (מימין) מתעמת עם ח"כ משה גפני (משמאל) בוועדת הכספים של הכנסת, 6 בפברואר 2023 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
נגיד בנק ישראל אמיר ירון (מימין) מתעמת עם ח"כ משה גפני (משמאל) בוועדת הכספים של הכנסת, 6 בפברואר 2023 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

הדולר זינק אתמול מול השקל מ-3.39 ל-3.47, שינוי חריג בעוצמתו בשוק המטבעות, שבדרך כלל מתאפיין בתנודתיות נמוכה יותר משוקי המניות.

ההערכות הן שהזינוק החריג קשור לעצבנות של הסוחרים בשוק ההון ביחס למהפכה המשפטית ולאי הוודאות שנובעת ממנה, הגורמת לרבים לפעול בזהירות ולבטח את עצמם מפני שינויים.

אתמול הופיע נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, בפני ועדת הכלכלה של הכנסת לרגל הצגת התקציב השנתית של הבנק המרכזי. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, חקר אותו בתוקפנות ושאל אותו את השאלה המדהימה הבאה:

"אני שומע אותך מדבר על כך שהרפורמה המשפטית יכולה לפגוע בכלכלה. למה אתה צריך להביע עמדה בעניין הזה? האם אתה חושב שנגיד בנק ישראל צריך להביע עמדה, כשמחצית מתושבי מדינת ישראל חושבים אחרת?"

ירון, שהתכונן מראש לשאלה ומאמין שעמדתו של נגיד בנק ישראל בנושאי כלכלה אכן רלוונטית ומבוססת מעט יותר מעמדתם של רוב תושבי המדינה, הקריא תשובה שכתב מראש:

"ככלכלן, אציין בהקשר זה כי מחקרים רבים הראו שמוסדות חזקים ועצמאיים הם מרכיב חיוני לכלכלה מפותחת ומשגשגת. בהתאם, חברות דירוג האשראי בוחנות גם תחומים אלה".

גם בנק ההשקעות האירופי HSBC – הבנק הרביעי בגודלו בעולם – כתב אתמול ללקוחותיו: "תוכנית הממשלה עלולה להוביל להידרדרות בסביבת ההשקעות ובכל להכביד על המטבע הישראלי".

 
עוד חד-קרן בורח
חד-קרן במנוסה (צילום: GIFER)
חד-קרן במנוסה (צילום: GIFER)

מעניין מה גפני חושב על מנהלי חברות ההייטק הישראליות, שככל הנראה מייחסות חשיבות גדולה יותר לתחזיות של בנק ישראל ושל הבנקים העולמיים מאשר לשאלה מה חושבים על הכלכלה מחצית מהישראלים.

מנהלי חד-קרן ישראלי נוסף, חברת הסייבר "וויז" (Wiz), הודיעו אתמול שהם מתכוונים להעביר את כספי החברה המופקדים בבנקים בישראל לחשבונות בנק בחו"ל. החברה תשאיר בישראל רק את הסכומים שדרושים למימון פעילותה השוטפת.

חברת הסייבר "וויז" (Wiz) הודיעה אתמול שהיא מתכוונת להעביר את כספי החברה המופקדים בישראל לחשבונות בחו"ל

"וויז" גייסה מאז הקמתה 600 מיליון דולר, והגיעה בשנה שעברה לקצב הכנסות שנתי של 100 מיליון דולר ולשווי של 6 מיליארד דולר. זו חברת ההייטק הישראלית הגדולה השנייה, אחרי "פאפאיה גלובל", שנוקטת בצעד חריג כזה.

 
בינה לי חביבה
בארד של גוגל (צילום: גוגל)
בארד של גוגל (צילום: גוגל)

ב"גוגל" נכנסו בחודשים האחרונים לפאניקה של ממש, לנוכח ההצלחה האדירה של מנוע הבינה המלאכותית ChatGPT, שהגיע תוך זמן קצר למעל 100 מיליון משתמשים, מה שהפך אותו, ככל הנראה, ליישומון שצמח בקצב המהיר ביותר אי פעם.

אתמול חשפה גוגל את התשובה שלה: צ'טבוט חדש בשם Bard, שיאפשר לגולשים לקבל תשובות מפורטות על חיפושים בשפה טבעית – במקום להפנות אותם למקורות מידע, כמקובל במנוע החיפוש.

Bard יאפשר לגולשים לקבל תשובות מפורטות על חיפושים בשפה טבעית – במקום להפנות אותם למקורות מידע, כמקובל במנוע החיפוש

בגוגל מבטיחים שבארד – שייפתח לציבור באופן מוגבל מאוד בשלב הראשון – יהיה שונה ממתחרהו הגדול ביכולת להתעדכן במידע אקטואלי. "הוא עוזר להסביר לבני 9 תגליות חדשות של נאס"א כמו טלסקופ החלל ג'יימס ווב ויאפשר להם ללמוד על הכדורגלנים הטובים בעולם", התגאה סונדאר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל, בפוסט שפירסם אתמול.

אך אליה וקוץ בה: בשולי ההודעה החגיגית, גוגל גם מזהירה את המשתמשים שהצ'ט-בוט עלול להציע להם תשובות לא מדויקות או לא נאותות. כדי לוודא את אמינותן של התשובות, הגולשים יופנו לחפש מקורות מידע אמינים יותר ב"גוגל".

 
לו הייתי פיראט
סלפי שסלמן רושדי העלה לחשבון הטוויטר שלו, 6 בפברואר 2023 (צילום: סלמן רושדי)
סלפי שסלמן רושדי העלה לחשבון הטוויטר שלו, 6 בפברואר 2023 (צילום: סלמן רושדי)

הסופר סלמן רושדי, שהותקף באלימות באוגוסט האחרון, נדקר בצווארו והיה שבועות רבים בסכנת חיים, התראיין אתמול לראשונה מאז התקיפה ל"ניו יורקר" וחשף לראשונה את מראה המשה-דיין החדש שלו.

"אני בר-מזל", אמר רושדי, "מה שאני באמת רוצה זה להביע את רגשות התודה שמפעמים בי".

"אני בר-מזל. מה שאני באמת רוצה זה להביע את רגשות התודה שמפעמים בי"

הסופר, שנאלץ לחיות במחתרת במשך עשורים אחרי שספרו "פסוקי השטן" הכעיס את שלטון האייתוללות באיראן, אמר לעורך "הניו יורקר" דיוויד רמניק שהוא מאשים בתקיפה אך ורק את האדי מאטאר, הצעיר המוסלמי בן ה-24 שעומד לדין על התקיפה, וכי אין לו טענות לשומרים שהיו אמורים להגן עליו.

"הדרך שלי להתמודד עם מה שקורה לי הייתה תמיד להסתכל קדימה בתקווה, ולא אחורה במרירות", אמר.

 
מנצ'סטר סיטי בצרות
מנצ'סטר סיטי חוגגת עם גביע הפרמייר ליג, 22 במאי 2022 (צילום: AP Photo/Dave Thompson)
מנצ'סטר סיטי חוגגת עם גביע הפרמייר ליג, 22 במאי 2022 (צילום: AP Photo/Dave Thompson)

דרמה ענקית מטלטלת בשעות האחרונות את הפרמייר-ליג, ליגת העל האנגלית.

אתמול נחשפה חקירה שנמשכה מעל ארבע שנים, אשר בעקבותיה מואשמת קבוצת מנצ'סטר סיטי – קבוצת הכדורגל האנגלית המצליחה ביותר בשנים האחרונות – בעבירות חמורות על חוקי "המשחק ההוגן" של הליגה ושל אופ"א, בין השנים 2009 ל-2018. התקופה הזו החלה למעשה אחרי שהקבוצה נרכשה על ידי בעלי הון מאבו-דאבי.

מנצ'סטר סיטי – קבוצת הכדורגל האנגלית המצליחה ביותר בשנים האחרונות – מואשמת בעבירות חמורות על חוקי "המשחק ההוגן"

מנצ'סטר סיטי כבר הואשמה בתחילת המילניום בהאשמות דומות. אז הורחק המועדון לשנתיים מפעילות במפעלים האירופאיים ונקנס ב-30 מיליון יורו, העונש החמור ביותר שהוטל על מועדון כלשהו בעקבות חריגות ניהול. העונש רוכך בהמשך, אחרי שבית הדין לערעורים של אופ"א הפך את ההחלטה והקטין את הקנס.

מה יקרה הפעם? כנראה שנדע רק בעוד זמן רב. בשלב הראשון ייכנסו לתמונה עורכי דין ורואי חשבון רבים שיתפרנסו מהפרשה היטב, ויעשו כל שביכולתם לסבך ולהאריך את הבדיקות.

 
מעקב ברברה
סופת ברברה לחופי תל אביב, 6 בפברואר 2023 (צילום: אריק מרמור/פלאש90)
סופת ברברה לחופי תל אביב, 6 בפברואר 2023 (צילום: אריק מרמור/פלאש90)

הסופה ברברה (או בעברית: חורף) עדיין איתנו, והתחזית להיום: קר מהרגיל לעונה.

מצפון הארץ ועד צפון הנגב ירד גשם לפרקים, מלווה בסופות רעמים, וינשבו רוחות מערביות חזקות. בחרמון צפוי שלג. בדרום הארץ צפוי אובך. בבקעת הירדן, במדבר יהודה ובים המלח יש חשש לשיטפונות – וחשש קל להצפות בעיקר במישור החוף הדרומי.

הגשמים והרוחות יחלשו בהדרגה משעות הצהריים מחר (רביעי).

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה