אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שני, 13 פברואר 2023

 
 
כאן שביתה

ה-13 בפברואר 2023 הוא יום שיירשם בהיסטוריה של מדינת ישראל.

היום יוצאת לדרך שביתת ענק שלא הייתה כמוה בעבר, וההצדקה לה היא סיבה שלא הייתה כמוה בעבר.

זו לא שביתה של עובדים נגד מעסיקים.

זו לא שביתה של איגודי עובדים נגד הממשלה.

זו לא שביתה שמטרתה לשפר תנאי תעסוקה.

זו שביתה שבה עובדים ומעסיקים, מורים ותלמידים, הייטקיסטים וסוחרים, עורכי דין ואדריכלים, סטודנטים ומרצים, משלבים ידיים ומשתפים פעולה, כדי למחות יחד נגד שינוי המשטר בישראל.

זו שביתה שמבקשת לבלום בכלים אזרחיים ניסיון לפרק מבפנים את הדמוקרטיה הישראלית.

שלט בהפגנה, 2023 (צילום: flurry)
שלט בהפגנה, 2023 (צילום: flurry)

בוועדת החוקה בראשותו של ח"כ שמחה רוטמן צפוי להתחולל היום בליץ של יוזמות חקיקה. אלה יהיו תיקונים לחוק יסוד השפיטה שמשנים את הרכב הוועדה לבחירת שופטים ומעניקים לקואליציה שליטה מוחלטת, וכן איסור על בג"ץ לפסול חוקי יסוד לא חוקתיים. בהמשך השבוע צפויים לעלות בכנסת פסקת התגברות ברוב של 61 חברי כנסת וביטול עילת הסבירות.

ספק אם כשראש הממשלה בנימין נתניהו ושר המשפטים יריב לוין הוציאו לדרך את המהלכים המהפכניים הללו, הם העלו בדעתם את עוצמת ההתנגדות שתקום נגדם.

ספק אם כשנתניהו ולוין הוציאו לדרך את המהלכים המהפכניים הללו, הם העלו בדעתם את עוצמת ההתנגדות שתקום נגדם

סביר יותר להניח שהם העריכו, שנושאים מורכבים כאלה – לא רק משפטיים אלא גם מופשטים וקשים להבנה – לא יעוררו סערה ציבורית בסדר גודל כזה, הנמשכת כבר שישה שבועות, וכוללת איומים של ממש על הכלכלה הישראלית.

הם טעו. על פי התחזיות, מאות אלפי ישראלים צפויים לשבות היום מעבודה ולעלות לירושלים, להפגין מול הכנסת. תמונות רחפן של בית המחוקקים הישראלי מוקף במפגינים הנושאים דגלי ישראל, יצטרפו היום לנאום לאומה של הנשיא יצחק הרצוג אתמול, שבו הוא אמר בצורה הברורה ביותר: אם הרפורמה המשפטית של נתניהו-לוין-רוטמן תמומש במלואה, היא תערער את יסודותיה הדמוקרטיים של המדינה, ותשחק לידי אויביה.

קשה לחשוב על סיבה מוצדקת יותר לשבות ולהפגין.

גם הניוזלטר הצנוע שלנו מניף דגל: כאן שביתה.

 
 
סגירה
בחזרה לכתבה