אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום ראשון, 12 פברואר 2023
 
שבוע דרמטי מתחיל

ההפיכה המשטרית, שתשנה מהיסוד את מערכת המשפט ומבנה הדמוקרטיה בישראל, צפויה להגיע השבוע לשיא נוסף, במהירות חסרת תקדים. בהתאם לכך גם המחאה הציבורית הנרחבת נגדה תגיע השבוע לשיא חסר תקדים.

זהו לוח הזמנים הצפוי של הליכי החקיקה המזורזים: הבוקר צפוי להתחיל בוועדת השרים לחקיקה דיון ב"חוק דרעי 2", שאמור להכשיר את מינויו של אריה דרעי לשר בניגוד לפסיקת בג"ץ בנושא.

הבוקר צפוי להתחיל בוועדת השרים לחקיקה דיון ב"חוק דרעי 2", שאמור להכשיר את מינויו של דרעי לשר, בניגוד לפסיקת בג"ץ

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה הזהירה אתמול כי מדובר בחוק המבטל את הביקורת השיפוטית על מינויי שרים, וכי הוא עלול להיפסל בבג"ץ בעילה של "שימוש לרעה בסמכות הכנסת".

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

כמו כן צפוי היום דיון בהצעת החוק של ח"כ שמחה רוטמן, יו"ר ועדת החוקה, לצמצום הביקורת השיפוטית על חוקים, הצעת החוק של ח"כ משה סעדה להכפפת מח"ש לשר המשפטים, ודיון בשינויים המוצעים לחוק יסוד השפיטה.

מחר צפויה הצבעה בקריאה ראשונה על שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים ומניעה מבג"ץ להתערב בחוקי יסוד.

מחר צפויה הצבעה בקריאה ראשונה על שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים ומניעה מבג"ץ להתערב בחוקי יסוד

כנגד יוזמות החקיקה המואצות הללו, מתרחבת המחאה הציבורית. אתמול הפגינו מעל 200 אלף ישראלים נגד המהפכה החוקתית (כ-130 אלף בהפגנה המרכזית בתל אביב, שבסיומה נחסמו נתיבי איילון, וכ-80 אלף בהפגנות נוספות ברחבי הארץ).

מארגני ההפגנות קוראים לשביתה כללית במשק מחר (שני) ולהפגנת מחאה ענקית מול הכנסת – בזמן שייערכו שם דיוני החקיקה. חברות הייטק, רופאים, עובדי בריאות הנפש, עורכי דין, עובדים סוציאליים, עובדי רשויות מקומיות וסקטורים אחרים כבר הודיעו שיצטרפו לשביתה.

 
המבצע שלא היה
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בזירת פיגוע הדריסה בירושלים לצד מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי ומפקד מחוז ירושלים דורון תורג'מן, 10 בפברואר 2023 (צילום: עוצמה יהודית)
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בזירת פיגוע הדריסה בירושלים לצד מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי ומפקד מחוז ירושלים דורון תורג'מן, 10 בפברואר 2023 (צילום: עוצמה יהודית)

אם היה ערך רב להצהרותיו של השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר, היה אמור הבוקר להיפתח במזרח ירושלים מבצע בטחוני-צבאי-משטרתי רחב היקף. זה לא יקרה.

ביום שישי, בזירת פיגוע הדריסה בירושלים, שבו נרצחו האחים יעקב ישראל פלאי (בן שש) ואשר מנחם פלאי (בן שמונה) וכן אלתר שלמה לדרמן (בן 20), הכריז בן-גביר בנחרצות אופיינית שתוך יומיים (כלומר הבוקר) תצא המשטרה ל"מבצע חומת מגן 2" במזרח ירושלים.

"גורם מדיני בכיר" הזדרז לתדרך את הכתבים הרלוונטיים בכלי התקשורת המרכזיים שלא התקיים כל דיון עם גורמי הביטחון לפני ההכרזה הנמהרת הזאת וכי "לא מקבלים החלטה על מבצע חומת מגן בזירת פיגוע".

"גורם מדיני בכיר" הזדרז לתדרך את התקשורת שלא התקיים כל דיון עם גורמי הביטחון לפני ההכרזה הנמהרת של בן-גביר

בן-גביר מזכיר בהתנהלותו אוהד כדורגל שכל חייו צרח מהיציע "תמסור לו כבר, יא אפס!" עד שיום אחד הוא מוצא עצמו בהרכב הראשון, עם חולצת החלוץ המרכזי, ומתברר שכל מה שהוא מסוגל לעשות על המגרש זה להמשיך ולצרוח "תמסור לו כבר, יא אפס!"

מאז מונה לתפקיד לפני חודש וחצי, הוא הבטיח להביא 45 מיליארד שקל כדי להגדיל את שכר השוטרים (רק שלא טרח לבדוק עם משרד האוצר אם זה אפשרי בכלל. רמז: זה לא), והתחייב להקים ועדת חקירה לפרשת הסרסור בסוהרות ומאז לא נקט כל צעד.

במקביל, הוא גם דרש מהשב"ס לסגור את המאפיות שאופות פיתות לאסירים הביטחוניים, אלא שלא היו מאפיות כאלה. המדובר היה בתנור לאפיית פיתות – שדווקא הוזיל את העלות למדינה.

 
חרדות באמריקה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן יוצא ממטוסו בנמל התעופה בן גוריון, 13 ביולי 2022 (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן יוצא ממטוסו בנמל התעופה בן גוריון, 13 ביולי 2022 (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)

איך נראית הסופה החוקתית-חברתית-פוליטית שמקדירה את השמים בישראל בעיני תומכי ישראל באמריקה?

תומאס פרידמן, הפרשן הבכיר של "ניו יורק טיימס", שאל אתמול את נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן מהי עמדתו ביחס להתפתחויות המואצות בישראל. ביידן ענה לפרידמן:

"הגאונות של הדמוקרטיה האמריקאית ושל הדמוקרטיה הישראלית היא ששתיהן בנויות על מוסדות חזקים, על מערכות איזונים ובלמים, ועל מערכת משפט עצמאית. אם רוצים לחולל שינויים יסודיים חייבים לבנות קודם קונצנזוס, כדי להבטיח שתמיכת העם בהם תימשך לאורך זמן".

ופרידמן כותב: "זו הפעם הראשונה הזכורה לי, שבה נשיא אמריקאי העז להביע עמדה נחרצת כזו בוויכוח פנימי ישראלי הנוגע לאופי הדמוקרטי של המדינה".

 
המבצר והנבצר
ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה השבועית בירושלים, 29 בינואר 2023 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה השבועית בירושלים, 29 בינואר 2023 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

בג"ץ הורה שלשום ליועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה ולראש הממשלה בנימין נתניהו להשיב בתוך חודש לעתירה שדורשת להוציא את נתניהו לנבצרות, בשל עיסוקו במהפכה החוקתית.

לפי החלטת בג"ץ, על המשיבים למסור את תגובתם עד 12 במרץ. שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הגדיר את הדרישה כלא פחות מ"מגה-פיגוע בדמוקרטיה הישראלית ונקודת שפל נוספת אליה הגיעו שופטי העליון".

סמוטריץ' הגדיר את הדרישה כלא פחות מ"מגה-פיגוע בדמוקרטיה הישראלית ונקודת שפל נוספת אליה הגיעו שופטי העליון"

אמש הוציאו כל ראשי הקואליציה הודעה משותפת לפיה עצם הדיון בעתירה אינו לגיטימי וכי "מדובר בניסיון הדחה לא חוקי של ראש ממשלה מכהן, שאינו שונה מהפיכה צבאית".

הבוקר שר המשפטים יריב לוין שיחרר הודעה הממשיכה באותו קו, למקרה שלא הבנו את המסר בפעם הראשונה ושנייה:

"חבורה של משפטנים שאינם מכבדים את תוצאות הבחירות פועלים עכשיו כדי לבצע הפיכה שלטונית ולהוציא את ראש הממשלה נתניהו לנבצרות. לא פלא שהשותפים למהלך הזה הם אותם אלה שמובילים את ההתנגדות לרפורמה המשפטית. ארגון השמאל המכונה התנועה לאיכות השלטון, היועצת המשפטית לממשלה ושופטת בית המשפט העליון.

"ניסיון להדיח ראש ממשלה בניגוד לחוק, תוך רמיסת הבחירה הדמוקרטית, אינו שונה מהפיכה שמתבצעת באמצעות טנקים. הכוונה אותה כוונה, והתוצאה אותה תוצאה. לא נאפשר את ניסיון ההפיכה הזה, אשר ממחיש עד כמה נחוצה רפורמה במערכת המשפט. רפורמה שתשיב את הדמוקרטיה ואת האיזונים והבלמים בין רשויות השלטון".

 
עוד גילויי דעת
דורית ביניש בעת כהונתה כנשיאת בית המשפט העליון, 2008 (צילום: נתי שוחט/פלאש90)
דורית ביניש בעת כהונתה כנשיאת בית המשפט העליון, 2008 (צילום: נתי שוחט/פלאש90)

במקביל, פרסמו אתמול 18 שופטי עליון לשעבר, בהם נשיאי עליון בדימוס, גילוי דעת חסר תקדים ובו כתבו כי תוכנית נתניהו-לוין "עלולה להמיט אסון, מאיימת על מהות המשטר ותגרום לקיטוב מסוכן".

גם 12 ראשי המועצה לביטחון לאומי לשעבר – ובהם גם מקורבו של נתניהו, ראש המוסד לשעבר יוסי כהן – חתמו על גילוי דעת נוסף ובו קראו להידברות והזהירו כי "העימות מסכן את החוסן הלאומי".

גם 12 ראשי המועצה לביטחון לאומי לשעבר – ובהם גם מקורבו של נתניהו, ראש המוסד לשעבר יוסי כהן – חתמו על גילוי דעת

לאלו מצטרפים 529 בוגרי ובוגרות "תלפיות" החוששים "מפגיעה קשה בשלטון החוק ובדמוקרטיה", וכן 400 חוקרי סביבה המזהירים כי השינויים המוצעים במערכת המשפט "עלולים להביא במצטבר לפגיעה קשה במערכות הטבע, בנוף ובבריאות תושבי ישראל".

 
הלילה: הסופרבול
הסופרבול ה-57 (צילום: Kirby Lee / Alamy)
הסופרבול ה-57 (צילום: Kirby Lee / Alamy)

אם אתם שובתים מחר בבוקר ולא נדרשים לקום מוקדם לעבודה, תוכלו לצפות הלילה בגמר ליגת הפוטבול האמריקאית. השידור הישיר מהסופרבול ייפתח בערוץ הספורט ב-1:30 לפנות בוקר. קנזס סיטי (בהובלת הקווטרבק פטריק מהומס) תתמודד מול פילדלפיה איגלס (בהובלת הקווטרבק ג'יילן הרטס) על התואר הכי נחשק בספורט האמריקאי.

בארצות הברית, שבה כל פרט טריוויה סטטיסטי מוכתר מייד כ"היסטוריה", חוגגים את העובדה כי זה יהיה הסופרבול הראשון אי פעם שבו שתי הקבוצות יונהגו על ידי קווטרבקים אפרו-אמריקאים במשחק שבו הגזענות נוכחת מאז ותמיד. וזו כבר היסטוריה של ממש.

זה יהיה הסופרבול הראשון אי פעם שבו שתי הקבוצות יונהגו על ידי קווטרבקים אפרו-אמריקאים

כמו כן, זה יהיה הסופרבול הראשון אי פעם שבו שני אחים יתחרו זה בזה (טראוויס קלסי בקנזס סיטי מול ג'ייסון קלסי בפילדלפיה).

על פי מועצת העופות של אמריקה, ייטרפו במהלך המשחק 1.45 מיליארד כנפי עוף. ריהאנה תשיר במחצית.

 
עוד כותרות
  • פלסטיני בן 27 נהרג מירי מתנחלים במוצאי שבת, בסמוך לחוות יאיר. כך על פי משרד הבריאות של הרשות הפלסטינית. בתחקיר ראשוני של צה"ל עולה כי במקום התפתח עימות בין מספר פלסטינים ומתנחלים, ועל פי החשד אחד המתנחלים פתח באש בתגובה לאבן שנזקרה ופצעה קל את אחד המתנחלים.
  • סערה בזירה בפוליטית בעקבות דבריה של ח"כ טלי גוטליב (הליכוד), שהאשימה הלילה את נשיאת בית המשפט העליון בפיגוע בירושלים. "אני מאשימה את נשיאת העליון בפיגוע", צייצה גוטליב. "אני מאשימה אותה בתחושת הכאוס בעם ישראל … הכל כשר בדרך למיטוט שלטון ימין". "אני מבין שכוחות הקואליציה הצליחו לזהות את 'המפקדה הראשית של הטרור' בבית המשפט העליון", הגיב זאב אלקין מהמחנה הממלכתי.
  • מטוסי קרב של חיל האוויר האמריקאי יירטו אמש עצם לא מזוהה מעל שמי קנדה. ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו צייץ בטוויטר כי היירוט בוצע לבקשתו, מאחר שהעצם שיבש את קווי התקשורת של מטוסים קנדיים ואמריקאים במרחב. עדיין לא ברור מהו אותו עצם ומי שלח אותו.
  • יש ברכה בסערה: מפלס הכינרת עלה בסוף השבוע ב-2.5 ס"מ – כך דיווחה רשות המים. המפלס עומד כעת על 1.49 מטרים מהקו האדום העליון, מה שאינו בהכרח חדשות טובות (אביב לביא מסביר כאן למה).
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה