אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שני, 6 פברואר 2023
 
חוויה מטלטלת

רעידת אדמה חזקה הורגשה הלילה במקומות רבים בארץ. ישראלים ממקומות שונים דיווחו ברשתות החברתיות בסביבות השעה שלוש ורבע לפנות בוקר, שהם התעוררו משנתם בבהלה כשקירות ביתם רועדים. הרעידות החזקות הורגשו במשך שניות רבות.

מוקד הרעש, בעוצמה של 7.8 בסולם ריכטר, היה בדרום מזרח טורקיה, סמוך לגבול עם סוריה, שם כבר מדווחים הבוקר על מאות הרוגים, אלפי פצועים ועל נזקים כבדים לבניינים.

מחלצים ליד בניין שקרס לאחר רעידת אדמה בטורקיה, 6 בפברואר 2023 (צילום: AP Photo/Mahmut Bozarsan)
מחלצים ליד בניין שקרס לאחר רעידת אדמה בטורקיה, 6 בפברואר 2023 (צילום: AP Photo/Mahmut Bozarsan)

היקף הנפגעים והנזקים עדיין לא ידוע במלואו והוא יתברר במהלך השעות הקרובות. גם בסוריה הסמוכה מדווחים על הרס כבד והרוגים רבים. באיטליה פורסמה אזהרת צונאמי.

היקף הנפגעים והנזקים עדיין לא ידוע במלואו והוא יתברר במהלך השעות הקרובות

משטרת ישראל מסרה הבוקר כי לא ידוע על נזקים או נפגעים בישראל.

 
חדשות ההפיכה
ח"כ שמחה רוטמן מנהל דיון בוועדת החוקה על חוק יסוד השפיטה, 5 בפברואר 2023 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
ח"כ שמחה רוטמן מנהל דיון בוועדת החוקה על חוק יסוד השפיטה, 5 בפברואר 2023 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

ח"כ שמחה רוטמן, יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, לא מתרגש מקריאות נשיא המדינה יצחק הרצוג לעצור את המהפכה המשטרית לפני שזה ייגמר בדם – ואמש הגיש את הצעת חוק יסוד השפיטה שהוא מקדם כמהלך ראשון ברפורמה שהקואליציה מתכננת לבצע במערכת המשפט.

הצעת החוק של רוטמן קובעת שליטה מוחלטת של הקואליציה בוועדה לבחירת שופטים.

הצעת החוק של רוטמן קובעת שליטה מוחלטת של הקואליציה בוועדה לבחירת שופטים

רוטמן מציע להותיר את הרכב הוועדה על תשעה חברים אך להחליף את נציגי לשכת עורכי הדין ובמקומם להגדיל את נציגות הממשלה והכנסת לשלושה לכל רשות.

בנוסף, במקום שלושה שופטי עליון, שר המשפטים ימנה שני שופטים בדימוס – לאו דווקא שופטי עליון – אשר ישבו לצד נשיא העליון בוועדה. המשמעות היא כי השליטה הקואליציונית בוועדה תהיה מוחלטת.

יובל יועז, הפרשן המשפטים של זמן ישראל, כותב הבוקר:

"כל עורך דין שיחפוץ להציג את מועמדותו לשיפוט, וכל שופט שלום או מחוזי שיבקש להתקדם במעלה הערכאות, יהיה תלוי באופן מוחלט בחסדי הקואליציה. הממשלה אולי לא תשלוט על 100% מחברי הוועדה לבחירת שופטים, אך היא בהחלט תשלוט על 100% מהמינויים השיפוטיים.

"שליטה על המינויים השיפוטיים מובילה באופן ודאי לאובדן העצמאות השיפוטית. זה יהיה הקץ של הרשות השופטת כרשות עצמאית".

 
אש ביריחו
חיילי צה"ל ביריחו, 4 בפברואר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
חיילי צה"ל ביריחו, 4 בפברואר 2023 (צילום: דובר צה"ל)

לפני כשבוע ניסתה חוליה של חמאס לבצע פיגוע בוורד יריחו. אנשי חמאס נמלטו מזירת הפיגוע ומצאו מאז מסתור במחנה הפליטים עקבאת ג'אבר, הסמוך ליריחו.

הלילה נכנסו לוחמים מיחידות דובדבן ומגלן למחנה הפליטים כדי לעצור את אנשי החמאס המסתתרים ובמקום התפתח קרב כבד שבסיומו נהרגו, על פי הודעה משותפת של שב"כ וצה"ל, לפחות שבעה פלסטינים.

במקום התפתח קרב כבד שבסיומו נהרגו, על פי הודעה משותפת של שב"כ וצה"ל, לפחות שבעה פלסטינים

ברשות הפלסטינית טוענים הבוקר כי מדובר ב"מבצע רחב היקף שלא חוו קודם לכן", אותו הם הגדירו כ"טבח".

 
ברברה הגיעה
ברברה סטרייסנד
ברברה סטרייסנד

יש משהו מגוחך למדי, שלא לומר פאתטי, בניסיון הישראלי לחקות את ארצות הברית ולהעניק שמות לפי סדר ה-א'-ב' ל"סופות" שפוקדות את האזור, ושמסתכמות על פי רוב בעץ או שניים שנופלים ברחוב, ובכמה עציצים שנשברים במרפסות.

השנה הגיחוך בולט במיוחד, כשאנחנו כבר בפברואר ורק עכשיו מגיעה לישראל ה"סופה" השנתית השנייה, שמתחילה לכן באות ב', ואפילו לא זכתה לשם מקומי כמו ברכה או בתיה, אלא לשם אמריקאי במפגיע – "ברברה".

עכשיו מגיעה לישראל ה"סופה" השנתית השנייה, שמתחילה לכן באות ב', ואפילו לא זכתה לשם מקומי כמו ברכה או בתיה

המערכת החורפית הזו צפויה להגיע מאזור יוון כבר בשעות הבוקר. היא תורגש בתחילה בצפון הארץ, שם צפויים רוחות עזות של כ-70-100 קמ"ש וגשם חזק. בהמשך היום הרוחות והגשם יתפשטו גם דרומה. בחרמון ירד היום שלג.

מחר צפוי להיות היום הקר ביותר השנה. תתלבשו חם. בירושלים לא צפוי לרדת שלג, אבל זה כנראה לא ימנע ממהדורות החדשות בערב להקדיש לנושא דקות שידור רבות ונרגשות.

 
קווין בי
ביונסה זוכה בגראמי על אלבום הדאנס הטוב ביותר לשנת 2023 בטקס הגראמי ה-65 שנערך בלוס אנג'לס, 5 בפברואר 2023 (צילום: AP Photo/Chris Pizzello)
ביונסה זוכה בגראמי על אלבום הדאנס הטוב ביותר לשנת 2023 בטקס הגראמי ה-65 שנערך בלוס אנג'לס, 5 בפברואר 2023 (צילום: AP Photo/Chris Pizzello)

ביונסה שברה הלילה את שיא הזכיות של כל הזמנים בגראמי, כשזכתה בארבעה פרסים על אלבומה האחרון "רנסאנס". מהיום יעמדו על המדפים בחדר העבודה שלה 32 פסלונים – פסלון אחד יותר מאשר למנצח ג'ורג' סולטי שמת ב-1997, אחרי שזכה ב-31 פרסי גראמי, על אלבומי מוזיקה קלאסית.

בנאום שזכה לתשואות רבות, הודתה ביונסה לקהילה הקווירית שתמכה בה ובאלבומה האחרון.

בנאום שזכה לתשואות רבות, הודתה ביונסה לקהילה הקווירית שתמכה בה ובאלבומה

למרות שעשתה היסטוריה, ביונסה שוב נאלצה להסתפק רק בפרסים בקטגוריות המשנה, כשהארי סטיילס זוכה בפרס אלבום השנה על "הבית של הארי", בוני רייט על שיר השנה וליזו על הקלטת השנה. קנדריק לאמאר זכה בשלושה פרסי גראמי – על הופעת הראפ, שיר הראפ ואלבום הראפ של השנה.

בנאום הזכייה שלה סיפרה ליזו איך ביונסה מילאה אותה בהשראה בתחילת דרכה והכריזה – לקול תשואות הקהל – "את בלי ספק האומנית של חיינו". ביונסה בטח נזכרה בעצב איך אדל, שניצחה אותה בתחרות על אלבום השנה 2017, בירכה אותה לפני שש שנים במילים כמעט זהות.

 
טל ואביעד כבר לא
אביעד קיסוס וטל ברמן (צילום: אקו 99fm)
אביעד קיסוס וטל ברמן (צילום: אקו 99fm)

"זה לא נגמר, זה רק הסוף": כך הודיעו אתמול צמד השדרנים טל ברמן ואביעד קיסוס על הפרידה ביניהם, אחרי מעל 20 שנה ששידרו ביחד את אחת מתוכניות הרדיו הפופולריות בישראל.

התוכנית, המשודרת כיום ברדיו אקו-99fm, תרד מהאוויר בעוד שלושה חודשים, השניים אמרו.  הזוגיות הרדיופונית של השניים נדירה – קשה לחשוב על דוגמה נוספת של צמד שדרים שהחזיקו מעמד כל כך הרבה שנים, וניכר שהפרידה קשה גם עליהם.

"הסיפור, כמו בסיפורי פרידות, הוא מאוד מורכב, והוא מאוד שלנו ופרטי", אמר ברמן בתוכנית אתמול. "בעולם שבו הכול בלתי סביר, אנחנו נהיה סבירים ונעשה את זה בצורה סבירה. יש בינינו קשר, כבוד הדדי, וזה באמת כמו גירושים אחרי 20 שנים וחצי".

 
זה היה מכתוב
חנן סביון וגיא עמיר בטיזר לסדרה שיצרו עבור נטפליקס, "באש ובמים" (צילום: צילום מסך, נטפליקס)
חנן סביון וגיא עמיר בטיזר לסדרה שיצרו עבור נטפליקס, "באש ובמים" (צילום: צילום מסך, נטפליקס)

בוקר שמח במיוחד צפוי היום לצמד היוצרים הישראלי חנן סביון וגיא עמיר, שחתמו אתמול על הסכם הפצה בלעדי לסדרה חדשה ב"נטפליקס" שתיקרא "באש ובמים".

סביון ועמיר, שחתומים על הצלחות מקומיות כמו "עספור", "מכתוב", "מחילה", "פצועים בראש" ועוד, כתבו, ביימו ומככבים בסדרה החדשה, שכבר צולמה בישראל, פולין וגיאורגיה.

סביון ועמיר כתבו, ביימו ומככבים בסדרה החדשה, שכבר צולמה בישראל, פולין וגיאורגיה

לא נמסר במה עוסקת הסדרה, ומהטיזר הקצר שפורסם לכבוד החתימה על ההסכם עם רשת הסטרימינג הבינלאומית, קשה ללמוד פרטים נוספים. סביון ועמיר נראים צועדים בחליפות בלובי של מלון מפואר. סביר להניח שגם הפעם זו תהיה קומדיה שנונה, שתישען על הכימיה בין השניים.

זו הפעם הראשונה שנטפליקס משקיעה בסדרה דוברת עברית כבר מהעונה הראשונה שלה.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה