אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שני, 27 פברואר 2023
 
ליל אובדן המשילות

משפט אחד מטעמו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בלט אמש בין התגובות הרבות על הפרעות בחווארה: נתניהו הפציר בישראלים "לא לקחת את החוק לידיים".

ראש הממשלה, שהצליח להקים קואליציה בעיקר על בסיס ההבטחה להחזיר לאזור את ה"משילות" האבודה, בחר להתייחס לדיווחים המזעזעים על מיליציות של עשרות פורעים יהודים מציתים מכוניות ובתים, כאל "לקיחת החוק לידיים".

כפר חווארה עולה באש בעקבות התפרעויות של מתנחלים, 26 בפברואר 2023 (צילום: Wafa News Agency)
כפר חווארה עולה באש בעקבות התפרעויות של מתנחלים, 26 בפברואר 2023 (צילום: Wafa News Agency)

הלהבות שבערו הלילה בחווארה הזכירו על איזה חוק מדובר: חוק "עין תחת עין", או חוק "שיישרף לכם הכפר".

הלהבות שבערו הלילה בחווארה הזכירו על איזה חוק מדובר: חוק "עין תחת עין", או חוק "שיישרף לכם הכפר"

הפלסטינים דיווחו הלילה, כי בתקריות האלימות בחווארה נרצח פלסטיני ונפצעו מאות. המתנחלים שפשטו על הכפר בעקבות הפיגוע שבו נרצחו האחים הלל ויגל יניב מהר ברכה, השתוללו במשך שעות ללא הפרעה, השליכו בקבוקי תבערה על בתי הכפר והציתו עשרות מכוניות.

 
רצח האחים יניב
האחים הלל ויגל יניב שנרצחו בפיגוע ליד צומת חווארה, 26 בפברואר 2023 (צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
האחים הלל ויגל יניב שנרצחו בפיגוע ליד צומת חווארה, 26 בפברואר 2023 (צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)

הלוויתם האחים הלל ויגל יניב מהר ברכה תתקיים היום בשעה 14:00 בהר הרצל בירושלים. הכוונה המקורית היתה להוציא מסע לוויה בשעה עשר מהר ברכה לכיוון ירושלים, אבל בעקבות אירועי הלילה הוחלט לבטל את האירוע, ולקיים את הלוויה רק בירושלים, כדי למנוע ככל האפשר את הגדלת החיכוך בין ישראלים לפלסטינים בשומרון.

שני האחים – בני 22 ו-20 – היו בדרכם מביתם בהר ברכה אל הישיבות שבהן הם לומדים, כשמחבל ירה עליהם מטווח אפס בזמן שהיו תקועים בפקק בצומת חווארה, הנמצא על ציר התנועה הראשי בשומרון, בכביש 60.

האחים לבית יניב היו חתומים על כרטיס אד"י, והוריהם – אסתי ושלום יניב – הודיעו אתמול שיתרמו את קרניות עיניהם.

כשעה אחרי הרצח פירסם דוידי בן-ציון, סגן ראש מועצת יש"ע וחבר דירקטוריון קק"ל, את הציוץ הבא:

"כאן בחווארה שפוך על הכביש דם ילדינו, תושבי השומרון שנרצחו פה לפני שעה. את הכפר חווארה צריך למחוק היום. מספיק עם דיבורים של בניה וחיזוק ההתיישבות, את ההרתעה שאבדה צריך להחזיר מיד ואין מקום לרחמים".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ', שילדיו למדו אצל הרב שלום יניב, אביהם של הלל ויגל, עשה "לייק" לציוץ הזה – הקורא למחוק כפר שלם מעל המפה. וזמן קצר לאחר מכן הצטרף לקריאתו של ראש הממשלה, לא לקחת את החוק לידיים. גם ככה נראית הדרך אל ה"משילות" המובטחת.

 
מה שקורה בעקבה
עקבה, ירדן (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
עקבה, ירדן (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)

בשעה שבה נרצחו האחים יניב בחווארה, ננעלה בעקבה הוועידה הביטחונית האזורית, שכונסה בלחץ אמריקאי, כדי לנסות ולהרגיע את הרוחות באזור.

ירדן וארה"ב מסרו עם תום הוועידה, כי ישראל התחייבה שלא לדון בבנייה חדשה בהתנחלויות למשך ארבעה חודשים, ולא לאשר הכשרת מאחזים במשך שישה חודשים.

ראש המועצה לביטחון לאומי צחי הנגבי שהשתתף מטעם ישראל בוועידה, הבהיר כי לא יחול שינוי בהחלטת הקבינט להכשיר עשרה מאחזים. "אין שום הקפאת בנייה או שינוי בסטטוס קוו בהר הבית ואין שום הגבלה על פעילות צה"ל", הצהיר הנגבי – בניגוד מוחלט להודעה הרשמית של משרד החוץ האמריקאי.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ', חבר הקבינט המדיני-ביטחוני ושר במשרד הביטחון, מסר בעקבות הוועידה את ההודעה התמוהה הבאה: "אין לי מושג על מה דיברו או לא דיברו בירדן. לא תהיה הקפאה אפילו ליום אחד".

 
מוות למחבלים?
איתמר בן גביר וראש המטה שלו חנמאל דורפמן בכנסת, 18 בדצמבר 2022 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
איתמר בן גביר וראש המטה שלו חנמאל דורפמן בכנסת, 18 בדצמבר 2022 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר התעקש אתמול שלא לדחות את הדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה על עונש מוות למחבלים, והתעקשותו גברה כשהגיעו הידיעות הראשונות על רצח האחים יניב בשומרון.

"ביום קשה זה שבו נרצחו שני אזרחים ישראלים בפיגוע טרור פלסטיני, אין יותר סמלי מהעברת חוק עונש מוות למחבלים", הצהיר בן-גביר. "זהו חוק מוסרי, הוגן, שקיים גם בדמוקרטיה הגדולה בעולם ובוודאי במדינה שבה גל טרור פוקד את אזרחי המדינה".

"ביום קשה זה שבו נרצחו שני אזרחים ישראלים בפיגוע טרור פלסטיני, אין יותר סמלי מהעברת חוק עונש מוות למחבלים"

את הצעת החוק, שאושרה אתמול בוועדה, הגישה חברת הכנסת לימור סון-הר מלך מעוצמה יהודית, תוך התעלמות מכל חוות הדעת המשפטיות והביטחוניות, המזהירות כי חוק כזה לא רק שלא ירתיע מפגעים – שממילא יוצאים לבצע פיגועים כשהם מצפים למות ולהפוך לשהידים – אלא יקשה על מערכת הביטחון ויסבך את ישראל מול המוסדות הבינלאומיים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התנגד במשך שנים לעונש מוות, אבל נראה כי כעת הוא מתקשה לעמוד מול שותפיו לקואליציה, על רקע בליץ החקיקה של המהפכה המשפטית.

 
רציחות בחברה הערבית
אילוסטרציה: הפגנה במג'ד אל-כרום נגד המשטרה אחרי רצח של שלושה מתושבי המקום, אוקטובר 2019 (צילום: דוד כהן/פלאש90)
אילוסטרציה: הפגנה במג'ד אל-כרום נגד המשטרה אחרי רצח של שלושה מתושבי המקום, אוקטובר 2019 (צילום: דוד כהן/פלאש90)

בזמן שתשומת הלב הלאומית מופנית למהפכה המשפטית ולהסלמה הביטחונית בגדה, בתוך גבולות מדינת ישראל המצב בחברה הערבית הולך ומידרדר.

עוד לא הסתיימו חודשיים מתחילת 2023, וכבר נרשמו 26 נרצחים בחברה הערביתפי-2 ממספר הנרצחים בתקופה המקבילה בשנה שעברה, ושיא של שש שנים.

השר לביטחון לאומי, האחראי גם על המשילות והביטחון בחברה הערבית, לא נצפה בזירות הרצח הרבות והבוקר הוא יקיים את ישיבת סיעתו, עוצמה יהודית, במאחז הלא חוקי אביתר.

 
עוברת מסך
אילה חסון בוועידה של רשת בשיתוף חדשות 13 בירושלים, 26 ביולי 2022 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
אילה חסון בוועידה של רשת בשיתוף חדשות 13 בירושלים, 26 ביולי 2022 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

אילה חסון הודיעה אתמול כי היא עוזבת את "רשת 13" ומצטרפת לתאגיד השידור הציבורי "כאן".

חסון, המזוהה בשנים האחרונות עם המחנה התומך בנתניהו, צייצה אתמול:

"העבודה העיתונאית שלי היא למען הציבור, הצדק וחברה טובה יותר. לפני חודשיים קיבלתי הצעה מהתאגיד, שאותה שיתפתי בשקיפות עם מנכ"ל חדשות 13. אני מודה לאנשים היקרים והמסורים שעבדתי איתם ובמיוחד לצוות שישי היקר לליבי. החלטתי להיענות לבקשת התאגיד".

חסון עבדה בעבר עם גולן יוכפז, מנכ"ל "כאן", שפעל להבאתה גם כדי להקטין את הלחץ מכיוון הממשלה על התאגיד. חסון צפויה להגיש ב"כאן 11" תוכנית אקטואליה יומית וכן לשדר ברדיו ב"כאן ב'".

 
ואיזה מאושרים האוהדים
אוהדים של קבוצת הכדורגל הפועל תל אביב באצטדיון בלומפילד, 2 ביוני 2021 (צילום: אורן בן חקון, פלאש 90)
אוהדים של קבוצת הכדורגל הפועל תל אביב באצטדיון בלומפילד, 2 ביוני 2021 (צילום: אורן בן חקון, פלאש 90)

מועדון הכדורגל הפועל תל אביב עובר ידיים. הבעלים בשש השנים האחרונות – האחים איציק ושרון ניסנוב, ושותפיהם מאיר ובועז תושב וזאב גרינברג – התפטרו אתמול מדירקטוריון הקבוצה וחתמו על חוזה להעברת הבעלות על המועדון לקבוצת רכישה אמריקאית, בהובלת איש העסקים דיוויד מינצברג.

אתמול נודע, כי לקבוצת הרוכשים האמריקאית, הצפויה להשקיע עשרות מיליוני דולרים במועדון, שקרטע בעשור האחרון, והיה על סף קריסה כלכלית, יצטרף גם שותף ישראלי – איש העסקים דובי שנידמן, מנכ"ל חברת ביגוד הספורט ריטיילורס, שהונו האישי נאמד בעשרות מיליוני שקלים.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה