אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום רביעי, 1 מרץ 2023
 
זה מפריע לתנועה

המחאה נגד המהפכה המשפטית צפויה לשבש היום את החיים במקומות רבים בארץ, כשבכנסת ייערכו הצבעות על סעיפים שונים המחלישים את מערכת המשפט.

ארגוני המחאה הכריזו על "יום השיבוש הלאומי". אם אתם תומכים במחאה ומתכוונים ליטול בה חלק, או אם אתם מתנגדים לה ורק חפצים להמשיך בשגרת חייכם, כדאי לברר הבוקר מה יהיו מוקדי השיבוש הסמוכים לביתכם.

בתל אביב צפויה המשטרה לחסום את העליות והירידות לאיילון ממחלף השלום. צפויים שיבושים שונים גם בתנועת הרכבות. אם אתם שכנים של שרים בממשלת נתניהו, ייתכן שתסבלו הבוקר ממהומות ליד הבית. בכל רחבי הארץ צפויות שיירות של כלים חקלאיים לנסוע באיטיות ולשבש את התנועה.

אם אתם שכנים של שרים בממשלת נתניהו, ייתכן שתסבלו הבוקר ממהומות ליד הבית

פעולות "יום השיבוש הלאומי", הבוקר (צילום: מחאת קפלן)
פעולות "יום השיבוש הלאומי", הבוקר (צילום: מחאת קפלן)

בשעה עשר בבוקר צפויה לצאת צעדת מחאה מכיכר דיזנגוף, שתעבור דרך כיכר הבימה לרחוב קפלן, שם צפויים להפגין מאות עובדי הייטק, שמתכננים להעמיד מיצב של מחשבים ניידים תחת הכותרת "מכירת חיסול של ההייטק". במקביל תיערך הפגנה של מורי יוגה, שמתכננים לערוך מיצג בצומת קפלן (מן הסתם במחאה על "מות השלווה הפנימית", או משהו דומה).

השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר כבר הצהיר הבוקר כי הנחה את המשטרה לפזר כל חסימה. "אני בעד מחאה דמוקרטית אבל לא נאפשר מרי אזרחי ולא נאפשר לאנרכיסטים לחסום צירים מרכזיים, ויש לשמור על שגרת החיים של אזרחי ישראל", אמר בהודעה לעיתונות. "הנחיתי את משטרת ישראל לפתוח את כל הכבישים במידה וייחסמו".

בן-גביר: "לא נאפשר מרי אזרחי ולא נאפשר לאנרכיסטים לחסום צירים מרכזיים, ויש לשמור על שגרת החיים של אזרחי ישראל"

יש התוהים מה הטעם במיצבים ובמיצגים היצירתיים הללו – כמו מיצג הנשים המחופשות לגיבורות סיפורה של שפחה – והתשובה היא שהם מספקים למחאה דימויים ויזואליים חזקים, שזוכים בהמשך לתהודה בארץ ובעולם, ומספרים בתמונה אחת סיפור דרמטי, שמעביר מסר מרכזי של המחאה. בלי המיצבים והמיצגים הללו, ייתכן שסיקור המחאה היה נדחק לשולי החדשות.

 
ובינתיים בבית הנבחרים
אביחי מנדלבליט בכנס השנתי הבינלאומי של המכון למחקרי ביטחון בתל אביב, 28 בפברואר 2023 (צילום: יאיר ולר)
אביחי מנדלבליט בכנס השנתי הבינלאומי של המכון למחקרי ביטחון בתל אביב, 28 בפברואר 2023 (צילום: יאיר ולר)

הסיבה ליום השיבוש הלאומי של ארגוני המחאה, היא שהכנסת צפויה הבוקר להצביע על סעיפים מרכזיים שונים במהפכה המשפטית, וביניהם קריאה טרומית על תיקון לחוק יסוד הממשלה המגן על ראש ממשלה מפני נבצרות, וסעיפים בחוק יסוד השפיטה הנוגעים להגבלת הביקורת השיפוטית על חקיקה רגילה ופסקת התגברות.

בנוסף לחוקי המהפכה המשפטית, צפויים בכנסת להצביע היום גם על הצעת חוק עונש מוות למחבלים, ובוועדת הבריאות תתקיים הצבעה לקריאה ראשונה על חוק החמץ, שיסמיך מנהלי בתי חולים להכניס חמץ בפסח.

הדהירה הזו של הקואליציה מעוררת דאגה רבה בארץ ובעולם. ד"ר אביחי מנדלבליט, שהיה היועץ המשפטי לממשלה עד לפני שנה, התבטא אתמול בחריפות חסרת תקדים וכינה את הליכי החקיקה בכנסת "תועבה חקיקתית".

בנאום חריף שנשא בכנס מכון המחקר לביטחון לאומי INSS אמר מנדלבליט:

"האבות המייסדים של מדינת ישראל האמינו בערכים המגולמים במגילת העצמאות. אנחנו חוווים מהלך של הפיכה משטרית, וממש לא רפורמה משפטית כביכול".

תומאס פרידמן, הפרשן הבכיר של "ניו יורק טיימס", שמרבה לכתוב בשבועות האחרונים על הדרמה בישראל, מזהיר במאמר שפרסם אתמול כי ישראל מתקרבת לנקודת רתיחה מסוכנת, עם אינתיפאדה פלסטינית ואינתיפאדה נגדית של המתנחלים (פוגרום חווארה), במקביל למחאה עממית ששוטפת את הארץ ואיומים כבדים על הכלכלה הישראלית.

פרידמן מזהיר כי ישראל מתקרבת לנקודת רתיחה מסוכנת, עם אינתיפאדה פלסטינית ואינתיפאדה נגדית של המתנחלים

"נתניהו הנכלולי מנסה להמתיק את המציאות ואומר למנהיגים זרים ולעיתונאים שהוא בסך הכל מבקש להכניס כמה תיקונים טכניים כדי לשפר את מערכת המשפט המקומית", כותב פרידמן, ותוהה איזה מנהיג אחראי היה מסכן את מדינתו רק למען כמה "תיקונים טכניים" ומעמיד אותה בפני סכנה של מלחמת אזרחים בבית, קרע עם היהדות הדמוקרטית בעולם, משבר עם אמריקה ונזק מיידי וברור לתעשיית ההייטק שמובילה את הכלכלה המקומית.

 
כשהצבא יפשוט מדיו
שר הביטחון יואב גלנט משוחח עם חיילי גדוד המילואים 363, 28 בפברואר 2023 (צילום: ניקול לסקבי, משרד הביטחון)
שר הביטחון יואב גלנט משוחח עם חיילי גדוד המילואים 363, 28 בפברואר 2023 (צילום: ניקול לסקבי, משרד הביטחון)

ואם כל זה לא מספיק (ובחיי שזה מספיק): אלפי משרתי מילואים חתמו בימים האחרונים על עצומות בהן התריעו שהם לא מתכוונים להתייצב לשירות מילואים אם המהפכה המשפטית תעבור. המחאה הזו כבר מדאיגה את הרמטכ"ל, שהורה לקצינים הבכירים לשוחח עם קציני המילואים הכפופים להם ולשמוע את טענותיהם.

המחאה הזו כבר מדאיגה את הרמטכ"ל, שהורה לקצינים הבכירים לשוחח עם קציני המילואים הכפופים להם ולשמוע את טענותיהם

יניב קובוביץ ועמוס הראל מדווחים הבוקר ב"הארץ" כי אתמול שוחח ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תא"ל עמית סער, עם מספר קצינים מהחטיבה, אשר יותר ממאה ממשרתיה כבר הודיעו שיסרבו לשרת. שיחות דומות נערכו גם בחיל האוויר, ב-8200 ובמערך המבצעים המיוחדים.

בכיר בצה"ל שמצוטט הבוקר ב"הארץ" אמר כי צה"ל ניצב בפני "משבר המילואים החמור ביותר שאיתו התמודדנו מאז מלחמת יום הכיפורים".

 
ויש עוד ביקורת
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן במשרדי מבקר המדינה בירושלים, 3 במאי 2021 (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן במשרדי מבקר המדינה בירושלים, 3 במאי 2021 (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

ואם כל זה לא מספיק (וכבר סיכמנו שזה מספיק בהחלט): אתמול התפרסם דוח מבקר המדינה, שבימים כתיקונם היה תופס את רוב תשומת הלב ובימים שאינם כתיקונם נדחק לשולי החדשות.

הדוח מזהיר – בין היתר – כי שיעור תושבי הפריפריה המשרתים במסלולים הטכנולוגיים של צה"ל הוא כמחצית משיעור ההשתתפות שלהם ביתר יחידות הצבא. תת הייצוג הזה מעמיק את האי-שוויון החברה.

יוסי יהושע, הכתב הצבאי של "ידיעות אחרונות", שפירסם בשנים האחרונות תחקירים על הנושא, מעיר הבוקר כי "בניגוד לטענות שונות, אין כאן אפליה על רקע עדתי או על רקע מקום מגורים. זו אך ורק בעיה ברמת החינוך שלה זוכים בני הנוער מהרשויות החלשות.

"בניגוד לטענות שונות, אין כאן אפליה על רקע עדתי או על רקע מקום מגורים. זו אך ורק בעיה ברמת החינוך"

"כפי שניתן ללמוד מהדוח, תושבי היישובים שנמצאים בעשירונים 7, 8, ו-9 מהווים 74% מהחיילים באותן יחידות. זהו פער אדיר לעומת חלקם בצבא כולו".

דוח מבקר המדינה החדש גם מתריע כי חברת רפאל הממשלתית (לשעבר הרשות לפיתוח אמצעי לחימה) רחוקה מאוד מהיעדים שהוצבו לה, וכי המדינה לא עמדה ביעדים שהציבה לעצמה לפנות מחנות של צה"ל ממרכז הארץ. כמו כן נמצאו ליקויים רבים בעבודת הרשות להלבנת הון.

 
התזמורת מביאה כבוד
מירי מסיקה ואלון אבוטבול בהצגה "ביקור התזמורת" בתאטרון דונמאר בלונדון (צילום: Marc Brenner)
מירי מסיקה ואלון אבוטבול בהצגה "ביקור התזמורת" בתאטרון דונמאר בלונדון (צילום: Marc Brenner)

ידיעות מעט משמחות יותר מגיעות הבוקר מאנגליה. המחזמר "ביקור התזמורת", שמבוסס על סרטו של ערן קולירין ומוצג בהצלחה בווסט אנד של לונדון, מועמד לשישה פרסי אוליביה  – פרס התאטרון היוקרתי ביותר בבריטניה.

"ביקור התזמורת" מועמד לפרס המרכזי למחזמר השנה, ושני השחקנים הראשיים בו – מירי מסיקה ואלון אבוטבול – מועמדים לפרס שחקני השנה. "אני המום קצת", מצוטט הבוקר אבוטבול ב"ידיעות אחרונות", "זה מרגש מאוד ואני עדיין מעכל. זה כבוד ענק לכל שחקן. הייתה תחושה שאנחנו עושים תאטרון טוב והכרה כזו מכפילה את ההתרגשות".

"ביקור התזמורת" הוצג גם באוף ברודווי בניו יורק, בכיכובו של ששון גבאי – שאף שיחק בסרט – וזכה שם בעשרה פרסי טוני.

 
ומה נשאר מאילן פלד
"ומה נשאר", שיר חדש של אילן פלד וברי סחרוף (צילום: יוטיוב)
"ומה נשאר", שיר חדש של אילן פלד וברי סחרוף (צילום: יוטיוב)

אילן פלד הוא כבר מזמן דמות קאלט ישראלית. פעם בכמה חודשים הוא משחרר איזו דאחקה מוזיקלית שקורעת את הרשת, ובין לבין משתתף בקמפיינים מסחריים שונים, שעושים שימוש בדמות הדראג הקולנית המוכרת שלו.

אבל השיר שפלד הוציא אתמול – "ומה נשאר" – לא מנסה להצחיק ואין בו קריצה או הומור. פלד כתב את המילים הנוגעות ללב, וברי סחרוף הלחין (עם עופר ניסים ורועי דורון) ושר אותן יחד עם פלד, בהפקה יפה של קוואמי:

אם אלך מבית אבי
אבוא בשערייך
ריחות פריחת ההדרים
אזכור את כל
שדותייך

ממערות שעל ליבך
תאירי את זרעייך
אל אדמתי
אילן שתול
על פלגי מים

 
עוד כותרות
  • האלימות בחברה הערבית ממשיכה לגבות קורבנות: צעיר בן 19 נהרג הלילה ברמלה, ככל הנראה על רקע סכסוך בין משפחות פשע בעיר. זהו ההרוג הרביעי בחברה הערבית בתוך יומיים – והקורבן ה-27 מאז תחילת 2023.
  • השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר הוציא אמש הודעה לפיה נעצר חשוד ממזרח ירושלים שתכנן לרצוח את השר. אלא שבדיקת זמן ישראל מעלה כי מדובר בחקירה של המשטרה ושב"כ שטרם הסתיימה, ונמצאת תחת איפול כרגע.
  • המשטרה ושב"כ עצרו הלילה שישה חשודים – ביניהם שני קטינים – בחשד למעורבות בפוגרום בחווארה ביום ראשון בלילה. במקביל, אלפים הפגינו אתמול בסכנין נגד אלימות המתנחלים, בעקבות הארועים בחווארה. בין המפגינים היו חברי הכנסת של הרשימה המשותפת, ופעילים מרחבי החברה הערבית.
  • המכון הגאולוגי הודיעה כי רעידת אדמה בעוצמה של 3 בסולם ריכטר הורגשה הבוקר, כ-2 ק"מ צפון-מערבית לטבריה.
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה